Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 196. 'Woensdag 26 November 1919. 2e Jaargang. l)e Invaliditeitswet. FEUILLETO N. Uit het Buitenland. Uit het Biimpulamh Uit de Pers. Uit de Provincie. JAN WAANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, H. S. v. IIOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. fENTIËN- Van 1—4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Abonnementen per ract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags np erschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzeu. Telefoon Nr. 20. ADVERTENTIEN contr de verschijndagen bij VII. In het vorig artikel werd toegezegd de overgangsbepalingen te behandelen betreffende de renten. Allereerst dan zij vermeld, dat de 'arbeider, die voor of op 3 Dec. a. s. 70 jaar is (volgens wets wijziging zal dit wel 65 worden) ouder domsrente krijgt, wanneer hij de laatste 10 jaar 156 weken in loondienst is ge weest. Verder bepaalt art. 872 dat een ar beider, die den leeftijd van 35 jaar heeft bereikt of overschreden wanneer de|eersto routekaart aanvangt geldig te zijn (dus tusschèn 3 Dec. 1919—3 Dec. 1921, want na 3 Dec. 1921 is iemand ouder dan ;35 jaar niet meer verzekeringsplichtig), ',al- leeu Jrecht op ouderdomsrente heeft als hij 1218 premiön in rekening kan brengen. Dit aantal premién wijst er op dat min stens voor 24 jaar zegels moeten zijn geplakt. Aannemende, dat het recht op ouderdomspensioen op 65 jarigen leeftijd zal worden verkregen, dan zal de arbeider die 3 December a.s. 41 jaar is, ditjgetal nog kunnen .bereiken, en oudere_arbei- ders niet. Daarom bepaalt art. 373 dat de arbeider die van 3 Dec. 1919 tot 3 Dec. 1920 verzekerd wordt, na het he reiken van den 70(65) jarigen leeftijd recht heeft op rente als voor hen betaaid zijn een aantal premiën gelijk aan 47/52 vau het aantal weken tusschen aanvang verzekering en zijn 60 verjaar dag plus 39/52 van het aantal weken tusschen zijn 60 en 70 verjaardag. Wie dus ouderdomspensioen wil krij gen na 3 December a.s. moet bij den Raad -van Arbeid een aanmeldingsfor mulier hebben ingevuld, opdat hem tijdig een rentekaart kan morden toegezonden. Vanaf 1 Januari 1919 bedraagt de rente bij ouderdom voor de 70 jarigen f 156, terwijl ook de arbeiders, die bij den aanvang der verzekering reeds de 35 gepasseerd zijn dit bedrag aan ouder domsrente zullen krijgen. Voor echtge- nooten, die beiden recht op rente hebben, bedraagt de rente vanaf 1 Januari 1919 f130 per hoofd. In het verder gedeelte van dit artikel zal de toestand van de militairen worden beschouwd ten opzichte van de invalidi teitswet. Allereerst dan dienen we de militairen te splitsen in 2 groepen, n.l. I. Zij die een vrijwillige verbintenis bij land- of zeemacht hebben aangegaan II. Zij die krachtens een wet in wer- kelijken dienst zijn. lie personen van categorie I kunnen bij den aanvang van hun mil. dienst al of niet verplicht verzekerd zijn ingevolge deze wet; Waren ze verplicht verzekerd, dan zijn ze gedurende hun diensttijd van rechtswege ontheven om premie te be talen. Voor de personen tot categorie II be- hoorende betaalt het Rijk gedurende den diensttijd de premie, mits a. de arbeider gedurende de laatste 3 maanden vóór zijn opkomst in werke- lijken dienst, verzekerd was b. hij ten minste oen geheele kalen- 41 y ZELANDIA. „Goeden avond; hikte de binnengotre- dene, die zich dadelijk zóó voor de deur plaatste, dat zij die niet meer bereiken kon. „Van Rensen 1" bracht ze uit. 