Orgaan ter uwsch-Vlaanderen. FEU ÏTTI T 0 N.' No. 225. Zaterdag 13 Maart 1920 3e Jaargang. Uit de Schrift. Uit het Buitenland. JAN WAANDERS. m.sss Uiteave van de Ch™tel»ke Perave,eeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. i i r nfiministratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden Alle atukken, de redact,e en V|00swtjkslraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. aan den redacteur, H. S. v. Zij, die zich met 1 April a,s. op ,,Z e e u w s c h-VI a a n deren" abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. ABONNEMENT Bi] bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.2o. ADVFRTENTIËN Van 14 regels ƒ0.60. Elke regel meer 0.15. Abonnementen pei v der JEZUS VERLOOCHENEN. Jezus' lijden is onuitsprekelijk groot geweest. Den toorn Gods tegen de zonde van liet ganscbe menschelijk geslacht heeft Ilij gedragen Den gansehen tijd Zijns levens, maar inzonderheid aan liet einde Zijns levens. Geen lijden werd den Christus ge spaard. Zélfs heeft één Zijner discipelen Hem verraden. Al Zijn discipelen hebben Hem verlaten in de ure des gevaars. Petrus ging Hem zelfs verloochenen. Alles verzwaring van Jezus' lijden. Licht wordt over Petrus' daad een hard vonnis geveld. En inderdaad t was een groote zonde. Inzonderheid, dat zich zelf vervloeken en zweren, en als onder eede zeggen Ik ken den mensch niet. Maar wie spreekt van Petrus' zonde, moet ook spreken van Petrus' berouw. Nauwelijks werd hij zijn zoude indach tig, of hij ging verlaten 't Jezus hatend gezelschap, en weende bitterlijk. Petrus' hart was niet in 't verlooche- nen. Geen oogenhlik heeft Petrus geheuld met Jezus' vijanden, zich thuis gevoeld in hun gezelschap. Integendeel, zijn bitterlijk weenen is 't bewijs, dat zijn zonde heel zijn ziel doorwondde, en waar berouw hem uit dreef tot belijdenis van zondezijn naar buiten gaan is bewijs, dat hij eer alle schepselen wilde verlaten, dan met ziju hart zijn Heiland verloochenen. Petrus had Jezus lief met heel zmi hart, en was liever alleen in t nachtelijk donker, bitterlijk weenend, dan in 't ge zelschap van 's duivels dienaars zijn ver loochenen door te zetten. En nu eens de hand in uwen boezem, o Christenen. Leest eens in Zondag 11, vr. 30: Ge- looven dan die ook aan den eenigen Zaligmaker Jezus, die hunne zaligheid en welvaart hij de heiligen, hij zich zeiven of ergens eiders zoeken Neen zijmaar zij verloochenen niet de daad den eenigen Heiland Jezus, of schoon zij met den mond in Hem roemen want van tweëen eenof Jezus moet geen volkomen Zaligmaker zijn, of die dezen Zaligmaker met waar geloof aan nemen, moeten alles in Hem hebben, wat tot hunne zaligheid van noode is. De hand in den boezem, en vrage i elk zich zeiven af, zoeken wij voor en boven alles onze zaligheid en welvaart bij Jezus Loopen wij, en wij vragen dit in allen ernst, ook gevaar liet teeken van liet Beest aan te nemen bij liet zoeken naar onze welvaart Is er helaas niet al te veel een aan vaarden van handen in allerlei bonden, Stellig Maar is waardoor wij onze welvaart ergens elders gaan zoeken? Wordt liet niet meer dan tijd, dat wij ons zoeken los te maken als Christenen an bondsgemecnschap met de kinderen wereld Of willen wij zelf de Maat schappij van het Beest mee helpen klaar maken, waarin niemand koopen en ver- koopen mag, dan die het teeken van liet Beest draagt niet. er toch bij liet uitvoeren van ons ambt en beroep helaas niet al te veel het met de daad verloochenen van onzen Heiland Jezus, door onze welvaart niet bij Jezus, maar ergens elders te zoeken En is er nu ook het naar buitengaan, en het bitterlijk weenen? Wordt 't niet meer dan tyd, eer t te laat is, Groens