Orgaan ter Christelijke Beginselen in Zeeuwsch- No. 224. Woensdag 10 Maart 1920 3e Jaargang. ïinifanlandseh Overzicht. [Jit het Biiitenlandé Uitgave van de Christelijke Fersvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. i „.iministratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden A'!e 'rédacteur, 'iV's. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels ƒ0.60. Elk? regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15 Inzending van advertentiën tot 12 uur s middags op de verschijndagen bij den drukker I). H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. Nog iets-uit Posthuma s nalatenschap. Eens, toen de oorlog rondom ons landje woedde, was er reevoedérnood^ 't Was in de dagen Posthuma s. In do gouden jaren der kommissies en bureau's. Een professor maakte in een door 'Ie regeering gebouwde proefinstallatie vee voer uit afval. Posthuma dacht, dat het zeer winst gevend zou worden. Waarvan dacht hij dat trouwens niet En aangezien ons volk nog vele ener gieke zonen bezit, die iets durven onder nemen, was het de bedoeling, dat de proefinstallatie aan particuliere fabri kanten moest leeren, hoe veevoer wordt gemaakt. De particuliere endernemers voelden echter niets voor deze lessen. Na maanden was er nog geen enkele fabriek in werking. Dit bedroefde de proefinstallatie dermate, dat zij af brand de. En liet was het beste wat zij doen °L)ezer dagen behandelde de Kamer liet testament der proefinstallatie. Helaas bestoud de nalatenschap, even als ongeveer alle erfenissen uit Postliu- ma's goudverslindeude dagen, uit schul den. Er was maar eventjes 8V2 ton te kort. De Kamer was woest. Had vroeger maar 60000 gld. toegestaan. Niemand neemt het minister IJssel- steijn kwalijk. Toen hij aan 't bewind kwam vond bij maar eventjes 280 regee- ringsbureau's Er is echter meer. Een drama, dat de Staat nog meer kost. Behalve de professor en de proef installatie, was er natuurlijk ook een kommissie van toezicht. Wat de taak van deze kommissie was? Boven vermeldden we reeds, dat de par ticuliere fabrikanten niet veel trek in de fabricatie van veovoer-uit-afval hadden, hun fabrieken moesten verbouwd worden, terwijl na den oorlog de productie natuurlijk niet meer loónend zou zijn. Nu moést de kommissie de fabrikanten overhalen, wél tot de vervaardiging van veevoer over te gaan. Door contracten met hen af te sluiten. Dit lukte gedeeltelijk. Echter brandden twee fabrieken af; een derde moest staken wegens verspreiding van onaan gename geuren. De totale productie was een zesde van de schatting. Toen 'kwam IJsselsteijn cn ontbond de kommissie. Maar de contracten waren nu eenmaal gesloten. Na een maand kwam de vrede. Dat was de genadeslag voor de veevoer- industrie. Want nu kwam er weer aanvoer. Maarde contracten zijn er. En de fabrikanten vragen schadeloosstelling. Hoeveel Dat is nog niet te zeggen. Intusschen vraagt de minister zes en een half millioen, in de hoop, dat de lieeren daarmee tevreden zullen zijn. De Kamer was andermaal woest. Op liet vorig ministerie. Op Posthuma vooral. Zullen er nog meer dergelijke verras singen uit de doos van Posthuma komen V Opnieuw geweigerd. Onze regeering heeft de uitlevering van den keizer opnieuw geweigerd. In onomwonden, besliste taal. De regeering wijst er op, dat zij „een daad zou plegen in strijd met recht en gerechtigheid en onvereenigbaar met de nationale eer, indien zij onder den drang der mogendheden er in zou toestemmen de wetten des rijks te schenden, door aan den zich op 's lands grondgebied bevindenden vluchteling de rechten te ontnemen, welke deze hem toekennen". Kranig gezegd. Lloyd George kan het cr mee doen. De keizer kan dus in ons land blijven als hij wil. Geen ententemacht kan hein hier deren. Hij die den oorlog begon met de rechten van een