Oroaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-ïlaanderen. No. 208. Woensdag 14 Januari 1920. 3e Jaargang. F E U I L L E T 0 N. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. JAN WAANDERS. msmtszaa B—rauwe» Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-\laanderen te Ier Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den 'redacteur, 11. S. v. HOUTEN, Vloosvvijkstraat G2, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland/1.25. ADVÈRTENTIËNVan 1—4 regels 0.60. Elke regel meer] ƒ0.15. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën ,tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker U. II. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. H.H Medewerkers en Cor respondenten worden verzocht hun nota's in te zenden aan het adres van den Redacteur-Administrateur. V Vrede. Iloe werd tijdens den oorlog naar vrede uitgezien. Die zou immers een eind maken aan alle ellende. Thans is de vrede gekomen. En in somber stilzwijgen ontvangt de wereld de vredesboodschap. Gevolg van wantrouwen in het bedoelen der over winnaars. Beter is 't misschien te zeegen hot. vredesverdrag is geteekend. Immers van de ware vrede zijn de volkeren nog zoo ver af. Gerechtigheid is zoek, de waarheid bedekt, do vrede verkracht. Toch verheugen wo ons over de teekening van het verdrag. Zij 't al niet met. groote blijdschap. Mogen nu handel en industrie spoedig weer opleven. Opdat Europa zich her- stelle van de diep geslagen wonden. V Fransche gruweldaden. Na de Engelsche gruwelen in Indië, waar honderden weerlooze inlanders koelbloedig werden neergeschoten en dorpen uit vliegmachine's gebombardeerd meldt de Pers ons riu Fransche gruwel daden, die al weinig minder erg zijn. In Frankrijk zijn nog duizenden Duil- sclie krijgsgevangenen. Ver van vrouw en kroost moeten ze in harden dwang arbeid werken aan de wederopbouwing van de verwoeste steden in Frankrijk. Geen wonder dat menigeen tracht de grenzen van 't gastvrije Nederland te bereiken, om via ons land de „Heimat" binnen te komen. Dat de Fransche autoriteiten dat met leede oogen aanzien is te begrijpen. Er. dat ze daarom 25 francs premie beloven voor eiken teruggebracliten vluchteling is tot daaraan toe. Maar dat ze voor een doodgeschoten vluchteling50 francs beloven is monsterachtig. En toch is het zoo. Te Rijssel werd dan ook aan do be wakingstroepen gevraagd, of ze voldoende scherpe patronen bij zich hadden. Toen bevestigend geantwoord werd, deelde dc aanvoerder mee, dat zonder waar schuwing elke vluchteling moest worden neergeschoten, wjjnt de regecring heeft op elk lijk een premie gesteld van 50 francs. Als de Duitschers zoo iets nu eens deden. Wat zou de ententepers een ge huil aanheffen over de snoodheid der „hunnen". Zelf maken ze 't echter nog erger. Dc vrede heeft nog geen vredesstem- ming gebracht. Vooral niet bij de Fran- sclien, die uit angst voor den thans wcerloozen, maar fel getergden leeuw, in bittoren haat en niets ontziende wreed heid het middel meenen gevonden te hebben, Duitschland er onder te houden. Moge God aan onze diepgezonken wereld de werkelijke vrede schenken. V De strijd tegen het drank misbruik. Iu Engelsch Canada is het verbod van 4G) ZELANDI A. „Eentje maar, tante," herbalde Dolf, toen tante niet dadelijk antwoordde. Ze las de teleurstelling op zijn leuk gezichtje. „Da's weinig hé? Maar vanavond zal de post misschien weer wel een heele boel brengen 1" troostte ze. Ja, knikte Dolf, vol hoop. Hij hield den brief nog in de hand. „Leg 'm maar op den schoorsteen, Dolf, dan zal paatje hem wel vinden als hij thuis komt." Dolf klauterde op oen stoel en zette den brief rechtop tegeii den spiegelzoo zou vader hem wel dadelijk zien. Dan ging hij weer aan zijn stille spel met