Alle soorten ff IJ IE I. VISSER'S IankoTriging. Radicaal wordt gij H.H. Landbouwers l Reclameberichten. Van Heinde en Verre. Burgerlijke Stand. Wetenswaardigheden. Adverteiiti n. Suiker. Stremming van de scheepvaart door de Oostsctiutsluis van het kanaal van Ier Neuzen te Ter Neuzen. Openbare Vergadering. A. S. VAN 00STER0M, „Mobilisatie". gesloten zullen zijn. Zie de étalage. C. v. KAMPEN. Circa 5000 stuks PREI UIPLANTEN, Bekendmaking. Gevestigd sedert 187L Ls v. W aesberglie-J anssens 700 M'. Kipspoor 0. VAN EERDENBURG. 16 NITRATSTIKSTOF, P. J. en D. SCHEELE. Fma A. van Gverbeeke-Leunis. F. STOFFELS-NIOENS. ken zou een ramp zijn, wijl het de wils kracht verslapt, maar daar tegenover staat ook, dat te veel arbeid de krach ten sloopt, Ook de arbeider moet als mensch pries ter zijn in zijn gezin moet zijn plichten kunnen vervullen ten opzichte van kerk en staat. Wanneer nu per dag meer dan 9 of 10 uur moet worden gearbeid, dan kan de mensch zijn roeping niet vervullen. Het lichaam mag door te zwaren ar beid niet worden ondermijnd, wijl dit in strijd is met het zesde gebod. Wanneer nu het particulier initiatief niet werkt, moet de oAerheid ingrijpen en zorgen, dat het leven en de gezond heid der burgers niet in gevaar komt. Nu is het niet mogelijk een bepaalde arbeidsduur vast te stellen. In glasfa brieken, loodwitfabrieken, bij caissonwer- ken is 8 uur te lang, terwijl deze tijds duur in den landbouw in bepaalde ge vallen te kort is. Te lange arbeid voor jeugdige perso nen moet in elk geval worden tegenge gaan. Zij moeten zich kunnen bekwa men tot nuttige leden van kerk, staat en maatschappij. De arbeid moet dus worden beschermd. Daarom ook sociale wetgeving. Een riertal personen deden nog vra gen en opmerkingep, De Voorzitter (Ds. De Walle) behan delt in groote trekken het onderwerp „Souvereiniteit". Hij geeft eenige toelichting omtrent I. De Bron van het gezag. II. Afgeleid gezag. III. Ontwikkeling van het gezag. IV. De Hooge Overheid. V. Onze roeping. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rlieu- matiek. Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rlieu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER. Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburq bij: PAUL v. SLIJJS, Vlasmarkt. I. Hij staat even stil bij den oorsprong van het woord „souvereiniteit", volgens welke de drager van de souvereiniteit op aarde geen macht of gezag boven zich had. Dit echter kan alleen gelden van den Almachtige. In Hem is dus de volstrek- t«' souvereiniteit, omreden alles zijn be staan en voortbestaan dankt aan God. Nooit kan dus eenig mensch in dien zin souverein zijn. Wel kan God een mensch of menschen gebruiken als or- aan voor de uitoefening van Zijn sou vereiniteit maar dit is dan souvereiniteit door overdracht. Omreden nu de souvereiniteit Gods alomvattende is en dus gaat over heel de schepping met al wat zich daarin be weegt en leeft, ligt het in den aard d.-r zaak, dat overdracht van souverei niteit alleen in zeer beperkten zin kan plaats hebben. Er is in God een souvereine macht, die nooit door anderen kan geoefend. (Karakter, talent, genie.) Van Ilem han gen af de scheppingen op 't gebied van kunst, techniek, den loop der historie enz. enz. Het terrein waarop de aan God ont leende souvereiniteit van den mensch werkt, is zeer beperkt in verhouding met 't bovenstaande. II. Afgeleid gezag of overdracht van Gods souvereiniteit heeft op velerlei ma nier plaats. Men kan spreken van de macht van den mensch over de natuur, uitkomend in de wonderen der techniek op 't gebied van nijverheid, handel, land bouw. De mensch beheerscht tot op zekere hoogte der natuur. Hoeveel macht gaat er niet uit van personen, corporaties en bonden. Gezag komt openbaar in het huisgezin, familiekring, kerk. In 