Oraaan ter verspreidinq der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 194. Woensdag 19 November 1919. 2e Jaargang. De Invaliditeitswet. Uit het Binnenland. Gemeenteraad van Ier Neuzen. Uit de Pers. Uit het Buitenland. O ABONNEMENT Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.2o. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwscli-Vlaanderen" te T e r N e u z e n. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende moeten worden gezonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, 1 er Neuzen, telefoon No, ADVERTENTIËN Van 1—4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentien tot 12 uur s middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. VI. De preventieve werking, die in de invaliditeitswet is vastgesteld, zal in de toekomst blijken van buitengemeen veel belang te zijn. t I. Indien er n.l. gevaar bestaat dat een verzekerde, aan wien geen invalid i- teitsrente is toegekend, blijvend invalide zal worden en dat dit gevaar afgewend kan worden door doelmatige behandeling of verpleging, kan de Raad van Arbeid aan de Rijksverzekeringsbank voorstellen op kosten der Bank die verzekerde ge nees- of heelkundige behandeling .te^ver leenen of hem in opnemen. Mocht een inrichting te doen -de Rijksverzekerings bank het voorstel goedkeuren, dan worut het natuurlijk alleen dan uitgevoerd, wanneer de verzekerde zijn medewerking wil verleenen. II. De 2e belangrijke factor is dat de Rijksverzekeringsbank aan inrichtingen en vereenigingen tot verpleging van zieken en herstellenden of op andere wijze in het belang der volksgezondheid werkzaam, toelagen kan verleenen. Het bedrag der toelagen, de duur waarvoor en de voorwaarden waaronder de toelage wordt verleend, moeten door de Kroon worden goedgekeurd. Het onder I gestelde moet iets worden uitgesponnen. Onder I wordt vermeld, dat alleen „niet rente genietepde' in aanmerking komen voor een behandeling als daar genoemd. Oogenschijnlijk lijkt dit een onbillijkheid, doch wanneer we art. <1 lezen, dan staat daarin: De verzekerde, die invalide is, heett recht op invaliditeitsrente le. indien er geen vooruitzicht bestaat op zoodanige toeneming zijner arbeids kracht, dat hij ophoudt invalide te zijn blijvende invaliditeit). 2e. indien de invaliditeit onafgebroken een half jaar heeft geduurd tijdelijke invaliditeit). Personen onder le. vallende, krijgen rentetoeneming van arbeidskracht is hierbij uitgesloten gedacht, ook door een speciale behandeling. Personen onder 2e ressorteerende krij gen na een half jaar de invaliditeits rente toeneming van arbeidskracht is door een speciale behandeling mogelijk. Het le half jaar vallen deze arbeiders onder de Ziektewet en krijgen ziekengeld, hetgeen in de Ziektewet van den oud- Minister Tal ma was vastgelegd en welke bepaling bij de herziening van deze wet door Minister Aalberse natuurlijk weder zal worden opgenomen. De 'behandeling in een speciale inrichting moet dus voor gesteld worden in het le half jaar van de ziekte of daarvóór, wanneer de oor- zaken, die tot invaliditeit kunnen leiden, met het meeste kans op succes bestreden kunnen worden. En alhoewel voor de toekenning van ziekengeld een genees kundige zijn oordeel zal moeten uitspre ken en 'hem daarbij voor de uitvoering van deze kwestie een zeer dankbare taak wordt opgelegd, zal toch de steun van zeer vele andere personen en vereeni gingen (tuberculose vereeniging o.a.) on ontbeerlijk (zijn, wil dit instituut niet illusoir worden. In aansluiting met het vorenstaande dienen de [voordeelen vermeld te worden, welke den arbeider in de inv.wet worden geboden, waarbij allereerst de definitie van „invalide" voorafga. Art. 72 zegtinvalide is hij, die ten gevolge van ziekte of gebreken buiten staat is om met arbeid, die voor zijn krachten en bekwaamheid |is berekend en die met het oog op zijn opleiding en vroegere beroep hem in billijkheid kan worden opgedragen, ter plaatse waar hij arbeid