Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 198. Woensdag 3 December 1919. 2e Jaargang. De Invaliditeitswet. FEUILLETON. Uit het Buitenland. Uit liet Binnenland. Uit de Pers. Uit (fe Provincie. JAN WAANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswpstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels fOAO. Elke i;egel meer ƒ0.10. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15 °/0. Inzending van advertentiën tot 12 uur^'s middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOlJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. Op veler verzoek geven we een korte samenvatting van de verplichtingen, die deze wet meebrengt voor werkgevers en werknemers. Men beware dit artikel dus goed, al zijn we ook mondeling tot inlichtingen (vooral ook over de vrijwillige ouderdoms- verzekering) gaarne bereid. De arbeiders moeten hun renteboekje zelf bewaren, hun rentekaart aan den patroou geven, die er zegels op moet plakken. Wie nog geen rentekaart of boekje heeft, vrage dat direct aan bij den Raad van Ai beid te Middelburg. De werkgever moet de zegels betalen. Hij mag die niet van het loon aftrekken. Dat zou hem in aanraking met den strafrechter brengen. De zegels zijn te verkrijgen aan de postkantoren. Om te berekenen, hoeveel premie betaald moet worden, is het noodig, de arbeiders te verdeeien in twee groepen. A. die uitsluitend tegen vast loon werken B. die daarboven andere vergoedingen ontvangen, of die steeds of soms stukloon verdienen. Voor de eerste groep, o.a. kantoor- en winkelbedienden, werksters enz., is de premie als volgt a. Jaarloon beneden 240 gld. 25 cent. b. Jaar^on van 240 tot 400 gld. 30 cent. c. Jaarloon van 400 ""tot 600 gld. 40 cent. d. Jaarloon van 600 tot' 900 gld. 50 cent. e. Jaarloon boven 900 gld. 60 cent. Deze premie geldt voor één week. Voor een werkman die 17 gld. per week verdiend, moet dus iedere week 50 cent zegel worden geplakt. Zoodra het zegel is opgeplakt moet daarop dag, maand en jaar worden aan- geteekend. B.v. aldus 6/12 '19. Doet men dit niet, dan is het zegel waardeloos, en moet de patroon later weer betalen. Men vergcte het dus niet Indien een arbeider boven het loon in <jeld nog andere vergoedingen geniet, b.v. kost en inwoning (boerenknechts, dienstboden), gratificatiën, toeslagen, be looning voor- overwerk enz., dan geldt de volgende regeling a. voor mannen van 21 jaar en ouder 60 cent per week b. voor mannen van 18 tot 21 jaar 50 cent per week c. voor mannen van 14 tot 18 jaar 40 cent per week d. voor vrouwen van 21 jaar of ouder 50 cent per week e. voor vrouwen van 14 tot 21 jaar 40 cent per week Voor personen, die alleen loon in natura genieten (o.i. eigen kinderen b.v.) mag 25 cent per week worden geplakt. Ook voor loopjongens (boven 13 jaar), werksters, naaisters enz. moet betaald worden. De werkgever, die een werkster emfc. de eerste dag der week heeft, moet voor die lieele week betalen. Natuurlijk is het geoorloofd en o.i. ook billijk, dat als een werkster bij 2 of meer werkgevers arbeid verricht, deze de premie te zamen betalen. Naast de genoemde algemeene regels zijn er een aantal bijzondere. In den landbouw moet voor meisjes van 14 tot en met 17 jaar geen 40-, maar 42) Z E L A N D I A. HOOFDSTUK XIV. Ze waren nu verloofd, Jan Waanders en Truus Breedveld. Zij had haar doel bereikt't had wel moeite gekostméér, dan ze zich in 't eerst had voorgesteld. Hij was niet zóó toeschietelijk geweest, als ze wel had verwacht. Wel vriendelijk, maar altijd min of meer op een afstand. Maar ze had niet losgelaten. Ze had nu eenmaal haar zinnen op hem gezet. Ze had hem nooit aan die fijne, stijve Jo Vlietstra gegund. En ze had hem van haar afgetrokken. Het kleine piezier kon ze zich toch niet ontzeggen, de verlovings kaart haar te sturen die zélf in de bus te steken, waar ze wist, dat Jo alleen thuis moest zijn. Die schijnheilige, devote 30 cent worden betaald per week. Als een gedeelte van een week ge werkt is (al is 't maar een halve dag), moet toch de volle weekpremie betaald worden. Zaterdag 6 Dec. moet dus de volle weekpremie worden geplakt, als is 't maar 4 dagen van 3 tot en met 6 Dec. Men denke hieraan De Duitsche hulp aan Oostenrijk of het penningske der weduwe. EENEN. 