zijn bouwdoos om vader straks te verrassen met een mooien toren, die hij „zelf, heelemaal alleen" bad gemaakt. Jo stond op, begaf zich naar de an dere zijde der kamer. drankverkoop, dat als oorlogsmaatregel was ingevoerd, weer opgeheven. Op zichzelf is dat te betreuren. Als men erkent de volksenergie te verhoogen door afschaffing van bet drank gebruik, en dit middel aanwendt om krachtiger oorlog te kunnen voeren, dan moest men het meer nog noodig achten in vredestijd. In Amerika bleef men het verbod handhaven. En wat blijkt nu Scharen van dorstige Amerikanen zijn met de Kerstdagen naar Canada getogen, «mi er hun „dorstige kelen" te laven. Geen aanbevelenswaardige wijze van Kerstfeestvieren. Ook een bewijs echter, dat de wetge ving rekening moet houden met de volksopinie. En niet te veel vooruit moet loopen, wat deze materie betreft, op de op een bepaald tijdstip gevestigde over- tuiging. De propaganda der drankbestrijders moet zich in de allereerste plaats richten op de volksconsciente. De hulp van den wetgever is daarbij wensoheiijk, maar moet bijzaak blijven. liet kwaad kan alleen afdoend en doel matig bestreden worden, als de bestrij ders steun vinden in liet volksbewustzijn. De Volkerenbondsraad is tegon Vrijdag a.s. te Parijs bijeengeroepen. Uit Londen meldt men, dat een Italiaanscli passagiersschip vergaan is, doordat het op een mijn liep. Er zouden 900 menschen verdronken zijn. Volgens de bepalingen van het vredesverdrag moeten de geallieerden binnen 14 dagen de lijst overleggen met de namen der Duitschers, die ze wegens oorlogswreedheid willen vervolgen. Het verzoek tot uitlevering van den keizer moet binnen enkele dagen worden gedaan. Er wordt echter uit Parijs verzekerd, dat men den keizer bij verstek zal ver- oordeelen en hem rustig in Nederland laten blijven. Of 't waar is? 't Zou een reuzenver- tooning zijn. BERLIJN, (part.) In heel Bulgarije staat het spoorwegverkeer stil omdat het spoorwegpersoneel een algemeene staking heeft afgekondigd. De regeering lieeft de reserve onder de wapens ge roepen. Te Mustafa Pasja, Kawalla en andere plaatsen is liet tot botsingen gekomen tusschen de stakers en de po litie. Te Sofir had gisteren een ontzaglijke betooging plaats tegen den Koning en de regeoring. Meer dan 40,000 menschen trokken naar liet paleis van den Koning en eischten zijn aftreden. Slechts met moeite gelukte liet de politie en de sol daten om de betoogers uiteen te jagen. Een Tiongaarsche antirev. partij. In Boedapest beeft zicli een politieke bond van Hongaarsche Calvinisten ge vormd die zich ten doel stelt aan het Calvinisme den daaraan toekomenden invloed op liet nationale leven te ver schaffen. Bij de stichting van den nieu wen politiekcn bond is er op gewezen, dat hij een steun zal zijn van den te gen woordigen cliristelijken koers. Onwillekeurig hield ze even stil, om een blik te werpen op liet adres van den brief, die zoo, in 't oogvallend op den schoorsteenrand stond. HèDat was haar naam. De brief was aan baar adres gericht. Ze nam hem op. Bekeek hem, wist toch niet, van wie die komen kon. Nieuwsgierig sneed ze het couvert open, haalde den brief te voorschijn, zocht de onderteekening.... Hoe? Hè?.. Ja, duidelijk stond liet er „Hendrik van Rensen". Ze zette zich, om te le zen. Wat moest dat beduiden? En al lezende, purperde haar voor hoofd, trokken haar wenkbrauwen zich ontevreden samen tot ze van den brief een prop maakte en dien nijdig op tafel wierp. „Is tante boos?" vroeg een beetje verschrikt, kleine Dolf,- Die vraag bracht baar weer cenigszins tot zich zelf. „Nee", zei ze, zich bedwingende, „tante is niet boos hoor. Ga maar gerust weer spelen." Ze trachtte haar gezicht in vriende lijker plooi te brengen en tegen hem te glimlachen. Wijzer