Hassan (B?) tl B.J. DEKZEILEN. Van Heinde en Verre. Mengelwerk. A d v e r t e n t i 11. Burgerlijke Stand. II.li. Paardenfokkers 700 M1. Kipspoor C. VAK EERDENBURG. J Openbare Yerkooping. 17 puike groote Gemeenteraad van Ter Neuzen. „Huipbetaon door Samenwerking Gewone Algemeene Vergadering een flinke JONGEN, Joh. de Feljter Johz. Te huur of te koop Zeeuwse li - Vlaanderen. C. K. Elout schrijft in „De Toorts" over bet ministerieel bezoek aan Zeeland en over Fokker's pleidooi in de Eerste Kamer voor goede verbindingen in Zee land. Hij schrijft o.m. Het antwoord van Minister Kömg was ten deele slap en weinig steekhoudend Zoolang we nog zuinig moeten zijn met onze kolen, kan bet niet veel beter. Het is jammer dat de minister dit praatje, dat hem zeker door de spoorweg directie is geleverd, heeft overgenomen. Het is immers niets meer dan een praatje ik heb aangetoond dat de dienst regeling op de Zeeuwsche lijn slecht is, niet alleen in vergelijking met die van vóór den oorlog, maar ook met de tegen woordige van andere lijnen, zooals die naar Friesland en die naar Noord- Holland. Ik heb, juist uit de vergelijking der tegenwoordige dienstregelingen van de Zeeuwsche lijn met die van de zoo even genoemde andere, de slotsom ge trokken dat er veel aannemelijks is in de onderstelling van den burgemeester van Vlissingen De gefusioneerde spoor wegmaatschappijen fnuiken opzettelijk de Zeeuwsche lijn, ten einde de „Zeeland' ook op deze wijze te saboteeren. De minister stelde althans in uitzicht, dat er bij de zomerdienstregeling eenige verbetering zou kunnen komen. Als men in Zeeland nu maar goed de oogen open blijft houden. Ook op hetgeen onze spoorwegdirecties bezig zijn, in Duitschland met hun collega's daarginds te bekokstoven. Zij hebben, door wat ze tot nu toe ten aanzien van Zeeland deden, iedereen reden gegeven tot het scherpste wantrouwen in haar doen en laten ten aanzien van dat deel des lands. En als Zeelaud in 't algemeen, en Zeeuwsch-Vlaanderen in 't bijzonder, nu ook maar eens wakker wordt ten aanzien van een goede spoorwegverbinding van Zeeuwsch Vlaanderen, via do Zeeuwsche eilanden, met het overig deel van Hol land. Ik zeg dat omdat het tot nu toe wel eenigermate den schijn heeft, alsof Zeeuwsch-Vlaanderen zelf ietwat in den dommel is en meent, dat het, na eeu paar verzoekschriften van een gemeente- bestnur of een Kamer van Koophandel, wel op één oor kan gaan liggen en de behartiging van zijn belangen gerust kan overlaten aah een paar belangstellende Eerste-Kamerleden en Ministers. Zoo ja, dan zal die landstreek op zekeren dag wakker wordenin volkomen ver getelheid. En merken dat niemand zicli meer om haar bekommert. Thans is het tijd dat de Zeeuwsch- Vlamingen het heete ijzer smeden door comité's van actie op te richten, met een centraal comité, liefst in verbinding met de rest van Zeeland, voor een goede spoorwegverbinding van Zeeuwsch-Vlaan deren en de Zeeuwsche en Zuid-IIolland- sclie eilanden met de rest van ons land. Zitting op 4 Maart 1920. Voorz.do edelachtb. heer J. Huizinga. Afwezig: de heer Geensen en Mevr. Duiker. 1. Notulen worden vastgesteld. 2. Ingekomen Stukken. o. