VISSERS Reclameberichten. Uit de Pers. Zendt uwe advertentiën vroegtijdig in. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. Ingezonden Stukken. met redenen omkleed, aan de goedkeu ring van Ged. Staten onderworpen besluit wan den raad. Waar dit standpunt zelfs voor onze eigen armen geldt, geldt dit zeker voor armen buiten Nederland en waar de aard van deze uitgaaf zelfs zijdelings in geen enkel opzicht het gemeentebelang raakt, achten Ged. Staten, in verband met den zorgelijken toestand der gemeente-finan- ciën, een dergelijk besluit eveneens in strijd met het algemeen belang. DE DIAMANTEN VAN DEN TSAAR. De heer Kleerekoper heeft in de Am- sterdamsche Raadsvergadering van Maan dag verteld, dat zijn collega Alex Lisser een 41 karaats diamant ter waarde van f 150.000 ten verkoop had aangeboden om „penningen voor den klassenstrijd" te krijgen. Over de herkomst van dezen steen wordt beweerd, dat hij zou hebben behoord tot de kroonjuweelen van den vermoorden Tsaar. De „Tribune", het geval besprekend, vraagt nu „Maar, als het den Russen nu eens gelukte ons door alle barrières heen wat geld, diamanten of waardevolle zaken te doen toekomen, als dat eens waar was, zou (laarop iets zijn aan te merken Als onze makkers ons eens een hand vol van deze voor hen waardelooze prullaria want in het land van den arbeid heeft deze onzinnige tooi der decadente bourgoisie alle waarde ver loren konden doen toekomen, omdat ze zeer goed weten, dat het kapitalisme meer dan ooit van zijn geldelijke over macht gebruik maakt, om onze be weging dood te drukken, wat dan Is het dan „oneerlijk" verkregen goed Erkennen wij het recht der Sovjet- regeering om alle voorwerpen van luxe in beslag te nemen of niet? Alles in Rusland, dat niet tot per soonlijk gebruik dient, is thans wette lijk eigendom der gemeenschap en het orgaan dier gemeenschap heeft het recht daarover vrijelijk te beschikken". Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij: PAUL v. SLUIS. Vlasmarkt. We weten nu dus dat de bewuste diamanten inderdaad geroofd zijn. Wijn koop neemt zooiets echter met plezier als geschenk aan voor zijn partijpropa- ganda en vindt het een doodgewone zaak. In Rusland maakt de bolsjewistische dieven- en moordenaarsbende zich over zulke „kleinigheden" niet druk. En de Nederlandsche communisten zijn het met hen eens. UITGEPUTTE CANDIDATENLIJST. In verband met hetgeen te Venlo plaats heeft, waar door het bedanken van een gemeenteraadslid zijn plaats on bezet blijft, omdat de lijst, waarop hij gekozen werd, geen namen meer bevat, vestigt men devaandacht van „De Tijd" op het hierbij waargenomen verschijnsel, dat het ontslag slechts hetzelfde gevolg heeft als de voortdurende afwezigheid van het raadslid. Een lid toch kan wel bedanken, maar zoolang er geen opvolger is, blijft hij lid. In artikel 18 der Ge meentewet staat n.l. „Zij, die hun ontslag hebben ingezon den, blijven leden van den Raad, totdat de geloofsbrieven hunner opvolgers zijn goedgekeurd". Aangezien die geloofsbrieven wegblij ven, daar er geen brengers zijn, kunnen ze niet worden goedgekeurd en blijft het hd, dat zijn ontslag neemt, lid tegen wil en dank, tot de volgende algemeene ver kiezing. LOOP DER BEVOLKING IN ONS LAND OVER 1918. Op het einde van 1918 telde ons land 6.778.699 inwoners, waarvan 49.74 pCt. mannen en 50.26 pCt. vrouwen. ITet aandeel der vrouwen wordt voort durend minder; op 1000 mannen