Oraaan ter verspreidinq der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 220. Woensdag 25 Februari 1920. 3e Jaargang. Ledenvergadering F E UILLETON. Uit het Buitenland. Uit het Binueuland. 27 Februari a.s. JAN WAANDERS. J A BONNEMENT Bii bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.2o. de Christelijke Persvereeniging „-Zeeuwseh-Vlaanderen" te T e r N e u z e n. Uitgave van Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den'redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 pen ADVERTENTIËNVan 1-4 regels ƒ0.60 Elke regel meer ƒ0.15. de'verschijndlagen*'bijden^ d r ukkêr D.'h. 'lItTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 2(C van de Christelijke Persvereemging Zeeuwseh-Vlaanderen" te TER NEUZEN op in lokaal „Eendracht" te TER NEUZEN, des namiddags om hall drie. Agenda Opening. Notulen. Jaarverslag Secretaris. n Penningmeester. Bestuursverkiezing. Rondvraag. Sluiting. N.B. Er worden geen kaarten ge zonden. Dit is dus de eenige kennisgeving. Trouwe opkomst gewenscht. HET BESTUUR. Een krasse uitspraak. „Wat werken betreft, moet men in dit verband zeker niet de gemeenteaibeiders noemen, want over het algemeen kan van deze arbeiders worden gezegd, dat zij niet zooveel uitvoeren". Wie deze uitlating heeft gedaan Zeker een der aller-aller-zwartste anti's Misgeraden. De woorden zijn van Schaper, een ras echt socialist. Een der leiders nogwel. 't Zal van belang kunnen zijn, deze uitspraak te onthouden. Om ze den liee- ren bij gelegenheid eeng onder den neus te duwen. B.v. als ze 't hebben over huu socia- lisatieplannen. Als toch over 't, algemeen de werklie den in dienst van Rijk en Gemeente niet veel verrichten (en de heer §chaper kan op de hoogte zijn, want hij heeft veel partijgenooten onder de bedoelde soort arbeiders), dan zou socialisatie van be drijven toch zeker een nationale ramp zijn Als er weinig wordt gedaan, is tóch de productie klein, de prijs hoog en 't tekort in de bedrijfskas groeiend. Alleen als de werklieden in overheids dienst uitmuntten door buitengewone ijver en plichtsgevoel, dan zou er, indien ér vakkundige bedrijfsleiders te krijgen waren, eenige kans op verwezenlijking van de socialisatie-leuze zijn. Zonder deze allereerste en allernoodigste voorwaarde gaat het zeker niet. Y De Rijksmiddelen. Vloeiden 't vorig jaar de Rijksmiddelen in buitengewone mate, de eerste maand van het nieuwe jaar heeft die stijging schitterend gehandhaafd. Meestal is Januari een magere maand. In den regel blijven de ontvangsten dan beneden het gemiddelde per maand. Nemen we als voorbeeld verleden jaar. Toen kwam er gemiddeld ruim 27 millioen gulden per maand binnen. Januari bracht toen echter maar 161 millioen op. J En nu beliepen de ontvangsten in Januari 1920 de som van 321/» millioen Dus bijna tweemaal zooveel als een jaar geleden 1 De minister had voor dit jaar gemid deld per maand 26 millioen geraamd En nu brengt de eerste maand al 61 3 millioen méér op. Als nu de gedachte maar niet post vat't. Kan niet op, er is geld in overvloed. Want, hoe ruim de middelen ook mogen vloeien, de uitgaven beloopen meer nog. Er is dus slechts zeei be trekkelijk reden tot verheuging. Alleen voorzoover de inkomsten niet meci bi] de uitgaven achterblijven. De grondbelasting bracht iets minder op dan een jaar geleden. Eveneens de belasting op het geslacht. Hoewel deze nog bijna 2]/3 maal zoo hoog is als vóór den oorlog. Door de dure vleeschprijzen natuurlijk. Tegenover deze beide verminderingen van totaal V4 millioen, staan de stijgingen bij