Orgaan ter verspreiding der Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 209. Zaterdag 17 Januari 1920. 3e Jaargang. Uit de Schrift. IJit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, II. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 02, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 pér drie maanden. Eranco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENT1ËNVan 1—4 regels ƒ0 60. Elke regel meerl ƒ0.15. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker I). II. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. UIT EGYPTE HEB IK MIJNEN ZOON GEROEPEN. Matth. 2 1315. De vlucht naar Egypte, een bladzijde in liet leven van den Heiland, vcelzins onopgemerkt gelezen en toch van zoo diepe beteekenis. Wat een haat openbaarde Herodes tegen den geboren Koning. De Wijzen uit het Oosten zijn door Goddelijke openbaring vermaand niet over Jeruzalem terug te keeren naar hun land. Zij reisden langs een anderen weg. En toen zij vertrokken waren verschijnt de engel des Heeren aan Jozef in den droom, zeggende Sta op, en neem tot u dat Kindeke en Zijne moeder, en vlied in Egypte, en wees aldaar, totdat ik het u zeggen zalwant Ilerodes zal het Kindeken zoeken, om hettedooden. In Herodes openbaart zich de vijand schap der wereld tegen Christus. „Zie, hoe Ilerodes als 't ware een schijnsel van den antichrist is. Hij zit als koning in 't heilige land, hij bouwt den pracli- tigen Joodschen tempel op, hij raadpleegt, als 't hem te pas komt, de schriftgeleer den, en hij zoekt de Christus uit te roeien". En nu moet de Koning Israels voor Herodes vluchten. Jezus een balling worden buiten Kanailn, waartoe Opdat vervuld zou worden hel woord door den profeet gesprokenUit Egypte heb Ik Mijnen Zoon geroepen. Welk een vernedering, die vlucht naar Egypte. Gelijk er in de herberg te Bethlehem geen plaats was voor Jezus, zoo is er ook geen plaats1 voor Hem in het vader land. In onze gewijde verbeelding zien we ze gaan langs den weg, die door de karavanen bereisd werd, door de woestijn, blootgesteld aan de moeite en gevaren van de reis, die volgens sommigen een 3 a 4 weken heeft geduurd. Hoe lang ze in Egypte vertoefd hebben is ons niet vermeld. Ook dat deel van het lijden geschiedde volgens den bepaalden raad Gods. Opdat de Schrift vervuld worde „uit Egypte heb Ik Mijnen Zoon geroepen." Dit woord leest ge in Hozea 11 31 „Als Israel een kind was, toen heb Ik Hem liefgehad en Ik heb Mijnen Zoon uit Egypte geroepen." Dat ziet dus eerst op de verlossing van het volk Israel uit Egypte's slavernij De Eleere kende Israel, krachtens het verbond met Abraham, daarna kwam het woord tot Farao„Mijn zoon. mijn eerstgeborene is Israel, laat Mijn zoon trekken, dat hij Mij diene". Neen, Israel mocht en kon in Egypte niet ten onder gaan, want in dat Israel lag de Christus besloten, daarom redde God het en bracht het door de woestijn naar Kanaan. En zie nu wordt dit ook bevestigd aan het vleesch geworden Woord. Ook Jezus uit Egypte geroepen, geleid door de woestijn naar Kanaan. Hij als Borg Zijns volks. En let nu eens nader op de geestelijke beteekenis, want in de derde plaats geldt dit woord voor al Gods volk. God roept de zijnen uit Egypte naar Kanaan. En welke is de weg Door de woestijn. Wij hebben ons waardig gemaakt voor eeuwig verstooten te worden uit het land der belofte en onder te gaan in de Egyptische duisternis. Egypte is het beeld der wereld, der Gode vijandige wereld. Ballingen zijn we uit Eden en zie nu treedt Christus zoo in de plaats Zijns volks, dat Hij als balling uit het land Kanaan vertoeft in Egypte, en nu heeft Hij zelf den weg betreden naar Kanaan door de woestijn. En zoo baant Hij zelf den weg voor den