Gemeenteraad van Zaamslag. Gemeenteraad te Hoek. alhier op 23 Dec. een uitvoering te ge ven in de Geref. Kerk. De N. V. Lak- en Nikkelinrichting heeft de timmerwerkplaats van den heer I. Casteleijn aangekocht. Deze zal aanzienlijk worden uitgebreid en omge bouwd. De heer Jac. Deij onderwijzer aan de C. N. S. te Ouddorp (Z.-H.), is als zoodanig benoemd aan de Chr. School te Spui bij Ter Neuzen. De heer L. J. van Hoek Hoofd der Chr. School te Hoek (Knol) behaalde de zer dagen de acte Wiskunde L. O. Zaamslag. De Vereeniging in 't belang der iLandbouwers te Zaamslag hield 27 Nov. j.l. haar gewone jaarvergadering. De notulen werden na lezing goedge keurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat er totaal f 127832,41 ontvangen was en f 127255,77 uitgegeven. Zoodat er een batig saldo van f576,64 was. Het sa laris van den secretaris werd van 70 op 100 gld. gebracht, dat van den penning meester van 80 op 100 gld. Aan den voorz., dhr. D. Dekker werd een salaris van f25 toegekend. De aftredende be stuursleden, de heeren J. Dees, Fr. de Ruijter en J. de Kraker Czn. werden met groote meerderheid h e r k o z e n. Aan het bestuur werd opgedragen weer 4 verschillende soorten klaverzaden aan te besteden, benevens ook lijnkoeken. Nadat nog enkele kleine reglements wijzigingen tot stand waren gebracht, hield de secretaris, de heer J. Dees een lezing over het onderwerp: Excelsior Spr. zette uiteen, hoe er in de historie een steeds voortgaande ontwikkeling en toenemende bloei van den landbouw is te constateeren. Interessante voor beelden uit de geschiedenis werden ge geven. Zelfs ging spr. [tot de 12de en 13de eeuw terug. Welk een ontwikke lingsgang van toen tot heden. Maar aldus merkte de spr. terecht op de dank hiervoor komt niet toe aan eenig schepsel, maar alleen aan God, den Gever aller goeds. Zijn goedheid was het, dat we bewaard bleven voor oorlog, revolutie en annexatie. Laten we het excelsior, steeds hooger op 1 voor onze landbonw blijven betrachten onder biddend opzien tot Hem. De voorz. dankte den heer Dees voor zijn schoone lezing en sprak den wensch uit, dat er 't volgend jaar weer iemand zal wezen, die een bijdrage wil leveren. Waar niemand meer 't woord ver langde, sloot de voorz. de vergadering. Zaamslag, Jl. Vrijdag stond een dorsch- machine bij de smederij van den heer Steutel alhier. Deze trok in het bijzonder de aandacht van spelende kinderen, die de machine ook in beweging brachten Eeist geraakt een 11 jarig dochtertje van den werk man Kaijser uit de buyrt Steenovens met haar hand tusschen de raderen der machine, waardoor een duim werd plat gedrukt en enkele uren later geraakte een driejarig zoontje van den 'smid op dezelfde wijze met de machine in aanra king, waardoor het kind twee vingers ernstig verwondde In beide gevallen is terstond geneeskundige hulp ingeroepen Er bestaat hoop op het behoud der ver wonde lichaatnsdeelen. Bij den laatstleden gehouden bid - en dankdag alhier, werd in de Geref. Kerk gecollecteerd ruim f2500. Tern. Crt. L. 1. Woensdag en Donderdag vier de J. V. „Ora et Labora" te Axel haar 25-jarig bestaan Woensdagavond half 7 hield Ds. Kaptein vroeger predikant te Axel een feestrede, nadat eerst Dhr. Visser van Rotterdam een orgelorkest ten beste had gegeven. Ds. Kaptein sprak naar aanleiding van Genisis 11:4 Spreker wees er op, dat het ook de plicht was der J. V. te Axel naam te maken, echter niet zooals de torenbou wers van Babel. Hierna kreeg Ds. Thielen het woord, die ook de