verricht |of het laatst verricht heeft of op een naburige soortgelijke plaats een derde kan verdienen van het geen lichamelijk en geestelijk gezonde personen van dezelfde soort en van soortgelijke opleiding, op zoodanige plaats met arbeid gewoonlijk verdienen. A. Ieder verzekerde heeft recht op invaliditeitsrente ingeval van invaliditeit, wanneer 150 premien voor hem (betaald ziju B. Ouderdomsrente na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd; C. Wettige of natuurlijke, wettiglijk erkende kinderen beneden 13 jaar van a. een verzekerde vader b. een verzekerde moeder, mits de kinderen vaderloos zijn of de moeder de kostwinner w&s, hebben bij overlijden van respectievelijk den vader en de moeder recht op' weezenrente, mits de vader of de moeder in het genot van een rente was of 40 premien in rekening kan doen brengen, (kinderen die gedu rende het jaar aan bet overlijden voor afgaande op kosten van den verzekerde in diens gezin worden opgevoed, en na het overlijden van den verzekerde geen kostwinner hebben, worden met wettige kinderen gelijk gesteld.) D. Wettige kinderen beneden 13 jaar hebben na het overlijden van den vader (indien hij niet verzekerd was) recht op weezenrente, wanneer de moeder ver zekerd is en 40 premiën in rekening kan brengen. Is de moeder echter in liet ge not van invaliditeitsrente, dan krijgen de kinderen niets. (Weezenrente wordt onverminderd uit gekeerd tot alle kinderen 13 jaar oud zijn). E. Aan wettige of natuurlijke, wettig lijk erkende kinderen (ook kinderen op kosten van den verzekerde in diens gezin opgevoed) van een verzekerde, die in een inrichting is opgenomen (zie I) en 150 premiën in rekening kan brengen, kan de Rijksverzekeringsbank gedurende het verblijf in die inrichting kindergeld uitkeeren. Krijgt deze verzekerde tijdens het ver blijf in een inrichting inv. rente, dan kan met de verpleging doorgegaan wor den. De uitkeering van kindergeld houdt dan echter dadelijk op. F. Weduwenrente, waaromtrent nog een wetswijziging in voorbereiding is. Geen recht op inv.rente heeft de ver zekerde, die zich opzettelijk invalide maakt, of als de oorzaak in verband staat met het plegen van of deelnemen aan een misdrijf of poging daartoe. ad. A. en B.'Inval.rente of ouderdoms rente grondslag verhooging, grondslag 325 X totaal betaalde premiën, aantal weken dat de vér zekering geduurd heeft (weken waar over inv.rente is genoten en de premiën in die weken betaald, blijven hierbij buiten aanmerking). Bij de premieverliooging wordt 325 veran derd in 260 en 14 in 11,2; verhooging =14 van totaal bedrag dér betaalde premiën, echter niet minder dan 1 5 van de grondslag, ad. C. en D. Weezenrente bedraagt 6/5 X de grondslag van de inv.rente, die de verzekerde genoot of zou hebben genoten, indien op den dag van overlijden (voor het geval D indien de moeder) rente was toegekend. ad. E. Kindergeld bedraagt ten hoogste 2/3 van de inv.rente, die aan de verze kerde bij opneming zou zijn toegekend, indien hij recht op inv.rente had gehad. In een volgend artikel zal de over gangstijd worden behandeld. mogelijk gemaakt. Bedroeg in 1871* het aantal gepasseerde schepen 486, in 1910 was dat reeds 4554. Toen de oponing van het kanaal 30 jaren geleden was, werd door de Suezkanaalmaatschapjnj voor Port Saïd een monument voor den genialpn ontwerper Ferdinand de Les- seps opgericht. DE WONINGNOOD. Een regeling is vastgesteld, volgens welke de Minister van Arbeid uit 's Rijks kas aan gemeenten bijdragen kan toe kennen voor den bouw van middenstands woningen. NIEUWE KAMERLEDEN. In de te 's-Gravenhage gehouden zit ting van het centraal stembureau zijn in plaats van de lieeren De Zeeuw en Heijkoop, die hun ontslag namen, be noemd verklaard tot leden van de Tweede Kamer de lieeren C. J. van Stapele en J. Brautigam. EEN WITTE RAAF. Bij de behandeling der gemeentebe- grooting voor 1920, kon de burgemeester in dé jongste Raadsvergadering te Mij drecht de verblijdende