Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 197. Zaterdag 29 November 1919 Jaargang. De Invaliditeitswet. 11 iiitenlaiidsch Overzicht. Uit het Buitenland. V - ABONNEMENT Bij bezorging f\,15 jaer drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.2o. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter N e u z e n. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, VlooSWjjkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ADVERTENTIËN Van 1—4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Abonnebienten per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending .van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Mr. 20. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. VIII. De ontheffing van premiebetaling, waar mede we in het vorig artikel eindigden, laat den verzekeringsplicht onaangetast deze ontheffing moet niet verward wor den met vrijstelling van den verzekerings plicht en de vervallenverklaring van den plicht ir. het 4e artikel behandeld. Deze ontheffing wordt verleend op verzoek van den arbeider door den Raad van Arbeid aan den arbeider die a. pensioen of rente voor onbepaal- den tijd geniet van nied lager dan f 104. per jaar en aantoont, dat de uitkeering voldoende gewaarborgd is b. een of meer renten krachtens de ongevallenwet ger.iet niet lager dan f104.— per jaar Heeft de echtgenoote van den arbei der een pensioen of rente van niet la ger dan f78.per jaar, dan wordt het bedrag van het pensioen of de rente onder a. en b. genoemd op f78.ge- steld. Bij verleende ontheffing is de werk gever geen premie verschuldigd de ar beider mag dan evenwel zegels plakken over weken, in de klasse en op de tij den, die hij wenscht. De ontheffing kan op verzoek van den arbeider weer worden ingetrokken. De arbeider die invaliditeitsrente ge niet of 70 jaar oud is, is van rechtswege ontheven van premiebetaling. Alhoewel de vrijstelling van verzeke ringsplicht reeds behandeld is, moeten nog enkele bepalingen vermeld worden, die over deze kwestie in de overgdngs- artikelen der wet zijn opgenomen en op den duur hun beteekenis geheel^ver liezen. Het betreft de artikelen 3o5 en 356. Daarin wordt bepaald, dat voor altijd vrijgesteld wordt van verzekeringsplicht de arbeider, die 1. op 5 Mei 1911 verzekerd was voor of recht had op pensioen of rente voor geheel zijn leven niet lager dan f104. per jaar, ingaande uiterlijk op zijn 70ston verjaardag 2. verzekerd was voor of r^cht had op een uitkeering van een bedrag vol doende om op op zijn 70sten verjaardag een levenslange rente van f 104per jaar te koopen (de uitkeering van een bedrag mag niet plaats hebben voor zijn 55sten en na zijn 70sten verjaardag.) 3. 55 jaar of ouder is en aantoont dat hij de vrije beschikking heeft over een bedrag, dat minstens een rente van f 104— per jaar waarborgt. Yoor het berekenen van de rente on der 2 en 3 wordt een rentevoet van 4% aangenomen. Tot slot van dit artikel moet nog eens met nadruk gewezen worden op het in loondienst zijn van kiuderen bij hunne ouders. Ten onrechte wordt gemeend, dat kinderen in deze omstandigheden verkeerende niet verkeriugsplichtig zijn. Zoodra toch de arbeid van kinderen het aanschaffen van knechts of dienst personeel bespaart en dus bij het niet aanwezig zijn van kindoren ander per soneel In dienst genomen zou moeten worden, dan rust op hen wel degelijk de verplichting tot aangifte voor verze keringsplicht. Naar aanleiding van het indienen van een aanmeldingsformulier wordt dan bij den Raad van Arbeid nauwkeurig over wogen of loondienst aanwezig is. Het recht tot beoordeeling van verzekerings- pliebt berust bij den Raad van Arbeid en dus moet men in twijfelgevallen een aanmeldingsformulier