28 November. (Wolff.) Bij het begin van de zitting van de na tionale vergadering heeft de voorzitter het besluit van den Duitschen rijksdag meegedeeld om in December op elke broodkaart in het rijk 50 gram te kor ten en deze besparing aan te wenden tot leniging van den nood in Duitsch- Oostenrijk. De voorzitter zeide, dat het hier niet slechts een financieel offer zon der meer gold, niet slechts een offer van den staat als zoodanig, maar een geschenk van eiken burger van het Duit sche rijk zonder onderscheid. Deze daad van grootmoedigheid en broederlijke eens gezindheid van het Duitsche rijk heeft in Oostenrijk niet slechts blijdschap ge wekt. maar vooral eeu innig gevoel van dankbaarheid. De onlusten in Egypte Volgens de „Italien" nemen de onlus ten in Egypte steeds grooteren omvang aan. De autoriteiten hebben de macht over de massa verloren. De vreemde lingen vluchten uit het land. De ver trekkende schepen zijn dicht bezet. Een drastische censuur belet de verspreiding van berichten van den waren toestand. De houding van Dnitschland. BERLIJN, 29 Nov. De „Deutsche Allgem. Ztg." verneemt uit kringen, die nauw met het kabinet in relatie slaan, dat de regeering vast besloten is in cle kwestie van de uitlevering der 400,000 ton dokken, bagger- en scheepsmateriaal niet toe te geven. Het gaat hier niet om een prestige kwestie, maar veeleer daarom, dat de uitlevering van het opgeöischte materiaal Duitschland's economisch bestaan geheel en al zou bedreigen. Eveneens is voor de rijksregeering de clausule van het aanvullingsprbtocol on aannemelijk, volgens hetwelk Frankrijk ten allen tijd naar willekeur Dnitsch land met troepen kan binnenrukken. De rijksregeering, zoo schrijft het blad, wil vrede, maar geen eenzijdige voort zetting van den oorlog. En als een van zelf sprekende voorwaarde daarvoor geldt, dat de nog in Frankrijk vertoevende krijgsgevangenen teruggezonden worden zooals het vredesverdrag bepaalt en niet na nieuwe voorwaarden. De onrust in Italië. PARIJS, 30 Nov. Sedert twee dagen is de telefonische verbinding met Italië verbroken. Sombere voorspellingen. Naar uit New York wordt gemeld, schrijft „De Tel." heeft prof. Albert Porta, van de astronomische afdeeling van de universiteit te Michigan, mede gedeeld, dat in deze maand Mer- curius, Venus, Mars, Neptunus, Jupiter Madonna! Voor geen geld zou ze willen, dat Jan wist, dat ze 't gedaan had. Want dat zou hij heel kwalijk hebben genomen. Hij kon tóch zoo prikkelbaar zijp. En een schimpscheut op Jo, (ze had zich zoo iets eens in zijn bijzijn gepermitteerd), scheen hij al bijzonder slecht te kunnen verdragen. Hij had zich toen althans heel ontstemd getoond. Dat maakte haar in wendig woedend, 't Was immers een teeken, dat hij nog niet los van haar was. En dat wekte haar jaloerschheid. Hoe was 't mogelijk, dat-ie nog partij voor haar trok, zoo'n fijne maagd. Nu, ze had gezwegen ten minste, toen. Maar ze nam zich voor, het niet steeds te doen. Ze moest nog wat voorzichtig wezen nu. Maar dat kwam wel bij. Ze waren nu verloofd. Het verlovings feest was schitterend geweest, a la Breedveld. En mama Breedveld lachte haar vetten lach van voldaanheid. Ja, Truus had 't goed getroffen. Jan Waan ders was immers van „goeie komaf' en hij