Oroaan ter verspreiding der Gliristeiijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 216. Woensdag 11 Februari 1920. 3e Jaargang. FEUILLETON. IIuitenIiiiidsch Overzicht. JAN WAANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ier Neuzen. Alle stukken de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels f 0.60. Elke regel meer! f 0-15. Abonnementen, per contract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. II. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. V De lichtkwestie in den Neuzenschen Raad. Sinds in September 1919 de socialisten hun „blijde incomsfe" hielden is het vuurtje beginnen te branden. Op elke vergadering wordt het flink aangeblazen, de vlammen schieten hoog op, cn leggen zich na een poosje weer neer, tot op een volgende vergadering weer nieuwe brandstof wordt aangedragen. Het lijkt ons wenschelijk toe, dat dit onwellevende spelletje ophoudt. Immers wordt de verbittering en de haat tus- schen beide partijen de S. D. A. P. en den heer v. d. Lubbe steeds grooter. Waar voor enkele dagen er weer harde noten zijn gekraakt en we binnen korten ti)d het rapport der deskundigen in de Raad krijgen, willen we thans enkele zaken naar voren brengen. In de eerste pj&als meenen we, dat een besluit van den Raad moet worden uitgevoerd. Daarover zullen alle leden liet eens zijn, dunkt ons. In de tweede plaats hebben burg. en weth. to zorgen, dat de lieer v. d. Lubbe bij afwijkingen van het contract, en bij ontduiking van do voorschriften, daarop gewezen wordt, en herhaling met alle middelen worde voorkomen. We meenen, dat de Raad zich ook op dit punt een stemmig achter burg. en weth. kan scharen. In de derde plaats heeft de Raad niet uit te gaan van de veronderstelling van kwade trouw. De lieer Hameliuk wan trouwt den heer v. d. Lubbe. We kunnen ons dat begrijpen. Maar de Raad als officieel lichaam mag niet op grond van persoonlijke „gevoelens1' of „ervaringen" van den heer Hamelink, uitgaan van de veronderstelling, dat de heer v. d. Lubbe opzettelijk den Raad om den tuin leidt. Een onderzoek als de heer Hameliuk eischte in zijn tweede motie, was na de ophelderingen van den heer v. d. Lubbe aan den burgemeester onmogelijk. De heer Hamelink kwam ditmaal be kaaid weg. En dat was zijn eigen schuld. Immers begon hij met een uitvoerige rede, die een beschuldiging en een ver oordeeling was. Zijn moties waren daar enboven voorbarig. We willen dat nader aantooneu. Indien de heer Hamelink gevraagd had, hoe of B. en W. stonden tegenover de aansluiting van Meeuwsen, en of de Yoorz. inlichtingen kon geven over de inderdaad eigenaardige meterzending, dan was de zaak kalm verloopen. De heer Hamelink begon echter met voor te stellen, B. en W. to verzoeken maatregelen tegen het eigendunkelijk optreden van den heer v. d. Lubbe te nemen. Na de beantwoording door den Voor zitter raakten de moties als van zelve aan kant. B. en W. maren al bezig met correspondeeren met den heer v.d. Lubbe. De Voorz. had al een onderzoek ingesteld betreffende de meterhistorie. We gelooven, dat de antipathie van den heer Hamelink tegen den Admini strateur der Electrische Centrale hem parten heeft gespeeld. De zaak werd verkeerd opgezet. Er werd een heibeltje van gemaakt. Zelfs ging de heer Hame link zoo -ver, dat hij voorstelde, dat de Raad zich in zeer krasse bewoordingen bij 'de superieuren van den heer v. d. Lubbe beklagen zoude. Een zeer on sociaal standpunt, waarop de Voorzitter terecht wees. We ..hebben dan ook bezwaar tegen de wijze waarop de heer Hamelink deze 50) De kleine in de wieg was eindelijk aan het eind van zijn gezang gekomen ze schoof het gordijn dicht. Greep weer naar haar boek. Die ellendige jongen. Blééf maar huilen. Straks werd Willy weer wakker. „Zul je nou es gauw stil zijn dreigde ze op nieuw. Maar Herm scheen zulks niet van zins. Haar dreigen en hoos-doen maakten hem nog woester. Ilaar oog viel op de doos met bonbons. „Herm!" vleide ze nu, „kijk es, wat mamma voor je heeft Ze hield hem het doosje verlokkend voor. Even nog wou hij zijn boozen luim zaak te berde bracht. Niet tegen zijn afkeuring van het geval Meeuwsen. Juist de verkeerde, wantrouwen ade.