Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. 191. Zaterdag 8 November 1919. 2e Jaargang. Uit de Schrift. Uit het Binnenland. Uit de Provincie. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Keuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffend^ moeten worden gezonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur's middags op de verschijndagen bij den drukker D. II. LlTTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. VOLHARDEN TOT HET EINDE. Maar wie volharden zal tot het einde, die zal zalig worden. Matth. 24 13. Christus spreekt in Zijne profetische rede over het naderend einde, over Zijn tweede komst en kondigt de teekenen Zijner komst aan. Het eerste gedeelte van Matth. 24 spreekt over het begin der smarten. De afval zal groot worden. Daarom roept Christus Zijne discipelen en ook ons, op wie de einden der eeuwen ge komen zijn, toe „ziet toe, dat niemand u verleide Valsche Christussen, die een verderfe lijke leer verbreiden, zullen opstaan. Zij die afvallig worden, zullen zich als de bitterste vijanden openbaren en de getrouwen overleveren. De ongerechtigheid der zonde zal ver menigvuldigen en de liefde van velen verkouden. Daarop laat Christus het woord hooren: „Maar wie volharden zal tot het einde, die zal zalig worden." Zijn die tijden nu aangebroken vraagt men met ontzetting. Wat a! afval van God en Zijn dienst. Schrikkelijke cijfers worden openbaar gemaakt van hen die breken met alle godsdienst; van jongeren die niet meer ter catechisatie gaanvan ouders die hunne kinderen niet meer ten doop brengen. Wat een diep verval-openbaart zich op maatschappelijk gebied op het terrein van het zedelijk levenop godsdienstig gebied. Bij zoo velen een welbewuste afval een openlijk breken, men heeft met de godsdienst afgerekend. Hoevelen worden door de zuigkracht der wereld mede afgevoerd. Hebt gij ze niet gekend, die waren ijverig in het hooren, blijmoedig in het belijden, die daar henengingen opgewekt van geest, voorstanders van do waar heid, niet zelden met jaloerschheid aan gezien door de tollenaars, die van verre stonden, of door de Maria's, die een Jezus zoeken zullen, endie der waarheid den rug toekeerden. Hebt gij ze niet gekend, die in hun jeugd het goede deden hopen, doch die terugkeerden met een Orpa, of als Demas de tegenwoordige wereld lief kregen.' Die daar staan als bakens in zee. Ernstig klinkt te midden van den afval het woord „Maar die volharden zal tot het einde, die zal zalig worden". De ernst dezer vermaning wordt ge voeld, als ge let op den machtigen vijand uwer zielals ge inblikt in de verdorven heid uvvs harten. Alles van buiten en van binnen tracht Gods kind den weg naar den hemel te versperren. Daarom klinke luide het woord vol hardt, houdt stand, blijf bij de eens gedane keuzelaat geen verslapping intreden in uwe waakzaamheid. De beteekenis van dit woord wordt u duidelijk uit de geschiedenis van Kaleb, een der verspieders, die met Jozua in Kanaan kwam, omdat hij vol hard had den Heere na te volgen, ook toen al de andere verspieders een kwaad gerucht omtrent Kanaan brachten. En waardoor volhardde hij, „er was een andere geest in hem". Waarin het vol harden moet beoefend In de praktijk der godzaligheid. Volhardt in den strijd. In den stiijd tegen wereld en zonde. Tegen uw doodsvijanden. Doet aan de géhcele wapenrusting Gods, opdat gij kunt staan tegen de listige omleidingen des duivels. De wapenrusting mag nimmer afgejegd, want uw vijand is listig en machtig. Volhardt in het onderzoek van Gods Woord, opdat gij geoefend moogt worden in het hanteeren van het zwaard des Geestes, en tegenover de verleiding kunt zeggen „er staat geschreven." Hoevelen die den tijd hunner jeugd, bestemd om in de kennis der waarheid zich te oefenen, verbeuzelden, zonder zich met ernst op het onderzoek van Gods Woord toe te leggen. Jongeren volhardt in het catechiseeren. Zoo menigmaal moeten we zeggen, dat ons volk gelijk is aan de Israëlieten in den eersten tijd