ter ve Christel!,ke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. 14< Februari 1920 Jaargang. i? PSte"' l&ggs W0& Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. I Buitenlandsch Overzicht. Uit de Pers. Gemeenteraad van Zaamslag. f-rj 32- tv -fe ^b£ Uitgave van Mc Christelijke Persvereeniging „Zecuwsch-Vlaanderen" te Tor Neuzen. Ai,: stukkon, ,le redactie en administratie van dit blad weggezonden aan don redacteur, H. S. v. IJDUTEN, Vlooswijkstraat 02, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels ƒ0.60. Elke regel nieerj ƒ0.15. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën .tot 12 uur s middags op de verschijndagen bij den drukker IJ. H. L1TTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. WSJ ZIJN DES HEF.REN! Wij zijn des Hoeren! Schoon in ons zeiven in zonden ver oren, Heeft ons Zijn liefde ten leven verkoren Wij zijn des Ileeren I Wij Zijn des Ileeren Nooit zal des Heilands gena ons begeven, Gift Zijner liefd' is liet eeuwige leven. Wij zijn des Hooien Wij zijn des Heer.cn! Zou dan des Satans geweld ons doen [vreezen God is vóór ons, wie zal tégen ons wezen Wij zijn des Ileeren! Wij zijn des Hoeren! Moeiten noch zorgen, noch onspoed, noch [lijden, Kan van de liefde van Christus ons [scheiden Wij zijn des Ileeren 1 Wij zijn des Heeren 1 Over der doodsvallei duistere dalen Straalt ons het licht toe der hemelsche [zalen 1 Wij zijn des Heeren Wij zijn des Heeren Moog'" zelfs de H'emelmaclit zich tegen [ons keeren, 't Vaste geloof zal zijn woeden braveeren, Godcs gena zal ons doen triomfeeren „Wij zijn des Heeren 8—2—'20. K- ook liet fruit: hij do jongste fruitver- koopingen werden prijzen geboden, aisot de hoornen voor altijd werden ver kocht en niet de vruch t, die er in een jaar op wies. Dat kon alleen de rijkaard bekosti- gen Zoo mopperde ik toen. Wat z ij n wij toch van gister En wat leven we in een tijd, waarin we, minder dan óóit kunnen weten wat morgen zijn zal. Thans is 't fruit bijna te geef. 't Buitenland neemt niet af. Handelaars adverteeren op roerenden toon, om de mensehlieid te bewegen dat ze toch appels eten zal, eer ze verrotten gaan of aan 't vee worden opgevoederd. Er zitten nu nog méér appels in de pakhuizen, dan er naar verwachting in 1920 groeien zullen, zeggen de boom kenners 1.... Vier en een half millioen kilo fruit, werd verleden week op een vergadering gezegd, die in het binnen land onverkoopbaar zijn. En nu schaam ik mij wel wat. Over mezelf, dat ik toen zoo mopperde. En over ons volk, dat liet zoo conser vatief is ondanks alle politiek-deinocra- tisch gedoe en inplaats van zich nu es zat te eten aan appelen, wat zeggen de vegetariërs zoo heilzaam voor de hersenen moet zijn, ze toch slechts bij uitzondering op zijn tafel brengt. En dat in een tijd, nu we wat heter en werkzamer hersenen zoo best zouden kunnen gebruiken. PLAATSELIJKE KEUZE. Het Wetsvoorstel van MC V, II. Rut gers c.s. bedoelende de invoering van Plaatselijke Keuzo vindt van verschillende zijden steun. Nu hebben reeds twee dui zend vereen igingen van verschillenden a icd adhaesie betuigd aan het adres van den Raad van Negen van den Nationale» Bond voor Plaatselijke Keuze, die bij de Tweede Kamer aandrong het Wetsvoor stel krachtig te steunen en liet tot wet te verheffen. Onder deze vereenigingen bevinden zich 448 Kerkeraden, 332 Werklieden- en Vakvereenigingen, 256 afd. der S. I). A. P., 245 afd. van het Ned. Jongelingsver bond, 142 Kiesvereenigingen enz. Samen vertegenwoordigen ze zeker meer dan 450,000 personen. AFGESCHAFT. Op de daarvoor belegde vergadering van liet Leidscli Studentencorps is de corpswet in dien zin gewijzigd, dat de groentijd komt te vervallen, on bet. patronaat wordt ingevoerd, waardoor