Oniaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. m te No. 213. Zaterdag 31 Januari 1920. 3e Jaargang. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Gemeenteraad van Axel. net pp Uitgave van de Christelijke Pcrsvereeniging „Zeeuwsch-Ylaanderen' te 1 e r N e u z e n. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad iretVeffende.moeten worden gezonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat G2, Ter Neuzen. 1 elefoon No. 1G9. ABONNEMENT Bij bezorging f 1,15 por drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels 0.60 Elke regel meer] ƒ0.15. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën .tot 12 uur s middags op de verschijndagen bij den drukker L). 11. LITTOOU Az. te Ter Neuzen. 1 elefoon Nr. 20. 7-1 712 I 7 20 I Be broodvoorziening in Duitschland. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat 't uitmalingspercentago voor broodgraan van 1 Februari af van bi net. tot 00 pet. wordt verhoogd. Vroeger bedroeg het reeds 06 pet. Tevens is een groote dorsch-actie op touw gezet. Een verlaging van het broodrantsoen ligt voorloopig niet ip het voornemen De onderminister van Landbotrw.Braun heeft tijdens een te Stettin gehouden bijeenkomst van landbouwers verklaard, diit de volksvoeding voor een debacle staat. De „Reichsgetroidestelle" heeft do regeering meegedeeld, dat het zoo niet langer kan gaan en zij zal zeer spoedig algemeen bekend maken, dat liet brood graan nog verder uitgemalen moet wor den, waardoor de kwaliteit nog slechter wordt. i Tot. overmaat van ramp is de Marls zoo laag gezonken, dat ze als betaal middel voor bet buitenland vrijwel on mogelijk is geworden. Duitschland zal dus (tenzr) in goud) zijn goederen uit het buitenland met behulp van een zuiveren ruil moeten betalen, door levering van steenkolen b.v. Best in Europa. Reeds meermalen gingen geruchten over pest door de Europeesche pers. Wat in Rusland op dit gebied heerscht, weet niemand. Maar meermalen kwamen berichten over deze vreeselijke ziekte ook reeds uit de voormalige Donau-monarohie. En thans melden de Praagsche bladen dat er ook in Oost Silezië gevallen van pest zijn gecoustateerd. Men vermoedt dat de ziekte uit Oost-Galicië komt. De openbare gebouwen zijn gesloten. Naar bet Prager Tageblatt uit Moraivisch Ostran verneemt is liet stop zetten van het personenvervoer op de lijn Kaschau— Oderberg geen gevolg van den kolennood maar van de heerscliende epidemie, 't Zijn zeker ernstige berichten, 't Is' trouwens wel bizonder, dat al deze jaren van ontreddering geen ernstige epidemische ziekte Europa geteisterd heeft. Doch wie weet wat uog komt Moge de Heere ons nog bewaren. Tegen den 6-uren-dag In de „Vorwarts richt de rijksminister voor economische zaken Sinidt een drin gend betoog tot de mijnwerkers om de industrie niet te worgen. Het artikel besluit: Wie den 6-urendag wil invoeren benadeelt niet de regeering en de kapi talisten, maar laat zijn arbeidsbroeders in de steden kou lijden. Vlieghaven -verbrand. -Een groote brand woedde Dinsdag in de vlieghaven van Warnemünde. Zeven tig vliegtuigen, waaronder twee zeer groote, zijn een prooi der vlammen ge worden. De geheele hal té verloren gegaan. De schade wordt geschat op 8 millioen. Aanslag op Erzberger. BERIJJN. Toen Erzberger tegen half drie het gerechtsgebouw verliet, waar de behandeling van het proces-Helffericlj plaats vindt, en in zijn auto wilde stijgen, schoot een jongmensch twee revolver schoten op hem af. Erzberger werd door den eersten kogel aan den schouder getroffen en licht ge wond. De tweede kogel trof hem in de huik- streek en schampte af op een metalen voorwerp, dat hij in de zak droeg. De dader werd gearresteerd. Hongarije weigert te teekenen. BERLIJN. Graaf Apponyi gaat midden dezer week naar Parijs om aan de En tente de plechtige weigering van de Hongaarsclie regeering om het vredes verdrag in zijn tegenwoordigen vorm te onderteekenert, mede te deelen. Geluiden