zondaar uit 't Egypte der wereld, door de woestijn naar het liemelsch Kanaan. Zoo maakt Hij de zijnen vrij van Egypte. Hij leidt ze uit door Zijn lijden en sterven, opdat het ook van u persoonlijk zou gelden Uit Egypte heb lk Mijn 'oon, of dochter geroepen. Moogt gij de beteekenis van dit woord verstaan Dan verstaat ge, dat men u vrage Zl.ff gij nog in Egypte een dienstknecht van 1' arao, of moogt ge gelooven, ge roepen te. zijn uit het diensthuis der zonde en op weg naar Kanaan Dat is de arbeid der genade. God roept de Zijnen uit Egypte. Zoo gij Zijn stem dan heden hoort, verhardt u niet maar Iaat u leiden. De dienst in Egypte is zwaar. Gij dient een harden meester, die niets anders dan uw verderf bedoelt. Hebt gij die onwederstandelijke roeping moeten opvolgen Dan zijt ge nu in de woestijn. Egypte achter u, Kanaan voor u. Dat alles is door uw Borg. Is 'tin de woestijn u menigmaal bang, put troost uit de vlucht van Christus naar Egypte, in al uwe benauwdheden is Hij verzoclit geweest. Christus een balling buiten Kanaan om u balling een plaats te bereiden in 't eenwig Kanaan. Eens zult gij inkomen in de eeuwige rust. Jezus ging, terug gekomen uit Egypte, niet dadelijk naar Jeruzalem, maar naar 't eenzame Nazareth. Gods kind, geroepen uit Egypte, wordt geleiiT'door de woestijn rechtstreeks naar 't Jeruzalem, de stad met paarlen poorten, om te genieten de eeuwige rust. de Buuijne. V Zegeltjes plakken. Waarom we zonder commentaar het berichtje „Daar gaan je lieve centen" in een vorig nummer overnamen, is ons van meer dan één zijde gevraagd. In bedoeld berichtje werd meegedeeld, hoe <loor een ambténaar van een Raad van Arbeid met geld werd gesmeten. We hebben dat meegedeeld, niet om aan te sporen tot niet plakken. De wetten moeten gehoorzaamd worden. Eu zoo lang de wet niet veranderd is, is plakken plicht. Maar wel wilden we eens even een schril licht doen vallen op het onge- wenschte van overheidsexploitie. Als liet Rijk iets doet, is 't steeds duur. Bij ieger en marine, aan de departe menten en op de bureaux wordt maar al te vaak erg verkwistend gehandeld. Steeds meer ambtenaren worden „onder dak gebracht," zoodat 't vaak schijnt, alsof de arbeidsprestatie omgekeerd even redig is aan het steeds klimmend loon. We geven de voorkeur aan het parti culier initiatief. We wilden opwekken tot een actie voor wijziging der wet. Langs geoorloofde wegen moet gestreefd worden naar vereenvoudiging, doordat Diet langer het Rijk, maar particulieren onderling de verzekering beheeren. De uitkeering kan dan gelijk blijven, zelfs wel iets hooger worden, met be duidend minder kosten. Daarop wilden we de aandacht vesti gen. liet zegeltjes plakken moet er af, en tegen een vaste premie per jaar naar gelang van het uit te keeren arbeidsloon, moet de patroon zijn arbeiders kunnen verzekeren bij soliede maatschappijen, desnoods onder contróle van de Rijks verzekeringsbank. Dat kost minder en is gemakkelijker. In Friesland wordt daarvoor reeds gewerkt. Zouden de afdeelingcn van den Chris telijker! Boeren- en Tuindersbond daar voor niet eens het initiatief kunnen nemen Of enkele groote patroous Ze zullen op algemeene instemming ook van de arbeiders kunnen rekenen. V De stakingswoede, „Staken" is wel een gevleugeld woord geworden. Geen dag schier gaat er voorbij, of de kranten melden van staking. Om loonsverhooging, uit solidariteit, als uiting van protest, ja waar al niet om. Hoe populair echter het woord ook moge zijn, de zaak zelve is erg genoeg. Immers ontwrichten al die stakingen het economisch leven in niet geringe mate. En heusch niet alleen in Rusland en Duitschland. 