klein land te schenden, is nu veilig door het pal staan van een ander klein land voor zijn recht. Nederland zal ongetwijfeld stijgen in aanzien en achting bij de overige volken, door de flinke wijze waarop het zijn recht en vrijheid handhaaft tegenover mach tige naburen. Wèl belooft onze regeering, dat ze deii keizer in ons land min of meer zal be waken. In 't belang van diens veiligheid 011 om gestook in Duitschlar.d te voor komen. Dit is volkomen in de haak. De vluchteling mag 011s land niet schaden, door hier samenzweringen op touw te zetten. Een geest van verzoening begint zich meer en meer baan te bre ken. De groote mogendheden zien in, dat hun eigen belang meebrengt, dat Duitsch land niet al te zeer wordt belemmerd in zijn economische opleving. Dit blijkt uit een „memorandum over de duurte", zooals het stuk heet, doch dat inderdaad een economische nota van veel breeder strekking is. Hoewel de nota zelf nog gepubliceerd moet worden, geeft de „Evening Stan daard" reeds een uittreksel. Het zal gaan over prijszetting, transport, grond stoffen enz. Volgens de „Even. Stand." beveelt de inleiding aan lo. dat veel grootere hoeveelheden grondstoffen dan tot dusver naar Duitsch- land zullen worden gezonden 2o. zegt zij, dat de wederopbouw van de Duitsche industrieën, een zaak van belang is voor geheel Europa, en dat het plicht der geallieerden is, daarbij behulpzaam te zijn 3o. dat de quaestie van het herstel der verwoeste streken van België en Frankrijk geen nationale maar een inter nationale zaak is en dat alle geallieerden, die ter hand moeten nemen; 4o. dat zonder Duitschland en Frank rijk ongeveer in denzelfden toestand te brengen als voor den oorlog, ten einde hun nijverheid voort te zetten, het eco nomisch evenwicht niet kan worden hersteld. De „Even. Stand." verneemt eveneens, dat belangrijke beslissingen zullen voor komen, ook'in pet tweede gedeelte van liet manifest, in het bijzonder met be trekking tot lo. herstel van bet systeem van den ruilhandel in die landen, waar op liet oogenblik de financieele toestand chao tisch is 2o. het plaatsen op een gemeenschap- pelijken basis van de financiën van de bij liet verdrag van Parijs nieuw gestichte Europeesclie staten 3o. een poging tot stabiliseering van den wisselkoers, door manipulatie van de geallieerde leeningen en de deposito's en het uitgeven van papieren klein geld 4o. de ontwikkeling van waterkracht en liet bezuinigen van kolen in de in dustrie. Het document moet, volgens de „Even. Stand." nog door Millerand worden ge keurd, die de heele week slechts telegra fisch is geraadpleegd en wijzigingen zijn nog te verwachten. De beteekc-uis van dit document kan niet hoog genoeg aangeslagen worden want er blijkt uit, dat nu eindelijk liet inzicht zich beeft baangebroken, (jat de verderfelijke politiek van Parijs verlaten is en men werkelijk opbouwend werk wil gaan leveren. Dat men nu officieel tot de erkentenis gekomen is, dat zonder de productiviteit en organisatie van Duitschland Europa ten gronde gaan zal. Var. harte gaat het wel niet. Het H. N.-bericht over 't economisch memorandum deelt o.m. mede, dat liet gedeelte waarin sprake is van Duitsch land, gewijzigd is omdat men het on rechtvaardig vond, dat Duitschland, „dat verantwoordelijk is voor de ruïnes welke in zoo groote mate ontstaan zijn, op voët van gelijkheid met zijn slachtoffers wordt geplaatst". Indien deze wijziging inderdaad is aan gebracht, is liet duidelijk, dat ze te dan ken is aan Franselicn invloed. Ook deze beperking zal men wel weer, geleerd door de feiten, laten varen. Maar intusschen verloopt alweer tijd. Wat men nu van plan is, had men uieer dan een jaar geleden kannen doen. Aan waarschuwingen heeft het waarlijk niet ontbroken en maar luttel economisch inzicht had de staatslieden, die