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt meegedeeld, dat de minis ter van binnenlandsche zaken niet be reid is de kosten van armenzorg, ge maakt in verband met de opheffing van het Steuncomité voor de gemeente Ter- neuzen te vergoeden. b. Idem voor goedkeuring kohier hoof- delijken omslag 1919'20. c. Idem van goedkeuring kohier no. 3 van het schoolgeld over het tijdvak 1 Sept.31 Dec. '19. voerde het lied zachtens naar de vader- landsche kust, naar onze geliefden, die we achterlieten. Eu we tuurden lang op de witte duinen, die in het klare zonlicht schitterden, we tuurden lang tot verblinderis toe, en het was stil op het groote schip, met zijn vele passa giers. Wat al verschillende gedachten gingen door ons brein op dat oogenblik. Gij, vroolijke jonge tweede luitenant, zult ge uw Holland nog weerzien Waar denkt ge op liet oogenblik aan? Misschien ziet ge U daar nederliggen in liet kleine veldhospitaal, de verraderlijke malariakoorts Uw laatste krachten sloo- pend Gij oude snorrebaard, Admini strateur van een Rnbber onderneming, gij die stalen zenuwen hebt, waarom beeft ge thans Ziet ge in uw gedachten een bebloede klewang? Lieftallig hand schoentje, op reis naar uw man, dien ge wellicht niet anders kent dan van eeu plioto, waarop hij u vriendelijk aan ziet, waarom uw oog nat? Of hebt ge er thans reeds een voorgevoel van, dat het huwelijkspad ook is bestrooid met doornen, vooral in Indië? Uit onze harten steeg de bede ten hemelGetrouwe God en Vader, zie ontfermend neder op ons oude Nederland. Doe welvaart in hare paleizen en vrede in haar vestingen wonen. Gedenk allen die we achterlieten, en wees Gij onze Loods. Holland was uit zicht, en als bij toover- slag keerden de gedachten zich weer vooruit. Zoo is nu eenmaal de meDSch wat hij ziet daar denkt hij aan, maar is het buiten zijn gezichtskring, dan gaan zijn gedachten naar wat voor hem ligt. d. Idem van goedkeuring leening 150.000 gld. voor kasgeld. e. Idem van goedkeuring wijziging begrooting voor 1919. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. f. Een adres van den Raad van Scha gen om bij de regeering er op aan te dringen, dat bij benoeming van een bur gemeester de Raad der betrokken ge meente vooraf-een drietal opmaakt, waar, uit de koningin dan de functionaris be noemd. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Hamelink^s het niet met B. en W. eens. Zeker, de voorzitter van den Raad moet boven de partijen staan, maar 't is voor een gemeente van be lang, dat de inwoners invloed hebben op de burgemeesterskeuze. De regeering rekent nu immers ook al met de poli tieke gezindheid van de gemeente.' De heer Nolson acht dat B. en W het juiste standpunt hebben ingenomen. De burgemeester moet boven de partij en staan. We hebben daarvan hier een goed voorbeeld. De burgemeester is rechts, de gemeente in meerderheid links, en toch loopt het goed. In België be staat de toestand zoo als do gemeente Schagen wil. Daar is het steeds een heftige politieke strijd, als er een bur gemeestersvacature moet worden ver vuld. De heer Hamelink zegt, dat de regee ring thans ook rekent met de gezindheid der bevolking. Ter Neuzen is trouwens altijd wankelbaar 'geweest. Nu eens links, dan weer rechts. Er wordt nu ook gewerkt door de partijen als er een burgemeester moet zijn. Nu geschiedt dat in 't geheim. Spr. is meer voor een openbare strijd. Daarom behoeft de burgemeester, eenmaal gekozen, geen partijman te zijn. 