van een andere planeet In de „Daily Mail" beschrijft, naar een Reuter-telegram meldt, Marconi een buitengewone reeks geluiden, die over de geheele wereld draadloos opgevangen zijn. Hij acht het mogelijk, dat zij af komstig zijn van een andere planeet. Hoe men in Amerika reclame maakt. Mij lezen in de Hotelhouder: Een restauratiehouder te Chicago, L. Thomp son genaamd, slaagde er in 80 kellne- rinnen te engageeren, die allo rood haar hadden. De kranten wijden lange artike len aan het merkwaardige feit. Zij stel len de vraag, hoe het mogelijk is, dat 80 roodharigen allen gansch onderschei den nuances van rood vertoonen en geven een psychologie van het roeide haar. Natuurlijk stroomt het publiek toe om de nuance's van het rood te be- studeeren, er worden weddenschappen aangegaan, en zoo sterk werkt het zon derlinge reclamemiddel, dat men zelfs uit verre streken naar Chicago reist, om het roode wonder te aanschouwen. En het publiek is door de vermakelijke reclame in zoo'n goede stemming ge raakt, dat het er niet aan denkt, zich over de hooge prijzen der consumptie te beklagen. Assistent en huisknecht. Onkunde gaat hoe langer hoe meer opgeld doen, schrijft Dr. Pinkhof. De assistenten aan de Berlijnsche ziekenhuizen hebben het gemeentebe stuur voorgerekend, dat met emolumen ten mede, de arts in een ziekenhuis 4700 mark inkomen heeft, de huisbediende 6739 en de oppasser 5740 mark. De ongeleerde bedienden krijgen daarbij afzonderlijk betaald voor Zondagswerk en hebben hun dienstkleeren om niet. Zulke vergelijkende lijstjes zouden ook elders verrassende uitkomsten opleveren, en overal tot dezelfde gevolgtrekking aanleiding geven niet zoo dom te zijn, om iets te loeren, of, als men uit leer gierigheid iets geleerd heeft, dit niemand te laten merken. Avonturen van een Russisch admiraal. De nederlagen, die de roode legers van Trotzky en Leirin hebben toegebracht aan Koltsjak's troepen, hebben, althans voorloopig, den bodem ingeslagen aan de hoop van vele officieren in Koltsjak's armee, die verwacht hadden faam *n fortuin te verwerven onder de vlag van het witte leger. Tot deze officieren behoort admiraal Olhön De Richter, een man die een avontuurlijke loopbaan achter den rug heeft, pn een misschien nog avontuur lijker voor den boeg. De familie de Richter was tijdens de heerschappij der Romanoffs een der aanzienlijkste en invloedrijkste van Rus land de jonge Othon ging, overeen komstig de traditie van zijn huis, op 17-jarigen leeftijd bij de marine, en maakte snel promotie. Toen de Rus sischJapansche oorlag uitbrak, voerde de Richter het bevel over een smaldeel van de Russische vloot, maar zijn schepen behoorden niet tot die, welke naar de Oosterscho wateren werden gezonden om daar.... door do Japauners in. den grond geboord te worden. De Richter's smaldeel bleef in de Oostzee en behoefde geen schot kruit te lossen. Maar in den wereldoorlog zou het een beetje anders gaan. In 1915 raakte hij in de golf van Riga met de Duitschers slaags, zijn schip werd in den grond geboord, en uren lang bleef hij op wat wrakhout ronddrijven. Meer dood dan levend, doch niet gekwetst, werd hij door zijn landgenooten opgepikt. De tsaar vertrouwde hem wederom een commando toe zijn smaldeel deed patrouillediensten in de Finsche golf, doch op zekeren dag ontving hij van zijn regeering bevel zich naar Amerika te begeven, ten einde toezicht te houden op daar gedane bestelliugen voor de Russische marine. Deze opdracht werd zijn geluk, want terwiil hij op reis was, brak de revolutie uit. Hij viel dus niet. in handen der revo- lutionnairen, maar zijn missie in Amerika behoefde bij niet te volbrengen. Het geld dat hij bij zich had was spoedig op en op zekeren dag liep de eenmaal schat rijke Rus zonder een cent op zak door de straten van Philadelphia. Hij was toen 59 jaar, maar hij had een sterk gestel en groote lichaamskracht. Wat deed onze admiraal-af? IJ ij deed, wat iedereen die