vereeeniging, geluk wenschte namens den Kerkeraad. Deze sloot de vergadering met dankzegging welke door den Voorz. der J. V. was geopend. Donderdagavond werd het 25 jarig jubileum feestelijk herdacht in het Beurs gebouw. Reeds bij het binnentreden v. h. gebouw kwam men in een feestelijke stemming. Door gedienstige handen was een podium getimmerd, rijkelijk behan gen met groen en vlaggen, terwijl de lange rijen tafels het aanzien nog ver hoogden. De voorzitter der jubileerende Ver. Dhr. G. Deurwaarder sprak een openings woord na psalmgezang en gebed. Achtereenvolgens kregen nu de afge vaardigden van talrijke vereenigingen het woord om de jubileerende vereeni ging geluk te wenschcn. Enkele inleidingen werden ten beste gegeven, om belangstellenden een blik te gunnen in de werkzaamheden der Ver. Terwijl de vergadering werd getrac- teerd, werd ze aangenaam geboeid door talrijke fraaie voordrachten en samen spraken. Daar 'tprogramma rijk van inhoud was had reeds lang het middernachte lijk uur geslagen, toen de vergadering met dank aan God de vergaderzaal ver liet. Schoondijke. Op Maandag 8 Dec. a. s. zal in de Geref. Kerk alhier des avonds om half zeveu voor de Jong. Vereen. op Geref. Grondslag optreden de Wel- eervv. Heer Ds. J. R. Goris. Het doel van deze vergadering is het propaganda maken voor de Jong. Vereen., en het opwekken tot meerder meeleven door de ouderen met de Jong. Vereen. We wekken onze lezers in het Land van Cadzand op, deze vergadering bij te wonen. De Jong- Vereen, heeft recht op aller belangstelling en medewer king, en de naam van den spreker waar borgt een leerzame avond. Op 8 December naar Schoondijke IJzendijke. Benoemd met ingang van 1 Januari 1920 tot burgemeester dezer gemeente de heer A. A. Hendrikse, bur gemeester van Waterlandkerkje. Een dokter heeft bij den timmer man O., te Ellewoutsdijk een stukje pijpe- steel, ter lengte van 6 cM. uit de keel verwijderd. Anderhalf jaar geleden was 't er in geraakt, doordat de man met de pijp in den Jmond ergens tegen opliep, waardoor de steel afbrak en in de keel drong. Al dien tijd had O. bij het slikken eenige pijn doch dezer dagen werd het steeltje zichtbaar. Schore. Gisteravond kwam het rijtuig van dhr. Barends te Kruiningen van het station Vlake den opril bij dhr. G. Luijk afgereden, toen plotseling de as brak, en daardoor het rijtuig begon te slingeren. Twee vrouwen die even te voren van den trein kwamen, geraakten onder het rijtuig, met het gevolg dat een harer bewusteloos bij dhr. Luijk moest worden binnengebracht. Hier bleek dat zij ern stig geblgsseert was en per rijtuig huis waarts moest worden gebracht. 0 Rilland-Bath. Gisterenmorgen geraak ten doordat de paarden schrokken van een draaiorgel, twee boerenwagens, wq|- ke aan de halte alhier bij elkander ston den, in beweging. Een der knechts ze kere A. V., geraakte zoodanig tusschen de wagens beklemd, dat hij twee ribben brak. Hij werd huiswaarts gevoerd, en moest zich onder heelkundige behande ling stellen. De verbinding met Zeeuwse li-V laanderen. Uit de M. v. A., Waterstaatsbegrooting Het komt den Miniter voor dat de veerdienst tusschen Zeeuwsch-VIaande- ren en Walcheren op voldoende wijze is ingericht. Zitting van 28 Nov. '19. Voorz.de edelachtbare heer A. Wol- fert. Aanwezigalle leden. 1. De notulen worden gelezen en vastgesteld. 