VISSERS Aanbesteding. EbTmTjIg! Prima Tutscimtolen, U koopt Heeren- en Joopspetteo. niwwermij Lanflljouw (en andere) MiChelin Rijwielbanden JACOB DEIJ C°., Reclameberichten. Gemeenteraad van Zaamslag. Van Heinde en Verre. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Advertentie n. Suiker. Bevroren Rnndvleesch. aan te besteden in massa: of HALF WAS gevraagd. Buiten Distributie liet nieuwe gedeelte nabij de AxeLschestraat EIKEN BALKEN, VlasnZaaizaad. Goed Groningsch Witbloei Zaaizaad O 2n.tT7-a-n.gr eri. Een groote sorteering Zwaar MANCHESTER, prachtige STALEN J. WIELES. in a,lle maten. de levering van Kleedingstukken, in lassing schip „BERNARD" met een lading MINNIK UW AALST, H.H. Landbouwers Openbare Yerkooping. Telefoon 7. HOEK bij Ter Neuzen. De Groninger Brandwaarborg=Maatschappij. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. P. VISSER, PREDIKBEURTEN. Het ALGEMEEN BURGERLIJK ARM BESTUUR van ZAAMSLAG maakt aan de ingezetenen bekend, dat het op Donderdag 20 November a.s., des namiddags half twee uur, bij inschrij ving zal trachten M. DE BRUIJNE, Bakker Ter Neuzen. Firma J. VAN ROMPU. het goedkoopst uwe Horloges, Goud- en Zilverwerken bij IS. ADRIAANSENS, (achter het Schuttershof). Minzaam aanbevelend, K. LOOF Pz. Ter Neuzen, 7 Nov. 1919. VOORHANDEN: Een groote partij Telef. No. 16. Ter Neuzen. tegen billijken prijs te koop aangeboden. Adres: N.V. Nederlandsclie Vlasindustrie Canisvliet. BRUIN, BRONS en ZWART, TER NEUZEN, Dijkstraat. VERKRIJGBAAR bij Gevestigd te Groningen en Middelburg. Bijkantoren te Amsterdam en Rotterdam Directeuren: M. BROUWER en F. DIJKSTERHUIS, Groningen, en Mr. P. DIELEMAN, Middelburg. VERZEKERD KAPITAAL fl. 125.000 000 Vraagt solied Agenten op plaatsen waar niet vertegenwoordigd. De VoorzitterDat is geen groote som. De Leer Hamelink Minstens 6000 gulden Mevrouw Duiker Een noodwoning zou op 3200 gulden komen. Dan zijn ze nog heel eenvoudig. Als 't rijk 90 geeft, vindt spr. 't goed. Het rijk doet dat echter alleen, als inmiddels voortgegaan wordt met het bouwen van vaste woningen. Kunnen deze gezinnen niet in de nieuwe woningen Noodwoningen is kapitaal verspillen. De menschen moeten ook een regenbak hebben. Dan komen ze over de 3000 gulden per stuk. De Voorzitter U hangt 't goede aan 't betere op 't Kan ook, een bak voor drie huisjes. Er zijn nu al 38 huurders voor de 19 woningen- De heer Nolson is tegen noodwoningen. Dat is geld weg gooien. Met 5 jaar zitten we er mee. Bouw liever vaste huizen. De heer Colsen is 't met burg. en weth eèns. Er is groote woningnood. Laatst zijn op Sluiskil de menschen uit de woningen van de fabriek gezet. Ze konden nergens heen. Spr. had zelf al plaats ingeruimd, toen ze in de sacristie zijn gebracht. Mevrouw Duiker is er wel voor dat de lui onderdak krijgen. Maar geen noodwoningen. Er moet worden dóórgebouwd. De Voorzitter stelt voor een onderzoek door burg. en weth. te doen instellen. Dat was de bedoeling. De heer Nolson meent dat burg. en weth zonder machtiging van den Raad ook wel onderzoeken mogen. Daar is niets op tegen. Spreker denkt, dat de bedoeling geweest is, om noodwoningen te bouwen. Aldus besloten tot onderzoek. 19. De Voorzitter deelt mee, dat ongeor ganiseerde werklooze arbeiders bij 't Burger lijk Armbestuur geholpen moeten worden. Daarvoor geeft 't rijk echter subsidie. Spre ker vraagt machtiging dat aan te vragen Toegestaan. Het eenigste middel tegen Rheu- ïnutiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rlieu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAÜL v. SLUJS, Vlasmarkt. 