- mende wijze waarop de heer Hamehnk optrad, maakte, dat een deel der raads leden hem afviel, (en telkens afvalt. e bedoelen hier het geheele niet-sociahs- tische deel) hoewel we geen reden heli- ben aan te nemen, dat ze de handelwijze ten opzichte van het geval Meeuwsen niet evenzeer afkeurden als de heer Hamelink en B. en W. Indien de heer Hamelink er pi ijs op stelt, de zaak in het reine te brengen en recht te oefenen, laat hij dati sober en kalm te werk gaan. Vrij van harts tocht, kalm en nuchter moet de zaak worden opgelost, 't Heeft al veel te lang geduurd. Mevrouw Duiker had gelijk, toen ze beweerde, dat veel nuttigs en noodigs moet wachten, omdat de elec- triciteitshistorie te veel tijd in beslag neemt. Welnu, de schuld hiervoor dragen zij, die telkens weer deze kwestie op een breedvoerige en on-sympathieke wijze tei tafel brengen, Deze geschiedenis moet vrij van alle antipathie en sympathie voor den heer v. d. Lubbe worden behandeld en heslist. We gelooven, dat er dan spoedig een bevredigende oplossing is te vinden. 't Zou zijn in 't belang der burgerij en van de goede zeden in den Raad. Harde worsteling aan- staande. Binnen enkele dagen zal in de groote havens van ons land een staking uit breken van havenwerkers en zeelieden. Wat dat in dezen tijd beteekeut, be grijpt ieder. Stagnatie in den aanvoer, werkloosheid in allerlei fabrieken wegens gebrek aan grondstoffen, stijging van prijzen. Het is te bejammeren, dat het zóóver gekomen is, dat het onderling overleg gefaald heeft, en een ultimatum reeds opgesteld is. Een deel der arbeiders zoowel als de patroons in het havenbedrijf zijn oorzaak van het uitbreken van deze worsteling. Immers de zaak staat zóó. De patroons willen 7 gld. per dag geven, de arbeiders vragen er 8. De ondankbaren zult ge zeggen Met 7 gld. per dag of 42 gld. per week niet eens tevreden Zacht wat. Vergeet niet, dat een havenwerker gemiddeld 4 a 4% dag per week werkt. De overige tijd is er geen werk voor hem. Vergeet ook niet, dat zijn bedrijf uitermate zwaar en gevaarlijk is. En dat deze 'looneu plaatsen als Amsterdam en Rotterdam betreffen. Toch mocht niet onder 't drijven der Wijnkoopianen tot staking besloten zijn. Onder hun leiding gaat 't thans een machtsstrijd worden, 't Gaat er nu om, wie baas zal zijn, de patroon of de werkman. De Christelijke organisaties hebben hier het eenig juiste standpunt inge nomen voortzetting van de actie voor meerder loon, en niet staken. Staking ontwricht heel ons maatschap pelijk leven, maakt duizenden anderen werkloos, jaagt jle prijzen voor allen op. Bovendien is staking om de macht aan den patroon te ontwringen altijd ongeoorloofd in onzen tijd van revolutie en anarchie misdadig zelfs. De actie voor meerder loon wordt voortgezet. Daar is voor de haven werkers weinig tegen te zeggen. Immers de patroons hebben ronduit gezegd, dat ze best meer kunnen geven, blijven botvieren, maar toen hij de weeke zoetigheid zich tusschen de lippen voelde glijden en de smeltende fondant proefde, kalmeerde hij toch. „Hier, Herm Het heele doosje werd bij hem neer gezet. „Nu zoet zijn, hoor Kom, geef mamma maar een kusje I" En door zooveel zoejs verteederd, om helsde Herin mamma, en beloofde héél braaf en héél stil te zullen zijn en niet meer stout te willen wezen. Heel stil en heel