Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 190. Woensdag 5 November 1919. 2e Jaargang. De Invaliditeitswet. F U 1 L L T 0 N. Biiiteniaiidscia Overzicht. Uit het Buitenland. JAN WAANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie vari dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT Bij bezorging ƒ1, 15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van adverteutiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H.' LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. In ons vorig artikel eindigden wc met een enkele mededeeling omtrent de vrije premiën. Ter nadere uitwerking hier omtrent het volgende Wanneer een verplicht verzekerde zijn «crzekeiing frèrvaütn verklaart, blijven ile voor hem gestorte premiën zijn eigen dom en worden op zijn naam geboekt als zoogenaamde vrije premiën de ver plichte verzekering gaat bij de vervallen verklaring over in een vrije verzekering. Deze vrije verzekering geeit hem gelegen heid door te blijven betalen wat hij wil en wanneer hij wil en geeft hem recht op invaliditeifsrente en ouderdomsrente. Hoe meer gestort, hoe hooger de rente later zal zijn. Zoodra nadere uitvoerings bepalingen zijn gegeven zal op deze kwestie worden teruggekomen. En dan nog verschillende bepalingen die, alhoe wel geen verband met elkaar houdende, toch bekend moeten zijn en dus hierna vermeld zullen worden. Het nakomen van de verplichtingen den werkgever in de I. W. opgelegd, kan voor groote lichamen en onder nemingen redelijkerwijs niet den leider of leiders worden opgelegd. Daarom wordt in art. 12 toegestaan een wette- lijken vertegenwoordiger aan te wijzen. Het formulier van aanwijzing moet onderteekend zijn door werkgever en vertegenwoordiger en is bij den Raad van Arbeid te verkrijgen. Wat schippers betreft, is hij die het gezag op het schip uitoefent tevens aansprakelijk voor het nakomen der verplichtingen. Voor een buitenlands gevestigden werkgever wordt de persoon, die ter plaatse, waar het werk hier te lande wordt verricht, met de leiding is belast, als werkgever (dus als aansprakelijk persoon) aangemerkt. Voor wederkeerige verzekerings- of waarborgmaatschappijen of voor een rechtspersoonlijkheid bezittende instel ling, worden de leden van het bestuur als werkgever beschouwd. De ten aanzien van arbeiders in dienst van Rijk of publiekrechterlijk lichaam wordt als werkgever beschouwd de persoon, die de onmiddellijke leiding heeft van den tak van dienst, waaraan de verzekerde is verbonden. Ter ver duidelijking zij hierbij vermeld, dat niet alle arbeiders in dienst bij bet Rijk of een publiekrechterlijk lichaam pensioen gerechtigd en dus vrijgesteld zijn van verzekeringsplicht. De werkgever is verplicht aan den R. v. A. inzage te veileenen van boeken, bescheiden en stukken, voorzoover deze betrekking hebben op den arbeid en het loon van een arbeider. Ieder is verplicht aan .het Bestuur der Rijksverzekerings bank en den R. v. A. de verlangde inlichtingen te geven omtrent zaken en feiten ten opzichte van hem zeiven, van hem in wiens dienst hij gewerkt heeft of werkt of van hen, die in zijn dienst werkt of gewerkt heeft. Tndien dit verzocht wordt, moeten die inlichtingen schriftelijk gegeven worden binnen den schriftelijk te stellen termijn. Rentekaarten moeten voor het ver strijken van den geldigheidsduur bij den R. v. A. worden ingeleverd, hetgeen kan 39) ZELANÜI A. Ze had niets te doen. Ze zou maar een boek nemen en op de canapé gaan zitten dan kon ze meteen wat rusten 't was van morgen nog al druk geweest. Vreemd, dat