Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh- No. 222. ^A7oensdag 2 Maart 1920. 3e Jaargang. Uit het Buitenland. Uit het Biimenlaud. a nrviMMTi'iumsiT Flii K^vnrorincr f 1 1 £S npr (1 rif» maanden. Franco nei Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ier Neuzen. Alle stukken de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeien worden gezonden aan den'redacteur, H. S. v. HOUTEN; Vlooswqkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels f 0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. 11. LITTOOLJ Az. te Ter Neuzen. 1 elefoon Nr. 20. De vrouw naar de stembus. Straks moet ook de vrouw meestem men. Toch vallen zoo hier en daar stem men te beluisteren, die aanraden Als straks dc stembus open gaat, laten onze vrouwen dan zonder uitzondering thuis blijven. Dit nu is een zeer gevaarlijk advies. Een raadgeving van vèr strekkende ge volgen. Immers, indien ons vrouwen niet stemmen, als ze thuis blijven, dan helpen ze daardoor de tegenpartij. Dan is er voortaan, menschelijker wijs gesproken, geen christelijke regeeriug meer mogelijk in Nederland. Blijven zo thuis, dan stemmen ze fei telijk wel, maarze stemmen links. Liberaal en socialistisch. Die immers zien daardoor zich grooter aantal zetels toegewezen. Zelfs helpen onze vrouwen dan mee om Wijnkoop een grooter aantal volge lingen en dus meer macht in de Kamer, de Staten en de Raden te bezorgen. We stemmen toe, dat desniettemin onthouding plicht kon zijn. Indien namelijk Gods Woord liet eischte. Daarvoor moet alles wijken. Maar nooit nog hebben we de stelling liooren verdedigen, dat dc Bijbel de vrouw verbiedt om mee te stemmen. •We behoeven dus deze stelling niet te weerleggen, maar kunnen wachten, tot tijd en wijle de een of ander dit beweert en poogt te bewijzen. Terecht kan echter worden opgemerkt, dat de Anti-revolutionaire partij tegen liet vrouwenkiesrecht was, en zich niet dan noodgedrongen er hij neerlegt. Het strookt niet met ons beginsel. Maar moeten we dan niet ons blijven verzetten! Moet dan do christen vrouw niet thuis blijven, óók al kost ons dat de helft van onze zetels, óók al slinken we dan tot een onbeduidende partij, al raken we onze invloed kwijt? Dit toe te stemmen lijkt beginselvast. Zoo op 't eerste liooren. Maar, dat zal ieder met ons eens zijn dan moeten we het niet alleeu toepassen op 't vrouwenkiesrecht, doch op alle wetten. Indien er dan in eenige wet iets staat, wat tegen ons beginsel ingaat, dan moeten we weigeren zulk een wet te gehoorzamen. Dank u dit eens even in Welk een wettelooze toestand zou dat in de hand werken. Immers, de andere partijen zouden dan eveneens mogen en moeten handelen. Waar bleef dan de overheid, waar het gezag We schakelen hier uit de gevalien, wannjeer ons iets opgelegd zou worden, dat rechtstreeks tegen de geboden Gods ingaat. Dan is weigeren plicht. Maar zóó'n geval betreft liet hier niet. Dat beweert niemand. Onze partij is een kleine minderheid. In de laatste halve eeuw hebben we ons vele malen moeten verzetten tegen wetten die tegen ons beginsel ingingen. Vaak echter verloren we het. Baatte ouzo tegenstand niet. Toch hebben we daarna en terecht ons neergelegd hij dergelijke, wetten. Eu de van God ingestelde overheid ge hoorzaamd. Zóó moet het ook nu. Nu onder de toelating Gods, ondaoks ons rechtmatig verzet, liet vrouwenstem recht toch is gekomen, nu moeten onze vrouweu daarvan een Gode verheerlijkend gebruik maken, door haar stem uit te brengen op mannen, die ook op staat kundig erf met God en ziju geboden willen rekenen. Een paar voorbeelden ter verduidelij king. Om des beginsels wil heeft reeds Groen van Prinsterer zich krachtig verzet tegen 't artikel in 't Indisch Regeerings-regle- ment, waarhij zendelingen verplicht wer den aan de