VISSERS Reclameberichten. Uit het Binnenland. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. ook dit pondje niet gegeven worden. Melk, één kwart liter per dag, alleen voor kinderen van één en twee jaar. Deze hongerrantsoenen en hierin ligt de ernst van den toestand moe ten grootendeels nog uit het buitenland komen. Brood moet, zelf bij 267 gram per dag, voor de helft van over de grens komen. En nog erger is deze verhou ding bij aardappelen en suiker. Zakken vol goud. Naar de Engelsche bladen melden, zijn in de streek van het Bopper-meer, 65 mijlen ten Noorden van Le Pos (Mani toba) en te Contact, 200 mijlen ten Oosten van Winnipeg, uitgebreide goud aders ontdekt. In Le Pas moet een man aangekomen zijn met een boot, beladen met zakken vol goud. Tallooze gelukzoekers stroo men nu naar de bevoorrechte plaatsen. Algemeen wordt verteld, dat een Indi sche landeigenaar op weg naar huis, over dikke kwartsaders struikelde. Door den val schuurde hij de bovenste laag af en zag toen een breede bedding goud Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt 'de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAUL v. SLUJS, Vlasmarkt. De nationalisatie der spoorwegen. Door het optreden vandeZuid Duitsche ministeries is de kwestie van het bestuur van de spoorwegen in het rijk acuut geworden. Volgens de rijksgrondwet wordt bepaald, dat de overname op zijn laatst 1 April 1920 zou moeten plaats hebben. De groote verkeersnood deed echter allerwegen den v^ensch uiten, dat het rijk reeds thans de spoorwegen zou overnemen. Zoowel de Pruisische als de Zuid-Duitsche regeeringen zijn voor onmiddellijke overname door het rijk, op voorwaarde, dat een behoorlijke schade loosstelling door het rijk aan de regee ringen der bondsstaten wordt betaald. Het rijkskabinet is voornemens om in verband met een uitgesproken wensch van de Zuid-Duitsche besturen een spoorwegdictator met verstrekkende vol macht voor het geheele verkeer te be noemen. Een samenzwering te Athene ontdekt. Er is een samenzwering van officieren, aanhangers van den gewezen koning Konstaiitijn, ontdekt om Venizelos te ver moorden en het huidige regime omver te werpen. Een aantal samenzweerders is gevangen genomen en een nauwgezet onderzoék is gaande. Eenige verdach ten hebben reeds bekend. De beschul digden zullen zoo spoedig mogelijk voor een krijgsraad terechtstaan. Een aantal leiders der oppositie heb ben hun medewerking beloofd om ver raad te keer te gaan. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in Oct. bijna f 2 millioen meer opgeleverd dan" ver leden jaar en in de eerste 10 maanden ruim f54 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak van 1918. AARDAPPELEN. Alle geelvleezige klei- en zandaard- appelen komen voor garantieprijs in aanmerking. Witvleezige en veenvoeder- aardappelen, van welken grond ook, niet. DIE LAFAARDS! De heer Kolkman deelde in de Tweede Kamer mede, dat Wijnkoop, toen hij met een bende van zijn kornuiten in Novem ber op de Oranje-Nassau kazerne te Amsterdam moest aanrukken, een glaasje water dronk, om op verhaal te komen. Wat de heer Kolkman mededeelde, was ontleend aan een verslag in het „Volk", welks inhoud door Wijnkoop geloochend werd. De verslaggever blijft echter bij de juistheid van zijn mededeeling en her haalt haar nog eens in geuren en kleuren. Om te laten zien hoe intens laf het optreden van Wijnkoop en mevr. Roland Holst is, laten wij dien verslaggever aan het woord. Op een heftige vergadering werd ge roepen „Naar de kazerne!" Wijnkoop had n.l. beweerd, dat de secretaris van den soldatenraad in hechtenis was ge nomen. Wijnkoop, Mevr. Roland Holst en de verslaggever begaven zich op weg naar de kazerne, waar gevuurd werd. De verslaggever waarschuwde daarop Wijnkoop niet verder te gaan, doch deze vond geen gelegenheid te antwoorden, want op dat moment werd hij aange grepen door eenige mannen, die in den hoogsten- graad van opgewondenheid