Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-l/laanderen. No. 195. Zaterdag 22 November 1919. 2e Jaargang. Uit de Schrift. Uit het Buitenland. Uit het Biimeiilaiid. Uit de Pers. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswgkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ010. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15.%. Inzending van advertentiëu tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. DRIEERLEI OORDEEL. Doch mij is 't voor het minst, dat ik van ulieden geoordeeld worde, of van een menschelijk oordeel ja ik oordeel ook mijzelven nietwant ik ben mijzel- ven van geen ding be wust maar die mij oor deelt is de Heere, 1 Cor. 4 3 en 4. Wat zullen de menschen er van zeggen Dat is een vraag, die nog al eens gesteld wordt. Niet het minst door de gezanten van Christus, die het Evangelie brengen en ook door de Christenen, die naar het Evangelie hebben te leven. Men heeft vooral tegenwoordig groote woorden over de algemeene opinie in geestelijke dingen. Wij laten ons dikwerf al te gemakkelijk opleggen, wat we denken en spreken en gelooven, hoe we leven moeten, 'tls een gewoonte ge worden om te spreken over ruimheid, een breeden blik, cultuur, critiek, af breken van oude zeden, een oud gelooven en oud beleven van ons Christendom. Men oordeelt tegenwoordig anders en duizenden worden reeds in geestelijk opzicht marionetten en modepoppen, terwijl wij de roeping hebben Christenen uit één stuk te zijn, zelfstandige kinderen Gods, niet telkens omziend naar anderen, maar vooruit, het oog op God gericht Want het oordeel van de menschen is zoo grenzenloos oppervlakkig. Wat maar rumoer maaktsissende vuurpijlen, barstende donderbussen, be wegelijke woorden, dat is 't. De menschen oordeelen over succes. Of er kuiperij, list, bedrog in 't spel is, doet minder ter zake. Als men u maar toejuicht, vereert. Maar o wee, als ge eenzaam staat, tegen den stroom oproeit. Het oordeel van de menschen is te koop. Als ge ze maar in 't gevlei komt, en niet geeselt en striemt, wat onchris telijk, Godonteerend is. Dan wil men nog wel met Christenen te doen hebben. De menschen oordeelen van daag „Hosannaen morgen: „Weg met hem!" De menschen oordeelen zoo vreeselijk hard, want als ge u wanhopig na be dreven zoude tot hen wendt, met het bloedgeld op hen'afkomt, zeggen ze met onbewogen gelaatgij moogt toezien Maar ze oordeelen ook zoo onrecht vaardig zacht. Want de groote misda diger is erfelijk belast, slachtoffer van de omstandigheden. En daarom geen schuld in hem. Begrijpt ge nu, dat Paulus aan de Corinthiërs, die hem zoo druk beoordeel den, schrijft: Mij is 't voor het minst, dat ik van ulieden geoordeeld worde, of van een menschelijk oordeel. Hij stelt waardeering wel op prijs, hij ziet niet laag neer op hen, maar toch hij zal zich in zijn prediking des evangelies wachten voor overschatting v\an hun menschelijk oordeel. Hjj kent daarvoor zijn wereid te goed. De dienaren van Christus, de becriti- seerden, de druk beoordeelden, mogen zich dit voor gezegd houden. En de Christenen mogen dit voorbeeld wel volgen, als zij zoo tegengesproken worden. Wringt u niet in allerlei bochten om menschengunst, want ook al bouwt ge op het fundament Jezus Christus, ik vrees dat ge dau veel hout, hooi en stoppelen bouwdet en die doorstaan het vuur niet. „Wat baat het den mènsch, zoo hij de geheele wereld wint en schade lijdt zijner ziel Hoe oordeelen wij over ons zelf? Die vraag is van meer