't Was inderdaad Henk van Rensen. „Om u te dienenantwoordde hij. „Er is niemajid thuis," zei ze, in haar verlegenheid. „O, zooveel te beter", antwoordde hij. „Ik wou je graag eens apart spreken. En dat kan nu juist goed. Als je zoo vriendelijk wilt wezen, me binnen te laten „Ik denk er niet aan", zei ze beslist. „En ik verzoek je, onmiddellijk te ver trekken". „Kom, waarom zoo'n haast, 't Schikt hier juist goed. Wees nu niet zoo dwaas laat me binnen gaan". Ilij poogde een schrede vooruit te doenze week geen stap. Dan deed hij werkeiijk eenige stap peri voorwaartswilde ze niet, dat hij liaar tegen 't lijf liep, zoo moest ze wel uit den weg gaan. derweok onafgebroken in dienst is ge weest c. hij op het tijdstip, waarop hij in dienst kwam, niet ontheven was van de verplichting otn premie te betalen. d. een "militair premiecertificaat aan den Raad van Arbeid overlegt. Verlaten de militairen van cat. I den dienst zondu' recht op pensioen voor onbepaalden tijd, dan worden zij (indien zij bij den aanvang van hun dienst niet verplicht verzekerd waren) geacht ver plicht verzekerd te zijn den tijd in dienst doorgebracht na het in werking treden van art. 31 (dat is 3 December 1919). Deze gunstige bepaling geld niet voor de personen, die bij het aangaan van de vrijwillige verbintenis in het geuot zijn van een voor onbepaalden tijd toegekend pensioen evenmin voor de reserve en voor lien, die voor officier worden op geleid of dien rang hebben verkregen. Gaat een miiitiar bij het verlaten van den dienst over naar een werkkring, waarin door het Rijk pensioen is verze kerd, dan geld voorenstaaude bepaling natuurlijk ook niet. En nu het militair premiecertieficaat. Dit certificaat dient om voor een ar beider, die verzekerd was, en zijn mil. plichten moest vervullen, vast te stellen welke periode hij gedwongen uit zijn werk is gehaald dus geen premie van een werkgever heeft verdiend en bij de inlevering van zijn rentekaart over de weken onder de wapenen doorgebracht- geen zegels zijn geplaktover dezen tijd betaalt het Rijk premie in de 2e loonklasse. Dit certificaat wordt gege ven bij het ontslag uit dienst, bij het vertrek met verlof van niet korter dan een maand en bij het aangaan van een vrijwillige verbintenis door een militie- plichtige, die als zoodauig onder de wa penen is. Het certificaat vermeldt den naam en de voornamen van den verzekerde als mede den aanvang en het einde van den tijd krachtens de wet in werkelijken dienst doorgebracht. In verband met het op verzoek van den verzekerde plakken van een hoogere zegelwaarde dan die, welke overeenkomt met zijn loonklasse dient vermeld, dat de verzekerde in militairen dienst en hij, wiens loon geheel bestaat in verstrekking in natura nimmer kunnen eischen dat een zegel voor een hoogere loonklasse voor hen wordt geplakt. In het vervolgartikel nemen we ons voor te behandelen de ontheffing van premiebetaling (waardoor nog niet de verzekeringsplicht wordt opgeheven) en enkele overgangsbepalingen. Zoo zijn er. In België heet de O. W.-er baron Zeep. De Schelde vertelt van hem Baron Zeep heeft besloten zijn huis op grooten voet in te richten. Hij moet ook een bibliotheek hebben, en gaat daarom naar den boekhandelaar. „Ik zou, zegt hij, een aantal boeken moeten hebben voor mijn bibliotheek". Ze glipte langs hem heen, om de voor deur te bereiken hij doorzag haar be doeling en posteerde zich, terugloopend, opnieuw voor de deur. Angstig keek ze hem aan. Hij merkte haar verlegenheid besloot er voordeel mee te doen. „Waarom zou je me niet binnenlaten je bent toch niet bang voor me „Bang?" zei ze ineens, uitdagend. „Kom je dan met slechte bedoelingen Maar ik vraag je nog eens: ga heen. Je hoort hier niet. Als je wilt spreken, moet je hier niet zijn. Waarom dring je als een inbreker binnen Nu, ga je Ze hield zich groot. En haar woorden klonken kloek genoeg. Maar inwendig beefde