Oroaan ter verspreidino der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlnnnderen. No. 215. Zaterdag 7 Februari 1920. 3e Jaargang. Uit de Schrift. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. 7- 7 li, 3 ABONNEMENT Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen. 1 He en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden Alle stukken, de leda - I]0TJTENj viooswjjkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. aan den redacteur, H. S. v. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels /"0.60. Elke regel meer] O io. Abonnementen pei contract Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur s middags op de v^schijndagen bij den drukker D. H. UTTOOIJ As. te Te, Neuzen. Telefoon Kr. 20. GOUDEN BAGGE IN EEN VARKENSSNUIT". Eene schoone vrouw, die van rede afwijkt, is eeue gouden bagge in een- nen varkenssnuit Spreuken li 22 Scherper kon het al niet gezegd wor den dan hier, wat men te denken heelt van eene schoone vrouw, maar die van rede afwijkt. Ze wordt vergeleken met eene gouden bagge, of ring, in eenen varkenssnuit. Voor het Oostersch besef was deze vergelijking nog snijdender dan voor ons Westerlingen, omdat het varken daar meer nog dan bij ons voor een onrein dier gold. Maar toch ligt er ook voor ons VY es tersch gevoel reeds iets krenkends in dat naast elkaar plaatsen van een schoone vrouw en een varkenssnuit. 1 och komt het kwetsende van die nevenstelling niet voor rekening van wie deze woel den neerschreef. Het is eenmaal niet andershet beeld is getrouwen dege ne die zich daardoor gekwetst moet ge voelen, heeft liet aan ziclizelven alleen te wijten. Eigenlijk staan de woorden in het oor spronkeljjke andersom, zoodat t beeld voorop gaat: een gouden bagge in een varkenssnuit, eene vrouw, die schoon is. maar van rede afwijkt. Het is dan, alsof na de teekening van liet beeld ge vraagd wordtwaarvan is dit het beeld Waarop dan tot antwoord volgt een schoone vrouw die van rede afwijkt. Deze spreuk is bijzonder kunstig saam- gesteld. Ook hierom dat een gouden neusring in het Oosten als versiersel door de vrouwen gedragen werd, gelijk ook nog wel heden ten dage. Eu welke vrouw zou er nu toe komen om zulk een versiersel aan een varkens snuit aan te leggen Wij voor ons mogen liet een vreemde manier van versieren vinden voor een vrouw. Immers zulk een ring werd aan het neus-tusschenscliot bevestigd. Maar goedeen ring is in een varkenssnuit toch niet op zijn plaats. Men doet er wel een ring in, om het wroeten te be letten, maar dan een ring van ijzer. Zoo staan ze in deze spreuk naast el kaarde varkenssnuit met de gouden ring en de schoone vrouw wellicht ook met haar neusring opgesierd, maar die van rede-«#wijkt. En tusschen die twee is nu overeenkomst en gelijkenis. Een overeenkomst, die veroorzaakt wordt door haarzelve, die van rede afwijkt. Nog eens de vergelijking is niet vlei end. Maar ze is juist.' Want ook deze spreuk is een woord van God: God zelf zegt het zoo. En al wordt de over eenkomst door een menseli opgemerkt, hier in de Heilige Schrift draagt ze het Goddelijk stempel van met juistheid ge troffen te zijn. En is deze vergelijking reeds stuitend voor ons gevoel, hoe weerzinwekkend moet dan in de oogen des Ileeren zulk een schoone vrouw zijn, die van rede afwijkt! Hij toch is het, die aan de vrouw haar schoonheid gaf. En als zij die schoonheid verderft, dan haalt zij daarmede Gods heilig misnoegen en af keer over zich. Dit is dus het vonnis der Goddelijke Wijsheid over „eene schoone vrouw die van rede afwijkt". Maar wat wil dan dat „van rede af wijken" hier zeggen? De kantteekening in onzen Statenbijbel komt u hierbij te hulp, door u te zeggen, dat het He- breeuwsche woord, dat hier door rede vertaald is, letterlijk beteekentsmaak. En dan niet de smaak voor uiterlijke dingen, maar de smaak des