het lot van Europa in handen hadden, moeten afbrengen van do domme en kleinzielige haatpolitiek, welke de samenstelling van het vredesverdrag heeft beheersclit. De bolsjewiki gaan veranderen van taktiek. Tot dusver zonden ze hun regeorings- agenten naar alle landen 0111 met de ge roofde diamanten en paarleu propaganda te drijven voor lnin verderfelijke begin selen. Ze hadden slechts matig succes. Bovendien heeft Rusland vrede noodig, zal het niet geheel verarmen en uithon geren. Daarom verklaart de Russische re geering dat ze do bnitenlandsche propa ganda voor het bolsjewisme gaat staken. De Westersehe mogendheden kunnen dus gerust, vrede met hen sluiten. Er dreigt niet 't minste gevaar. -Wat doen de geslepen leiders echter 1111 Ze lokken opzichters, werklieden, han delsagenten enz. op schitterende aanbie dingen naar Rusland. De bedoeling daar mee is Rusland er weer bovenop te helpen, zeker, maar vooral om deze te vormen tot propagandisten van het bolsjewisme, die straks iu liuri eigen vaderland, welks grenzen ze vrijelijk kun nen overschrijden, de revolutieleer zullen prediken. 't. Gevaar wordt dus grooter dan ooit. Bovendien is een groote organisatie, los van de regeering, met de propaganda belast. Officieel doen de vertegenwoordigers der sovjet-Republiek niet meer aan bols jewistische propaganda. Langs allerlei omwegen verdubbelt Rusland zijn ijver om de revolutiebrand naar alle landen te doen overslaan. Laat ons dan ook dubbel waakzaam zijn. In Turkije gaat het spannen. Het Turksche kabinet is „wegens ern stige tijdingen" afgetreden. Kons'tantinopel is door Engelsohe rna- rinefroepen bezet. Die zijn althans met die bedoeling aan land gezet. Wat echter ten zeerste merkwaardig is, is 't volgende: Wilson heeft vanuit Amerika zijn eisch gesteld: de Turken uit Europa. Zooals men weet, hadden de entente- staatslieden hun volkeren beloofd, dat de oude onruststoker, de Turk, voorgoed uit Europa zou worden verdreven. Enge land vreesde echter dat dit op zijn Mohamniedaansche onderdanen in Egypte en Indië een slechte invloed zou hebben. En daarom werden de Mohammedaan- sclie volken gerustgesteld door de belofte, dat de Sultan in Koustantinopel mocht blijven. Groote ontstemming in Engeland. En ziedaar, thans komt ineens Wilsons veto. Indien de Turken in Europa blij ven, trekken de Amerikanen zich geheel en al uit Europa terug, aldus Wilson. Wat nu Er zal wel een vorm gevonden worden, aardoor beide partijen hun zin schijnen i krijgen. In werkelijkheid zal Wilson 't wel winnen. Met Fiume was 't immers net eender. De idioote dichter d'Annunzio heeft het bezet, en Italië „legde zich bij dit feit neer". Maar Wilson wierp roet in 't eten en verklaarde dat Fiume aan Zuid Slavië toekwam. Dezer dagen legde de Italiaansche minister Nitti de verklaring af, dat Italië zeer verzoeningsgezind is en met Zuid- Slavië best tot een overeenkomst zal kunnen geraken. Welnu, waarom zou 't zoo ook niet gaan met de Turksche kwestie. De Engelscho bladen melden nu groote moordpartijen door de Turken iu Arme nië gehoudon. Best mogelijk, dat Lloyd George daarin aanleiding vindt zijn standpunt te ver anderen en zich vóór do verdrijving dei» Turken uit Europa verklaart. Niet op Wilson's wenk dus. O, neen! Alleen, "omdat de Turken weer aan 't moorden zijn geslagen. O, onwaarachtigheid der hooge diplo matie Overigens zou 't te wenschen geweest zijn, dat Wrilson maar nooit naar Europa gekomen was, om zich $oor de handige pohtieko rotten van Europa te laten be dotten. 