leuzeIn ons isolement ligt otizQ kracht, tot do onze to maken Petrus' zonde, Jezus verloochenen 't herhaalt zich op allerlei wijze. Herhaalt zich ook Petrus' berouw Is ook het naar huiten gaan liet bitter lijk weenen 1 Is er ook het zoeken, het bidden, liet worstelen, om Jezus te vertellen hoe t met de daad Hem verloochenen ons smart? Is er liet gevoel, dat wij Jezus smarten aandoen, en Hem outeeren, wanneer wij onze welvaart ergens elders zoeken Is er de behoefte om onze zonden voor Jezus te belijden? Is er de ware liefde 't hart tot Jezus, die ons, waar 't noo er dig is, alles doet verlaten om Jezus na te volgen Gode zij dank, ook voor de zonde van verloochenen, is er vergiffenis bij God. Mits wij in 'tverlooclienen niet volharden als Petrus naar buiten gaan en bitterlijk weeuen. Jezus verloochent, wie Ilem verlooche nen, belijdt voor den Vader, wie Hem belijden voor de mensclien. Wat denkt Jezus van u, van Verloochenen of belijden wij Hem Jezus weet 't. Petrus wist 't ook. Maar hij beleed zonde, en schaamde zich voorts niet mij Jezus te belijden. Ter Neuzen. 54) Z ELAN DIA. En ze verheelde het haar man niet. De maanden vóór Herms geboorte en de eerste daarna, waren voor Jan verre van aangenaam wat had hij te lijden onder haar slecht humeur, waarvan hij slechts eenigermate verlichting kon bekomen, door aan al haar nukken en verlangens toe te geven Thuisjtagen ze wel, dat Jan's huwelijk verre van gelukkig was. Maar hij hield zich grootwou het niet weten voor mama, die wel eens liet merken, dat zij zijn leed kende. Dan verdedigde hij Truus nog. Maar het moederoog kon hij niet misleidenal ware het minder scherp geweest, hoe kón de waarheid verborgen blijven Alléén wou hij zijn leed dragen alléén. Medelijden zou hij niet kunnen dragen. En toch, en tochna de jaren, die nu al voorbij waren gegaan, jaren, die zijn ontnuchtering volkomen gemaakt De vrouw en de kiesver- eeniging. Onlangs hebben we uiteengezet, dat de Antirevolutionnaire vrouw, nu het vrouwenkiesrecht er eenmaal is, behoort te stemmen. Daaruit vloeit echter ook noodwendig voort, dat we onze kiesvereeniging voor de Antirevolutionnaire vrouw hebben open te stellen. Immers heeft zij recht op voorlichting in de kiesvereeniging, heeft recht van meespreken. Nu gelooven we, dat tenminste voor hands, slechts weinig vrouwen lid zullen worden. En we betreuren dat allerminst. Laat de getrouwde vrouw de politieke kwesties gerust thuis bespreken' Er hij haar man op aandringen, dat hij vooral de vergaderingen trouw bezoekt, om daardoor ook zijn vrouw op de hoogte te kunnen houden. Lid worden van de kiesvereeniging is voor onze mannen zedelijke plicht, voor onze vrouwen geoorloofd. hadden, kwam toch wel eens, kwam al vaker de gedachte bij hem boven, aan moeder, aan haar alléén, maar dan toch aan haar zijn nood te klagen, hij haar zijn bezwaard gemoed eens te mogen ontlasten. Eii bij dit alles kwamen nu de finan- cieele zorgen drukken. Zijn mooi salaris, waarom collega's hem benijdden, was volkomen ontoereikend, om in de „be hoeften" te voorzien. Wat moest daar den duur van komen. Hoe de immer grooter wordende gaten te stoppen Zij scheen er zich niet om te bekommeren. Hij had maar te zorgen, dat liet geld er kwam. En alléén kon hij voorttobben. HOOFDSTUK II. Zóó staat de zaak naar we meenen. De vrouw moet niet haar huiselijke plichten verwaarioozen door vergadering- bezohk. De vrouw, de moeder hoort in 't gezin. Daar is haar eereplaats. Diiar schittert zij in al haar echt-vrouwelijko waarde. Daar ligt de haar %?n God opgelegde taak, Maar 't geval zal zich straks voor doen, dat sommige vrouwen toelating vragen. Wat dan Daarop is het eenig