gezond en sterk is, in zijn plaats zou hebben gedaanbij zocht werk. Maar in Amerika moest, men van Rus sische admiraals en Russische barons niets hebben, en zoo rnoest hij zich met een nederig baantje tevreden stellen hij werd, gelijk eenmaal tsaar Peter in Holland, scheepstimmerman en zeilwer kor op de Camden-Werf in Philadelphia, waar hij 74 cent per uur verdiende Twintig jaar geleden was hij ook eons op die werf geweest, maar toen als ge volmachtigde van het Russische gouver nement dat er twee kruisers besteld had... De Richter liet echter het hoofd vol strekt niet hangen. Hij stond onder de dokwerkers van Philadelphia bekend als een vroolijke en prettige kameraad, en iederen morgen vroeg kon men hem in zijn pilo pak uit zijn yvoping zien komen in Walnutstrcet, een straat in een der armelijkste wijken van de stad. Hij be waarde een streng i> cognito, en geen der arbeiders op de werf vermoedde dat die breede forsche Rus met het grijzende haar een admiraal en' baron was. Zoo werkte hij een paar jaar hard voor zijn broodje, en toen lachte hem de fortuin weer toe. In Omsk verzamelden zich de contra revolutionairen rondom Koltsjak, die een oud vriend van De Richter was. Nauwelijks had deze laatste vernomen, dat Koltsjak een Wit Leger op de been bracht, of hij trok zijn wermanspakje uit, en besteedde zijn spaarduitjes aan een reis PhiladelphiaOmsk over Wla- diwostok. Koltsjak ontving zijn wapenbroeder met open armen, en maakte hem chef van zijn staf. 'Aanvankelijk was het krijgsgeluk met Koltsjak, maar de kans keerde, en de witte troepen werden ver strooid. M'at er van De Richter geworden is, weet men niet. De dokwerkers van Philadelphia die inmiddels te weten zijn gekomen wie zoo lang incognito iji hun midden heeft gearbeid, zeggen dat het mogelijk is dat Do Richter nóg eens op de werf zijn broodje zal moeten verdie nen Hef is intusschen waarschijnlijker dat De Richter, zoo hij nog leeft, zal trach ten liet Poolsche front te bereiken om te kunnen blijven strijden tegen Jen bolsjewistischen vijand. (Hbl Broessilof bolsjewistisch aanvoerder. Een der roode legers wordt aangevoerd door den beroemden generaal Broessilof. Een zoon van dezen generaal was ge dwongen dienst te nemen in het roode leger.; toen hij fn s .-'r .en werd genomen door Denikin, is hij doodgeschoten. Dit was de oorzaak, dat de vader zich ter beschikking stelde van Trotzky. Deze heeft gezworen met Polen af te rekenen na de nederlaag van Denikinreeds worden maatregelen getroffen om in het voorjaar den aanval te beginnen. Brutaal. 't Gebeurde in een kleine stad in Frankrijk. De- rustige rust van 't stedeken werd plotseling gestoord door een militair commanda, dat er het station bezette. Zeer sterke controle .werd geoefend Niemand er in of uit, die niet voldoende bewijzen kon, dat hij er werkelijk iets te maken had. Want het commando had zwaar werk 1 't Schjint bij 't Fransche spoorwezen nog grooter janboel te zijn dan in zeker ander land, dichter bij met de buiten- landsche pakketpost r. Eu nu had de regeeriug militairen gezonden om hier in dit achterlijk nest es opruiming te houden onder den berg stukgoederen, pakketten enz., die zich tot bergen dreigden op te stapelen en die nu in groote militaire auto's werden weggevoerd, om elders, waar men wat kwieker was in z'n werk, verzonden te worden. Twee dagen duurde de karwei. Toen tuften de auto's met de militairen en met den buit weg. Eerst later kvvameu de bewoners van het plaatsje er achter, dat een dieven bende', op „origincele" wijze haar slag geslagen had IN HET' OVERSTROOMDE GEBIED. De minister van Landbouw heeft een tocht gemaakt door het overstroomde gebied in Noord-Brabant. De „'sHert. Crt." vertelt ervan „Ginds ecu huisje. De bewoonster, welke den bijnaam had van de hen", zoo vertelt de burgemeester van Grave, „heeft tijdens den watervloed een jonge dochter ter wereld gebracht, welke nu den bijnaam heeft gekregen van