VISSER'S Uit het Binnenland. Reclameberichten. Uit de Pers. Uit de Provincie. Volen kunnen, omdat ze te traag zijn in het gebruik van datgene, wat ze ont vangen hebben, om goed voedsel te kun nen vermalen, niet anders tot zich ne men dan melk, en verlangen nog wel kunstmelk 'of allerlei andere zachte spij zen. Aan een ander deel der Gemeente wensclite deze prediker toe het verlies van al hun tanden, omdat zij gewoon zijn elkaar te bijten en te verbijten. DE ELECTRICITEITSVOORZIENING. Speedig kan de indiening van een wetsontwerp betreffende voorziening van electriciteit met hooge spanning worden verwacht. BOUWEN VAN ARBEIDERS WONINGEN. De Regeering is genegen steun te ver- leenen ook aan het particulier bedrijf voor den bouw van arbeiderswoningen. NOG DUURDERE SIGAREN Naar verluidt, zullen weldra de invoer rechten op tabak, sigaren en sigaretten papier verhoogd worden, waardoor ver moedelijk de prijzen zullen stijgen. MEVR. POTHUIS-SMIT LID DER EERSTE KAMER. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer (vaca ture Mr. J. Kappeyne van de Coppello) kozen de Prov. Staten van Noord Hol land Mevr. PothuisSmit (S. D. A. P.). DE OPENBARE ONDERWIJZERS EN DE VAKBEWEGING. Geen aansluiting bij het N. V. V. Naar wij vernemen, heeft het referen dum in den Onderwijzersbond het resul taat gehad, dat met een meerderheid van ongeveer honderd stemmen het voor stel tot aansluiting is verworpen. Tot de vorige week was er een meerderheid voor aansluiting. De stemming in Rotter dam die een paar honderd meer tegen- dan voorstemmers opleverde, gaf echter den doorslag in deze richting. "Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAUL v. SLUJS, Vlasmarkt. DE GEEST VAN DEN TIJD. Het gebeurde op de R. H. B. S. te Winterswijk. Een der leeraren gaf onver wacht proefwerk op. De jongelui weiger den echter het te maken. Ze kondigden staking af. Zelfs werd een „bulletin" ver spreid met de woorden „De staking heeft een gunstig verloop". MANNON DIENST. Dat zijn nogeens klinkende cijfers Over '17 achtendertig procentover 1918tweeëndertigover 19 zesenveertig procent. Ik heb er geen aandeelen in, helaas. 't Is de „Koninklijke Stoomschoenen- fabriek A. H. van Schijndel" in de Lang- Thans hebben we 1920. Er is slapte in de zaken en allerlei geruchten gaan, dat de schoenfabricage geheel of gedeeltelijk zal worden stop gezet. Want er is reuzenvoorraad. De prijzen zijn ook zoo hoog En men kan haast niet „spuien". Zelfs komen, vanwege de lage „valuta" de Duitsche schoenen voor 'n prikje hier op de markt. Wat ligt nu voor de hand Probeer eens uw prijzen wat te ver lagen uw winsten waren er groot ge noeg voordan kwam er allicht wat schot in den voorraad ruim es wat óp Neen, de prijzen moeten blijven. Op de dividenden van vorige jaren kan men 't wel een poosje uitzingen. De menschen kunnen niet op hun hoofd loopen en moeten dus toch weer gaan koopen En de arbeiders moeten dan óók maar op de dividenden van hun vorige jaren teren Of dat niet wat „rood" is gezegd Neen, dat is recht gezegd. Een „wee u zou de mond der Waar heid doen hooien tegen den mammonis- tischen winsthonger, die tegenwoordig^ een groot deel van 't inenschdom bezielt. „Uitkijk". DE BERG DIE EEN MUIS BAARDE. Wordt het de historie van berg-en- muis De korte zin van de lange nota, die nu laatst weer de drie Entente-mogend- heden inzake den ex-keizer zonden, was eigenlijk deze „Als jullie in Nederland hem niet stu ren kunnen, beloof dan maar dat je goed op hem passen zult en alles is tusschen ons in 't reine Zoo staat het er niet Integendeel het 1 ij k t er niet naar. Maar, zeggen de kenners, wie door een