f Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 206. Woensdag 7 Januari 1920. 3e Jaargang. ii Buitenlandse!» Overzicht Uit het Buitenland. Uit hef Binnenland. Zendt uwe adverteutiën vroegtijdig in. Uit de Provincie. Uitgave va li du Christelijke Persvcreenigitig „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terleuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 166. S ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 14" regels ƒ0.GO. Elke regel meer] ƒ0.15. Abonnementen .per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van adverteutiën :tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. Hoeveel moet er geplakt worden v Schier eiken dag wordt ons nog ge vraagd per telefoon, per brief en uwiulcliiu; Jioevecl men volgens de Invaliditeitswet aan zegeltjes moet 'plak- krir. Er moet vcrscbil worden gemaakt tusscben A. Werklieden, die alleen geld Verdienen als loon. Vaste en losse arbeiders dus. Als deze minder dan 240 gld. ver dienen per jaar, dan moet men 25 cent per week plakken. Van 240—400 gld. 30 cent. Vsjn 400— 600 gld. 40 cent. Dit geldt tot 12 gld. per week.) Van 600900 gld. (of 12 tot 18 gld. per week) 50 cent. Meer dan 900 gld. (of 18 gld. per week) 60 cent. Bij deze groep arbeiders heeft men niet te letten op den leeftijd. Die komt er niets op aan. Behalve, dat. voor per sonen boven de 65 jaar niet geplakt moet worden Nu groep B. Hieronder vallen allen, die behalve bun loon,pok nog ietsin natura genieten. Dus inwonend personeel, werksters, naaisters enz. Deze krijgen behalve geld, ook kost en inwoning. Voor deze groep komt bot er niet op aan, wat ze verdienen. Alleen, hoe oud ze zijn. Beneden de 21 jaar voor vrouwen 40 cent, boven de 21 jaar 50 cent. Voor mannen beneden de 18 jaar 40 cent; van 18 tot 21 jaar 50 cent; boven de 21 jaar 60 cent. Voor inwonende kinderen moet 25 cent worden geplakt. Tenzij ze 2000 gld. of meer verdienen. Weliswaar zijn sommige voorzitters van Raden van Arbeid (die van Goes b.v.) het bier niet mee eens. Niettemin adviseeron we volgt deze aanwijzingen, Dat is volgens de wet en verreweg 't goedkoopst. Naar we meenen is de voorzitter van den Middelburgschen Raad (waartoe Zeeuwsch-Vlaanderen behoort) ook deze meening toegedaan. V De Padvinders. De tijden veranderen, en wij met lien. 't Is nog niet lang geleden, dat een padvinder in onze straten vroolijklieid en spot opwekte. En thans is de beweging zoozeer uit gegroeid, dat degenen, die zich bezig houden met do opvoeding der rijpere jeugd, de padvinderij niet onopgemerkt mogen voorbijgaan, maar er studie van moeten maken. Er mee rekenen ook. Voor oenigen tijd heeft Dr. J. C. Gun ning voor de Christelijke Jongo Mannen Vereeniging Padvinders in Rotterdam een rede gehouden, waarin hij het we zen en het (loei der beweging uiteenzette. „Door plicht tot recht, door dienen tot vreugde", dat moet do leuze dei- padvinders zijn. Het is een der groote fouten van onzen tijd, dat niet beseft wordt, dat we elkaar moeten helpen en bijstaan. Dat er in het dienen uit plichts besef een echte levensvreugde schuilt. De padvinderij houdt rekening met de fantasie en bet idealisme van den jongensleeftijd. Het gaat er toch niet ont, om zeer bijzondere dingen te doen, maar wel, om gewone, dagelijksebe din- t gen op bijzondere wijze te doen. Op bijzonder goede wijze dan. Het is de taak der leiders te zorgen, dat bet evenwicht, de harmonie in de P jongensziel bewaard blijft. Dat de pad- vinder niet „over 't paard wordt getild." Dat de prijzenswaardige lichaamsoefe- t ning niet ontaardt in ruwheid. En niet f 't minst, dat tiet. vrije niet omslaat in t. bandeloosheid; De jougensleefiijd is een gevaarlijke 1 Als echter do padvindersbeweging „goed wordt geleid, als de ouders met hun knapen meeleven, dan kan ook deze organisatie veel goeds doen. Mits de jongens niet vergeten, dat er behalve hun padvindersvoreeniging, ook nog zoo f iets is als catechisatie en knapenver- gadering, Alle eenzijdigheid dient ook hier ge- meden. 