Dolf nu niet naast haar zich neer- vleide, met zijn krullebol tegen haar, en dat ze zijn helder stemmetje niet hoorde bedelen, dat „tante No" zou vertellen. Hoe gezellig zou het zijn, als Lien ook weer terug was. Want voor Wim waren het toch maar droevige weken, dat be greep, dat voélde ze wel, ofschoon hij zich moedig hield en niet klaagde. En ids Lien weer was teruggekeerd, danja, dan zou ze als een gemis voelen wat het haar nu soms zoo vol- handig deed zijn, dit bezig zijn als vrouw des huizes Als vrouw des huizesHet boek zonk op haar schootze leunde achter over tegen de canapé haar oogen keken de kamer in, zonder te zien. Vrouw des geschieden per post. Deze inlevering moet geschieden, indien er niet genoeg open zegel vakken zijn voor de te plakken zegels. Bewaart de werkgever de kaart, dan rüst deze verplichting op den werk gever. Onmiddellijk na inzending wordt de nieuwe rentekaart toegezonden. Mochten rentekaarten verloren gaan, dan worden geplakte zegels alleen dan meegeteld, indien ten genocge van het Bestuurder Rijksverzekeringsbank kan worden aan getoond, dat deze rentekaart door brand of op andere wijze is verloren gegaan hierbij moet tevens aangetoond worden het aantal en de klasse der zegels, die geplakt waren. Ieder die arbeider wordt, is verplicht zich binnen 14 dagen nadat hij arbeider is geworden aan te melden en alle inlichtingen te geven. De arbeidef, die buiten Nederland in een in Nederland gevestigde onderneming werkt en binnen het Rijk woont, behoort tot de loonklasse, waartoe hij zou be lmoren, indien hij werkte in de gemeente, waar de onderneming (waarin hij arbeid verricht) is gevestigd. Was hij echter voor zijn vertrek naar het buitenland hier te lande werkzaam in die onder neming, dan behoort hij tot de klasse, waartoe hij hier te lande behoorde vóór zijn vertrek naar het buitenland. Alle stukken opgemaakt ter uitvoering van bepalingen bij of krachtens deze wet gegeven, zijn vrij van zegel en van de formaliteit van registratie. Dwang bevelen en verzoekschriften aan den burgerlijken rechter en de daarop ver leende schikkingen zijn hiervan uitge- zondéfd. En tot slot een enkele opmerking naar aanleiding van het voornemen van enkele werkgevers om hunne verplich tingen na te komen overeenkomstig het gestelde in art. 40. Er is thans in oprichting een „Pensioen- Risico Vereeniging", waarbij de werk gevers hunne arbeiders kunnen verzeke ren voor invaliditeit en ouderdom komt deze onderneming tot stand, dan zullen de arbeiders werkende bij werkgevers, die aangesloten zijn bij die Vereeniging nigt verzqkeringsplichtig zijn. Eerste voorwaarde is, dat die Vereeniging door de Kroon goedgekeurd wordt, wat nog te bezien staat. Vele arbeiders thans bij „werkgevers met dit voornemen" werkende, zullen na 3 December a.s. allang weer bij een andere weikgever zijn. De eenvoudige mededeeling van dit voornemen aan den Raad van Arbeid op dit oogenblik (dus bij de invulling van een aanmeldingsformulier) is dus niet voldoende tegen 3 December zullen zulke werkgevers aan den Raad dan nog moeten indienen een lijst van arbeiders in hun dienst, waarbij vooral zeer nauw keurig moet worden vermeldNaam, voornamen, geboortedag en jaar en woon adres van den arbeider. In een volgend artikel nemen we ons voor mededeelingen te doen over de preventieve werking der wet. V Met een kluitje in het riet gestuurd. Minister König heeft op de vragen van den heer de Buisonjé, betreffende de verbinding van Zeeland en bepaalde- huizes dat was een positie, die haar nimmer zou zijn