beteekenis, dan de eerste. Want ernstige zelfbeoordeelpig is veel juister dan de critiek van anderen. Wij hebben immers ons geweten, dat altijd met ons meegaat en ons dan en later beoordeelt. Dat geweten ziet meer dan de men schen. Een schoon gelaat, veel schitterend goud of zilver, groote rijkdom helpt dan niet, dit valt voor die rechtbank weg. Dan komt het er op aan, wie gij zijt. Te meer bij den Christen, wiens cons ciëntie door Gods Geest is verteederd en verfijnd. Dat geweten weet veel meer dan de menschen. Het kan niet alleen uw uitin gen, uw dadeu, maar ook uw motieven, de verborgen drijfveer en drangreden in uw hart beoordeeleu, en zegt onverbiddelijk goed of kwaad. Dat geweten gaat niet af op de toe juiching of versmading van de menschen. Het doet zoo pijn, als de menschen ons vereeren en deze stem daarbinnen zegt Gij zijt het niet waard. liet geeft zulk een rust, als de men schen ons vernederen en beschimpen, maar het geweten spreekt ons vrij. Dat geweten laat zich niet otnkoopen. Het is de stem van waarheid en van recht. Daarom is het zoo hard, omdat alle schijn dan wegvalt. De menschen willen het dan ook ontloopen, tegenspreken, het zwijgen opleggen, toeschroeien. doet gij dat toch niet. Want het ontwaakt toch eens weer, het gaat in de ure der afrekening open en slingert zijn beschuldigingen ons dan in 't aangezicht. Welk een roeging dan, die stem vroeger tot zwijgen te hebben gebracht en het geweten te hebben vertrapt. En toch laten we ook die zelfbe- oordeeling niet overschatten. Paulus waarschuwt u er voor. De Apostel voelt zich niet beschuldigd over zijn arbeid te Corinthe. Hij heeft met onverdroten ijver, met inspanning van alle kracht voor Gods Koninkrijk gewerkt. Dat kunnen wij hem zoo niet nazeggen, wellicht. Maar o, hij weet hetdat rechtvaardigt hem niet. Was er niet een tijd in zijn leven, dat hij de gemeente van Christus vervolgde? Toen meende hij Gode-een dienst te doen. Toen beschuldigde zijn geweten hem niet. Zoo zijtf er plooien in ons binnenste, schuilhoeken in ons hart, waarover misschien ons geweten zwijgt. Naast bewuste zijn er vele onbewuste zonden. Dus al zou uw geweten u niet ver- oordeelen, daarmee zijt ge nog niet rechtvaardig. Overstem de zelfbeoordeeling niet! Maar geloof ook niet aan haar al vermogen Die mij oordeelt is de Heere. Daar hebt ge nu het eeuwig juiste, het absolute, het zuiverst oordeel. Want Christus kan eigenlijk alleen u beoor- deelen. Naar recht en volkomen. Hij weet alles, ook wat uw geweten niet kent. Hij doorziet alles, ook wat. menschen of gijzelf niet kunnen en kunt doorzien. Hij heeft de eenige maatstaf van-goed en van kwaad. Bij Hem geen dofheid van het oog, geen dwaling en misreke- ning. Bij Hem de zuivere Wet des Heereu Heeren in haar volheid van recht en gerechtigheid. En dit oordeel is niet te ontloopen, al zullen de menschen roepen Bergen valt op ons, en heuvelen bedekt ons! Daarom is dit oordeel het hoogste en het hardste. Vallen wij onder deze beoordeeling des Heeren. dan het moet erkend zijn we allen verloren! Zelfs ons Chris tenleven is dan niet rein en onbesmet. Maar als we dit leeren zien, is het ook het zachtste oordeel. Want wat men schen niet doen en wat het geweten niet kan doen, dat kan en doet Hij. Hij stelt Zijne gerechtigheid voor ons, Hij stierf aan het kruis voor ons behoud Hij heeft geopenbaard Gods ontfermende zondaarsliefde. In dien Christus is de Rechter der gansche aarde onze Vader 0, mijn