Aanbesteding. Populieren, B o o me n. Van Heinde en Verre. Uit de Provincie. Kerk, School en Zending. Burgerlijke Stand. Knapen- en Meisjesvergaderingen. Klompenmakers Verkooping bij inschrijving van zeven zware opgaande Advert e n t i n. Broodkaarten. Suiker. 57 stuks Olnienboomeii. 65 stuks Olnienboomeii, 7 Esschenboomen en 2 Eikenboomen. W etenswaardigheden. J. MARSILJE en Zoon, Slagers. Het vergrooten van de bestaande school uitkomende aan de Grenuiaan te Ter Neuzen. Bij inschrijving te koop Zoo even weder ontvangen Geidersche Rolhauimen en Banketliammen. niet genoeg geëxploiteerd, En wat de Heilige Schrift ons zegt is geen fantasie, maar werkelijkheid, die rust op eeuwig heidsfundamenten. 0 En nu moge de gngeloovige Strauss gezegd hebben, dat de laatste vijand is liet geloof aan 't hiernamaals ons schit teren tegen de stralen van do toekom stige heerlijkheid. We hebben te blaken van hemelsche levenslust bij de gedachte aan het ideaal van de paarlenpoorten- stad, van waaruit de palmen onstegen- wuiven en met Pauliis te zeggen Ik weet. wien ik geloofd lieb, en ik ben verzekerd, dat Hij machtig is, mijn pand, hij Hem weggelegd, te bewaren tot dien '^Na 't zingen van Ps. 116 11, een kort sLotwöord van Ds. De Nv alle en gebed door Dr. Ilepp, ging de menigte uiteen. 'tWas in één woord zeldzaam sclioon. TER NEUZEN, 23 Januari 1920. Naar we vernemen hoopt Vrijdag 30 dezer in de Geref. Kerk alhier, namens 't Comité voor Winterleziiigenjop te tre den Dr. C. Bomna van Hoofddorp met het onderwerp i De Ziener van het, we reldrijk. Zie de advertentie in het vol gend nummer. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Bur gerschool alhier de heer C. J. Erkelens te 's Gravenhage. Boor de unie-liberale kiesvereeni- ging alhier is, naar aanleiding van het bericht omtrent de voorgenomen reis naar Indië van het lid der ïweedeKa; nier, den heer jhr. De Muralt met alge- meene stemmen een motie aangenomen waarin onder dankbetuiging voor de eminente wijze waarop hij steeds zijn mandaat vervulde er op wordt aange drongen, dat h ij wegens zipi tijdelijke afwezigheid zijn mandaat niet zal neer leggen. Onze vroegere stadgenoot, de lieer P. van Aalst, thans agent win politie te Harderwijk, is als zoodanig benoemd te Middelburg. Dinsdag is te Axel overleden de heer A. J. van de Vijver, hoofd der R.-K. school aldaar. Woensdagmiddag geraakte te Axal in de /Lange Noordstraat het paard van den voerman P. uit Ter Neuzen, gespan nen voor een wagen op hol, juist op den tijd, dat een groot aantal schoolkinderen aidaar aan het spelen was. De wagen kwam tegen de stadspomp terecht, zoo- dat, deze Zeer werd beschadigd en waar door het, paard tot staan kon worden gebracht. Wonder boven wonder, liep het ongeval zonder persoonlijke onge lukken'af. De wagen was gehoel stuk. Midd. C. IJzendijke. Maandagmorgen is brand uijgebroken op de hofstede van Cremer nabij Pyramide. Het woonhuis en wa genhuis zijn verbrand. Twee kalveren kwamen in de vlammen om. Oorzaak van den brand onbekend. Vlissingen. Alhier loopon wee» hard nekkige geruchten van een verplaatsing der Maatschappij „Zeeland" naar Hoek van Holland. Voor de rechtbank te Middelburg heeft Dinsdagmiddag terecht gestaan een zekere K. uit Krabbcndijke, in wiens woning een zeer groote hoeveelheid ont plofbare stof was aangetroffen, wélke hij volgens zijn zeggen van Duitsche solda- Ion had gekocht. Volgens den deskun dige, den heer Ham, luitenant der artil. lcrie uit Zaandam, was er voldoende van het gevaarlijk goedje om het, gehee- le rechtsgebouw in de lucht te doen vliegen. De eisch luidde f25 boete subsidiair 25 dagen hechtenis. Vlissingen. De sleepersknechts staken nog steeds en eergistermiddag is hun per brief aangeschreven, dat indien ze