't Gaat 1111 beter. En 't zou nóg beter zijn, als de gealli eerden het heele vredesverdrag „als een vodje papier" verscheurden, en een nieuw op recht en billijkheid gegrond verdrag met de overwonnenen sloten. Dat kon in één week wel afloopen. En dan alleen is er kans op een spoe dig weorkeeren van meer normale toe standen. Een afgrijselijke zaak. De Lombergsche bladen vertellen een lugubere moordgeschiedenis, welke zich in een dorp op de grens van Oekraine heeft afgespeeld, en welke weer eens op schrikkelijke wijze bevestigt, dat de geld gierigheid een wortel van alle kwaad is. Een jongeman keerde te voet naar huis terug, nadat hij drie jaar in vijandelijke krijgsgevangenschap vertoefd had. fn zijiï dorp aangekomen, vernam hij van den herbergier, dat zijn ouders hem dood waanden en hij besloot hen eerst incog nito te bezoeken. Hij klopte op de deur der ouderlijke woning en vroeg ais vreem deling om een nachtverblijf. Eerst.werd dit geweigerd, maar toen de bevvoners zagen, dat de reiziger veel geld bij zich had, lieten zij liera. ten slotte binnen. De vreemdeling, nog steeds niet her kend, kreeg een plaats bij den haard, terwijl de vader en moeder in een andere kamer een complot smeedden om hun zoon voor zijn geld te vermoorden. De oude man verliet daarop de woning om wodka te halen, opdat hij, half beschon ken, meer moed zou hebben om den moord te plegen. De herbergier, die meende dat de man drank kwam koopeft om den terugkeer van zijn zoon te vie ren, wenschtc hem met deze gelukkige gebeurtenis geluk. Hoorende, wie de vreemdeling eigenlijk was, vloog de 011de man naar huis, doch te laat om den zoon te redden want de oude vrouw vastbe radener in haar besluit of liever, nog bedrevener in de boosheid dan de man, had den moord reeds gepeegd en kwam hem aan de deur reeds met een van bloed druipend mes tegemoet. Lachtkasteelen. „Als maarzegt de kortzichtige mensch. En hij voorspelt er dapper op los. A i s maar eens die Oorlog voorbij is a 1 s de mensch zich weer tot arbeid zet a 1 s het wereldverkeer wordt hersteld als de scheepsruimte met name maai weer toeneémtdan Schoone luchtkasteelen werden ge bouwd. Het resultaat ziet men, eiken dag... En wat ons nu vooral zoo trof? De voorzitter van de Engelsche Kamer van Scheepvaart verklaarde dezer dagen dat de wereld reeds thans over drie millioen ton méér scheepsruimte beschikt, dan vóór den oorlogen dat alerel deze schepen slechts twee derden van de goederen vervoerden, ver- gelekeu met 1914. In Engeland zolfs maar de helft. En dan liet hij daarop nog volgen „Dit gebrek aan scheepsruimte is geheel kunstmatig. Het is eendeels een gevolg van het wantrouwen van de arbeiders tegenover de reeders, anderdeels van de beperkingen, die de regeering voor den invoer en voor steenkolen heeft verordend. Deze factoren veroorzaakten samen de op stopping in de havens, waardoor de scheepvaart machteloos gemaakt werd". Het „als" is in vervulling gegaan. Maar 't gehoopte gevolg bleef uit. De wereld is nog steeds vervuld met verwarring en met wrevel, en dat zijn de booze geesten, die ons leven blijven benauwen.Ook nu de oorlog lang voorbijis. Een nieuwe epidemie. Berichten uit Weenen melden een nieuwe vreeselijke epidemische ziekte met een boog sterftecijfer. 300 gevallen zijn nu onder behandeling te Weenen eii de epidemie verbreidt zich over ge» heel Oostenrijk. De ziekte wordt hersengriep genoemd. Er is tot nog. toe geen behandeling met succes gevonden kunnen worden. De geneesheeren denken, dat de ziekte ver want is met de lethargische encephalitis (een soort van slaapziekte.) Bureaucratie in Frankrijk. St. Biireaucratius is toch altijd en overal dezelfde. Het is heerlijk 0111 te zien, boe de lieeren ambtenaren den tijd doorbrengen, die hen nog scheidt van hun pensioen. In een Fransch blad lezen we daarvan weer een piachtig staaltje. Onlangs verschenen te Saint Laurent devant Epinal twee gendarmen en ver voegden zich ten huize van een inwoner dier plaats. Deze had in den oorlog als soldaat gediend, en hem werd gevraagd, of hij mijnheer die en die was, van dat