indienen. In het vervolg slotartikel zullen de uit deze wet eventueel voortvloeiende geschillen en de daarmede samenhan gende beroepskwestie worden bespro ken. stra die in'Bern verklaarde niets tegen de bolsjewisten te zullen doen hoofdredacteur is geworden. Daarom meent Dr. v. Dillen, dat het geen kwaad kan, den lezers van Het Volku ook eens de waarheid te laten lezen. We zijn dat van harte met hem eens. Ons volk, vooral het socialis tische deel kan nooit teveel van de gruwelen en het bedriegelijke van het bolsjewisme lezen. Dr. v. Dillen wijst er dan op, dat de Engelschman Goode waarvan „Het Volku zoo graag beschouwingen over neemt weliswaar een zeer gunstig beeld van de Russische toestanden geeft, maar dat hij dat doet in overeenstemming met de politiek van zijn krant, Goode ging echter niet alleen naar Rusland. Met hem ging Keeling, die echter onmid dellijk bij zijn aankomst in Rusland gevangen werd gezet, en er nog steeds wordt vastgehouden. Vanwaar dit verschil Keeling is een Engelsche arbeider. die vijf jaar lang van 1914 tot Januari 1919 '_'in Russische fabrieken heeft ge werkt. Bij zijn terugkomst in Engeland heeft hij een boek geschreven, waarin zeer bezwarende mededeelingén voor de bols- jewiki werden gedaan. Daarom werd Keeling gevangen gezet. Dat Goode vrij mocht terugkeeren be wijst, dat. de bolsjewisten vertrouwden, dat hij niets kwaads van hen zou ver tellen. Ook andere schrijvers veroordeelen de handelingen der bolsjewiki ten sterkste. Vooral Paul Dukes, die 18 maanden in Rusland was Goode is er maar L maand geweest heefteen vernietigende critiek op Goode uitgeoefend. Dr. v. Dillen toont hierdoor aan, dat Goode, de man waarop „Het Volk zich steeds beroept geen betrouwbaar getuige is. Hij was bevooroordeeld. Moest schrijven, zooals hij deed. Omdat zijn blad dat eischte. Het verblijdt ons, dat een invloedrijk sociaal-democraat als Dr. v. Dillen, er zoo sterk den nadruk oplegt, dat de gunstige berichten over bolsjewistisch Rusland onwaar zijn. Mogen de Nederlandsche socialisten zijn waarschuwing ter harte nemen 1 Ook een opvatting. Meermalen doen de socialisten eng verontwaardigd, als beweerd wordt, dat het socialisme vijandig staat tegenover het geloof. „Wat meent ge", zeggen ze dan, „dat wij ook geen geloof hebben Welzeker, maar we gelooven iets anders dan jullie. Maar daaiom zijn wij allen nog geen ongeloovigen. Zijn er geen socialisten die den eed afleggen, zijn er zelfs geen roode predikanten Het Volk", anders vooraan in 't be spotten van het geloof en van de ge- loovigen, gooit het nu ook ovei* dien boeg. Het socialistische blad gaat zelfs nog een stapje verder. Het beweert, dat de socialisten de eenig ware geloovigen zijn. Alle niet-socialisten daarentegen zijn ongeloovigen. Het socialistisch geloof kent maar één artikel. De „ongeloovigen" hebben er wel twaalf, maar daar zijn 't dan ook onge loovigen, huichelaars voor. In hun boovaardigheid belijden ze er twaalf Ze missen alle eenvoud En eenvoud is toch het kenmerk van 't ware 1 Nu, eenvoudig is ,,'t geloof" van „Het Volk". Met het ééne artikel is letterlijk alles onderzoekt welke fouten er aan het kapitalistische stelsel kleven en welke verbetering socialisatie zou brengen, zeggen de socialisten. En ze denken er bij, als de commissie de socialisatie onuitvoerbaar acht, dan beginnen we een eroot kabaal over de fouten van 't kapitag i-vche stelsel. Door ons geschetter zullen de arbeiders dan wel vergeten, dat we hen alles goeds van de socialisatie beloofd hebben, nog vóór we wisten wat of socialisatie is. Want de socialisatie is het stokpaardje, waarop de S. D. A. P. tegenwoordig rijdt. De vroegere zijn al te versleten om er nog mee voor den dag te komen. Wie spreekt nu nog over staatspensi oen, algemeen kiesrecht of vrouwen- stemrecht. Maar socialisatie zie je, dat is nu de leuze. En die kan jaren mee Want de heeren soci's beginnen nog maar pas met te bestudeeren waU het eigenlijk is. Maar dat hindert niet. 