Gemeenteraad van Ter Neuzen. Van Heinde en Verre. Ingezonden Stukken. dere handen overgegaan, doch nog niet betaald. Hoofdplaat. De kruin van den zeedijk van het calamiteuze waterschap Hoofd plaatpolder, is ingestortmen vreest voor meerdere verzakkingen. Nederlanders en België. Een der Zeeuwsch-Vlaamsche bericht gevers aan het Hbld. meldt In België is men aan het opruimen van wat men ongewenschte elementen noemt, waaronder voornamelijk Neder landers worden verstaan. Een jongedame uit Zeeuwsch-Vlaande- ren, die haar opvoeding had genoten op verschillende kloosterscholen in België, was met haar akte als Belgisch onder wijzeres als zoodanig te Eeclo werkzaam gesteld. Haar zuster te Sas van Gent in 's Rijks dienst, kreeg verleden jaar zeer aannemelijke aanbiedingen om ook aldaar aan een school geplaatst te wor den. Gelukkig heeft zij zich niet laten overhalen. Dezer dagen kwam het bovengenoem de meisje thuis. Zij was ontslagen. Men had haar als Nederlandsche niet langer noodig. Niettegenstaande zij door jaren lang verblijf in België nagenoeg de lands taal sprak, werd zij uitgewezen. Het onderwijs moest worden gegeven in ge- kuischt Vlaamsch. W ij z i g i n g dienstregeling Zeeuwse lie 1 ij n. Met genoegen wijzen wij er op dat des Maandags een nieuwe trein wordt ingelegd ('sochtends 6.38 uit Vlissir.gen, aankomst te Roosendaal 8.14 's middags vertrek uit Roosendaal 4.46 en aankomst te Vlissingen 6.25 u.) Een mooie verbetering, vooral voor den koophandel. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de sluiting der jacht op ha zen, patrijzen fazanten en korhoenders alsmede kwartels bepaald op 31 Decem ber a.s. met zonsondergang. Het tijd stip der sluiting na de jacht op hout snippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Zitting van 13 Nov. '19. (Slot). Voorzitter de edelachtbare heer J. Huizinga. Aanwezig alle loden. De heer de Jager brengt de dansmuziek tijdens de jaarmarkt ter sprake. Op de jaar markt moet dans en drank worden geweerd. De Voorzitter Dat moet in de politiever ordening worden geregeld. De heer de Jager U is in 1912 geïnstal leerd. Toen zou die al gewijzigd worden. Nu is 't 1919 en 't is nog nooit gebeurd. Misschien is er nu wat sterker drang in 't college van burg. en weth. De Voorzitter: U is onbillijk. Mijn concept ligt gereed. Tijdens den oorlog heb ik er meer dan eens over gesproken. De militaire autoriteiten hadden toen echter zooveel macht, dat 't toch niets gaf. Nu hebben we pas een nieuwe secretaris. *Die moet zich eerst in de zaken werken. De heer de Jager meent, dat de militaire overheid steeds te rade ging met den burge meester. De heer Scheele steunt het voorstel de Jager. In een naburige Raad is gezegd, dat daar ter plaatse het beestachtige begon nk de beestenmarkt. Zoo is 'tliierook.dat moet veranderen. De heer Nolson 't Gaat hier niet om een wijziging van de politieverordening, maar over de premies die worden toch niet voor 't dansen uitgereikt. De heer de Jager: 't Gaat hier over de jaarmarkt. De zwijnerij is een gevolg van de verkeerde gewoonten na de markt De s.d.a.p. was straks zoo voor volksveredeling, die zal dus wel voorstemmen. De Voorz.Wilt u de post voor de pre mies schrappen De heer de Jager: Neen, 'k wil dat er rekening wordt gehouden met mijn bezwaren. De Voorzitter belooft dat te zullen doen. De heer de Jager vreest, dat de Voorzitter er zich met een Jantje van Leiden zal af maken. De beer Nolson wil er niet mee gerekend Zien. Volgens den heer de Jager zijn alle jaarmarktbezoekers, de boeren dus zwijnen. De heer de Jager: Nee, nee, dat heb ik niet gezegd. Na afloop van de jaarmarkt, dan begint de zwijnerij pas. 