1 In het Britscho emporium is verleden (Zaterdag een zeer opmerkelijke rijks- boodschap gepubliceerd, geteekend door Lloyd George, Sir Robert Borden, Hug hes, Messoy, (Nieuw Zeeland), Squires (New-Foundland) en Smuls (Z.-Afrika). In deze boodschap, gericht tot „Onze medeburgers in het Britsche rijk", wordt gezegd De oorlog heeft de fundamenten van de geordende beschaving doen schud- d n, en allodenkende mannen er toe aangezet, de grondslagen van het natio nale en internationale leven te onder zoeken. Het is op het oogenblik duidelijk ge worden, dat noch opvoeding, wetenschap en diplomatie, nooli handelsvoorspoed, als zij verbonden zijn met het geloof in materieele kracht, als opperste macht, de werkelijke fundamenten voor geor dende ontwikkeling van bet leven der wereld zijn. Deze zaken zijn op zichzelf enkel werktuigen voor den geest. Zelfs .de hoop, welke voor dc wereld ligt in een leven van vrede, beschermd en ontwikkeld door den Volkerenbond, hangt af van iets hoogers. De samen werking, welke de Volkerenbond mout bevorderen, zal in zooverre uitwerking hebben, als de volken, welke er aan medewerken, door een geest van goed gezindheid worden bezield. En die geest van goedgezindheid onder do menschen berust op de geestelijke krachten de hoop op een broederschap der menscli- hei'd berust op het diepor geestelijke feit van Gods Vaderschap. Verantwoordelijk als wij in onze af zonderlijke ressorten zijn voor ons aan deel in de leiding van bet Britsche rijk en voor zijn houding ten opzichte van de problemen der toekomst, gelooven wij, dat in de aanvaarding van deze geestelijke principes de zekere grondslag voor den wereldvrede ligt. Wij willen daarom onze medeburgers er op wijzen, boe noodig bet is, dat mannen van goeden wil, die overal hun persoonlijke verantwoordelijkheden met betrekking tot den heropbouw van de beschaving gevoelen, ook de eeuwige waarheid en geldigheid van deze geeste lijke krachten zouden overwegen, welke inderdaad een hoop voor de permanente stichting van den wereldvrede zijn. Tot zoover deze boodschap, die onze aandacht niet mag ontgaan als een op merkelijk verschijnsel. Hier wordt in het machtigste wereld rijk vanwege de leiders van dat rijk openlijk de algemeeno erkenning van Gods Vaderschap als het eenig middel om tot samenwerking der inenschheid te komen, aangeprezen. Inderdaad wan neer dit over heel het rond der aaide aanvaard zou worden zouden wij den wereldvrede dichter naderen dan dooi den Volkerenbond zelfs in zijn meest idealen vorm mogelijk is. Dat deze ern stige woorden van do eerste-rninisters van liet Britsche rijk niet onbegrepen wegsterven uiqgen, doch een weg mogen vinden, ook buiten de Britsche grenzen Een bruiaal stukje. Te Aken verscheen op de kantoren van de Bankvereeniging Prob Co. een per soon die de uniform van een Belgisch kolonel droegverder 5 politie agenten en 6 gewapende Belgische soldaten. De kolonel beweerde door het Belgische ministerie van Justitie belast, te zijn, t.e onderzoeken of de bank ii^lict bezit was van effecten die in 1915 in België waren gestolen. Hij toonde vei der een vol macht die met een stempel van het Bel gische departement van Justitie was voorzien. De kolonel ondervroeg elk der beamb ten en gaf tenslotte aan bankier Prob liet bevel om de brandkast te openen. Toen dit geschied was stuurde bij liet personeel van de bank naar huis met liet bevel aldaar tot Zondagnamiddag te blijven. Bankier Prob werd daarop in een spreekkamer van de bank opgeslo ten en door een politie-agent en drie Belgische soldaten bewaakt. Men belette hem weer in