geestes dat is het verstand en het oordeel des men- schen. Zeker, een schoone vrouw kan ook veel verderven door smakeloosheid in haar kleeding, in haar versierselen, in het inrichten van haar woning. Maar dat alles is nog niet zoo stuitend als het gemis aan verstand en oordeel. Hoe pijnlijk doet het reeds aan, als een vrouw, die door God met uiterlijke schoonheid is bedeeld, haar mond opent en ge niets te hooren krijgt dan onbe duidend gezwets of zelfs vinnige taal Maar nog pijnlijker wordt de ontnuch tering, als ge van zulk een schoone vrouw bemerkt dat haar zedelijk oordeel over goed en kwaad, over wat passend of onvoegzaam is, zwak staat, of zelfs ingaat tegen wat Gods Wet als de eem- ge regel van goed en kwaad doet ken nen. En het allerpijnlijkst is het, wannee ge ontwaart, dat zulk een vrouw onaan doenlijk is voor wat het kostelijkste sie raad van een mensclienziel kan uitma ken de vreeze Gods. Immers, de be valligheid is bedrog, en de schoonheid ijdelheid maar een vrouw, die den Heere vreest, zal geprezen worden. (Spr. ol Óf, om liet te zeggen met de woorden van den Apostel (1 Petr. 3:4): weikei versiersel zij de verborgen mensch des harten, in het onverderfelijk versiersel van een zachtmoedigen en stillen geest, die kostelijk is voor God. Zoo reiken Oud en Nieuw Verbond, de Wijsheid der Spreuken en het Apos tolisch woord elkaar de hand, om te betuigen, dat liet waarachtig schoon des menschen niet is gelegen in wat gezien wordt met het oog, maar wat de geest proeft. Een vrouw die met uiterlijk schoon niet rijk bedeeld is, kan boeien haar innerlijk en geestelijk schoon. Mnai een schoone vrouw, die van rede afwijkt, is niet beter te vergelijken dan met een gouden bagge iu een varkenssnuit. Hier stuit de disharmonie tusschen het uiterlijke en het innerlijke op het allerwreedst. Ook dat uiterlijk schoon is van God let er maar op, hoe dikwijls in de Heilige Schrift van vrouwen ge zegd wordt dat zij „schoon van aange zicht" of „schoon van gedaante" of zelfs „zeer .schoon" waren. Maar dit kostelijk goud wordt verdor ven als er niet niede gepaard gaat het innerlijk schoon Voor de vrouw zelve ligt hierin een aanwijzing, om naar dat innerlijk schoon povenal te trachten. Het uiterlijke ver dwijnt toch meestal met. de jaren, soms vrij spoedig. En straks in den dood gaat het onder. Maar het innerlijk schoon ontwikkelt zich juist meer en meer. En zoo liet schoon van Gods genade haar mag sie ren, gaat het mede over dood en graf. Vooral onze jongedochters hebben acht te geven, opdat haar leven niet onder ga in onbeduidendheid of erger dan dat. Maar ook voor onze jonge mannen ligt hier de aansporing, om niet op dat uiterlijke wat de zinnen boeit, af te gaan. Hoe menigeen kwam daar reeds bedrogen mede uit, om in liet einde niets te vinden dan de „gouden bagge in een varkenssnuit", doordat ook zij „van rede afweken". Ook hier is de vreeze des Ileeren, in gebondenheid aan Zijn Woord, voor bei derlei kunne liet beginsel van alle wijs heid. (Rotterdammer.) den burgers. Thans is de maatschappij druk bezig zich nieuwe heerschors te vormen de ambtenaren. Zoodra meer normale tijden intreden, zakken de loonen in de vrije bedrijven automatisch. De ambtenaar blijft echter op z'n peil. Wie de salarisvorrstelleO van dn Oom- missie voor bezoldiging van Rijksambte naren inziet, zal dit beamen. De groote fout is, dat de toestand van thans als een normale wordt be schouwd, waarnaar zich de loonen moeten regeien. Maar het ware beter duurtetoeslagen te geven, evenredig aan de duurte. De politiek van thans is niet demo cratisch, maar zeer ondemocratisch. De hooge loonen moeten door al de burgers, ook door de arbeiders tenslotte worden opgebracht in den vorm van belasting. Royaal te wezen met de helastingpen ringen moge gemakkelijk wezen, er voor zichtig en beleidvol mee omgaan isiheel