braafhij zou het zijn. Mamma zette zich weer. Even wierp ze een blik op de pendule toen greep ze het boek en las. Herm was héél stil en héél zoetde inhoud van de doos verdween onbegrij pelijk snel; het laatste stukje en krui meltje met de kleine dunne vingertjes opgevischt. Léég, heelemaal leeg was de doos. Eenige oogcnblikken bleef bij stil dat 't bedrijf 8 gld. per dag heel goed kan dragen, zonder dat daardoor de prijzen hooger moeten worden van allerlei artikelen. Met andere woorden, 't kan af van de kapitaalswinst. Maar ze willen het niet doen, uit „medelijden" met patroons in andere takken van bed rij q* die lan misschien' ook meer zullen moeten geven en 't minder goed of heelemaal niet kunnen doen. Ze weigeren het, omdat ze ver- hooging der loonen niet gewenscht achten in 't belang der maatschappij. Prijsdaling is meer noodig. En zie, door zulk een houding aan te nemen prikkelen ze de arbeiders tot verzet, werken ze de revolutionaire propaganda in do hand. Immers hebben ze er geen bezwaar tegen de tientallen millioenen winst zelf op te strijken, die in 't reedersbedrijf zijn" gemaakt. Hebben ze zelf geen bezwaar, door de lioogc vrachten de grondstoffen voor onze nijverheid, de meststoffen voor don landbouw duur te maken, en daardoor duizenden patroons tot groote uitgaven te dwingen. Als ze eigener.beweging nu de vrachten enz. eens gingen verlagen, zou er veel voor hun standpunt te zeggen zijn. Ook wij gelooven, dat de ejndolooze schroef der loonsverhoogingen te strak kan worden aangedraaid en tenslotte heel het maatschappelijk stelsel ont wricht, terwijl het den arbeiders niets baat. Wat zo als loontrekker méér ontvangen, geven ze als gebruiker toch weer uit. Maar de hoeren eischen voor zich 't drinken van wijn en prediken den arbei ders 't gebruik van water. En dat alles „om de maatschappij te redden." Dat nu gaat niet op. We veroordelen de uit te breken staking. Omdat ze een strijd om de macht is. Omdat ze in dezen tijd misdadig is, tegenover land en volk. Maar we keuren evenzeer af de houding der feeders, die onbillijk, eigengerechtig en prikkelend is. Moge het alsnog gelukken door be middeling deze staking, die voor ons land de ernstigste gevolgen kan hebben, te voorkomen. En breekt ze tóch uit, dan hopen we, dat de Christelijke werklieden kracht mogen putten uit hun beginselen, om trots smaad en hoon, bedreiging en vervolging vast te houden aan hun be sluit niet te staken. De eisch tot uitlevering der oorlogsmisdadigers. De geallieerden hebben het pleit ge voerd voor recht en gerechtigheid. Althans, dat heeft hun pers de wereld voorgepreekt. De strijd werd gewonnen. Wilson, de Amerikaansche idealist kwam naar Europa, om zijn veertien punten te verwezenlijken. Ieder volk zou over zichzelf beschikken. Onderdrukking van volkeren door ande ren zou uithebben. Een rechtvaardige vrede moest worden gesloten. Maar al ras bleek, dat het vermaarde zelfbeschikkingsrecht alleen zon gelden voor de volken die tot de overwonnenen behoorden. Polen, Elzas-Lothaiingen, Tsjecho Slowakije kregen vrijheid zelf standige staten to vormen. Voor Ierland, Zuid-Afrika, Vlaanderen golden Wilsons beginselen en Egypte niet. zitten, wat naproeven. Toen zocht hij nieuwe bezigheid de doos moest een sterkteproef doorstaan neen, ze bezweek er onder. Wut nu Daar viel zijn oog op iets anders. Bij zijn val zooëven was ook een stapel muziek op den grond neergekomenmama had het wel be merkt, maar was blijkbaar de meening toegedaan, dat ze daar even geschikte plaats innam, dan op de piano, weshalve ze zich de moeite niet had genomen, ze op te rapen. Dat was iets voor Herm. Zachtkens schoof hij er heen. Gretig graaiden zijn handjes door- den stapei boeken en papieren. Hij kreeg een „band" uit een of andere „collectie" te pakken en begon met pijnlijke nauwkeurigheid blad na blad uit te scheuren, om ver volgens de losse vellen één voor éen in lange smalle reepjes te verdeeleu Herm was heel stil. Eu kleine Willy sliep. En de pendule tikte zoo rustigjes voort Evenmin kwam er iets terecht van de voorspelde rechtsvrede. Wilson moest het geheel en al afleggen tegen Clemeneeau en Lloyd George. Na den oorlog behaalde Fraukrijks „tijger" z'n grootste triumfen, al waren 't niet de schoonste. De gehate en eveneens gevreesde Duit- schor moest nu voorgoed worden terneer geslagen. Was 't nu niet de dag van Clemeneeau De dag, waarop hij sinds 1870 had ge wacht De geheime diplomatie konkelde en knoeide als nooit te voreu. Frankrijk begeerde de linker-Rijnoever. Z'n bondgenooten, even hebzuchtig als Frankrijk zelve, hielden het tegen. 't Zou ook iil te erg geweest zijn! Er kwam nu al niets van Wilsons idealistisch program terecht. Maar eenige schijn bleef toch bewaard. In 't vredesverdrag staat echter, dat als Duitscliland z'n verplichtingen niet nakomt, de bezetting van den linker- Rijnoever bestendigd wordt. Dat is voor Frankrijk het middel om de vette kluif, zelfs nog met een schijn van recht en wat wil men meer in te palmen. Eén der onzinnige bepalingen van het verdrag houdt in, dat Duitscliland aan z'n vijanden moet uitleveren, allen die zich aan overtreding van de wetten der menschelijkheid en het recht hebben schuldig gemaakt in den wereldoorlog. Een eisch, harder dan Oostenrijk in Juli 1914 aan Servië stelde. Thans is de lijst overhandigd. En 't blijkt, dat Duitschlands groote nationale helden er op staan. Hinden burg, Ludendorf, von Mackensen e a. Dat nu kan Duitschland niet doen. Geen volk, dat nog éénig zelfrespect heeft, doet zoo iets. Een storm van verontwaardiging is dan ook de laatste dagen opgestoken. Eu bij al de verdeeldheid is heel 't volk hierin één. Nu komt echter "de aap reeds uit den Franschen mouw. Millerand, de minister president, heeft gezegd, dat als de oor logsmisdadigers niet uitgeleverd worden, het Rijngebied niet wordt ontruimd. Dat is nu de toepassing van Wilsons ideaal 'tls zelfs niet onwaarschijnlijk, dat de heele uitleverings eisch geen andere be doeling had. Deze was althans zóó slordig opgesteld, dat er personen opstaan, die reeds overleden zijn Het gaat zelfs de Engelschen kras ge noeg. En dat zegt heelwat. De Daily Chronicle, het lijfblad van Lloyd George zegt in een officieus arti kel, dat de Britsche regeering geen toe stemming geeft gegeven tot het opstellen en overhandigen van de lijst. Het blad spreekt van een belachelijke lijst en van een onvergeeflijke dwaasheid. Het schijnt dus dat de heele historie een truc van Frankrijk is om 't Rijnland in te palmen. Een laatste klauwslag van den tijger Wanneer inderdaad Engeland er tegen is, dat do uitlevering van Duitschlands nationale helden afgedwongen wordt, dan zou ook de Fransche kans op het Rijn land wel eens verkeken kunnen zijn. Laten we hopen, dat deze Fransche vlieger niet opgaat. De leidslieden der volkeren leven nog steeds in haat tegenover elkaar. En mama las las Er werd gebeld ze schrok er van. Haastig keek ze naar de pendulevijf uur. Hé? Zoo laat? O ja, er was gebeld. Naar, dat ze dat dagmeisje óók al weg hadden moeten doen nu kon ze zelf telkens naar de deur. Vijf uur! En Er werd voor de tweede maal gebeld. Zou ze maar niet laten luien Wie kon het zijn? In elk geval niemand, die ze verwachtteen wie weet Maar degene, die daar voor de deur stond, volhardde. Voor de derde maal werd de bel over gehaald. Ze zou dan maar gaan; straks belde hij Willy nog wakker en dan had ze dat gedrein er nog bij. En die nieuws gierige lui uit het benedenhuis stonden gewis