Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. v E Kamers aan een nederlaag bloot te stellen. Over de vergadering van Zaterdag wordt gemeld De uitgebrachte stemmen zijn als volgt verdeeld Deschanel 784, Jon- naert 66, Clemenceau 56, Leon Bour geois 5, Sadoul 1 en nog drie andere verspreide stemmen." Verder seint men: „Terwijl er gestemd werd, ging een adres rond onder de leden van het kongres om aan Clemenceau den titel van „Redder des Vaderlands" te geven, maar toen deze formule ongrondwettig bleek, werd een nieuw voorstel gedaan, luidende „De'leden van senaat en kamer, in de natio nale vergadering, bijeen voor de verkiezing van den president der republiek, betuigen hun dank baarheid aan Georges Cle men c e a u, voor de onvergetelijke diensten, aan het vaderland bewezen" Dit adres werd door bijna alle aau- wezigen onderteekend. Naar ver luidt, zal het adres vóór het nieuwe kabinet gevormd zal zijn, als wets ontwerp bij de kamer worden inge diend." Clemenceau over den uitslag. Aan „de Telegraaf" wordt uit Parijs bericht „Het Petit Journal" verneemt, dat Clemenceau na de stemming op het voor-kongres verscheidene afgevaar digden en ministers heeft ontvangen. De premier was goed geluimd. Hij zeide De teerling is geworpen. Ik kon het niet beter wenschen. Ik zou nog een jaar of misschien twee jaar een te druk leven moeten leiden. Ik betreur het voor het land dat ik mijn taak niet kan voortzet ten, maar mijzelf kan ik geluk wen schen. Ik zou overigens niets goed kunnen doen, indien de steun waarop ik meen te kunnen rekenen, mij ont viel. Ik stel mij niet kandidaat. Volgens de „Petit Parisien" is Clemenceau voornemens Parijs te verlaten en naai La Tranche te vertrekken, om rust te nemen. Dan zal hij een aanvang maken met het schrijven van herinneringen. De premier zal voor goed het politieke leven verlaten. Hij is niet van plan opnieuw zitting te nemen in het parlement." Dreigend gevaar. Terwijl de wereldpartij van de orde in de instelling van den Volkerenbond triumfen viert, schijnt zij zich te moeten voorbereiden op een daadwerkelijke ver dediging tegen de wereldpartij der wan orde, die haar hoofdkwartier in Moskou heeft en den laatsten tijd op bedenkelijke wijze versterkt is door de nederlaag van de contrarevolutionaire legers. De bolsje- wiki worden thans dubbel gevaarlek. Hun physieke maclrt is aanmerkelijk toegenomen en blijkens een draadloos telegram uit Moskou hebben zij in die vaste positie nu aanleiding gevonden om het schrikbewind als machtsmiddel ter zijde te stellen. Het valt niet te ont kennen, dat wanneer dat goed gaat, de propagandistische kracht van het bolsje wisme aanmerkelijk zal toenemen. De sovjet dreigt„Alleen hernieuwde po gingen van de Entente, door middel van gewapende interventie, om het werk der arbeiders en boeren bij de stichting van de socialistische gemeenschap te belem meren, zou ons dwingen tot de methoden van het schrikbewind terug te keeren". We behoeven niet uiteen te zetten, welke moeilijkheden dit voor de Entente meebrengt. En dat het nog alles behalve normaal in Rusland is. Een groote diamant. De Engelsche bladen maken melding van een buitengewoon grooten diamant, die dezer dagen bij de firma Selfridge te Londen aan belangstellenden is ge toond. Deze diamant, „het tijgeroog" genaamd, wordt beschreven als een van de prachtigste diamanten die ooit in Zuid-Afrika gevonden zijn. Het vinden van dezen steen, die onge veer even groot is als de beroemde Koh-i Noor, toen die in 1850 aan Koningin Victoria werd aangeboden, geschiedde onder bijzondere omstandigheden. De vinder, kapitein Lucas, had met zijn compaguon al zeven maanden hard ge werkt op een hun ter onderzoek aange