't gezin is de vader met souverei- mi rit bekleed (souvereiniteit in eigen kring) en uit deze gezinssouvereiniteit heeft zich in den loop der historie alle politieke souvereiniteit ontwikkeld III. Dit verband heeft God gelegd. Niet van het individu, dat is de revolu tionaire gedachte, maar van 't gezin heb ben we uit te gaan. God schiep den mensch man en vrouw. Hierin ligt een reuzenplan, dat de ge- heele historie beheerscht en de eerste factor is van saambinding en aaneen schakeling. Gaat men hier tegenin, dan is demorahseering en ondergang de straf Het gezin is de groote schakel, die langs den weg van geboorte het menschelijk geslacht saamhoudt. In het gezin heeft God een orde gelegd, die de kiem is van de wereldorde. Uit 't gezin kwam de familie, 't geslacht, de stam, de af stammelingen. Ware de zonde niet ge- konten, dan zou het gansche menschelijk geslacht over de heele aarde onder een eenhoofdig gezag hebben gestaan en voleind zijn geworden in het koninkrijk Gods. Maar de zonde bracht verbrok keling. Toch moet het weer tot een eenheid komen onder Christus. De mensch wil dit door wereldver overing, door een Statenbond in 't leven te roepen, met afschaffing van leger en vloot, door den èeuwigen vrede te waar borgen. Altemaal revolutiegedachten, die voor 't grootste deel hersenschimmig zijn, wijl niet gerekend wordt met de schep ping Gods en het afdolen van den mensch op 't pad der zonde, waardoor 't organis me der menschheid is geknakt. IV. In 't gezinsgezag ligt dus de oorsprong van alle overheidsgezag, der halve door God ingesteld. Door de zonde zette het gezinsgezag zich niet in rechte lijn voort, maar trad het overheidsgezag in buiten de familie. In Israël buitengewoon door 't bijzonder Godsbestuur, maar bij de volken komt het voort uit den gewonen loop van Gods voorzienigheid. De overheid komt dan ook middellijk tot het hoog gezag en heeft alleen God boven zich, regeert bij de gratie Gods. Heeft dus de overdracht van de souvereiniteit Gods middellijk plaats door steden of standen of staten, door colleges of individueel of door 't, volk, 't blijft een regeeren bij de gratie Gods, verantwoordelijk aan Hem terwijl ze zich heeft te kwijten van een taak, die bij normalen toestand of door God of door het genealogisch hoofd van het menschelijk geslacht zou vervuld zijn. Haar taak is om 't leven der menschen onder dwang en bedreiging te stellen. Zij kan zelfs 't leven benemen door dood straf, of het in de waagschaal zetten bij oproer of oorlog. V. Onze roeping is de Overheid ge hoorzaam te zijn en in haar God zelf. Gebiedt zij iets, dat tegen Gods wet of eere ingaat, en dus den eed van trouw breekt, dan is gehoorzaamheid te weigeren plicht. Als particulier burger hebt ge u na tuurlijk niet met de wapenen te verzet ten. Voor den enkelen burger blijft niets anders over dan 't, martelaarschap of de vlucht. Mochten wij alleen in deze moeilijke, gevaarvolle dagen recht doordrongen zijn van den Goddelijken plicht om gehoor zaamheid en trouw te toonen aan onze wettige Overheid, dje regeert bij de gra tie Gods en beschermen we met den sterken arm en als 't moet met ons le ven de troon van onze geliefde Vorstin. Een man van den Reuzenhoek was met zijn kruiwagen op gang naar zijn tuintje. Door een verkeerden stap ge raakte hij in den watergang, waarin liet water, zooals overal in dit jaargetijde, tamelijk hoog stond. Onder zijn val geraakte hij nog ver ward in zijn kruizeel en hij zou in het kille nat spoedig het bewustzijn verloren hebben, ware het zeel niet losgegaan. Axel. Aan de Bijz. Lagere school voor Clir. Volksonderwijs, C 163 te Sliedrecht (hoofd de heer II. Kooyman) is met in gang van 1 Maart tot onderwijzer be noemd de heer J. I. van Cruyningen alhier. Oostburg. Door de Gercf. Jong. Ver. alhier is ingezameld