't Gevaar wordt dreigend, dat straks een gedwongen, algemeene staking zal komen. De groote staking door gebrek aan producten. Dan zal hot eten moeten worden gestaakt. En zal men met een volle beurs aan waardeloos geworden bankpapier verhongeren. Rusland en Duitschland leveren het voorbeeld. De arbeiders verdienen er sommen gehls, waar in normale tijden welgestel de inenschen naar zouden watertanden. Duizenden marken. Maar eilacie, het geld heeft bijna geen waarde meer. Nog lijdt men gebrek. En dan viert één, die nooit staakt, hoewel hij steeds ,bggeerig" is, zijn tri omfen. lie dood 1 Ook in ons land dreigt het maatschap pel ijk leven een crisis tegemoet te gaan, als liooit tevoren is beleefd. Een billijk loon is noodig. Zeker, we ontkennen het niet. Evenmin zullen we beweren, dat alle groepen van arbeiders tot die grens zijn gestegen. Maar wel is onze meening, dat voor andere groepen de grens van het noodige en het geoorloofde reeds is bereikt of overschreden. Maar juist die groepen voeren vaak de felste actie. Laten ze echter bedenken, dat loons verhooging niets geeft, als over heel de linie de prijzen omhoog gaan. En bovenal, dat staking'de productie doet dalen, en dus prijsstijging mee moet brengen. Laten bovenal onze christelijke werk lieden bedenken, dat niet dan in het alleruiterste geval, als alle middelen hebben gefaald, de arbeid mag worden neergelegd. En dan nog niet eens in alle bedrijven, en onder alle omstandigheden. Dat de tegenwoordige beroeringen in de arbeiderswereld worden aangestookt en benut door de revolutionairen, die door gestadige onrust, de toestand „rijp" willen maken voor de revolutie. Meer dan ooit, is groote voorzichtigheid eiscli. Reeds nu grijnst het spook der werkeloosheid in meer dan een bedrijf, o.a. door het valuta-verschil, dat alle uitvoer belemmert. Een algemeene crisis is meer dan waarschijnlijk. Getrouwheid en voorzichtigheid eischt het beginsel en dezer tijden nood. Onlusten in Duitschland. De sinds maanden verwachte onlusten van radicaal-socialistische zijde op touw gezet, zijn over Berlijn gekomen en er zijn alweer tien doodeu en verscheidene gewonden gevallen. Het is te verwachten, dat dit slechts een begin is van de communistische re volutie poging over hetgeheele land. De Duitsche regeering althans schijnt er zoo over te denken. Ze heeft namelijk voor een groot deel des lands den staat van beleg afgekondigd. Wat de eerstvolgende dagen in Duitsch land gebeurt, dientjdus met nauwlettend heid te worden gevolgd. Wie zal dit maal het pleit winnen, het door Sparta- cisten en onafhankelijken opgezweepte plebs of de in elk geval nog op de orde lievende bevolking steunende regeeriug? Wilson heeft de eerste Volkeren bondsvergadering uitgeschreven en onze Nederlandsche Regeeriug is eindelijk ge komen met een uitvoerig toegelicht wets ontwerp waarin aan de volksvertegen woordiging wordt verzocht haar bevoegd heid te verleenen om voor ons land aan sluiting bij den Volkerenbond te zoeken In de Memorie van Toelichting wordt het voor en tegen daarvan degelijk on der de oogen gezien. Uit de roodc heilstaat. De „Daily Mail" publiceert 'n foto uit Rusland van den zoogenaarnden men- schelijken handschoen", namelijk de huid van den voorarm, die door de Bolsjewiki van den arm van hun slachtoffers wordt afgestroopt, na deze in kokend water te hebben geweekt. Van Jood tot Christen. In Warschau zijn in de laatste we ken meer dan 800 Joden tot het Christendom overgegaan. Onder hén bevinden zich Joden, die een toonaan gevende positie bekleedden in Joodsche instituten. Verlenging van den arbeidstijd. Naar uit Berlijn aan de „Rheinisch- Westfiilische Zeitung" van 9 Januari wordt bericht, werd in een bespreking bij den Rijkskanselier over den toestand der