wezen terrein bij Droogeveld, op circa 50 mijl afstand van Kimberley. Ze hadden echter geen succes en waren al besloten oin het werk op te geven. Ze maakten toebereidselen voor hun vertrek om dan te trachten elders hun geluk te beproeven. Daags vóór hun vertrek kwam een van de kafferjongens in groote opgewondenheid aanloopen, zenuwach tig roepend „Baas, een diamant," en hij overhandigde kapitein Lucas een barn- steenkleurigen steen van 178Vg karaat. Dadelijk werden toen orders gegeven om de maatregelen voor het vertrek te staken en 't zoeken voort te zetten. Er volgden toen nog meer belangrijke vondsten. De steen werd gesteld in handen van een deskundige, den heer Bernard Oppen- heimer, en na het kloven en slijpen bleef er-een prachtige'diamant van öU/j karaat over, een buitengewoon zuivere steen, zonder een enkel vlekje. Dansondenvijzers kontra een bisschop. De dansondenvijzers te Quimperr gaan volgens de Radical, een eisch tot schade vergoeding instellen tegen dei) Bis schop van Quimper. De bisschop heeft n.l. onlangs in een krassen brief aan de geloovigen in zijn dioces aanbevolen zich geheel te onttrekken aan bijeenkomsten, waar gedanst wordt, zelfs al zouden deze voor liefdadige doeleinden georganiseerd worden. Een trillend en schokkend huis. In Aberdeen (Schotland) doet zich een hoogst zonderling geval voor. Een brief schrijver van de „Tel." verhaalt dat daar het geheele huis van de familie Urqu- chart schudt, de tafels dansen, de bedden met bewoner en al vertoonen de malste kuren, ondanks het feit, dat het geheele liuis door politie bezet is, dat architecten er de nachten doorbrengen om de oorzaak te vinden en ook de omgeving is afgezet. Het huis schudt dooi op de onverklaar baarste wijze, zoo sterk, dat het jongste zoontje uit het bed werd geworpen, in de armen van een politie-man, dat een ander zoontje, dat ziek ligt, weggebracht moest worden, omdat de bedden dikwijls verscheidene centimeters van den vloer worden gelicht. Staking van belastingbetalers. In het Engelsche plaatsje Hockcliffe werd een bizondere belasting voor riolee- ringswerken uitgeschreven. De gemeente raad besloot later het werk niet uit te voeren, doch handhaafde de belasting. Toen staakten de belastingschuldigen de betaling. De staking had succes. De gemeente raad besloot om haar te niet te doen en de betaalde som terug te zenden aan de twee eenige burgers, die aan de be lasting voldaan hadden. Menscheneters in Australië. Naar de correspondent van de Times te Sidney meldt, heeft het regeerings- onderzoek naar de toestanden van Nieuw- Holland het vasteland van Australië, uitgewezen, dat de inboorlingen, die bij de bronnen van de rivier Liverpool wonen, nog steeds hun naastbestaanden opeten, wanneer deze niet in hun woon plaats sterven. Zij meenen, dat zoo zij dit niet doen, de geest van de overledene niet naar de geboorteplaats zal terugkeeren. Een vrouw in de buurt van Oenpelli kreeg elk jaar een kind, hetwelk zij opat. A. R. CENTRALEN-CONVENT. Dinsdag 17 Febr. komt het Centralen Convent der A. R. partij bijeen ter be handeling van het rapport der Grond- wets-commissie. Een afdruk van bedoeld rapport is aan alle A. R. Kiesvereenigin- gen en Centrales gezonden. Het Centraal Comité acht 't gewenscht dat de partij, alvorens tot een herziening van de Grond wet in de Staten-Generaal wordt over gegaan, haar houding ten aanzien eener zoodanige revisie vaststelt. De heer Prof. mr. A. Anema, voorzitter der Commissie die 't rapport heeft saamgestcld, hoopt het onderwerp op het Centralen Convent ter bespieking in te leiden. Daarna zal 't Centraal Comité een concept ontwerpen, dat in de kiesvereenigingen zal worden behandeld en voor