voor den Uitbouw van den Bond de som van f206,25. Voorzeker een (flink bedrag voor een vereeniging als die aan deze plaats. Legaten. Door Mevrouw GuillaumePlugge te Vlissingen overleden, werd aan de Geref. Kerk aldaar gelegateerd f 1000, voor de armen f 1000, voor de zending f500 en voor de Chr. School (Kasteelstraat) f 500. Die was taai 't Klinkt bijna ongelooflijk wat dezer dagen te Almkerk plaats greep. Zeke re J. B. had bij don smid een paard la ten beslaan. Toen hij vertrokken was, vond men in de smidse drie gedeelten van vingers. Een zoon van den smid fietste J. B. achterna. De man hoorde zich toeroepen„Zeg, vrind, weet je wel, dat je vingers nog in de smidse liggen Toen pas bemerkte J. B., wat er gebeurd was. Zijn vingertoppen wa ren bij een trap van het paard door de hoeven afgeklemd, en de hand geheel verdoofd. Hyper modern. Aan de Ijzerfabriek te Oudewater werken enkele geschoolde arbeiders uit Utrecht. Naar wij vernemen weigerden dezen met den trein te komen en te gaan en worden ze daarom door den fabrikant eiken dag gehaald en gebracht per auto. Frissche toestanden. Een gemeente-werkman te De Lier (Westland) gaat 's morgens te 2 uur aan den slag. 's Middags van 12 tot half 2 heeft hij rusttijd, terwijl om half 6 uur zijn dagtaak geëindigd iieet. Na half 6 nioet hij echter de lantaarns aansteken, om 8 uur klokluiden en van 10 tot 4 uur (soms van 10 tot 3) nachtwaakdienst verrichten. Per etmaal brengt hij het op 15 a 16 werkuren. Tot 6 Februari j.l. genoot hij als nacht waker een salaris van f200, als kloklui der had hij f 30, als grafmaker f 26, als vuilnisophaler f25 en als lantaarnopste ker f56, terwijl het salaris voor andere werkzaamheden zoodanig geregeld was, dat hij in totaal f800 por jaar thuis bracht. De Raad van De Lier heeft nu beslo ten om de jaarwedde van dezen veelzij dige te brengen op f 1040. Opgemerkt werd, dat de man nog wel eens een extratje heeft door het ledigen van beerputten. Een der vroede vade ren meende dat men met die extratjes" niet te ver behoorde te gaan. De betrokkene was steeds tevreden en is thans met de hem toegekende ver hooging danig in zijn nopjes. En dat in onzen tijd Baldadige jeugd. Door de politie te Amsterdam is aan gehouden een 11-jarige jongen, die teza men met een paar kornuiten een brand je gesticht had in een brievenbus waar door eenige tijdschriften vlam vatten. De te hulp geroepen brandweer blusschte het vuurtje. Woningnood en toch geen huurders In een der grootste dorpen van de Veluwe woont in een alleraardigst huis je een reeds eenigszins bedaagde jonge juffrouw, die onlangs aan ieder, die het hooren wilde, mededeelde, dat zij, met verplichte overname van den inboedel, gaarne haar woning zou verhuren. Ietwat eigenaardig voegde zij er aan toe, dat weduwnaars met of zonder kinderen, de voorkeur hadden. Toon eenigen tijd later, tot veler verwondering naar het scheen nog geen liefhebber was komen opdagen, vernam de „Msb". toevallig dat de eigenares ouder den Inboedel ook zichzelf rangschikte. Niettegenstaande den groolen woning nood, had deze voorwaaarden blijkbaar allen afgeschrikt. Een nieuwe truc. Een huiseigenaar heeft een huis te huur wat niet alle dagen voorkomt Hij doet daarvan mededeeling door een advertentie in de bladen en krijgt een menigte brieven. Tot zoover is de zaak in orde. Wat doet nu de huiseigenaar?' Hij deelt aan degenen, die een brief hebbeu ingezonden mee, dat zij zich, te gen betaling van fl.50 van een volg nummer kunnen voorzien om het huis te bekijken. Natuurlijk is dat kijken een vergeefsche moeite. Het doel van den huiseigenaar is niet te verhuren, maar om een aantal malen f 1.50 op te strijken. Want de huizenverhuurder gaat, als de eerste stroom van kijkers is verloopen, door middel van een nieuwe advertentie zijn