verkeerënde, hem niet zachtzinnig door elkaar schudden en van hem eischten, „dat hij nu zijn woord gestand zou doen en mee de kazerne bestormen, om wraak te nemen op de moordenaars van de zooeven gevallen kameraden." Toen keek de heer Wijnkoop hulpeloos om zich heen en vroeg met bevende stem om een glas water. Mevrouw Roland Holst stond er luid snikkend bij en beet van kalmte op haar zakdoek. Nadat Wijnkoop door eenige zijner partijgenooten bevrijd was, trad hij met mevr. Holst op den politie-inspecteur Van der Poll toe deze stond met den gewapenden troep voor de Oranje-Nassau kazerne en vroeg uiterst beleefd of de stoet mocht passeeren. Zóó heeft de zaak zich toegedragen en niet anders. De bewering van den heer Kolkman in de Kamer, dat Wijnkoop een glaasje water gedronken zou hebben, is dus niet juist. Hij vroeg er om en hij had het zeker nóódig ook. Maar gelegenheid om het hier of daar te halen was er niet. En zelfs den volgenden morgen was de heer Wijnkoop nog niet heelemaal „bij". Want waar hij bij het ontbinden van de betooging van af de trappen van de Beurs zei„Mannen, morgenochtend om 9 uur komen wij hier op het Beurs plein weer bijeen om de commune te stichten verscheen hij dien morgen op den vastgestelden tijd niet vergat hij heelemaal de commune te stichten BUITENLANDSCH GEVAAR. Dezer dagen berichtte een correspon dent van de „Gelderlander" aan zijn blad, dat de grenswacht zich verveelt, omdat zij niets te doen had. Het bericht was misschien juist, omdat er sprake was van een bepaald punt, maar het was onjuist, omdat het te algemeen was. Doch het bericht had goede gevolgen. Kapelaan Akkermans, uit 's Heeren- berg, blijkbaar goed bekend met de grens wacht in zijn naaste omgeving, doet een ander boekje open. Daar in 's Ileerenberg heeft de grenswacht de handen vol, schrijft hij. De grenswacht te 's Heerenberg heeft in den laatsten tijd aangehouden 9200 personen, onder wie zeer vele bolsjewiki, hoofdleiders van dezen, boden, die gere geld berichten overbrengen tusschen de internationale revolutionaire komitees. Er is dus wel een levendig internationaal verkeer, naar men merkt. Verder viel er de grenswacht in han den, picrinezuur voor bommenfabricage in grootere en kleinere hoeveelheden, reusachtige kapitalen voor revolutionnaire propaganda, revolvers, patronen, propa gandageschriften voor de revolutie in groote massa's, enz. De gegevens zijn genomen uit een officieel rapport. „De Gelderlander" concludeert hieruit, dat de heer Troelstra wel weet, wat hij zegt, als hijafwacht. En dat de burgerwacht nog niet overbodig is. RIJKSMIDDELEN. De bijzondere maatregelen, welke ge troffen zijn om de ontvangsten der schatkist zooveel mogelijk te doen toe nemen, leveren elke maand steeds gun stiger resultaten op. Wel is waar zijn de toenamen der Rijksmiddelen nog ontoereikend om aan de eischen, welke aan de schatkist gesteld worden, te voldoen, maar bij de thans bestaande ontvangsten en het vooruitzicht, dat tot grooter heffingen op middelen, die tot dusverre nog niet aan de beurt zijn, zal worden overgegaan, is het bemoedigend, dat de tekorten zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte zullen gedekt worden. Zoo o.a. zullen de te verwachten verhoogingen der inkomstenbelasting en die der vermogens en de belasting op weeldeartikelen mettertijd een belang rijke aanwinst vormen voor dekking der crisisuitgaven, welke in dezen tijd nood zakelijkerwijze gevergd worden. In de maand October zijn de ont vangsten der Rijksschatkist schitterender geweest dan ooit. Uit de gewone mid delen ontving zij f 33.432.035 tegen f21.467 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Met dit bedrag, zijnde een vermeerdering van f 12 milli oen, worden alle records der laatste maanden geslagen. Drie heffingen hebben tot deze belangrijke toename het meest bijgedragen. Meer dan f6 millioen werd de afgeloopen maand door den accijns op gedistilleerd, de