20. Rondvraag. De heer de Ridder zegt dat Colsen in de vergadering van 11 Sep tember gesproken heeft over de slechte toe stand in de Openbare Lagere School te Sluis kil en over de weg aldaar. Colsen heeft toen sterk overdreven. Er was maar één gordijn een beetje stuk. In de weg was geen gat waar eên paard in kon, wel was in de berm een gat. Het riool lag daar wat diep. Er lag trouwens nog een plank over. De heer Colsen merkt op, dat na de Raads vergadering van 11 September de bouwmees ter holderdebolder naar Sluiskil is geijld. De gordijnen, die aan flarden waren, zijn opge knapt de Pauw heeft de lokalen die var- denshokken leken, wat bij geschilderd, 't Moet opgeknapt zijn, vóór de Commissie komt, heeft de bouwmeester gezegd. Toen alles klaar was, kwam de commissie Zonder waarschuwingaan spreker. Die bij 't bezoek dan ook niet tegenwoordig kon zijn. De put was niet in, maar naast de weg. Spreker heeft niet overdreven. De commissie moet ook 's winters eens komen. Dan mogen cr wel laarzen aan. Spreker heeft gehoord, dat de heeren er nu een autotochtje van ge- maakt hebben. (Gelach en rumoer). Sluiskil moet niet langer stiefmoederlijk behandeld worden. Vroeger werd V7 van de belasting van 't stemdistrict Sluiskil voor Sluiskil ge bruikt. Dat is nu geworden, maar ook nu nog is 't onvoldoende. De heer de Ridder Dan zijn we verkeerd ingelicht geworden. (Gelach). De heer Hamelink vraagt of burg. en weth. nu op 'tander eind van de tafel zit ten. Moet een raadslid deze zaak behande len (de Ridder), of burg. en weth. Anders willen ze altijd overal in gekend worden en staan ze zoo hoog, waarom beantwoorden ze nu Colsen niet Spr. vraagt dan „Is het burg. en weth. bekend, dat in de besteksvoorwaarden voor de huisinstallatie der 19 volkswoningen opge nomen is het aanbrengen der hoofdleiding (dat is het gedeelte der leiding van de buitenaan- slniting, tot aan den meter). Wanneer hun dit bekend is, zijn zij dan niet van meening, dan dit van de bouwvereeniging een onnoodige uitgave vergt, omdat volgens artikel 3 van het reglement van aansluiting der Industri- eele Maatschappij alle geleidingen en toestel len in het perceel tot en met den meter het eigendom zijn en blijven van die Maatschap pij. Zoodat daaruit voortvloeit dat dit ge deelte der installatie voor rekening der Maat schappij behoort aangelegd te worden. Wat denken burg. en weth. tegen deze onnoodige uitgave voor de bouwvereeniging te doen Mevr. Duiker zegt, dat als de Voorzitter wil dat we hier geen tijd zullen stuk slaan, hij moet zorgen, dat de adviezen van burg. en weth. betrouwbaar ziju. De vorige keer heeft de Voorzitter hier een absoluut onjuiste bewering geüit. Hij heeft toen gezegd, dat in Vlissingen bij verlof van de zwangere onderwijzeres geen Salaris wordt uitbetaald, en d a t de socialisten zich daarmede heb ben vereenig d. De zaak is echter juist andersom. De regeling te Vlissingen bepaalt, dat een onderwijzeres in een dergelijk geval haar volle salaris ontvangt, doch zelf haar plaatsvervangster moet betalen. De socialisten waren daarmee niet tevreden, en hebben voorgesteld de plaatsvervanging door de gemeente te laten beta- len, welk voorstel echter is verworpen. De Voorzitter heeft dus de Raad verkeerd ingelicht. Zal de Raad op hooger peil ko men, dan moet de Voorzitter goed voorgaan. Waar men niets van weet, moet men ook niet over spreken. Spr. vraagt voorts of op school B, Lager Ulo of Mulo onderwijs wordt gegeven. We ten burg. en weth., dat in de aanvangklasse 54 leerlingen zitten De heer van Cadsand vraagt of burg. en weth. weten, dat er in de School weg 2 zink putten zonder deksel zijn. De Voorzitter zegt, dat deze weg in onder houd is bij de rijkswaterstaat. Er zal echter in voorzien worden. De vragen van mevr. Duiker en Hamelink zullen op de volgende vergadering Schriftelijk worden beantwoord. Aan Hamelink merkt spreker nog op, dat wij allen den indruk hadden, dat Colsen sterk overdreven had. Burg. en weth. hadden echter geen behoef te op deze zaak opnieuw in te gaan. De Ridder blijkbaar wel. Welnu Colsen heeft hem voldoende geantwoord. Burg. en weth. ontwijken geen aan hen gestelde vragen. De heer Colsen vraagt of burg. en weth. niet aan Gedep. Staten kunnen vragen een vroegboot in te lasschen. En of ze niets kunnen doen tegen de z. g. „vliegende win kels". Onze neringdoenden betalen toch ook be lasting, en dergelijke lui niet. De heer de Jager heeft hier al eerder over gesproken. Hij is 't er mee eens De heer Scheele merkt op, dat de Raad al eens aan Gedep. Staten in een adres ge vraagd heeft om beter verbinding, 't Heeft echter niet geholpen. Spreker protesteert hier tegen de nalatigheid van Gedep. Staten. 