regeering verlof te vragen, om op een bepaalde plaats het Evangelie to inogen verkondigen. En nóg is dat artikel van kracht. Hadden nu de zendelingen moeten zeggen wij zijn mannen van beginsel eii vragen die toestemming niet. Of deden zij er wèl aan, dat ze zich bogen voor de wet, om het Evangelie te kunnen prediken Immers 't laatste En nu 't tweede voorbeeld. Nog geen .kwart eeuw geleden waren er honderden gemeenten in ons land, waar toen geen christelijko school kon worden gesticht, en waar toch menschen woonden, die om des beginsels wille geen vrede hadden met de openbare school. Hadden die menschen nu nieeten zeg gen privaat lessen kunnen we niet be talen Dus laten we onze kinderen thuis Of deden ze er wél aan, dat ze bleven ijveren voor een school met den Bijbel, God baden hun kinderen te bewaren en zoolang 'i niet anders kou, hun kinderen stuurden naar do openbare school Immers ja. Op hen rustte toch ook van Godswege de verplichting hun kin deren door voldoende onderwijs te be kwamen voor hun taak in dit leven. Welnu, zóó hebben 't ook onze vrouwen te bezien. Door te stemmen, verklaren zij niet, dat liet vrouwenstemrecht nu wél naar ons beginsel is. Ganschelijk niet. Evenmin, als voorheen de christen ouders het openbaar onderwijs goedkeur den, als zo er noodgedwongen gebruik van maakten. Door te stemmen gebruiken onze vrouwen eenvouig liet middel, onder Gods toelating in haar handen gelegd, om de stem der tegenstandsters krachteloos te maken. Door te stemmen helpen ze mee een dam op to werpen tegen ongeloof en revolutiegeest. En daarmee zijn ze op den goeden weg. Als straks de stembus opengaat, dan behooren onze vrouwen tot de laatste toe, te stemmen. En dan zal 't onzen tegenstanders liberalen en socialisten niet mee vallen. Want de christen vrouw leerde van huis uit, trouw aan 't beginsel. Ze stemt rechts en rechts alléén. Bezoek aan een „zuigelin gen-inrichting". Onlangs is in ons land onze lezers herinneren het zich wel een geheime conferentie van revolutionairen gehouden. Sommige afgevaardigden uit 't huiten- land waren zonder pas in 't geheim over de grens gesmokkeld. Anderen hadden echter wèl een pas. Zoo h.v. miss Silvia Pankhurst, de bekende Engelsche voorvechtster voor het vrouwenkiesrecht. Om een pas te krijgen, moet echter het doel van de reis worden opgegeven. Wat miss Pankhurst opgaf? Dat ze naar Nederland moest, om een zuigelingen-inrichting te bezoeken. 't Blijkt echter, dat een politieke zui gelingen-inrichting bedoelde, spot Het Volk'. 't Was beter geweest als reden van haar komst naar ons land op te geven bezoek aan een politieke krankzinnigen inrichting. Of nóg beter? aan een congres van politieke misdadigers. Want, dat was de waarheid. Geen voldoende offervaar digheid De socialistische vakvereenigingen te Groningen moeten als steun voor de sta kende transportarbeiders per week circa 2000 gld. opbrengen. Volgens „Het Volk" loopt dat niet te goed. Er is de eerste week maar onge veer 500 gld. binnengekomen. Dus maar een vierde van wat uoodig is.. Het evangelie van den haat en der ontevredenheid heeft blijkbaar en hoe zou 't ook kunnen geen echte soli dariteit en kameraadschap gekweekt. De socialisten hebben jarenlang het gif van het egoïsme gezaaid. En daaruit wies niet als vrucht de naastenliefde op. Alle socialistische verzekeringen van het tegengestelde ten spijt. PARIJS. De staking der spoorweg arbeiders is nog niet algemeen. Op verschillende stations is de toestand niet veel veranderd. Men verwacht echter, dat de staking een groote uit breiding zal aannemen. Do toestand is ernstig. PARIJS, 27 Febr. De toestand van de staking der spoorwegarbeiders in de streek van Parijs is onveranderd. De stakingsbeweging heeft zich echter tot liet Oostelijk net 'uitgebreid. Het