niet aan het werk gaan, zij als ontslagen zullen worden beschouwd. Zij zijn niet begonnen, dus is hun ontslag van kracht geworden. .Naar we vernemen zal waarschijn lijk in Juli van dit jaar te Goes de eer ste Prov. Diaconale Conferentie der Geref. Kerken gehouden worden. De Zuid-B e-velandsche Spoorweg. Op een vergadering te Goes, waar het plan tot bet. ontwerpén van een nieuwen spoorweg op Zuid-Beveland besproken werd, deelde Dr. Jenny Weyerraan mede, dat wegens stijging der kosten de oor spronkelijke begrooting verdubbeld was en tot een totaal bedrag van f6,120,000 was gestegen. Hiervan zal de SS. f 1,770,000 fourneeren, de Staat f2,325,000 de provincie f 1,252,025 en voor de ge meenten en de polders blijft dan nog ruim 1 millioen over. Gedep. Staten van Zeeland zullen een schema samenstellen voor de verdeeling van het benoodigde millioen tussclien de verschillende gemeenten en polders. Daartia wordt een vergadering bijeen geroepen, waaraan het schema ter be oordeeling zal worden voorgelegd, Te Den Haag is, 55 jaar oud, over leden de heer J. van der Vliet Czn., oud-lid van de Prov. Staten van Zeeland. DE WATERSNOOD. Ziehier een schets uit de streek onzer groote rivieren, waar thans de bevolking zoo vreesclijk van het water te lijden heeft, gelijk' in een menschenleeftijd niet voorkwam. i 'n Redacteur der „Maasbode bezocht in N.-Brabant de streek der „Beeiselio Maas" en schrijft van wat hij daar zag Men mag zich deze verschrikking wel even indenken. Honderden bun ders lagen bezaaid met kostbaar win tergraan. Geploegd, geëgd en bemest lag het land gerped om een overvioeui- gen oogst te gevenliet water der „Beersche" wordt niet gekeerd en al het land verzuipt, de kiemende korrels verstikken, de meststoffen drijven weg en de man, die gezaaid heeft, woidt geruïneerd. l)at is de indroevige ge schiedenis van de Beersche Maas en dat gevoelt men eerst als men thans door de Maasdorpen trekt en de boe ren spreekt, die moeten sjouwen en ploeteren om nog te beveiligen, wat bun is overgebleven als de waterwolf hen bij zijn terugkeer geweldiger en grimmigerzal bespringen. Want zij weten maar al te zeer, dat zoolang do Maas wast, al hun have in gevaar is, en dat de stonn hun ieder uur uit hun woning kan verdrijven. Laat ik echter mijn tocht voortzet ten en zeggen wat men nog meer op I zoo'n' wandeling te weten komt. Zoolang men den dijk houdt, is er weinig bijzonders te zien. De huizen, die er vlak tegen aan liggen, staan wel aan den achterkant in het water, zoodat natuurlijk de kelders zijn onder- geloopen, maar men kan hier toch nog gemakkelijk op het droge komen. Iets anders is het met de meer afgelegen huizen, waaruit eigenlijk de dorpjes Maren en Kessel bestaan. Iedere hof stede ligt als een eilandje in den plas en met de schuit vaart men van de eene woning naar de andore. Van den buitenkant lijkt zoo'n Venetië wel amusant, maar men moet eens in zoo'n boerenwoning gaan kijken. De stallen zijn ondergoloopenin verschillende woningen staat het water een hul ven meter hoog. In der haast heeft men in do woonkamer en de keuken een ver hoogden vloer aangebracht en, zooals mij werd verzekerd, zijn er plaatsen, waar de koeien en de geit of het paard in de woonkamers moeten worden ge stald. Ook de kippen en ander klein vee vinden er hun behuizing het var ken krijgt er zijn hoekje ingeruimd en zoo wacht heel het lieve huishoudentje de tijden af, dat het water valt en ieder zijn eigen compartementen weer kan betrekken. En nog is liiermede in de verste verte niet het leed en ongemak ge schetst waardoor de menschen hier worden bezocht. Hun wintervoorraad aan aardappelen en veldvruchten zien zij bederven doordat hij in den kelder oiider water ligt, of is opgeborgen op plaatsen, waar hij