beschoren. En de weken gingen haar geest voorbij, de leege weken, nadat Jan haar verliet, moest ze niet juister zeggen, nadat zij het Jan had gedaan? Had ze»zich niets te ver wijten? Ging ze inderdaad vrij uit? De oude vraag kwam knagenheb je niet al te lichtvaardig dien band verbroken, je geluk,, je toekomst verwoest? Neen, zóó was het niet, ze had niet anders gekund ze móestZe had een offer gebrachteen offer op het altaar van die liefde, die 't hoogste vraagt, omdat ze zelf het hoogste heeft gegeven. Maar had ze er vrede bij O, het moest zoo zijn; het móest; was het ook zoo? Zon ze terug willen? Neen, zei haar hartmoest nogmaals het offer gevergd worden, ze zou het, zij het met krimpend hart, brengen. En toch, en toch ze was niet los van Jan. Ze beminde hem nóg. Diep, diep in haar gemoed school die liefde als een ver borgen schat, maar die bij willen in stil geheim, alléén geweten, in het licht wordt gehouden en belonkt en betast. Haar liefde was niet dood; ze leefde; leefde met sterker impuls dan ze zich bekennen wou. Ze moest die liefde lijk van Zeeuwseh-Vlaanderen met Zuid- Holland een antwoord gegeven. Maar welk een antwoord Als 't niet zoo'n belangrijke zaak gold, zou het in bijzondere raate komisch lijn. Het antwoord maakt geheel den indruk, dat de minister even het spoorboekje heeft ingezien, en toen maar neerge schreven heeft, wat h;-;ii 't eerst in de gedachte kwam. Om 12.50 kunnen de menschen uit Zeeuwseh-Vlaanderen in Rotterdam zijn. Dat is niet „onbevredigend" meent de minister 1 Zelfs niet voor de markt- en beursbe zoekers Ook niet als men bedenkt, dat "'s mid dags om 3 uur de laatste hoot van Vlis- singen naar Westelijk Zeeuivsch-VJaan- deren gaat Noemt de minister het soms „niet onbevredigend", dat onderwijzers uit Zeeuwseh-Vlaanderen (VV.-D.) 's Woens dags- en 's Zaterdags des nachts in Vlissingen moeten overblijven als ze de hoofdactecursus hebben bezocht? Meent hij inderdaad, dat de buiten- landsche markten minder goed dan de Rotterdamse!»; van hier uit zijn te be reiken Of heeft hij heclemaal niet nagedacht en onderzocht, voor hij z'n antwoord opstelde Grappig doet het aan, als de minister beweert, dat de menschen uit „Walsoor den en naaste omgevingom 9.42 reeds te Rotterdam kunnen zijn Of minister König ook weet te zeggen, hoeveel men schen uit „Walsoorden en naaste om gevingter beurze en markt gaan in Rotterdam En eveneens, hoevelen er uit „het overige deel van ZeeuwschVlaanderen" gaan, die pas om 12.50 kunnen arrivee- ren Ook het slot van het antwoord is fraai. „Er zal zooveel doenlijk worden gestreefd naar verbetering van de gemeenschap van Zeeland met het overig deel van het land". Mooi, zoo, zegt ge. Er komt dus verbetering Misgeraden Want direct volgt er op, dat wegens het kolengebrek het zich niet laat voor zien, dat er eerlang bevredigende ver- keerstocstanden geschapen kunnen wor den. Of in goed Ilollandschde toestand zal onbevredigend, gebrekkig en slecht blijven. Wat dan dat „streven" moet beteekenen? Waarschijnlijk het stoppen van de mond van „onbescheiden" Kamer leden, die den minister lastig vallen met vragen over „kleinigheden", als de ver binding van Zeeuwseh-Vlaanderen met het overig Nederland! Hoezeer de heer de Buisonjé en mè-t en in hem wij, Zeeuwsch-Vlamingen, ook met een kluitje in 't riet worden gestuurd, laten we 't toch met opgeven. De nog bestaande orgauisatie van de protestbeweging tegen annexatie moet er zich maar eens voorspannen, om een flinke actie te beginnen. Deze organisatie heeft door héél Zeeuwseh-Vlaanderen