't Spreekwoord zegt, dat de gelegenheid den dief maakt. Welnu, neem deze gelegenheid tot verleiding weg. De heer Hamelink zal de jaarmarkt niet verdedigen. Maar alleen dan de dansmuziek verbieden geeft niets. Beter is het de menschen te overtuigen, dat ze die gruwelen niet moe ten doen. De kermis droogleggen is een op lossing. Als er niet gedronken wordt, dan is 't zoo erg niet. De dansmuziek doet het niet, maar de drank. Stelt de Jager voor de drank te bannen, dan gaan we mee. De heer de Jager is het De VoorzitterU mag niet meer. De heer Scheele De voorsteller mag altijd. De heer de Jager is het met Hamelink eens dat droogleggen verbetering kan brengen. Spreker zou liever zien dat Hamelink voor afschaffing van de kermis was. De heer ScheeleDat durft hij niet aan. De heer HamelinkDan ken je me nog niet. De Voorzitter merkt op dat het niet aan gaat, voor dit geval nu de verordening maar even te herzien. Neuzen is geen weeshuis, waarvan de burgemeester de vader is. De ouders zijn verantwoordelijk voor hun kinde ren. Dt overheid heeft alleen te zorgen, dat 't niet buiten de perken gaat. Het voorstel de Jager wordt verworpen. Voor: de Jager, Scheele, van-Hasselt, van den Ouden en van Cadsand. De lieer Hamelink zegt, dat vroeger bH de opstelling der kermis, de Commissie van Bij stand geraadpleegd werd Nu doet de in specteur van politie dat. En nu hooren we vreemde geruchten daarover. Mevr. Duiker merkt op, dat Klaassen wel geen gemeentelijke bezoldiging krijgt voor dit baantje, maar dat 't daarom wel mogelijk is, dat hij 't heel graag gratis wil doen. Laat de gemeente iemand aanstellen en bezoldigen. Maar dan niet de inspecteur van politie. De Voorzitter zegt toe, dat voortaan de Commissie van Bijstand het zal doen. De heer de Jager stelt voor de post voor markt- en staangelden te schrappen van de lijst der inkomsten. De kermis heeft geen recht van bestaan meer. 't Is een verouderd en demoraliseerend feest. Het voorstel wordt verworpen. Vöör de Jager, Scheele van den Ouden en van Cad sand. De heer de Jager stelt nu voor tijdens de kermis alle verkoop van sterke drank te ver bieden. Dit voorstel wordt aangenomen. Tegen de Ridder Nolson en Geelhoedt. De heer ScheeleDat is een schrede op den goeden weg. De heer van Cadsand meent, dat er uit de hondenbelasting heel wat is te halen. Los- loopende honden is vaak een onkuisch ge zicht. Waarom moet voor kleine honden minder betaald worden dan voor groote Spr. is banger voor een kwade kleine hond dan voor een goedaardige groote. Laatst zag hij nog hoe een klein hondje een huur koetsier veel last bezorgde. Spr. wil daarom de losloopende honden zeer zwaar belasten. Bandhonden, die bewakingsdienst doen moe ten ook omhoog. Trekhonden zoo laag mo gelijk. De Voorzitter Stel u voor deze post met 1 gulden te verhoogen, dan moeten burg. en weth. met een voorstel tot wijziging komen. De heer Hamelink is tegen, 't Gaat er blijkbaar alleen om, om meer geld te krijgen. De heer van Cadsand Dat is ook noodig. De heer HamelinkIk ben er tegen, 't Gevolg zou zijn, dat veel kleine hondjes naar Watervliet gingen verhuizen. Als van Cadsand geen honden-onkuischheid op straat wil, moet hij het losloopen van honden ver bieden. Er zijn echter veel arbeiders die een klein hondje hebben. Dat is hun huisvriend hun eenige troost. Arme kinderen hebben al zoo weinig. Laat ze die trouwe kameraad houden. De heer de Ridder wil