van de regeering van Koning Saul. Zorgeloos waren ze. De Filistijnen dachten, en mot recht, dat Saul nu alles in het werk zou stellen om zijn volk slagvaardig te maken. Daarom maakten zij den tijd van vrede te nutte om de Israëlieten volkomen weerloos te maken. Zij lokten alle smeden uit Kanaan naar hun land, zoodat een ieder die een ploeg of spade, een bijl of houweel noodig had naar het vijandige land moest om er daar een te halen. En toen de Filistijnen eindelijk hun tijd gekomen achtten en met 30,000 wagens en 6000 ruiters tegen Israël ten strijde optrokken, toen geschiedde het „ten dage des strijds dat er geen zwaard noch spies gevonden werd in de hand van het gansche volk." Waarschuwend voorbeeld, dat ons toeroept te volharden in de oefening van de wapenen des geloofs. Volhardt in het gebed. Ik vraag het u, wanneer bezweekt gij voor de verzoeking, toeu gij gebedsleven bezat, of toen het gebed verflauwde Volhardt in het volgen van den Heere. Door gebaande en ongebaande wegen. Volhardt en blijf bij de oude beproefde waarheid. Laat niemand of niets u dat kostelijk goud ontnemen. Vreest ge bij 't gezicht uwer menigte vijanden, bij 't gevoel uwer zwakheid. Dit is de troost dat Gods volk niet alleen kan maar ook zal volharden. De overwinning is des Heeren. Neenniet in uwe kracht maar in 's Heeren kracht zal Zijn volk staande blijven. De eindoverwinning zal zijn aan de zijde van Koning Jezus, die eens al Zijne en uwe vijanden onder Zijne voeten verpletteren zal. Al zullen de laatste tijden ook zeer bang wezen, al zal de kudde des Heeren schier van de aarde verdrongen zijn, al zal de Godslastering vreeselijk zijn, al vallen er duizenden in aanbidding voor het beest uit den afgrond neder, de Heere zal Zijn volk door alle branding heen leiden. Zijn komst zal hun kroondag zijn. „Wanneer nu Christus zal geopenbaard zijn, die ons leven is, dan zult ook gij met Hem geopenbaard worden in heer lijkheid. Dan zal het arme kind van God, hier veracht, verguisd, miskend, als een koningskind openbaar worden, dan is 't „Zij zullen d' eerkroon dragen door U, door U alleen, en 4 eeuwig [welbehagen." Zaamslag. de Bruune. WETHOUDER-KAMERLEDEN. „Het Volk" meldt, dat de heeren Hey- koop en De Zeeuw met ingang van l November bedankt hebben voor het lid maatschap der Tweede Kamer. Plaats vervangers zijn de heeren Van Stapelc en Brautigam. ONGEREGELDHEDEN IN HET KAMP TE HARDERWIJK. „Het Volk" geeft bijzonderheden over de toestanden in het inlerneeringskamp te Harderwijk, waarvan 't 350 man tel lende bewakings detachement 70 man zouden zijn vertrokken, eenvoudig naar huis gegaan. „Het Volk" beweert, dat het optreden van den detachementcom mandant, le luitenant Van der Briel, tot de ontstemming onder den troep heeft aanleiding gegeven. De manschappen die zijn weggegaan, waren volgens „Het Volk", afkomstig uit Amsterdam, Amersfoort, Naaiden en uit Friesland. MEVROUW BLIJFT PREEKEN. Mej J. L. de Eerens, predikante dei- Doopsgezinde gemeente te Graft (Noord einde), heeft tegen 15 November a. s. emeritaat aangevraagd, in verband met haar a.s. huwelijk. Voorloopig zal zij daarna om de veertien dagen den pre dikdienst en ook de catechisaties waar nemen. Mej. de Eerens treedt in het huwelijk met een naburig Ned. Herv. collega. TER NEUZEN, 7 October 1919. Op de gisteravond gehouden leden vergadering van de Christelijke School- vereeniging alhier, werd in de vacature van den heer D. v. Aken, die als be stuurslid bedankte, gekozen de heer L. Moes. De afbraak van licj huis en de wagen makerij werd voor 1151 gld. gegund aan C. v. Éerdenbuig. Het voorloopig bouw plan werd goedgekeurd. *Axel. We vernemen, dat door de Vereeniging „Het Groene Kruis", alhier, ernstige pogingen wollen gedaan om te komen tot het aanSli* i an een wijk verpleegster, tevens huisbezoekster ter bestrijding van tuberculose. Tot onderwijzer aan de Bijzondere School (Nieuwstraat) alhier, is benoemd Dhr. J. de Ridder, thans werkzaam aan de Bijzondere School te