registratierechten en die op den invoer gezamenlijk meer opgebracht. Het gedistilleerd bracht f 4.073 millioen in het laadjc tegen f i.403 verleden jaar, hetgeen niet alleen verband houdt met liet verhoogde recht, maar ook met de sterke toename van het gebruik van jenever, waartoe de ver hooging der loonen wel aanleiding schijnt te geven. Met de opbrengst in September staat de afgeloopen maand ongeveer gelijk, want toen werd f 4.092 millioen ontvangen. In verband met de koortsachtige be drijvigheid ten aanzien der uitgiften van nieuwe fondsen en kapitaalsuitbreidingen zijn de registratierechten ditmaal met, f2.1 millioen toegenomen, n.l. van f 3.286 millioen verleden jaar tot f 5.363 millioen in de afgeloopen maand. Vergeleken bij September van dit jaar is de ontvangst uit dit middel ook schitterend, want toen kwam f 2.942 millioen binnen. Verheugend is het feit, dat de rechten op den invoer wederom een aanzienlijke toename aanwijzen als gevolg van de gestadige ontwikkeling van onzen buiten- landschen handel. Aan deze rechten ontving de schatkist f2.954 millioen tegen f837.094 in October 1918 of f2.10 mil lioen meer. Hierbij dient echter rekening te worden gehouden met de prijsstijging van vele artikelen, waarover invoerrecht ad valoren wordt betaald. Het verhoogde zegelrecht deed de baten met een bedrag van bijna fl mil lioen toenemen, f 2.279 millioen tegen f 1.290 millioen verleden jaar; de beurs- belasting heeft daartoe f720.135 bijge dragen. Andermaal volmaakten de grillige Successierechten het schitterend beeld, want hiervan valt een toename te con- stateeren van f2.258 millioen tot f3.385 millioen is f 1.12 millioen. Het statistiek- recht bracht ruim 3 ton meer op. De herlevendiging van het zakenleven kwam ook tot uiting in de opbrengst der loodsgelden, waaruit f 132.000 meer werd ontvangen. Tot de belangrijke vermeerderingen zij ook nog genoemd de opbrengst uit de dividend- en tantièmebelasting, welke ditmaal een bedrag aanwijst van f 1.78 millioen tegen nihil het vorig jaar. Deze -heffing treedt gedeeltelijk in de plaats voor de inkomstenbelasting, die hierdoor een achteruitgang aanwijst van f3.830 millioen tot f3.661 millioen. Uit de vermogensbelasting ontving de schatkist f553 000 meer dan verleden jaarde accijns op bier bracht bijna 1 ton meer op, de belasting op gouden en zilveren voorwerpen bijna f20.000. De verminderingen aan ontvangsten waren ditmaal niet noemenswaardig. De suikerbelasting ging van f3.618 millioen tot f3.258 millioen achteruit. TER NEUZEN, 28 November 1919. Men schrijft ons De verbindingen van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. In verband met verschillende vraag stukken die zich na het eind van den oorlog voordelen met betrekking tot de toekomst der haven van Ter Neuzen en de daarheen leidende spoorwegen, ook in verband met de herziening van het tractaat van 1839, waarbij ook de be langen van Ter Neuzen in hooge mate betrokken werden geacht, besloot in den aanvang van dit jaar de gemeenteraad, in samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de Mari tieme Vereeniging eene commissie te vormen, om bij de Regeering en waar dit verder noodig kon zijn de belan gen van Ter Neuzen te bepleiten. Van wege den gemeenteraad werden voor die commissie aangewezen de heeren D. Scheele en L. J. Geelhoedt, van wege de Kamer van Koophandel de voorzitter en de vice-voorzitter, de heeren Kramer en Van Borssum Waalkes, van wege de Maritieme vereeniging de heeren R. G. E. Nolson en F. B. G. de Meijer. Voor zitter was de burgemeester, de heer Huizinga, terwijl werd aangezocht en bereid gevonden voor het secretariaat der commissie de secretaris der Kamer van Koophandel, de heer N. J; Harte. Uit den aard der zaak was het werk der commissie vertrouwelijk en aangaande de resultaten die op het werk verkregen zullen worden valt nog niets te zeggen. Inmiddels was de wenschelijkheidbe sproken de tijdelijke