't Is er te beter om Als de menschen -er totaal niets van weten, bedrieg je ze er te eerder mee. Je belooft allerlei heerlijks, je kamt alles al- wat beslaat en zegtals de socialisatie er maar was, dan zou 'teen betere wereld zijn. De massa slikt dat dan wel. Verwacht voortaan alles van de sociali satie, zooals ze vroeger alles verwachtte van het staatspensioen, het algemeen en het vrouwenkiesrecht. De domme hoop buigt zich ook wel voor dezen „oubekenden God." Als er maar reclame voor gemaakt wordt. Nu, daarvoor zorgen de socialisten wel. Daarin zijn ze bazen 1 Er is schaarschte van levensmiddelen Geen nood j De socialisatie zaAde productie doen stijgen en er is dra overvloed van alles Er is duurte Treur niet langer! De "socialisatie zal de bedrijfsonkosten verlagen en als door tooverslag verdwijnt de duurte. De loonen zijn te laag en de arbeids duur is te lang Hoopt proletaren 1 De socialisatie zal alle misstanden Opruimen. Hoe wilt ge die socialisatie toepassen, is in de 1 weede Kamer aan de socialisten gevraagd. Wacht een oogenblikje, was 't ant woord. 't Is een moeilijk probleem, maar we beginnen aan de studie. Zóó spreken de socialisten in de Tweede Kamer. Maar tegen 't volk zeggen zewij hebben een middel tegen de schaarschte, teger, de duurte, kortom tegen alle mogelijke misstanden. Volgt ons na, steunt ons en ge zult dra uit alle lijden verlost zijn. Wij hebben 't toovermiddel, den steen der wijzen gevondende socialisatie. Er zal ongetwijfeld een felle campagne, een groote agitatie beginnen voor de socialisatie. Doe er niet aan mee, vóór ge den socialisten gevraagd hebt, wat ze met socialisatie bedoelen. Want dan doet ge niet mee. De heeren studeereu nog. Beginnen er pas mee. Eu zeggen toch tot t volk wij hebben het middel. Kwakzalverspractijken 1 „Boerenbedrog" zegt de man van de straat. Late niemand zich vangen Zoo kunnen de bolsjewisten gemukke. lijk blijven heerschen. Ze gebruiken de honger als dwangmiddel. En het Russische volk heeft een sla venziel. Ze bukken zich even deemoe dig onder den bolsjewistischen knoet, als vroeger onder dien van het Czarisme. Ze weten trouwens dat er nu in de „vrije" republiek evenveel spionnen zijn als vroeger. En één onvoorzichtig woord, een ge baar zelfs, kan het leven kosten Een zeer klein aantal personen heerscht met barbaarsch geweld over de massa des volks. Lenin en Trotsky kunnen alleen de baas blijven door hun roode leger. De burger wachten der revolutionairen Deserteert er een uit het roode leger dan worden zijn naaste bloedverwanten zwaar gestraft, soms zelfs doodgeschoten. Aldus Keeling. Staking is tegenwoordig „onwettig" in Rusland. Lenin en Trotsky hebben productie noodig. Zelfs Goode, die het bolsjewisme ver heerlijkt, erkent dat staking verboden is. Ën Dr. van Dillen schrijft, dat deel. nemers can stakingen op staanden voet en zonder vorm van proces worden doodgeschoten. Zoo gebruiken de bolsjewisten de knoet om de massa is hun gareel te doen loo pen. Ook in Rusland heeft de revolutie geen vrijheid, maar meerdere knechtschap ge bracht. Ons volk heeft vrijheden, waarnaar de Russen zouden smachten. Revolutie kan hier, evenals in 't oude Czarenrijk slechts verwaning, ellende en onderdrukking brengen. En toch zijn er misdadige volksleiders zooals Wijnkoop en Troelstra, die pro- beeren ook in ons land de massa in be weging en tot revolutie te brengen. Stellig alleen om wat Dr. v. Dillen van de Russische revolutieleiders zegt Ze beschouwen