Spui. De Jongelingsvoreeniging op Geref. grondslag „Ora c-t, Laibora" alhier hoopt D.V. 26 on 27 November haar 25 jarig bestaan te vieren. Op dankdagavond (26 November) hoopt de Weleerw. Heer Ds. K. ,1. Kapteijn van Zwolle een feestrede te houden onderwerp„Een naam maken". Axel. Reeds geruimen tijd vermiste de slager Piett-rs alhier geld, zonder dat hij kon verklaren, hoe het weg kon zijn tot de vorige week de ochtgenoote weer tot, de ontdekking kwam dat f35 uit de kast was verdwenen. Eenige oogenblik- ken nadat zij dit tot do dienstbode ge zegd had, riep deze haar aan, nog eens over te tellen en bleek het geld weer terug gelegd. Het vermoeden dat de meid de hand had in dit spelletje werd nog versterkt door de mkoopen die het meisje deed en die het maandgeld teboven gingen. Toch ontkende deze en vertrok verontwaardigd naar haar ouderlijke wo ning te Zuiddorpc. Daar echter P. den volgende dag op een andere plaats in zijn kast nog f 100 miste, liet hij de politie een onderzoek instellen, met het gevolg, dat nog f53 werden teruggevonden, an do jeugdige dievegge bekende de kast te hebben geopend met de sleutel van haar koffer. Woensdag is A. de M. gevankelijk naar Middelburg overgebracht. A. C. Er zijn, naar de „N. Z. Crt." meldt, in Z.-Vlaanderen O. D. plannen gevormd tot stichting van een R. K. Middelbare Handelsdagschool te Hulst, die ook toe gankelijk zal zijn voor leerlingen van alle godsdienstige gezindten. De school zal vier jaarklassen omvat ten. Er zal onderwijs gegeven worden uit sluitend door leeraren met middelbare bevoegdheid. De voorloopige statuten dier Vereeni ging zijn reeds ontworpen en zullen weldra aan een stichtingsvergadering ter vaststelling worden voorgelegd. De plannen gaan uit van de Hanze in Oostelijk Zeeuwseh-Vlaanderen. Voor zitter der voorloopige commissie, is de heer J. J. Colsen te Ter Hole, die tevens voorzitter is der Hanze. Aan de grenzen is Vrijdagmiddag weer een brutaal stukje uitgehaald. Een marechaussee reed'per fiets van Koewacht naar Hulst en zag inde buurt Heikant een zestal mannen met zakken op den rug zich haystig voort spoeden in de richting der grens. Hij haalde hen in en geiastte lien halt te houden. '"Zij lieten echter de zakken vallen en zetten het op een loopen.' In de zakken bleken biggen te zitten, die de ambtenaar in beslag nam. Met een voorbijrijdend voer man kwam hij overeen, dat deze dadelijk zou terugkeeren en den buit meevoeren. De tijd, welke de marechaussee moest wachten, werd echter door de deugnieten benut. Het schijnt, dat deze den mare chaussee hadden beloerd, zoodat ze ach tereenvolgens op hem af kwamen. Onverwacht werd hij bij de keel ge grepen en tegen den grond geslagen. Toen deze naarzjjn revolver greep, word die afgenomen en de marechaussee net zoolang met het wapen bedreigd, tot allen weer met zakken en biggen ver dwenen waren. Ten slotte werd hij nog in een schuur opgesloten, tot de bewoners hem verlosten en de gevangene natuur lijk erg blij was, er het leven nog te hebben afgebracht. Als men nü weet, dat dergelijke daden midden op den dag in een bewoonde buurt aan de grens kunnen gebeuren, behoeft men niet te vragen, of het daar ook gevaarlijk is. Een renteloos voorschot van f 165.500 wordt door Ged. Staten van Zeeland voorgesteld voor de door de Zeeuwsch- Vlnamsche Tramwegmaatschappij aan te leggen lijn Hoofdplaat— Breskens, welke van belang wordt geacht voor geheel Zeeuwseh-Vlaanderen en vooral voor den bloei van de haven te Breskens. „Dat z ij n ze, d i e W i 1 li e 1 m u s blaze n". Over [den oorsprong van dit gevleu gelde woord verhaalt Mr. Ph. van den Broeqke in zijn „gedenkschriften" mede gedeeld door Ds. J. N. l'attist en uit gegeven door het Zeeuwsch Genootschap (Ier iWetenschappen. Het gebeurde bij een van de schermutselingen op de grens van Zeeuwseh-Vlaanderen, die aan den tiendaagschen veldtocht vooraf gingen, op den 6en Februari 1831, „dat een hoornblazer gekwetst ter aarde gevallen, nochtans de seinen op. zijn