2. Iugekomen stukken. a. Een bericht van goedkeuring door Gedeputeerde Staten van de verordening regelende de uitkeering van de jaar wedden der onderwijzers. b. Bericht, dat de boeken en kas van het Electrisch bedrijf zijn nagezien en in orde bevonden (ontvangsten in 1918 bedroegen f9614,69, de uitg. f9440,826). c. Idem van het Levensmiddelen-be drijf (ontvangsten f2609,24uitg.f 2286,75) d. Idem van den gemeente-ontvanger (ontvangsten f 59315,396uitg.f59448,436). e. Een verzoek van Bliek om de ver gaderingen voor de werkloozenuitkeering te mogen houden in het distributielokaal. Toegestaan. f. Een verzoek van v. Doeselaar, H. d. O. L. S. om dit lokaal te mogen ge bruiken voor een cursus.in deFransche taal. Toegestaan. g. Een schrijven van Gedep. Staten, verzoekende opheldering over de ver ordening voor den Hoofd. Omslag. Er wordt gevraagd of alleen de hoofdsom of ook de provinciale opcenten der rijks belastingen mogen worden afgetrokken voor de gemeentelijke belasting. De Raad beslist, dat dit laatste de bedoeling is. Aldus zal worden geant woord. 3. Verordening hondenbelasting. De Voorz. zegt, dat art. 253 van de gemeentewet voorschrijft, dat voor Land bouw-, bedrijfs- en waakhonden niet of minder belasting behoord betaald te wor den, dan voor andere (luxe) honden. Daarom stellen B. en Wvoor de eerste soort op 50 cent," de tweede op 5 gld. te stellen. De heer A. Meertens vindt 5 gld. te veel voor een luxe hond. Spr. eigen hondje gaat weg. Hij zegt het dus niet in zgn eigen belang, maar in dat van anderen. De heer GuranMoet voor een fox- terrier ook 5 gld. betaald worden Die is toch in zekeren zin een landbouwhond. De Voorz. Ja, ook 5 gld. De heer Koster stelt voor trekhonden 50 cent, bandhonden 2 gld., luxehonden 5 gld. De Voorz. meent, dat haast alle honden bandhonden zijn. Een trekhond ligt im mers thuis ook aan den band. (Volgens deze redeneering zijn er ook geen werklui meerdeze rusten immers ook 14 a 16 uur per dag. Zijn het daar om echter allen renteniers Ook zijn er wer&honden in het landbouwbedrijf. De heer A. Meertens meent dat er geen honden meer worden gebruikt te karnen. De Voorz.Mijn zoon heeft er nog een. Spr. houdt vol dat trekhonden en bandhonden niet te onderscheiden zijn. De heer A. Dieleman Ik heb ook zoo'n klein keffertje. Die gaat wel eens mee 't land in. Dan loopt hij dus los. Maar daarom is 't toch een bandhond De Voorz.: Neen, dan is dat een luxe hond. De heer van Doeselaar: We dwalen af. Ik ben het met Koster eens. De Voorz.: Dan zal ik laten stemmen over het voorstel om voor luxehonden 5 gld. te laten betalen. Dit wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Eveneens het voorstel om bandhondeu op 2 gld. te stellen. Met alg. stemmen wordt daarop besloten trekhonden op 50 cent te zetten. De Voorz.Dan kan er nu 359 gld. uit deze post worden gehaald, tegen 138 gld. vroeger. De heer A. MeertensAls er evenveel honden blijven, wat ik betwijfel. 4. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur. Voordracht P. Buijze en M. Drabbe. Met algemeene stemmen wordt de heer P. Buijze herkozen. 5. Wijziging begrooting '19. Goedge keurd. 6. Voorstel van B. en W. om aan de Herv. Gemeente 30 gld. te geven, als aandeel in de herstellingskosten van den toren, die beschadigd is, doordat de vlag telkens op de spits moest worden ge bracht. De heer Koster zegt, dat de schade 52 gld. bedraagt. Vroeger werd de vlag door het luik uitgestoken, nu moest die op 't haantje. De heer A. MeertensTwee deskun digen verklaren, dat de scha door het beklimmen is ontstaan. Dan moet de gemeente de scha ook betalen. De heer J. A. MeertensAls de ge meente de schuld draagt, moet ze ook de kosten betalen. De heer Koster Vorige jaren bedroe gen de kosten van herstelling 10 a 12 gld., nu 52. De Voorz. zegt, dat de gemeente architect verklaart, dat de scha niet geheel voor rekening van de gemeente komt. De heer van DoeselaarIk stel voor 50 gld. te geven. De Voorz. vindt dat onbillijk. De heer van DoeselaarDan stel ik voor 40 gld. te geven. Aldus wordt met 5 tegen 2 stemmen besloten. (Wordt vervolgd). Zitting op 28 Nov. '19. Voorzitter de edelachtbare heer Joh. de Feijter. Aanwezig a'le leden. 