goede antwoord: toelaten. Het kiesrecht is der vrouw opgedron gen. Als ze nu zich op de hoogte wil stellen van allerlei politieke en sociale vraag stukken, mogen wij dat dan weigeren Mogen we haar als lid onzer partij weren, waar we straks prijs zullen stellen op haar stem Immers neen. Trouwens zijn van verschillende ver- eenigingen vrouwen lid Waarom zou het dan bij de kiesvereeniging niet gaan? Bovendien is er voor ongetrouwde vrouwen, die een zelfstandige positie bekleeden, allo reden lid te worden. Zo kunnen zelfs in verkiezingsdagen, nu 't kiezerscorps verdubbeld is, lieel goede diensten bewijzen als propagandiste. Onze meening is dan ook, dat elke vrouw die toelating vraagt, lid moet bunnen worden van onze kiesvereeniging. En dat we op liet lidmaatschap van on gehuwde, zelfstandig werkende vrouwen en meisjes prijs moeten stellen. Waar echter deze zomer in ons gewest een Antirevolutionnaire partijdag zal wor den gehouden, waarop Mr. Diepenhorst of een onzer andere voormannen deze zaak izal toelichten, lijkt het ons met 't oog op de practijk foeter, tot zoolang te wachten. Dan zullen, we twijfelen er met aan alle kiesvereenigingen hl Zeeland haar deuren open zetten voor de vrouwen. We vinden dat beter, dan dat nu de eene, dan de andere er toe overgaat. Immers brengt men dan zoo licht de meer of mindere democratische gezind heid van de betrokken kiesvereenigingen in 't geding. En dat heeft er niets mee te maken, 't Is louter een kwestie van practisch inzicht, van goede partijorganisatie. En daarin hebben wij Antirevolution- nairen een goede reputatie hoog te houden. 'k Ga er nog es op wachten^vde uit", zei luj, toen, maaltijd was ge- na lang nuttigd. Er was aan tafel niet gesproken zwij gend had elk zijn deel genomen. Jan had zich ontfermd over de kleine en die in slaap gesustHerm was te bed ge bracht. De tafel was nog niet afgenomen, maar Truus scheen weinig lust de han den uit te stekenze zou liet morgen wel vinden ze wou nu eens eenoogen blikje rust hebben ze groep haar roman, Eenzijdig medelijden. Voor de bolsjewistische gruweldaden zwijgen de socialisten, ofwel zij verheer lijken die als noodig om te komen tot een betere maatschaapij. Dezer dagen hield in „Het Volk" me vrouw PothuisSmit, het pas gekozen Eerste-Kamerlid voor Noord-Holland, een pleidooi om hot rooven van diamanten enz. goed te praten. In Het Volk" wordt het bolsjewisme steeds verheerlijkt; de rubriek „Buiten land" geeft slechts gunstige berichten over Rusland. Terwijl het blad in al zijn kolommen ons volk poogt in te dsuppelen het revolutionnaire gif, dat leidt tot uitspat tingen en wanbedrijven als in Rusland. waarin ze zich opnieuw verdiepte. Wat had ze anders aan d'r leven, overleide zs dan vergat je de narigheid tenminste nog voor een poos, de misère, „waar je heele dagen in zat met een ondeugenden, ongezcglijken beugel van een jongen en een dreinend kleintje op je schoot of in de wieg. Ze lei haar hoek even neer en keek hem aan, toen hij opstond en zich voor 't vertrek gereed maakte. „Wel zeker, en mij laatje maar zitten. Ik moet maar zien, hoe ik terecht kom", zei ze boos. ,,'t Is voor jou, dat ik ga", antwoordde hij op denzelfden toon. „Voor mij „Ja, 'k moet toch zien, dat 'k geld krijg". „O, jamaar da's niet voor mij, da's voor je huishouden", deed ze, quasi-ver- ontwaardigd. „Hm", kwam hij. „Maar enfin, dat doet er niet toe er moet geld zijn 'k zal probeeren". Innerlijk was ze blijwant ze zat er toch wel een beetje mee. Als morgen die lastige knul weer aan de deur kwam die was in staat om een „standje" te maken. En ze wachtte nog meer aan- Van eenig protest togen de stroomen hloeds, vergoten door do