de novitius op voet van gelijkheid worden behandeld. Na Groningen dus Leiden. Zoo gaat liet den goeden weg. Welke academie volgt nü? Volgens de Tel. begint de staking der transportarbeiders in do groote havens Maandag a.s. WORDEN DE SCHOENFABRIEKEN STOPGEZET Volgens „Het Centrum" zullen waar schijnlijk tegen liet einde dezer week alle schoenfabrieken worden stopgezet wegens de groote voorraden en de hooge(l) loonei). WEGENS BELASTINGDRUK NAAR HET BUITENLAND? Het Tweede-Kamerlid Juten vestigde de aandacht erop, dat er zoovele gegoede Nederlanders naar het buitenland ver trekken, om den belastingdruk te ontgaan. De Minister is thans voornemens, den inspecteurs der registratie te verzoeken, na 1 Augustus 1920 op te geven, hoeveel personen in liet afgeloopeifibelastingjaar ontheffing van vermogensbelasting wegens het metterwoon verlaten van het Rijk hebben verzocht, en naar welk vermogeu ieder hunner was aangeslagen. Deze opgave zal aan de Tweede Kamer worden medegedeeld. ONS FRUIT. Eerlijk gezegd ik schaam mij wat: Het is nog niet zoo heel langgeleden, dat ik er eens over gefoeterd heb, dat zoo menig eclit-vaderlandsch product, waar wij als jongens dol op waren, thans luxe geworden was op huiten- landsche [tafels en voor 't gros van ons volk onbereikbaar werd. Bij óns werd het geteeld. En de uitlander at het op. Zoo noemde ik destijds 't is nog geen jaar geleden, als ik 't wel heb Na de truc van Frankrijk om do in palming van het Rijnland te doen volgen op de weigering der Duitschers tot uit levering van de op de lijst geplaatste schuldigen, zint Milierand op iets anders. Frankrijk wil het rijke en vruchtbare Rijngebied hebben. Van de vergoedingen zal niet veel te recht komen. Millerand ziet dat wel in. Duitschland is te zeer verarmd, en de economische opleving wordt te veel tegengehouden. Goud zal er dus niet veel uit Berlijn naar Parijs worden verzonden. Van een kikker plukt men geen veeren. Als echter Frankrijk 't Rijnland met z'n rijke mijnen, met z'n fabrieken en vruchtbare akkers kon inpalmen, dan was het voldoende schadeloos gesteld. Engeland heeft daarin geen trek. Als Frankrijk gaat juichen „zum Rhein, zum Rhein", dan zal Engeland „des Stromes hütter" moeten zijn,voor en in 't belang van Frankrijk. En daarvoor is Engeland niet te vinden, 't Heeft al zorgen genoeg. Ier land, Egypte, Indië, Zuid-Alrika baren al moeite genoeg. Toch geeft Millerand het niet op. Hij heeft nog een reservekaart. Een kolenkaart Hij beweert thans, dat Duitschland niet voldoende kolen levert, waartoe het krachtens liet vredesverdrag verplicht is. En daarom moet nu de bezetting van het Rijngebied wel bestendigd worden.. Men ziet het, Frankrijk wringt zich in allerlei bochten, om toch maar Duitsch gebied in te lijven. Als voorzitter van de vredesconferentie heeft hij officieel aan Duitschland gemeld, dat er van ontruiming van het Rijngebied geen sprake kan zijn, wijl Duitschland zijn verplichtingen inzake de kolen- leveringen niet nakwam. Deze boodschap kan Millerand meteen vandaag maar meenemen naar Londen, waar hij eens met Lloyd George komt praten. Daar zal 'tdus wel duchtig spoken, al meldt straks allicht de pers, dat de beide ministers liet in „alle zaken vol komen eens zijn." Uit Parijs wordt dan ook gemeld, dat op deze bijeenkomst het herstel, de verslapping, of de verbreking van de Fransch-Engelsche vriendschapte wachten is. Openhaar wordt hier dus toegegeven, dat die vriendschap vatbaar is voor herstel, of m. a. w. dat ze ernstig ge schokt is. We hopen, dat Lloyd George nu eens voet bij stuk zal houden en het zijn Franschen bondgenoot goed zal inpepe ren van annexatie van het Rijngebied komt niets. Dan kruipt Millerand wel in zijn schulp en is de weg