kan bevriezen. Hooi schelven zit ten gedeeltelijk onder water, de mestvaalten worrkm weggespoeld, do landbouwwerktuigen onbruikbaar gemaakt, de gierkuifen leeggeklokt, kortom de schade aan materiaal is niet to schatten. Hoe men bedrogen wordt. „Haar man was zoo even gestorven, zij had zeven kinderen, die krijschten van den honger. Geen kruimel brood in huis. Bittere ellende Met dit klaag lied vervoegde zich een in lompeu ge hulde vrouw op het bureau van de af- ueeling Armenzorg der Pliilantropisclie Vereeniging te 's-Gravenhage. Twee pleegzusters dier vereeniging, aldus de „NU.", vervoegden zich aan het opgegeven adres, 't Was vier hoog. Wij hadden een mand vol ondergoed, eetwaren, melk en andere versterkende middelen bij ons. Geen gemakkelijke klimpartij langs de steile, glibberige trap. Eindelijk waren we boven, en de ellende die wij toen aanschouwden, was werke lijk hartroerend. Op een groezelige matras lag bet lijk van een man, halverwege met een laken bedekt. Het lieele geziu huisde in één .klein krot. De kinderen, bleek cu ma ger, hadden slechts wat vieze lompen aan het lijf, en de honger keek hun de oogen uit. Wij hadden diep medelijden met'de arme slakkers. 't Eerst wat we deden, was het ven ster open te gooien, want er heerschte een verpestende stank. Daarop pakten wij onze mand uit. L)e kinderen vielen als uitgehongerde ratten op onze eetwaren aan. Ohet was een roerend gezicht 1 De moeder betuigde ons op huilerigen toon haar innige dankbaarheid. Wij be- beloofden haar, dat we haar werk zouden verschaffen en ons ook verder aan haar gezin gelegen zouden laten liggen. Toen gingen wij heen, diep onder den indruk van de hare ellende, die wij hadden aan- schouwd. Beneden gekomen bemerkte ik dat ik mijn paraplme boven had laten staan. En het regende, dat het goot 1 Daarom klauterde ik weer naar boven en klopte bescheiden aan de deur. Binnen hoorde ik een blij gejoel en gelach, dat me weinig in overeenstemming scheen met den toestand. Mijn kloppen was blijkbaar niet ge hoord. Ik klopte nog eens, nu iets harder. Met een ruk werd de deur geopend. Een halfnaakte man vertoonde zich in de opening. Toen hij mij zag schrok hij ge weidie en. ik schrok niet minder. Mijn knieën knikten, wantt was het lijk De barmhartigheidvan een kroegbaas. Het was in een groot dorp van Gel derland. 's Avonds gaat een cafédeur open en men ziet eeu klant naar buiten waggelen. Even later een plons en een gil. De klant is in plaats van over de brug voor het café, er naast en in 't water geloopen. Een schipper schiet toe met eenHkaak eu haalt den drenkeling op het droge. De caféhouder, die het geval heeft aangezien, sluit, de deur en doet het licht uit. De bezopen en bijkans verzopen klant vindt 't huis, dat zoo straks nog zoo vriendelijk hem ontving, gesloten en waggelt huistoe. Als de weg veilig is, gaan de cafélichten weer. op en knarst het slot. 't Is weer het „welkom". Moraal: een dronken man welkom, maar een bijna verdronken man1 („Rotterd."). Ter „verduidelijking''. In do „Maasb." lezen wij liet, volgende Wij ontvingen ter inzage een omslag van een aangeteekeiid schrijven, waarop de afzender met zeer duidelijke letters had geschreven „Bericht van ontvang". De administratie onzer Nederlandsche Posterijen vond dat Nederlanrlscli nog niet duidelijk genoeg en plaatste er een geweldig grootgn stempelafdruk onder allemaal ter verduidelijking„Avis de Reception". Maar de stempelafdruk wijst aan, dat liet in de deftige Residentie is geschied en daar houdt men natuurlijk niet van alledaagscli Hollaudsch De burgemeester van Angerlo omge komen Uit Apeldoorn wordt aan de „Tel." gemeld Nadat men den geheelen dag had ge dregd, heeft men Dinsdagmiddag om vier uur liet lijk van den Burgemeester van