lezer en lezeres, laat u be- oordeelen door de menschen, maar dat is het minste, want dat oordeel helpt u niet voor den troost der eeuwigheid, voor de rust van uwe ziel. Laat u beoordeelen door uw geweten, want het waarschuwt u zoo dikwijls voor den tred op den weg der zonde. Maar dat is toch het hoogste niet, immers één ding kan het nooit doen, het kan u geen vergeving schenken voor al wat gij misdeedt. Bovenal daarom, laat u oordeelen door den Heere. En als ge dan verstaat en leert billijken, dat gij veroordeeld zult worden en deswege in verbrijzeling der ziel neerzinkt, ziet dan wordt dit oordeel een oordeel ten leven, want de Rechter zelf wil uw Borg en Middelaar zijn Brouwer. De Franschen in beset gebied. MANNHEIM, 18 Nov. De bezettings autoriteiten van Spiers hebben onlangs voorgeschreven, dat voor het heden voor middag 10 uur aan den dom te beves tigen Frausche vaandel op het oogenblik van het klinken dei fanfares door een ieder moet worden gegroet door het af nemen van het hooi 'deksel. Wie zal nu voor '*'3tl spelen? VACATURE EERSTE KAMER. Naar het „Centrum" verneemt, schijnt voor lid van de Eerste Kamer, in de vacature, ontstaan door het overlijden van Baron van Lansweerde, de heer Antono Jurgens, te Nijmegen, in aan merking te komen. En voor lid van Ged. Staten van Gel derland in de vacature v. Basten Baten burg, de heer W. J. J A. Barendtszen, burgemeester van Gendringen. DE INVALIDITEITS EN DE STAAT KUNDIG GEREF. PARTIJ. Vrijdag 14 Nov. werd vanwege de Staatkundig Geref. Partij Zijne Éxcel- lentie den Minister van Arbeid een re quest aangeboden van ongeveer 4500 bezwaarden tegen de Invaliditeits- en ouderdomswet. De minister gaf ruime gelegenheid tot bespreking der bezwaren en zeide toe al 't zijne te doen tot het tot stand komen van een wet, waarin aan de bezwaren zal worden tegemoet gekomen. POSTPAKKETTARIEF VERHOOGD. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging (verhoo ging) van het pakkettarief. Voorgesteld wordt om met ingang van 1 Dec. het porto voor pakketten te be palen als volgt a. tot 40 cent voor pakketten, wegende niet meer dan 1 K.Gl b. tot 50 cent voor een gewicht boven 1 tot en met 3 K.G. en c. tot 60 cent voor een gewicht boven 3 K.G. tot en met 5 K.G. F. DOMELA NIEUWENHUIS. f In den ouderdom van bijna 73 jaren is Dinsdagnacht te Hilversum overleden de leider der Nederlarrdsche vrije soci alisten, de heer F. Domela Nieuwenhuis. Zijn gezondheid had de laatste maanden zeer te wenschen galaten. Een bronchi tis had hem dit najaar zeer aangepakt, en hoewel men eerst dacht deze te bo ven te zijn, stortte de patient twee we ken geleden in. DE CRISIS-SCHULD. Het totale crisis-tekort is thans 1 mil liard 888 millioen gulden groot. BEZUINIGING OP OORLOGSKOSTEN. VERKORTING VAN OEFENTIJD. De Minister van Oorlog gaat binnen kort zijn hervormingsplannen mededeelen. Thans kan reeds worden medegedeeld, dat de eerste oefentijd zal worden ver minderd voor infanterie tot 6, voor de artillerie tot 12 en voor de cavalerie tot 18 maanden. Dit, zal reeds een totale bezuiniging van f 4 millioen geven. Het beroepskader zal aanzienlijk wor den verminderd, met een bezuiniging van f 7 millioen. De landweer zal worden beperkt van 48 tot 27 bataljons. Bovendien heeft de Minister van Marine besloten zijn begrooting met f 3% millioen te verminderen. Dit is een gevolg van het feit dat besloten is om van het ma terieel alleen datgene te behouden wat werkelijk waarde heeft. Aan