mededeeling doen, dat de hoofdelijke omslag voor 't volgend jaar geraamd kon worden op f 40.000, d.i. f5000 lager dan voor't loopend jaar benoodigd was. DE KIEZERS VAN 't ALGEMEEN KIESRECHT. Blijkens de thans verschenen kiezers- statistiek bedroeg hét totaal aantal kiezers 1.562.512, d. i. 97.8 pCt. van de mannen van 25 en ouder, welk aantal 1 597.709 was. Het aantal kiezers voor de Frov. Staten was 115.8 pCtdat voor de gemeenteraden 97.24 pCt. In 1918 was het aantal Kamerkiezers 1 517.380, zoodat de stijging in een jaar 45.123 bedroeg. Het percentage van de mannen van 25 jaar klom in dat jaar van 97,36 tot 97,8 pCt. In 1917, het laatste jaar van het be perkte kiesrecht, waren er 1.079.475 Kamerkiezers. Het algemeen kiesrecht bracht dus 437 905 nieuwe kiezers. Het hoogste percentage aan kiezers van het aantal mannen van 25 jaar en ouder werd in Friesland bereikt, nam. 99 22, het laagste in Limburg, nl. 89,60. In deze laatste provincie maakt ver moe del ijk het groote aantal vreemde lingen, in de mijn-industrie werkzaam, het percentage zoo laag. wenscht op onze candidatenlijst ten eenenmale de vrouw te weren Nu dient naar onze meening wel vast te staan, dat niet uitgegaan moet wor den van de valsche gedachte alsof naar zeker evenredigheidsbeginsel het getal vrouwelijke vertegenwoordigers in over eenstemming dient te worden gebracht met liet aantal vrouwelijke kiezers. Wij gaarr er ook niet op uit om zoo groot mogelijk aantal vrouwelijke alge vaardigden te zoeken. Naar onze overtuiging brengt aard en roeping der vrouw mee, dat slechts in uitzonderingsgevallen op haar hulp in dezen een beroep moet worden gedaan. Maar noodig kan zijn, dat zij voor onze publieke colleges wordt aange zocht en het gaal niet aan om onher roepelijk voor haar de deur dicht te sluiten. Wanneer daar is een bekwame vrouw wier levensomstandigheden haar niet aan een huisgezin binden, die de gave bezit om in het publieke leven op te treden, dan kan het noodig zijn haar te winnen voor den actieven politieken str ijd. Vooral nu uit de moderne vrouwen beweging met zoo groote driestheid de eischen der vrouwen worden gesteld, vermeerdert de wenschïlijkheid om ook uit vrouwenmond te doen hooren wat Nederlands Christen vrouwen beweegt. (Rotterd.). Zitting van 13 Nov. '19. (Vervolg). Nieuiv geld. Het eerste geldstuk der Duitsche republiek, het nieuwe 50 pfennigstuk, is dezer dagen in omloop gebracht. Het is sinds eeuwen het eerste muntstuk, dat „geen adelaar en wapenschild ver toont. In vorm gelijkt het op het nik kelen 20-pfennig-stuk. Het vertoont aan de voorzijde het cijfer 50 en daaronder het woord jifenuig met weer daaronder het jaartal 1919. Het opschrift „Deutsches Reich" staat ron dom het getal. De achterzijde vertoont een koren schoof, die dwars door het tweeregelige opschrift „Sich regen bringt Segen" doorsneden wordt. Het geldstuk is uit een licht, witge kleurd metaal vervaardigd. De rand is, evenals bij de zilveren 1 Mark-stukken, zacht ingekarteld. Het Suez-kanaal 50 jaar. Het was gisteren 50 jaren geleden, dat het Suez-kanaal werd geopend. Op 17 Nov. 1869 trok een indrukwekkende internationale oorlogsvloot door liet nieuwe kanaal, gevolgd door de schepen der voornaamste stoomvaartmaatschap pijen. Aan het hoofd van den indruk- wekkendeu stoet voer het 1* ransche kei zerlijke jacht met keizerin Eugenie aan boord, 's Morgens om uur werd bij Port Saïd de stoet gevormd, 's Avonds kwamen alle schepen te Suez aan. Den anderen dag was het kanaal geopend voor alle schepen van welke nationaliteit ook. Eerst in 1887 werd door verlichting van de kaden ook de doorvaart bij nacht Ook de antirevolutionaire vrouw in onze vertegenwoordigende colleges Struisvogelpolitiek baat niet ernstig zal in onze antirevolutionaire partij de vraag onder de oogen moeten worden gezien, op wat wijze bij do politike con stellatie de positie der vrouw zal moe ten worden geregeld. Wij bedoelen hiermee niet