wat moeilijker, maar ook edeler. Vergeten mag niet worden, dat door menig werkmansgezin en vele kleine middenstanders niet dan met de grootste moeite de belasting kan worden betaald. V Valsche democratie. Er is een strooming in onze dagen, die aan alle looneisclien of vermoedelijke verlangens van Rijks-, Provincie- of Ge meentepersoneel meent te moeten vol doen. Zelfs, als men zelf als werkgever, of als de partijcoöperaties verre van schit terende loonen geven, dan nog is men van oordeel, dat men als lid van een openbaar collego hooge loonen moet voorstaan. Anders toch is men niet democratisch. En 'democraat (van demos volk), be teekent. vriend des volks. Wie zijn zetel weuscht te behouden, moet zorgen zich het volk te vriend te houden. Dat gaat 't best, door klinkende leuzen, door schit terende beloften en door aan de begeer ten van het volk grif te voldoen. Toch is dergelijke democratie niets anders dan volksverlakkerij. Vooreerst is 't „volk" niet gebaat door slaafscli onderworpen vertegenwoordi gers, die elke politieke ruggegraat missen. Maar in de tweede plaats is dergelijke politiek al zeer on-democratisch. Ten behoeve van een klein, zeer klein deel des volks, wordeu de anderen sterk belast. Niet 't belang van heel de maat schappij, ;maar van een klein gedeelte ervan wordt gediend, door onevenwich tige verhoogingen. Arbeid moet betaald, zeker. En de arbeider is zijn loon waardig, accoord Maar thans is men bezig de ambte naarsstand jte verheffen boven 't gros des volks. Vroeger had men de heerschappij der adel, der geestelijkheid, der rijk-gewor- Een Nederlandsch vrediet aan België? Do „Maasb."-redacteur te Brussel seint Naar wij vernemen, zou de Neder- landsehe Regeering van plan zijn aan België een crediet van 200 millioen gulden toe te staan ten einde de Bel gische valuta te doen stijgen en zoo doende de voortzetting van den handel met België mogelijk te maken. Met Frankrijk zouden reeds onder handelingen met hetzelfde doel begonnen zijn Voor de liefhebbers. Volgens de „Times" takelt de Parisien- ne zich op liet oogenblik wonderlijk toe. Het gelaat is okergeel gepoederd, de lippen zijn tomaatrood. Om den mond zijn alleriei vreemdsoortige lijnen aange bracht, terwijl de wenkbrauwen in de hoogte getrokken worden. De nagels der handen zijn met ljenna rood geverfd en schitteren als spiegeltjes. Het ge- heele persoontje is behangen met juwee- len, terwijl enkelbanden herinneringen wekken aan de Oostersche bajadère. Twee slaapwagens onder het ijs verdwenen. Uit Burlington (Canada) wordt gemeld dat tie express-trein uit Montreal nabij liet Champlainmeer gederailleerd is. Twee slaapwagens kwamen op liet meer terecht, dat door een dikke laag ijs was bedekt. Het ijs brak echter en de wagens verdwenen in liet water, dat daar 10 M. diep is, met alle inzittende reizigers. Goed woord. De herbergiersvereenigiug te Solingen had eene deputatie naar den regeerings- vertegeuwoordigcr te Dusseldorp ge zonden met liet verzoek liet. dansverhod in te trekken. Hun verzoek werd afge wezen met de eenvoudige mededeeling „dat het volk niet moet dansen, maar moet werken." Tegen onlusten. NEW-YORK. Bij wijze van maatregel om voorbereid te zijn op tegenstand bij eventueele onlusten zal er door liet departement van politie een regiment worden gevormd van 1000 scherpschut ters en vier batterijen machinegeweren. Men recruleert de mannen voor dit regiment zooveel mogelijk uit soldaten, die in den oorlog hebben gediend. Parlementaire vergoeding in Frankrijk. In de „Journal" oefent Clément Vautel critiek uit op de plannen tot de ver- hooging van de jaarlijksclie toelage der parlementsleden. Zij hebben den sleutel van de kas, zegt hij. Waarom zouden ze niet Het eenige, wat hein opzien haart, is de hoofdreden, die aangevoerd wordt door de verdedigers van deze sociale hervorming, de