Orgaan ter verspreiding der Christelijke in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 214. Woensdag 4 Februari 1020 3e Jaargang. Uit het Buitenland. F E U I L L E T 0 N. Uit het Binnenland. Uit de Pers. JAN WAANDERS. Uit«ave van <1o Christelijk. Persvereemking „Zeeuvvscl,-Vlaanderen te 1 e N e n. Allë stukkon de redactie e„ administratie ran dit blad betreffende n.ocien worden genenden aan den redacteur, U. S. HOUTEN, Vleest,„kstraat 0.2, ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. AUVERTENTIËN Van 1—4 regels ƒ0.60. Elke regel meerl ƒ0.15. Abonnementen pei contract - Crisistoesla" 15%. Inzending van advertentiën 'tot 12 uur s middags op de verMliijndagen bij dcn°drnkker I). 11. l.ITTOOIJ As. te Ter Neuzen. Teletoen Hr. 20. Geen plichtsgevoel meer. De machinist van een locomotief te Bremen bad zijn vrouw, die koek wilde bakken, beloofd voor gist te zorgen, die in Bremen nergens te krijgen was. Hii klom op zijn locomotief en zonder verlol te vragen reed bij ermee naar Soldau, tachtig kilometer ver. Daar kocht bi] gist. Op den terugweg kwam lig op liet denkbeeld, dat hij een tante, die m Neuenkircben woont, wol eens een bezoek kon brengen. En over Neuenkircben reed bij weer naar Bremen om zijn vrouw met de gist te verrassen. Aldus een krantje te Soldau. Het „Berl. Tagebl." schrijft naar aan leiding hiervan „Onmogelijk is deze koekgesclnedeiiis niet. En zélfs indien ze verzonnen is, is ze goed verzonnen. Wie den tegen- woordigen toestand bij de Pruisische staatsspoorwegen goed bekijkt, mei kt dat daar. ongelooflijke nonchalance en plichtsverzuim lieersclien. Het vroegere plichtsgevoel is zoo goed als verdwenen. Terwijl de lioogere ambtenaren verder werken, ten doele in bureaucratische sleur, zonder de energie, die thans hoog noodig is, laten de vele lagere ambte naren en arbeiders zich meer gaan dan de gcrcgeldo afwikkeling van het bedrijf gedoogt. Zij vergeten, dat hun openbaar eigendom is toevertrouwd, dat zij zorg vuldig bebooren te behandelen. Dit plichtsverzuim verklaart, dat een machi nist van „zijn" locomotief gebruik maakt voor pleizierreisjes. „Men zal moeten toegeven dat enkele van de „arbeidersraden", die nog bij de spoorwegen bestaan, lmn plicht doen en zooveel mogelijk orde willen brengen. Docli bun invloed is beperkt. Er zijn andere arbeidersraden, wier invloed minder gunstig is. In eik geval zijn, niettegenstaande de arbeidersraden, de spoorwegen gezonken tot liet tegenwoor dige peil." Een geluksvogel. Hoe men slapende rijk kan worden, blijkt uit liet volgende George Morgan, een mijnwerker uit Treherbert in Engeland, was onlangs in het bezit gekomen van een stuk land in het boscli van Dean. In der, grond werden steenkolen ontdekt, en naar schatting kunnen er twee millioen ton kolen uitgehaald worden. Men heeft hem nu voor zijn grond 70 000 pond sterling geboden, waarvan 50.000 p. st. in kontanten en 20.000 p. st. in aandeden in de onderneming tot ontginning van de kolenbedding. Beterschap. Eindelijk dan toch Droef was tijdens den Oorlog de hou ding der christelijke kerk, van internatio naal standpunt gezien. Geen enkele krach tige uitspraakgeen enkel stevig pro test terwijl er toch zooveel gruwelijks om ons heen gebeurde, eiken dag. Men kende elkander niet meer. Als bittere vijanden stonden ze tegen over elkander, zonen, ja! van verschil- 49) Z E L A N D I A. lenden landaard, maar ook broeders m hetzelfde koninkrijk Gods. an bun eenig- beid scheen niets meer overgeblevenen zelfs waar de Zending opzettelijk vyerd geschaad, ja verwoestdaar zwegen de geloovigcn vau het schuldige land, om dat liet ja wèl onderdanen waren van Koning 'J zus, die verdreven werden, maar omdat ze óók „vijanden" waren. Geen woord zelfs werd gesproken ter verzachting van hun lot. Maar thans komt er kentering. Het Londensche Zendingsgenootschap nam met groote meerderheid een be sluit Overeenkomstig den wenscli om zoo spoedig mogelijk de wonden te heelen, die de kerk 'van Christus door den oorlog zijn toegebracht En die wonden z ij n zwaar in aanmerking genomen de univer- seelc opdracht aan de Christelijke ker ken* en de supra-nationaliteit van liet Evangelie, als grondslag van het Chris telijk geloof; Eindelijk dus een poging om de ware „internationale", die van het gelooi in Christus, te herstellen vraagt liet bestuur van liet Londen sche. Zendingsgenootschap aan liet uit voerend comité van de Britsche Zen- dingsbesturen, er bij de regeering op aan te dringen, voor zoover de maatregel uitvoerbaar is de perio de te verkorten, waarin Duitsche zen delingen worden uitgesloten van Britsch gebied. 'tVraagt nog niet véél.... maar alle begin is moeilijk en 't mocht, hoopt bet, christenhart, een eerste begin zijn van betering des levens, of laten we maar rondweg zeggen van afstand doen van het kwade, dat in dit opzicht zoo me nigvuldig.ia gepleegd De bolsjewild tegen Polen. Een bericht uit Warschau deelt mee, dat 400,000 bolsjewiki naar het Poolsche front oprukken. DE ZOON MET DE TWEE AANGEZICHTEN. Een vrouwtje kreeg milietievergoeding omdat haar zoon in dienst was, zoo le zen wij in „Maatsch. Hulpbetoon.". Ze vond die vergoeding niet hoog genoeg en reclameerde bij 't Burgerlijk armbe stuur, dat de onderzoeken voor de ver goedingen- behandelt. „Maar zooveel kostgeld kreeg je toch niet van je zoon merkte de ambtenaar die baar te woord stond, op. „Meneer", zei de vrouw plechtig, „zoo waar als ik bier sta. Je zou 't niet gelooven, maar baast geen cent hield bij in zijn zak. „Alles wat hij verdiende, was voor mij, meneer. Och, als u wist wat ik aan dien goeden besten jongen verlies En ze pinkte een traan weg. Enfin ze kreeg eenigo verhooging. Anderhalf jaar later vraagt de moe der ondersteuning aan bij 't Armbestuur twee haar zóó van streek had gemaakt. Ze wist liet toch, allang! Ja, ze wist het, allang Ijjn tóch Maar nu moést, moést het ook uit zijn. Nu gaapte de klove diep, onoverbrugbaar omdat haar werkhuizen haar minder gaan opleveren. „Maar informeert de ambtenaar, als ze zich aanmeldt, „je hebt tooh een zoon die zoo goed voor je is en onlangs weer uit dienst terugkwam? Die kan je toch helpen. „Mijn zoon ?!F*ro&pt de moeder v°' verontwaardiging uit. „Goed voor me Als dat waar wasNooit heb ik een cent van hem gezien, meneer! Zoo'n doeniet, zoo'n nibsnut, zoo'n slampamper! Die denkt ook ik laat mijn moeder lie ver werken, dan dat ik mijn banden vuil maak! Och, meneer, als ik umoest vertellen wal een verdriet ik al van dat bèèst gehad heb Ongelukkig voor haar, kwam toen de ambtenaar met haar vroegere verklarin gen óp de proppen Ze is toen maar gauw weggegaan. DE BRANDSTOFFENDISTRIBUTIE. Naar de „Tel." vernoemt zal door de Rijkskolendistributie, de distributie ook na 1 April a.s. worden voortgezet. GEDWONGEN LEENING VAN F 450 MILLIOEN. Do Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot hot aangaan van een gedwon gen leening van f450.000.000 aangeno men. DE GEDWONGEN LEENING. Nu de Eerste Kamer het wetsontwerp betreffende de gedwongen leening heeft aangenomen, laten we hieronder het voorgestelde tarief volgen. Als basis voor de deelneming gelden de aanslagen in de Rijksinkomsten- en in de vermo gensbelasting over het belastingjaar 1918/19. De Minister van Financiën rekent er op, dat de gelden uit de ge dwongen leening begin Mei kunnen binnenkomen. Als laatste stortingsdag is 7 Mei aangenomgi1. Het aantal kennisgevingen