ver keer staat stil. Men hoopt het verkeer in den namiddag, althans gedeeltelijk tö hervatten. Volgens de op liet departement van arbeid ontvangen berichten is de toe stand over 't algemeen gunstiger Het werk aan de P. L. M. is gedeeltelijk hervat, vooral te Avignon en te Amberieu, PARIJS, 27 Febr. De Kamer heeft met 511 tegen 70 stemmen een voorstel aangenomen, waarbij Ie regeeriug ge machtigd wordt automobielen te reqhi- reeren ingeval liet spoorwegverkeer wordt stopgezet. Bij de behandeling van dit voorstel rieliite Millerand aan liet personeel der spoorwegen liet verwijt, dat ze niet tot arbitrage hun toevlucht hadden genomen. We staan hier, aldus spreker, voor een revolutionaire beweging. De regee ring zal voor geen maatregelen terug- schikken, waarover ze krachtens de wet beschikt om aan stakingen van dit soort een einde te maken. We zullen tot mobilisatie overgaan, waar ons noodig lijkt. In geval van onlusten zal de justitie optreden. Millerand doet een beroep op de goede inzicliteu der spoorwegmannon. Geen enkele vereeniging heeft liet recht op te staan tegen de natie. Wanneer het werk hervat zal zijn, zoo besloot Millerand, zal de regeeriug een commissie van arbitrage instellen. PARIJS, 27 Febr. Sinds den middag valt een merkbare ontspanning op de staatsspoorwegen en de Noordelijke lijnen waar te nemen. Eenige treinen uit de blalieue zijn op de Gare de l'Est aange komen. Op de Gare du Nord werd om 2 uur het werk merkbaar hervat. Men hoopt hedenavond den normalen dienst te herstellen. 300 man van de P. L. M. zijn ontslagen. Amerika's gunstige handelsbalans van Januari. WASHINGTON. De invoer gedurende Januari bedroeg totaal 471 millioen dollar; de uitvoer. 731 millioen. De invoer der laatste zeven maanden bedroeg totaal 2768 millioen, de uitvoer 4594 millioen. Dublin in het donker. In Ierland botert het nog steeds niet. De militaire bevelhebbers (Engelschen natuurlijk) hebben bepaald, dat zich niemand te Dublin tusschen half 12 's avonds en 5 uur 's morgens zonder pas op straat mag bevinden. Behalve dan vanzelf de soldaten. Wat doet nu de Raad van Ierlands hoofdstad Mot 37 tegen II stemmen hesluiten de vroede vaderen, dat gedurende die uren als niemand dor burgeis op straat mag zijn, allo gemeentelijke bedrijven stop zullen worden gezet en alle lichten gedoofd. Zelfs politie en brandweer zullen ge durende die uren geen dienst doen. Allen burgers verzoekt de Raad zicli niet op straat te begeven en hun deuren stevig te sluiten. Zóó werken Engelsche- en Iersche overheidspersonen elkaar tegen. Is 't wonder, dat de bevolking van Ierland zich de vrijheid veroorlooft aan slagen op politiebureau's en zelfs op overheidspersonen te doen Slecht voorgaan van de regeerings- personen werkt noodwendig wetteloos heid in de hand. Met dat al zal Engeland moeten op passen, wil 't het groene Ierland behou den in zijn rijksverband. Arbeidsdwang in Rusland. We hebben vroeger al een en ander omtrent den ilwaiigaibeid in Rusland verteld. Thans komt de „Morning Post" met de tekstueete vertaling van voor schriften uit de Russische arbeiderswet. welke voorschriften zijn uitgegaan van liet volkscommissariaat van Justitie. Het eerste artikel van de eerste afdeeling luidt als volgt „Alle burgers van de socialistische federalistische sovjet-republiek, met uit zondering van degenen, die genoemd zijn in de art. 2 en 3, zijn onderworpen aan dwangarbeid." De uitzonderingen zijn personen onder de 16; hoven de 50, invaliden en „zwangere vrouwen gedurende een periode van 8 weken vóór en 8 weken na haar verlossing", alsmede gestudeer den, „die dwangarbeid op de scholen verrichten". Zóó is de wet, en, naar de „Morning Post" verneemt, is zij thans aangevuld met het recht om de arbeiders, die niet werken willen, te