dan de rest. Naar bekend is, zegt een draadloos Duitsch bericht, heeft de Italiaansche regoeriug destijds op de conferentie te Parijs zich ver/.et tegen den eisch van de uitlevering der Duitschers, daar liet, in tegenspraak is met de overleveringen der rechtspraak, da' de aanklagers te gelijk rechter zijn in eigen geding. In overeenstemming met deze houding heelt Italië, naar de Vossisclie Zeitung ver neemt' voor z i c li geen uitleve ring van Duitschers geëisebt. Onduldbaar. De firma Scliichau te Elbing bij Ko ningsbergen heeft haar personeel ge waarschuwd, dat zij hare bedrijven zal sluiten als de verregaande 1 u i- h e i d, het houden ran politieke bespre kingen gedurende den diensttijd en het stelen niet ophouden. Kolengebrek in Duitschland. „Ik zag bijna geen rook I" Kleinigheden kunnen zooveel zeggen, 'n Reiziger, die uit Berlijn naar Am sterdam kwam, zat in zichzelf gekeerd*» naar buiten te staren. Plotseling trof hem iets. Hij zag bijna geen rook Daar stonden langs de lijn en in 't veld en langs de wegen allerlei huizen landhuizen en arbeiderswoningen, boer derijen en burgerhuizen, met tal van schoorsteenen maai schier nergens zag hij rook. De schoorsteen, die rookte, was lioo- ge uitzondering. En toch was 't daar, toen hij er langs en door spoorde, knap winter en vroor het ettelijke graden Celsius. Evenwel gaf de schoorsteen geen rook. Eu toen hij in 't gebied der nijverheid kwam, telde hij in korten lijd niet min der dan 32 hooge fabrieksschoorsteeneu waarvan er maar twee rookten. Want er is nijpend brandstofgebrek. En al heerschen in Duitschland nog geen Weensche toestanden, toch wordt er zeer veel geleden, liet is en blijft er nog steeds een volk in de ellende, Frankrijk beeft den oorlof ondergaan. Duitschland is er in ondergegaan. En 't is er nog de hachelijke vraag, of liet uit dien ondergang langzaam nog weer zal verrijzen, dan wel steeds ver der tot een chaos wegzinken zal, een dreigend gevaar voor geheel Europa. Keizer Wilhelm voor 't gerecht P Of 'ter dan nu van komen zal? Weer duiken in de huitenlandsche pers geruchten op, dat de uitlevering zal worden gevraagd van di n vluchteling op Am e rongen. Straks, zoodra de vrede van kracht werd. Of onze regecring toegeven zal Ik kan er niet over oordeelen, maar wat ik me niet voorstellen kan is, dat de Entente ons met dwangmaatregelen vervolgen zou, als wij weigerden. Een Napoleon op Elba bleef gevaar lijk. Wilhelm II, straks te Doorn, na de Duitsche en Russische publication van zijn handteekeningen en brieven is „dood", al rekt zich zijn leven nog voort. E&n ongewone erfenis. Robert Mac Lean, sergeant in liet Amerikaansclie leger, maakte zes jaar Het lukte maar half. „Tante is toch wel een klein beetje boos, geloof ikj" onderstelde Dolf, haar nog onderzoekend aanstarend. Zc wenkte hem, maar te gaan spelen streek hem liefkoozend over do blonde krullen Stil zijn, hoor Dolf, anders wordt moetje wakker!" Dat beroep op moetje deed hem naar zijn speelgoed terug koeren. „Stoute brief," mediteerde hij. Ze meende, dat hij in 't geheel niet meer aan 't gebeurde dacht. „Stoute briefriep hij nog eens zachtjes maakte van een stuk papier een bal en smeet dien hard op den grond naast zich. Opeens stond hij op kwam naar haar toe. „Moet paatje 'm niet lezen „Waarom „Paatje kan toch zóó niet lezen?" Verontwaardigd, dat tante hem niet be greep, wees hij op den prop. „Nu vent, 'twas een brief voor tante. Paatje hoeft dien stouten brief niet te lezen." Ze greep hem en wierp liern in 't vuur. De kleine man was gerust gesteld en speelde voort. geleden op de Filipijnen kennis met sul tan Abdofl Koesja-Mid toen heerscher over het eilandje Lang, in wiens gunst de Amerikaan zoo hoog was gestegen, dat de vorst liern tot zoon