commissie om te zetten in een parmanente, en deze zoo mogelijk aan te vullen met enkele be langstellenden die ervaring hebben op ander gebied, teneinde in het algemeen werkzaam te zijn voor de economische belangen der gemeente. Tot het hervormen der commissie is in de laatste vergadering reeds besloten. Zij vond daartoe aanleiding in het eerste optreden van de nieuw opgerichte ver eeniging tot bevordering der belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen, welke wel Ter Neuzen als zetel der vereeniging koos, maar, indien het dezer dagen in de bladen verschenen communiqué juist is, weinig voor de belangen van Ter Neuzen en hare omgeving schynt te voelen, terwijl er bovendien de onuit gesproken gedachto schijnt voor te zitten, dat men de toch al zoo geringe goede bootverbindingen die Ter Neuzen met de overzijde heeft, nog wil verminderen. Voor die meening is wel eenigen grond, daar men omtrent de persoonlijke mee ning van enkele te Axel gevestigde be stuursleden (van de vier voor Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen zijn er drie uit Axel) in dit opzicht op de hoogte is door vroegere uitlatingen. Het communiqué is ook misleidend, omdat het doet voorkomen alsof er slechts eenmaal per week, alleen des Maandags, een vroege gelegenheid is om de Schelde over te steken, en dan van Ter Neuzen, waarmede dus alleen de Ter Nenzensche menschen zouden gebaat zijn. Er staat echter niet in, dat men dagelijks te Wal soorden om 5.45 u. des morgens naar Hansweert kan overvaren om te Vlake aansluiting te krijgen op den trein die te 5.55 u. uit Vlissingen vertrekt. Iu den zin van het communiqué zijn daarmede dus alleen de menschen van Walsoorden geholpen. De ervaring heeft echter dezen zomer geleerd, dat de meeste passagiers die in den vroegen morgen met die boot oversteken afkomstig zijn uit het weste lijk deel van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren en er juist door menschen uit de omgeving geen druk gebruik van gemaakt wordt. Maar ook leerde de ervaring, dat het voor de passagiers uit het westelijk deel zeer ongerieflijk of kostbaar en bovendien gevaarlijk was. Vandaar dat men dan ook, nadat on langs enkele ongevallen waren voorge komen van de zijde van enkele handelaars, die er de dupe van waren geweest, po gingen aanwendde om dan al was het. alleen des Maandags weer die vroege verbinding tusschen Ter Neuzen en Hansweeit te krijgen. Dit leverde een gunstig resultaat. L)e Axelsche handelaars hebben in het jaar 1916 en later dank baar gebruik gemaakt van die gelegen heid en kwamen per rijwiel, rijtuig of auto naar Ter Neuzen, om van hier met de boot over te steken, maar thans laten zij liever voor hunne rekening een extra tram rijden van Axel naar Walsoorden, hoewel zij in Ter Neuzen een meer com fortabele boot vinden, welke ze ook vragen. Het Ter Neuzensch comité zal met genoegen zien het welslagen van alle pogingen die verbeteringen der commu nicatie van Zeeuwsch-Vlaanderen met de overzijde beoogen, iTtaar meent, dat dit niet mag gaan ten koste van de goede verbindingen die een ander deel der streek toch al niet in ruime mate bezit, en betreurt, dat het bestuur der vereeniging die toch immers de belangen der geheele streek wil voorstaan, (af gaande op het" communiqué) niet een ruimer standpunt, heeft ingenomen. Persoonlijke voorliefde voor het eene deel of wel antipathie tegen een ander deel, mogen naar haar oordeel in het behandelen van zulke zaken geen gewicht in de schaal leggen. Het Ter Neuzensch comité acht het dan ook haar plicht, op te komen tegen pogingen die zouden worden aangewend, om de plaatselijke belangen of die der naaste omgeving te benadeelcn. Het acht de van hier uitgaande boot diensten, zoowel die naar Vlissingen als naar Hansweert van groot belang voor het achterland. Ter Neuzen met zijn 10,000 inwoners en voorts de omgeving Hoek, Philippine, Sas van Gent, West- dorpe, Axel en Zaamslag, vormen