Angerlo, Jhr. Grooteuhuis, in de nabij heid van den weg naar dat dorp opge haald. Aan de ligging van het rijwiel heeft men kunnen constateeren, dat do Burge meester, terwijl hij door het water fietste, de diepe slooten langs den weg, niet heeft kunnen onderscheiden, zoodat hij daarin is geraakt en verdronken. Jhr. Grootenliuis, die den leeftijd van 33 jaren bereikte, was ongeveer een jaar geleden als Burgemeester van Angerlo in functie gelreden. Gevaarlijke kwajongensstreken. Op het water .in de Lauwerecht te Utrecht dreef teerolie. Jongens staken deze teerolie in brand, met het gevolg, dat een houten brug vlam vatte en van die brug het vuur oversloeg naar eenige zich in de nabijheid bevindende broei kassen. Gelukkig kon het vuur bijtijds worden geblusclit. Een duivelsche toeleg. De voetbrug in den Meersscner weg (L.) is Woensdagavond door baldadigen vernield; zij hadden den vloer en de leuningen over een oppervlakte van 20 M. afgebroken, zoodat degenen, die er zich in de duisternis over gewaagd zou den hebben, reddeloos in hot snelstroo- mende water zouden gevallen en ver dronken zijn. Gelukkig werd de wandaad tijdig ontdekt. De politie wist de daders op te sporen die nu vastzitten. Het bic ken vijf glasblazers te zijn. schil van een halven en liet sap van een heelen citroen, een stuk kaneel en l/« kopje gewasscheu rozijnen en even zoo veel krenten. Dit wordt met 21/, kan water zoolang gekookt, totdat de appelen 'zacht zijn, door een paardenharen zeef gegoten en met suiker zoet gemaakt. Daarna ge dronken. Kerkgezang. De commissie, benoemd door den „Kring van Belanghebbenden in de ver rijking van ons kerkgezang" om een keur bundel Nieuw Testamentisclie liederen samen te stellen, is; naar liet „N.-Holl. Kerkblad,' meldt, bijna met haren arbeid gereed. Het „Proefbundeltje zal eer lang het licht zien. De „Waarheidsvriend" verneemt, dat het bundeltje gereed is en vermoedelijk in Januari kan verschijnen, indien al- thans de commmissie van advies met haar oordeel tijdig gereed is. Ku n pen van 14—17 jaar om 5 uur in de Consistorie. Knapen van 12—14 jaar om 5 uur in lokaal „Eendracht" (Kandeelstr.). Meisjes van 12—16 jaar om kwart voor zeven in lokaal Eet dracht". Op de vergadering kan men zich opgeven als lid. DE LEIDERS. Het Bestuur der Vereeniging voor Clir. Onderwijs te Ter Neuzen (Jozma- straat), zal op Vrijdag 30 Januari 1920, des n.m. te 2 ure, in het lokaal „Een dracht", Kandselstraat te TER NEUZEN, trachten aan te besteden: ïn 5 perceelen nml. lste perceel. Metselwerk. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 25 JAUNARI 1920. 2de 3de 4de 5de Timmerwerk. Lood- en Zinkwerk. Ijzerwerk. Glas- en Verfwerk. Ook in meerdere perceelen gecombi neerd en in de massa. A a n w ij z i n g ter plaatse op Maandag 26 Januari a.s., des n.m. te 2 ure. Bestek en teekening zijn ver krijgbaar a f2,50 per stel hij den Architect JOH. A. FEIJ te Ter Neuzen. Het Bestuur: J. .1. DE JAGER, Voorzitter. H. D. BOL, Secretaris. zwaar in omtrek 2.10-, 1 94-, 1.91-, 1.82-, 1.71-, 1.65- en 1.41 M., staande op de hofstede bewoond door den heer F. de Kubber aan den Provin cialen Weg 0 22, aan den tramweg en op 20 minuten van Ter Neuzen. Tnschrrjvingsbiljetten in te leveren vóór of uiterlijk op Woensdag 4 Februari 1920, bij den heer F. DE KUBBER voor noemd, bij wien de voorwaarden van verkooping ter lezing liggen. De wereld wil bedroogen aijn. Op de markt en ook in sommige win kels kan men „koopjes" bekomen, voor al goederen uit Duitschland. Rokken, hemden, pantoffels, corsets, borduurwerk jes etc. kosten een krais, gaan bijna weg voor „niemendal niks". De koopers zijn vele en graag. De stumperds be grijpen vaak niet, hoe ze bedrogen wor den. Aljes is toch „Ersatz" bestaande uitpapier. Alleen