al te loeren. Ze ging. Bij de veelheid van haar overleggingen had het haar bevreemding nog niet eens gewekt, dat Herm zoo stil bleef. Vooral Frankrijk en Engeland probee ren van den geslagen vijand te halen wat ze kunnen. Meedoogen kennen ze niet. Bij de volkeren breken zich echter betere gevoelens baan. Gelukkig De stad Bradford in Engeland hoeft zich bereid verklaard een duizendtal W eensche kinderen te voeden. De bla den melden, dat het plan veel instem ming vindt. Moge het de zwaluw zijn, die een spoedige leute aankondigt in de interna tionale verhoudingen der volkeren In Vlaanderen woelt en kookt het. Door do Walen en de Franskiljonscho Vlamingen o dubbele schande wordt Vlaanderen steeds achterop gezet. Op taalgebied, op 't terrein der weten schap en der landbouw, in leger en rechtzaal. Kortom overal. Terwijl 't juist de Vlaamsche jongens zijn geweest, die in de modder der IJser- loopgraven zich 't dapperst hebben ge weerd. En nu moeten ze 't zien, dat hun voor mannen worden gekerkerd en tot dwang arbeid veroordeeld. Dat hun vrienden uit hun betrekkingen worden gestooten. Dat zijzelve door 't „vaderland" wor den achteruitgezet. Een begrijpelijke verontwaardiging is daarvan 't gevolg. Voorzoover die zich uit in hulpbetoon aan de verdrukten en in opkomen langs den wettelijken weg voor Vlaanderens recht, juichen we dat toe. Immers Vlaanderen is van Holland- schen stam. Maar er zijn teekenen, die er op wij zen, dat er opstandigheid groeit in de Vlaamsche harten. Dat er wordt aangespoord tot oproer of tot een soort guerilla-krijg tegen 't gezag als in Ierland. Dat nu is niet te prijzen, hoezeer 't te begrijpen is, van de getrapte Vlamin gen, die zich hun aloude schoone histo rie bewust zijn. De Belgische regeering moge toezien wat ze doet. Er smeult iets. Eén vonk kan ten slotte de uitbarsting brengen. En dat zou voor België burgerkrijg beteekenen. Met al den aankleve van dien. Marken en Kronen zijn ontzettend in waarde gedaald. Den invloed daarvan ondervindt men ook buiten Duitschland en Oostenrijk. Reeds moest meer dan een fabriek in ons land, wegens de onmogelijkheid van uitvoer, stop gaan zetten, of de produc tie beperken. Zal, waar ook 't Engelsche en 't Fran sche geld reeds zeer veel daalde in prijs de valuta niet een strop voor heel Eu ropa worden, dan moet er spoedig in voorzien worden. Eigenbelang brengt mee, dat geallieer den en neutralen hier samen helpend optreden. Gevdes, de Engelsche minister van han del, deelde dezer dagen mee, dat het plan bestaat aan Oostenrijk grondstoffen en half afgewerkte producten te leveren. De fabrieken kunnen er dan weer gaan werken, en de eigen bevolking helpen. Van de voltooide waren moet dan een deel als betalingsmiddel worden terug gezonden. Moge liet plan slagen Ze slofte de trap aftrok de deur open. Ze schrok. Een knechtje van een pasteibakker posteerde zich heel beslist irr de deur- openining. „Astnblieft, mevrouw 1" Hij reikte haar een couvert over. „Dank je, jö!" deed ze, en als ver wachtte ze, dat de bezoeker nu meteen den aftocht zou blazefi, keerde ze zich om, om weer naar boven te gaan. „Mevrouw I" „Wel?" kwam zo,quasië-verwonderd. „Meheer heeft gezegd, da'k op ant woord moes wachte „Zoo, hm, ja, 'k heb geen tijd en m'n man is niet thuis op 'toogenblik. 'k Zal wel antwoord laten bezorgen!" Eu weer nam ze een houding aan, alsof hiermee wel onherroepelijk het onderhoud moest geëindigd wezen. Het knechtje bleek ten volle voor zijn taak berekend en volledige instructies van zijn baas out vangen te hebben. (Wordt vervolgd). A DU f 1 rlrio moQndon TTronpM nPr nnet unnr Npflpi'lnnfl f 1 2ïï DOOR Z ELAN DIA. Kentering. Een tweede Ierland De lage valuta.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1