regi ment en die compie lichting en nummer alles kwam precies uit. Of jhij dan maar zoo goed wou zijn, een ontvangstbewijs te teekenen voor het stuk, dat men hem ging overhandigen. Dat vond hij goed. De gendarmen stapten heen, in het bewustzijn, hun opdracht te hebben vol voerd. De mijnheer las liet stuk en vernam daaruit, 'dat hij gesneuveld was. Toen ging hij naar binnen. Maar die handteekening Daar denkt een ambtenaar zijn arme brein nog op stuk. Milliard na milliard. Uit Berlijn werd gemeld Het crediet van drie milliard door de nationale vergadering gevoteerd, tot liet doen dalen van de prijzen der levens middelen, is thans zoo goed als opge bruikt. De rijksregeeriug tnoct nu be slissen of ze weer een crediet zal aan vragen voor dit doel. Voor zoover thans bekend is, zal de regeering hiertoe be sluiten en een crediet van 5 milliard mark vragen. En toch stijgen de prijzen al maar door Een milliard is niets meer, in dezen tijd. Er in gevlogen. Een looper van eeh Bank tc Londen zou een zak met bankbiljetten, geld enz. ter waarde van 16000 pond sterling;naar een andere bank brengen en had juist het gebouw verlaten, toen een goed ge kleed man, die in zijn bloote hoofd was. hem staande hield' cn hem een brief overhandigde. „De directeur' zeidc hii „wil dat u deze dringende boodschap naar de bank in Londomvail brengt, en ik zal uw zak mee terug nemen." De looper liep er iu, nam den brief aan en gaf den zak over. Later bleek dat de zoogenaamde brief met stukjes krant gevuld was. De Geallieerden gaan Kon slant i nopel bezetten. LONDEN, 6 Maart (Reuter). Naar de Daily Telegraph verneemt heeft de En- gelsclie regeering in verband met den ernstigen toestand besloten, Britsclie strijdkrachten van leger en vloot te be velen, Koustantinopel te bezetten. De Fransche en de Italiaansche re geering zijn uitgonoodigd hier aan deel te nemen en men verwacht dat zij daarin zullen toestemmen. Naar verluidt zijn er ruimschoots strijd krachten voor de beoogde bezetting be schikbaar. Duitschland mag een binnenlandsche leeni ng ui isch rij ven. LONDEN. De „Evening Standard" meldt, dat de geallieerde opperste raad besloten heeft aan Duitschland toe te staan een binnenlandsche leening uit te schrijven, daar men er zich rekenschap van geeft, dat een geruineerd Duitschland gevaarlijk voor Europa zou kunnen wor den. Men veronderstelt, dat de leening zal voorafgaan aan de betaling van schadeloosstelling, waartoe Duitschland verplicht is. 't Publiek wordt wakker. Toen de spoorwegstaking in Frankrijk uitbrak, spotte Clement VautelHe spoorwegmaatschappen en de arbeiders verklaren, dat zij zullen volhouden. En geen van beiden bekommert zich om de reizigers. Het publiek beeft zicli maar vooitdu- rend laten vertrappen in den strijd tus- sclien kapitaal en arbeid. Maar liet pu bliek, de logge massa, die sterker is dan alle anderen, wanneer zij baar kracht wil toonen, het publiek wordt thans wakker. Dat bleek in de EngelSche, dat bleek ook nu weer in de Fransche spoorweg staking. Duizenden meldden zich dadelijk aan om liet noodzakelijk werk voor de sa menleving, dat door de stakers was neergegooid, te verrichten. We zeggen duizenden, maar 't waren tienduizenden, honderdduizenden, waar onder alleen reeds de vereeniging van oud strijders bijna een half millioen le den telt, die dadelijk bereid waren alles te doen, wat de regeering vroeg. Ook een menigte vrouwen boden zich aan En leerlingen van technische sclio len. Hier en daar weigerde men zelfs den stakers levensmiddelen te verkoopen. Het publiek heeft blijkbaar genoeg van de kattengeveehten op zijn rug Het staat op en schudt de onruststokers van 'zich af. 'tMoet nu eens uit zijn. Kerkelijke 1 Mei-viering. Naar „Die Christliche Welt" meldt,

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1