den pruimeboom. Weinige jonge magistraten hebben zoo vele en zóó indrukwekkende historische woorden gesproken als de Rotterdamsche wethouder Heykoop. Nog stierf de nagalm niet weg van de ophitsende taal waarmee hij 'n jaar terug iii het Verkooplokaal de schare vergif tigde toen hij het uitriep „Ik gooi mijn verstand over boord en ik reik den an archisten de broederhand". In de hitte van den verkiezingsstrijd ontsnapte daarop weer dit vurig woord aan de omheining zijner hoogedelacht- bare tanden „Wij, sociaal-democraten, willen ook eens aan den pruimeboom schudden". Holle klanken zijn deze woorden niet Ten volle zijn ze in vervulling getreden. Het verstand is bij de November revo- lutie over boord geworpen. Aan den pruimeboom is geschud en de smakelijke vruchten vielen den vroe- den vader en in den schoot m den vorm van verhoogd presentiegeld, vrijtelefoon en viij tram-abonnement. Of bij dit schudden het verstand al weer was binnengehaald Wij vreezen met groote vreeze. Zitting van 13 Nov. '19. (Vervolg). Voorzitter de edelachtbare heer J. Haizinga. Aanwezig alle leden. De heer Hamelink stelt voor de post van 175 galden voor vertering door den Raad te schrappen. De Raad heeft spr. voorstel om presentiegeld toe te kennen verworpen, 't Moest zoo zuinig mogelijk. Laten we dit dan ook maar bezuinigen. Wij hebben 't offer van geen presentiegeld moeten brengen. De Raad moet dit dan ook maar willen missen. Voor 't waarnemen der honneurs door burg. en weth. is f 25,— voldoende. Minister de Vries heeft uitgerekend dat uit 1 K.G. thee 1200 kopjes geschonken kunnen worden. (Gelach). De heer de Jager is het hiermee eens. We kunnen 't best op een droogje doen. De heer BcheeleEen glas water wordt toch niet verboden De heer Nolson vindt het kleinzielig te be zuinigen op koffie, thee en koekjes. De heer Hame'ink betoogt, dat 't hier om een principe gaat. 't Gemis van presentiegeld, is voor ons veel erger, dan 't moeten missen van een kopje thee. Hot voorstel Uamelink wordt aangenomen. Tegen de heeren de Ridder, de Meijer, Geel- lioedt, van Hasselt, van den Ouden en Nolson. Alsnu is de loonkwestie aan de orde. De heer Hamelink zegt dat het voorstel va*n burg. en weth. niet voldoende is voor de agenten Deze vragen 2732 gulden voor een agent-rechercheur en 2530 gulden voor een agent. Bovendien een premievrij pensioen. De heer Nolson stelt voor 1100—1400 gul den per jaar te geven. Spr. stelt namens zijn fractie voor 26—28 gulden per week als sa laris vast te stellen. Spr. is van meeuing, dat de agenten van hun verdienste behoorlijk moeten kunnen bestaan. De agenten vragen niet te veel. Ook moet de 8-uren dag worden ingevoerd. De particuliere loonen zullen ook wel stijgen de gemeente geve dus een goed salaris. Het verschil tusschen minimum—maximum moet niet te groot zijn. Een jong gezin heeft veel uitgaven. Het Rijk geeft zijn ambtenaren meer dan wij. Ons voorstel is dus niet overdreven. De heeren kunnen er gerust mee meegaan. De agenten moeten niet door huiselijke zorgen op oneervolle wegen gedreven worden. Ze moeten vrij staan tegenover 't publiek. De heer Scheele was het in de afdeeling met Nolson eens. Misschien kan echter het minimum iets hooger gesteld worden. Overi gens vindt spi\ dit voorstel voldoende, al erkent hij dat de menschen wel meer zouden kunnen gebruiken. Spr. stelt nog een amen dement voor, om voor ieder kind beneden de 14 jaar 25 gld. toeslag te geven. Tegen premievrij pensioen heeft