haar verlakkingen, Een actie van een dergelijke organisatie betcekent meer dan 't persoonlijk gelief- hebber van enkele personen. Er is werk aan den winkel. onderdrukkener tegen strijdenals tegen iets vijandigs.... Was die kamp niet iil te zwaar Bezig zijn, druk bezig zijn bracht af leiding maar in de stilte, met de rust kwam weer de strijd. Want moest ze niet strijden tegen dit gevoelmoest ze dit denken niet schuwen als de gang naar verboden plaatsen. Jan behoorde haar niet meer toe ging ze vrij uit, als ze zich hem toch bleef toeëigenen Hij behoorde immers een andereZe wist hetTruus Breedveld had zich op hem geworpenTruus Breedveld had hem haar ontstolen. Het. engagement was nog wel niet openbaartoch ver wachtte ze spoedig er van te hooren. Neen, haar behoorde hij niet meer. En mocht ze dano, ze haatte Truus Breedveld, die listige, sluwe die zich aan Jan had opgedrongen met haar ge lonk en ooggescliitter. Ze haatte haar zou Jan met haar, met Truus gelukkig kunnen zijn Truus en Jan En zij Vereenzamen zou zehet ideaal van haar leven was verijld als de vluchtige vonken in het nachtduister. En anderen zou ze het geluk zien bezitten, dat ze zelve zou moeten ontberen. Was het zóó? Had Truus Breedveld In 't begin dezes jaars heeft onze stem geklonken tot in Den Haag, tot in Parijs zelfs. Er zat bezieling in de actie. Zouden we nu niet even luid kunnen protcsteeren En met evenveel succes De heereu Klouwers, Zegers en de Bruijne zijn de actie begonnen, los van de vereeniging ter behartiging van de belangen van Zeeuwsch Vlaanderen. En ze hadden gelijk, want die vereeni ging schijnt te slapen, ontaard te zijn iu persoonlijk geliefhebber. Oils' dunkt, dat genoemde drie heeren het zullen toejuichen als het Protest comité hun actie versterkt en overneemt. Heeft dit Protestcomité ook geen zedelijk recht op gehoor Dat de actie dan krachtig ter hand genomen worde. De toestand is zóó onhoudbaar, Onze eigen autoriteiten dringen ons economisch naar den Belgischen kant. Minister, Kamer, Gedeputeerde- en Provinciale Staten moeten van ons goed recht overtuigd worden. En van het landsbelang. Eerst dan is ér kans op meer bevredigende verkeersmiddelen. De wekeirvan tevoren dreigend aan gekondigde mijnwerkersstaking in Ame rika is Zaterdag begonnen. Volgens d# berichten zijn er 400 000 man met deze reusachtige staking gemoeid. Alleen de arbeiders van de anthracietmijnen, een 180,000 man, zijn aan het werk gebleven, en verklaarden onder de bestaande voor waarden tot de lente te zullen door werken. Het karakter van deze staking is oogenschijnlijk een staking om betere arbeidsvoorwaarden. De eischen zijn een loonsverhooging van 60 pet.een 6 urige werkdag, een arbeidsweek van 5 dagen, wekelijksche uitbetaling van het loon, 50 pet. meer loon voor over werk, dubbel loon voor werk op feest dagen, afschaffing van de automatische boeten ingeval van niet-naleving van het arbeidscontract. Deze eischen werden door de mijn eigenaars verworpen, na een reeks con ferenties, die onder de auspiciën van de regeering zijn gehouden. Daarop werd arbitrage voorgesteld. De eigenaars be tuigden hiermee hun instemming, doch de mijnwerkers wilden daarvan niet weten, daar volgens hun zeggen de be sprekingen op de lange baan zouden worden geschoven, waardoor het kapitaal in staat zou worden gesteld om zich op een staking voor te bereiden. Het publiek staat aan de zijde van de regeering en de mijneigenaars. Na genoeg de geheele pers verwijt den mijnwerkers hun gebrek aan vaderlands liefde. Hun optreden, zoo wordt