water- henneke". Geland wordt aan het huis van 'Ibis sen, de hoogere ingang is juist droog, al staat rondom de muren nog een meter en meer water. De stal is nog onder water, maar de woonvertrekken zijn veel hooger gelegen en gedeeltelijk 'droog. Uitstappen en binnengaan. Maar lang zaam, er is immers zoo weinig ruimte, er is al zooveel volk binnen. En wat blijkt? Op do opkamer liggen als naast elkaar gemetseld een zestal koeien waar- tusschen een paard, en in de huiskamer staan een vijftal koeien rond de tafel. „Maar waar is dan toch het varken 7" „O, kom u maar hier, excellentie. Hier in de bedstee van mien en mien vrouw het het zoo goed aols maor kan". Met blijkbaar Welgevallen wordt ge- konstateerd, dat bet beest in de voor hem vorstelijke verblijfplaats zich zeer wel gevoelt, beter dan in den tijd van rantsoeneering, welke het waarschijnlijk nog versch in het geheugen ligt, doch waarvan de sporen zijn verdwenen. BETER EN GOEDKOOPER BROOD? Volgens de „R.-K. Bakker" is de mo gelijkheid groot, dat, indien de Neder- laudsche regeering een flinke hoeveelheid Noord-Amerikaansch meel contracteert, uiterlijk met Paschen hier brood gebak kon kan worden van de kwaliteit als voor den oorlog. Tevens is uit officiëele stukken geble ken, dat een verlaging van den brood prijs met 10 pCt. binnen eenige weken mogelijk is. KAN DAT JUIST ZIJN De heer C. Gerritsma, wethouder van Schoterland, rekende in de jongste raads vergadering zijn medeleden voor, dat de timmerpatroons te Heerenveen hun winst op geleverde materialen van vóór den oorlog verhoogd hebben met 600 Z. i. moest daaraan een einde komen. KOSTEN DER VEILINGEN. In Friesland werd verleden jaar strenge crit.iek geleverd over de berekening der kosten door notarissen voor gehouden veilingen en verkoopinge». Waar de wet spreekt van ongeveer 4% van de opbrengst, werd 7 a 9 berekend. Een deurwaarder in de gemeente Menalduma- deel is nu begonnen met niet meer dan 4Vs te berekenen, waarmee de koo- pers zeer ingenomen zijn. „N. Ct." KWADE TIJDEN. 'k Schrijf over uit de „Rotterdam mer" „Een Duitsch meisje, wier aanstaande man in Indië vertoefde, werkte en spaarde acht jaren om overtocht en vestiging in Indië te kunnen betalen. Twintig duizend mark had zij bij el kaar gegaardin normale tijden een vermogentje van 11 a 12 duizend gul den. Met dien markenschat kwam zij de vorige week naar Holland, om zich het passagiersbiljet bij de Maatschappij Ne derland te verzekeren en welgemoed de reis naar Indië te aanvaarden. Welgemoed? Ach, bittere teleurstelling kwam. Die dagen zakte de mark zoo schrikbarend, dat ternauwernood voor de twintigdui zend mark de passage van acht honderd gulden kon worden betaald. Verwoest was de stoere arbeid en spaarzaamheid van lange jarenberooid en zonder middelen troli zij naar de Oost". Eén voorbeelduit duizenden. En dat ónze landbouw-voortbrengselen de prijzen niet slechts zien dalen, maar allicht straks zien tuimelden, heeft al mee dezelfde oorzaak. Het wordt 'n internationale r a m p. „Wij gaan zei dezer dagen een onzer socialistische Kamerleden als niet zéér spoedig ingegrepen wordt, met heel Europa naar de anarchie en den afgrond". En d i e toekomst vond zelfs hij, de socialist, zoo verschrikkelijk dat hij nóg liever voorshands de kapitalistische maatschappij weer op de been helpen en voortduren zag. Wij wandelen, met heel Europa, langs den rand van den ondergang zouden velen 't zich bewast zijn God beware ons voor 't uiterste GEMOEDSBEZWAREN TEGEN VER PLICHTE VERZEKERING. In voorbereiding is een wetsontwerp, waarbij aan do gemoedsbezwaren van hen, die de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering in strijd achten met hunne godsdienstige overtuiging, zal worden tegemoetgekomen. De ontwerpen wettelijke regeling zal er op gericht zijn uitsluitend degenen, wier bezwaren inderdaad van godsdien- jstigen aard zijn, vrij testellen van hunne verplichtingen ingevolge de Invaliditeits wet, terwijl daartegenover zal worden zorg gedragen dat in de te verwerven vrijstelling door de betrokken werkgevers Seen geldelijk voordeel zal kunnen wor- en gevonden. Zitting van 27 Jan. 1920. Voorzitterde edelachtbare heer L. J. den Hollander. Afwezig de heer van Dixhoorn. 