't Voorbeeld van onze gemeente bewijst, dat hij heel goed onpartijdig kan zijn. De Voorzitter zegt, dat de bestaande toestand niet bewezen heeft, ondeugdelijk te zijn. Waarom zullen we dan iets geheel nieuws begeeren. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Tegen de heer Hamelink. g. Een schrijven van het secretarie- personeel, dank betuigende voor de maand extra-salaris en de weddeverhoo- ging- h. Eeu verzoek van J. Donze om vergoeding voor het vervaardigen van zeep in de distributietijd. De Voorzitter benoemt hiervoor een commissie, be staande uit de heeren Nolson, v. Cadsand en Hamelink. i. Verzoek om de Politieschool te Hilversum met een jaarlijksche bijdrage te steunen. De heer Scheele vraagt wat dit verzoek beteekent. De Voorzitter: Tot nu toe werd de politie uit het gewone publiek gerecru- teerd. Men wenscht echter meer ont wikkelde agenten. Nu zijn er cursussen en worden er diploma's uitgereikt. De Algetn. Ned. Politiebond meent nu in Hilversum een school ter opleiding van politieagenten te moeten stichten. De heer NolsonLaat de regeering het betalen. Het verzoek wordt van de liand ge wezen. 3. Aan P. Galle, Dijkstraat wordt vergunning gegeven een stoep te leggen op gemeentegrond. 4. Verzoek van J. Wiilemsen om schade vergoeding wegens op zijn grond neer werpen van uitgegraven modder. De heer Scheele meent, dat de Trim- teitspolder de sloot schoon moest maken. Eerst doet de-gemeente dit, en zouden we nu ook nog schadevergoeding be talen De Voorzitter zegt, dat hier bijzondere omstandigheden gelden. De begraaf plaats was veel te nat, de kisten moesten steeds in 't water worden gezet. Daarom wenschten B. en W. de sloot buitenge woon diep te maken, 't Was billijk, dat de gemeente dat betaalde. Dit is dan ook geschiedt, 't Was een gemeente belang. De sloot was goed schoon. Wiilemsen is dus ook in zijn ri cht. Besloten wordt met algemeene stem men het verzoek toe le staan. (Wordt vervolgd). We zagen nu alleen lucht en water> af en toe eenige visschersschuiten, die hun vreedzaam, maar gevaarlijk bedrijf daar uitoefenden. Terschellinger en Texelerbank lagen weldra achter ons. Even vertoefden onze gedachten bij die brave lui op die wachtschepen. Wat een eentonig leven moet dat wezen, 30 dagen niets dan lucht en water, om dan weer enkele dagen bij hun geliefden aan wal door te brengen, om opnieuw te gaan. Blootgesteld aan vele gevaren, aange wezen op elkander, zenden ze in den duisteren nacht hun vriendelijk licht over de donkere diepte naar den ver dwaalden schepeling, of redden men seden, die het slachtoffer zijn geworden van dezen verschrikkelijke!) wereldoorlog. Geen wonder dat uit honderden kelen een driewerf hoera werd uitgebracht op die zeebonken, die lijf en leven over hadden voor een ander. Maar de rustelooze schroeven zweep ten de golven, en binnenkort was niets meer te zien dan een zeemeeuw, die lusteloos en traag, krijsend om ons heen zweefde, of af en toe de glimmend zwarte rug van een dartele bruinvisch. Om de verveling te verdrijven, werd het schip in oogenschouw genomen, want daar hadden we tot nu toe nog geen oogen voor gehad. De Nieuw-Amsterdam meet 20,000 ton, en is een der grootste schepen van de Holland-Amerika-Lijn. Alles is zeer smaakvol en geriefelijk ingericht, zoodat men weinig merkt, dat men zich bevindt aan boord van een schip. (Wordt vervolgd). Nieuwste eisch Drie bezoekers van de