diplomatieken bril en met een diploma tiek gemoed lezen kan, die leest het er toch uit. Curasao werd reeds genoemd. Als dat Wilhelm's St. Helena eens werd Maar de Entente, al zwijgt ze officieel in alle talen, heeft toch reeds gelegen heid gevonden om door de kanalen der pers te laten zeggen Neen, neen Cura sao niét. Dat ligt te dicht bij Zuid-Amerika Waar Duitschland oude connecties heeft En de Oost ligt zoo dicht bij Japan 'n bést volk, dat van de Rijzende Zonmaar 't zoekt zichzélf uit zondering onder de mogendheden en dan weet je nóóit wat het doet Waar ik geloof, dat 't op uitdraait? Op één flink gebaarden, pootigen rijks veldwachter, straks voor 't hek van 't ex-keizerlijk-kasteel te Doorn. Jammer, van al de gewichtigheid „Friesch Dagbl." LID VAN DE EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Noord-Bra bant hebben Woensdag in de vacature Diepen (r.k.) tot lid van de Eerste Kamer gekozen den (lieer B. C. T. Straeter (r. k.) te Tilburg. TWEEDE KAMERVERKIEZING. De heer B. Nierstrasz is benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer, in de plaats van den heer J. W.Niemeyer. HET EINDE DER BROODKAARTEN. Bij den (Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel bestaat het voorne men, om de Regeeringsbemoeienis inzake de broodvoorziening in den loop van dit jaar te beëindigen, zoodra veroudersteld kan worden, dat hierdoor de broodprijs niet of niet belangrijk zal stijgen. INTREKKING VAN DE WET OP DE OORLOGSWINSTBELASTING. De wet op de Oorlogswinstbelasting wordt ingetrokken. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer deze beslissing de sociaal-democraten wilden echter „ge acht worden tegen te hebben gestemd". De omstandigheid, dat het voorstel-J. ter Laan, om de O.-W.-belasting althans nog over 1919 te heffen en dus niet bij 31 December 1918 een groote streep te trekken, verworpen is, had hun humeur natuurlijk ook al niet verbeterd. Met 39 tegen 21 stemmen is dit amendement afgewezen. Met de"~sociaal-democraten en revolutionaire socialisten hebben ook de vrijzinnig-democraten en de Christe- lijk-Historische afgevaardigde Bakker voorgestemd. GEVOLGEN DER HOOGE LOONEN. Uit Den Haag wordt gemeld, dat al daar de raadscommissie van Publieke Werken eenstemmig heeft besloten, een voorstel bij den gemeenteraad in te die nen, om over te gaan tot stopzetting van den bouw van alle gemeentelijke arbeiderswoningen, zulks in verband met de onrustbarende stijging der bouwkosten door de .nieuwe loonregeling, welke 1 Mei a.s. in werking treedt. De eenstemmigheid '.der commissie is bijzonder teekenend, als men in betoog houdt, dat de laatste bestaat uit de heeren Mr. Nieboer (s.d.a.p.), Vrijhoek (s.d.a.p.), de Koniug (r.k.) en Vink (a.r.), terwijl voorzitter der commissie is de wethouder Mr. P. Drooglever Fortuyn. Wat baat het straks den werkman, als geregeld de loonen worden verhoogd, zoo daardoor op den duur voortzetting vati de bedrijven [onmogelijk wordt ge maakt en hijzelf daarvan het slachtoffer wordt IN STAKINGSDAGEN. Er is maar één staking, die niet is te laken. Als de stakende stakers, 't staken sta ken. Uiltje. - ROOK-PRODUCTIE. 