truc herhalen. Het geval is bij een der huurcommis- sies te 's-Gravenhage aanhangig. De dikste jongen ter wereld. Dezer dagen is te Londen de dikste jongen ter wereld, 16 jaar oud, overle den. Als baby was Lenny Masson een nor maal kind, maar na zijn eerste jaar be gon hij geweldig te groeien. Hij werd zoo dik dat hij spoedig een bezienswaardigheid was, 011 toen een im presario van abnormaliteiten hem zag, werd hij tegen hoog loon geëngageerd om zich te laten kijken, aldus het ver haal dat we in het „Hdbl." lazen. Op wereldtentoonstellingen, in circussen en variétés kon men hem aauschouwen. ter wijl hij rustig een boek zat te lezen en deed of hij niemand zag. Ziehier een opgave van de afmetingen van dit wonder en monster van dikte lang 1.60 M.borstwijdte 1.69 M.mid del 1.75 M.omvang van den arm 577s c.M.omvang van de dij 9772 C-M- omvang van de kuit 60 c.M. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften, 12 Febr. Jacobus Hamelink, oud 26 j., jm. en Maria de Ridder, oud 23 j., jd. 13 Febr. Berend Jan van den Berg, oud 23 j., jm. en Susanna Levina van Over- beeke, oud 24 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Febr. Her- monus de Jonge, oud 21 j., jm. en Chris tina Leuntje Dieleman, oud 23 j., jd. Adriaan Johannes Joris Kolijn, oud 24 j., jm. en Johanna Pieternella Harte, oud 18 j., ,jd. Charles Louis de Schepper, oud 25 j., jm. en Emma Maria van Over loop, oud 24 j., jd. Geboorten. 8 Febr. Jacobus Pieter, z. van Pieter Jacobus Jannis Crince an van Johanna Sara van Doeselaar. Fratn- ciscus Marinus, z. van Marinus Francis- cus van den Bossche en van Maria Estercam. Bonna Anna, d. van Abraham Leunis en van Elisabeth Anna Harms. 11 Febr. Francina, d. van Johannes Willem Frederik de Ruiter en van Janna Johanna de Putter. 12 Febr. Sara, d. van Adrianus Pieter Hamelink en van Janna van Minnen. 13 Febr. Leendert Gerardus, z. van Leendert Gerardus van der Eijk on van Paulina Emilie Fijlders. Anthonia, d. van Jacobus Pieter de Feijter en van Wilhelmia Francoise van Maelsaeke. 14. Febr. Gerard Jan, z. van Anthonie Gerard Meuleuberg en Jacoba van der Have. Overlijden. 10 Febr. Adriaan Philip- pus Haak, oud 4 m., z. van Jacobus en Geertruida Rottier. 13 Febr. Elisabeth Dobbelaar, oud 79 j., wed. van Anthonie Bedet. 14 Febr. Sophia Amelia de Meijer, oüd 68 j., wed. van Johannes Charles de Pauw. Zeven. Er gingen zeven Zondags naar de kerk. „'k Doe zoo", sprak één, „een recht [dienstlijk werk". Twee zei„Wat moet 'k al Zondags [anders doen En drie: „Ik ga ter kerk dat eisclit l't fatsoen." Vier sprak„Nu pronk ik in mijn [nieuwe kleed." En vijf: „Ik hoor toch altijd meer dan ['k weet." De zesde zei: „Al heet ik ook niet fijn, Ik geef toch graag ons Lieven Heer liet [zijn." De zevende bad zachtkensHeer [wees mij Genadig, dat ine Uw woord gezegend zij Uit zeven wierd gezegend één; 't was hij. PRED Tkb" U R~T£~n7~ ZONDAG 22 FEBRUARI 1920. Gereformeerde Kerk. Dc Burgemeester van TER NEUZIj^i maakt bekend dat bon No. 21 der RijUs- suikerkuart geldig is van Maandag 23 t/'m Zondag 29 Februari 1920. Ter Neuzen, 20 Februari 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat wegens het uitvoeren van herstellingswerken aan de Oostschutsluis te Ter Neuzen, behoorende tot liet kanaal van Ter Neuzen, de vaart door die sluis van 8 MAART tot en met 31 DECEMBER 1920 zal zijn gestremd. Middelburg, 14 Februari 1920. Namens de Nationaal Christelijke Onder officieren Vereeniging hoopt WOENSDAG AVOND a.s., om 8 uur in lokaal „EEN DRACHT" op te treden de heer met het Onderwerp De burgerafdeeling Neuzen van „Pro Rege" beveelt deze vergadering ten zeer ste aan, voor alle mannen en vrouwen van Christelijken lmize. HET BESTUUR. IjsMBfifc50* Hierdoor deelen we onze geachte Clientèle mede dat wegens huwelijk onze beide win kels DINSDAG 24 FEBRUARI na 12 uur, Westkolkstr. Axelscliestr. Verkrijgbaar Nieuwstraat, AXEL. en in groote en kleine hoeveelheden. ZAAMSLAG. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend dat gelegenheid tot kostloozc inenting en herinenting zal worden gegeven op Woensdag 25 Februari 1920, tusschen een en twee ure des namiddags voor hen die wonen in de kom, Hasjes- straat, Mauritsforl en omstreken. Op Donderdag 26 Februari 1920, op denzelfden tijd voor hen, die wonen in- bet. Paradijs, Boeregat, Knol en om streken, beide dagen ten huize van den geneesheer. Hoek, 11 Februari 1920. Burgemeestor en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Bloedarmoede. Zenuwzwakte. Algemeene verslapping. In alle gevallen van bloedarmoe de, zenuwzwakte of algemeene slaptetoestanden, is de Sanguinose het middel dat snel en afdoende verandering brengt. Een groot voordeel van de Sarguinose is, dat zij ook door de zwakste gestellen verdragen wordt, en geen schade lijke bijwerkingen vertoont. Neem er de proef van. Maar zorg dat gij de echte Sanguinose hebt. WACHT U VOOR NAMAAK Sanguinose kost per flacon f 2.—, G fl. f 11.—,12 fl. f21.—. Met duidelijke gebruiksaanwijzing. Bij alle eerste Apothekers en voorname Drogisten. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. Flesschen worden teruggenomen. Te Ter Neuzen bij Firma fl. van Over- beeke-leunis, Westkolkstraat en Axelsclie- straat; te Axel bij Joz. Feijter Pz. str; Joz. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, te HULST. BIJKANTOREN te AXEL, SAS VAN GENT, TER NEUZEN en IJZENDIJKE. ZITDAG te KLOOSTEEZANDE, OOST- BURG en SLUIS. Handelscredieten. genezen van steenpuisten, negen- oogen, bloedvinnen, fijt, likdoorns, wratten, zweren, open beenen, zwe rende borsten, braud- en andere wonden, ring-, baard- en dauwworm, door de Oprechte Winsumer Zalf. Prijs per bus f 0,75 en f 1,35. (Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik). Verkrijgbaar bij Apoth., Drogisten en te Ter Neuzen bij J. J. Kense, Markt 9; Joh. v. Eijsden, Noordstr. 20; Firma Wed. A. v. Overbeeke- Leunis, Westkolkstr.; Zaamslag F. C. Wisse Axel F. Dieleman, Z.V1. Gaper; Axel C. B. AntheunisHulst J. A. de Bruijn, Houtmarkt Sas van Gent J. van Leemput. Gen-Agent: J. C. DE VRIES, Winsum (Gr.). Te huur of te koop plus Kipkarren, Draaischijven en Wissels. Een voorraad van: ijzeren Balken in alle maten. Kruiwagens, Masten, Deuren, Ramen, Kozijnen,Wasch- kuipen, Spektonnen, Huistrapjes, Bun ken, Tafels, Buiskachels. Kasten, Battings Planken, Dekzeilen, Keeten, Steekkarren, lange Sparren, Schoppen, Rieken,'Buffet met toog, Westontakels, Olm gezaagd Hout in alle maten enz. enz. Nieuw Trapmachine, Kachelpijpen. Een Loods waarin dagkeet en slaap kamer, grootte 12 X 5. uitneémbaar. Een D i rectiekeet groot 47° X a'/s Dubbel beschot met pannen gedekt. Aanbevelend, TELEFOON 121. 24 De afnemers van CHILISALPETER tusschen 19 en 28 Januari 1920, uit het schip „Gerardus", worden bericht dat de CHILI SALPETER bevatte volgens analijse verslag Rijkslandbouw-proefstation te Maastricht. De Leveranciers, TER NEUZEN, Februari 1920. Tei Neuzen .9'/,, en 2 uur Ds. S. Groeneveld. Axei 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. deWalle. Hoek 9'/j en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Schoondijke 9'/ï en 2 uur, Leeskerk. Oostburg 9'/ï en 2 uur, Aardenburg 9Vi en 2 uur Leeskerk. Hervormde Kerk. fer Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman Doopsbediening. Sluiskil 9'/i en 2 uur, Dlir. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Brnijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 9, 2 en&Vj uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhofloan.) Ter Neuzen 5'/t uur, Evangelisatie. 30

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2