wel de waakhonden verhoogen. De heer van CadsandDe losloopende moeten ook omhoog. Spr. is voor pleizier. Maar wie een hond groot of klein houdt voor z'n pleizier, moet er ook maar voor betalen. Laat die er dan desnoods in huis mee spelen. Als men een klein hondje 's daags vasthoudt, kan men er 's avonds mee spelen. Desnoods op bed. [Vroolijkheid]. De heer Hamelink zegt, dat inderdaad veel menschen graag eens wat met hun hondje spelen, al is 't dan niet op bed. Het voorstel van Cadsand wordt niet ge steund. Alsnu is aan de orde de belastingheffing- Er zijn 3 voorstellen. a. Voorstel Scheele—de Jager: aftrek levensonderhoud 600 gulden b. Voorstel S. D. A. P.aftrek gehuwden 700 gulden, ongehuwden 600 gulden c. Voorstel burg. en weth. aftrek ge huwden 600 gulden, ongehuwden 500 gulden. De heer de Jager verdedigt het voorstel Scheele—de Jager. Een aftrek van 400 gul den is te weinig. Daarom stellen spreker en de heer Scheele 600 gulden voor. Dat kost een. aanzienlijk offer aan de gemeente, maar 't is noodzakelijk. Overigens is h'et voorstel met de toelichting duidelijk genoeg. De heer Hamelink wil 700 gulden aftrek ken. Als er minder wordt verdiend, is be lasting betalen onmogelijk. Het levenson derhoud stijgt steeds. Als spreker niet moest rekenen met de belastingbetalers zou hij 800 gulden aftrek hebben voorgesteld. Onge huwden, die minder dan 600 gulden verdie nen, moeten geeen H. O. betalen, 't zou nog erger zijn dan de tiende penning van Alva Als men van 600 gulden nog belasting vraagt, is dat de honderdste penning wel. De hoogere inkomens moeten dan maar meer betalen. De heer Nolson is voor verhooging van aftrek. Feitelijk is 700 gulden nog te weinig, 't Verschil tusscken gehuwden en ongehuw den is een nieuw principe. De ongehuwden zijn meest jonge ambtenaren, behalve van Hasselt. Die moeten niet te veel betalen. Maar is het principe van verschil er al. De Voorzitter: In veel gemeenten. De heer Nolson kan er dan meejmeegaan. Ieder die kan moet echter iets bijdragen. Spr. vindt het jammer dat de S. D. A. P. niet uitgerekend heeft, wat diens voorstel kost. Hij vreest, dat het de middenstand zwaar zal drukken. De heer Scheele merkt op dat 700 gulden eigenlijk te weinig, is, evengoed als 600 gal den. Maar er moet een grens zijn. In Am sterdam hielden de socialisten een feestavond, toen hun voorstel om 700 gulden aftrek was aangenomen. Dat was in dit voorjaar en 't leven is hier toch goedko«per. Spr. blijft daarom bij zijn voorstel. Desnoods wil spr. meegaan met het voorstel van burg. en weth. De s.d.a.p. had moeten berekenen wat het eind cijfer volgens hun hun voorstel zou zijn, en hoeveel er dan nog als opcenten bij moet De heer Nolon betoogt, dat het voorstel s.d.a.p. de middenstand (inkomens van 1000 tot 2000 gulden) zwaar treft. De heer Hamelink ontkent dat. Tot 2000 gulden inkomen betaalt men volgens 't voor stel van de s.d.a.p. minder dan nu. De Voorzitter laat de beslissing aan den Raad. Hij ontraadt echter een te forsch in grijpen. Men kan wel zeggenhaal waar 't zit, maar er zit in Ter Neuzen zoo weinig. Van 2501000 gld. zijn er 870 aangeslagen. Van 1000—2000 gld. 197 Van 2000-3000 gld. 97 Van 3000-5000 gld. 38 Boven 5000 gld. zijn er 73 aangeslagen. De gemeente komt straks voor groote uit gaven te staan. Scholenbouw 60.000 gld. nieuw stratenplan 100.000 gld. Deze beide kunnen gedekt worden. Voorts 1 ton voor de reinigingsdienst, de subsidies gaan steeds omhoog, voor volkswoningbouw is meer noo dig enz. Spr. gelooft dat b. v. over 5 jaar er