aannam. Dc sergeant had heel de geschiedenis al vergeten, maar kreeg nu bericht dat de sultan gestorven is en hem in zijn testament tot. zijn erfgenaam benoemd heeft. Mac Lean krijgt aldus niet alleen een koninkrijk, doch ook een harem van veertig vrouwen. Eu hij is al getrouwd eu wel met burggravin Zesnewska een Poolsche. Deze zal hem nu naar het eilandje vergezellen en ze verzekert in haar omgeving, dat haar trouwe man de 40 vrouwen aan de sultans in de omgeving schenken zal. De onlusten in Ierland. LONDEN, De „Times" verneemt uit DublinSir Joseph Byrne, de inspec teur-generaal der Koninklijke Iersehe politiemacht is plotseling ontslagen. Elf politieagenten-militairen verdreven een aantal gewapende en gemaskerde lieden, die een aanval deden op de po litieposten van Druuilish in het land van Longford. De aanvallers maakten gebruik van bommen eu hadden hoornen geveld Eveneens dederT gemaskerde lieden een aanval op het postkantoor ran Cam- berwell. Een vrouwelijke postbeambte greep een der lieden vast, maar zij werd met een ijzeren staaf tegen den grond geslagen. De bandieten ontkwamen met een buit van honderd pond sterling. Trouwlustig. Een vrouw vertelde Woensdag aan den magistraat in Willesden, dat zij negen jaar geleden getrouwd was en haar man, na den vijfden dag van hun huwelijk, verdwenen was en zij nooit meer iets van liern gezien of (gehoord had. Het was een gewezen soldaat en had bij bet uitbreken van den oorlog (ongetwijfeld opgeroepen (moeten worden, maar voor zoover zij wist, had hij geen familie in leven, bij wie zij navraag kon doen. Zij was nu van plan om te hertrouwen en wilde weten, of zij dat volgens de wet kon doen. De [magistraatIndien uw werkelijke man over twintig jaar opduikt, zal uw twoede huwelijk nul en vangeener waarde zijn en zult u schuldig zijn aan bigamie, ofschoon ik niet geloof, dat men u streng zou behandelen, lloe noemt u uzelf nu? De vrouwWeduwe. De magistraatU kunt moeilijk zeggen, dat u dat bent. In de gegeven omstan digheden zie ik niet, hoe u de wettige vrouw van den tweeden man kunt wor den. U hebt geen bewijs dat uw eerste man dood is. De vrouw Zou men mijn tweeden man volgens de wet iets maken, als de eerste opdook De magistraatNiets. De vrouw Zou miju eerste man ge straft worden, als hij verscheen De magistraatHij zou mogelijk wegens kwaadwillige verlating gestraft wgrden. De vpouwDan geloof ik, dat ik het er maai op zal wagen. Vulcanische Uitbarsting Berichten uit Mexico en New-York van Donderdag melden, dat de geweldige verwoestingen in Mexico, een gevolg zijn geweest van een uitbarsting van de Cer- „Hoe durft-ieoverlegde ze. Zoo'n laag sujet. Voor de tweede maal nu. 'k Geef 'm natuurlijk geen letter ant woord". De toorn deed 'haar wangen gloeien. Die vleiende taal, dat laf geliuicliel. Eerst 'n verontschuldiging over zijn „on gepast optreden." laatst, toen hij haar alleen thuis wist. j'n Schijnheilig schuld- bekennen. En dan '11 schimpscheut of wat op Jan Waanders. Op z'n „afzakken." En dat hij, Henk v. Rensen,'t zoo eerlijk en oprecht meende. Dat alleen zijn groote liefde voor haar hem de grenzen der betamelijkheid had doen overschrijden dat-ie altijd bah! Ze walgde er van. Die huichelaarHoe durfde, hoe durfde hij tochEn zou hij nu waarlijk ver wachten, dat ze wou de mogelijkheid zelfs niet, voor 'n enkel oogenblik onder stellen. De ellendeling En dat zat eiken Zondag trouw in de kerk met uitgestreken gezicht. Liefst zoo, dat hij haar zien kon. Ze was er al eens voor op 'n andere plaats gaan zittenmaar hij wachtte altijd tot ze gezeten was Zelfs Gods huis mis bruikte bij voor zijn minne bedoelingen... de gluiperd Nee, dan was Jan toch. ro de San Miguel, een lage berg in de buurt van Cordova in den staat Verra Cruz. Een