Oraaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 219. Zaterdag 21 Februari 1920. Jaargang. Ledenvergadering Uit het Binnenland. Uit de Provincie. Uit de Pers. Uit het Buiten land. 27 Februari a.s. 3 ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.2o. Uitgave van <le Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen te 1 e i N e u z e n. aa.ninistratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden Alleam^?red\cLur,H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ATWFRTFNTIEN Van 1—4 reeels ƒ0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per van de Christelijke Persvereeni^ng Zeeuwsch-Vlaanderen te IER NELZLr °P in lokaal „Eendracht" te TER NEl ZEN, des namiddags om half drie. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag Secretaris. 4' Penningmeester. 5Bestuursverkiezing. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. N.B. Er worden geen kaarten ge zonden. Dit is dus de eenige kennisgeving. Trouwe opkomst gewenscht. HET BESTUUR. V Een merkwaardig rapport. De „opvooding der rijpere jeugd" staat tegenwoordig in 't middelpunt der be- U'\Vie het. kind beeft, beeft de toe komst", mag thans wel aangevuld wor den tot: „wie het kind en de rijpere jeugd heelt, die beeft de toekomst." Vooral de jeugd van 13 tot 18 jaar heeft leiding zoo noodig. De tijden veranderen, en wij mot ben. Waaraan men vroeger geen behoefte voelde, is thans vaak eisch des tijdsge worden. En aan een gezonde reformatie doen wij mee. Moeten we meedoen. De kwestie van de opvoeding der rij pere jeugd mag ons dan ook niet koud laten. Meer dan tot nu toe hebben we er ons mee bozig te houden. Ook dc regeering ziet bet belang van dit probleem in. Een Staatscommissie is ingesteld „tot onderzoek naar de ontwikkeling der jeugdige personen van 13 tot 18 jaar. Dezer dagen verscheen bet rapport van deze commissie. E11 hoezeer nu ook dergelijke rapporten droog en saai mogen zijn' in den regel, dit rapport is om méér dan een reden zeer lezenswaard. Er wordt een merkwaardig getuigenis in gegeven over de waarde van den godsdienst voor- de opvoeding. Te meer verblijdend, waar bet van 7.00 onverdachte zijde komt. Al zouden we bet vaak iets anders zeggen, met de strekking van het betoog dat we hier onder laten volgen, zijn we 't volkomen eens. Waar geen godsdienst meer is, daar verdwijnt ook zielevrede en levensgeluk, daar is de harmonie van 't zieleleven verbroken, daar blijft t hart zoo troos teloos leeg en koud. We verbeugen er ons in, dat deze zeer gemengde Staatscommissie dat, in zag, en het volgenderwijs uitdrukte: „Van niet geringer waarde is voor df;n mensch de verzorging van zijn ge moedsleven. Hier toch zetelt liet intiem ste en teerste van bet menschelijk leven. Hier ligt de drijfkracht van liet. geheele bestaan. De stand van het gemoedsloven is do graadmeter voor het menschelijk geluk. Vandaar, dat van godsdienstige zijde er steeds op gewezen wordt, dat de gods dienst, die een groote plaats inneemt in liet Jgeinoedslevcn, belangrijk bijdraagt tot liet menschelijk geluk. De religie kan rust vertrouwen, tevre denheid, ootmoed wekken in het hart van den mensch en dit zijn eigenschap pen, die liet leven rijk maken en invloed oefenen op alle gebied. De klacht is dan ook verklaarbaar, die uit godsdienstige en zelfs uit on godsdienstige kringen vernomen wordt „Wat zijn de voordeelen der moderne ontwikkeling, indien daarvoor wijken do schoone zielseigenschappen, die de religie steeds met zich brengt Degenen, die zoo vragen, oordeeleu dan ook, dat met de verzwakking van het godsdienstig geloof psychische schat ten verdwenen zijn. De moderne cultuur heeft naar hunne meening groote triomphen behaald, doch in hoofdzaak op het gebied der stoffelijke