gebaand tot een meer milde uitvoering van het verdrag. Wat zou zijn in 't behing van héél Europa. Een vrouw op 't oorlogspad. D i e dame kan het zeggen In een der Engelsche kiesdistricten. Paisley, wordt een felle strijd uitgevoch ten, waarbij Jt er om gaat, of Asquith, de leider der liberale partij, die bij de jongste algemeene verkiezingen zoo lee- lijk verloor, weer in 't Parlement komen Zijn kansen staan niet zoo heel mooi. Maar hij heeft een getrouwde dochter, Lady Borsham Carter, die niet op liaar mondje gevallen is! Mac Kean, de conservatieve tegencan- didaat, had uit een das van Asquith een strop willen draaien, die hem nood lottig worden kon. Maar de lady was er hij Zij zeide in een geestig toespraakje dat Mac Kean haren vader heel fel had aangevallen, omdat hij eenige jaren ge leden een groene das (groen is de kleur van liet vrije Ierland) had gedragen, en uit dat feit had afgeleid, dat haar va der sympathiseerde met de ergste ge welddaden van Sinn Fein. Dat Mac Kean zooveel aandacht aan haar vaders kleeren schonk, bewees al leen dat zijn eigen politieke plunje erg versleten raakte. (Gelach). „In gemoede", vervolgde zij, „indien deze verkiezing uitgevochten moet wor den over dassen, zullen wij geklopt wor den. Zie maar eens wat een das niijn vader vanavond aan heeft. Kan hij er één stem mee winnen Niet één. (Luid gelach.). Vermoedelijk heeft hij er al verschei dene door verspeeld". Zij besloot met te zeggen, dat haar vader nooit zijn dassen had gebruikt als voermiddelen voor zijn politieke overtui ging. Meneer Mac Kean zou de Union Jack om zijn hals kunnen binden, maar de kiezers' van Paisley zouden er zich niet door laten misleiden. 't Was raak en fijn gezegd. We hopen echter niet, dat ook wij straks onze gehuwde vrouwen op 't stem bus platform krijgenFriesch Dagbl Onbepaald uitstel der ontruiming vau het Linker Rijngebied. PARIJS, 10 Febr. Millerand heeft Maandag de Duitsche regeering ervan in kennis gesteld, dat, doordien deze re geering enkele bepalingen van het Vie desverdrag niet in acht heeft genomen, de datum, waarop de ontruiming van het gebied van den Linker Rijn-oever zou beginnen, voor onbepaalden tijd uit gesteld zal worden. De gisting in Vlaanderen. „Ons Braband", het weekblad van de Vlaamsclie Frontpartij van liet arrondis sement Brussel, publiceert in zijn num mer van 8 Februari een „Opeu brief aan den Koning" naar aanleiding van hot ge val Ilainaut waarin o.m. het volgende voorkomt „Weet U, Sire. dat Vlaanderen een slachtoffer te meer telt? Weet U, Sire, dat die man, die ongelukkige vader, door de folteringen tot liet uiterste gedreven een einde aan zijn lijden heeft gesteld, en verhangen gevonden werd in zijn cel? Weet U, Sire, dat de Vlamingen dit nimmer of nooit vergeten zullen Weet U, Sii'e, dat uw volk verdrukt wordt Weet U, dat eene besturende minder heid cr op aanstuurt om bij de verdruk te meerderheid de verknochtheid aan Uw troon aan 't wankelen te brengen? Weet U, dat in uw rijk „stamgevoel" staatsgevaarlijk wordt genoemd en dat 41/9 millioen uwer onderdanen als ver dacht zijn aangeteekend omdat ze Vla mingen zijn En verder „Sire, veel trouwen zijn gevallen, niet door de schuld van lien, die ze innamen, maar door het toedoen dergenen die iu 's Vorsten naam bestuurden. Sire, daal af tot uw volk't wordt verdrukt, vervolgd, getergd, verhongerd; zj]n geduld slaat tot brekens gespannen en U weet, Sire, de rekbaarheid van 't geduld is niet eindeloos." BERLIJN, De bladen publieeeren een manifest van Hindenburg en Ludendorff, gericht aan de door de Entente opge- öisclite officieren, zich niet aan de ar restatie te onttrekken, maar hun berecli- tiging te eischen volgens de wet van 18 December 1918 in