geeselen, en is de aan vaukelijk vastgestelde acht uren-dag ver lengd tot 12 uur. Arbeiders die niet werken willen, zullen worden gegeeseld Ziedaar de slavernij van liet oude heidendom teruggekeerd. Maar ziedaar tevens wat er van de mooie beloften der holsjewiki in de practijk terecht, komt. En dat geschiedt dan door een regee riug, die zich nog wol de regeering van het proletariaat noemt Een kranige vrouw, als 't waar is. Een sensationeel nieuwtje kwam dezer dagen uit Washington, namelijk dat mevrouw Wilson gedurende de ziekte van haar man feitelijk als waarnemend president is opgetreden. Zij was de schakel tusschen Wilson en de voor naamste staatszaken, niets kon buiten haar om worden beslist, niemand werd zonder haar goedkeuring tot den presi dent toegelaten. De wijzigingen ia het kabinet werden door haar in orde ge bracht. Zoo werd door haar op een theevisite aan Payne de portefeuille voor binnenlandsclie zaken aaugeboden en aan admiraal Benson liet voorzitter schap van den scheepvaartraad. Zij moet liet ook geweest zijn, die den president heeft overreed om de teugels van liet bewind weer ferm ter hand te nemen en zich nogmaals voor het presidentschap candidaat te doen stellen Geen nationalisatie van de sporen. WASHINGTON. De Senaat heeft met 47 tegen 17 stemmen de wet. aangenomen die de spoorwegen weer onder particulier beheer brengt. De wet is al in liet Huis geweest en gaat thans naar den Presi dent voor zijn goedkeuring. De spoorweg arbeiders doen een beroep op hem om zijn veto op de wet uit te brengen als onderworpen aan het voorbehbud dooi de arbeiders gemaakt. Zomer lijd. Reuter meldt, dat de Engelsche minis ter van binnenlandsclie zaken iu liet Lagerhuis aangekondigd heeft, dat de zomertijd op 28 Maart beginnen en op 27 September eindigen zal. Strenge winter in t buitenland. De Times verneemt dat Canada zelden een zoo strenge winter heeft doorge maakt als thans. Sedert twaalf weken is er regen noch dooi geweest en al dien tijd heeft liet streng gevroren. Ook in Palestina is liet zeer koud. Een telegram uit Jeruzalem meldt, dat daar een groote sneeuwstorm heeft gewoed. Buiten de stad bereikte de sneeuwlaag een dikte van 39 Eng. duim op sommige plaatsen. De jongste vliegster. Het „H. N." meldt uit Londen dd. 25 Febr. Juffrouw Aiulrée Farinan, de 14 jaar oude dochter van den bekenden vlieg tuigbouwer Maurice Farman, is waar schijnlijk de jongste vliegster ter wereld. In Juni jl. begon ze te vliegen en nu bestuurt zij liet toestel voor liaar vader op luchttochtjes. Het kruikje kan zoolang te water gaan, tot liet breekt. Dat blijkt ook in Duitscliland. Komt er geen verandering, dan staat weldra de sigaretten-nijverheid stil, waar door een 100,000 man wetteloos wordt. De patroons zeggen eenvoudig, dat deze nijverheid de nieuwe sigaretten belasting niet dragen kan; die worden er eenvou dig onverkoopbaar door. Nu wil men te Aken alle bioscopen sluiten en 't personeel op 't eind van a&ze maand ontslaan. De ondernemers zijn nl. van meening dat de verliooging van de belasting op publieke vermakelijkheden tot 80 procent van de recette, liet bestaan van de ondernemingen onmogelijk maakt. De verhooging van de belasting kan onmo gelijk op de bezoekers die grootendeels tot de onbemiddelde klasse behooren, worden verhaald, temeer omdat van de verliooging wederom 80 pCt. aan den fiscus zoude moeten worden afgestaan. En daarom sluiten ze maar liever. Afgezien nu van de vraag, of dat bioscoopgeld niet nuttiger kan worden besteedliet wordt in Duitscliland en elders een onmogelijken toestand. Venizelos niet populair. Naar de Romeinsche correspondent van de „Vossische Zeitung" meldt, wijzen alle berichten uit Griekenland op een verbleeken van de ster van Venizelos. De onlangs gehouden