het drukst bevolkte deel der streek. Thans geven des morgens trams via Axel en Zaamslag eenerzijds en over Westdorpe, Sas van Gent, Philippine en Hoek anderzijds (zelfs van af IJzendijke) aansluiting op de boot die in gewone dagen te 7.40 naar Hansweert afvaart. Mocht b v. gehoor gegeven worden aan het verzoek der vereeniging en een sneltrein worden ingelegd die te 7.30 te Vlissingen vertrok om te 10 uur Rotter dam te bereiken, dan zou die boot kunnen vertrekken te 6.30 en behoefden de thans rijdende trams van uit Drie Schouwen en IJzendijke slechts met een kwartier te worden vervroegd, om hier aansluiting te verzekeren. Dan zoude het groote deel van Oostelijk en zelfs een deel van Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren er mede gebaat zijn, (dit laatste gedurende den tijd dat mijnengevaar in den Scheldemond het varen der booten bij duisternis tusschen Vlissingen en Breskens onmogelijk maakt. En dit alles zoude dan kuunen geschieden, zonder dat er een boot meer moet varen of een tram meer behoeft te rijden. Alleen zoude dit noodig worden tusschen Drie Schouwen en Walsoorden, voor degenen die daar de Schelde.wenschen over te steken. De statistiek bewijst, dat het grootste aantal passagiers door de tram te Ter Neuzen wordt aangebracht en dat de route Hansweert—Ter Neuzen ook hij het publiek gewild is, bleek wel bij de landbouwtentoonstelling te Goes, toen de extra-booten naar Walsoorden weinig passagiers vervoerden en de extratram van daar naar Axel te nauwernood tien passagiers had, terwijl de boot te Ter Neuzen vol geladen met passagiers en fietsen arriveerde. Een natuurlijke weg laat zich zoo gemakkelijk niet verleggen. Wat verbetering van telefonisch en telegrafisch verkeer betreft, dat is sedert 4 jaai* dringend noodig. Ook de autori teiten waren het daarmede eens. Mate- rialengebrek was oorzaak dat men niet kon helpen. Eenigen tijd geleden is echter reeds de kabel tusschen Waarde en Walsoorden gelegd en thans wordt gezorgd voor de nieuwe landverbindin gen, zoodat eerlang de geregelde groote stagnatie in dat bedrijf naar men hoopt voorbij zal zijn. In dit opzicht zal men dus het verlangeu gemakkelijk bevredigd krijgen. Onderschrift: In het vorig nummer van ons blad werd reeds meege deeld, dat voortaan des Maandags om 6.38 een sneltrein uit Vlissingen zal vertrekken. (Redactie) De Schelde en het kanaal Ter N e u z e nG ent. Uit Brussel wordt aan de N. R. Crt. geseind, dat de afgevaardigden voor de herziening van de verdragen van 1839 Zaterdag te Parijs zullen bijeenkomen. Men zou lot overeenstemming zijn ge komen:'een commissie van zes leden zou benoemd worden, drie Belgen en drie Nederlanders, die't bewind zouden voeren (administretait) over het kanaal Gent Ter Neuzen en over de Schelde. In ge val van oneenigheid zou het geschil wor den onderworpen aan een scheidsrech terlijke uitspraak. De Belgische kaasdief uit Ter Neu zen was te Sas van Gent in de marechaus- séekazerne ondergebracht en bleek 's morgens vroeg verdwenen te zijn. Later heeft men hem in Selzaete ook geknipt, en was hij 's morgens na zijn inhechtenisneming ook weer geblazen. "Hoek. Het damescomité alhier, dat al zoo menig keer zijn hulp aanbood als er nooden te lenigen waren, buiten of in de gemeente, had ook thans weer zijn diensten aangeboden om voor den nood te Weenen in eigen kring iets te doen. Naar alle kanten van de gemeen te hebben zij zich begeven met collecte- lijsten, en thuis saamgekomen bleek hun werk niet tevergeefs te zijn geweest. Ze hebben voor gemeld doel mogen bij eenbrengen aan geld: ruim f401,— en aan levensmiddelen: 2000 Kilo aard appelen, 250 Kilo tarwe, 100 Kilo erw ten en 75 l£ilo boonen. *0ostburg. Alhier komen nog bijna da gelijks Duitsche krijgsgevangenen'uit. de Kampen in Belgie en Noord Frankrijk aan die na hier gereinigd en gekleed te zijn naar hun Vaderland doorreizen. *Waterlandkerkje. Gisteravond kwam hier een Belg met paard en kar, we gens niet voldoende uitwijking, met een wiel der kar in aanraking met een zwaar geladen wagen met suikerbieten, met het gevolg dat het wiel brak en hij met paard en kar in den sloot terecht kwam en de kar zwaar beschadigd werd Zelf kwam hij met den schrik en een vuil pak vrijscheldende op de Hollan ders, die niet zooals behoorde eerbiedig uitweken, naar zijne meening althans. Schoondijke. Alhier is door het Comité voor Weenen opgehaald de som f 2105,45. 