Duitschland. [Deze wet machtigt Duitsche rechters tot vervolging van misdrijven huiten Duitschland begaan. R e d a k t i e BERLIJN. De rijksminister van Bui- tenlandsclie Zaken heeft te kennen ge geven, dat tengevolge van het feit dat België deelneemt aan del) eisch in zake «Ie uitlevering van dé oorlogsschul- digen, de tusschen Duitschland en Bel gië gesloten fiuancieele overeenkomst als nietig moet worden beschouwd. Verloren schatten. Volgens de Daily Mail liggen op den zeebodem rondom Engeland meer dan 1000 schepen van 200 tot 10,000 ton op een diepte van 120 voet of minder. Tot zulk een diepte is berging ook van het schip zelf nog mogelijk. De Engel sche admiraliteit heeft nu een kaart uit gegeven waarop alle aan de oostkust van Engeland tusschen Kaap Dungeness en de Tyne gezonken schepen staan aan gegeven.' Als bijenzwermen liggen de stippen vaak bij elkaar. Ter hoogte van Deal (ten Z. van de Theemsmon- ding) en van Aldeburgh aan de kust van Suffolk zijn de groepen zoo dicht, dat de zwarte punten welhaast tot een vlek samensmelten. Het oudste vorstenhuis is dat van Japan. De tegenwoordige Mikado isde 122ste van zijn geslacht, dat sinds 700 v. Chr. onafgebroken aan de regeering is geweest. De Joodsche bevolking over de geheele wereld wordt geschat op 15,430,000 zielen. De Duitsche ex-kroonprins heeft in een uit Wieringen gedagteekend schrijven doen weten dat hij zich ter beschikking houdt van Entente-rechters Hij verklaart in de plaats te willen tre den van zijn laudgenooten, „die geen andere misdaad pleegden dan dat zij hun vaderland in den oorlog hebben verdedigd". Verkwisting. De verpachting van staanplaat sen voor de kermis te Schaerbeek welke vroeger 15 a 16 duizend franken opbracht, heeft dit jaar 6 5.0 0 0 fran ken in de gemeentekas gebracht. Noord-Sleeswijk voor Duitschland verloren. KIEL, 11 Februari. Als resultaat van de gisteren gehouden stemming in de eerste zóne van Noord-Sleeswijk werden tot nu toe vastgesteld 29.223 stemmen voor Duitschland, 71.485 stemmen voor Denemarken. Ongeldig waren 313 stem men. Het officiëele eind-resultaat zou vóór zes uur hedenavond niet te ver wachten zijn. vraagd, hoe de steunuitkeering was geregeld. En daarop antwoordde de heer v. d. Berg, dat bij een staking, zooals het reglement voorschrijft, zal worden uitgekeerd f 8.per week en 50 cents voor elk kind Ziedaar Men geeft duskindertoeslag! Het is niet onvermakelijk te zien, hoe hier de natuur hoven de leer gaat.... 2000 ton oorlogsgeschiedenis. Naar de „Weekly Dispatch" mededeelt, is dopr de regeering een groot gebouw in Soiebourouge gehuurd, om aldaar de officieele berichten onder te brengen, die gedurende den oorlog uit do verschillende gebieden, waar de Engelsche troepen opereerden, zijn ontvangen. De gezamen lijke massa papier heeft een gewicht van 2000 ton, en men kan zich dus voorstel len, welke de taak zal zijn vau de toe komstige oorlogsgeschiedschrijvcrs, die al deze berichten en dagboeken moeten doorwerken. De natuur boven de leer. Het R.-K. „Centrum" schrijft Het is bekend, dat noch de moderne noch de onafhankelijke vakorganisatie iets wil weten van kindertoeslagen. Ook in den Raad is dat onlangs weer gebleken bij de behandeling van de I0011 voordracht. Alleen de Rechtsche partijen waren voor kindertoeslag en wellicht was er ook een enkel ander Raadslid voor. Maar de socialisten en de „echte" revolutionairen willen er volstrekt niets van weten. Het is, vol gens den lieer Wesselingli, den voor stander van kindertoeslag er maar om tc doen, daardoor de loonen laag te houden; die lieele kindertoeslag is een leelijke truc en iiiets anders! We kennen al deze geluiden reeds lang. Eu zoo lang de achterlijkheid aan die zijde nog duurt, zullen we ze ge regeld nog hooren. Doch nu neme men even kennis van liet volgende. De Telegraaf had aan den heer Sam van den Berg, hoofdbestuurder der Federatie van Transportarbeiders, ge- Vergadering van Vrijdag 30 Januari 1920. VoorzitterJ. de Feijter, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. 