bet vertrek te komen waar zich de kas van de bank bevindt. Een kwartier later stuurde de kolonel de soldaten weg, nadat hij vooraf één sol daat met een met geld gevulden koffer had weggezonden. In bet geheel werden aldus 370.000 mark en 75 duizend frank meegenomen liet gelukte intusschen den bandier om den Belgischen kolonel ongemerkt te doen volgen. Deze begaf zich eerst naar de Belgische wacht en vandaar naar een ander huis, waaruit hij weer in bur- gerkleeren verscheen, in het bezit van den bewuste» koffer. Op dit oogenblik werd bij aangehouden en aan de Belgi sche autoriteiten uitgeleverd. Daar ver klaarde bij Franschman fé zijn. De fir ma Prob kreeg baar geld terug. Het is nog niet vastgesteld of -de aangehou dene Belg of Franscliin u in. Auto-bandieten. Een ongelooflijk brutalen diefstal heb ben Parrjsebe auto bandieten in eene plaats in Bretagne, Saint-Georges-de Reintemboult, gepleegd bij een winke lier, aan wien zij 55.000 frank ontstolen hebben. De auto, zoo beeft men vast gesteld heeft niet voor den winkel ge stopt, maar is in een zijstraat achter den winkel blijven staan. Langs die zijde zijn de bandieten gemaskerd den winkel binnengedrongen. Daar hebben zij zich van den winkelier meester ge maakt en zijn vervolgens den winkel gaan doorzoeken. Een der bandieten moet welhaast geweten hebben, waai de winkelier zijn geld borg, want bij was terstond naar een buffet gegaan, waar een valies met bet geld in stond. De bestolen winkelier had voor de ban dieten uiet hun plundccingswerk gereed waren, Weten te ontsnappen. Hij keer de met den veldwachter, die een revol ver bad in zijn buis terug. Maar dat maakte niets geen indruk op de bandie ten, die hem, evenals den ongelukkigen winkelier onder de aanhoudende bedrei ging van bun revolvers hielden en voort gingen met plunderen. Van de bandieten is geen spoor ont dekt, maar hun auto is buiten Parijs gevonden liet blijkt een gestolen wagen te zijn. Een vreeselijke terugtocht moet liet zijn, die van Koltsjak's leger, in Siberië, midden in den winter, voor de bolsjcwiki. Er is maar één spoorlijn en het ver keer daarop is geheel ontwricht. Waai er duizenden burgers uit alle Siberische steden meevluchten, daar kan men zich voorstellen, dat de verschrikkelijkheden van Napoleon's terugtocht zich bier her halen. Koltsjak trekt terug op Irkoetsk. Doch in deze hoofdstad van Siberië is oproer uitgebroken, de bevolking is er zeer op Koltsjak gebeten en de re volutionairen hebben er liet station be zet. 't Heeft er dus veel van, alsof bet leger van Koltsjak aan den vooravond van zijn vernietiging staat. 't Land van belofte Uit Bern wordt gemeld, datdebolsje- wik'i, naar -/ij zelf in eeir offiicieele'me- dedeeling toegeven, in 't eerste kwartaal van 1919 niet minder dan 14000 men schen op last van dejbuitengewone com missies hebben laten fusilleeren. DE CRISIS AAN OORLOG EN MARINE. Het Ned. Corr. bureau meldt Thans is een Koninklijk besluit ver schenen, waarbij aan de ministers van marine en van oorlog op hun verzoek eervol ontslag uit hun ambten wordt verleend, met aanwijzing tegelijkertijd van den minister van landbouw den lieer van IJsselsteijn tot minister van marine ad interim en van den minister van binnenlandsche zaken jlir. mr. Rnys de Beerenbrouck tot minister van oorlog ad interim. DE NEDERLANDSCtlE KRISIS- SCHULD. Honderd vier jaar en lionderd-vijf-en- zestig dagen lieett men werk als men zes dagen per week 8 uur per dag werkt en honderd gulden per minuut telt om de Nederlandsclie schuld in guldens uit te tellen. VERHOOGING TELEGRAM- EN TELEFOONTARIEF. Vanaf 1 Januari gelden de nieuwe telegramtarieven. Het binnenlandsche tarief der telegrammen is vastgesteld op 50 cent voor. de eerste 10 woorden of minder10 ceüt voor elko volgende 5 woorden of minder, van 11 tot