een beslissing on een in April te houden Deputatenvergadering voorbereid. VLUGGE AFDOENING VAN ZAKEN. Bij het Departement van Financiën is men heel vlug. Ons werd dezer dagen een brief getoond, gedateerd 1 Decem ber 1919, welke den geadresseerde den 15en Januari 1920 bereikte. En de inhoud Deze vermeldde, dat aan geadresseerde werd meegedeeld, dat zijn pensioengrond slag met ingang van 1 Januari 1917 was vastgesteld op f Dat noemt men in de handelswereld vlugge afdoening van zaken 1 (Stand.). NOG EENMAAL vlamt in België de vlam van het uiterste annexionisme op. Gelijk men weet heeft het comité de politique nationale in zake het Neder- landsch-Belgische geschil in een motie als zijn meening te kennen gegeven, dat de overeenkomst, die op het punt staat ge sloten te worden tusschen Nederland en België op een groot aantal punten, in de motie vermeld, beneden het minimum bleef, dat in Augustus 1919 door België ^elf als minimum aangegeven was. De corr. der „N.R Ct." te Brussel seint nu, dat Brugman», Kamerlid voor Brus sel, tot minister Hymans een vraag ge richt heeft, waarin hij, na een opsomming van een aantal punten, die ook in de motie van het comité de politique natio nale genoemd worden, den minister ver zoekt te verklaren, hoe het mogelijk is, dat de Belgische regeering verdrags voorwaarden, die zoo weinig overeen stemmen met het onmisbare minimum, als voldoening gevend beschouwt. Enfin, laat ze maar razen. Ze kunnen geen kwaad meer doen. HOOG WATER. DE NOOD TE CUYK. Zaterdagmorgen om 7 uur is de dijk ter hoogte van Cuyk (N.Br.) doorgebro ken en stroomde het water het daarach ter gelegen deel van Limburg binnen. De bewoners vluchten, reddende wat te redden viel. Veel kostbaar vee is ver dronken. Men vreest dat bij deze over- .strooming ook meuschenlevens te betreu ren zijn. Het gat in den dijk is ongeveer 600 M. Naar alle kanten is om hulp verzocht. De menschen, die niet konden vluch ten, zitten op de daken en wachten op hun redding. In den spoordijk, op de lijn Nijmegen Venlo, is een breed gat geslagen van ongeveer 70 M., zoodat het spoorweg verkeer gestremd is. Dit wordt geleid, zooals gemeld, over 's-IIertogenbosch, terwijl met kleine ma chines de verbinding NijmegenCuyk wordt onderhouden. Men meldt uit Velp (N.-B.) De dijk, die den polder van Velp (N.Br.) beschermde tegen de Beersche Maas, is Zondagnacht doorgebroken. Velp loopt onder. De boeren trekken met hun vee naar liooger gelegen plaatsen. De keerdijk in Berghem is bezweken. Men vreest voor den spoordijk tusschen Ravenstein en Berghem in den Herper sen Broek, waardoor eventueel de ver binding van de lijn 's BoschNijmegen zou verbroken worden. Men is bozig' met versterking. Vrijdag werden met een brandspuit de straten van Grave leeggepompt. Tusschen de Beersche Maas en Den Bosch ziet men overal de boeren met hun bezittingen wegtrekken. Het water vvast hier steeds. De Maasdijk bij Maasland is bezwe ken, zoodat de geheele omtrek tot Stein blank staal. De gemeenschap met ver schillende dorpen is gestremd. Tegenover Urmond is op Belgisch ge bied de dijk ook doorgebroken. Er is een hiaat van over de 100 meter. Maas- stricht loopt daardoor kans geisoleerd te worden. De dijk bij Aastenberg en Roosteren is ook bezweken en brokkelt steeds meer af. Veel verdronken klein vee drijft op het water, dat komt tot aan de spoor baan tusschen Echt en Susteren. O'm en in Roermond. Door het water zijn de vuren in de gasfabriek gedoofd. Per omroeper is een beroep op de bevolking gedaan om geen gas te gebruiken, opdat het nog voorradige gas in de gasketels voor de straatverlichting kan worden gebruikt. In een ten stadliuize gehouden verga dering van de burgemeesters