ze. Ze kende zijn laag karakter. Ze was hun laatste gesprek nog niet vergeten. „Ik wou je immers alléén spreken „Je wist, dat ik hier alleen was?" „Ja, dat wist ik. En daarom ben ik juist gekomen", bekende hij. „Laag", riep ze verontwaardigd. „Net iets voor jou". „Je moet iemand niet zoo gauw be- leedigen", antwoordde hij, zonder zich boos te tooneu. „Luister nu eens", en terwijl hij sprak gleden zijn oogen be- geerig langs haar gestalte. „Ik wil, dat je onmiddellijk vertrekt", herhaalde ze. „Goed, zegt de boekenwurm. Van welke schrijvers „Schrijvers? zegt biiron Zeep. Van geen schrijversIk moet gedrukte boeken hebben, modem werk, met het machien gedrukt Geen dienstboden nood meer. Over het algemee. s reft de vrouw op menig arbeidsveld den man verdron gen. De wraak is echter zoet. Volgens een bericht in een Engelsch blad heeft de vrouw thans concurrentie van den man op eeu gebied, waar zij zich zeker van de heerschappij waande. In Engeland heeft het dienstmeisje in khaki, oftewel den gewezen soldaat, als dienstbode op gang gemaakt. Het succes is groot schoenen poetsen, kleereu schuieren, ja zelfs koken doet de ontslagen dienaar van Mars met den grootsten ijver. Het loon bedraagt 40 pond per jaar en het aantal liefhebbers voor een dergelijke betrekking is groot. Tal van sollicitanten melden zich voor dit baantje. Het Hoofdbestuur van het Ned. Trek paarden Stamboek besloot, om de inschrij ving van een paard, waaraan een naam gegeven is, die godsdienstige gevoelens kan krenken, te weigeren. JACHTWET. De indiening van het ontwerp van een nieuwe Jachtwet kan binnenkort worden tegemoet gezien. NIEUWE LANDBOUW WETTEN In zijn memorie van antwoord deelt de Minister van Landbouw mede, dat verschillende wettelijke maatregelen tot verhooging van de productiviteit van den bodem in voorbereiding zijn. Daaronder vallen wetsontwerpen, strekkende om onteigening toe te laten tot het verhoogen van de opbrengst van gronden, en strek kende tot onderhoud van de bestaande waterloopen beter te verzekeren en de verbetering ervan te vergemakkelijken. Een wetsontwerp tot regeling van het middelbaar- en lager onderwijs is in vergevorderde staat van voorbereiding. In bewerking is een ontwerp van wet betreffende ruilverkaveling. Een wetsontwerp ter bestrijding van knoeierijen met veevoederen meststoffen zal spoedig het Departement verlaten. HET KAMERLID BRAUUGAM. Daar de heer Joh. Brautigam voor- loopig nog niet in functie zal treden als secretaris van het Soc.-dem. Ned. Vak verbond, blijft hij alsnog lid van de Tweede Kamer. Hij denkt eerst in Maart zijn nieuwe functie te aanvaarden. Tege lijk daarmee zal samenvallen zijn aftreden als Kamerlid. De heer J. A. Bergmeyer zal hem als Kamerlid opvolgen. VUILVERBRANDING. Er wordt nog al eens aanmerking ge maakt op de vuilverbranding. Het was beter, zoo zei men, dat het vuil voor be mesting gebruikt \yare. In Rotterdam wordt het vuil verbrand en omgezet in electriciteit. In 1918 is er „En als ik dat nu niét doen kan „Dan roep ik om hulp „Wie zou je hooren? Maar waarom zou je ook zoo dwaas zijn. Kom, luister eens. „Nee ga heen De toorn purperde haar gelaat. Zijn oogen verlieten haar geen oogenblik. „Jo", begon hij vertrouwelijk, zonder- op haar verontwaardiging acht te slaan, „ik moet je iets nieuws vertellen. Jan VVaauders „Ik heb je nieuws niet noodig", sneed ze af. „Dat weet je nog niet. Jan Waanders is geëngageerd". Hij wachtte even, als om haar de ge legenheid te bieden, nadere inlichtingen te vragen. Bot bleef ze zwijgen. „En weet je, met wien bracht hij uit, boosaardig loerend. Ze verwaardigde zich niet, hem eenig antwoord te geven. „Met die slang, met Truus Breedveld. Zie