had een „mooie pesisie", zooals ze en Saturnus, onderling en niet de aarde op zeer bijzondere wijze in conjuctunr komen, hetgeen van zulk een invloed op de zon zal zijn, als sedert eeuwen niet is voorgekomen. Hij voorspelt dat er op 17 December o» de zon een vlek van zulke groote pf'fstiHgen zal ver schijnen, dat men zonder teleskoop in de zon zal kunnen zifin. Hij zeide verder dat deze conjunctuur orkanen, zware onweders, aardbevingen, vulkanische uitbarstingen, hevige regens, stormen en een groote koude tengevolge zal hebben. Het zal weken duren alvo rens de aarde weer in haar normalen toestand zal zijn teruggekeerd. De oorlog tegen de hongersnood. De geheele positie van Eiiropa bij het naderen van den winter is vol gevaren schrijft de „Manchester Guardian". Ter wijl wij nog steeds Rusland blokkeeren en gedeeltelijk ook Duitschland mis daad gestapeld op misdaad sluipt het spook van den hongersnood reeds door deze in ellende gedompelde landen. Het is mogelijk ja zelfs waarschijnlijk, dat in de eerstkomende paar maanden en lang voordat de volgende oogst kan worden binnengehaald, millioenen men- schen zullen sterven en dat de tol van den vrede grooter zal blijken te zijn dan die van den oorlog. De heer Hoover is een man van groote ondervindingen en bekwaamheid en hij heeft berekend, dat het beschikbaar voedsel in Europa ge heel onvoldoende is om de bevolking van Europa te voeden, en dat groote massa's zullen moeten emigreeren of om komen. Er wacht ons in verband liier- eeu nieuwe oorlog, de oorlog tegen den hongersnood. Wat heeft de Parijsche conferentie te zeggen Wat zal het nieu we parlement der mogendheden, dat men van plan is op te richten, te zeggen heb ben in verband met dezen nieuwen vij and Revolutionnaire plannen. Engelsche bladen bevatten verontrus tende berichten over den toestand in Italië. Er zou een zekere opgewondenheid en gisting in het land heerschen, die de ergste gevolgen kan hebben. De regeering zou bewijzen in handen hebben van pogingen om oproer in het land te verwekken. De Italiaansche cen suur zon weer zijn ingesteld. De uiterste socialisten zouden de op roerige beweging organiseeren in bolsje- wistischen geest en tegen Maandag, den dag, waarop de koning het parlement zal o.penen, zouden er belangrijke ge beurtenissen te verwachten zijn. De oproerige actie zou het gevolg zijn van de jongste stembusoverwinningen der socialisten. De oudere en meer gezaghebbende leden der partij zijn tegenstanders van excessen, maar de jongere elementen zijn met revolutionaire neigingen bezield en voorstanders van een maximalistische politiek, die het bolsjewisme ook iu Italië ten troon moet verheffen. Deze jpngeren nu zijn het sterkst in aantal en het vermetelst. Woonden de socialisten vroeger nooit de opening van het parlement door den koning bij, thans zouden de nieuw-ge- kozen extremisten er juist op aange drongen hebben, dat de lieele socialis tische groep aan de plechtigheid ^du deelnemen, teneinde den koning uit te fluiten en uit te jouwen en hem het spreken te beletten. glorieerend uitweidde tegen een intieme vriendin. Mama Waanders was niet zoo bijster ingenomen met den gang van za ken. Zeker, Truus Breedveld was heel anders dan Jo Vlietstra. En deze laatste was haar wel héél eenvoudig voorgeko men, (n beetje te. Waar je niet mee voor den dag kon komen in wat „vooruit strevende" kringen wat stijf en zonder ling; 'n ietsje overgodsdienstig. En Truus, nu dat was ten minste iemand anders. Sjiek genoeg. Altijd gekleed naar de laatste mode, soms wel wat overdreven, en ja,wel eens 'n weinigje „ongege neerd". Eén, die d'r wereld verstond. Die kon meedoen. En tamelijk „geavan ceerd". Godsdienstig, heelemaal niet. 