allereerst de kwestie van het actieve kiesrecht. Dat zij straks naar de stembus moet gaan en'daartoe in onze kiesvereepiging dient te worden ingelijfd, staat in on zen kring van enkele afwijkende stem men gezwegen vrijwel vast. Daarmee echter is het onderwerp niet uitgeput. De vrouw mag niet alleen voortaan zelve haar stem uitbrengen, maar is ook voor allerlei colleges verkiesbaar. Wij kunnen haar voor Gemeenteraad en Provinciale Staten, voor Iweede Ka mer en Eerste Kamer afvaardigen. Schier alle politieke partijen maakten reeds van die bevoegdheid gebruik en ruimden op de candidatenlijst voor het vrouwelijk element een plaats in. Zoo deden niet alleen de partijen van links maar ook de Roomsch-Katholieke partij verhief reeds de vrouw op het schild. In den Amsterdamschen Raad heeft dan ook eene roomsch-katholieke vrouw zitting. Dé Christelijk-Historische partij bracht de vrouw nog niet in het politieke strijd gewoel, maar als om den geleidelijken overgang te bevorderen werd reeds in het hoofdbestuur eene vrouw opgenomen. Bij ons nog niets van dit alles. Wis en zeker rijst echter straks de vraagis het noodzakelijk, is het ge 't Leven is ruim 90 0 duurder. Boveij dien is er achterstand in de arbeiders gezinnen. De gemeente moet een goed voorbeeld zijn voor de particuliere werk gevers. Een gedeelte der ambtenaren heeft de 8-urendag, waarom moeten we nu met. de politie wachten tot het lijk ons dwifrgt. Spr. dringt aan op meer georganiseerd overleg met de vakbonden. Dan zullen de adviezen vnn B. en W. winnen aan degelijkheid. De grondpolitiek van B. en W. keurt spr. af. Er is vroeger te weinig aandacht geschonken aan noodzakelijke uitbreiding. De gemeente moet maar niet alle grond die ze heeft, verkoopen. Straks moeten we misschien weer dure grond koopen, Voor de volksgezondheid moet ook meer worden gedaan. Spr. vestigt vooral de aandacht op .bestrijding van de t. b. c. (tuberculose). De gemeente doe het zelf, of steune een vereeniging die het Lr hand wil nemen. Kinderen en zieken moeten uitgezonden naar sanatoria De arme zieken moeten beter verzorgd. Als hun toestand hopeloos is, moeten ze niet uit het Ziekenhuis gedreven worden, naar hun bedompte kamertjes. Dat ge tuigt van weinig gemeenschapsgevoel. Spr. dringt ook aan op sneller woning bouw. En dan niet zoo triest en som ber bouwen als nu geschiedt Be nieu we buurten lijken wel menscheumagazij- nen. De menschen moeten op hooger peil komen, zooals Scheele terecht heeft gezegd. Daarvoor moet ook hun schoon heidszin ontwikkeld worden, door plant soenen enz. Het onderwijs moet ook in betere ba nen. Niet D/ü jaar lang een vacature laten vooitduren en dan volontairs ge bruiken die niets verdienen. Dat is er gerlijke uitbuiting. Schoolklompen moe ten verstrekt, zoonoodig ook kleeding. De gemeenschap moet zorgen voor het welzijn van het kind. Als de provincie geen schoolartsen aanstelt, moet de ge meente het doen, desnoods in samen werking met andere gemeenten. Afzon derlijk onderwijs moet er komen voor zwakzinnigen en schipperskinderen. De ze belemmeren nn te veel het gewone onderwijs. Ook een openbare leeszaal is noodig. Daardoor wordt het peil der menschen verhoogd. Waar moeten ze nu heen In hun kamertje waarin alles moet worden ge daan, zich ontwikkelen gaat. niet. Een lokaal daarvoor is noodig. De armenzorg moet aan de gemeente komen. Het Burg. Armbest. ontvangt zoowat alles uit de gemeentekas. Kan het niet direct van den Raad uitgaan, dan moeten alle partijen hun vertegenwoor digers in het Burg. Armbest. hebben. Ook moeten er arbeiders in. Die weten boter de behoeften der arbeiders dan renteniers van 70 en 80 jaar. Spreekster heeft wel geleerd, waar men moet wezen om geld voor liefdadige doeleinden. Niet bij de renteniers. Die klagen alleen maar over hun effecten. Maar wel in de volks buurten. Daarom moeten er arbeiders, en dan van alle partijen in liet Burg. Armbestuur. Vroeger was het liefdadig heid van de