m LEZING met lichtbeelden Van Heinde en Verre. Burgerlijke Stand. Advertentie n. Suiker. PIL A. KMJFF, Zaamsiag. AGENT VAN POLITIE Gevestigd sedert 1871 I/v.Waesbergbe-Jaiissens Firma J. VAN R0MPU. EIKEN BALKEN, EAA. S. J. HEKKEK Donderdag 15 Januari 1920, Een WOONHUIS en een SCHUUR MiNNIK AALST, Dc heer Visser zoude de zaak toch liever eerst nog eens op liet gemak bespreken. De Voorzitter oppert daartegen be zwaren de menschen die daar wonen, zitten op het maken der straat te wachten en als er nu weer op een volgende raadszitting moet worden gewacht, duurt bet, veel te lang. Er zijn hier nu toch voldoende deskundigen bijeen, die er over kunnen oordeelen. De heer A. de Feijter verklaart,-dat als er op de zijkanten ook macadam gestrooid wordt, liet werk veel beter zal gemaakt worden dan als het gedaan wordt zooals do heer Wisse voorstelde. De lieer Wisse verklaart zich nogmaals bereid, dat wel te willen doen. Met algemcene stemmen wordt alsnu goedgevonden dat het werk zal worden uitgevoerd overeenkomstig de thans gehouden besprekingen. b. De heer Kaijser wijst er op, dat het volgend jaar de notulen zullen worden gedrukt. Hij vraagt, of de leden de ingekomen stukken en voorstellen van burg. en weth. ook niet toegezonden zouden kunnen krijgen, want het is toch nogal bezwarend daarvoor naar de secretarie te komen, daar er zeker een halven dag mede verloren gaat. De Voorzitter zegt toe, deze vraag bij burg. en weth. te" zullen bespreken. c. De heer Kaijser heeft vernomen, dat er voor onderhoud van de wegen te Othene is aangevoerd 3000 Kg. macadam de werkman heeft daarvan gestrooid, maar dat was lang niet voldoende voor de behoefte. Er liggen nog groote putten in den weg, o.m. aan den watergang, aan de bijzondere school en onder langs den dijk. Er zou nog wel eens zooveel noodig zijn als er is aangevoerd. Hij wijst ook nog op den toestand van den achterweg bij Sanders en een eind voorbij M. Goossen naar Wagenaar. De Voorzitter geeft te kennen, dat er rekening moest worden gehouden met den op de begrooting voor 1919 beschik baren post, terwijl de prijs van de macadam zoozeer gestegen was. Daar door moest genoegen worden genomen met een kleinere hoeveelheid macadam. De Weg onder langs den dijk is moeilijk droog te houden, maar die is naar hij meent toch niet zóó slecht, althans niet slijkerig. Aan de Christelijke school ligt de weg ook hard en hij acht daarvoor zooveel niet noodig. In het algemeen de aanvoer voor alle buurten en wegen grootor had moeten zijn. Maar als er maar f 600 op de begrooting staat, kan men er geen f 1000 uitgeven. Spreker wijst nog op de buurt Val. Daar zou zeker meer noodig geweest zijn, dan waarover men kon beschikken. Ilij wil echter nog wel eens zien, of er wat aan te doen is. Voor het Veer was er anders ook 10,000 K.G. en nu heeft men het met 8000 K.G. moeten doen. De heer de Feijter bevestigt het be toog van den Voorzitter; er was overal meer macadam noodig, maar gebrek aan de noodige fondsen waren een bezwaar om meer te koopen. De heer Kaijser vindt het niet prettig, dat om de aangevoerde reden voldoende onderhoud der macadamwesren achter wege moet blijven en hij meent, dat daarvoor tijdig maatregelen hadden be. liooron te worden genomen. De Voorzitter voert hier tegen aan, dat er niets aan te doen is, als een post niet toereikend is, een enkele post kan wel eens worden overschreden, maar op den duur komt er aan de rekbaarheid der begrooting een eind. Met liet gesprokene zal echter rekening worden gehouden. d. De heer Kaijser heeft nog wat, doch hij weet niet, of dit misschien niet behoort, tot de verplichting van den Margarethapolder. Misschien kunnen echter burg. en weth. daarop dan do aandacht-van het polderbestuur vestigen. Hij meent namelijk, dat overal waar er duikers langs de wegen zijn, deze aldaar moeten worden afgerasterd. Nu is er daar dicht bij Othene een duiker, waar het niet het geval is