bolsjewisten is geen sprake geweest. De onmenschelijke wreedheden der Russische revolutionnai- ren vonden geen afkeuring in ons socia listisch orgaan. Thans echter laat Het Volk" een noodkreet hooien ovor de vervolgingen der revolutionnaire!) in Hongarije. Naar men weet is het Bela Kun 't vorig jaar gelukt in Hongarije een tijdlang een bolsjewistische republiek te vestigen. Gruwelijk hebben de socialisten toen in het door den oorlog reeds zoo zwaar geteisterd land huisgehouden. Maar „Het Volk" zweeg. Toen kwam het Hongaarsclie volk tot zich zelve. Het joeg de revolutionaire regeering weg. De socialistische leiders gingen voor 't grootste deel naar t buitenland vluch ten, rijk beladen met geld en kostbaar heden. Een ander deel bleef, onder belofte van door de wapenen der entente be schermd te zullen worden. Allesbehalve socialistisch dus De nationale regeering, die daarna optrad,, nam natuurlijk de misdadige volksverleiders, voorzoover ze niet uit vrees voor hun hachje naar't buitenland waren uitgeweken gevangen, en daagde ze voor deu rechter, wegens moord eu roof. Hier en daar echter trad het woedende volk als eigen rechter op tegen de moordenaars van hun familieleden en de roovers van hun bezittingen. Hoewel verklaarbaar in een roerigen tijd als Hongarije beleeft, is dit beslist af te keuren. De overheid heeft hier recht te oefenen en de schuldigen te straffen. Het Volk" is thans echter uit z'n slof geschoten. Het vindt wat in Hongarije gebeurt zóó ontzettend, zóó gruwelijk en zóó schandelijk, dat eeu luid protest noodig is. Met de slachtoffers der revolulionnairen in Rusland toonde „Het Volk" nooit medelijdon, om de revolutionnaire slacht offers in Hongarije vergiet het heete tranen. Het wil hen zelfs helpen. Door een brigade vrijwilligers? Door de „knokploegen" van de haven arbeiders, die werkwilligen armen en beenen stuk slaan of te water gooien? Neen, door minstenstwee mee tings Te Amsterdam en Den Haag.... Waar Troelstra en consorten liet volk zullen epzweepen, opdat ook hier de revolutie zal komen. Of het medelijden met. de Hongaarsclie broeders niet zeer eenzijdig is? En of liet niet vooral moet dieneh, om er een slaatje uit te slaan voor eigen partij? Het heeft er allen schijn van. ontvangen, de Amoer- het Staking van Portugeesche ambtenaren. regeer inga MADRID. 8 Maart. Een telegram uit Lissabon meldt, dat de geheele publieke dienst verlamd is, tengevolge van de staking der regeeringsainbtenaren. Ook in Japan komen binnenlandsche onlusten voor, al wordt men 't. rechte niet gewaar. De Japansche minister-president Ilara heeft in een intervieuw met een ver tegenwoordiger van de Japan Advertiser verklaard, dat het Huis van Afgevaar digden was ontbonden, wijl bij de kies recht-demonstraties liet bestaan was ge bleken van een krachtige revolutionaire strooming. Al maar verder. Uit Tokio, de hoofdstad van Japan, meldt men nog Er is hier ernstige tijding De Japansche troepen in provincie, trekken terug, waardoor bolsjewisme tot den Stillen Oceaan zal doordringen. Daar zal wel méér achter zitten. Dit is zeker, dat het bolsjewisme zicli naar alle kanten uitbreidt. Algeheele ontwapening? Eenigen tijd geleden zond de voorzit ter van het'Storting, Gastberg, een schij ven aan lord Robert Cecil, waarin op heldering werd gevraagd omtrent arti kel 8 van het volkerenbondverdrag, be treffende de beperking der bewapening. Castberg verklaarde in dit schrijven, dat een staat, die zich hij den bond aan sloot, vrijheid had tot geiieele ontwape ning over te gaan, indien hij zulks wenscli- te. Castberg deed Zaterdagavond in do zitting van het Storting, mededeeling vau 'n schrijven van lord Robert