waren er in 1830 1045 vrouwen, thans 1010. Bij een gemiddelde toeneming van de bevolking in de jaren sedert 1909 met 1.63 pCt., wordt voor het jaar 1918 slechts een toeneming van 0.80 pCt. be rekend, in hoofdzaak gevolg van het kleine geboorte-overschot, van geringe geboorte en groote sterfte (griep-epide- mie). Het aantal levend aangegevenen in 1918 was 167.636 (1000 meisjes tegen 1061 jongens). In 1876 was het aantal geboorten 37 per 1000 inwoners, in 1918 slechts 25. Het aantal levenloos aangegevenen is dalende. Het aantal onwettig geborenen (in groote gemeenten belangrijk grooter dan in kleine) daalde voortdurend. Ook het aantal huwelijken daalde. Uit de statistiek van de huwenden naar den leeftijd blijkt dat, zoowel bij de man- men als bij de vrouwen, het jongst wordt gehuwd bij de protestanten, daarna bij de katholieken en dan bij de Israëlieten. De sterfte (bij de vrouwen lager dan bij de mannen, doch van lieverlede gelijk wordend) was in 1918 17.10 per 10Ó0 inwoners, een abnormaal hoog cijfer we gens de sterfte aan griep. In de oorlogs jaren 1914—1917 steeg 't tot 13.12 per 1000. Behalve bij de gehuwde vrouw in den vruchtbaren leeftijd is de lagere vrou- wensterfte zoo goed als in alle leeftijden waar te nemen. Nog blijkt, dat de onge huwde man veel grooter sterfte heeft dan de gehuwde, hetgeen bij de onge huwde vrouw in minder sterke mate het geval is. CRISIS AAN OORLOG. De Tweede Kamer heeft het amende- ment-Marchant, om op de begrooting van oorlog voor aanmaak en herstel van materieel en munitie f 1,820,000 minder uit te trékken, over welk amen dement Donderdag de stemmen met 41 tegen 41 hebben gestaakt, met 45 tegen 41 stemmen aangenomen. Vervolgens werd de begrooting van oorlog aangenomen met 56 tegen 31 stemmen. De minister van oorlog verklaarde echter daarop, dat hij zich met de zoo afgetakelde begrooting niet meer kon vereenigen, derhalve de verantwoorde lijkheid niet meer wilde dragen en zijn ontslag aan de Koningin zal aanvragen. Het Friesch Dagblad schrijft de vol gende leuke, maar rake schets Uit den raad der gemeente Aller wegen „Het woord is aan den heer Alroyaal „Mijnheer de Voorzitter De speech zelf van twee uur en 'n kwartier 't presentiegeld voor de raads leden is pas verdubbeld sla ik over. 'k Geef alleen het slot. „Mijnheer de Voorzitter, alles saam- vattende acht ik het de dure, onafwijs bare plicht voor de gemeente, te zorgen en dat onverwijld le dat de school gaande kinderen van alle ingezetenen, wier inkomen minder dan 3000 gulden bedraagt, op hun school ontvangen vrije kleeding, vftj schoeisel,'s morgeifs boter hammen als ze komen en vóór den mid dagschooltijd een warmen maaltijd van minstens vier gangen 2e dat de aftrek bij de inkomstenbe lasting, voor noodzakelijk levensonder houd komt op f 2000 3e dat elk inwoner op hoogstens 10 minuten afstands van zijn woning een speelterrein voor zijn kinderen vindt; 4e dat sportterreinen worden aange legd naar de laatste eischen, in overleg met de verschillende sportclubs, die hier ter plaatse bestaan 5e dat voldoende badkuipen en zwem inrichtingen worden gebouwd, waar ieder gratis toegang heeft 6e dat de salarissen van alle gemeente werklieden worden verhoogd, minstens met de helft van wat ze nu genieten 7e dat de gemeente aanlegge eigen moestuinen, eigen boerderijen koope of hure eigen vee meste, 'n centrale schoen makerij en kleermakerij bouwe en ein delijk 8e