1. De Voorzitter opent met gebed. 2. De notulen worden gelezen en vast gesteld. 3. Ingekomen Stukken. a. Een adres van den agent Westenbrugge om terugwerkende kracht te verleenen aan zijn salari8verhooging tot 1 Januari 1918 overeenkomstig den wensch van den Com missaris der Koningin. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek de vorige vergadering is nangehouden wegens sollicitatie van Westenbrugge. Deze is echter niet benoemd. De Raad kan dus nu beslissen. De heer van Hoeve zegt, dat hij zijn voor stel uit de vorige vergadering nog handhaaft, n.l. om het verzoek van Westenbrugge in te willigen. Spreker vindt dat billijk, niet alleen omdat andere gemeenten het ook deden, maar vooral omdat burgemeester, secretaris en ont vanger het hier ook hebben gehad. Wethouder Visser zegt, dat als het verzoek van den veldwachter wordt toegestaan, de andere ambtenaren stellig met gelijk verzoek zullen komen. De vergelijking met burge meester, secretaris eu ontvanger gaat niet op. Van deze drie ambtenaren bepalen Gedep. Staten het salaris. Van de veldwachter doet de gemeente het. De VoorzitterOp voordracht van den Commissaris. De heer van Hoeve: De Commissaris schrijft het ons voor. De begrooting van 1918 was al goedgekeurd toen diens wensch ten opzichte van Westenbrugge kwam. Was de begrooting niet goedgekeurd en hadden we aan het verzoek niet voldaan, dan hadden Gedep. Staten stellig onze begrooting niet goedgekeurd. Door een bijkomstige oorzaak is Westenbrugge zijn verhooging misgeloopen. 't Is dus billijk, dat wij die hem alsnog geven. Wethouder Visser is niet overtuigd. De Raad heeft het salaris toen vastgesteld en vond dat een billijk loon. De Voorzitter zegt, dat de toestand sinds heèl wat veranderd is. Alle salarissen zijn verhoogd. En Westenbrugge heeft hier altijd een zeer laag salaris gehad. Wethouder Visser: Sinds Januari '19 een hoog salaris. Dat behoeft niet nog eens over 1918 ook gegeven te worden. De heer de Koeijer is in beginsel tegen verhoogingen met terugwerkende kracht. Dat is een weg zonder einde- De redeneering van van Hoeve heeft hem echter overtuigd, dat het in dit geval billijk is het verzoek toe te staan. Spreker is echter nog bang, dat de andere ambtenaren dan ook zullen komen. De Voorzitter meent, dat hierop geen kans is. Allen zijn goed tevreden met hun ver hoogingen. De heer de Koeijer zal dan voorstemmen. Het voorstel-v. Hoeve wordt aangenomen. Tegen de heeren Visser en Koopman. b. Een schrijven van C. de Vries, waarin hij den Raad dankt voor zijn salarisverhoo- ging- c. Een schrijven van Ged. Staten, waarin zij meedeelen niet accoord te gaan met de op 7 Oct. vastgestelde verordening betreffende de uitkeering der jaarwedden van de onder wijzers, Ged. Staten kunnen zich niet ver eenigen met het artikel, waarbij bepaald wordt, dat een onderwijzeres bij huwelijk ontslag als zoodanig krijgt. De Voorzitter zegt, dat nu twee wegen kunnen worden ingeslagen. De Raad kan het besluit intrekken of