minstens 18000 gld. meer uit de belastin gen zal moeten worden gehaald. Het voorstel van de s.d.a.p. wordt verwor pen. Voorde s.d.a.p. Het voorstel Scheele—de Jager wordt ver worpen. Voor: Colsen, de S. D, A. P de Jager en Scheele. Het voorstel van burg. en weth. wordt daarop aangenomen. De begrooting wordt daarna vastgesteld. Bijzonder snel werd daarop de agenda af gewerkt. Een verzoek van den Nederland- schen Bond voor Volkszang om subsidie werd verworpen. Het voorstel van burg. en weth. om aan de N. V. Lak- en Nikkelinrichting grond aan de Scheldekade te verkoopen voor f 8,50 per M2. voorzijde en 8,de M2. achterzijde, terwijl binnen 2 jaar de zes perceelen moeten volgebouwd zijn, wordt aangenomen. De heer Hamelink had vruchteloos geprobeerd de grond nog hooger geprijsd te zien. net verzoek van de Afd. Neuzen van de N. B. O. om een gratificatie te verleenen aan P. de Zeeuw de benoeming van een leider aan de Handelsherhalingsschoolde benoe ming van leden voor het Burg. Armbest. wordt aangehouden. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. Zwaar bezocht. Te Harderwijk zijn in een landbou wersgezin in één week drie kinderen gestorven. De zwaar bezochte ouders zijn daardoor geisuel kinderloos gewor den. Ook een couponnetjesknipper. Een dezer dagen ontving een cliënt van zijn effectenhandelaar afrekening over 1 coupon a Kr. 4 van een Theiss- lot metde kapitale som van 8 ets. tprwijl voor onkosten 10 cents in rekening werd gebracht. Eilers gearresteerd. Volgens de „Tel," is te Zutphen de bekende Eilers uit Oegstgeest gearres teerd. Hij hield daar een zitting en een agent van politie in bnrgerkleeding liet zich onderzoekeu en maakte na f2.50 voor dit onderzoek betaald te hebben, proces verbaal op. Voor de commissa ris geleid verklaarde Eilders dat de ge neeskunde tegen de tuberculose niets vermocht, maar dat hij een middel tot genezing ontdek! had, waarom hij het noodig oordeelde, de lijders aan de ziek te te behandelen. Lieve jeugd Een lezer schrijft aan „De Tijd" 't Is koud, vies weer. Diep in m'n regenjas gehuld, ijl ik voort om 't war me thuis te bereiken. „Meheer?" Een haveloos jongmcnsch staat voor me. De haren steken sprie- terig van onder de vette scheef staande pet uit, de oogeu glunderen brutaal in 't nooit gewasschen gezicht. Boven den rand van ,t blauwe kieltje komt 't vieze overblijfsel van een hemdsboortje te voorschijnDe eene hand steekt diep in den broekzak, de andere houdt heel elegant een „peukie" tusschen de vin gers. „Meneer" een beleefd tikje aan de pet „één beitje fuur asseblief? Goedgunstig daalt m'n sigaar omlaag om 't gevraagde te verstrekken; plots een graai en.... 't straatboefte zet 't met mijn „peukie" op een loopen. D ure brieven lak- Aan een der hulppostkantoren te Am sterdam vervoegde zich een Duitscher die een aangeteekende brief voor Duitsch- land aanbood. De postbeambte liet den brief per ongeluk vallen, waardoor een der vijf groote lakstempels brak en een gouden tientje te voorschijn kwam. Bij onderzoek bleek ook onder de andere vier lakken een tientje te zitten. Men zij op z'n hoede. Volgens „Ons Noorden" heeft iemand te Groningen in zijn voorraad anthraciet maar eventjes zes dynamietpatronen ge vonden. Men kan niet voorzichtig ge noeg zijn. Vakorganisatie vangeboefte. In de residentie Soerakarta op Java schijnt het een lieve boel te zijn. In een kampong van het district Banjoedo- no moet toch een vereeniging van mis dadigers bestaan. De vereeniging zou reeds honderden leden tellen en reeds overgegaan zijn tot de vorming van af deelingen. De bendeleden treden onge hoord brutaal op en de bestolen durven geen klachten indienen, omdat ze anders de geheele vereeniging tegen zich krijgen. Dat zijn je kinderen"\ Te Swaimen is de landbouwer De L. door zijn zoon en schoondochter zoodanig met een bijl mishandeld, dat een rib door de longen drong en de man in ernstig levensgevaar verkeert. Zoon en schoon dochter zijn gearresteerd en naar do gevangenis te Roermond overgebracht. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Othene bij Ter Neuzen, 19 Nov. 1919, Aan het Bestuur der C. H. K. V. te Zaamslag. Mijne Heeren. Een van onze Nederlandsche dichters heeft eens gezegd Wie op beloften steunt of die van waarde [schat Bedriegt zich zelf en maakt dat anderen [hem beschimpen Indien men laken koopt; het krimpt gewoon- [lijk wat Maar wat ons wordt beloofd zal doorgaans [altijd krimpen. Onwillekeurig kwam mij dit gedichtje in het hoofd toen ik de houding vernam van den Voorzitter der Kamer Kring Vereen. Ds. de Visser op de conferentie gehouden tot onderzoek van de handel wijze der heeren de Feijter en Scheele. Toch moet ons dit niet verwonderen, reeds de Psalmdichter heeft ons gewaar schuwd geen vertrouwen te stellen op menschen, nog veel minder op prinsen. Ook de [wijze Koning zegt het ons, dat ieder die op een mensch vertrouwt een zot is zelfs de man des vredes die mijn brood at, zegt de Psalmdichter, heeft de verzenen tegen mij grootelijks ver heven. Dit laatste is toch wel treurig bewaar heid als men nagaat, dat een predikant van onze N. H. Kerk op 25 Sept. 1.1. mij schrijft dat hij de houding der heeren de Feijter en Scheele veroordeeld, ter wijl diezelfde dominee op 13 Nov. daar aanvolgende, zeker om de heeren de hand boven het hoofd te houden, hun houding vergoelijkt. Ja dat niet alleen, maar met hen accoord gaat, en een de mocratisch lid der K. V. die het heeft aangedurfd over de houding dier heeren te klagen, lastig valt en uitdrijft. Want langer samenwerken met mannen, die tegenstemmen als wordt voorgesteld de kermis af te schaffen, die tegenstemmen als wordt voorgesteld de herbergen ge durende kerktijd te sluiten, die een af wijzende houding aannemen als wordt voorgesteld de Raadsvergaderingen met gebed te openen en met dankzegging te sluiten, die het niet beneden zich achten hun partijgenoot van een zelf begeerde zetel te helpen verdringen, gaat niet. Want al zegt de heer de Feijter ook, dat hij voornemens was den heer Wisse te stemmen en dat er absoluut geen afspraak met de liberalen is gemaakt, ik durf pertinent verklarenhet is niet waar. Reeds deze zomer heeft hij op een raadsvergadering op een vraag „de raad is toch rechtsverklaard dat zit nog". Aan den morgen van den 2en Sept. 1.1. dus vlak voor de wethoudersverkie zing werd mij door een voorganger dei- liberalen meegedeeld dat de 4 liberale raadsleden met de heeren de Feijter en Scheele een compromis hadden gesloten 1. om den burgemeester zooveel mo gelijk tegen te werken omdat deze A. R. 'is 2. te voorkomen dat een A. R. wet houder zou worden gekozen, en 3. den fijnen heer Wisse te wippen. In den voormiddag van den 2en Sept. 1.1. onmiddellijk na afloop der Wethou dersverkiezing is een bestuurslid der Chr.-IIist. K. V, als een bezetene de trappen van het gemeentehuis afgevlogen en het broeinest van het liberalisme binnengerend, als een razende roepende hij is er uit!!!! hij is er uit!!!! Ziet u wel mijne heeren, dat het kwaad ten volle over den heer Wisse besloten was. En waarom Omdat de heer Wisse zich wel C.