gemeenteraadsver kiezingen zijn over het geheele land ten gunste van de Constantinianen uitge vallen, Koning Alexander is er niet toe te bewegen geweest van zijn epauletten de initialen zijns vaders te verwijderen en heeft openlijk bekend slechts de plaatsbekleeder zijns vaders te zijn. Ve nizelos weet zeer wel, waarom hij de parlementsverkiezingen, die volgens de constitutie reeds lang hadden moeten worden gehouden, steeds weer uitstelt en waarom luj met zoo groote hardnek kigheid aan Griekenland's aanspraken voor gebiedsuitbreiding vast houdt. Hij weet, :dat i^luj het laatste restje popula riteit zou verliezen, wanneer liet door hem ontworpen beeld van Groot Grieken land in rook zou vervliegen. DE STAKING IN IIET HAVEN BEDRIJF. Uitkeering Clir. organisatie. Zaterdag heeft de Clir. organisatie aan haar leden te Rotterdam en Amsterdam de reglementaire uitkeering verstrekt over de eerste week der staking. De uitkeering over de tweede week zal Dirrsdag of Woensdag plaats hebben. De uitkeering geschiedt overeenkomstig contributieklassen en bedraagt diens volgens f 1,50 tot f2,26 per dag met f 0,50 voor elk kind, tot een maximum van 4 kinderen. DE DIAMANTEN SCHIJNEN AL OP. Aan de abonnees van de „Tribune" is door J. C. Ceton als penningmeester van liet garantiefonds van het blad een ciiculaire gezonden, waarin men dringend verzocht wordt aan dat fonds deel te nemen. „Is 't u onverschillig of ons blad van daag of morgen plotseling verdwijnen moet vraagt de circulaire. De opbrengst der Russische diamanten van Lisser, waaruit o.a. nieuwe zet machines voor het blad gekocht zijn, schijnt dus reeds ingeteerd te zijn. WEL IIARD! Naar „Het Volk" verneemt is te Am sterdam aan de stakende havenarbeiders van de Kon. Holl. Lloyd, die de dienst woningen dier maatschappij aan de Oostelijke Handelskade bewonen, door de directie oen schrijven gezonden, waarin hun wordt aangezegd de woning uiterlijk over veertien dagen te verlaten. We vragen ons af, of dat nu niet wat anders had gekund. PLAATSELIJKE KEUZE. Twee duizend vijfhonderd vereeni- gingen van allerlei aard hebben nu reeds adhesie betuigd aan het Adres van den Raad van Negen van den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze, die hij de Tweede Kamer aandrong het Wetsvoor- stel-Rutgers krachtig te steunen en tot wet te verheffen, 't Blijkt dat de sym pathie onder ons volk voor Plaatselijke Keuze bijzonder groot is. Onder deze 2500 vereenigingen bevin den zieli 577 Kerkeraden, 442 Worklieden- Vakvereenigingen, 286 afdeelingen van de S. D. A. P., 271 afdeelingen van het Nederlandscli Jongelings-Verbond, 197 Kiesverecnigingen, 32 Onderwijsvereeni- gingen, het Leger des Ileils, het Nationale Reddingsleger. Ook waren van vijf en negentig open bare vergaderingen moties van sympathie ingekomen. Behalve die van Leeuwarden en Emmen heeft nu ook de gemeenteraad van Helder adhaesie betuigd met het wetsvoorstel- Rutgers. RADICAAL MIDDEL TEGEN MOTOR-RAZERNIJ. De politie te Almelo heeft de motorfiets van den heer Vastert, aldaar, in beslag genomen, omdat daarmede met. te groote snelheid werd gereden. Als deze maatregel overal wordt toe gepast, kan het snel rijden gauw tot het verleden behooren. Dat zou te hopen zijn En voor liet publiek, èn voor de auto- en motor-krankzinnigen zelf. DE ONTHULLINGEN. Menigeen vraagt zicli af, hoe het moge lijk is. geweest, dat de woordelijke be sprekingen uit de bolsjewistische confe rentie te Amsterdam konden hekend worden. De dagboekschrijver van de „Tel." geeft hiervan de volgende interes sante verklaring, die we overigens geheel voor rekening van den schrijver laten „Nacht. Donkere nacht. Zoo donker, dat de gestippelde grenslijn tusschen g^aemxrm^yB^'f-ssiKsxie^fS!

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1