'n Enkele greep op het „jaarbeurs"- terrein Een Maastrichtsche firma heeft er oen machine staan, waarmee zij sigaretten maakt. Dertig duizend per uur Zoo heeft zij er „een aantal" aan 'twerk. Hoevéél vond ik niet beschreven laten we hot „aantal" es niet groot nemen en het stellen op zes. Dan kan deze firma afleveren in één dag van acht werkuren 0 X8X30,000— 1.460.000 sigaretten. Of per jaar 42ft millioen sigaretten ruim Dat is dan één enkele fabriek. Naar 't buitenland gaat niet veel. Maar dan gaat het iemand toch dui zelen, als hij bedenkt, wat ons Neder- landsche volk sigaren en tabak tellen óók mee 1 in 'n jaar, in 'n dagver rookt Op voortbrengen dringen alle econo men aan. Productie 1 is de algemeene roep. Nu, rook produceert ons volk genoeg. Doch onderzoek maar niet, wat dit ge notmiddel ons volk tegenwoordig kost. De tijd van haif-onsje-tabak per week en de Zondagssigaar, alles bij elkaar voor 'n kwartje klaér, die tijd is lang voorbij. En nu kan men mij 'n mopperaar noe men Die tijd had toch véél goeds. Men keerde een dubbeltje driemaal om, voor men 't uitgaf. En die kunst heeft het menschdom verleerd. Uitkijk. HET GESCHONDEN TELEGRAAF GEHEIM. Het O. M. bij het Haagsche Gerechts hof eischte bevestiging van het vonnis van de rechtbank tegen den voormaligen telegrafist, die den inhoud van een tele gram mededeelde aan Mr. Troelstra. De rechtbank had dezen telegrafist tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. DE MELKPRIJS. Naar het „Hbld." verneemt, zal in Friesland de prijs der melk nog meer dalen, wijl aan de fabrieken door de boeren tegenwoordig maar 10 cent per liter kan worden bedongen. KINDEREN-BEDTIJD. De Burgemeester van Groningen heeft maatregelen genomen, dat partijtjes e.d. van Vereenigingen van Scholieren niet langer mogen duren dan tot 1 uur 's nachts. 't Is al welletjes tot één uur feesten De sterkst bedeelde gemeente arme. Spoed is voor de raadsleden gewenscht en daarom vrij telefoon. Maar eilieve, moet in alles, wat voor het welzijn der raadsleden profytelijk is, door de gemoente kosteloos worden voor zien Studie zal den edelachtbaren ten goe de komen daarom gratis van gemeen tewege een bibliotheek Van de persuitingen moeten de magi straten zich op de hoogte stellen daar om een gratis-abonnement op bladen en tijdschriften Proper moeten zij voor den dag komen daarom vrij wasschen in de gemeen telijke waschinrichting Helderziend moeten zij wezen daar om kosteloos electrisch licht en gas Het veege lijf behooren zij voor de vermoeienissen van het raadslidmaat schap terdege te versterken daarom een maal ten koste van de gemeenschap Zoo wordt ten slotte het gemeente raadslid de sterkst bedeelde gemeente- arme. Rotterd. TER NEUZEN, 5 Maart 1920. De heer H. S. van Houten, redacteur van ons blad, ontving eene benoeming als redacteur aan het Friesch Dagblad te Sneek en nam deze benoeming aan. Als deskundige bij het a.s. examen voor onderwijzer te Middelburg is o.a. benoemd de heer H. Koelmans alhier. En wel voor het vak aardrijkskunde. Het schriftelijk examen zal 7 April worden gehouden te Middelburg. Voor den oproep naar de betrek king van adj. comm. ter secretarie, had den zich wel sollicitanten aangemeld, doch geen met diploma. Dit is voor Burg. en Weth. aanleiding geweest dhr. J. F. v. Ilootegem te bevorderen tot le klerk. Wanneer binnenkort een definitieve vacature mocht ontstaan, kan opnieuw een oproeping worden gedaan, wijl dan het examen heeft plaats gehad. Maandagavond werd alhier een ver gadering gebonden van het plaatselijk steuncomité, waaromtrent op de convo catie stond, dat tot ontbinding zou wor den overgegaan. Bij monde van den heer I. de Groot werd verslag uitgebracht van den toe stand der kas. Hij kon rapporteeren dat de kas en de boeken, evenals andere jaren, geheel in orde waren, en stelde voor deze goed te keuren. De rappor teur meende een woord van warme hul de te brengen aan mevrouw Spruiten- burg, welke op uitnemende wijze de administratie heeft gevoerd. Daarop nam dhr. Nolson het woord, en dankte namens de vergadering mevrouw Sprui- tenburg, welke zich al die jaren geheel belangeloos