1. Opening. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het gebedsfor mulier. De Voorzitter heet de leden van den gemeenteraad allen welkom op deze plaats, waar ze voor de eerste maal in dit jaar bijeen zijn. Hij wenscht hen van harte Gods besten zegen toe en hoopt, dat 1920 voor allen een gezegend jaar moge zijn, zoo voor hun persoon als voor hun huisgezin, alsook voor de gemeente. Hij rekent weder op aller medewerking en hoopt, dot de besprekingen van den gemeenteraad en de besluiten die zullen worden genomen zoodanig zullen zijn, dat ze zijn verheven boven allen lof. Wanneer we letten op andere streken, kan men hier, naar sprekers meening van zegen spreken. Hij heeft daarbij het oog op de streken van ons vaderland, die thans door watervloeden worden ge teisterd. Zien we naar Europa, dan is de toestand nog allesbehalve rooskleurig. Het vorig jaar moest er op gewezen worden, dat de oorlog nog niet ten einde was. Dit is nu wel het geval, nu is de vrede geteekend, maar toch is do rust nog niet weergekeerd en de toestand niet geworden zooals we die gaarne zou den wenschen. We hooren overal van stakingen en nog eens stakingen en dat op een tijdstip dat alle krachten zouden moeten worden ingespannen voor ver hooging der productie, wat ten slotte moet uitloopen op een fiasco voor de bevolking van de geheele aarde. Te hopen is liet daarom, dat de oogon der volkeren tijdig zullen worden geopend, en dat ze aan den arbeid zullen gaan, wat zoo dringend noodig is. Zich aanbevelende voor aller steun, in de taak die dit jaar weer wacht, drukt hij de hoop uit, dat Gods zegen op den arbeid moge rusten. De notulen worden aangehouden. 2. Mededeelingen. a. Do Voorzitter deelt mede, dat we gens den hoogen prijs van de sintels, die zouden gekomen zijn op f 4,65 per 1000 Kg. ditmaal nog niet is overgegaan voor het verharden inet dat materiaal van liet pad over den Groote Huijssenspolderdijk. b. De Voorzitter deelt mede, dat van den heer De Moor bericht is ingekomen, dat de gemeente de sloot, tegenover het tramstation kan koopen voor f 2 per vierkanten meter. Er zal nu een nieuwe begroeting worden opgemaakt voor het volledig in orde maken van den te ver- breeden weg aldaar. Ingekomen stukken. a. Besluit van Gedep. Staten, waarhij het salaris van den secretaris wordt bepaald op 2100 gld. b. „Motic-Smallingerlend." De Raad betuigt instemming met deze motie. c. Een schrijven van de Neutrale Arbeidersvereen. „Draagt elkanders las ten" te Otliene, houdende verzoek tot het instellen van een commissie inzake werkeloosheid. De Voorzitter geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders van mee rling zijn op deze vraag met te kunnen ingaan, aangezien hier van gemeentewege geen werken kunnen uitgevoerd worden. Voor zoover er eens een kleinigheid zoude kunnen gedaan worden, acht hij het instellen eener commissie daarvoor toch niet noodig. Wat een verdere vraag van de ver- eeniging betreft, om tusschenkomst voor het aankoopen van dekens en kleeren van het rijk merkt hij op, dat het aan koopen van dekens niet zoo bezwaarlijk is, maar van kleeren zal dat toch moei lijker zijn. Als er kleeren zijn aangekocht en het valt de menschen tegen, of ze passen niet, dan blijft de gemeente er mede zitten, en dat acht hij bezwarend. Iets anders is het, als de aanvragende vereeniging een zeker kwantum bestellen zal-

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1