den arbeiders voor alle gemeente bedrijven groote reductie toesta op den bestemden prijs. De wethouder van Finantiën „En de dekking van dit alles?" „Wat zegt u? Dek....king? Wat?" „Waaruit u dit alles betalen moet, m'neer Alroyaal „Wel, da's glad uit de gemeentekas 1" De wethouder neemt een leeg Iglas en keert het om „Dat is de gemeentekasTotaalleeg „Moet ze gevuld worden „Maar hoe wilt u dat doen „Ik! mijnheer de voorzitter, moet ik dat doen Ik heb geen geld en 't is toch mijn zaak ook nietMoet ik dat weten De wethouder zich opwindend „Als je toch al die dingen vraagt, moet je ook zeggen waar. 'trgeld van daan komen moet De heer Alroyaal, met hooghartig gebaar „Haal het waar 't zit dat gaat mij niet aan daar hebhen we 'n wethouder van finantiën voor ik breek daar m'n hoofd niet mee maar de acht punten, mijnheer de voor zitter! .daar gaat niets af: 'tis al 't minste, waarom wij in deze kapitalisti sche maatschappij kunnen vragen als de revolutie komt, zult ge nog wat anders beleven Sinterklaas in Utrecht. Daarvan verhaalt de Utrechtsche cor- resp. van de „N. R. C." Basis van alle loons- en salarisver- hoogiugen is de nooddruft. Met wat men verdient kan men niet rondkomen- Erger men gaat achteruit. Extra toe lagen van een paar honderd gulden in ééns zijn noodig om schoenen en win- terkleeren aan te schaffen. Zonder verhoogingen en zonder toelagen zou er kou geleden worden en honger Wij nemen dit alles gaarne aan. Maar wij hebben kort geleden Sint Nico- laas te gast gehad. En vraagt men nu de Utrechtsche winkeliers of zij goede zaken gedaan hebben dit jaar, dan knikten zij gelukkig van ja. En vraagt men verder, w i e hun bes te klanten waren dit jaar, wie. zelfs voor belangrijke bedragen aan prul laria en snoeperijen gekocht hebben, dan kan men hooren, dat het dit jaar opvallend is geweest hoe koopkrachtig en kooplustig zich juist toondede arbeidersstand en al diegenen, die in den drup der extra duurtetoeslagen lebben gestaanhoe vooral in de ar beiderswijken de zwarte en witte knech tjes van den oudan heilige hun pak jes af te geven en quitanties te innen hadden. We nemen dit niet over om den staf te breken over gezegde loons en salaris verhoogingen. Al is 't waar dat finanti- eel de „kleine middenstand" komt te staan beneden den arbeider. Maar wèl mag er eens op gewezen worden, dat toch de aloude kunst van sparen en zuinig-zijn meer worde be tracht, waar een verbeterde positie dit mogelijk maakt. Wat ook geldt voor den arbeider. Inzenders van advertentiën die deze in het blad van den dag van uitgave wenschen opgenomen te zien, verzoeken wij dringend, deze zooveel mogelijk een werkdag vóór de verschijning der Courant, dus vóór Dinsdag of Vrijdag in te zenden. Hoewel wij steeds zullen trachten ook advertentiën te plaatsen die ons in den loop van den voormiddag van genoemde dagen worden toegezonden, kunnen wij dat, vooral als het groote advertentiën betreft, niet meer verzekeren. Men zende dus do advertentiën zoo vroeg m oge 1 ij k in. DE ADMINISTRATIE. TER NEUZEN, 23 December 1919. Naar we vernemen zal de gedachtenis rede van Ds. Groeneveld, bij den uitgever Littooij in druk verschijnen. Reeds nu is er gelegenheid er op in te teekenen. Gisteravond trad in lokaal de Een dracht alhier op de heer Schepps uit Den Haag met een lezing ovèr„Een bezielde leuze in woelige dagen." Na op den ernst der tijden gewezen te hebben en op de rustelooze