van deel neming zal 140 000 bedragen. Het ,,IIbl." verneemt van bevoegde zijde, dat de regeling der aanslagen reeds zoover is gevorderd, dat vermoedelijk reeds Maandag of Dinsdag de aanslagen op grond van de aangifte voor de ver mogensbelasting verzonden zullen kun nen worden. De aanslagen op grond van de aangifte voor de Rijksinkomsten- belasting komen vermoedelijk ongeveer een week later. Tarief van deelneming in de gedwongen leening Bij vermogens van f 25.000 of meer, docli minder dan f35.000: f100. f35.000 of meer, doch minder dan f45.000: f200. f45.000 of meer, docli minder dan f50.000: f300. f50.000 of meer, docli minder dan f 100.000 f 400, vermeerderd met f 100 voor elke f5000 waarmedo liet verinogen f 50.000 te boven gaat. f 100 000 of meer, doch minder dan f200.000: f1400, vermeerderd met f 100 voor elke f3000, waarmede liet vermogen f 100.000 te boven gaat. f200.000 of meer, docli minder dan TWEEDE BOEK. HOOFDSTUK I. Tante Jo scheen hem niet eens te liooren. Als in gedachten liep ze voort. Ja toch, zo bad hem gehoord, maar niet verstaan, wat hij zei. Vragend keek ze hem aan. Hij herhaalde zijn woorden. „Wie?" vroeg ze. Ze begreep niet da delijk, waar hij 't over had. Haar ge dachten waren al wijder weg „Die mooie dame en die meneer!' „O", zei ze. „Diedie gingen een eindje rijden „Echt 1" oordeelde Dolf. „Zeg tante, willen wij ook es gaan En dan moet tante d'r eigen óók zoo mooi aankleeden, hé?" Van pret-vooruit straalden zijn kijkers. Ze liet hem maar voort babbelen en fantaseeren En in een bittere stem ming stapte ze voort. Nu was liet ge daan, voor goed en voor immer. Welnu, wat kon het baar ook nog schelen. Hij behoorde immers die andere Ze was boos op zich zelve, dat het zien van die Dat ééne oog ontmoeten had ook in liet elegante coupé-tjo ontroering ge bracht. Jan Waanders had haar gezien, gezien voor 't eerst na maanden. Het, was als voer een schok door zijn leden en zijn geglacéde handen beefden een oogenblik. Truus Breedveld had haar gezien, met 'n gevoel van triomfschooner bad 't niet kunnen treffen. En onwillekeurig hadden baar blikken Jansoogen gezocht en zij had er de ontroering in gele zen, die iiij poogde te verbergen. Ilij bukte, om een denkbeeldig stofje van zijn jas weg te knippen zei een vleiend woordje over baar toilet, zette zich over zijn gevoel heen, en trachtte te schertsen. Maar hij kon haar niet misleiden. Een oogenblik keek ze hem vreemd-stijf aan. Eén oogenblik maar. Toen schertste ze' mee en praatte. Had ze niet gewonnen En glorieerend reed ze daar naast hem, in haar deftigen, witten bruids tooi 1 f300.000: f4800, vermeerderd met f 100 voor elke f 2500, waarmede het vermogen f200.000 te boven gaat. f300.000 of meer, doch minder dan f 500 000: f8800, vermeerderd met f 100 voor elke f2000, waarmede liet vermogen f300.000 te boven gaat. Enz. Bij inkomens van f 10.000 of meer, docli minder dan f20 000: f 100, vermeerderd met f 100 voor elke f 1000 waarmede liet inkomen f 10.000 te boven gaat. f20 000 of meer, doch minder dan f30.000: f 1100, vermeerderd met f 100 voor elke f 800 waarmede bet inkomen f20.000 te boven gaat. f30.000 of meer, docli minder dan f40.000: f2400, vermeerderd met f 100 voor elke f750 waarmede liet inkomen f30.000 te boven gaat. f40.000 of meer, doch minder dan f50.000: f3800, vermeerderd met f 100 voor elke f600 waarmede liet inkomen f40.000 te boven gaat. Enz. WAT GROOTE MANNEN EENS WAREN. Columbus was de zoon van een we ver en zelf ook wever. Claude Lorraine werd als jongen voor Pasteibakker op geleid Cervantes (de bekende schrij ver van Don Qucbotte) was gewoon sol daat. Demosthenes had een messenma ker tot vader. Benjamin Franklin was de