in hooger beroep gaan bij de Kroon De heer van HoeveHebben burg. en weth. geen bepaald voorstel De Voorzitter Burg. en weth. stellen voor in beroep te gaan. Spreker heeft geadviseerd zich bij den wensch ran Ged. Staten neer te leggen, want anders komen we met Gedep. Staten overhoop te liggen. Er is echter opgemerkt, dat vele gemeenten voor deze zaak in hooger beroep gaan, en dat het dus zoo erg niet is. De heer van Hoeve is het met deze laatste opvatting eens. Ilij zal voor het voorstel van burg. eu weth. stemmen. De heer Vinke is er tegener komt toch niets van terecht. De Voorzitter: 'k Denk 'took niet, maar 't is te probseren. Het voorstel van burg. en weth. wordt daarop aangenomen. d. Een schrijven van het Nederlandsch- Zuid-Afrikaansch comité, waarin dit zich aanbiedt, den dank der gemeente over te brengen aan het Zuid-Afrikaansche volk voor de schenking van mais aan ons volk. De Voorzitter Dat is gebeurd, heeren. De Secretaris Nee, 't moet nog goedge keurd worden door den Raad. De Voorzitter: Niemand er tegen dat we 't doen Met algemeene stemmen wordt besloten, het comité te verzoeken, den dank der ge meente over te brengen. e. Een schrijven van Gedep. Staten namens den minister van Binnenlandsche Zaken, om bij verhoogingen van het salaris der gemeente ambtenaren steeds voorzichtig te zijn, en er niet toe over te gaan, zonder dat de middelen tot dekking der uitgaven aanwezig zijn. Wethouder Visser: Zoo'n schrijven mocht de minister van Financiën ook wel hebben Het schrijven wordt aangenomen voor kennisgeving. f. Een verzoek van het Groene Kruis om een subsidie van 1000 gld. per jaar, voor een wijkverpleegster. De Voorzitter zegt, dat burg. en weth. voorstellen, niet aan het verzoek te voldoen. De gemeente telt veel buitenmenschen die nogal gezond zijn. De heer Scheele meent, dat de gezondheids toestand moeilijk te beoordeelen is. Epidemies als verleden jaar kunnen voorkomen. Buiten menschen zijn ook vatbaar voor ziekte. Spre ker voelt wel iets voor inwilliging. De heer P. Faas zegt, dat van de gezond heidstoestand weinig is te zeggen. Een ver pleegster stelt men-echter niet aan, voor 't geval er de een of andere tijd eens een epidemie komt. Dan heeft men juist aan één verpleegster maar weinig. Spreker meent echter dat de meeste ingezetenen (vooral de buitenlui) liefst geholpen worden door eigen volk en niet door een verpleegster. Daarom ziet spreker de noodzakelijkheid voor deze gemeente nog niet in. De heere Wisse is het hier mee eens. De heer Koopman vraagt wat de leden bijdragen. Hij zou willen weten, of er in de gemeente voldoende belangstelling voor is. De Secretaris deelt mee, dat er 530 leden zijn, dat de contributie met 175 gulden is verhoogd door de circulaire, en nu 750 gul den bedraagt. De heer Koopman Dus hebben 500 leden maar 175 gulden over voor een verpleegster. De verhoogde contributie is daarvoor toege staan. De overige bijdragen worden gegeven niet voor een verpleegster, maar voor ver- plegingsmiddelen enz. De heer Vinke: Waarom geeft het Groene Kruis bij het verzoek geen beter toelichting De heer Adr. de Kraker, vice-voorzitter van het Groene Kruis, als toehoorder aan wezig, vraagt den Voorzitter een vollediger toelichting te mogen geven. De heer KoopmanDaar ben ik tegen, laten we het verzoek aanhouden. Het Groene Kruis kan dan tegen de volgende vergadering schriftelijk beter inlichtingen verschaffen. De heer Scheele is 't hier mee eens. De Voorzitter zegt, dat de secretaris, die ook secretaris