propagan da der socialisten, drong spr. met liracht aan op het oprichten van een burgeraf- deeling van „Pfo Rege" in Ter Neuzen. Een viertal aanwezigen stelde eenige vragen betreffende werking, ontstaan, doel en naam van „Pro Rege." Nadat de spr. van repliek gediend had, werd een afdeeling ojf|ericht met aanvankelijk 17 leden. De politie alhier heeft de hand ge legd op een „goede" bekende, P. O. Hij wordt verdacht van diefstal van een vat benzine. Na een nader verhoor is men op onderzoek uitgetogen «n zijn er 5 va ten benzine in Sas van Gent opgespoord en in beslag genomen, welke ongetwij feld met den hier gepleegden diefstal verband houden. Met ingang van 15 dezer werd het postvervoer tusschen Nederland en Bel gië over de lijnen Neuzen—Gent en IJzendijkeNeder).-Belg. grens over ge wone zoowel als aangeteekende corres pondentie hersteld. Hoek. Op de j.l. Zaterdagavond gehou den vergadering der Christelijke Werk- liedenvereeniging op de Knol, werdtvoor de nood te Weenen f10.855 gecollecteerd. Flink zoo Zaamslag. Zaterdagavond vergaderde de «fdeeling van den Christel. Landar- beidersbond alhier. Na de gewone werkzaamheden ging men over tot stichting van een werkloo- zenkas. Westdorpe. Donderdagavond is het nieuwgebouwde huis van P. Vervoet omgewaaid. Het is een volslagen ruïne Niets is er heel geble-ven. Den dag te voren had Vervoet het huis betrokken. Hij werd tusschen balkeu en steenen beklemd. Eerst na 3 uren gelukte het hem te bevrijden. De zuster van V. werd met bed en al op straat geworpen. Zij was weinig bezeerd. Sommige pannen werden 100 M. weg geslingerd. Sluis. Bij K. B. van 17 dezer is be noemd tot notaris binnen het arrondis sement Utrecht, ter standplaats de ge meente Maarseu, de heer L. G. James, thans notaris te Sluis. Ds. M. J. Beukenhorst alhier al hier ontving een beroep uit de Herv. Gemeente te Gent. Zuidzande. Alhier is beroepen in de Herv. Kerk, Ds. K. C* Sonius te Noord horn. De heer H. J. Tichelman, rijksont vanger te Vlissingen, heeft thans van den Minister van Financiën een schrijven ontvangen, dat hij zijn fnnctie van wet houder van Vlissingen moet neerleggen. Middelburg. In de Statenvergadering van 19 Dec. is weinig anders dan de loonregeling van het personeel bespro ken. Waar het ook hier een meer of minder betrof, en dezelfde argumenten gebezigd werden, die men in elk Ge- meenteraadsverslag kan lezen, geven we geen uiivoerig verslag. Het pensioen is premievrij gemaakt. Besloten wordt over 1919 een duurte- toeslag te verleenen van 250 gld. voor de gehuwden en kostwinners en 125 gld. voor de ongehuwdeu. Een voorstel om voor elk kind daar enboven 25 gld. te geven, werd verwor pen met 18 tegen 17 stemmen. De loonen werden alle aanzienlijk ver hoogd. Over 't algemeen zagen Gedepu teerde Staten hun voorstellen aangeno men en kelderden de meeste amende menten. Voor bestrijding der tuberculose werd 3000 gld. subsidie verleend. Aan „Vre derust" te Bergen op Zoom werd over 1920 duurtetocslag toegekend. Voorts wezd subsidie toegestaan voor proef velden en voor de verbetering van het varkensras. De opcenten op de rijksbelasting wer den verhoogd als volgtgrondbelasting op ongebouwde eigendommen van 48 op 50, grondbelasting op gebouwde eigen dommen van 40 op 50, personeele be lasting van 33 op 50 en vermogens- en inkomenbelastingen beide van 14 op 20 dus alle op het maximum, dat de wet toelaat. De heer Vienings bepleite het