je nu, dat die twee het wel altijd samen hebben geweten Weer poosde hij een oogenblik. Re kende hij op bewijs van instemming? Hij k reeg geen enkel. „Heusch", vervolgde hij, „Jo, je mis kent mijn bedoelingen. Ik heb je immers wel gewaarschuwd is het niet uitgeko door die verbranding zooveel electriciteit opgewekt, dat het met die hoeveelheid mogelijk was geweest pl.m, 10,000 balen Norge-salpeter te bereiden. DE OORLOGSBEGROOTING. Naar „De Tijd" verneemt, is Ijet departement van oorlog bezig de oorlogs- begrooting met zeer belangrijke bedragen te verminderen. EEN VIERDE KLASSE BIJ DE SPOORWEGEN Het „Centrum" verneemt, dat waar schijnlijk binnen niet al te langen tijd een 4e klasse bij de Hollandsche Spoor wegen zal ingevoerd worden, waarvan de tarieven veel lager zullen zijn dan die van de tegenwoordige derde. ONZE BRANDSTOFFENVOOR ZIENING. De Minister van Landbouw rekent op een winter brandstoffenrantsoen van 10 HL. per gezin, bovendien 2 HL. voor gezinnen van 7 of meer personen en voor beroepswerkzaamheden 4 HL. extra. Ook extra hoeveelheid voor zieken. Turf blijft ongerantsoeneerd. DE ZOMERTIJD. Opheffiing van den zomertijd is het volgend jaar niet te wachten. Aldus deelt de Minister van -Landbouw mede Mn VAN GROENENDAEL HEEFT NIET DE WAARHEID GESPROKEN. De minister van Binncnlandschc Zaken heeft aan den voorzitter der Tweede Kamér heden medegedeeld, naar aan leiding van de mededoeling, den llen Nov. j.l. door den heer Van Groenendael in de Kamer gedaan, dat hij te Brussel met geen andere autoriteit dan de Fran- sche legatie gesproken heeft over het houden van een volksstemming in Lim burg, heb ik de eer u er op te wijzen, dat deze mededeeiing niet is in overeen stemming met de inlichtingen waai over de regeering beschikt. Ik moet aan deze verklaring (echter toevoegen, dat de re geering ill deze zaak geen enkele nadere mededeeiing kan doen. Anders te han delen ware in strijd met 's lands belang. HOOGERE TABAKSBELASTING. De Minister van Financiën zal, wat de tabaksbelasting betreft, het systeem van zijn voorganger overnemen. Alleen zal de opbrengst grooter moeten zijn. D€i WEELDE-BELASTING. Inzake de weeldebelasting,' deelde Minister de Vries mede, dat hij niet het bezit maar alleen den aankoop van weel- de-artikelen wil belasten. Eigen schuld plaagt het meest. Met- groote bezadigdheid en wijsheid heeft Minister Ruys de Beerenbrouck het pleit voor de vrijwillige burgerwacht gevoerd. Waarlijk, zelfbeheersching was van noo- de, om tegenover de schamper aanmati gende wijze waarmee de socialisten de belachelijkheid van dit instituut zochten men Ik zag, dat je misleid werdbe drogen. Dat je het niet eer gemerkt hebt. En je ware vrienden heb je van je afgestooten. Ik meen het goed. Ik wil geen wrok tooneii. Je we#t, dat ik al tijd Plotseling was ze achter hem heenge- schoten hij had zich verder van de deur verwijderd ze rukte die nu wijd open. Ging voor de deur op de stoep staan. „Ga je nu haast heen riep ze, luid genoeg om door de enkele voorbijgangers verstaan te worden. Eenigen hielden den pas wat in, anderen keken om Zijn groenige oogen glinsterden valsch. „Netjes schimpte hij, „iemand zóó...." „Ga heen, direct, of ik roep om lnilp". Een nieuwsgierige, die was blijven stil staan, schuifelde nader. Hij bemerkte, dat het tijd werd voor hem, voort te maken. Hij siste eenige booze woorden tusschen zijn tanden, maar bang voor een oploopje, haastte hij zich toch, weg te komen. Ze zag hem verdwijnen. Het kookte bij haar. Welk een laag sujet. Wat had hij voor? Zij rilde. Ze begaf zich naar binnenmaakte vlug een en ander in orde. Dan, inwendig nog bevend bij de gedachte aan zijn on beschaamdheid, kleeddo