alle andere middelen tot een bediag van 16 millioen. Jammer dat de grootste vermeerdering ook nu weer komt voor rekening van het gedistilleerd. Deze accijns bracht niet minder dan 4 millioen op, tegen Va millioen in Januari 1919. jammer lijke stijging! Verblijdender is do klimming van de ontvangsten uil de invoerrechten. Teeken van herlevende handel, waaraan de groote staking tijdelijk wel een eind zal maken. De opbrengst was ruim 3 mil; lioen, of ufermaal zooveel als in Januari 1919. De loodsgelden gaven 21/» maal zooveel als een jaar geleden. Deze belastingen, die zoo nauw verband houden met den omvang van ons handels verkeer, zullen in de loopende maand wel heel wat minder opbrengen, doordat groot deel van dat verkeer stil ligt. 52) noon ZELANDI A. Hij doet. of hij 't niet merkt. Begeeft zich naar do pianohij zal wat spelen dat verzet den geest en kort den tijd Och nee, lust heeft hij er hoeleinaal niet in, maar Zijn oog valt op de groote kras, door Ilerm's gereedschap er in aangebracht Zijn gezicht betrekt. En zie, wat is datAl zijn muziek over den vloer eneen paar mooie banden verscheurd letterlijk in reepen gescheurd. Er komt een roode tint op zijn mat bleek gelaat. Ergernis verft hem de wangen. „Da's toch wel een beotje al te erg stuift hij op, „kijk me nu es aan. De piano geschonden, nou ja, 'n kras meer of minder komt er niet meer op aan maar al die mooie muziek verscheurd Kijk je daar dan. niet naar?" valt hij uit tegen Truus. brachten 4 mil- en een De registratierechten lioen op. - De inkomsten-belasting en de dividend- tantièmebetestiug (welke laatste een jaar geleden nog niet meetelde), brachten elk ruim twee millioen op. De uiteraard sterk wisselende successierechten brach ten 4 millioen op. Da suikeraccijns eveneens 4 millioen. De zegelrechten brachten 21/* millioen op. De gewone middelen hebben dus ruim gevloeid. Er werd een reusachtig bedrag ontvangen. Met de buitengewone belastingen liep het anders. Wat te verwachten was. Toch is er in Januari nog bijna 13 millioen uit deze belastingen ontvangen. Het toppunt. Frankrijk decoreert zijn postduiven, door plechtig den „oorlogs-ring" om den poot te bevestigen. Of Clemenceau dan wel Millerand er ook een klinkende toespraak bijhoudt? Engeland kan natuurlijk niet achter blijven. Het heeft daarom een aantal honden geridderd. Of de dieren niet blijer geweest zouden zijn met een flink stuk leverworst? En of de regeerders van Frankrijk en Engeland niets beters te doen hebben, dan duiven en honden militaire eeretoc kenen te verleenen Geen solidariteit meer. Het invloedrijke Fransche blad de Tempspleit voor een vriendschappe lijke verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. Het wijst er op, dat als Frankrijk ooit schadevergoeding wil ontvangen van „Welzeker", zegt ze sarrend kalm ,,'k heb anders niet te doen. Je denkt zeker, dat 'k den heelen dag door alléén maar op Herin heb te letten". „Die mooie muziek! Juist die baud, die „Ik kan er niets aan doen. Ik kan me alles niet aantrekken", zegt ze koel. Hij zwijgt, ofschoon hij kookt. Zoo gaat het een 11a het ander. Hij raapt de boeken en stukken op,ordent ze Wat is dit? Een nota Van wieu nu weer. J. Bresser confiseur dertig gulden drie en vier en wat twintig leest hij goed „Zeg, Truus, wat beteekent dat Ze komt juist weer uit de keuken de kamer binnen Ze verwaardigt zich niet eens, hem aan te zien meent, dat hij 't nog heeft over 't vernielen van zijn muziekstukken „Heb ik immers al gezegd. Ik kan niet overal gelijk naar kijken", bromt