instel len van het vragenrecht ook buiten do vergadering om. Ged. Staten zullen hierover in de zomervergadering advies uitbrengen. Gisteren werd de heer P. A. Perrels lid van de Provinciale Staten, benoemd tot bezoldigd bestuurder van den Politie bond. Hierdoor ontstaat een vacature in de Prov. Staten en zal de heer A. M. Overhof te Goes tot lid worden be noemd. Op reis. Een oude dame ging voor de eerste maal op reis. Ze vroeg omtrent alles en aan iedereen inlichtingen. Ze onder zocht het geheele compartiment en vroeg aan een roodharig jongmensch, wijzend op de noodrem; „Wat is dat?" „Dat is de bel voor den kellner", zei de roode jongen. Toen de trein een half uurtje reed, gaf de oude dame een flinke ruk aan den noodrem.' Onmiddellijk stopte de trein en een verschrokken conducteurs gezicht verscheen voor het portierraam. „Wie heeft er aan den noodrem ge trokken vroeg de conducteur. „Ik", zei de oude dame kalm. „Nou, en wat moet dat dan" zei de man. „Een kop koffie en een broodje met kaas", antwoordde de oude dame. Kind onder een auto. Terwijl te Zevenaar een automobiel in razende vaart over de straat tufte, geraakte een jongetje onder de wielen. Het kind werd zwaar gekneusd opge nomen. Tegen den chauffeur werd pro cesverbaal opgemaakt. Tragisch hierbij is, dat hetzelfde knaapje het vorig jaar een soortgelijk ongeluk overkwam, waarvan hij pas genezen was. Haegsch. Ontvangdag van Mevrouw. Vier uur namiddag. Tingeling Meisje doet open. Keurige meneer met city bag stapt binnen. „Zet U 't maar zoolang hier neer me neer." „Nee zus, me. 'tasie mo 'k weer mee liebbe". Gewaande visite opent z'n sjieke city bag en haalt er eeu schelvisch uit dien mevrouw besteld had Meisje krijgt een on-haegsche lachbui. Schelvisclnneneer boos maar deftig af. Aan het postkantoor. Het gebeurde op een bijkantoor der posterijen op 4 December 1919. Er hangt een drukkend warme atmos feer van kachelwarmte en menschengeur. Vóór ieder van de loketten een ou- rustend wachtende file publiek. Achter de loketten zenuwachtige jach tende ambtenaren, hopeloos worstelende om bij te blijven. Dame met langzaam Indisch accent, eindelijk aan de beurt geholpen te wor den Meneer, wat kost een brief kaart naar Englaud Ambtenaar: 5 cent, mevrouw. DameEn hoeveel kost ie naar België? Ambtenaar (haast aan het eind van ziju geduld)5 cent, mevrouw. Dame (onverstoorbaar): En hoeveel naar Rijswijk Ambtenaar (valt uit den toon)5 cent en naar Lombok ook 5 cent. Dame (bijt)Zat u er maarr 1 Ambtenaar (bijt terug): Was u er maar gebleven Dame nijdig af. Ambtenaar (opgelucht): Wie volgt?! Christ. Geref. Kerk. Buroepen Te Arnhem, L. de Bruijne, te Zaamslag. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Van een onzer lezeressen ontvingen we onderstaand schrijven, dat we gaarne plaatsen. Moge liet iets ten goede uit werken. Mijnheer de Redacteur! Mag ik voor onderstaand schrijven een plaatsje vragen in uw blad. Met waardeering lees ik in de Itaads- verslagen hoe er tegenwoordig gesproken en gehandeld wordt tegen den verkoop van sterken drank op feestdagen en het maken van muziek in de dranklokalen. Hoewel dit streven zeer te prijzen is, daar soms in enkele uren het verdiende loon verbrast wordt is er mijns inziens nog een andere dag waarop het hoogst, nuttig zou zijn dat men den verkoop van sterken drank verbood en wel de Markt dag. De kermis is maar eens in 'tjaar en daar wordt voor 't overgroote