1. De Voorz. opent de vergadering met gebed. 2. De notulen worden aangehouden. 3. Ingekomen Stukken. a. Bericht van Gedep. Staten, dat de beslissing omtrent de begrooting is ver schoven tot 1 April. b. Idem, dat de huurwaarde van het huis van het hoofd der O. L. S. tot 31 December is vastgesteld. c. Idem, dat goedgekeurd is do ver ordening betreffende de uitbetaling der jaarwedden van de onderwijzers. d. Idem, dat de wijziging begrooting 1919 is goedgekeurd. e. Idem, dat het kohier der honden belasting is goedgekeurd. Een dankbetuiging van dc wed. van Bendegem, voor de coulante behan deling van haar echtgenoot door den Raad. g. Idem van J. van Sluijs, brigade commandant der marechaussee, namens het personeel voor ontvangen gratificatie. h. Een schrijven van het Comité Watervoorziening. Binnen kort wordt de uitslag van de proeven te St. Jansteen hekend gemaakt, en beslist of Zi-euwsch-Vlaanderen van daar uit, of door middel van een leiding onder de Schelde door, van drinkwater zal worden voorzien. Omstreeks April zullen do plannen voltooid zijn. Er wordt groote spoed betracht. De stukken ah worden voor kennis geving aangenomen. i. Een schrijven van A. 't Gilde e. a., om Amerikaansch spek beschikbaar te stellen. De Voorz. zogt, dat dit in het college van burg. en weth. reeds is besproken. De indruk was echter, dat het bier niet begeerd werd. Daarom waren burg. en weth. huiverig er aan te beginnen. Mre zitten nog altijd met een partij carbid. Burg. en weth. willen echter nog wel eens opnieuw een onderzoek instellen. De heer Kruijsse is hiervoor. Inlandsch spek kost in Axel nog f2.50 de K.G. en m Holland f2,of minder. Met ander vleesch is 'teender. Misschien kunnen die woekerprijzen bestreden worden door 't beschikbaar stellen van spek a f 1,50 de K.G. Besloten wordt, dat burg. en weth. de zaak nog eens zullen onderzoeken. j. Een prijsopgaaf voor het benoodigd materiaal voor reuklooze beerruiming. De Voorzitter zegt, dat voor 2 jaren ook al over deze zaak is gesproken. Nu zijn de materialen er weer. In totaal zou 8000 gld. benoodigd zijn. Voelt de Raad er iets voor, dan kunnen burg. en weth. verder gaan. Een geschikt terrein is even buiten de kom wel be schikbaar. De lieer de Feijter is er tegen. De helft der bevolking zal als buitenmen- schen er niet gebruik van kunnen maken. Als de gebruikers den kostenden prijs betalen, is spr. er niet tegen. Maar Gedep. Staten staan dat niet toe. Als in Neuzen moet liet uit den Hoofdelijke Omslag worden gevonden. Dc heer de Kraker is liet hier mee eens. De lieer Dieleman stelt voor dc zaak nog maar enkele jaren uit te stellen, 't Is nu alles even duur. De Voorzitter verwacht daarin geen verandering, althans niet ten goede. De heer Oggel zou niettemin de zaak willen onderzoeken. De kosten, het aantal deelnemers, de wijze van betaling kunnen tocli onderzocht worden. Aldus wordt besloten. 4. Verzoek der Vereeniging tot ver betering van Volkshuisvesting om een crediet van f8000,voor aankoop van grond. De Voorzitter deelt mee, dat achter de Oosterstraat een terrein van P. Buijze en S. Dieleman te krijgen is. Er kunnen 48 arbeiderswoningen op. De lieer Weijns merkt op, dat 't jammer is, dat niet voor 2 of meer jaren al tot Woningbouw werd besloten. Dat was voor de gemeente beter geweest. De Voorzitter beaamt dit. Maar dat Helpt ons nu niet. 't Is noodzakelijk. Als we nog langer wachten, is 't mis schien nog duurder geworden onderwijl. De heer Weijns is 't hiermee eens. De heer de Feijter zou ook iu de a mtyNUMPNT Rn kwnmino f 1 1K nnr 3rif> maandenFranco ner oost voor Nederland f 1.25. 7 32

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1