van Roer mond, Herten en Hom met dan ingenieur van den Waterstaat werd besloten het beschikbaar gestelde materieel als pont- veereri en platboomvaurtuigen onderling zou worden verdeeld. Hiermede heeft men veel vee uit liet naburige Hatenbeer en de WTeerd gered. Eenig vee is noch tans verdronken. Aan bewoners itan de overstroomde straten van Roermond, die hun huizen verlaten hebben, werd 's nachts onder dak bezorgd in het voormalige St. Jozef gesticht. Een 80 lal personen maakten hiervan gebruik. Door de militaire au toriteiten werd het nachtleger beschik baar gesteld. Vrijwillige Landstorm. Bij ons door de socialisten verwenscht. In Duitschland door hun geestverwan ten uit de meerderheidspartij krachtig voorgestaan. Ziehier een oproep, uitgegaan van den bekenden Noske, den minister van Oor log en alszoodanig opperbevelhebber der regeeringstroepen „Aan alle Duitsche mannen 1 Van dag tot dag neemt het gewaar hetwelk ons vaderland uit liet Oosten bedreigt, toe. - Ook binnenlands maakt de bolsje- wieksche beweging voortgang. Zon der zich te storen aan de nameloozé ellende, die het bolsjewisme over het Russische volk gebracht heeft, berei den gewetenlooze elementen opnieuw een bloedigen strijd tegen de regee ring voor. Wee u, wanneer het eer.e terroris tische minderheid gelukt, de macht tot zich te trekken. In plaats van de beloofde vrijheid, zal, evenals in Rusland, honger, knechtschap, werke loosheid en rechteloosheid het lot. van ons volk zijn. Meldt u aan bij de vrijwilligers or ganisaties, die de Regeering tot be scherming der grenzen en tot handha ving van veiligheid en orde in het binnenland heeft opgericht. Het is de plicht van alle autoritei ten en particuliere onder nemers de werving met alle middelen te steunen". Nu is deze Noske sociaal democraat. Evengoed als rijkspresident Elbert. Hij zal dus mag men verwachten, do dingen niet opzettelijk erger voorstellen dan ze zijn en dubbel ernstig-klinkt uit zijn mond de waarschuwing Verdedigt uw vaderland tegen het bolsjewisme, d. i. tegen „honger, knechtschap, werke loosheid en rechteloosheid". De „Vorwaerts", zoo lazen wij nam dezen oproep over. Late men dus ten onzent de socialis ten vrij praten men legge hun als er eenig antwoord noodig is, wijselijk de uitspraken van hun eigen Duitsdie gees- verwanten voor en laten zij die daar voor in de termen vallen en 'triog niet deden, zich voegen bij ónzen vrijwilligen landstorm, om als 't moet ook óns va derland te beschermen tegen 't gevaar „dat ons uit 'toosten bedreigt". De tijden zijn hoogst ernstig. Niet alleen de Balkan, maar ganscli Europa is thans één groote heksen ketel geworden en 't kokende vocht kan elk oogenhlik zich ook over óns land trachten te verspreiden. Wie meeleeft, kan dit alles weten. Welnu, hij handele er dan ook naar Opdat, onder Gods zegen en in den weg der middelen ons vaderland dat in den Oorlog zoo wonderlijk gespaaard 'bleef, ook daarna voor erger dan oor log worde bewaard. Schoolcongres. We gaan gelukkig vooruit! De bladen toch wisten te melden Voor het Tweede Nat. Chr. School congres in September van dit jaar te houden zijn als voorzitters geko zen de heeren Prof. dr. H. Bavinck en J. H. Bium, als secretarissen de heeren J. Th. Sclneuder en Iv. Brants en als penningmeester de heer A. Oosterwijk. Tot Eerevoorzittcr werd benoemd de minister van ouderwijs, dr. J. Th. de Visser. Vooruitgang in menig opzicht. Vooreerst toch mag men verwach ten, dat op zulk een Congres aan de orde gesteld zullen worden onderwer pen, die het levensbelang raken van onze christelijke school. Dat er inleidingen gegeven en be sprekingen gehouden zullen worden, die ons en paedagogiscli en praktisch weer verder brengen. Dit tocli is zoo broodnoodig Al mag het zwaard niet verbroken worden, vooral de troffel moet thans worden gehanteerd. Er moet worden gebouwd aan een echt christelijk school wezen, opdat ons onderwijs in geen enkel opzicht zij een neutraal cliché, waar een christelijk verfje op is ge bracht. Vooruitgang, ook in ander opzicht. 