hij overwegend bezwaar. De heer Nolson is absoluut tegen kinder toeslag. Als het amendement Scheele aan genomen wordt, trekt hij .zijn voorstel in, en zal dan voorstellen 11C01500 gld. te geven. In Maart vroegen de agenten 1248—1456 gld. Wat spreker voorstelt is dus niet on billijk. Of het te veel of te weinig is, is moeilijk te zeggen. Maar aan alles komt een grens. De socialisten gaan trouwend niet veel verder. Een verhooging zooals die willen van 50 cent per week om het jaar vindt spreker belachelijk. Na 4 jaar zijn de menschen (jan op hun maximum. En na b.v.,10 jaar dienst zullen er adressen om nieuwe verhoogingen los komen. Spreker is vóór premievrij pensioen, mits dan voor alle gemeentepersoneel. De Voorzitter zegt, dat bij de loonsbepaling moet worden gerekend met a. minimum bestaan b. opleiding der kinderen (kindertoeslag) c. ziekte, invaliditeit en ouderdom (zoigt bij de agenten de gemeente ai voor) d. familiebanden (vacantietoelage) e. verantwoordelijkheidsgevoel. Zoo moet de Bruijne, die de verantwoorde lijkheid heeft voor de beermachine, iets meer hebben dan Faas die er naast loopt. De brievenbestellers krijgen straks 1300 gulden de landarbeiders hebben 9 a 1100 gulden de typografen 11a 1200 gulden de bouw vakarbeiders 1000 a 1200 gulden. De haven arbeiders staan hier iets boven. Onze gemeentewerklieden en agenten hooren ook in dit kader. In 1898 heeft een onderzoek bewezen, dat voor vertering per persoon per dag 11Y2cent moest worden gerekend in Amsterdam en 7 cent voor buiten. In Engeland toen al 18 cent. De gevangenen kregen per dag voor 35 cent. Toen een actie van de arbeiders. Dit heeft resultaat gehad. Mr. dr. v. d. Laar die misschien niet zoo hard loopt als de S. D. A. P.'ers, maar iets harder dan wij, heeft gezegd, dat vóór den oorlog 32 cent per dag per hoofd noodig was. Rekenen we, dat de duurte 100 °/o 'S, dan is dus nu 64 cent noodig. Gedurende de mobilisatie hebben we onder Posthuma's regiem zelfs van 22'/2 cent geleefd per dag. De heer Nolson Posthuma zelf zeker niet. De heer HamelinkEn de burgemeester ook niet. De Voorzitter zegt, dat de burgemeester niet op tafel moet, maar erachter. Mr. v. d. Laar is een autoriteit. Spreker verdedigt echter deze cijfers niet. Spreker is vóór kindertoeslag. Voor van den Hout zou dat zeer te pas komen. De heer Nolson is verdwaald geraakt in de centen. Het betoog van den Voorzitter pakt hem niet. Het loon moet goed zijn. Ieder moet, ongeacht of hij kinderen heeft of niet, een behoorlijk bestaan hebben. Spreker zou desnoods voor zeer groote gezinnen, dus boven een bepaald aantal kinderen iets willen geven. Mevr. Duiker acht de lange berekening van den Voorzitter onjuist. Nu de oorlog over is, willen de arbeiders hun bestaan opheffen. Het kapitalisme heeft ons den oorlog op den nek geschoven. Reeds voor den oorlog was er algemeen een streven naar verbetering van het levenspeil. De maatschappelijke rijkdom' is toegenomen met millioenen de arbeiders hebben er echter niet in gedeeld. Er is een reuzenachterstand in de arbeiders gezinnen- Spreekster kent een ambtenaar, die een oud vloerkleed met een lap katoen genaaid,, als deken gebruikt. Zoo iets moet niet kunnen voorkomen. Er moei ook geld zijn voor ontwikkeling enz. Als de Voorzitter gesproken had als zooeven in een vergadering van uitbuiters, dan hadden ze hem stellig benoemd als propagandist om 't land rond te reizen. De gemeente moet een goede werkgeefster zijn. De agenten