ze, terwijl ze een kast opent. „Nee, dit !u Hij houdt haar de nota voor, terwijl ze zich half naar hem toewendt. Ze verschiet van kleurdat Duitschland, hot dan moet zorgen dat Duitschland kan gaan werken. Dit klemt te meer, omdat de fmancieele solidariteit tusschen de ententestaten niet meer bestaat. In gewoon Hollandsch beteekent dat, dat Frankrijk bij z'n vrienden Engeland en Amerika geen geld meer kan krijgen. Daarom wenden de Franschen zich naar den Duitschen kant. Die moeten betalen en Frankrijk redden van een bankroet. Do „Temps" ziet echter wel in, dat de Duitschers het zullen vertikken, om voor de Fransche belangen te werken. Ze willen hun schuld aflossen, zooals ze beloofden, zeker, maar tevens willen ze zich zelf opheffen. Zonder de hoop daarop, zouden ze niet gaan werken aan liet herstel. Al zal Duitschland daardoor weer een geduchte concurrent worden, 't moet er bovenop. Aldus de „Temps". Dan alleen Europa te redden van een financieel bankroet. Anders gaat het den chaos tegemoet. De Duitsche wetenschap. Duitschland was de bakermat dei- wetenschap. Geen geleerde, of op z'n boekenplank stonden Duitsche studieboeken. Geen tak van wetenschap, of Duitsch land had er zijn geleerden, zijn voortrek kers in. Ook de wetenschap echter zucht onder de gevolgen van den oorlog. Er zijn 23 universiteiten, die alle nood lijdend zijn. Alles is even duur. De universiteiten krijgen vaste sommen per jaar. Deze zijn echter thans niet eens voldoende om behoorlijk brandstof te koopen. Nieuwe boeken en tijdschriften uitliet buitenland zijn niet meer te betalen. Zelfs in Duitschland zelf kan niet meer worden gekocht. De staatsbibliotheek, die vóór den oor log op 2300 buitenlandsche tijdschriften geabonneerd was, houdt er nu nog 170 aan Er heerscht dus ook geestelijke armoe in Duitschland. Wat jammer is voor de wetenschap. Moge er veel gevraagd worden naar het beginsel der wijsheid"de vreeze des Heeren. Dan is er voor dageraad. ze dat ding niet beter opborg ook. Maar, eulin Duitschland nog een Verheven schouwspel. Het was in de Italiaansche Kamer. Katholieken en socialisten zijn er el kanders dood-vijanden en zoo had dan een Katholiek afgevaardigde de stoutheid, om in den loop van 't debat de socialisten te beschuldigen, dat zij „aan de uitbui ters verkocht waren". Dat liet Banebiano zich niet zeggen Waarvoor heeft hij z'n handen gekre gen, als hij ze niet gebruiken mag, 0111 zoo'n lasteraar op z'n tiommer te zetten Hij springt op hem toe. Rammelt hem hardhandig door elkaar. Wat het sein werd voor een algemeene uitbarsting Van weerskanten vloog men op elkaar aan, als getergde hanen socialisten en katholieken en slaat er op los. De een zit vol blauwe plekken. De ander loopt 'n bloedneus op. En de „neutralen" doen net als onder kwajongens gewoonte isbeletten de Kamerleden die tusscbenbeiden willen komen, te naderen. De „tribune" gnuift van pret. Dat is nóg meer de moeite yvaard, dan het aanhooren van de kranigste rede voering E11 men ziet dat voor niets Zonder eutrée komt men hier binnen. Den voorzitter wofdt het echter te erg en hij beveelt, dat de tribune moet worden ontruimd. Mopperend verlaat het publiek zijn plaats. 'tVVerd nu juist zoo fijnEn heengaande schreeuwt men de vechtenden nog toe„Gaat naar de wacht kamer, mannendan hebben wij er ook wat aan Aldus geschied te Rome, in het zoo- veelste jaar onzer moderne beschaving, vlak na, een oorlog, waardoor met onge looflijke inspanning gezegde „bescha ving" werd „gered". Ontzettende scheepsramp. Uit Constantinopel wordt gemeld dat twee groote stoomschepen, ieder met ongeveer 2000 vluchtelingen uit Odessa aan boord, bij het invaren van den Bos porus op mijnen zijn geloopen en ge zonken. Men gelooft, dat alle personen zijn omgekomen. De eeredienst der sport. 