-H. noemt, maar toch ook bij de fijnen be hoort, want al die andere aangevoerde redenen is slechts schermen in de lucht. De heer Wisse is wat oud, hij begrijpt de tegenwoordige democratische stroo ming niet aldus Ds. de Visser, men moet wat geven en nemen en men moet ook de liberalen steunen. Het is den heer Wisse te vergeven dat hij met die oude denkbeelden zit, dus m. a. w. con servatief is, maar hij moet zich toch ook een weinig wagen in de nieuwe demo cratische geest. In die democratische geest die samenwerking met de A. R. verwerpt maar de mannen der revolutie met vlag en wimpel inhaalt. Nu weten wij het waar het omgaat. Maar die de Ivubber die is veel te veel democraat dat mag niet, dat mag alleen Ds. de Visser zijn, dat mogen alleen de bestuursleden der K. V. zijn, maar dan een democratie zooals boven is geschetst, in elk geval geen democratie zooals de Kubber aanhangt. Het is zeker zeer opmerkelijk, dat dat die conservatieve Wisse en die democratische de Kubber het zoo broe derlijk samen eens zijn. Maar dat alles tot daartoe, ik wensch den heeren veel geluk met de overwin ning hun door de K. K. V. bezorgd, al zal daarvan het gevolg zijn dat de waar lijk C. H. hun verlaten. Dat kan geen kwaad, nietwaar mijnheer Bartlema, laat die groote schreeuwers maar gaan, dan heeft u er geen last meer van, want als ze eens een algemeene vergadering hadden aangevraagd en gij liadt dat kabaal moeten aanhooren dat die rekels maakten dan waren zeer zeker uw haren ten berge gerezen. Maar daarvoor hebben wij ons gewacht, daar voor is het C. H. beginsel te heilig om daarover met meerderheid van stemmen te laten beslissen, want dan vormden wij toch een minderheid, dat weten wij zeer goed, voor het ware beginsel zijn niet zooveel aanhangers te vinden. En daarom ook hebben wij niet de kwestie onderworpen aan do meerderheid van stemmen. Weten de heeren misschien ook dat Christus door meerderheid van stemmen aan het kruis is genageld. Daarom deinsden de mannen van '94 terug voor een nieuwe kruisiging van het Christelijk beginsel bij meerderheid van stemmen. Ja, Ja, het zijn lastige kérels die mannen van '94, die zijn te zwaar op de hand voor de Bronsveldianen, de Schokkingianen en de Vredenburgers. Neen, dan liever de broertjes Liberalen. Bronsveldianen, Schokkingianen en Vre denburgers, wat zijn dat voor wezens, zult gij vragen Bronsveldianen zijn de mannen van de C. H. Kiezersbond die in 1897 hebben gezorgd dat de rechterzijde niet aan het bewind kon komen. Schokkingianen zijn de Friesche C.- II. en de Vredenburgers de Nationaal- Ilist. die in 1905 hebben gezorgd, dat het ministerie-Kuijper van de baan kwam. Bronsveldianen, Schokkingianen en Vredenburgers hebben trouw gezorgd, dat in 1913 het ministerieHeemskerk viel. Wie toch hielden in 1897 Pollema in Dokkum, Jonkheer van Ascli van Wijck in Harlingen en Baron v. d. Borch Verwolde in Steenwijk uit de Kamer Wie bewerkte dat Mr. Heemskerk in 1897 in Sneek met 1 stem minderheid werd uitgeworpen Wie bracht in 1905 Reijne voor Kam pen in de Kamer, Pierson voor Goriuchem en Prof. v. d. Vlugt voor Leiden Wie gooiden Dr. de Visser in Amster dam II er uit Wie zorgden dat in 1913 Jhr. van Ascli v. Wijck in Amersfoort, Dr. de Visser in Ommen en Blum in Middelburg niet werden herkozen Wie bezorgden toen onze [eigen partij genoot Baron van Dedem in Zwolle de nederlaag Wie zorgden ervoor dat Graaf van Bijlandt in Apeldoorn slechts met 4 stemmen meerderheid werd herkozen Maar bovenal Wie zorgden ervoor dat Bichon van