kali-industrie, welke de leiding van het kali-syndicaat met den Rijkskanse lier had, geconstateerd, dat de regeering streeft naar een voorziening des binds met voldoende meststoffen. Na het ein de van de suikercampagne verwacht de regeering, dat maandelijks 25.000 ton transportmiddelen zullen vrijkomen, die uitsluitend de transporten voor de kali- industrie zullen ten goede komen, ter wijl bovendien over de invoering van extra-treinen wordt gedacht. De leiding van het kali syndicaat legde er bij de besprekingen den nadruk op, dat het eerst dan een grondige verbetering van den toestand verwacht, wanneer de achturige arbeidsdag in het verkeer en de spoorwegvverkplaatsen wordt opgehe ven en wanneerbovendien met het oog op de productie van een voldoend aan tal locomotieven tot wederinvoering van het stukwerk in die werkplaatsen wordt besloten, Evenals de bezitter het Rijk materieeie offers moet brengen, zoo be hoort de arbeider door verhoogde arbeids prestatie het zijne bij te dragen tot het Ryksnoodoffer. De regeering ver klaarde, dat zij het met deze beschou wingen volkomen eens was en dat een verhoogde arbeidspraestatie onvermijde lijk noodzakelijk was. De staking in België. De poststaking in België breidt zich uit, Zondagavond hebben de postbeamb ten te Antwerpen het werk neergelegd. Gisteren begon de staking te Gent en 't overige Oost-Vlaanderen. Ook te Ber gen, Charleroi, Hasselt, Verviers, Meche- len enz. wordt gestaakt. Sedert Zaterdagmiddag heeft te Brus sel nog geen enkele buslichting plaats gehad. Ook al staken. Wegens de verhooging der collegegel den met 65 pet. hebben alle studenten te Halle het collegebezoek ge staakt. ZOMERTIJD. Terwijl in Nederlandsche landbouw- kringen stemmen opgingen tegen het bestendigen van den zomertijd, is in Frankrijk een wetsontwerp ingediend om dezen in het vervolg in Frankrijk en Algiers telken jare te doen ingaan op 31 Januari en eerst 23 October te doen eindigen, een en ander met het oog op de kolenbesparing. In België gingen reeds stemmen op, om dit voorbeeld te volgen meldt de „Veldbode". EEN STAKENDE WETHOUDER. Do communistische wethouder J. de Boel heeft in den Raad van Wormer- veer gemeld, dat hij gaat staken. Hij eischt meer „loon" ofschoon op de be grooting voor den loopenden dienst 21/2 maal zooveel is uitgetrokken voor jaar wedde aan wethouders als op die van het vorig jaar. COLIJN GEEN MINISTER VAN LANDSVERDEDIGING. Wij vernemen dat oud-Minister Colijn wegens persoonlijke omstandigheden be dankt heeft voor de hem aangeboden portefeuille van een in te stellen depar tement van landsverdediging. HET VERZET TEGEN DE INVALIDITEITSWET. In Friesland zijn de eerste processen- verbaal wegens het niet voldoen aan de bepalingen der Invaliditeitswet opge maakt. ZUIVEL IN FRIESLAND. Er wordt zoo goed als geen zuivel uitgevoerd naar het buitenland. De lage stand der valuta in Frankrijk, Duitsch land en Engeland is daarvan de oorzaak de prijs zou veel te duur worden. Fer kilo in Duitschland bijv. 65 a 7U Mark. Het gevolg is, dat de pak- en koelhuizen iu Friesland vol voorraad zitten, die da gelijks nog grooter wordt. De fabrieken roepen de hulp der banken in om de melkleveranciers te kunnen betalen an dere fabrieken betalen voorloopig maar 50 pCt. van het melkgeld uit. Eu toch moet ons eigen volk de boter en kaas nog duur betalen Wat het bedrijfsleven doorkankert. Hoog zijn de loonen. In verschillende bedrijven hooger dan door de prijsstijging van de onderhouds middelen noodzakelijk is. Meermalen is met die loonsverhooging eene verheffing van het levenspeil der arbeiders gepaard gegaan. Wannneer die loonstijging geen kunst matig opgeschroefde is, die liet bedrijf in zijn levensader