21. Sluiting. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Zitting van 31 Oct. '19. Voorzitter de edelachtbare heer Joh. de Feijter. Aanwezig alle leden. 1. Opening. De Voorzitter opent de ver gadering met gebed. 2. Notulen. De notulen der vorige ver gadering worden na lezing goedgekeurd. 3. Mededeelingen. a. De Voorzitter deelt mee, dat last is gegeven voor het herstellen van de vuilnisbak te Othene b. dat het door de heer Scheele besproken pad in Aan- en Geuderdijke in orde ge bracht is c. dat kasopname is gedaan bij den ont vanger, waarbij alles in orde bevonden is d. dat de kas van de electrische centrale in orde is bevonden. 4. Ingekomen stukken. a. Brieven van de Gezondheidscommissie, wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, waarbij wordt voorgesteld over te gaau tot onbe woonbaarverklaring van do volgende 16 per- ceelen A 292, bewoond door L. de Groote, A 315 bewoond door wed. M. van Doorn, A 321 bewoond door wed. C. Potters, A 111 bewoond door C. Verberkmoes, A 114 be woond door G C. Missu, B 69 bewoond door F. Herrebout, B 80 bewoond door C. Herre- bout, B 94 bewoond door J. de Jonge, B 48 bewoond door J. de Bruijne, B él bewoond door Abr. Jansen. B 85 bewoond door Abr. Corn'elisse, D 92 bewoond door M. Schieman, C 9 bewoond door C Zegers, A 323 bewoond G. Leenhouts en A 13 bewoond dor Joh. Lambeert. Burg. en weth. stellen voor aan het ver zoek niet te voldoen. Waar moeten de menschen heen Wel willen ze zorgen dat sommige van die huisjes bij ontruiming niet weer opnieuw worden betrokken. De heer Faas is het hiermee eens, de heer de Koeijer eveneens, omdat er geen andere woningen ter beschikking zijn. Aldus besloten. b. Bericht van ontvangst door Gedep. Staten, van de regeling genees- en heelkun dige dienst. c. Bericht van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, waarbij deze meedeelt, dat vanaf 1 Januari het telegraaf en tele foonkantoor voor rijksrekening komt. De ge meente betaalt dan geen jaarwedde meer, en daarvoor dient de telefooncel gratis afgestaan te worden. De heeren Koopman en Faas vragen, of 't rijk niets voor de cel wil geven. De Voor zitter zegt, dat de regeling voor de gemeente al heel voordeelig is. We besparen per jaar 350 gulden salaris uit Aldus besloten. d. Bericht van Gedeputeerde Staten dat ze geen genoegen nemen met de bepaling dat een onderwijzeres bij huwelijk na 6 maan den ontslag krijgt. Een op deze gronden ge geven ontslag zullen ze niet goedkeuren. Gedeputeerde Staten gronden hun houding op het Koninklijk Besluit,van 6 Januari 1887. De Voorzitter zegt, dat de Raad deze be paling dus moet herzien. De heer Koopman is hier tegen. In 't be lang van het onderwijs heeft de Raad het besluit genomen. Dat moet gehandhaafd blijven. Desnoods gaan we bij de Kroon in hooger beroep. De Voorzitter Dat geeft toch niets. De heer Koopman betwijfelt dat. Hij acht de inmenging van Gedeputeerde Staten in alle zaken ongewenscht. Als we alleen maar mogen besluiten over 25 gulden voor 't ver ven van een muziektent, of 50 gulden voor 't maken van een weg, kunnen we wel naar huis gaau. De heer Vink wil op het besluit terug komen. De heer van Hoeve is het met den heer Koopman eens. Misschien is de Kroon wel van een ander gevoelen dan Gedeputeerde Staten. 