deel door jongelieden aan meegedaan terwijl de Marktdag iedere week is en daar wordt door mannen dre soms de vijftig te boven zijn gedronken en gespeeld op een wijze die menig jeugdig persoon een afkeer inboezemt. Mij zijn gevallen be kend van nabij dat door een persoon op die wijs honderd gulden en meer zoek gemaakt is. Waar dan nog bijkomt het gevaar van zaken doen in dronkenschap en 't verdriet en nadeel dat vrouw en kinderen wordt aangedaan. Hiermede hoop ik een wenk in de goede richting gegeven te hebben waar ik vertrouw dat er leden van den Raad zijn die dit zullen lezen en in overwe ging willen nemen. Dan zou misschien het reizend publiek ook verschoond blijven van in een tram plaats te moeten nemen die door een walgelijke drank lucht verontreinigd is. Met dank voor de plaatsing. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: C. L. van de Velde, veldarbeider, O 222, uit Axel. A. S. Verras, landbouwersknecht O 186 uit Zaamslag. J. Bal, zonder beroep, P 125 uit Hein kenszand. J. Cornelissen, opziener bij de vissche- rijpolitie, van Bovenstraat 1, uit Ierseke. C. M. A. Aertssens, dienstbode, Don- ze-Visserstraat 1820 uit Hoek. V. de Wagenaere, aardappelhandelaar Donze-Visserstraat 1, uit Ivortrijk (B.). J. M. Verplanke, zonder beroep, O 40 uit Zaamslag. Vertrokken: C. C. Beun, zonder beroep, Grenulaan 28, naar St. Kruis. J. L. A. van der Molen, broodbakker, Donze-Visserstraat 120. naar 'sGraven- hage. F. de Graaf, zonder beroep, le Ver- bindingslraat 11, naar Hof van Delft. PREDIKBEURTEN. DONDERDAG 25 on VRIJDAG 26 DECEMBER 1919. (le en 2e Kerstdag). Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9'/j en 2 uur, Ds. S. Groeneveld. 2e K. geen dienst. Axel. 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen. 2e K. Zaamslag. 9 en 2 uur, Ds. II. P. M. de Walle. 2e K. Hoek. 9'/i en 2 uyr, Ds. H. v. d. Wal. 2e K. Sohoondijke. 9'/i uur, Ds. J. R. Goris en 2 uur, Leeskerk. 2e K. geen dienst. Oostburg. 9'/i uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. J. R. Goris. 2e K. 9'/2 uur, Leeskerk. Aardenburg. 9'/i en 6'/j uur, Leeskerk. 2e K. 9'/i uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9'/i uur, Ds. A. Timmerman en 2 uur, Dhr. L. Dek en 6 uur, Ds. A. Timmerman. Lezing over d9n toestand en toekomst der Herv. Kerk. 2e K- 9'/t u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9V2 en 6 uur, Dhr. L. Dek. 2e K. 9'/i uur, Dhr. L. Dek. Axel. 9 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. 2e K. 9 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag. 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. 2e K. 9 uur, Ds. G. van Dis. Hoek. 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. 2e K. 9 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag. 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. 2e K. 9 uur, idem. Gereformeerde Gemeente IVlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 en 2 uur, Leeskerk. 2e K. 9 uur, Leeskerk. ZONDAG 28 DECEMBER 1919. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur Ds. S. Groeneveld. Axel 9 en 2 uur, Prof. Dr. C. v. Gel- deren van Amsterdam. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. deWalle. Hoek 9'/i en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Schoondijke 9'/2 en 2 uur, Ds. J. R. Goris. Oostburg 9'/i en 2 uur Leeskerk. Aardeuburg. 9Va en 6'/ï uur Leeskerk.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2