aan dezen arbeid had gege ven. Eveneens een woord van dank aan den voorzitter, die altijd gezorgd heeft dat de beweging zoo'n goed verloop heeft gehad. Uit het Veislag bleek, dat vanaf 1 Oc tober 1914 uitgekeerd is een bedrag van f79964.29, waarvan de gemeente nog heeft te voldoen f 11654.97. Veiling groentendrogerij. Bij de Woensdag door notaris Dreg- mans krachtens art. 1223 B.W. gehouden veiling van de groentendrogerij aan het nieuwe kanaal, groot 1 H.A. 1 A. 30 c A., met woonhuis enz. was het hoogste bod f21,500. De koop werd niet gegund; 11 Maart zal de herveiling plaats hebben. Dinsdagavond is alhier een verga dering gehouden, waarin gesticht is de vereeniging „Hulpbetoon door samenwer king". Art. 2 van de aangenomen statuten luidtDe vereeniging heeft ten doel maatschappelijke hulp te verleenen aan jeugdige personen, hetzij door het doen geven van vakonderwijs, hetzij door het nemen van zoodanige maatregelen, waardoor het onderwijs met vrucht kan worden gevolgd. Na behandeling der concept-statuten, werd besloten een vereeniging te stich ten, en een voorloopig bestuur te benoe men. Gekozen werden mevr. Spruiten- burg, mevr. Duiker, de heeren Nolson, de Jong en J. Huizinga. Door den waarn. voorz. werd rapport uitgebracht over het instellen van een cursus voor industrieonderwijs voor meis jes en vrouwen. In samenwerking met de huishoud- en industrieschool voor meisjes was het mogelijk een cursus te stichten, wijPdaarvoor een leerares be schikbaar is. Besloten werd binnenkort een verga dering te beleggen ton einde meer belang stelling voor dezen arbeid te wekken. Staking op den spoorweg M e c h e 1 e nT er Neuzen. Sedert Maandagavond is een staking uitgebroken op het Belgisch gedeelte van den spoorweg Mechelen—Ter Neuzen. Uit berichten van de laatste weken was het reeds bekend, dat er iets broei de onder het Belgische personeel. Ver schillende malen is onderhandeld zonder tot een voor beide partijen gunstig re sultaat te zijn gekomen. Naar het schijnt is de staking ver traagd, door do houding van het Neder- landsche personeel, dat niet met de Bel gische collega's homogeen is en, naar we vernemen ook onder gunstiger om standigheden werkt. Ten laatste was door den Belgischen bond besloten, dat op 2 Maart zoude worden gestaakt. De toeleg was, even als zulks bij de lijn GentTer Neuzen is geschiedt, het materièel op het Bel gisch gedeelte te voeren, en daardoor exploitatie op het Nederlandsch gedeel- onmogelijk te maken. Tijdig waren daartegen onder een of ander voorgeven, maatregelen genomen, zoodat Maandagavond, toen de laatste rit naar St. Nicolaas zoude worden uit gevoerd, alhier twee locomotieven en een voldoend aantal personenwagens aanwezig waren. Naar we vernemen, verkneuterden de Belgische machinist en stoker zich Maan dagavond in het vooruitzicht, dat zij, na den rit tot St. Nicolaas te hebben vol bracht, de zaak konden stop zetten en de Nederlandsche beambten, die op den trein behoorden, door hun voornemen genoodzaakt zouden zijn van uit St. Ni colaas te voet naar Nederland te moe ten terugkeeren. Een en ander was echter voorzien. Onder de passagiers die de reis naar Hulst meemaakten bevonden zich een machinist en stoker, alhier wonende. Deze trokken gedurende de reis hun ambtspakje aan en toen de trein in Hulst gearriveerd was dankten zij de Belgische machinist en stoker voor hunne zorg om den trein naar Hulst te brengen, doch gaven te kennen, dat deze nu ver ge noeg was en zij waren gelast om den trein terug te brengen naar Ter Neuzen. De Belgische mannen waren dus ge. noodzaakt om te voet hun weg te ver volgen. Een en ander gaf