IJsselmonde als een andere kat met 3 staarten in de parlementaire diergaarde zes jaar heeft geschitterd Dat hebben de Bronsveldianen, de Schokkingianen en de Vredenburgers gedaan. De redacteur van Zeeuwsch-Vlaande- ren schreef dezen zomer, dat het tijd werd dat al die rotte takken van de K. V. te ^Zaamslag werden afgesneden. Maar wij keeren de zaak om. Wij zullen al de gezonde takken er af nemen, dan blijft er niets over dan een ver molmde verkankerde boom zonder bla dertooi en zonder bloesem, maar waar aan elke twijg een vurige fakkel is be vestigd. Al deze fakkels vormen te sa men het eene woord HAAT. Haat tegen de fijnen. Haat tegen allen die het nog wagen durven openlijk hun beginsel uit te leven. Helaas, dat mijn schrijven niet meer de voornaamste mannen van '94 kan bereiken, zooals wijlen baron de Geer van Jutfaas, wijlen baron Mackay e. a. maar een is er toch nog, het is onzen leider Jhr. Mr. de Savormn Lohman. Ik hoop dat hij deze regels zal krijgen te lezen, dan kan het niet anders of zijn hart moet sneller kloppen bij de gedachte dat er nog steeds mannen zijn van '94. Toch zal het hem bitter te moede worden bij het zien dat deze juist uit de Unie worden gedreven. Want dit staat vast, voor ons is er geen plaats meer in de K. V. Wij houden vast aan het beginsel van wijlen Mr. Keuchenius, die als minister van Koloniën werd aange vallen door de vrienden van de Feijter en Scheelo en hun verklaarde zijne en onze belijdenis nimmer te zullen ver loochenen als datgene wat voor hem de troost uitmaakte in leven en in sterven. Ziotdaar mijne heeren op deze belij denis blijven wij staan onverwrikbaar aaneengescliaard rondom de banier van het kruis op Golgotha's met bloed door weekten heuveltop geplant in du Rots der eeuwen. Dan mogen anderen meedansen rondom den vrijheidsboom, wij zullen trachten met de liulpe van den Almachtige de vaan des Evangelies hoog te verheffen. Deze dag is voor ons een Karmeldag. Laat ons niet langer hinken op twee gedachten. Of Jehova, öf de Baal is God. Wij mannen van '94 verkiezen Jehova, omdat wij van Hem alleen hulpe ver wachten in de ellende van dit onder- maansche tranendal. Willen andereu den Baal dienen helaas, wij betreuren het. Toch hebben wij dit altijd zoo gedacht. Want Saul en Judas Iscarioth, Achab en Kajefas, Nero en Alva, zij waren trouwe aan bidders van den Baal. Wat toch moeten wij dan van hunne kinderen verwachten. Volgt gerust de liberalistische glijbaan der verderfenis. De door ons begonnen strijd heeft voldoende voor ieder duidelijk de ware toedracht der zaak geteekend. Dat is genoeg. De penningmeester der K. K. V. heeft mij opgedragen, het kleine stormpje, dat op Zaamslag is ontstaan, tot bedaren te brengen. Ik ben zeer dankbaar voor deze opdracht, maar zal ze zoodanig uitvoeren, dat het stormpje een reuzen- orkaan wordt, eeir orkaan, die de op een eindelooze zandwoestijn gebouwde K. V. van Zaamslag in gruizelementen zal doen uiteenspatten. Want een C.-H. K. V.. die zijn chris telijk beginsel overboord gooit, is geen christelijke K. V. meer. Historisch is ze wel, want van iedere volksgeschiedenis spreekt iedere bladzijde van de historie van het wereldgebeuren van verraad, bedrog, haat en nijd. Maar aangezien de K. V. niet meer Christelijk maar wel Historisch is, moet ze noodwendigJoodsch,Mohammedaansch of Heidensch zijn. Laat ons maar aan nemen Heidensch, dat zegt gemakkelijk. Ileidensch-Historisch K. V. Prachtige naam, hé? Dat klinkt reusachtig. Maar

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2