eerste, die de nieuwe Kamer ernstig ter hand neemt. De Kamerleden moeten verdedigd worden tegen al de verleidingen, die bon om ringen, meeuen deze „economisten". Met 15000 frank per jaar kan men niet eerlijk blijven, tenzij men den heldenmoed van een Cato heeft! Maar van welken prijs af, is men dan zeker, parlementsleden te krijgen, die betrouwbaar zijn, als de parlementaire eerlijkheid en deugd maar een kwestie van geld zijn Een krankzinnig officier. Een officier, die sinds zijn genezing van een ernstige hoofdwond aan ver standsverbijstering lijdt, heeft onder liet hrieven-hoofd „Berlijn Ministerie van landsverdediging" een hevel verzonden aan verschillende officieren van den generale» staf, waarin o.m. bevolen wordt, dat vliegtuigen met hommen ongemerkt gereed gemaakt moeten wor den, zoodat van 1 Maart af minstens 600 vliegtuigen geheel gereed zouden zijn in de westelijke provincies. Om te voorkomen, dat dit geval uit- gèlegd zal worden als een inbreuk op de vredesvoorwaarden, wordt van de zaak gewag gemaakt. De officier is in een gesticht opgenomen. Gesnapt. Een groote dichte vrachtauto doet eiken dag dienst om arbeiders van de scheepsbouwwerf te Portsea naar hun woonplaatsen buiten de stad te brengen. Dezer dagen was de bestuurder even van den bok geklommen. Terwijl de auto daar onbeheerd stond, sprongen er twee vagebonden op en gingen er mee van door. Zij stuurden de auto een zijweg op en stapten daar af, om den buit er binnen te onderzoeken. Tot hun schrik ontdekten zij dat zij binnen vol met mannen was, die de twee dieven fluks hij den kraag pakten en hen te Vareham aan de politie overleverden. De griep-epidemic te New-York. New-York (Cour). Dagelijks komen bijna zesduizend nieuwe gevallen van influenza voor, w. o. negenhonderd ge vallen van longontsteking. In de afge- loopen vier en twintig uur stierven er 150 patiënten. Een opzienbarend verhaal. De „Eclaireur" van Nizza heeft liet geheim opgelost, betreffende de ziekte van Wilson. De laatste weken van liet verblijf van den president in Frankrijk, zegt liet blad, zijn leden van de Balkan- sche zwarte hand, waarschijnlijk Bulga ren van afkomst, en geheime agenten van DuitscliJand er in geslaagd hem te naderen en een langzaam maar zeker wer kend vergif toe te dienen, dat Wilson bijna het leven heeft gekost. Zijn krachtig gestel heeft hem gered van de ziekte, welke een mysterie was voor zijn A me rikaansche geneesheeren tot den dag der onthulling kwam uit de Servische lega ties te Parijs, Rome en Londen, welke licht wierp op liet complot dat ook als slachtoffers had uitgekozen Nitli en Trum- bitsch. Al is Wilson aan den dood out snapt, hij is vijf maanden niet in staat tot werk geweest tijdens welke Duitsch gezinde Amerikaausche senatoren, die tegenstanders van den vrede van Versail les ziju, er in zijn geslaagd de betrekkin gen tusschen hem en de geallieerden te vertroebelen. Of het waar is? dat een einde zal worden gennvakt aan de burgeroorlog in Siberië en aan de. in menging van buitenlanders. De troepen der geallieerden handha ven de orde. De opmarsch der Bolsjewiki in Zuid Rusland. DONDEN, 4 Febr. Naar- Reuter ver neemt, meldt een telegram van 3 dezer uit Odessa, dat de bolsjewiki Nikolajeff hebben genomen en op Otsjakoff aan rukken. De kansen om Odessa tegen hen te verdedigen wor den als zeer twijfelachtig be schouw d. Achteruitgang van den landbouw. Volgens den minister van Landbouw is Fiankrijk op het oogenblik niet in staat meer dan de helft van zijn bevol king van 40 millioen menschen te voe den, doordat de boerderijen verlaten zijn door het jongere geslacht, dat door de stad wordt aangetrokken, waar liet hoopt sneller gelegenheid te hebben om rijk te worden. Met ongeveer 50 millioen hectaren vruchtbaar land, dat vóór den oorlog brood leverde voor millioenen monden, maar dat