aanleiding tot een tamelijk opstootje, met het resultaat, dat de Belgische mannen nu zelf genoodzaakt waren te voet hun weg naar St. Nico laas voort te zetten en van een en an der is nu ook het gevolg, dat, evenals tijdens den oorlog, de „Mechelsche trein" alleen op het Nederlandsche gedeelte wordt geëxploiteerd. *Zaamslag. We vernemen, dat waar schijnlijk tnet Biddagavond voor de Geref. Jong. Vereen, alhier, hoopt op te treden Ds. H. J. Kouwenhoven van Leiden. Ds. J. E. Vonkcnberg, de Bondsvoor zitter, is verhinderd dezen dag te komen. Axel. - Een der hier vertoevende Ween- sche kinderen is bij het spelen met een kar er onder geraakt, met het gevolg dat het een been brak. *Oostburg. Maandagavond hield de Schoolvereeniging „Imanuel" haar jaar vergadering. De voorzitter I. Catsman, opende deze met gebed en las Ps. 68. Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden geleverd. Deze mochten spreken van vooruitgang. De periodieke aftredende voorzitter I. Catsman werd herkozen met alge meene stemmen. Als nieuwe leden werden toegelaten M. L. de Regt en W. de Feijter. Nadat nog enkele vragen werden gesteld en beantwoord sloot br. de Putter de ver gadering met dankzegging. *0ostburg. Woensdagavond hield de Jong. Ver. op Gereformeerden Grondslag Timotheus alhier haar Jaarfeest. De leiding van dezen avond was opgedragen aan den Eere-Voorzitter die zich op waardige wijze van zijn taak heeft ge kweten. Na het zingen van Ps. 150 1, het lezen van Mattli. 25 1430 en gebed sprak deze een kort en krachtig openingswoord, waarna natuurlijk eenige coupletten van het Bondslied door de gansche menigte bestaande uit 100 dames en heeren, werd aangeheven. Daarna verkreeg de Secr. het woord voor zijn jaarverslag hetwelk ons een goed overzicht gaf van de Ver. en haar arbeid in het afgeloopen jaar Ook zij bouwt uit, naar binnen en naar buiten. Hierna verkreeg een der vrienden het woord voor een onderwerp Gew. Gesch. „Esther", een model onderwerp,|waaruit bleek dat deze vriend grondige voorstu die had gemaakt, zonder evenwel maar een en ander over te schrijven uit de bronnen. Daar op het programma al de vakken die behandeld worden voorkwamen, be halve Politiek en improvisatie, werd door den voorzitter der Ver. een improvisatie gehouden over de Politiek, nl. over Tal- ma en Domela Nieuwenhuijshieruit bleek {dat beide vakkeu ook op de Ver. een goede plaats innemen. Dat. ook studie ernst wordt gemaakt met het behandelen van Gel. Bel. bleek uit het keurige onderworp van een der vrienden over onze Geref.- Belijdenis schriften. Na een keurige en goed voorgedragen voordracht van een der jonge leden, verkreeg de Financier het woord, die sprak over ontvangst en uitgaaf, en nog een aanval deed op de beurzen van de aan- en afwezigen. Het onderwerp Vad. Gesch". over de gevolgen der Fransche revolutie voor ons land van een der vriendon deed ons zien de jammerlijke gevolgen der revo lutie voor ons land. Na een ernstig woord voor onzen tijd, maakte hij ruimte voor den lessenaar voor den Bibliothe caris die ons een kijkje deed nemen in de welvoorziene en toch v.n.l. door de begunstigers weinig gebruikte bibliotheek Nu zij echter weten wat er in zit, zullen zij het er zeker wel uithalen ook. Een prachtig degelijk en ernstig onderwerp volgde nu over „de Afschiding", waaruit bleek dat zij ook in de nieuwere Kerk- gesch. goed thuis zijn. Het was wel het beste onderwerp maar de andere waren natuurlijk even mooi. Na gelukwenschen en toespraken van afgevaardigden van Kerk-, School- en versch. zuster vereenigingen kwam een andere vriend ons vertellen dat wij de handen niet in den zak moeten