treft, valt zij toe te juichen. Over liooge loonen op zichzelf mag dan ook niet gejammerd worden. Gezonde loonsvermeerdering schaadt het economisch leven niet. Maar wat wel in de bedrijfsverhoudin- geu als eene besmettelijke ziekte invreet dat is de kankerende geest van onte vredenheid, die lieeie groepen doortrekt. Dat is de wrevelige stemming die niet met opgewektheid eene loonsvermeerde- rins dankbaar ontvangt, maar ze mok kend aanvaardt als eene afbetaling op hoogere, en voortdurend hoogere bodra gen, die gestort moeten worden. x Dat is do verpestende geest, die met het „de arbeidstijd altijd te lang en de loonen altijd te laag" den strijd om den strijd voert. Dat is de bekrompen achterlijkheid, die de actie om loonsverhooging be schouwt als een „perpetuum mobile", waarvoor geen grenzen zijn gesteld. Die geest is maar al te zeer over gan- sclie cohorten vaardig geworden en komt er geen kentering, dan zal slechts door ban ge wegen van lijden en druk verbetering intreden. De Rotterd. TER NEUZEN, 16 Januari 1920. Ons werd medegedeeld, dat het Be stuur der eventueel op te richten N.V. Fabriek voor houtbewerking na rijp beraad besloten heeft mede reke nende met het feit dat de arbeidsloonen te zwaar on te veel wisselend zijn niet tot oprichting over te gaan. Dinsdagavond vergaderden in het Patronaalsgebouw de besturen van de R. K. Werklieden vereen. „St. Anthonius", de Christ. Nation. Werkmansbond, de Christel. Landarbeiders-bond „Bidt en Werkt" en Romeinen 13 1. Enkele personen waren bovendien uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Besloten werd tot oprichting van een Christelijke Besturenbond, die zich ten doel stelt de Christelijke actie te ver sterken en het belang van den arbei dersstand te dienen. Voorts werd aan genomen aan deze Besturenbond een Informate-Biireau te verbinden, waar ieder gratis advies voor allerlei zaken zal kunnen bekomen. Getracht zal worden voor dit Bureau, dat niet alleen voor arbeiders, maar evenzeer voor patroons en middenstan ders opgericht wordt, de medewerking van alle Christelijke ingezetenen te ver krijgen. Vereenigingen kunnen tegen een kleine bijdrage per lid toetreden. Op de volgende vergadering zullen ook „St. Rafael,,, de R.K. Werkl.-Vereen, op Sluiskil, de afdeeling van den Christ. Nationalen Werkmansbond aldaar enz. uitgenoodigd worden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren Kriekaart, Leunis, F. Faas, J. A. Meertens, A. L. de Jong, II. J. v. d. Ouden en II. S. v. Houten. Het bestuur verdeelde later de functies als volgt: U. S. v. Houten, voorz., Leu- nisi secretaris en A. L. de Jong (opzich ter Waterstaat), penningm. *Zaamslag. Als bewijs voor den lan gen duur der bietencampagne kan wor den aangevoerd, dat deze week nog beet wortelen werden vervoerd uit het land van Hulst voor de fabriek te Moerbeke Tijdens de stormen in deze week zijn in deze gemeente vele pannen van huizen afgevlogen, inzonderheid van die huizen, die op dijken staan. Verschillende rietendaken van schuren zijn beschadigd. Van de Öpenb. school in de Gr. H. polder, werden groote lappen zink weg geslingerd. Zaamslag. Op 1 Januari 1919 telde onze gemeente 3600 zielen, n.l. 1746 mannen en 1854 vrouwen. In 1919 werden ge boren 47 jongens en 57 meisjes, totaal 104. Er vestigden zich 84 mannen en 60 vrouwen, totaal 144. In 1919 overleden er 22 mannen en 21 vrouwen, samen 43. Er vertrokken 151 mannen en 126 vrouwen, totaal 277. Op 1 Januari 1920 telde Zaamslag dus 3488 zielen, te (weten 1684 mannen en 1804 vrouwen. De bevolking vermin derde dus met 62 mannen en 50 vrouwen, totaal met 112 zielen. Er werden 44 huwelijken gesloten.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1