de arbeiders meer als middel dan als doel. Als middel om zelf tot macht, rijkdom en aanzien te komen. Beware God ons volk voor de heer schappij van zulke mannen De internationale toestand V Een waarschuwing. In het socialistische hoofdorgaan „Hei Volk" geeft Dr. v. Dillen zelf socia list een serie artikelen over de toe standen in Rusland. Hij begint met er op te wijzen, dat in de rubriek „Buitenland" van „Het Volktegenwoordig uitsluitend berichten opgenomen wQrden, die een zeer gunstig licht werpen op de toestanden in het bolsjewistische Rusland. Zeker, een veeg teeken, deze voort durende propaganda voor het bolsjewisme door het socialistische blad. En dat zal er niet beter op worden, nu Mr. Troel- „Tk geloof in de socialisatie. Amen." Ziedaar „het geloof" der socialisten. Van de socialisatie verwachten ze alles. En wie dat niet mét hen doet, is een „ongeloovige". Aldus „Het Volk" van 13 Nov. Arme verdwaasden De Socialisatie. Wat dat is? Het tot gemeenschappelijk bezit maken van de productiemiddelen. Maar hoe Laten we daarvoor een commissie benoemen, die onderzoekt hoe het kan, en of het goed zal kunnen werken, zegt de heer Marcliant. Laten we een commissie instellen, die De knoet der bolsjewisten. „Er wordt in Rusland met ijzeren hand geregeerd," aldus Dr. v. Dillen. Lenin heeft vroeger wel betoogd, dat alle ambten door gewone arbeiders moes ten worden bekleed, dat de massa moest heerschen, dat er volkomen gelijkheid moest zijn, en dat alle loonen gelijk moes ten zijn. Het proletariaat moest dus heerschen Hoe is nu echter de practijk De Engelsche arbeider Keeling, die de lieele revolutie in Rusland heeft meegemaakt, schrijft er van „De ver kiezingen voor de verschillende ambten in onze vakvoreeniging en voor de plaat selijke sovjet waren niets anders dan een klucht". Wee den arbeider die niet op den bolsjewistischen candidaat stemde Hem werd zijn levensmiddelenkaart afgeno men. wordt er weer niet beter op de laatste dagen. De Duitsche delegatie heeft Parijs verlaten. Het blijkt nu achteraf, dat de kwestie der krijgsgevangenen daaraan voor t grootste deel schuld is. De Duitschers hebben gevraagd aan Frankrijk om de krijgsgevangenen los te laten. De andere entente staten hebben dat reeds gedaan. Frankrijk, nog steeds gloeiend van haat, en er op uit den erf vijand zooveel mogelijk te verzwakken en er onder te houden, is daartoe nog altijd niet bereid. Formeel heeft Frankrijk daarin gelijk. Er is besloten, dat de Duitschers eerst het vredesverdrag moeten teekenen, vóór de krijgsgevangenen „huistoemogen keeren. Nu waren de Duitschers daarvoor naai Parijs gekomen. De geallieerden eischen echter vóór dat het verdrag geteekend wordt, een belofte van de Duitschers dat ze 400.000 ton scheepsmateriaal aan de entente zullen geven. Men weet, dat admiraal Reuter die de groote vloot van Duitschland moest over leveren, deze tot zinken bracht te Scapo Flow. De geallieerden beweren, dat Reuter dat deed op last van de tegenwoordige regeering. Deze ontkent dat echter ten stelligste. Maar omdat de entente de macht heeft om steeds „gelijk te hebben", eischen ze van de Duitschers schadevergoeding. Die vergoeding moet dan bestaan uit baggermachines, droogdokken, sleepboo ten enz. Zeer terecht zeggen de Duitschei s, dat ze dezen eisch niet kunnen inwilligen Vooreerst hebben ze zooveel materiaal niet, dat in „goeden staat" verkeert. Ten tweede zouden de Duitsche havens ver zanden en dus de toekomstige opleving van den handel belemmerd worden. Er in de derde plaats zou geen Dmtsch schip meer in Duitschland hersteld kun nen worden. Inderdaad de eisch van de geallieerden is oumensc'helijk wreed. Is echter heel de „vrede" iets anders dan een monster verbond van