en met 50 woorden 'en 10 cent voor elke' vol gendc 10 woorden of min dhr, voor do woorden boven de 50. Telegrammen bin nen de stad kosten 40 cent voor de eerste 10 woorden of minder, doch worden voot* de woorden boven 10 berekend als is bepaald voor de gewone telegrammen. Een interlokaal telefoongesprek van 3 minuten hoogstens kost thans f 0.50 en f 1 50 dringend. COLIJN. De oud-minister H. Colijn, directeur van de Koninklijke Petroleum Maatschap pij, heeft de residentie verlaten en zich te Londen gevestigd. Door zijn vertrek ontstaan er verschei dene beduidende vacatures in dc ver schillende colleges, waarin hij zitting had. Hij was namelijk voorzitter van het Centraal Comité van A. R. Kiesvereeni- gingen, en lid van de Eerste Kamer voor Gelderland. ONTWERP-NIEUWE ZONDAGSWET. Thans is door een interdepartementale commissie bij de Rogeering ingediend een ontwerp voor een nieuwe Zondags wet. EEN GESCHENK VOOR ROTTERDAM. Dezen zomer heeft de Burgemeester van Den Haag aan dien van Rotterdam gevraagd,'welk geschenk Den Haag aan liet nieuwe Stadhuis der Maasstad zou mogen geven. Op Mr. Zimmermans ver langlijstje stond nog een groote bronzen vaas en derhalve droeg de burgemeester aan den alhier wonenden beeldhouwer B. Ingen Housz (oud prix de Rome van de Amsterdamscho Academie) op eeti ontwerp daarvoor te diaken. Een ma quette van den wand, waarvoor de vaas zou komen te staan werd uit Rotterdam geleverd en de heer Ingen Housz toog aan het werk en had weldra een fraai ontwerp gereed, dat zeer in den smaak viel. Burgemeester Patijn, eveneens in zijn schik met de geslaagde uitwerking, legde de fotograficu op een goeden dag den Raad voor, nadat een voorstel tot het verleenen van een crcdiet door B. en W. was ingediend. De Raad, bokkig, omdat de burge meester vóór dien den Raad geen toe stemming bad gevraagd voor de opdracht, heeft geweigerd het daarvoor benoodigde geld toe te staan. Gevolg: Den Haag schenkt aan Rot terdam niets en onze burgemeester zit met zijn gesclieuk: Hoe liet nu verder zal gaan, weten wij niet. Wij hebben tot nu over bet ons lang bekende incident gezwegen, zegt liet Vad., omdat bet zich op een geheime vergadering beeft voorgedaan. Doch nu het geval blijkbaar toch ruchtbaar is geworden, maken wij er ook niet langer meer een geheim van. Inzenders van adverteutiën die deze in liet blad van den dag van uitgave wenSelien opgenomen te zien, verzoeken wij dringend, deze zooveel mogelijk een werkdag vóór de verschijning der Courant, dus vóór Dinsdag of Vrijdag in te zenden. Hoewel wij steeds zullen trachten ook adverteutiën te plaatsen die ons in den loop van deu voormiddag van genoemde dagen worden toegezonden, kunnen wjj dat, vooral als het groote adverteutiën betreft, niet meer verzekeren. Men zende dus de advertentiën zoo 'vroeg m o g e 1 ij k i n. DE ADMINISTRATIE. TER NEUZEN, 6 Januari 1920. Lui van de klok. Allerwegeu klaagt men over vertraging en fouten van de posterijen. Wij in Ter Neuzen hebben daartoe geen reden. Hier gaat alles precies op de minuut af. Nooit hapert liet. Zelfs niet op Oudejaarsavond. Toen dan ook de Nieuwjaarsmimmers van „Zeeuwsch-Vlaanderen" j.l. Woens dagavond aangeboden werden aan het postkantoor, werden ze geweigerd 't Was twee minuten over do tijd Wel werd andere jaren op 31 Decem ber ons blad tot elf uur 's avonds aan genomen, maar van nu af, heeft men zich hier ten postkantore voorgenomen, zal alles stipt op tijd gebeuren. Vooral op den laatste» dag des faars. Immers: „eind goed, al goed!" Bij den lieer Lillooij alhier, kwam lieden 6 Januari 1920 een briefkaart die 28 November 1919 was afgezonden uit..,. Biervliet, liggende in Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze kaart was dus méér dan 2 minuten te laat. Nieuwjaarsdag ging bij de Nieuwe Sluis alhier