'n Berichtje, dat de wereldronde doet In Noorwegen is gestreden om het wereldkampioenschap op schaatsen. Er waren twee groote mededingers. Oscar Mathiesen uit Noorwegen en Mac Lean uit Amerika. Enfin, ze gaven elkaar geen kamp. Op een afstand van 500 M. won Noor wegen het en op een van 5000 M. Ame rika, wie van de twee kampers nu tenslotte de winnaar was, vonden we niet gemeldde liefhebbers moeten 't maar uitmaken. Als een bizonderheid wordt dan boven dien nog gemeld, dat Mathiesen over de 500 M. zijn eigen record dat op 43bs sec. stond verbeterde, door bet op 43!/io sec. te brengen, m.a.vv. dat hij dezen afstand één tiende seconde sneller reed dan voorheen En om zulk nieuws werd nu de wereld- telegraaf in werking gesteld, dat ze 't in vijf werelddeelen wéten zouden één tiende seconde 't Hoort zoo bij den eeredienst der Sport Gemaakt in Duitschland". Naar de „Vossische Ztg." schrijft is voor kort de eerste zending Duitsche lastauto's in Engeland aangekomen. De prijs, 750 pond, is aanzienlijk lager, dan wat voor Engelsche en Amerikaansche fabrikaten verlangd wordt. In verband daarmede zullen weldra nieuwe groote orders, ook voor particuliere auto's, volgen. Het „Made in Germany" herleeft Werken Uit de Figaro „Laat ons arbeiden! laat ons produ- ceeren l)at's gemakkelijk gezegd, maar niet altijd makkelijk gedaan Hier is nu bijv. de balans van de af- geloopen week Maandag, toepassing van de Engelsche week pas om twaalf uur 's middags is er met het werk begonneu. Den volgenden dag, vastenavond, is den een of andereu dag moet hij 't tóch te weten komen van dit, of van wat anders. „o Dat Nou, '11 nota natuurlijk Ze tracht het te zeggen op een toon, alsof het de meest natuurlijke zaak ter wereld geldt. „Dat zie ik. Maar wat heeft dat nu te beteekenenEen nota van, laat es zien, vier en dertig gulden drie en twintig voorsnoeperijen En daar weet ik niets van, niets! „Moet ik alle huishoudelijke zaken „Dit zijn geen huishoudelijke zaken. Dat is snoeperij „Ik moet toch wat in huis hebben, als we eens iemand krijgen. En Herm, zoo'n kind Met wrevel wendt hij zich af „Nee," roept hij, „dat is het niét. En ik verkies niet, dat 't weer voorvalt. Heb je betaald „Betaald? Ik? Waarvan? 'k Heb je immers al dikwijls genoeg gezegd, dat 'k met zoo'n schijntje huishoudgeld niet kan rondkomen ,,'t Is nooit genoeg hiervalt hij uit. „Zooveel kan ik niet inbrengen, dat het goed is. Jk zeg je, dal het zóó niet kan men om twaalf uur opgehouden met wer- Woensdag, de dag van de overdracht gan het presidentschap, vrijal. Donderdag en Vrijdag werk. Zaterdag, Engelsche week einde van deir arbeid om twaalf uur 's middags. Zou dag vrije dag. Totaaltwee dagen on drie halve da gen, Bij den acht-urigen werkdag maakt de acjitim-twintig uur arbeid op de hon derd aeü-en-zestig uur waar de week uit bestaaÉEen zesde Laat ons .arbeiden 1 voortgaan waar moet ik hot geld van daan halen Ze haalt de schouders opmaar ant woordt niet. Ze heeft hem getergd. Ze moet nu wat oppassen. Dit weet hij nu alvast. En het zal wel weer in orde komen. Nee, zooveel verdiende hij niet bij Wilms en Co., dat dat er allemaal afkon maar daar bleef nog wel een achterdeurtje open zijn ouwelui waren er óók nog „Als ik zóó bekrompen moet gaan leven, zóó krap en afgepast!" zegt ze een oogenblikje later, als hij blijkbaar een antwoord verwacht. „Noem je dat bekrompen Hoeveel heb je nu den laatsteu tijd al niet ge kocht van allerlei japonnen en toiletjes, 'k Heb nog pas verleden maand een rekening betaald van een kleine twee honderd gulden. En dan dit weerwat heelemaal niet noodig is pure snoeperij, anders niet. Ik verkies het nietzoo werk je me d'r heelemaal onderheele maal" Verstoord zet hij zich bij het raam en kijkt doelloos naar buiten. Zijn scherpe woorden verbitteren haar. 