natuur. De techniek heeft een omvang genomen als nooit te voren. Het leven is er uiterlijk door verrijkt, het is echter tegelijk onrustiger en haastiger geworden en heeft met de uiterlijke verrijking geen gelijken tred gehouden. Juist dé snelle ontwikkeling der uiter lijke wereld heeft het zieleleven ver strooid en versplinterd, zoodat verloren is gegaan de levenseenheid, de gecentra liseerde levensbeschouwing, de geestelijke beschouwing der dingen, die voorheen de godsdienst vermocht te geven. Met liet godsdienstig geloof hebben vele levens verloren de vastheid van een onvoorwaardelijk geldende moraal, ie vroeger de Kerk hun gaf in de prediking van het goddelijk gebod." Moge het verslag ook nog dienen, om in onze kringen warme liefde en ver hoogde belangstelling te wekken voor de opvoeding onzer rijpere jeugd, onzer kuapen en meisjes. DE STAKING IN HET 9 HAVENBEDRIJF. De Roomsche werklieden, die tot nu toe niet staakten, maar ook niet werk- ten, overwegen thans hun onmogelijke houding te wijzigen en partij te kiezen. Het hekend worden van de revolutio naire samenzwering van Wijnkoop en consorten heeft hen wakker gemaakt. Waarschijnlijk zullen ze nog deze week besluiten' den arbeid weer op te vatten. Het bestuur geeft tenminste dat advies. In Amsterdam staken in totaal 5714 man. De gevolgen voor andere bedrijven beginnen zich al af te teekenen. De garnalenvisschcrs rondom de Zui- derzee"kuunen hun producten niet meer naar Engeland voeren. Hun bedrijf zal stop gezet moeten worden wat veel werkloosheid en armoe veroorzaken zal. I)o Amerikaansclie zeelieden hebben altijd volgens de „Telegraaf" toe gezegd de stakende Nederlandsche trans portarbeiders net zoolang te zullen steu nen, tot alle eischen ingewilligd zijn. De werkgevers hebben een manifest gepubliceerd, waaruit blijkt, dat liet niet 0111 liet loon gaat, doch 0111 de macht. De staking is een revolutionaire aanslag op het bestaan van ons volk. In Engeland weigeren de arbeiders schepen te laden, te lossen of te beman nen, die voor Nederland bestemd zijn. De communisten voeren nog steeds propaganda voor uitbreiding der staking tot meerdere of alle bedrijven. DE STAKING. Socialistische v r ij h e i d. Het politierapport van Amsterdam meldt Een agent heeft met een snelverband verbonden een werkwilligen bootwerker, die door eenige stakende bootwerkers op de Nieuwe Heerengraclit zoodanig werd mishandeld, dat hij' twee bloedende hoofdwonden opliep. Na in liet Israëlie- tisch ziekenhuis verder verhonden te zjjn is hij weder huiswaarts gekeerd. Een bewoonster der Cz. Peterstraat, huisvrouw van een werkwilligen boot werker, heeft aangifte gedaau dat zij gisteren door een paar vrouwen van sta kers is mishandeld, waarbij haar man tel werd vernield. Een werkwillige bootwerker is in de Gr. Kattenburgerstraat door eenige sta kende bootwerkers mishandeld. Bij een werkwilligen bootwerker, wo nende in de Kempenaerstraat, is een paneel uit zijn kamerdeur vernield, ver moedelijk door stakende bootwerkers. Ook hij het Oosteljjk viadukt is een werkwillige door eenige stakers lastig gevallen en mishandeld. Het federatiebestuur deelt mee. dat gisteren een solidariteitsstaking te wachten was van de steenlossers. De chauffeurs van Stokvis staken reeds. SCH RIK BA REN DE W ERK LOOZEN - CIJFERS. Ook in ons vaderland wordt de toe stand steeds banger. Door de lage valuta is uitvoer schier onmogelijk. De eene fabriek na de andere moet daardoor stopzetten of zijn productie beperken. Daarvan is toenemende werk loosheid het gevolg. Naar de bladen melden bedraagt het aantal wcrkloozen te Delft thans ruim duizend personen. Wat ongeveer een vijfde deel is van de meerderjarige mannelijke bevolking. Waar dat heen moet? En dan dreigen de „modern" georga niseerde werklieden van de Calvé-fabrie- ken nog met staking, nadat pas hun loonen beduidend zijn verhoogd. 