ergerlijkste soort. Dat moet nu beter worden. Het moet nu op demo cratische wijze. De arbeider moet niet deemoedig, met 't petje in de hand voor de lieeren behoeven te komen, maar hij moet vrij uit met zijns gelijken kunnen spreken. De heer de Meijer had niet vermoed dat het hier vandaag een reclame maken voor de partij zou zijn. Hij moet nu ook wel meedoen, 't Is voor 't eerst, dat een R. K. z'n stem in de Raad kan doen hooren. Het heeft spr. steeds gespeten, dat de liberalen de R. K. er altijd buiten gehouden hebben. Spr. zal thans zijn program niet ontvouweu, hij hoopt dat later in verschillende vergaderingen nog wel te doen. Van de schuld die de S. D. A. P. op de oude Raad schuift, valt er niets op de R. K. Want die zaten er niet in. Spr. hoopt, dat de Raad zal willen werken. We moeten geen concours heb ben van redevoeringen, zooals heden. Er mag wel een klok boven den voorz. hangen, dan behoeven sommige leden geen twintig maal op 't horloge te zien. Ook wordt er dan allicht wat meer gedaan, en wat minder gepraat. Spr. zou bij de agenda in 't kort het advies van burg. en wetli. willen gevoegd zien, betreffende de verschillende punten. Ook is hij er voor, dat het officieele verslag der gemeente alleen de besluiten en verkiezingen door den Raad vermeldt. Van reclame voor een partij is dan geen sprake meer. Bij de beiïoemingen moet de R.-Kath. niet langer stiefmoederlijk behandeld worden. Spr. vraagt, niet meer dan waarop we volgens evenredige vertegenwooidiging recht hebben, maar neemt óok gien genoegen met minder. Voorts verdedigt spr. het in eigen beheer nemen van de havens. Den laatsten tijd hoort men daarvan weinig. Met den voorzitter is spr. naar Den Haag geweest voor deze zaak, en toen gaf minister Ruys goede hoop. Spr. wil daarom een krachtige actie voeren voor de opheffing van Zeeuwsch Vlaanderen uit. zijn isolement. Spr. zou dit reeds meer publiek behandeld hebben, was 'tniet, dat hij vreesde dat de Belgen er misbruik van zouden maken. ï^u die kwestie vrijwel opgelost is, moeten wij onze rechten als Nederlanders doen gelden. Spr. memoreert nog even als staaltje van achteruitzetting de samenstelling van den Raad van Arbeid te Middelburg. In Zeeuwsch Vlaanderen vallen er 22000 menschen onder de invaliditeitswet, op Walcheren maar 15000. Niettemin zitten er in de Raad 10 leden van Walcheren en slechts 5 van deze kant. Van de 5 arbeider sleden wijst Walcheren er 4, wjj er 1 aan. Spr. heeft in de vergadering van deu Raad van Arbeid tegen de Walchersclie lieeren gezegd Als je aan Walcheren de Schelde en nog een paar fabriekje^ ontneemt, blijft er niets dan een doodkist over. Graag had hij nog meer gezegd, maar de lieeren keken al zóó boos. De regeering heeft getoond veel waarde te hechten aan het behoud van Zeeuwseh- Vlaanderen. Welnu laat ze ons dan ook niet meer achteruit zetten, maar ons behandelen als andere, even belangrijke deelen van Nederland. De Voorzitter zegt het. te betreuren, dat de lieeren de zaken van algemeen beleid ook niet in de afdeelingen ter sprake hebben gebracht. Hij had dan namens burg. en weth. kunnen antwoor den. Nu zal hij het persoonlijk doen, waar hij vertrouwt, dat de.wethouders het met hem eens zullen zijn. Spr. verklaajt, dat uit sommige wijzi gingen van de1"begrooting wel blijkt, dat rekening is gehouden met de eischen van den nieuwen tijd. Loousverhoogingen, subsidies enz. binnen het kader van het belastingbedrag zullen komen. Mevr. Duiker en de lieeren Hatnelink en Meijer hebben over 't algemeen be leid veel gezegd. Over't stoffelijk belang der gemeente alleen praten, is echter niet voldoende. De verheffing der bevol king op hooger peil is ook onze taak De heer Scheele heeft dat goed ingezien. De Raad moet vestiging van industrie in de gemeente bevorderen. Natuurlijk mag het belang van het havenbedrijf niet uit 't oog worden verloren. We hopen, dat ZEEUWSCH-VLAANDERE

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1