't Gansche, helaasin den loop der jaren versplinterde en gedeelde Chr. onderwijs, komt- hier bijeen. „Chr." Nationaal", „Gereformeerd", „Chr. Volksonderwijs", uit alle groepen worden hier mannen genoemd, die er met eere bekend zijn. Er is dus een zoeken van elkander. En al zullen we nooit het pleit voe ren voor eenheid bij verschil van be ginsel, er is helaas! zooveel op chris telijk gebied, ook op schoolterrein, uit elkander geslagen, wat toch in begin sel één is, dat we ons verblijden over elke nieuwe poging tot toenadering en tot gemeenschappelijke actie. 't Verschil blijkt dan ook vaak zoo klein. Eu ook bij blijvend verschil blijft er toch vaak een groot terrein over, waarop vruchtbare samenwerking mo gelijk is, omdat men toch allen zoekt de eere van Christus als den Koning die op elk gebied moet worden geëerd. Friesch Dagblad. Mobilisatie onzer christenvrouwen. Laat toch de vrouwen-zaak niet licht worden geschat. Ongemerkt loopt het vergaderingsei zoen ten einde en is daarin niet sbeproefd om onze Christen-vrouwen te mobilisee- ren, dan is weer een kostbaar jaar ver loren gegaan. Dat jaar kunnen wij niet missen. Vooral op het platteland is de tegen zin tegen het vrouwenkiesrecht zoo diep ingevreten, dat 't groote moeite zal kos ten onze vrouwen naar de stembus te brengen. Te laat zal men zich dan ook beklagen, indien thans de gelegenheid wordt ge minacht om door wel gefundeerde voor lichting op onze Christen vrouwen be slag te leggen. De grondtoon van die voorlichting zal moeten wezen l)e Christen-mannen en de christen-vrouwen hebben het stem recht voor de vrouwen niet begeerd. De taak is haar tegen haar wil opgelegd. Maar nu de overheid tot stemmen roept zou het schuldige nalatigheid zijn, indien de e wettelijke plicht werd verwaarloosd. Niet stemmen toch zou beteekenen het veld vrij laten voor de socialistische vrouwen, die in groote drommen op de verovering van het regeerkasteel uitgaan. Keurbenden moeten uit onze vrouwen gevormd worden, die met eene mannen- beschamende trouw het vaandel hoog houden. Maar keurbenden kunnen zij dan alleen zijn, wanneer het groote doel van onzen strijd haar bezielend voor oogen wordt gesteld. Daarom, mobiliseert onze christen vrouwen(Rotterd.) TER NEUZEN, 20 Januari 1920. Vrijdagavond vergaderde het bestuur van den Christelijken Besturenbond. Een circulaire betreffende het Infor matie-Bureau werd opgesteld en zal aan verschillende personen worden toegezon den, teneinde van hen steun te ontvangen voor deze nuttige zaak. Thans lokt het socialisme de menschen op allerlei wijze. Daartegen op te treden, wordt meer dan tijd. Voorts werd besloten de gelegenheid te openen, om door bemiddeling van de Besturenbond rijksgoederen uit Weerden voor de arbeiders tegen geringe prijs beschikbaar te stellen. Zondagavond werd in lokaal „Een dracht" een bijeenkomst van meisjes van 12 tot 17 jaar gehouden. De opkomst was zeer bevredigend. Een vereeniging werd opgericht, met aanvankelijk 22 eden. Ook enkele belangstellenden waren aanwezig, 't Is te hopen, dat er zich meerderen als leider en leideres opgeven voor dezen arbeid. Nu de Knapenvergadering is gesplitst, en er een Meisjesvergadering bij komt, zijn er méér leiders noodig. Waar de opvoeding en leiding van onze rijpere jeugd van zoo oneindig veel belang is, m onzen tijd van verwildering en afzak