van het Groene Kruis is, de boeken even zal halen. Als de secretaris weer ter vergadering is gekomen, deelt hij mee, dat de oude leden hun conlribuiie met 125 gulden hebben ver hoogd. Eii dat de nieuwe leden 175 gulden bijdragen. Totaal wordt nu i 750 gulden contributie betaald. De Voorzitter meent dat hieruit blijkt, dat de behoefte aan een wijkverpleegster niet wordt gevoeld. Dan zou er veel meer con tributie worden gegeven. Het particulier initiatief moet maar eens flink vooropgaan. De heer de Koeijer Moet het publiek de verpleegster bij gebruik ook nog betalen De Voorzitter Neen, deze krijgt haar salaris van het Groene Kruis. De heer de KoeijerDe leden van het Groene Kruis moeten hun contributie maar eens flink verhoogen. De Voorzitter zegt, dat de Raad zoo net een wenk van Gedep. Staten heeft gekregen om zuinig te zijn. De heer de Jonge meent, dat veel men- schen het nut van wijkverpleging niet vol doende inzien. Anders zouden er meer leden zijn. Ook voor instrumenten enz. heeft het Groene Kruis veel geld noodig. Dat men 't liefst door eigen huisgenooten geholpen wordt, is te begrijpen, maar niet altijd goed. Een verpleegster kan helpen, het gebruik van instrumenten verklaren, den dokter bij staan. Spreker zou 'took 'tmooiste vinden, dat de leden van het Groene Kruis het be- noodigde geld bijeenbrachten. De heer de Feijter zegt, dat de leden meer moeten doen. De gemeente kan dan des noods aanvullen. De heer Scheele is niet voor f 1000 gld. subsidie. Hij brengt hulde aan het bestuur van het Groene Kruis voor hun prestaties. Hij is wel voor een verpleegster. De Voorzitter: U is vaak geweest tegen het toestaan van posten, die niet op de be grooting stonden, en nu is u er wel voor. Hoe kan dat De heer Faas zegt, dat wijkverpleging in deze gemeente niet begeerd wordt. Bij een volksstemming zou der bevolking er zich tegen verklaren. De Voorzitter is 't hier mee eens. Bovendien vraagt men nu 1000 gulden, maar 't volgend jaar zal er wel meer noodig zijn, want 1000 gulden is geen voldoend salaris voor een deskundig verpleegster. De heer Wisse meent ook, dat er geen behoefte aan een verpleegster is. Was dat wel het geval, dan moesten we de subsidie toestaan. Het voorstel van burg. en weth. om aan het verzoek niet te voldoen, wordt aange nomen. Tegen de heeren de Jonge en Scheele. g. Een verzoek van de Vereen, voor Christ. Volksonderwijs (school in de Polderstraat) om aan de onderwijzeressen voor handwerken 1 gld. toe te kennen per lesuur evenals aan de onderwijze ressen der Openb. L. Scholen. De Voorz.Niemand is er zeker op tegen, om aan dit verzoek te voldoen De lieer Koopman Wat hoor ik daar Wordt hier 4 uur per week lesgegeven? Dat wordt dan 200 gld. per jaar. De Voorz. We kunnen ook wachten, totdat het adres voor de Openb. onder wijzeressen terugkomt van de Kroon. Er wordt echter per uur vergoediug ge geven, niet per jaar. De heer Faas Waarom aan deze school 4 uur per week? De Voorz.: Omdat het bestuur dit noodig oordeelt. De heer Faas: Als het bestuur meer dan de helft van de lesuren handwerks- onderwijs laat geven, maken de onder wijzeressen er nog een salaris bij. De Voorz.Dat kan niet. Bovendien betaalt het Rijk. niet wij. De heer v. Hoeve meent, dat er niet lang over dit verzoek behoeft gepraat te worden." Het kan zooals het gesteld is niet worden behandeld. Wij kunnen niets anders doen, dan voor de Veree niging vragen aan de Kroon evenals we ook voor de Openb. onderwijzeressen gedaan hebben, dat 1 gld. per lesuur vergoed wordt. Spr. stelt voor hiermee te wachteu, tot we antwoord op ons verzoek voor de Openbare onderwijze ressen hebben. Aldus wordt besloten. h. Een schrijven van de Gezondheids commissie om woning D 62 te Othene, bewoond door A. 