'k Ben thuis nooit gewoon geweest, om DE IIAVENARBEIDERSSTAKING. De Roomsch-Katholieke arbeiders heb ben eenstemmig het advies van hun hoofdbestuur verworpen, dat voorstelde, den arbeid weer te hervatten. Zóó wreekt zich halfslachtigheid. Het bestuur had eerst geadviseerd „niet meedoen aan de staking, maar ook niet werken." Dat nu is geen advies, geen richtsnoer. De arbeiders waren uiteraard ove,r fctsigd, dat ze staakten. En nu na 3 a 4 d&gen kwarn het bestuursvoorstel weer iian 't werk gaan. Met .algemeene stemmen werd liet verworpen. Het bestuur is de leiding kwijt, het sfond gausda alleen. \Vaarom ook niet eerlijk kleur bekend, van .bet begin af aan Zoo.tls de Christelijke organisaties? De socialisten roemer, nog &1 eens op de vrijheid die ze voorstaan. In tijden v"an staking blijkt öaaxyaji echter weinig. Ook thans vvoi'den iveer staaltjes vau erg terrorisme geiueld, van schandelijke mishandeling van werkwilligen door stakers. Zelfs vrouwen, kinderen en eigendom der werkwilligen worden be dreigd. Dat is nu de vermaarde socialistische vrijheid. Wie niet op de pijpen van hun leiders danst, wordt neergeslagen. In wezen is het socialisme niet anders dan het bolsjewisme, dat in Rusland andersdenkenden „bekeert" met kogel en bajonet. Socialisme is tyrannie, onderdrukking der persoonlijke vrijheid, is militarisme in den ongunstigsten zin. Met het oog op de relletjes die telkens voorkomen, en de mishandelingen van werkwilligen en hun gezinnen, is de politiemacht, in Rotterdam en Amsterdam versterkt. 't Is te hopen, dat er met groote kalmte en beleid, maar óók met rustige kracht, en onverzettelijke beslistheid wordt opgetreden. Opdat bloedvergieten worde voorkomen, maar evenzeer orde en gezag worde gehandhaafd. En de vrijheid om te werken, en zélf het brood te verdienen, in plaats van bet te ontvangen uit de opbrengst van gestolen diamanten en paarlen van de vroegere Czarenfamilie. Het (liberale) „Vaderlaud" meldt, dat Ds. Kersten vau lerseke een groot aantul viel bij weer thuis genoeg armoe te iijen", zegt ze fel. „Thuis!" zei hij, met minachting in zijn stem. „Ja, thuis," herbaalde ze, geprikkeld, „thuis „Zwijg daar maar van," uit. „Ze stoken bij jou tegen me. Dat heb ik allang gemerkt !5 Hij wond zich hoe langer boe meer op. E11 zij gaf geen kamp. 't Werd weer een „scène", zooals er den laatsteu tijd gedurig meer voorvielen. Zij speelde de verongelijkte, slingerde hem allerlei verwijten naar liet hoofd, 't Kwam er altijd op neer, dat ze zich te veel moest bekrimpenthuis was ze bet royaler gewoon geweest. En wat kostte ze nietOnrustbarend hoog waren de rekeningenen ze scheen niet voornemens, ondanks Jan's gemoede lijke of meer heftige vertooge», wat voorzichtiger te wezen. En was dit alles slechts geweest maar hoe bad Jan zich ook op ander t rrein ontgoocheld gezien. Hoe koel kon ze tegen hem zijn. Hoe spotten met zijn idealisme en kunstzinboe platvloersch in haar beschouwingen. (Wordt vervolgd). ZEEUWSCH-VLAANDEREN ff ff

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1