moeten vrij staan tegenover het publiek. Spreekster is tegen kindertoeslag. Spreekster zegt, dat het Gemeentelijk Bureau voor Statistiek te Amsterdam uitgerekend heeft, dat voor vertering per persoon per week f 6,06 noodig is, en in totaal per persoon f 9,63. Voor een gezin van 4 personen wordt dat een kleine 40 gulden per week. De heer de Jager is wel voor kindertoe slag. Als er kinderen worden geboren, zijn er steeds groote extra-onkosten. Spr. gelooft graag, dat er achterstand is in vele arbeidersgezinnen. Maar dat is ook zoo bij-vele middenstanders. De font is, dat men de prijzen wil drukken, en de loonen verhoogen. Dat nu kan niet samen gaan. Een bekwaam Amerikaan heeft gezegd, dat als 't zóó doorgaat, dat dan de Wereld bankroet gaat. De heer Hamelink zegt. dat Nolson f0.50 per week opslag belachelijk vindt. Dat is 26 gld. per jaar. Dus in 3 jaar 78 gld. De heer Nolson zelf stelt voor om de 3 jaar 75 gld. te geven. Is 't voorstel der S. D. A. P. belachelijk, dan mogen we om dat van Nolson wel schaterlachen. De heer de Ridder is tegen kindertoeslag. De rijksambtenaren noemden die fokpremie, en waardeerden het niet. Die fokpremie is dan ook weer ingetrokken. De heer Scheele kan begrijpen, dat men schen die liefst geen of zeer weinig kinderen hebben, tegen kindertoeslag zijn. De overheid moet niet de Neo-Malthusionisten steunen, maar opkomen voor de vaders van groote gezinnen. En goede opvoeding der jeugd is eisch van dezen tijd. Spr. is voor de agenten tegen den 8-uren dag Wel moet hun werk week verkort worden. Die is nu 70 75 uren per week. Dat is veel te veel. Een agent moet echter altijd beschikbaar wezen, en als hij buiten z'n uren voor dringende zaken wordt geroepen, moet de gemeente geen extra loon behoeven te geven. We moeten ook de kleine middenstanders niet te zwaar belasten, en allerlei dingen maar voorstellen, die meer belasting noodig zullen maken. Be S. D. A P. doet dat vaak, zooals Days ook in Zwolle op het partijcongres erkend heeft. Als de kleine baasjes er straks aan gaan, dan spelen de ambtenaren de mooie man van 't geld der middenstanders. De heer Nolson, stelt voor van 1175—1475 gld te gaan En een 48-urige werkweek. De heer Scheele steunt het voorstel Nolson dan niet meer. De heer Colsen is tegen den 8-uren dag ,voor de politie en voor kindertoeslag. De Voorz. zegt, dat er 3 agenten bij moeten, en dat zooveel mogelijk naar een 8-uren dag zal worden gestreefd, en naar meer vrije dagen. Spr. brengt buide aan deNeuzensche vrouwen. Elders heeft spr. mannen gezien met 3 lappen op de broek, met bindtouw genaaid. Zooiets komt hier niet voor. De Neuzensche vrouwen kunnen als een voorbeeld worden genoemd. Mevr. Duiker meent, dat zulke pientere vrouwen recht hebben op een behoorlijk weekloon. De heer de JagerIs de 48-urige werk week er nu bij En als er dan eens iets ge beurt, wat dan De heer de RidderWaarom voor de agenten niet, en voor de werklieden wel. De heer de Jager: 'tls hier een heel an dere tak van dienst. De Voorz. zegt, dat in alle voorstellen de 48-urige werkweek is begrepen. We zullen stemmen over 't voorstel der S. D. A. P. De heer de JagerNolson biedt iets meer. De heer Nolson Je ziet dus dat ik meer naar links dan naar rechts zwenk. De heer HamelinkOns voorstel heeft de verste strekking. Dat kost 't meest aan de schatkist. Het voorstel der S. D. A. P wordt ver worpen. Vóór de S- D. A. P. en Colsen.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1