en als men van de Val komt, kan men licht met paard en rijtuig te water geraken. Velen hebben dat al ondervonden. Hij zoude wenschen dat er met het polderbestuur werd ge sproken over afrastering van den weg of over dempen van den watergang ter plaatse. De Voorzitter acht het in het licht gestelde gevaar niet denkbeeldig en zal van de mededeeling nota nemeri. e. De heer de Jonge wijst op een goot in de Axelsche straat, waar altijd modder blijft staan. Hij acht de afstand van een daar liggende zinkput wel wat. groot en het vuil moet nu wel over een te grooten afstand door de goot worden geveegdals er nog een zinkput zou worden gelegd, was het euvel misschien verholpen. De Voorzitter wijst er op, dat de verordening bepaalt, hoe er met het doorvegen der goten moet worden ge handeld. Hij zegt echter toe, daarnaar eens te zullen zien. De heer de Jonge is daarmede voor- loopig voldaan, doch vestigt nog de aandacht op een klacht van de in dc Axelsche straat wonende weduwe de Vos, dat het water van de straat altijd naar haren tuin vóór hare woning zakt. Ook daar zou wel eens naar gezien moeten worden. De Voorzitter zegt dat toe. f. Dc heer Koopman verklaart, dat hij, toen hij nog geen lid van den raad was, reeds altijd de aandacht had ge vestigd op den weg -naar liet Poontje en dat hij toen altijd zich voornam, dat als hij eens lid van den raad zoude worden, zijne krachten te zullen aanwenden om verbetering van dat wegje te bewerken. Al in de eerste vergadering die hij heeft bijgewoond heeft hij daarover gesproken, maar dat eindje weg van ongeveer 600 meters ligt nog altijd even vuil en slecht het is in één woord verschrikkelijk, zooals dat wegje er uit ziet. Hebben burg. en weth. daaraan nu nog niets gedaan, of kunnen ze er niets aandoen. Is dat nu te danken aan koppigheid, gierigheid of conservatisme? In ieder geval ligt het er voor schandaal. Hij vraagt, wat het resultaat is, van de door burg. en weth. aangewende pogingen. Er ligt daar bij P. Faas een berg met peeën en daar bij in den weg een groote put van wel een nieter in doorsnede, die men, als men -tir met paard en wagen moet passeeren onmogelijk kau misrijdeu. Of men loopt gevaar er met den wagen in te verzinken, of wel het paard geraakt er zóó diep in, dat men te nauwernood den rug van het dier nog ziet. Hij acht het een groot contrast aan de eene zijde ziet men daar rijke boereu in den poider wonen, die mooie opbreng sten krijgen van'hunne landerijen en aan den weg daarlangs wordt niets gedaan. Ja, toch, er is in dien put, wel gewogen 14 onsen grind gestort. Wat dat betee- kent kan men wel begrijpen, dat is zoo goed als niets. Hij herhaalt, hier is het volop rijkdom, en de weg verkeert in een toestand van het jaar 1600. De Voorzitter geeft te kennen, dat burg. en weth. in dezen hun plicht hebben gedaan. Zij hebben de onderhoudsplich tigen gesommeerd den weg in orde te makeu en er Ged. Staten kennis van ge geven, maar die schijnen ook geen macht te hebben om op te treden. Burg. en weth. hebben den Aandijkepolder aangeschre ven om een deel der kosten bij te dragen en ook de andere polders. Die hebben er in toegestemd, maar de Aandijke pol der is in gebreke gebleven bericht te sturen. Toch is dit door den ontvanger- griffier van den polder toegezegd. Hij zeide, dat er. over gesproken was om den weg te bekeien, maar met de tegenwoor dige duurte ziet hij niet in, dat men daartoe zal overgaan en meent hij dat het een middel is om de zaak op de lange baan te schuiven, en noeuit hij het een doekje voor het bloeden. De Voorzitter betoogt voorts, dat er aan den weg naar de Poonhaven weinig te doen valt. Men kan toch moeilijk iederen aanpalende eigenaar gaan som- meoren om zijn deel van den weg te maken. Het is een aarden weg en die wordt in het najaar altijd stuk gereden. Er kan echter alleen gevorderd worden, dat een weg naar zijn aard wordt onder houden, een aarden weg behoeft dus