het reuzenbe- drog door de sluwe verkoopers is geen „Ersatz", Kind door een wiekslag gedood. Te Warmond is liet vierjarig zoontje van den watermolenaar Berg iu het La- geland door den in vollen gang zijnden watermolen doodgeslagen. Het kind liep den verkeerden kant uit, juist daar waar de wieken haar rondgang maken. Verscheurende honden. I11 een weide aan den Zeeburgerdijk te Amsterdam hebben honden 30 scha pen verscheurd, waarvan 21 dood wer den gevonden. De andere die nog in leven waren moesten op het abbattoir worden afgemaakt. Een unicum. Hoor den Raad van Bechoitz (L.) werd besloten het voor 1920 heffen maximum bedrag voor den Hoofdelijken Omslag terug te brengen van f35000 op 28000. Kinderzegen. Van den arbeider L. te Terwinselen werd dezer dagen liet 20e kind geboren. De Burgemeester van TER NELZEN maakt bekend, dat voor liet 124ste tijdvak (23—31 Januari) geldig zijn de Zwartge- kleurde Wittebrood-kaarten. Ter Neuzen, 21 Januari 1920. De Burgemeester voornoemd, J. I1UIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat bon No. 17 der Rijks suikerkaart geldig is van Maandag 26 Januari t m Zondag I Februari 1920. Ter Neuzen, 23 Januari 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. de navolgende p a r t ij lloomon: PERCEEL I. PERCEEL 2. Er kan ook voor de massa ingeschre ven worden. Inschrijvingsbiljetten wor den ingewacht tot uiterlijk 7 FEBRUARI a.s. bij ondergeteckendo, alwaar ook nadere' inlichtingen te verkrijgen zijn. F. DEKKER-DE KLERK, AXEL, Capsllepolder. Appeldrank. Men neemt 8 gewasscheu met de schil in 4 deelen gesneden appelen, de heele De prima Saksische en Berliner LOA 0F\\ 01 st Prima Tongworst en Thuringer Bloedworst. De echte KliakWOFStjOS Frankforter. fgg|r Amsterdammer Boterhamworst. Bacon, Rookvleesch, enz. enz. Noordstraat 40, Ter Neuzen. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 16 Jan. Bernard Eduard Dachnan, oud 23 j ;m. en Maria Petronella Geilliet, oud 22 j-, jd. Jan Hendrik Hamelink, oud 28 j., jm. en Sophia Suzanna van Aalst, oud 25 j jd. Huwelijks-voltrekking 15 Jan. Abraham Johannes de Zeeuw, oud 2l j jm.eu Pieter- nella Janneke de Doelder, oud 21 j., jd. Gelein de Kraker, oud 32 j., jm. en Maria Koopman, oud 33 j., jd. Cornelis van der Klooster, ond 20 j., jm. en Levina Berendina van Kerkvoorde, oud 19 j jd. Geboorten. 11 Jan. Jacobus Cornelis, z. van Jacobns de Pooter en van Cornelia Fre- deriksen. IR Jan. Elisabeth Martina, d. van Vincentius Baert en van Barbera de Doelder. Pierre Elvidus, z. van Aloijsius Eraucfscus van Rauwe en van Anna Gatharina Acke. Klaas Pieter, z. van Benjamin de Quelerij en van Suzanna Pieteruella den Outer. 13 Jan Anthonie Johannes, z. van Johannes de Krij ger en van Suzanna Hendrika Wisse. 17 Jan. Jacobns, z. van Johannes Jansen en van Geertruida Paulusse. Overlijden. 11 Jan. Johannes Antonius Broeders, oud 8 m., z. van Hendricns en van Clasina Catharina Maria Tempelaars. 14 Jan. Francois Adriaan Meeusen. ond 33 j., echtg. van Adriana de Nooijer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9'/s en 2 uur Ds. S. Groeneveld Bed. H- Av. Axel 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. deWalle. Hoek 9'/1 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Schoondijke 91/, en 2 uur, Ds. J. R. Goris. Oostburg 9'/j en 2 nur, Leeskerk. Aardeuburg 9'/i en 6 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9l/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/j en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 nnr, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur. Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswljkstr.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen 5'/t nur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3