king, twijfelen we er niet aan, of er zullen meerdere personen (ook dames) bereid zijn, in dezen arbeid in 's Heeren Ko ninkrijk werkzaam te zijn. Uit 34 sollicitanten is tot hoofd der Geref. School te Brouwershaven be- noemd de heer I. A. Catsman, Hoofd eener Chr. School te Hoek bij Ter Neu zen. *Zaamsiag. Vrijdagavond wachtte men tevergeefs op licht. Petroleum lampen en lampjes werden weer voor den dag of beter voor den nacht gehaald. Spoedig vernam men, dat deze licht- looze toestand wel 14 dagen kon duren, j Maar 't viel mee sinds Zaterdag werkt - alles weer goed. *Axel. Maandag werd alhier in de Ge- '1 ref. Kerk een openbare vergadering ge houden uitgaande van de afdeeling Pa- i trimonium en de A. R. Kiesvereeiiiging Nederland en Oranje" alhier, waarbij als spreker optrad Dr. E. J. Beumer, lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal te Utrecht. Deze vergadering was belegd om pro test te doen hooren tegen de revolutie en de S. D. A. P. Dhr. A. de Visser opende de verga dering met gebed, sprak een kort ope ningswoord en gaf daarna het woord aan Dr. Beumer. Spreker begon met te zeggen dat we tegenwoordig loven in een tijd, waarin vele „Nieuwe Leuzen" worden gepredikt. Hij betwijfelt echter of dit werkelijk nieuwe leuzen zijn. Ilij houdt zich aau het woord van den Prediker, dat er niets nieuws is ouder de zon. Hij merkt op, dat zoowel revolutie als bolsjewisme, getuige het gebeurde in de omliggende landen, als zijnde de nieuwe leuzen van ;onzen tijd niets anders uit werken dan grenzeloozc verwoesting en verwarring op allo terrein. De geheele rede van den gcachten spreker was één aaneenschakeling van prachtige, kernachtige volzinnen, bevat telijk voor ieder. liij wees er op dat de groote leiders der s. d. a. p. in ons land ook nog tot. op heden prediken de revolutie, de strijd tegen het kapitalisme en een algeheele socialeering. Dat echter hun partijgenoot Noske, 1 als hoofd van het ministerie van lands- 1 verdediging in Duitschland, alle stakingen en verdere ongeregeldheden door die partij mede veroorzaakt desnoods met het zwaard keert. Spreker eindigde zijn rede met den wensch dat allen zouden schragen het tegenwoordig ministerie Ruys en het verder van God gestelde gezag. De Voorz. van de afd. der s. d. a. p. alhier, dhr. A. !i Gilde, gaf zich op voor het debat. Zooals reeds eerder gebeurde kwam deze debater weer met een debat op papier, dat voor het grootste gedeelte thuis van te voren door hem (en wellicht nog door andere hand) was klaar ge maakt. We achten het niet de moeite waard om het debat van den heer't Gilde hier weer te geven. Genoeg zij het nog mede te deelen dat hij aldus eindigde „Eu nu nog wat over den Goddienst. (Ilij tuurde daarna op zijn papieren, maar kon daarop dienaangaande zeker niets vinden, waar om hij vervolgde„Paidon, Visser, ik ben aan 't eind." Het viel Dr. Beumer natuurlijk niet moeilijk dezen debater te beantwoorden. Waar verder niemand het woord ver langde sloot de voorz. de vergadering en eindigde Ds. Beumer met dankzeg- 8in8- De meesten onzer gingen wel voldaan huiswaarts. Er waren ongeveer 550 personen aan wezig. Ofschoon de eerste politieke vergade ring, waarop vrouwen waren genoodigd, waren deze goed vertegenwoordigd. In de Bestuursvergadering van" het Groene Kruis alhier gehouden Vrij dag 16 Januari 1.1. werd met algemeene stemmen tot wijkverpleegster benoemd mej. Van Eenennaam thans in gelijke betrekking te Wolfaartsdijk. Hulst. De heer F. C. O. M. Hombacfl heeft, wegens vertrek naar het buiten land, zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Als zijn opvolger treed op de heer J. II. Baert.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2