overwinnaars, die de over wonnenen uitbuiten en uitzuigen zooveel ze kunnen? De Franschen zeggen nueerst de 400.000 ton scheepsmateriaal geven, dan het vredesverdrag teekenen en daarna krijgen jullie je krijgsgevangen mannet jes weer. Wat zal Duitschland doen Het zal wel moeten toegeven, zij t wrokkend en met een steeds groeienden haat tegen den overweldiger. Temeer, waar het volk steeds onstui miger de terugkeer der gevangenen vraagt. De zwakke zal ook hier wel moeten bukken voor 't geweld van den sterke. In Italië gist en woelt het nog in de boezem des volks. De onlangs gehouden algemeene ver kiezingen hebben aan de socialisten -een groote winst gebracht. Wat trouwens to verwachten was, in het land waar een trouwelooze regeering het land in oorlog bracht en daardoor namelooze ellende over het volk. Erger is échter, dat de Italiaansehe' socialistische partij meer eii meer in bolsjewistische wateren verzeild raakt. Het roode hoofdorgaan „De Avanti" zegt, dat het uitgangspunt van de ver kiezingsstrijd het congres van Bologne was, waar de revolutionaire strooming in de partij de overhand had. Het blad herinnert er voorts aan, dat op het stembiljet van de socialistische partij het wapen van de Russische Ra denrepubliek prijkte. In al onze propa gandageschriften en artikelen, vervolgt „Dé Avanti" hebben wij steeds de iüiis- sisclie revolutie verheerlijkt en de naam van Lenin was voortdurend in den mond van onze partijgeuooteu. Dat ziet er dus bedenkelijk genoeg uit, vooral als men bedenkt, dat de socialis tische partij driemaal sterker uit den stembusstrijd is gekomen, dan ze te voren was. De regeering zal dan ook in sterke mate rekening moeten houden met de zeer sterke revolutionaire strooming. Waarschijnlijk zal er dan ook krachti ger opgetreden worden tegen den „dich- ter-held" d'Annunzio. Deze stelt zich niet tevreden met Fiume, maar heeft ook de havenstad Zara laten bezetten. Zelfs schrijft men deu dwazen dichter het plan toe, om nóg meer steden te veroveren. De geallieerden hebben echter een zeer krasse waarschuwing aan Italië ge stuurd. Ze vinden dat er nu genoeg krijgsroem door den half idioten „dichter held" is verworveu. Eu de Zuid-Slaven, Serviërs en Grieken laten dreigend hun tanden zien. v Vermoedelijk zal „de ster" van d'An nunzio spoeiiig „uitgeschenen" zijn, en hij zelf uit 't rijk der „dichterlijke vrij heden" teruggebracht worden naar de sfeer der nuchtere werkelijkheid. De ellende in Oostenrijk. De toestand in Weenen blijft wanho pig. De ijzer- en staalindustrie zoo me de de electriciteitsvoorziening lijden on der het tekort aan steenkool. De natio nale vergadering bereidt nu een beroep aan de Menschheid voor* en de pers richt aan de werklieden van de ganscho wereld het verzoek, de opbrengst van één kwartier arbeids voor Weenen te bestemmen. Enkele voorbeelden het sterven van pasgeboren kinderen in een kliniek* aan longontsteking, ten gevolge van on voldoende verwarmiug der zalen, en het nu reeds uitdeelen van de laatste brand- houtvoorraden aan de bevolking heb ben velen ook in 't buitenland duidelijk gemaakt, hoe hulp van hun kant drin gend noodzakelijk is. Nog duidelijker zullen misschien spreken de rantsoenen door de overheid bepaald Brood en meel per hoofd per dag 267 gram. Doch in de laatste weken moest dit rantsoen tot de helft vermin derd worden. Eu in het brood wordt verwerkt: mais, erwten, boonen, in nor male tijden aan varkens gegeven. Vleesch 100 gram per week. Vet 120 gram per week. Doch sedert langen tijd krijgen de Weeners hun 100 gram vleesch en 120 gram vet één keer permaand. Aardappelen één pond per week per hoofd. Maar in de laatste weken kou

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1