nu braak ligt als gevolg van den exodus der hoeren stadwaarts, is de graanoogst van 20 milliard pond tarwe en andere granen in 1913, gedaald tot ternauwernood 10 milliard in 1919. De eerste onderstaatssecretaris van land bouw resumeerde de situatie, welke eer gisteren liet onderwerp van een langdu- rigen kabinetsraad was, als volgt60 jaar geleden rustte het sociale gebouw van Frankrijk op een solied breed fun dament, dat bestond uit een landbouw bevolking van totaal 75 pCt. van liet totaal der steden. Nu is het gebouw gevaarlijk topzwaar met minder dan 4 millioen Fransclie burgers, die de velden behouwen. Wladiwostock gevallen. WASHINGTON, 3 Febr. Aan liet ministerie van oorlog is bericht ontvan gen, dat de revolutionairen Wladiwostock zijn binnen gerukt. Ze hebben liet be- stuuy der stad overgenomen en eisclien, DE KINDERAFTREK. Tot dusverre werd de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, in verband met de grootte van liet gezin, binnen redelijke grenzen gehouden, door, waar noodig, slechts voor een gering aantal kinderen aftrek toe te staan. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft thans last gegeven de vermindering, zoo noodig, te vinden door den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te verlagen en dien voor kinderen aan geen vast aantal te binden. HOE LANGER IIOE GEKKER. De „Staats. Ct." bevat de statuten van een sportvereeniging, die den verheven naam voert van„Tot Heil onzer Ribbenkast". HOEVEEL GEMEENTEN TELT ONS LAND. Ziehier de specificatie per provincie: Friesland 43 Groningen 57 Drenthe 34 Overijsel 60 Gelderland 115 Utrecht 72 Noord-Holland 134 Zuid-Holland 186 Zeeland 109 Noord-Brabant 179 Limburg 121 Samen 1110 HET MARKEN-SPEL. IIoo dobbelzuchtig ons volk ook zij schrijft „een Effectenman" in „De Haag se] ie Post", het komt mij voor dat er achter dien enorme» invoer van Marken meer zit dan liet bloote oog ontwaart. Het ziet er naar uit dat hij van hooger- hand, van Duitsche hoogerhand, werd bevorderd, misschien wel volgens het be ginsel dat-al hetgeen er voor die Marken binnen kwam, zuivere winst was, aange zien zij ten slotte toch waardeloos of zoo goed als waardeloos zouden worden. Geen mensch gelooft meer dat er van die Marken nog iets noemenswaardigs zal terecht komen en tenzij de Duitsche rijksfinanciën door kinderen worden be heerd moet dat zijn vooruitgezien. Is dat juist, dan is de doorloopende fabricage van drukwerk-knollen die als geldeitroe- nen werden verkocht, een bedenkelijk verschijnsel, dat grondig dient te wordeu onderzocht en overwogen aleer wij een groot nieuw krediet geven dat, hij de honderden millioenen die ons publiek aan de Marken heeft verloren, nog eens een vordering van 200 millioen zal voe gen. Ik hoop dat men dat straks in de Kamer zal willen inzien en overwegen, en dat men er zich niet blind op zai staren dat de verkoop van 60 millioen onzer producten, de verzekering van onzeu kolenaanvoer, en hulp bij liet op pooten zetten van een achterland, voor Nederland zeer belangrijke dingen zijn. Db. A. KUYPER. Naar wij vernemen is Dr. A. Kuyper nogal hijzonder wel, en door Gods genade aan een groot gevaar ontkomen. De grijze staatsman heeft een rustigen nacht doorgebracht. WIJZIGING DER LANDARBEIDERS- WET. Het ligt in de bedoeling van den Mi nister van Landbouw de spoedige tot standkoming te bevorderen van een wij ziging der Landarbeiderswet, waarbij zal worden bepaald, dat de maximum koop prijs voor een plaatsje wordt geregeld bij algemeeuen maatregel van bestuur. Zoodanige wijziging zal mede betreffen liet toepasselijk verklaren van de bepa lingen der wet op andere arbeiders dan landarbeiders mits zij voldoende geschikt heid bezitten om landarbeid te verrichten. 1% 7 81 VLAANDEREN >3| ZKOUUIcnn ui— .111=»—oinar.™lI

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1