't Lijkt wel, of de mensclilieid met verblindheid- geslagen is VAN GROEN EN DA EL. Vaster kleelde wel nooit een Kamerlid aan zijn zetel Hoewel hij er overigens 111 letterlijke heteekenis nooit op zit. Door z'n collega's gemeden, laat hij zijn zetel leeg, maar blijft niettemin Kamerlid en strijkt zijn salaris daarvoor op! En dat terwijl heel ons volk, heel zijn partij hem toeroept: We vertrouwen 11 niet, ga toch heen Tegen zoo iemand, die alle eergevoel heeft uitgeschud en wien daarom de verachting zijner medeburgers en collega's niet deert moest er wettelijk iets kunnen gedaan worden. Nu zitten we er tot 1922 mee opge scheept als Kamerlid. EEN DUITSCH—NEDERLANDSCHE OVEREENKOMST. Volgens een draadloos bericht is tus- sclien de Duitsche regeering en een Nederlandscli consortium een overeen komst aangegaan voor de levering van 1 millioen ton mais. Met de levering zou de volgende week reeds worden aangevangen. EEN VROUW PLV. GEMEENTE SECRETARIS. Tot redacteur-commies te Zaandam is, naar het N. v. d. D. meldt, benoemd mej. Mr. N. Fortuin Voor zoover he kend, is zij de eerste vrouw die als plaatsvervangend gemeente-secretaris optreedt. MERKWAARDIG GETUIGENIS. Lees nu dit zinnetje eens „Dat al maar opdrijven der loonen komt in 't eind hierop neer, dat de arbeiders zelf er de dupe van worden." Zóó ongeveer heette 't de vorige week in den Ilaagschen Raad. Wie heeft dat daar gezegd Zeker de een of ander zwarte anti Pardon, liet werd aldus gezegd dooi den heer Drees, wethouder van sociale aangelegenheden, en onverdacht sociaal democraat. Hoe durft zoo iemand dit zeggen Denkelijk, omdat hij is een man van de praktijk die de dingen nuchter beziet en 't. met zijn geweten niet kan overeen brengen, om de arbeiders met een blind doek voor de oogeu tegen een dikken muur te laten loopen. Kijk h.v. naar de gasfabriek,- zei hij. Daar heeft men verhoogd,verhoogd zoodat we erg duur gas gekregen heb ben waardoor de menschen aan 't bezuinigen zijn gegaan met het resultaat dat nu reeds bijna alle losse arbeiders ontslagen zijn en dat binnenkort ver scheiden vaste arbeiders op wachtgeld zullen worden gesteld. Dat is nu de praktijk van 't leven. E11 nu zal deze Dtees óok wel be lmoren tot die wethouders, welke Troelstra zoo graag van hun zetel zou willen trappen doch daarmee is zijn moord niet krachteloos gemaakt, waar mee hij blijkbaar zijn geweten heeft ontlast. Dat men het ter harte neme! SCHOOL EN LEVEN In Amsterdam bestaan avondscholen voor schipperskinderen, zeker een nuttige instelling De kleineren gaan overdag school. Maar de grooteren, die daags hun ouders moeten helpen, kunnen 's avonds, tenminste in de wintermaanden, nog wat leeren en daar wordt dan ook door velen gebruik van gemaakt. Nu deed zich echter '11 merkwaardig geval voor. De schippersvrouwen waren niet erg tevreden over de leerstof, die haar dochters op die avondlessen geboden werd. Zij vonden het een eerste ver- eischte, dat die meisjes daar ook de nuttige handwerken zouden leeren. Zij achten naaien en stoppen enz. even noodzakelijk voor 't leven als lezen en schrijven. Daar hadden de autoriteiten wezenlijk niet aan gedacht Nu die moeders 't zeggen, ja nu vinden zij dien wenseh „alleszins begrijpelijk." En zal er aan worden voldaan. Is 't niet eigenaardig, dat al de onder wijs theoriemenschen hij elkaar niet zooveel inzicht in 't leven hadden als deze eenvoudige schippersvrouwen, die er eiken dag middenin staan Houd toch school en leven zeer dicht hij elkaar uit Aken dat de bewoners van liet be zette gebied zelf maatregelen nemen te gen de buitenlandsclie npkoopers. On langs