hoorn bleef aangeven, welke daad door zekere me vrouw De Hochepied te 's Gravenhage beloond werd met ik weet [niet meer welk geschenk met hei opschrift: „Dat zijn ze, die Wilhelmus blazen". De communicatie tusschen Zeeuwseh- Vlaanderen en Holland liet in die dagen nog alles te wenschen over. Zoo had het overzetten van Breskens naar Vlis- singen zijn eigenaardigheden[„In de steigerschuit zat men perse onoverdekt. Was er geen wind, dan kon men soms vier uur op het water zijn, wat mij ook wel gebeurd is, en dikwijls moest men terugkeeren. Was er veel wind, dan moest men dubbele vracht batalen (de gewone vracht was een „dertientje"», zijnde 65 cent, voor kinderen half geld). In dat geval was toen de eenige wind molen de rechter die besliste. Maalde zij met „gezwikte" zeilen, dan betaalde men dubbele vracht. Algemeen werd gezegd, dat schipper en molenaar het in dat opzicht best met elkaar (konden vinden." Naar men uit Goes mt ldt, worden daar pogingen aangewend tot het instel len van een v\ekelijksche veemarkt in de maanden September en October. 4 Benoemd tot hoofd der bewaarschool te Genemuiden, mej. G. Houtman' te Biervliet, met ingang van 1 Dec. a.s. (Slot). Zitting van 27 Oct. '19. Voorzitter de edelachtbare heer J. Huizinga. Aanwezig alle leden.- Voorstel van burg. en weth. om het adres van A. N. But voor kennisgeving- aan te ne- meu. De heer Ilamelink zegt, dat vreemden die van elders inkwamen wel licht kregen, But niet. Deze heeft nu al 2 jaar gewacht. Wachtens moede heeft deze zelf een instal latie laten aanleggen. Toen heeft v. d. Lubbe echter gezegd je krijgt geen stroom. But heeft zich toen 29 Juni tot burg. en weth. gewend. En 7 Juli werd de lijst van nog aan te sluiten perceelen vastgesteld. Daarop kwam But niet Burg. en weth. heb ben hem naar v. d. Lubbe gestuurd. Deze heeft hem afgescheept. Spreker vraagt ech ter, wie heeft in' Ter Neuzen de fonneele weg moeten volgen om licht te kiijgen? Men teekent trouwens eerst 't contract en krijgt dan pas een reglement. But is de dupe van v d. Lubbe. Hij heeft recht op licht. De heer Nolson Is 't geval niet in de Commissie behandeld De heer de Ridder: Ja. But had bij burg. en weth. moeten zijn met zijn beklag. Maar ook heeft hij de installatie laten aanleggen door een particulier. De installatie moest eerst goedgekeurd geweest zijn. Mevr. Duiker zegt, dat we alleen met de rijksvoorschriften voor installateurs te maken hebben. Van der Lubbe streeft echter naar een monopolie. De heer de Ridder Iedere Centrale heeft naast de rijksvoorschriften nog andere bepa lingen. De heer Hamelink geeft dat toe. Hier zijn de bepalingen echter telkens veranderd. De Maatschappij eigent zich een recht van monopolie toe. Dat is niet goed. De instal latie van But is klaar, laat van der Lubbe die nu goed- of afkeuren. Wat beteekent het beetje stroom, dat But noodig heeft. De man heeft al zoo lang gewacht. Wethouder van Hasselt zegt, dat But al vorens aan z'n installatie te laten beginnen, twee teekeuingen had moeten inzenden ter keuring door van der Lubbe. Is dan de in stallatie klaar, dan wordt ook die gekeurd. Dan pas kan aansluiting volgen. But staat dus formeel zeer zwak met z'n adres. Was dat niet 't geval, burg. en weth.zouden hem helpen. Dat is echter nu niet mogelijk. De lieer Nolson zal voor 't voorstel van burg. en weth. stemmen en verzoekt dit col lege om alsnog te trachten But licht te ver schaffen. De heer de Ridder sluit zich hierbij aan. De lieer D- Scheele hoopt dat But aange sloten wordt, maar wijst er op, dat de zaak formeel niet in orde is. De heer Hameliok geeft dit toe, maar But is in gebreke gebleven, omdat hij de voor waarden niet kon kennen. Als de Maatschappij aan van der Lnbbe dezelfde voorwaarden oplegde als aan particuliere installateurs, dau wist ieder het. Nu niet. Laten burg. en weth. hierop aandringen. Het voorstel van burg. en weth. wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Burg. en weth. zullen met het verzoek van den heer Nolson rekening houden. 