liet paard van I. Verlielst van Driewegen op den loop. V. sprong uit liet rijtuig. Zijne vrouw lwak haar sleutelbeen. Ëen dochtertje bekwam een liesbreuk. Een zoontje weid aan liet been gewond. En een nichtje kreeg 't rijtuig op zich. Allen werden naar liet. zieken huis gebracht. Zaterdag is het nichtje aan de gevolgen overleden. Gisterenmorgen brandde de woon wagen van VeldmanJanvier geheel uit. Een groote massa publiek was op de School weg en bij 't Tramstation alhier, aanwezig. Do oorzaak ligt in een te heet ge stookte kachel. Hoewel met emmers ge tracht werd te blussclien, was er geen redden meer aan. Heel de nieuwe wagen werd een prooi der vlammen. Evermens liet pas gekochte ameublement. Ook een tweetal kanaries verbrandden. Toen de brand nagenoeg uitgewoed was, kwam ook de brandspuit op liet tooneei. Er is nog even gespuit. Alleen bet ijzeren onderstel bleef bewaard. Naar men ons meedeelde was de wagen en de inboedel niet verzekerd. Jammer. Door Burg. en Weth. is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot directeur der Arbeidsbeurs alhier (tevens districts arbeidsbeurs) de lieer J. F. de Cooker, controleur bij liet levensmiddelenbedrijf, alhier. In de vergadering van liet bestuur der vereeniging „Ambachtsschool" alhier, werden Jot leeraren benoemd de beer M. Hardorf van der Heer voor het machine- vak en de lieer P. C. Stouthard voor do bouwvakken. Tevens werd besloten een oproeping te doen voor een leeraar in de onder- wijsvakken en een concierge. *Zaams!ag. Zaterdag kwam de vracht auto van den heer Van Breen alhier, zwaar beladen door Axel gereden. Voor een kleine reparatie werd een eind achteruit gereden tot in de Noord- straat. Oudertusschen kwam uit de rich ting van liet station een paard aangerend, gespannen voor een brikje, waarin ge zeten waren de heeren J. D.f C. de B. en P. d. II. van Zaamslag. Het bleek al spoedig, dat men de klepper niet meer meester was. P. de II. sprong er in elk geval vroegtijdig uit, maar de anderen vlogen in volle vaart op de vrachtauto. \Y onder boven wonder kwamen ze er zonder ongelukken af. Een en ander was eenigszins bescha digd. Bij K. B. is met ingang van 1 Ja nuari 1920 aan L. G. James tc Sluis, op zijn verzoek ontslag veileend als school opziener in bet arrondissementVlissingen. Breskens. In den loop dezer maand zal alhier een vrsscherijschool worden geopend. Maandag werd te Biervliet de Chris telijke bewaarschool tijdelijk gesloten wegens gemis aan personeel. Een uitge loofde hoogere jaarwedde van f 100 kou nog niet baten er kwamen geen solli citanten. Smokkelaars. Een bende van vijftig lieden uit da wijk der Brugsche Poort te Gent wilde Zaterdag trachten een groote hoeveelheid koopwaar, doch bovenal alcohol, uit Ne derland België binnen te smokkelen. Zij stieten echter op Belgisch gebied op dc douanen, die met een peloton gendarme» versterkt waren. Er ontstond een gewei dig vuurgevecht, maar ten slotte namen de smokkelaars, die met omsingeling be dreigd werden, de vlucht. Twaalf hunner zijn gearresteerd. Een hunner had een kogel door de dij. 't Was te verwachten. Deelden we de vorige week mee, dat de Raad van Vlissingen, om de begrooting voor 1920 sluitend te maken, zonder de hoofdelijke omslag al te hoog te stellen, op de begroot.mg een sluitpost van f 200 000 had gebracht als buitengewone subsidie van liet rijk, van Gedeputeerden is mededeeling ontvangen dat dit ontoe laatbaar is. De post hoofdelijke omslag, die in de laatste jaren ruim f 300.001) opbracht, is dus tot ruim f 500.000 ver hoogd moeten worden. Eerst als bij bet opmaken van bet kohier, blijkt dat de belasting boven do draagkracht der bevolking gaat, zijn Gedeputeerden bereid, een beroep om hulp der regeering te ondersteunen.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1