alleen met aarde gemaakt te worden en als nu zoo'n put in den weg met slijk gemaakt werd, werd de toestand nog veel erger, want dan zouden de menschen er heelemaal in blijven steken. Hij meent, dat er voor het oogenblik weinig aan te doen is. Als we hen sommeeren zegt hij, en ze maken het met slijk, hebben we niets te zeggen, maar dan wordt de weg nog slechter. De heer Vinke meent, dal het hier eenigszins anders is. De put ligt in den grintweg, doch ter plaatse werd met de wagens gedraaid en daardoor werd de grind er uitgereden. Dit zou dus terug met grint moeten worden gemaakt. De Voorzitter gelooft niet, dat liet mo gelijk zal zijn om in den toestand zooals de weg nu ligt, daaraan verbeteringen aan te brengen. De opmerking van den hoer Koopman betreffende die rijke boe ren, weet hij niet, of die hier zoo op zijn plaats is. Het is de vraag, wie er zeg gingschap over heeft. In elk geval, zou den burg. en weth. de onderhoudsplich tigen kunuen sommeeren den weg te maken. De heer Vinke merkt op, dat een grint- baan niet met sljjk kan gemaakt worden, dut gaat niet. De heer Faas wil, naar aanleiding der mededeeling van den heer Koopman, be treffende die 14 onsen grint opmerken, dat er later nog drie karren grint zijn gestort, zoodat die put tamelijk is opge maakt. Do heer Koopman Dat moet dan toch nog maar pas gebeurd zijn. De heer Faas Verleden week. Ik wijs daar maar op, omdat, als het gemeente bestuur ging sommeeren, ze zouden zeg gen dat de argumenten onjuist waren. De heer Vinke acht. die herstelling toch verkeerd behandeld, met grint en modder kan men geen weg maken. De Voorzitter zegt toe, dat burg. en weth. zullen zien, of er iets aan te doen is. g. De heer Van Iloeve vraagt, hou het nu slaat met het lever-en van stroom over den meter. De Voorzitter antwoordt, dat de me ters alle zijn geplaatst. Natuurlijk kun nen niet alle aansluitingen tegelijk ge maakt worden, voor het oogenblik zijn de lichtgebruikers voor de helft over den meter aangesloten en binnenkort zal dat met alle het geval zijn. h. De Voorzitter gevoelt behoefte thans zelf nog iets te zeggen. Ilij brengt in deze laatste vergadering des jaars, dank aan de leden van den raad voor al het geen zij in de nieuwe zittingsperiode hebben gepresteerd. Hij is dankbaar voor den steun die hem verleend is en voor de aangename verhouding, die steeds is bewaard gebleven. Hij hoopt, dat dit steeds zoo zal blijven als de gemeente raad in liet nieuwe jaar samenkomt en dat de gemeente Zaamsiag daarin steeds anderen ten voorbeeld moge strekken. De Voorzitter sluit de vergadering met dankzegging. We troffen dezer dagen het volgende berichtje in „De Maas-en Scheldebode". We nemen het in zijn geheel over; het was ingezonden uit Melissant (Flaiikee) Zegeltjes plakken Voor mie P Historisch. Van Ta was ar beider, maakte wel eens een wekker voor zijn buren, doch ging liever hooger op, eerst controleur en nu o won der bij den Raad van Arbeid. Meneer moest van Rotterdam naar Arnhem. Per spoor Oneen! dan maar per auto. Toevallig was de chaffeur een Dirkslander (dit plaatsje ligt dicht bij Melissant), doch meneer kende hem niet. Voor een eerste klasse hotel moet de auto stoppen; meneer' stapt uit en tieedt binnen, chauffeur volgt met overjas en parapluie van meneer en krijgt voor vracht f40.fooi fff.plus een flink maal eten. Is het wonder, dat een invalide geen pensioen krijgt, zoolang hij nog 581,3 cent per dag kan verdienen?" Tot zoover dit bericht. Aan de juist heid valt niet te twijfelen. Nu durven we wel voorspellen, \yanneer op (leze wijze zoo met het geld van de zegeltjes wordt omgesprongen, de boerenbevolking nooit warm zaf loopen om deze op zich zelf nuttige wet 11a te leven. En de bevolking in de steden? Ook die is vermoedelijk wel te „krenterig" 0111 zulke bokkesprongen goed te keuren. In dit opzicht zijn de stedelingen het zeker met de plattelanders eens, dat ze tot dezelfde conclusie komen: „daar gaan je lieve centjes!" Hondsdolheid. 