werd een trein vol Nederlandsche reizigers, die met z.ware koffers en kis ten beladen naar Nederland door het bezette gebied terugkeerden, aangevallen toen de trein op een station stilhield. De menigte plunderde de Nederlandsche reizigers letterlijk uit. Een auto valt in een afgrond. Uit San Retno (Itaiië) wordt gemeld Een automobiel, die het reizigers- en postvervoer tusschen Taggia en 1 rioria onderhoudt, en die vol reizigers was, is in een afgrond ter diepte van 60 meter gestort, terwijl hij een ander voertuig wilde voorbij rijden. Zestien reizigers zijn gedood en 21 ge wond. Vreeselijk, zóó de eeuwigheid 111 te gaan Nieuwe aktie van Wilson. Van zijn ziekte hersteld, begint presi dent Wiison zich opnieuw te roeren, ook op internationaal gebied. Hij heeft eens klaps een brief tot de Fransche, Engelsche en Italiaansclie regeeringen gericht, waarin hij instemming weigert met de voorloopige overeenkomst, door Frankrijk en Engeland met Italië aangegaan, strek kende otn de gansclie kust van de Adria tische zee tot Fiurne toe aan Zuid-Slaviê te onttrekken en aan Italië toe te wyzen. De president verklaart vijst te houden aan liet vroegere gezamenlijke standpunt, dat Italië alleen Fiurne zal krijgen en niets meer en dreigt anders zich van do vredeskonferentie terug te trekken. De Frarische pers toont zich hoogst verbolgen over dit plotselinge ingrijpen van Wilson. Naar bericht wordt zullen de Fransche en Engelsche regeeringen trachten alsnog Wilson tot hun stand punt over te halen. Gezien de wijze, waarop de president tijdens de vredesonderhandelingen met zijn „beginselen" heeft laten sollen, schijnt liet niet zeer waarschijnlijk, dat men zijn nieuwe, verzet thans over het algemeen zeer ernstig nemen zal. druk te leggen, dat ik het gezin als het hoogste beschouw. Dat ligt in de lijn der A.-R. beginselen. Natuurlijk, want het ligt in de lijn der Heilige Schrift. Een mooie beslissing? De R.-K. Tijd merkt op Het dagelyksch bestuur van de ge meente Almelo had voorgesteld, aan de gehuwde onderwijzeressen, die haar be valling tegemoet zien, vijf maanden ver lof te verleenen drie vóór, twee na de bevalling ouder uitbetaling van de volle jaarwedde. Een vrouwelijk socialistisch raadslid stelde voor, het woord „gehuwde" weg te laten, welk voorstel werd aangenomen. „Het Volk" noemt dit „een mooie be slissing". Van wie de Openbare School zóó ver laagt en neerhaalt, als de socialisten doen, mag worden getuigd, dat hij de Openbare School verkoopt en verraadt. Niet de voorstanders van het Bijzonder Onderwijs zijn de sloopers der Openbare School. Reizigers geplunderd. Ue „Neue Berliner Zeitung" verneemt De vrouw en de kiesvereeniging. In een zijner brieven in de „M.-|enS.- bode" schrijft Haka o.m.: Ileusch, amice, met de politieke ge schooldheid van onze vrouwen loopt het wel los. Zij weten meer, dan je ver moedt. Natuurlijk, zij weten geen fines ses, maar laten wij nu heuscli maar geen hooge borst opletten, dat de mannen zoo op de hoogte zijn. Want, o, die weten ook heel weinig bijzonderheden. De goe den natuurlijk niet te nagesproken. Ja, onze vrouwen weten heel goed, waar liet om gaat. En als je eerlijk mijn opinie vraagt, dan geloof ik niet, dat het bezoek op onze kiesvereeniging schitterend zal zijn. En mocht dat op de vergaderingen van „Nederland en Oranje" in de plaats van je inwoning ook het geval zijn, hef dan geen jarimiades aan over liet weg blijven der vrouwen. Want dat vind ik niet eens zoo verschrikkelijk. Als de mannen dan maar goed luisteren en het gesprokene in zich opnemen, dan kunnen ze liet hun vrouwen oververtellen, en dan kunnen zij er samen nog eens over praten. Ik kan me niet voorstellen, dat een vrouw met een gezin ik spreek niet over jonge meisjes en ongehuwde vrouwen, zooals je merkt naar de vergaderingen onzer kiesvereenigingen gaat. En, hierop wenseh ik sterk den na- TFR NEUZEN. 