Utrechtsche Jaarbeurs kwamen even uitrusten in een koffiehuis, Ze riepen een kéllner en bestelden hem het een en ander. Op Jaarbeursdagen geschiedt de bediening wel eens trager dan anders en dus oefende hut drietal geduld. Maar toen het bestelde maar wegbleef, terwijl dc bediende tal van andere bezoekers hielp, riepen ze hem aan „Kellner, aanueme 1" „Jawel hoeren, kom dadelijk!" Maar het bleef bij beloven en de hee ren stonden tenslotte op om te vertrek ken. Juist wilden ze heengaan, toonde kellner met het gevraagde verscheen. Maar nu waren ze er niet meer van ge diend en ze zeiden het op hartige wijze. Waarop de kellner met een onverstoor baar gezicht zei „Begrijp me wel: wie kellner of aan nemen tot me roeptwordt hot laatst bediend. Als men „meneer" tegen me zegt geeft men me tenminste wat me toekomt en dan ben ik de kwaadste niet." Of zijn patroon liet met die opvatting eens is, hebben de bezoekers maar niet geinformeerd. (Vad.) Oplichterij. Het N. v. d. D. meldt uit een onzer groote steden het volgende Een der eerste firma's in kruideniers grutters- en koloniale waren heeft sinds eenigen tijd een groot biljet voor het raam hangen, waarop wordt medege deeld, dat zij de verzending van levens middelenpakketten, zoogenaamde Liebes- gaben, naar Duitschland en Oostenrijk bezorgt. Tal van stadgenooten maakten gaarne gebruik van deze aanbieding; zij bestelden en betaalden de goederen, die zij wilden verzouden hebben en voor het overige zorgde de winkelier. Een Ame- rikaansche deed ter verzending aan fa- mililie in Memel een bestelling van de eerste kwaliteit Van Nelle's koffieboonen Blookers cacao en H. O. havermout. Amerikanen nu zijn practische menschen en de dame in kweste sloot in den brief waarin zij haar familie kond deed van de te verwachten zending, in de etiket ten van de bussen en dcrozen, waarin de door haar bestelde koffieboouen en cacao en havermout verpakt zouden zijn. Hoe groot was haar verwondering, toen zij eenige weken later van de familie mon sters ontving van de inmiddels ontvan gen artikelen, die echter waren verpakt geweest in zakjes met den naam van den winkelier bedrukt. Het bleken te zijn koffieboonen en cacao van do meest slechte kwaliteit, en de havermout be stond uit een krijtachtig meel. De Duit- sche familie schreef er bij, dat de koffie en cacao haast ongenietbaar waren, ter wijl zij er niet in geslaagd was van Me zoogenaamde havermout zelfs maar een ochtendpapje te maken. Onnoodig te zeggen, dat de veront waardiging van de Amerikaansche zeer groot is. Zij heeft van het gebeurde aangifte gedaan bij verschillende licha men, o.a. bij het comité voor steuuver- lceniug aan Oostenrijk en Hongarije. Arm kind Arme ouders Omtrent het droevig ongeluk te Raams- donksveer wordt nog gemeld Eenige uit de school komende kinderen duwden een ledigen tramwagen, die aan de Wilhelminalaan stond voort. Een eveneens uit de school komend tienjarig meisje van den bakker J. de Berst klom op een der voorste buffers van den in beweging zijnden wagen, sprong er spoe dig weer af, doch viel eu kreeg een der wielen over haar hoofd. Het kind was onmiddellijk dood. Het ongeluk gebeurde iu de nabijheid der woning van de ouders, die begrijpelijk, zeer onder den indruk verkeerden. De haren rijzen ten berge. In de Amerikaansche staat Missour' is een electrisch scheer-apparaat