't Loopt in Friesland bij de ijzerhan delaars storm 0111.... muilkorven. We gens een geval van hondsdolheid is ge last, dat alle honden gemuilkorfd moe ten zijn. Maar muilkorven zijn er niet 'tis wel 20 jaar geleden dat hondsdol heid in deze provincie voorkwam, 't Is dus geen courant artikel. Dan fluks bestellen. Echter sommige fabrikanten hadden daarin ook geen zin. Zoodat, ondanks het gebod in Friesland nog vele honden nog niet gemuilkorfd zijn door force majeure. Brutaal. Terwijl de familie P. te Doenrade (L.) in de huiskamer bijeen zat, wisten een paar personen zich toegang te verschaffen tot de slaapkamers, door een ladder tegen het huis te plaatsen en door een raam te klimmen. Alles werd nagezocht, en oen som van ongeveer f 5000 meegeno men. Van dader(s) geen spoor te ont dekken. Een vreemd zaakje. De sedert 13 October uit Zaandam vermiste 23-jarige Van Zeeland is terecht. Gebleken is dat hij ongeveer sinds drie maanden verpleegd wordt in het Wil- helmina-gasthuis te Amsterdam. Het is onopgehelderd waarom bij zijn opneming geen kennis is gegeven aan zijne ouders, die sedert zijn verdwijning niets meer van hem hadden gehoord. Niet steeds is de liefde bestendig van duur. Tc Hoofddorp werd bij gelegenheid van eeu huiselijken twist de arbeider A. H. door zijn vrouw en een stiefzoon, zoo danig met een pook en tang bewerkt dat de man nauwelijks te herkennen is in het gelaat. Ilij verliet op staanden voet de echtelijke woning. Geneeskundige hulp moest worden in geroepen, terwijl tegen moeder en zoon proces-verbaal werd opgemaakt. TER NEUZEN. Huwelijksvoltrekkin gen. 30 Dec. Andries Francois Tol- hoek, oud 24 j., jm. en Jacomina Janna Ilerrebout, oud 24 j., jd. 31 Dec. Ge- rulphus Poppe, oud 24 j., jm. en Julia de Ridder, oud 24 j., jd. Geboorten. 29 Dec Gerardus, z. van Antonius Johannes de Jong en van Jo hanna Theodora Hendriks. 31 Dec. Catharina Adriana, d. van Johannes Arie Cornelis Verlinde en van Diua Cornelia van der Hoofd. Autonij Jacob, z. van Marinus Wagenaar en van Maatje Eli sabeth Balnikker. 1 Jan. Marinus, z. van Aiithonie de Putter en van Maria Catharina Witte. 2 Jan. Maria Dina, d. van Julius Theodorus van Giesen en van Jacoba Neeltje Meijer. Overlijden. 28 Dec. Frans Harms, oud 62 j., eclitg. van Huiberdina van den Hout, 31 Dec. Johannes, Andries Eekman, oud 22 jz. van Adriaau Abra ham en van Adriana Bnijze. 3 Jan Cornelia de Zeeuw, oud 8 j., d. van Jan en van Janna Catharina de Visser. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Defc. Marinus de Kraker, oud 22 j., jm. en Anna den Hamer, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Dec. Krijn den Deur waarder, z. van Simon en van Magdalena Ilamelink. 2 Dec. Adriaan Riemens, z. van Hermanus Jan en van Leijntje Scheele. 11 Dec Tanneke Cornelissen, d. van Abraham en van Jozina Maas. 14 Dec. Adriaan van Alten, z. van Jaco bus en van Cornelia den Hamer. 19 Dec Willem Dieleman, z. van Jan en van Janna Catharina Dees. Pieternella Bak ker, d. van Jan en van Marijtje Boer. 25 Dec. Johannis Jan Bruijnzeel, z. van Jacob Cornelis en Adriana Maria Rie mens. 28 Dec. Paulis Geense. z. van Jan en van Maatje Dieleman. Pieter van den Ende, z. van Adriaan en van Corpelia de Meester. Hendrik Pieter Izaac de Jonge, z. van Cornelis en van Pieternella Maria Lensen. 30 Dec. Johannes Jacobus Faas, z. van Arie en van Elizabeth van Ham. Jan de Ridder, z. van Jan en van Francoise Rouieijnsen. Jan do Putter, z. van Johannes en van Catharina de Meester. Overlijden. 5 Dec. Johanna Verbrugge, (van Ter Neuzen), oud 77 j., wed. van Job Keuhelaar. Een als levenloos aange geven van het mannelijk geslacht van Johannes Kempe en van Janneke de Bruijne. 30 Dec. Abraham den Decker, oud 73 j., eclitg. van Jozina de Pooter. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 11 JAUNARI 1920. Op 14 Januari a. s. kopen onze geliefde Ouders, JACOBUS DIELEMAN Cz. PIETERNELLA DE FEIJTER, hunne 45-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wenscli van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Zaamsiag, (KI. H.-P.). Wij betuigen onzen hartelijken dank aan allen, die 6 Januari j.l. tot een onvergetelijken dag voor ons gemaakt hebben. J. KOSTEN en Fam. Zaamsiag, 8 Jan. '20. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat bon 15 der Rijks- suikerkuarten geldig is van Maandag 12 t/m Zondag 18 Januari. Ter Neuzen, 9 Januari 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. U BETAALT TOCH NIET MEER? DAN f 3,50 HIERVOOR HEBT U de beste BINNENBAND. De Burgemeester van TER NEUZEN roept sollicitanten op voor de vacante betrekking van in die gemeente, tegen een annvangs- jaarwedde van f 1248.—, met vier drie- jaarlijksehe verhoogingen van f26.per jaar, benevens vrije uniform en schoeisel. De aanstelling geschiedt voor één jaar, en bij gebleken geschiktheid volgt vaste aanstelling. Vereiscliten zijngezond en sterk lichaamsgestel, hetgeen moet blijken uit eene geneeskundige verklaring, lengte minstens 1,75 M., vrij van sterken drank, behoorlijk op de hoogte van de Neder- laudsche taal, het metrieke stelsel en de beginselen der rekenkunde. Voor het politiediploma wordt het salaris met f 50 per jaar verhoogd. Sollicitanten kunnen iiunne verzoek schriften, vergezeld van bewijzen van goed gedrag, en opgave van burgerlijken staat, beroep en woonplaats inzenden bij den Burgemeester te Ter Neuzen. Persoonlijke aanmelding kan geschie den op Maandag 19-, Dinsdag 20- en Don derdag 22 Januari a stusschen 10 en 12 uur, des voormiddags, op het bureau van politie. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, te HULST. BIJKANTOREN te AXEL, SAS VAN GENT, TER NEUZEN en IJZENDIJKE. ZITDAG te KLOOSTERZANDE, OOST BURG en SLUIS. Het Kantoor te HULST is geopend alle werkdagen van 812 en van 1.30—5, op den nm.ktdag van 8—5. 's Zaterdags van 8I en na één uur gesloten. Steeds in voorraad in elke tiGeveelheitl verkrijgbaar. Vraag prijs aan de Uit de hand te koop met een dorchsvloer er in, op het dorp te Zaamsiag. Te bevragen bij J. RIEMENS Hzr, te ZAAMSLAG. VOORHANDEN: Een groote partij Planken, Kepers, Ankers, Kettingen, Bascuuls, Ramen, Deuren, Kozijnen, Touwwerk, Tafels, Stuelen, Ledikanten, Kachels, Kasten, Vuilnisbakken, Huis- trapjes, Ladders, Waschtobben, Spek- kuipen, Winkclbakken, Kippengaas en Gladdraad. Ook te koop: Koolteer, Carboli- neutn, Blakwarnis, Lcdersmeer en Klom pen. Te koopen te huur: Rechters, Kruiwagens in soorten, Ladders, Bas cuuls, een groote partij Dekkleeden in verschillende maten. Telef. No. 16. Ter Neuzen. PIANO'S-VLEUGELS KUNSTSPEL-PIANO'S GOES Doorloopend voorradig meer dan 50 instrumenten Vereeniging „Het Groene Kruis", Axel. over de bestrijding van de tuberculose, door Dr. HOORWEG, van Heinkenszand, op des avonds HALF ZEVEN, iu het beursgebouw te AXEL. Vrije toegang voor personen boven 16 jaar. Het Bestuur, A. E. C. KRUIJSSE, Voorzitter. P. LE FEBER, Secretaris. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/j en 2 uur Ds. S. Groeneveld. Axel 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen. Zaamsiag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. deWalle. Hoek 9'/j en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Schoondijke 9'/, en 2 uur, Ds. J. R. Goris. Oostburg 9'/j en 2 uur, Aardenburg 9'/j en 6 uur, Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Bev. H. Av. en Doop. Sluiskil 9'/j en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. ITugenlioltz. Zaamsiag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en '2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamsiag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/a uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhofiaan.) Ter Neuzen 5'lx uur, Evangelisatie. EN

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3