'n Uiterste met Jo Vlietstra. En van die ultra's hield mama Waanders niet. De middenweg, dat was de hare. Zoo wat geven en nemen. Niet overdrijven,. En Truus ging wel wat te veel 'één kant uit. En dat vond ze, bij Jan's geestes gesteldheid heelemaal niet wenschclijk. Dat zou niet remmen, maar integendeel Zelfs wordt er gesproken van het plan om hem op zijn weg naar of van het parlement aan te vallen. Er bestaat geen wettelijke bepaling, die den rooden heeren een optreden in liet parlement, als zij zich Voorgenomen hebben, zou kunnen beletten. Geen gewapende macht mag binnen het par lement worden gebruikt. De regeering zou voortdurend over den dreigenden toestand beraadslagen. De groote vraag, die men zich stelt, is wat de koning zal doen, n.l. of hij zich a.s. Maandag in het parlement zal ver- toonen, of wel een politieke ziekte zal voorwenden. VERZEKERINGSPLICHT EN GEMOEDSBEZ VV A REN De Minister van Arbeid is bereid ern stig te onderzoeken in hoeverre met ge moedsbezwaren tegen den verzekerings plicht kan'worden rekening gehouden. Hij stelt, zich daarbij echter op het stand punt dat zoolang geen wettelijke voor ziening te de7.er zake is getroffen alle ingezetenen verplicht zijn de wet na te leven. DE NIEUWE TELEGRAMTARIEVEN. De telegraaf-tarieven zullen met ingang van 1 Januari 1920 als volgt geregeld worden 1—10 woorden 50 cent; 1015 w. 60 cent; 1520 w. 70 cent; 21—25 w. 80 cent 2630 w. 90 ceut 3135 w. 100 cent; 36—40 w. 110 cent; 41—45 w. 120 cent; 4650 w. 130 centen voorts voor elke tieu woorden 10 cent meer. De aftrek van sommige woorden in het adres zal vervallen, terwijl voor het opgeven der telegrammen per telefoon 10 cent in rekening gebracht zal worden. ZOMERDIENSTREGELING 1920. Naar wij vernemen,' ligt het in de bedoeling van de Directie der Nederl. Spoorwegen om, indien de kolenVoorzie ning het slechts even toelaat met den zomerdienst, die 1 Mei 1920 zal ingaan, het geheele treinverkeer weer op den voet van vroeger te regelen. (Tel.) TEGEN IIET DRANKMONSTER. De gemeenteraad van Bellingwolde (Grom), in meerderheid sociaal-demokra- tisch, besloot den verkoop van alkoho- lisclie dranken des Zondags na 2 uur in de gemeente te verbieden. TER NAVOLGING. De Raad van Alblasserdam besloot met op twee na algemeene stemmen op voorstel van den heer S. Berman, bur gemeester, en na een krachtige verdedi ging door den socialist J. Hardam, dat op Zaterdag na 12 uur des middags, op Zondagen, algemeen erkende christelijke feestdagen en deu Nieuwjaarsdag ge durende den geheelen dag, en op werk dagen van opening tot 9 uur, van 12 1.30 en 's avonds na vijf uur in de kafé's bierhuizen, hotels en dergelijke inrich tingen geen alkoholische dranken mogen worden toegediend of verkocht. HOLLANDSCH SCHIP VERGAAN. 7 MENSCHEEN VERDRONKEN. Uit Cherbourg iu Frankrijk wordt gemeld, dat de Nederlandsche driemaster „Basco", onder commando van kapitein Èntjens, schipbreuk heeft geleden nabij kaap Blancherd. aansporen tot erger. Maar wat haar ondanks Jo's eenvou digheid toch altijd in deze had aange trokken, dat miste ze ten eenenmale in Truus. Truus maakte op haar den in druk van 'n coquette, 'n behaagziek en bovendien wispelturig wezen. Er was in haar doen en laten zoo weinig van die ongekunstelde hartelijkheid. Er was van Jofs onbaatzuchtigheid altijd zulk een eigenaardige bekoring uitgegaan ondervond Zb ooit een dergelijke gewaar wording in Truus bijzijn Er was in haar een heimelijke angst, dat het niet goed zou gaan met Jan en Truus; ze vreesde voor.... ontgoocheling van de zijde van haar jongen, die toch met al zijn koppig doorzetten, met al zijn ge breken haar jongen bleef. En innerlijk voelde ze meer respect voor Jo's solide, waren het dan ook min of meer bekrom pen beginselen, dan voor de veranderlijke ideën