gecon strueerd, dat het voordeel biedt een overeindstaan der baardharen te bevor deren en aldus het scheren gemakkelijk te maken. Door een electischen draad worden inductiestroomen door het scheer mes geleid en de handgewricht bevestigd, terwijl de inductierol met een batterij in verbinding staat. De electrische stroom brengt spier-sameiitrekkingen teweeg, waardoor de haren rechtop gaan staan. Slaapziekte. Te Noord-Scharwoude is een 17 jarig meisje aan slaapziekte dverledon. Bloedvergiftiging. Door liet wegkrabben van een puistje in 't gelaat, ontstond bij mej. M. v. d. Vring-Vink te Woerden bloedvergiftiging. Het gezicht zwol geweldig op en over brenging naar het Ziekenhuis te Utrecht moest direct plaats hebben. Na twee dagen is de patiente aldaar overleden De bruine eieren. Uit Barneveld schrijft men aa'n het „Hbl.": Vóór den oorlog gingen de bruine eieren, speciaal gelegd door de bekende „Barneveldsche kip" geregeld naar liet buitenland, waar men ze steeds duurder betaalde dan het witte ei. Gedurende de mobilisatie heeft ecliler ook het binnenland liet bruine ei loeien kennen en waardeeren. En thans zijn de bewoners onzer groote steden er zelfs zóó op gesteld, dat ze voor de bruine graag 1 U/a. ct. per stuk meer beste den, dan voor de witte eieren. Geen wonder dus, dat de kippenhou ders alhier zich steeds meer gaan toe leggen op het fokken van echte „Bar nevelders" aan wier eieren onze beroem de markt ook voornamelijk haar goede reputatie te danken heeft. Kost voor oorlogskapitalisten. In 't „Hbl." van Antwerpen leest men: Met duizenden voorzorgen werd een kistje aardbeziëen de eerste in de hal te Brussel uitgestald. Beschut door de poezige watten lagen daar in het geheel negen dezer sappige vruchtjes. Alles is duur en de lekkerbekken, die dit fijn-goedje aanschouwden, konden wel nagaan, dat men er grof geld voor vragen zou. Maar dat deze driemaal drie aardbeziën zulk eeu geweldig cijfer zouden bereiken, zulks had men nimmer durven vermoeden. Ze geiden name lijk verkocht aan negen iionderd frank, 't zij dus honderd frank voor één aard bezieWaarschijnlijk zullen ze in de maag van een „zeepbaron" verdwijnen. Engelsche aardrijkskunde. De „Daily Mail" schrijft over 's Keizers verblijf in Doorn „aan de West-kust van de Zuiderzee". Weer een staaltje, hoe de Engelsch- man een bolleboos is in het vak aardrijks kunde Een analphabeel Raadslid. Te Kaatsheuvel doet zich het geval voor, dat dóór het vertrek van een der vroede vaderen een analphabect lid van den Gemeenteraad is geworden. Daar de man lezen nog schrijven kan, komen zijn stembriefjes steeds blanco in en blijft hij dus strikt onpartijdig. Hikziekte. Te Dordrecht doet zich een geval van hikziekte voor. Reeds sedert acht dagen is de patiënt er aan lijdende. Een dienstmeisje te Follega bij De Lemmer (Fr.) lijdt sedert eenige dagen aan de hikziekte. Te Weesp is een moeder van vier kin deren aan deze besmettelijke ziekte overleden. 19 Febr. Pieter Janssens, oud 20j,jm. en Janna Scheele, oud 20 j., jd. Geboorten. 7 Febr. Jacobus, z. van Jan Maas en van Helena Pladdet. 8 Febr. Janna Johanna, d. van .Tacobus Daniël Jarrij en van Suzaiuia Pieternella Klaassens. 10 Febr. Anna, d. van Lcvinus Derj en van Cornelia Maria Micliielsen. 29 Febr. Sara en Anna, d. van Jacob Pijpelink en van Sara Kolijn. Overlijden. 