Cecil, waarin het heette, dat het inderdaad juist is, dat oen staat, als lid van den volkerenbond, zich niet militair weerbaar behoeft te houden. Deze verklaring zal er wellicht toe leiden, dat Noorwegen tot afschaffing van leger en vloot zal overgaan. Aanval van treinroovers. den nacht van 5 op 6 Maart lieb- bantieten een aanval gepleegd op expresstrein Bologna—Milaan. De seinen waren door een medeplichtige op onveilig gezet en toen de trein stopte, ging men tot deu aanval over. De ban dieten waren met revolvers gewapend en vuurden van alle kanten op den trein De reizigers beantwoorden echter hef tig het vuur, zoodat de roovers spoedig tot den terugtocht genoodzaakt werden. Niemand der reizigers werd gewond. Wonen inde gevangenis. t gemeentebestuur van Chelmsford (Engeland) heeft begeerige oogen gesla gen op de gevangenis, waar veel ruimte beschikbaar is als gemeentelijk tehuis voor daklooze gezinnen. Het gemeente bestuur tracht nu het gebouw van de gevangenis-kommissarissen to krijgen. Te Knutsford wordt de gevangenis ge bruikt als koljege voor theologische stu denten. Verder is er, volgens de Evening Stan dard, sprake van om een derde gevan genis ergens anders in een huizenkom- plex met tuinen te veranderen. Het is alsof er geen misdadigers meer zijn in Engeland In ons land is, zoo men weet, geen gevangeniscel vrij. de hoog toch 'lij eens Hink maningenZe moest niet te strak spannen. Als wat los krijgen kon 't zou haar goed te pas komen! 'n Nieuwe japon had ze toch wel broodnoodig en 'n nieuwen winter hoed. Misschien was ze wel wat te ver gegaan. En daarom hield ze 't bitse wederwoord dat haar op de lippen brandde, nog terug. Voorzichtig zijn Met eeu korten groet vertrok hij. Waar zou hij anders aankloppen dan hij zijn moeder Ze wist wel, dat hij nergens anders terecht kou eu ze hoopte maar, dat hij het zou doen. Moeder Waanders schoof nog wel eens wat af die was niet karig voor haar jongen. En dan In een wrevele stemming stapte Jan Waanders zijn huis uit. Br, wat 'n his torie Altijd weer 't zelfde. Nog niet zoo heel lang geleden had hij een soortge lijken gang gedaan. Hij zag er tegen op. Toén had hij nog een beetje kunnen be mantelen. 't Liep tegen den winter en hij moest voorraad van een en ander opdoen. En hij had zooveel uitgaven ge had pasmet zusjes geboorte. En moe der had weinig gevraagd en gegeven, 't Was allemaal op, glad op! Eu nu In ben den Te Fabrieksramp. Benrath vloog een stoomketel van bovendien, die onbetaalde nota voor lou ter snoeperij. Och. dat ie toch zóó moest loopen piekeren; had ie het ooit kunnen denken dat waren nu vroeger dingen, geldzaken, waar hij z;ch vroeger nooit druk om had gemaaktdie hem tamelijk koud lieten. Eu nu hij had haast wel niet anders te doen. Soms was hij er haast suf van. Want 't was altijd aan, 't eene na 't andere. Nou zou hij weer moeten aankloppen. Als vader maar niot thuis was; ah/dat trof misschien't was Donderdag, en vader zat tegenwoordig in den kerkeraad, die nog al eens op dien avond vergader de Dat kon helpen. Want vader er ook al in mengen hij kon er niet aan denken. Vader was zoo tegen zijn huwe lijk geweestnog meer dan moeder. En hij wou zich liever nog wat groot houden. Maar kon hij zoo maar in eens botweg de waarheid vertellen Wat mouw moest hij er aau passen Nee, moeder mocht toch nog niet alles weten; nog wou hij Truus de hand wat boven 't hoofd hou den wat haar ten oneere zou zijn, voelde hij voor derden toch nog als een schande mee voor hem zelf. (Wordt vervolgd). En Petrus naar buiten aaande, weende bitterlijk. Luc. 22 62. in zijn En wij S. Groeneveld. zi: DOOR

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1