20 Februari 1920. Waarschuwing. Evenals andere bladen waarschuwen we onze lezers geen zaken te doen met C B. EPKER, zich noemend administra teur, wonende te Heelsum en kantoor houdende te Oosterheek. Als compagnon fungeert soms een zekere W. Ruigrok. Beide sinjeurs stellen per advertentie die ze niet betalen gelden op Hy potheek beschikbaar. Velen zijn er al ingeloopen, en liebbeu geld gestort. Men zij gewaarschuwd. Meerdere inlichtingen geeft de burge meester van Renkurn. De georganiseerden in den hond van (transportarbeiders zijn met hij den loonraad aangesloten de staking is alhier dus niet van invloeif. Eerst dan zou een actie kunnen ontstaan, wanneer schepen, voor plaatsen waar de staking is geproclameerd, voor lossing naar hier werden gezonden. Sedert de vorige opgave is bij den Penningmeester van liet Ter Neuzensch Comité tot leniging van den nood te Weenen ingekomen de opbrengst eener gehouden collecte op het laatste concert der Zaugvereeniging „Flandria" ten be drage van f26. Op uituoodiging van den burge meester vereenigden zich eenige dames en lieeren tot een voorloopig comité voor het voorbereiden der oprichting eener vereeniging ter bevordering van de belangen van liet kind. Hoewel de verantwoordelijke zorg voor de kinderen hij de ouders 'blijft, vestigde de inleider er de aandacht 'op, dat in verschillend opzicht hulp en leiding noodig is, daar de ouders niet steeds over de noodige middelen kunnen beschikken, (die voor de opleiding hunner kinderen tot liet gewenschte doel kunnen geraken. Die hulp en voorlichting zal zich naar zijne meening niet alleen moeten bepalen tot de schoolkinderen, doch ook tot de jonge lieden nadat zij de schooljaren te boven zijn, (door o.m. leiding <te geven hij de beroepskeuze. Er werd een dames- en lieeren-snb- comité gevormd voor Jliet voorbereiden van de zaken die liet allereerst de aan dacht zullen vragen ter bereiking van het voor oogen gestelde doel. Het dames comité is gevormd door de dames SpruijtenburgBtiijze, Duiker Blekkink, Hamelink—Kramer. Zonne- vijlleWeisfeit en Millenaar— Remijn. Het heerencomité door de lieeren R. Nolson, I. de Groot, A. L. de Jong, Joh. P. Tazelaar en II. B. M. Spinhof. (Tern. Crt.). Bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam is- met ingang van 1 Februari voorloopig voor den tijd van 1 jaar be noemd tot klerk mej. S. J. Sonnevijlle van Ter Neuzen. *Zaam3lag Vrijdagavond vergaderde de A. R. kiesvereen. ter behandeling van een paar onderwerpen, Voorat' werden huishoudelijke zaken afgedaan. Naar aanleiding van het voorstel om tot reglementswijziging over te gaan, in verband met de nieuwe toestanden op politiek terrein, werd een commissie be noemd, bestaande uit de lieeren Ds. de Walle, A. Hoste en J. Haak, om een ontwerp gereed te maken. Over de toelating van vrouwen tot de Kiesvereen. werd nog geen beslissing ge nomen. Dit zal geschieden hij de be spreking van het nieuwe reglement. In verband met een vraag op (1e vo rige vergadering behandelde de heer L. Rouw het onderwerp „Is de 8-urige ar beidsdag in strijd met onze beginselen." Hij begint met te wijzen op de roe ping van den mensch. De mensch is geschapen op de aarde, 0111 die te bebouwen. De arbeid was dus ook vóór de zonde noodzakelijk, 's Menschen roeping is na de zonde ver zwaart „in het zweet uws aauschijns zult gij brood eten." Op den arbeid des daags volgt even wel de nacht voor de rust, evenals na zes werkdagen de rustdag volgt. De mensch heeft zijn kracht en ener gie in den arbeid te leggen. Niet wer-

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1