48 kinderen zijn hier geplaatst. Vlissingen. Men zal zich herinneren dat ruim een maand geleden door een onder Britsche admiraliteitsvlag varende Belgische sleepboot, die een lichter op sleeptouw had, welke munitie af komstig uil Antwerpen naar zee moest vervoeren, maar in plaats daarvan in, de Deurloo stopte en de kisten met schokbuizen en munitie in onze territoriale wateren over boord zette. Deze fout van den sleep bootkapitein heeft tot een treurig onge luk aanleiding gegeven. De uit Vlissingen uitvarende visschers hebben tusschen het Grand Hotel en de zee den laatsten tijd herhaaldelijk van deze kisten in hun net gehad en aan boord genomen. Bij aankomst te Vlissin gen werd dan het gevaarlijk goedje door de moesten aan de politie overgegeven die zorgde dat het bij de marineautori- leiten werd gedeponeerd. Enkele der visschers schijnen echter dezen verstan- digen weg niet te hebben gekozen en verkochten, waarschijnlijk om het koper dat er aan zit, de munitie aan Vlissing- sclie opkoopers. Toen nu een zoon van een dezer opkoopers bezig was een schok- buis te demonteeren, ontplofte deze buis, met het gevolg, dat de jonge man zeer ernstig aan een zijner handen werd ver wond en gevreesd' wordt, dat hij de hand zal moeten missen. De 22-jarige werd naar het Gasthuis overgebracht. Het ongeval gaf den commissaris van politie aanleiding een nader onderzoek in te stellen, hij nam bij den opkooper nog negen schokbuizen in beslag, die allen genummerd zijn. Deze laatste om standigheid zal het mogelijk maken de nationaliteit van de buizen vast te stellen en na te gaan of zij werkelijk van de in onze wateren geworpen munitie afkom stig zijn. Reeds hebben eenige visschers naar verluidt bij het vissclien door met. de kisten in aanraking te komen hunne netten verspeeld. Uit het bovenstaande blijkt, dat blijk baar door den Westen wind der laatste dagen, vele kisten naar deu mond der Schelde spoelen" en daar voor de scheep vaart ook niet zonder gevaar zijn. ZieriKzee. Bij de behandeling der ge meente-begrooting werd door Catshoek voorgesteld, dat de gemeente voortaan alleen bij de georganiseerde drukkerijen zal laten drukken. Van de zijde van B. en W. werd op gemerkt, dat een ongeorganiseerde druk ker voor de kiezerslijst inschreef voor f96 en een georganiseerde voor f 250. Op dien grond ontraadde hij ten sterkste de aanneming van liet vóorstel-Catshoek. Dit voorstel werd dap ook met algemeene stemmen, behalve die van den voorstel ler verworpen. Nieuwe armen en nieuwe rijken. Ik sprak hem in Amsterdam op de tram Ik zie je nooit meer in den schouw burg, zei ik. Ik heb het erg druk, zei hij. Kom je ook niet meer in het Con certgebouw Ik ben wat doovig geworden. Zondagsmorgens in Artis mis ik je ook met je jongens. Och, ik ga 'liever naar Hagenbeek. Ik wierp een blik op zijn schoenen. 'n Raar model, hè Ik heb tegen woordig wat gevoelige voeten. Ook de kraag van zijn overjas was vet. De rand van zijn hoed hing hem bijna in zijn oogen. Och, zei hij weer, en volgde mijn blik, mijn oogen zijn ook wat gevoelig. Ik nam Droogstoppel's proef inet Sjaal man en vroeg hem hoe laat het was. We zijn zoo meteen bij de Munt. Dan weet je het. Hij was een van de nieuwe thuiszit tende armen. Bij het Spui stapte hij af en ging de Langebrugsteeg door. Ik denk naar de Bank van Leening. Een werkman stapte op. Ik kende hem van vroeger. Hoe staat hetvroeg ik.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2