1887 is al zoo lang geleden En onze gemeente is niet de eenige, die een dergelijk besluit heelt gemaakt. Het is een beweging door 't heele land. Spreker is voor doorzetten. Met 10 tegen 1 stem (de heer Vink) wordt hiertoe besloten. e. Verzoek van de Avondvakteekenschool te Axel om subsidie. Naar de begrooting verwezen. f. Een adres van de onderwijzeressen om alsnog bemiddeling te verleenen, dat aan haar voor liet handelsonderwijs ge geven buiten de schooluren een extra- belooning gegeven worde. Het rijk be taalt dit (dan. Liefst zouden ze f 2 per lesuur hebben, desnoods zijn ze echter met f 1 ook tevreden. B. en W. stellen voor f 100 per jaar te geven, [omdat de hoofden anders de rooster zoo veranderen, dat het hand- werksonderwijs tijdens de schooluren wordt gegeven, wat storend op 't onder wijs werkt. Ook de commissaris heeft verzocht het vroegere besluit in te trek ken. Dhr. de Koeijer meent dat de resul taten van het onderwijs beter konden zijn. Dhr. Scheele roemt die. Dhr. de Jonge meent, dat het ook verschil maakt, of een kind goed is van aannemen of niet. Dhr. Kaijser prijst het onderwijs op Othene. Dhr. Vink zegt, dat, anders de ouders hun kinderen toch ook niet aan 't handwerksonderwijs zouden |doen deelnemen. Dhr. Visser zegt, dat het een verplicht vak is. Dhr. Wisse meent, dat er dan ook niet meer overgesproken behoeft te worden. De Voorz. weet weinig van de resul taten. Hij heeft 't onderwijs in hand werken nog nooit bijgewoond. Toen hij nog voorzitter was van de Christelijke School te Spui, was het daar heel goed. De heer Faas vraagt, of het wel goed voor de onderwijzeressen is, als na de schooluren nog ouderwijs in handwerken moeten geven. Is dat niet te vermoeiend De heer Visser ineent van niet. De heer van Hoeve acht het niet goed met 't oog op de kinderen. Die hebben op deze manier te weinig gelegenheid tot spelen in de buitenlucht. Spr. zou het liever onder de schooluren gegeven zien. De Voorz. zegt, dat dit niet kan, om dat de jongens dan onbeheerd zijn. Dhr. v. Hoeve meent, dat het hoofd dan de jongens maar moet nemen, 't Zijn maar kleine klasjes van enkele feerlingen. Na nog wat besprekingen komt einde lijk 't verzoek weer ter sprake. Dit wordt thans aangenomen. (Wordt vervolgd). Arme kleine. Dezer dagen werd te Leeuwarden met den trein van 2.19 uit de richting Zwolle aangebracht een vierjarig knaapje. Het kand reisde geheel alleen en droeg op zijn hoedje een briefje, waarop zijn naam was vermeld en het adres te Leeuwar den, waar het moest worden „afgeleverd". Eenige vrouwen die in dezelfde rijtuig- afdeeling zaten, hadden zich over het kind ontfermd. Het bleek dat zijn vader hem in de trein te Arnhem had gezet en dat aan het adres, 't welk op zijn hoedje was vermeld, zijn moeder te Leeuwarden woont, die gescheiden van den vader leeft. De vader had voor het kind zelfs geen spoorw-gkaartje gekocht. Het knaapje werd te Leeuwarden aan de politie overgegeven. Een onaangename gast. Een bewoner van den Kromme Rijn te Utrecht riep Woensdag de hulp van de politie inomdat een koe, die zichzelf geïnviteerd had, zijn woning was binnengeloopen. De vloer van de gang was niet berekend op de zwaarte van den viervoeter en zakte ineen. Wie zal dat betalen? (U. D.) Een boycot door houthandelaars. De Friesche gemeente Schoterland zal in eigen beheer houten noodwoningen bouwen, tegen den zin der timmerpa- troons. Deze dreigen nu den houthan del in deze gemeente met boycot, wan neer zij het, voor deze woningen benoo- digde hout leveren. Het gevolg is, dat nu 't hout buiten de.'gemeente besteld is. Om het velletje. De laatste dagen wordt te Dreumel druk jacht gemaakt op mollen. Er wordt door sommigen een aardig duitje mee verdient. De velletjes brengen 30 ct. op. Op de kleintjes passen. De begrootieg Voor 1920 van de Frie sche gemeente Baarderadeel sluit met een geraamd batig saldo vanéén halvp cent. - TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkin gen 30 Oct. Levinus Hamelink, oud 21 j., jm. en Philomena Rosalia Geers, oud 20 j., jd. Fredgrik Dekker, oud 24 j., jm. en Pieternella Dekker, oud 19 j., jd. Geboorten. 