van Truus Breedveld. En dan, wat zat er aan dit „engage ment" vast't Is waar, als Jan met De sleepboot „Centaur" behoorendc tot den sleepbootdienst van de haven van Cherbourg, trachtte onmiddellijk hulp te verleenen en slaagde er in, vier opvarenden te redden. Dezen werden aan wal gebracht en ontvingen te St. Germaison des Vaux de eerste verzorging. Zeven leden der bemanning, o.w. de kapitein zijn verdronkeu. EEN HARTIG WOORDJE OP Z'N TIJD. Dr. J. H. Gunning geeft in deCorres- pondentie-rubiek van zijn weekblad „Pniël" het volgende antwoord aan ze kere mevrouw „Mevr. v. R. te A. U beklaagt u over. de „vervolging", die u om des geloofs wille overkomt, en dan praat u over een-paar dingen, te nietig om ze zelfs te n o e m e u. Ik durf u niet te zeggen wat ik van zulke dwaasheden denk, maar in 't blad van Ds. Keiler vind ik een heerlijk ant woord aan zekere M. C. II., dat letterlijk ook voor u geschreven is. Ik zal het voor u vertalen. „Schaamt u als 't u blieft heel gauw(Schamen Sie bitte etwas plötzlsch Tegenover den vreese- lijken nood, die tegenwoordig millioenen van onze volksgenooten neerdrukt, kunt gij met uw kleine kibbelarijen» en ja- loerschheden uzelf en anderen voor den mal houden Wat zoudt gij wel zeggen wanneer het oogenblik daar was dat de Heere ons tot het martelaarschap riep? Een neef van mij, Pastor Carl Hesse in Lijfland, werd door de Bolsjewiki gevan gen genomen. Men lei hem een papier ter onderteekening voor, waarop hij ver klaren moest, dat alles- wat hij tot dus ver gepredikt had, gelogen was. Toen hij het papier met verontwaardiging in stukken scheurde, stak men hem de oogen uit en schoot hem daarna dood. En u klaagt er over datmen u bij een partijtje heeft overgeslagen en u op die andere samenkomst vergeten had „Hoe kunt gij gelooven. gij die eere van elkander neemt spreekt de Heere. Tot zoover Keller. God zegene u ook door dit woord". De schijn des kwaads. Wanneer Spurgeon te Menton logeer de, maakte hij gaarne gebruik van de aan een ieder verleende vrijheid om in het prachtig park van de speelplaats te Monaco te wandelen. Op zekeren dag werd hij staande gehouden door oen be stuurder van één det speelzalen, die hem zijn blijdschap betuigde, dat hij den beroemden prediker daar zien mocht. Deze antwoordde, dat hij daarfcoe weinig reden gaf, aangezien hij nooit een voet, in de speelzalen zette. „Zeg dat niet", hernam de ander, „want u hier te zijm, lokt velen binnen, die niet binnen uwe perken blijven". Spurgeon ontzette bij die gedachte, dat hij onwetend voor een lokaas des duivels had gediend en zette voortaan nooit meer een voet op de plaats der verleiding. Vraag:' hoe i's de houding van vele vromen ten opzichte der drank verleiding? (Jaarb. Geref. Vereen, v. Drankbestr.) TER NEUZEN, 2 December I9i9. Naar we vernemen hoopt do Christ. Zangvereeniging „Mobilisatie-klanken" Truus trouwde, trouwde hij niet met d'r familie. Maardie familie kreeg hij dan toch op den koop toe. Ze kon er niet over denken, dat straks Jan tegen dat „ordinaire" menscli, „Truus" moeder, mama zou zeggen. Zoo'n dom, pronkerig schepsel. Nee, dan lp ad ze nog maar honderdmaal liever gezien, dat Jan en Jo een paar waren geworden. En toch, ze mocht van dit alles weinig neen, niets laten blijken. Jan was erg prikkelbaar; dat was hij altijd geweest min of meer dat was hij de laatste tijden bijzonder. En dies moest ze zich maar stil houden, ja, zich voldaan toonen. Tusschen pa en hem was 't weer wel zoo wat bijgespijkerd. Dat wil zeggen, het onderwerp werd niet meer aange roerd. Jan ging zijns weegs en vade.r Waanders meende zich te hebben „vrij gemaakt", mf hij' er het zijne va^ had gezegd. (Wordt vervolgd). door

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1