zo zich, om te vertrekken, 't Was, of ze zich niet meer alleen in dit huis vertrouwde. Wat 'u aan te tooïïen, met kalmte eigeu stand punt uiteen te zetten. Natuurlijk is het alleszins begrijpelijk, dat de socialisten grooten onrust aan den dag leggen, wanneer dit instituut aan de orde komt. Zij moeten zich bij de beraadslagingen over de handhaving en de oprichting van burgerwacht en vrijwilligèn landstorm voelen in de gelijke positie als leden van eene smokkelaarsbende, die geroepen worden te oordeelen over verscherping der douaneformaliteit, teneinde de smok- fe kelarij te onderdrukken. De moeiten en kosten toch, die de burgerwacht met zich brengt, zijn een gevolg van de ellende, door het roeke loos drijven der socialisten veroorzaakt. Begrijpelijk is zeker dat dan heftige roering onder de sociaal.democraten ont staat, wanneer dit onderwerp wordt be sproken. Het geweten begint dan luid te klop pen, maar, hoe zeer die conscientiespra- ke ook is toe te juichen, zij mag zich niet uiten op de wijze als bij de socia listen geschiedt. Eigen schuld plaagt het meest. Maar dat plagen mag niet worden ge richt tegen de Regecnng en de autori- teiten. Het moet gericht zijn tegen den schul dige de S D. A. P en haar vrienden. TER NEUZEN, 25 November 1919. Tot penningmeester der Clir. Pers vereeniging „Z -Vlaanderen" is benoemd de heer Jac. de Ruijter te Axel. Voor de op 15 December a.s. alhier te openen ambachtsschool hebben zich 40 leerlingen aangemeld. Zondagmiddag ontmoette de Prov» boot even buiten de haven van Vlissingen op reis naar Ter Neuzen een mijn, waar op een zeemeeuw zat. Gelukkig werd dit tijdig ontdekt. Een 12 jarig meisje van de K. uit de Tholensti^at alhier is toen zij op straat, voor winkels stond te kijken het haar afgeknipt zonder dat ze het bemerkte. Zij ontving echter per postpaket een doos bonbons thuis. Gever noch knip per ziju tot heden bekend. De gevaarlijke inbreker Louis Ever- aert, die Donderdagnacht door de ge meentepolitie alhier was gearresteerd, werd naar Sas van Gent overgebracht omdat hij verdacht werd ook aldaar ge stolen te hebben. Des nachts is hij bij de marechaussee uit het lokaal, waar hij opgesloten was, ontsnapt. Bij den landbouwer V. te Aarden- burg heeft een brutale inbraak plaats gehad. Door een ontslagen knecht is des avonds een paard uit de schuur ge stolen en over de grens gebracht, dwars door een kreek heen. De eigenaar ging direct naar Brugge, in de veronderstel ling, dat het wel op de paardenmarkt zou wezen, en kwaui nog juist bijtijds om met behulp der justutie het paard terug te krijgen, Het was juist in an- lage kerelen die oogen Ze voelde zich verlicht, toen ze den sleutel iu de deur omdraaide, zich buiten bevond. Welk 'n laag sujet; hoe ver achtelijk. Nee, nooit had ze hem ver trouwd maar tot zoo iets had ze hem toch niet in staat gerekend. Wat 'n laag heid Zoo iets zou Jan nooit hebben kunnen doen Jan, wéér die gedachte aan hem Eu die goeie moeder Van Rensen was nog al zoo met hem ingenomen. Ze hield hem voor zoo'n zedigen, ingetogen jongen. Moest ze haar niet waarschuwen die oudjes in kennis stellen met zijn laag gedrag tegenover haar Dat had hij wel verdiend, de karakterlooze. Maar immers, hij zou het alles loochenenEn kon ze wel eenig bewijs bij brengen En mocht ze die brave oudjes wel zoo uit hun rust opschrikken Wat zou ze er mee vorde ren. En zou het in den grond toch ook niet een soort wraakneming van haar zijn Maar thuis moesten ze het weten en op de een of andere manier moest ze toch gevrijwaard worden tegen Henk van Rensens vrijpostigheden. Wat 'n in laag sujet (Wordt vervolgd). DOOK

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1