zoon van een' kaarsenmaker en zeep zieder en was zelf drukkersknecht. Da niël Defoe (de bekende schrijver van Robinson Crusoë) was kousenfabrikant en de zoon van een slager. Horatius had een winkelier tot vader. Robert Burns (de bekende Schotscbe dichter) was de zoon van een landbouwer en zelf geruimen tijd boer. NIEUWE SPOORWEGDIENST- REGELJNG. Op 1 Juni a.s. zal weder een nieuwe spoorwegdienstregeling in werking treden VAN SOLDAAT TOT MILLIONAIIi. De „Preanger Bod" deelt mede, dat een fuselier, die verpleegd wordt in liet Militair hospitaal te Tjimahi op Java een telegram uit Nederland ontving, meiden- do, dat een adellijke dame, bij wie bij vroeger huisknecht was, bij baar over lijden hem tot haar eenigen erfgenaam beeft benoemd, wat beteekent, dat bij thans bezitter moet zijn van zooicts van een kleine vijf millioen OUD-MINISTER BIJLEVELD. Met ingang van 1 Febr. is benoemd tot Regeeringscommissaris voor het de partement van Financiën bij de N. U. M. de lieer Mr. H. Bijleveld Jr., oud- Minister van Marine te 's-Gravenhage. ONTEVREDENHEID IN DE MIJNSTREEK. De toevloed van Duitsche arbeiders wordt in Limburg met den dag grooter ten gevolge van den lager, markenkoers. die den mijnwerkers naar Holland drijft. De z.g. neutrale Mijuwerkersbond heeft nu de grief, dat het tewerkstellen van Duitschers gepaard gaat met bet ont slaan van Nederlanders of het weigeren van indienstneming van Hollanders, die door de een of andere oorzaak op de „zwarte lijst" (welke blijkbaar nog steeds bestaat) zijn geplaatst. Op die lijst ko men personen voor, die geruimen tiul geleden wegens lichte vergrijeen, als willekeurig verzuim e.dbij eeu der mijnen zijn ontslagen en thans nergens werk meer kunnen krijgen, terwijl men van de Duitsche mijnwerkers niets an ders weet dan dat ze Duitschers zijn, en dus, ondanks een zwaar strafregister, zonder moeite werk kunnen vinden. In hoofdzaak tracht men thans af schaffing van de zwate lijst te krijgen, benevens een billijker regeling in zake de te werkstelling van Duitsche arbeids krachten. DR. A. KUYPER. Oud-minister dr. A. Kuyper is Zaterdag middag, toen hij een wandeling maakte in de Frederikstraat in Den Haag uit gegleden. waarbij hij met liet hoofd op een hardsteenen' raamkozijn van een winkel terecht kwam. Hevig bloedende uit een hoofdwonde werd bij door voor bijgangers opgenomen en in een winkel binnengedragen, waar een geneesheer een hulpverband aanbracht. Daarna is dr. Kuyper per auto naar de diaconessen- inrichting Bronovo vervoerd, waar hij verde* werd verbonden. Vervolgens is bij naar zijn woning gebracht. Ilij heeft een vrij onrustigen nacht doorgebracht, maar Zondagochtend was zijn toestand redelijk wel. Er griende een zwak stemmetje uit de wieg. Het griende al geruimen tijd, onafgebroken, beurtelings overslaande in hoogeren of lageren toonaardmaar immer, onvermoeid rekte liet gegrien zich verder, verden Het wiegeldeed, rose eertijds, was vergroezeld, deed onbehaaglijk aan bet inwendige der wieg harmonieerde er volkomen mee. Gorig puilde liet lakentje omhoog 'n onfrisclie geur hing er om. Een jongetje van een jaar of vier scharrelde over den vloer. De donkere lokken hingen verward om het gezichtje. Ilij vermaakte zich met een ouden spijker, dien hij ergens had vinden liggen voiid het blijkbaar een aardig instrument om verschillende bewerkingen mee uit te voeren. Reeds eenige minuten bad bij besteed aan de pooten der tafel, waarin bij diepe voren handig wist te trekken door liet glinsterend vernis; vervolgens waren de pooten der stoelen liet terrein van zijn werkzaamheden geworden. De bewerking was even grondig als dio' der tafelpooten was ge weest, Hij hield even op. Zocht naar ander