25 Oct. Pieter, z. van Jan Jacob Kamerik en van Janneke Adriana Ruben. 1 Nov. Adriaim, d. van Janneke Pieternella de Doelder. ZONDAG 9 NOVEMBER 1919. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen Axel Zaamslag Hoek Schoondijke Oostburg Aardenburg. Ter Neuzen Sluiskil Axel Zaamslag 9'/j uur Leeskerk en 2 uur Ds. S. Groeneveld. 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen 9 uur Ds. S. Groeneveld en 2 uur Leeskerk. 9'/i en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. 9 en 2 uur, Ds. J. R. Goris. 9'/j en 2 uur, Ds. K. Veen Dank- uur v. d. Oogst. 9'/j uur Leeskerk. en 6'/i uur Ds. K. Veen. Hervormde Kerk. 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. 9'/j en 2 uur Dhr. L. Dek. 9 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. 9 uur, Ds. G. van Dis. en 2 uur Geen dienst. Hoek 9 uur, Geen dienst en 2 uurDs. G. van Dis. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen 5'/, uur, Evangelisatie. Middelburg, 6 Nov. 1919. Ter graanmarkt was de aanvoer matig. De noteering was tarwe f31f32—, kroonerwten f 27—f 29, bruine boonen f31 f 33 witte boonen f 48f 52 alles per 100 kilo Boter f 1.75 particuliere prijs fl-85 Eieren f22.Particuliere prijs f23.— De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat bon 6 der Rijks- suikerkaart geldig is van Maandag 10 t/m Zondag 16 November. Ter Neuzen, 7 November 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat aan de remise School- laan (Java) verkrijgbaar is Bevroren Rundvleesch tegen de navolgende prijzen Biefstukper K.G. Fl. 2.10 Roastbief „1.85 Vleesch met been 165 Soepvleesch „130 Ter Neuzen, 7 November 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. bonoodigd voor uitdeeling op 11 Decem ber e.k. Stalen zijn vanaf Maandag 10 Novem ber tot en met Donderdag 13 November a.s. van 1 uur tot half 2 te bezichtigen op het Gemeentehuis. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Secretaris-Ontvanger. Zaamslag 6 Nov. 1919. Het Armbestuur voornoemd, C. A. WISSE, Voorzitter. C. J. DE VRIES, Secretaris-Ontvanger. uitstekend geschikt zoowel voor Huis brand als Industrie. Verkrijgbaar in elke gewenschte hoe veelheid. Prijs f 30,— per 1000 K.6. op waggon of in lichter en franco huis Ter Neuzen. Horlogemaker, Korte Kerkstraat 8. INRUILEN van oud Goud, Zilver en Bloedkoralen tegen hoogste waarde. Ondergeteekende bericht zijne geachte clientèle, dat hij zijne WAGENMAKER IJ heeft verplaatst van Grenulaan No. 25 naar Planken, Kepers, Ankers, Kettingen, Locomobiel 20 I p.k. heelemaal compleet, Ivookfornuizen, Bascuuls, Kinderauto, Kinderfietsje, Ramen, Deuren, Kozijnen, Touwwerk, Tafels, Stoelen, Ledikanten, Kachels, Vuilnisbakken, Huistrapjes, Waschtobben, Winkelbakken, Gladdraad, Kippengaas, enz. enz. enz. Ook te koop: Koolteer, Carboli- neum, Blakwarnis, Ledertraan, Klompen. Te koop en te huur: Rechters, Kruiwagens, in soorten, Ladders, Bas cuuls, Directiekeet, Dekkleeden in diverse maten. hpupvpnc voor WINTERMANTELS. Alles aan uiterst concurreerende prijzen. Aanbevelend, Deurwaarder HUINEMAN te Ter Neuzen zal ten verzoeke van den heer J. C. MEIJER te Zaamslag, publiek eu a con tant verkoopen op WOENSDAG 12 NO VEMBER 1919, voormiddag 9.30 uur, te Ter Neuzen aan de Markt op ZATERDAG 15 NO VEMBER 1919, namiddag 1 uur, te Axel aan de Markt op MAANDAG 23 NOVEMBER 1919, namiddag 2 uur, te Hulst aan de Markt, telkens eene belangrijke partij alle soorten als nader gespecificeerd zal worden opgegeven. De goederen zijn te bezicbtigen. In lichtingen verstrekt genoemde Deur waarder.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2