houden, maar „de hand aan den ploeg" moeten slaan. Nu wie vóór dit onderwerp daar van zich nog niet bewust was, zal het nu duidelijk zijn. Afgewisseld door een voordracht, de Biechteling, kwam onze humorist aan het woord die ons allen eens hartelijk deed lachen door zijn fraai opgewekt en keurig onderwerp „Solda tenleven in de mobilisatie". De lof hem toegezwaaid is zeker niet onverdiend. Dit alles werd afgewisseld door muziek en zang, terwijl natuurlijk „de Martha's" ons niet met honger en dorst lieten zitten. Nadat de Voorz, allen die tot het wel- slggen van deze vergadering hadden medegewerkt, zelfs zij die vergeten wa ren, had dank gezegd sloot hij deze vergadering, die in allo opzichten uit stekend geslaagd mag heeten, met dank aan God, nadat vooraf gezongen was Ps. 68 10. Soli Deo Gloria. 'Waterlandkerkje. Woensdagmiddag pas seerde de landbouwer PI. uit IJzendijke met een rijtuig bespannen met een 2-jarig paard. In de kom der gemeente schrok het jonge dier van een voorbij loopenden hond en sloeg op hol. De inzittenden do heer PI. en zoon, sprongen uit het rijtuig dat spoedig tegen een muur aanreed, waardoor de strengen braken en het paard voortholde. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongelukken af, wat wel een wonder mag heeten daar ook vele kinderen op de Markt aan het spe len waren, waar het paard door liep. Rijtuig en paardentuig waren zeer be schadigd. S. te Sluis miste Vrijdagavond bij 't sluiten vaAzijn winkel uit de lade zijner toonbank een bedrag van f 70. Dadelijk kreeg men vermoeden op den laatsten persoon, die dien avond in den winkel geweest was, den 16-jarigen P. V. En dat vermoeden werd juist bevonden, toen S. zich naar do woning van V. begaf, waar hij van de moeder van den jeug digen deugniet de volle f 70 terug ont ving, welk bedrag zij vond in de kleeren van haar zoon, die reeds te bed was. P. V. is door de politie aangehouden. Te Sluis is bericht uit Brugge ont vangen, dat er, wegens staking in de kolen mijnen, voorloopig geen gas geleverd kan worden. De civiele kamer der rechtbank te Middelburg heeft Maandag notaris R. uit Aardenburg, wegens het niet voldoende in orde hebben van de registers, veroor deeld tot 1242 geldboetes van 50 cents subsidair 6 maanden hechtenis. De verbindingen over de Schelde met Zeeuwsch- Vlaandoren. Naar aanleiding van het bezoek der ministers van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat aan Zeeuwsch-Vlaandereu schrijft de „Zeeuwsche Koerier" een ar tikel over de communicatie-middelen in Zeeuwsch-Vlaandereu en bespreekt daar in de twee vragenP le. Waar is het meest geschikte punt tot het oversteken der Schelde 2e. Hoe brengt men de belangrijkste centra van Zeeuwsch Vlaan deren het best en het vlugst naar dit tot oversteken meest geschikte punt Het blad komt na een uitvoerige be schouwing tot de volgende conclusies: le. De hoofdverbinding over de Schel de (d.w.z. die voor het algemeene snel verkeer met overig Nederland) ga van Walsoorden naar Hausweerd, omdat de overtocht te dezer hoogte de meeste waar borgen biedt voor regelmatigheid, uit hoofde harer binnenwaartsche ligging, en zij de snelheid van verkeer het moest iii de hand werkt, omdat men te Vlake dadelijk midden op de Zeeuwsche hoofd- spoorweglijn is. (De spoorlijn kon met een zijtakje tot Hausweerd worden door getrokken, wat opheffing van het tram metje Hansweerd—Vlake mogelijk zou maken). 2e. Een spoorweg- of sterk uitgebreid tramverkeer met eiken dag ettelijke recht- streeksche heen- en weer-treinen of snel trams op de volgende vierlijnen: Wals-

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2