heuvel is in tweeën gesple ten en zwavel, vuur en lava hebben zich uit de splijt over een afstand van mijlen uitgestort. De heuvelachtige streek is door de uitbarsting in een vlakte ver anderd, waar liet Java als een rivier overheen bruist, dorpen en hoeven weg vagende. De steden San Miguel eu Calcahuako en tal van dorpen zijn ver woest en honderden menschen dakloos. De bijzondere correspondent van de United Press te Mexico seint, dat vast staat, dat de dorpen Saltillo, Lafragua, Ocotepie, Marzanito Plalacliiemta en Quimixtlan volledig van de aarde weg gevaagd zijn eu dat slechts steenlioopen de plaats aangeven, waar zij eens gestaan hebben. Andere plaatsen zijn gedeelte lijk vernield en de staat Puobla is ver woest. Het aantal dooden wordt offici eel op 3000 geschat. Te Jalapa is in een straat geen enkel huis blijven staan en in de rest van de stad is 80 pet. der liuizen verwoest. De regeering heeft treinen met levensmiddelen en Roode Kruis-treinen naar de streken van de ramp gezonden. De toestand is eenig- zins moeilijk, doordat een deel der ver woeste streken in liet bezit der opstan delingen is. Woensdag is weer een aardschok waar genomen, die vier minuten duurde en welks middelpunt in Orizaba lag. Nieuwe vulcanische ramp in Mexico. 4000 personen omgekomen. PARIJS, 10 Jan. Uit Mexico wordt geseind, dat bij de vulcanische uitbarsting in den staat Mexico, die door een aard beving gevolgd werd, ongeveer 4000 personen zijn omgekomeu. Twaalf steden en dorpen zijn vernield. De uitbarsting duurt voort. DE PLANNEN VAN MINISTER DE VRIES. De Minister van Financiën heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij schrapt vau zijn plannen de belasting op koffie, thee en cacao, de registratie van het vee, de reclamebelasting, de facturen-cognossementen- en vrachtbrie- venbelasting en de wegenbelasting. Gehandhaafd blijven echter de tabaks belasting, de weehie-belasting, successie belasting, grondbelasting en een tech nische wijziging van het tarief. BELASTING OP DE VERMOGENS VERMEERDERING. De vrijz.-dem. Kamerfractie moet het plan hebben, nu liet ontwerp-vermogens- aanwas belasting is teruggenomen, het heffen van belasting op de vermeerdering van het vermogen tusschen 1914 en 1919, op te nemen in het ontwerp-Marchant in zake de z.g.n. heffing ineens. REKENING-COURANT VAN EEN GEMEENTE BIJ EEN BANK. De gemeenteraad van Haskerland had besloten, omdat dit voor de gemeente- financiën beter zou zijn, een rekening- courant te openen met liet agentschap van een Bankvereeniging. Gedeputeerde Stalen onthielden daaraan hunne goed keuring. B. en W. vroegen daaromtrent advies anders, eerlijker geweest. Diè woü niet huichelen, die kóu het nietWèg, wèg, al dat denken 1 Wat had ze met Henk van Rensen, maar wat had ze ook met Jan Waanders te maken? Hij behoorde een andere, weldra voor goed Ze mócht niet meer aan hem denken hij moest dood voor haar zijn dood Hij moést, móést! Was hij het? HOOFDSTUK XVII. Zti gingen trouwen. Hij had nu wel zoo'n haast niet willen maken, maar Truus hield niet op. „Waar moesten ze nu op wachten in vredes naam Ze hadden toch allebei de jaren en ze kenden olkaar immers al lang ge noeg En Jan had weinig daartegen in kunnen brengen. Truus had gelijk, 't Gaf maar aanleiding tot gepraat. Waarom zou hij eigenlijk ook niet? Truus, ja, mama was hartelijk genoeg; en pa, och dat was ook al weer geluwd maar 't échte van vroeger, dat was het toch niet meer. En de hoop, dat 'n langere verloving zijn ouders meer met de aanstaande familiebetrekkingen zou verzoenen, had hij gaandeweg geheel verloren. (Wordt vervolgd). I »irW\TPHfnXim r»!* 1 f 1 IKMnnnJ^n T?Hnn/)n nnH f 1 On DOOli ■■■■Manfiffwra ihh—iihiiiiwi

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1