3 Febr. Een als levenloos aangegeveu kind van Izaak Abraham Catsman en van Anna Schut. 16 Febr. Jacob Jansen, oud 77 j., echtg. van Janna de Kraker. Heden overleed ten mijnen huize onze Grootmoeder, MAGDALENA KOLIJN, Wed. N. Harte, in den ouderdom van 82 jaar. N. J. ACKE. Ter Neuzen, 8 Maart 1920. van de Vereeniging op a.s. Maandag 15 Maart, 's avonds 8 uur, op de bovenzaal—DE VRIEZE, Markt. Het Bestuur zal eeno uiteenzetting geven van het doel der Vereeniging, meer inzonder de beroepskeuze en een Vak school voor Meisjes. De teeyang is vrij voer tonen en Vrouwen. Het Voorloopig Bestuur. ZAAMSLAG op ZATERDAG 13 MAART 1920, des na middags 6 uur, bi] de Wed. JAC. PLAT- TEEUW. HET BESTUUR. Al 't leed genaakt. Heer, het bange duister daalt en 't wordt om me nacht. 'k Kom tot U, daar 'k sclireiensmoe naar Uw vrede smacht. 'k Ben alleen Vader, hoor m'n angstgeween. 'kVoel 111e moe, 'k heb lang gewaakt, Troost Uw kind als 'tleed genaakt. 'k Kniel in ootmoed voor U neer, zie m'n zondenrouw 'k dwaalde verre van U heen. Maar Uw liefdetrouw, bracht me teer aan het Vaderharte weer. 'k Schuil nu aan Uw borst gerust, al m'n zorg is nu gesust. 'k Zie van al 't voorbije leed, nu geen schaduw meer. 'k Wandel in Uw liefdedicht, 'k ben Uw kind, o Heer, Gij brengt licht en zonneschijn in den donkren nacht van pijn. 'k Buig m'11 hoofd eerbiedig, stil Vader, heilig is Uw wil. „De Rott.' LYD1A. Des Christens veiligheid. Hoe zou ik verzinken, Daar God mij bewaart, Die Heer, die den hemel Eens schiep met deez' aard. Hoe zou ik ooit sterven, Waar Jezus weêr leeft. Die mij, door Zijn leven, Het leven hergeeft Is God mijn bewaarder, Is Jezus mijn vreê, Verzelt zijn genade Mij over de zee. Al loeien dan stormen, Al huilt ook d' orkaan, Zoo zal mij de haven Gewis niet ontgaan. „Oude Paden". HOEK. Huwelijks aangiften. 5 Febr. Pieter Jansens, oud 20 j., jm. en Janna Scheele, oud 20 j., jd. 19 Febr. Francois Dieleman, oud 25 j jm. en Jacomina Drabbe, oud22j.,jd. Jacob van Hermon, oud 33 j., jm. en Janna Maria Meeusen, oud 31 jwed. van Willem Zegers. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Febr. Ja cobus Johannes de Feijter,. oud 20 j., jm. en Geertruida de Bokx, oud 22 j., jd. Gerrit Rouw, oud 20 jjm. en Pieternella Sara Beaufort, oud 22 j., jd. GEVRAAGD VOOR DIRECT ter opleiding Motor- en Rijwielvak. PH. A. KNIJFF, Zaamsiag. Bij oudergeteekende staat ter dekking de hengst Dekgeld 25 gld. contant. Aanbevelend, ZAAMSLAG (Kraag). plus Kipkarren, Draaischijven en Wissels. Een voorraad van: ijzeren Balken in alle maten. Kruiwagens, Masten, Deuren, Ramen, Kozijnen,Wasch- kuipen, Spektonnen, Huistrapjes, Ban ken, Tafels, Buiskachels. Kasten, Battings Planken, Dekzeilen, Keeten, Steekkarren, lange Sparren, Schoppen, Rieken,jBuffet met toog, Westentakels, Olm gezaagd Hout, in alle maten enz. enz. Nieuw Trapmachine, Kachelpijpen. Een Loods waarin dagkeet en slaap kamer, grootte 12 X 5. uitneembaar. Een Directiekeet groot4,.2X^l j Dubbel beschot met, pannen gedekt. A a n b e-v e 1 e 11 d, TELEFOON 121. 24 Kersstraat 3-5. TER NEUZEN. Telefoon 53. Sluit verzekeringen op elk gebied De Notaris J. A. DREG MA NS te Axel, zal op het erf van HIJP. DE MOORle Axel-Station op Zaterdag den 13 Maart 1920, des namiddag F/a uur verkoopen Betaling contant.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3