arbeidsveld naar iets, dat blonk, zooals de pooten het eertijds deden iets mooiersiets, wat meer voldoening gaf. Even peuterde hij aan een stoel zitting; bot gevlekte trijp scheurde een eindje in nee, hij wist blijkbaar wat mooiers! In den boek, daar bij het raam stond de piano: hij zou zien op het stoeltje te klimmen, heerlijk zou de spijker kunnen grissen over die mooie gladde oppervlakte Zwak kinderstemmetje bleef door grienen gaf geen kamp uitentreuren hield liet aan In een gemakkelijker! stoel achterover geleund lag mevrouw. Voor haar op de tafel stond een doos met bonbons, waar van ze er af en toe een in den mond stak. Slordig gekleed lag ze daar, haar kapsel verfomfaaid. In haar hand hield ze een boek, een nieuwe pikante „zeden"- roman, waarvan liet lezen baar aandacht onverdeeld scheen te spannen. Nóch het rekkerig gegrien, dat onverpoosd blééf doorzeuren noch de nijvere kunst vaardigheid van haar oudste konden haar van haar lectuur aftrekken. Bons 1 Bij zijn pogingen de pianokruk te be klimmen had de vierjarige het ongeluk, toen hij reeds, rood van inspanning met den buik er half overheen hing, bet evenwicht te verliezen bij gleed onderuit, viel ruggelings op den grond onder liet stoeltje, terwijl hij in zijn val met de uitgestrekte rechterhand, waarin hij den De kunst vrij. Meermalen hebben wij in den laatstcn tijd met instemming aangehaald stukken uit het sociaal democratisch hoifdblad in Duitschland, de „Vorwarts". Sinds de sociaal-democraten tot lei dende positie geroepen zijn, geven zij blijk van zekere gematigdheid en bezon nenheid van oordeel, die in schril con trast staan tot vroegere radicale uitla tingen. Zoo bevatte dezer dagen de „Vorwarts" een hoofdartikel over de censuur, dat voor de Hollandscbe pat tijgenooten leer zaam materiaal bevat. De kunst vrij, de kunst om de kunst dat waren de leuzen, die in Neder land vooral de socialisten bekoorden. Hoe konden zij toornen tegen de ach terlijke burgervaders, die bet waagden tooiieel en bioscoop aan banden te bin den 1 Elke censuur werd uit den booze ge oordeeld en om ons slechts tot enkele voorbeelden te bepalen de burgemees ters van Leiden en Delft zouden kunnen verbalen van de bittere vervolging, waar aan zij bloot stonden, toen zij het waag den in hun gemeenten de opvoering van zedenkwetsende stukken te verbieden. Indien ue Overheid van inmenging zich slechts onthield, dan zou, met ver spijker vastklemde, een groote, diepe kras etste in het hout van de piano. Mama stoof op, liet boek vloog over den grond. „Akelige jongen, kun-je nooit es stil wezengilde ze, boos. Ze greep hem hardhandig vast, trok hem op, schudde hem heftig door elkaar. Zijn liooge stem, jammerend over het mislukken zijner pogingen en om de pijn lijke bestraffing, overstemde eenige oogen blikken het klagend grienen uit de wieg. Hij.- wierp zich op den grond, schopte woest met de beenen tegen alles, wat hij kon raken Mama dreigde; bij moest zich stil houden of.... „Nare jongen!" barstte ze opnieuw los, „wat heb je uitgevoerd Ze zag den roestigen spijker, dien hij nog steeds in de hand hield, en bet resultaat dat bij met bet lianteeren van dit eenvoudig instrument in zijn onver droten arbeid had bereikt. „Voor jou is er niets veilig. Alles verniel je 1 Kijk me de piano nou es an. En daar heeft-ie zoo waar een gat in die stoel gescheurd Kwaje jongenEn ze bief dreigend do hand naar hem op, 't geen zijn gegil slechts deed toenemen. Boos gaf ze hem met den voet een duw, nam hem den spijker af, legde dien op de tafelliet den jongen voorts aan zijn lot over, die zijn woede en verdriet bleef uitsnikken. (Wordt vervolgd). DOOR

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1