't Gilde onbewoonbaar te verklaren. B. en W stellen voor hier niet op in te gaan. Aldus besloten. 4. Woningbouw. De Voorz. deelt mee, dat de gemeente van den heer A. Dek ker een stuk grond kan koopen aan de Axelsche straat voor f 1.60 per M3. Het terrein is 75 M. breed en 50 M. diep. Ook kan nog zulk een stuk er onmid dellijk naast worden gekocht tegen den zelfden prijs. De Gezondheidscommissie beveelt dat aan Spr. wil direct beide complexen maar koopen. Anders snoepen particulieren het ons af. Want de prijs is zeer billijk, en de grond is mooi ge legen. Langs de weg is vdnaf 't huis van den secretaris 51 M. verkocht. Er is tot de Ronde Put nog 200 M. over. De laatste 50 M. ligt echter laag en moet dus veel opgehoopt worden. Daar om zou spr. 150 M. willen koopen, en t laatste stuk van 50M.niet. Er kunnen dan 12 woningen op 'teerste stuk van 75 M. breedte worden gebouwd. Een mooi tuintje komt achter de huizen het terrein is 50 M. diep. Het andere stuk blijft dan voor later disponibel. De heer Scheele is 't hier mee eens. De prijs is laag. De heer de Koeijer: Wie koopt, de gemeente, of de Woningbouwvereeniging? De Voorz.De gemeente koopt en draagt dan voorloopig het eerste perceel over aan de Vereen. Het andere stuk kan worden verhuurd, tot het noodig is. We krijgen subsidie van het rijk. Voor de grond 100 pCt. Kost een huis nu 4000 gld. en is de huur b. v. 4 gld. en betalen de huurders f3, dan moet er elke week 1 gld. bij. Daarvan betaalt het Rijk dan nog 75 pCt., de gemeente 25 pCt. De heer Wisse merkt op, dat bij de 4000 gld. de grond begrepen is. Ook voor den grond betaalt het Rijk dus slechts 75 pCt. De heer Vinke Zijn alle huizen gelijk De Voorz.De eerste twaalf wel. Desnoods kunnen er van de. tweede 12 b.v. 6 iets grooter worden gebouwd, 't Gaat echter nu over den grond. Weth. Visser merkt op, dat de hoek huizen van elk blok van 6 huizen iets grooter worden, De heer Wisse wil alleen grond voor de eerste 12 huizen koopen. Dij meent, dat er geen behoefte is aan meer dan 12 huizen. De Voorz.Maar dan is straks, als we 't noodig hebben, 't mooiste stuk weg. Laten we dat er bijnemen en dan b.v. als moestuin verhuren. Weth. de Feijter zegt, dat er nu al perceelen gekocht zijn. Koopt de ge meente het tweede stuk niet, dan koopen particulieren het zeker. De heer Koopman meent dat Dekker geen grondspeculant is. Kan de gemeente niet het recht van voorkoop krijgen Als er dan geboden wordt, kunnen we nog altijd zien. Kan dit niet, dan is spr. er voor om het direct maar te koopen. De Voorz.De verkooper geeft geen recht van voorkeur aan de gemeente. Dat er liefhebbers zullen komen is echter wel zeker. Veel menschen kijken graag eerst de kat uit den boom. Nu de ge meente er gaat bouwen, zal er wel meer animo komen voor deze grond. Er heb ben al 10 personen een huis gevraagd. De heer van Hoeve Is er ook naar andere perceelen geïnformeerd De Voorz.Ja, maar die waren alle duurder. Een werkman-lid van de Wo ningbouwvereeniging heeft gezegd dat hij het voor 1 gld. per roe wel wilde pachten. In onze buurt wordt voor moes- grond van 60 tot 150 cent per roe be taald aan pacht. De heer Koopman zegt, dat 1 gld. per roe veel te veel is. De menschen die

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2