8. Het voorstel van burg. en -Weth. om grond in erfpacht te geven aan debouwver- eeniging „Werkmansbelang" werd aange nomen. 9. Voorstel van burg. en weth. tot vast stellen van een bouwplan. Aangenomen. 10. Voorstel van burg. en weth tot ont eigening van Domeingronden waarop reeds woningen van „Werkmansbelang" zijn ge bouwd. Aangenomen. 11. Stemming over art. 3 sub. 2 van de verordening uitbetaling jaarwedden onder wijzers ora bij zwangerschap der gehuwde onderwijzeres het volle salaris uit te betalen. Het art. wordt aangenomen met do stem men der heeren van Hasselt, de Jager, Scheele, van den Ondcn en van Cadsand tegen. Daarop wordt de heele verordening vast gesteld. 12. Voorstel van burg. en weth. inzake ontheffing schoolgeld. Aangenomen. 13. Aangenomen wordt een voorstel van bnrg. en weth. om P. Meeuwsen vergunning te verleenen tot het leggen van een riool in gemeentegrond. 14. Idem om afwijzend te beschikken op een verzoek der N. V. Lak- en Nikkolinricli- ting tot aankoop van grond aan de Burge meester Geillstraat. 15. Voorstel van burg. en weth. om een nieuwe ruimmachine voor de beerruiming aan te koopeu. De heer D Scheele vraagt wat soort ma chine aangekocht zal vvorden. Met of zonder motor. Als er een motor bij is, kan de machine het vervoer ook doen. Paarden zijn zeer duur om te gebruiken. De Voorzitter: Burg. en weth. willen deze mogelijkheid gaarne onderzoeken. Wethouder van Hasselt zegt, dat deze wagen niet met motor geleverd wordt. We kunnen echter een motor apart koopeu. De heer Scheele wil eerst een degelijk on derzoek voor tot aankoop Wordt overgegaan. Wethouder van Hasselt zegt dat er haast bij is. De oude wagen loopt op z'n laatste boenen. En de leverancier wil p.o. antwoord. De heer de Ridder verklaart, dat de Com missie met den bouwmeester de oudo wagen heeft bezichtigd. Herstel zou 7 800guldén kosten. Do nieuwe kan in 2 minuten zichzelf vullen, de oude doet er 15 minuten over. De nienwe wagen zou 3000 gulden moeten kosten. De heer Nolson is het met Scheele eens. Per jaar geven we 5000 gulden uit voor paarden en voerlui. Een motorwagen zal minder kosten. Waarom moet 't nu ineens zoo haastig Dan had de bouwmeester hot eerder moeten zeggen. De Voorzitter zegt, dat, de bouwmeester alles gedaan -heeft om de oude wagen te herstellen, 't Ging echter niet. Wel kan de oude wagen straks als aanhangsel achter de nieuwe. De heer Scheele stelt voor, dit punt aan te houden. Mevrouw Duiker is 't hier mee eens. Laten burg. en weth. ook" eens informeeren bij an dere firma's. Aldus besloten. 16. Het suppletoir kohier hondenbelasting wordt gewijzigd. 17. Een wijziging wordt aangebracht in liet schoolgeld-kohier, wegens verkeerde op telling. 18. Noodwoningen. Bnrg. en weth. geven in overweging om 4 of 6 noodwoningen te bon wen. Is de Raad er tegen dan niet; an ders zullen de voorbereidende werkzaamheden beginnen. Misschien vergoedt de regeering 90 van de bouwkosten. In Axel zijn huis jes van 7 800 gulden. Die zijn niet smake lijk. Wel is 't éen koopje. Nu zijn er 3 ge zinnen in onze gemeente, die zoo wat „zweven". Deze kunnen niet in de nieuvve woningen. De heer Scheele vraagt, hoelang noodwo ningen mogen staan. Hij meent van 5 jaar. Een noodwoning van 800 galden is niets. Ze moeteu minstens 3000 gulden kosten. Als de minister geen 90 geeft, wordt 't een groote strop. De heer Hamelink vraagt, wat do huur zal moeten zijn. De Voorzitter: Ongeveer f 1,50, als 't rijk 1000 gulden per huis geeft. Als de gemeente dan ook nog iets offert, kan 't voor f 1, De heer ilamelink voelt niets voor't plan. Laat de bouw vereeniging 50 nieuwe-onder handen nemen. De heer de Ridder is 't hier mee eens. De Voorzitter: Er moeten er nog minstens 100 woningen bij in Ter Neuzen. We hebben maar grond voor 50. Dan moeten wc koopen, en zullen ze duurder worden. De noodwoningen staan 6 jaar. De heer ScheeleEn dan hen je 't geld kwijt.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1