gezegd, heeft tengevolge, dat de industrie ver lamd wordt en dat de prijzen nog hooger worden, l&cwijl een ordelijke economi sche reconstructie een verhoogde pro ductie dringend noodzakelijk maakt, waardoor ook de prijzen lager zullen worden. De loopbaan van een roodhuid. Een Franseh blad vertelt van een In- haar geluk ontstolen, haar ideaal ge bluscht Misleidde ze zoo met zich zelve Ach hoe arglistig was haar hart. Zocht ze geeu voorwendsel, om boos te kunnen zijn; om schijn van recht te behouden, vertoornd te zijn Om de onwilligheid van haar hart te bemantelen, dat hart, dat niet kón brengen een volkomen offer van geheele overgave aan den Heere Want Hij was het, die het had geëischt; Hij alleen Ja, ze zag het nu klaar en duidelijk niét op Truus Breedveld moet ze haar ergernis afwentelen. Een vlak veld inoest haar hart zijn ach hoe zou het dit ooit kunnen zijn Een Kruis was haar opgelegd hard en kantig; schrijnend. En gewillig moest ze dat willen dragen dagelijks als ootmoedige discipelinne van den goeden Meester. Wat was een offer, dat niet gaarne gebracht, niet blijmoedig Hem gewijd werd Ze boog het hoofd haar oogen sloten zich; haar stil gebed rees uit het gepij nigd hart om kracht tot het dragen met geduld van het kruis, dat toch immers Zijn hand had opgelegd en gewogen Het eleetrisch schelletje rikte. Ze sprong op. Hoe vreemd klok het in het diaan van het zuiverste bloed, die er in geslaagd is tot een der hoogste ambten op te klimmen. Young Teeke heet hij en in een wigwam in den staat Oklolia- ma werd hij geboren. Hij behoorde tot den stam der Irokeezen, een der wild ste, die stellig den Amerikanen indertijd den meesten last h^eft bezorgd. Op 18 jarigen leeftijd begon hij Engelsch te loeren, daarop studeerde hij in de rech ten een paar jaar later was hij lid van het parlement van Oklohama en tegen woordig moet hij alle schatkistbiljetten teekenen en beheert reusachtige som men. Dezelfde hand, die eens den To mahawk zwaaide, v'oert thans de pen en brengt milliarden in omloop. Dure diertjes. Op een veetentoonstelling te Aberdeen (Engeland) werd dezer dagen voor een stier een fabelachtige prijs van 5300 guinjes (66,780 gulden) betaald. Een kalf van 7 maanden werd voor een bedrag van ongeveer 25.000 gulden van de hand gedaan. Tot zelfs uit Hon garije en Argentinië waren koopers ver schepen. De Christelijk-socialen. BOEDAPEST, 30 October. Eenc af vaardiging van de Christelijk-sociale ver eeniging is bij de gevolmachtigden der Entente verschenen en heeft een memo randum overhandigd met meer dan hon derdduizend onderteekeningen. In dit memorandum wordt, verklaard", dat in Hongarije slechts een politiek gevoerd kan worden, die doordrongen is van de Christelijke gedachte. Een afschuwelijke moord. Het Assizenhof van Henegouwen heeft twee doodvonnissen geveld in zake den afschuwelijken moord op Jacques Ernest te Gerpennis. Het slachtoffer ontdekte, toen hij na den wapenstilstand naar huis terugkeer de, dat zijn vrouw betrekkingen had aangeknoopt met zekeren üelisée. Hij onderhield haar hierover ernstig, waarna de vrouw en Delisée besloten Ernest uit den weg te ruimen. Delisée ver zekerde zich tegen een belooning van 500 francs de medewerking van een ander indizidu, zekeren Dubois, hoefsmid van beroep. Delisée lokte het slachtoffer naar buiten en de smid, die hen gevolgd was, overviel het slachtoffer met een ijzeren schop en ranselde hem dood. Men vond later 25 wonden op het lijk. Na den moord keerde Delisée met de politiemuts van den vermoorde naar zijn vriendin terug en zeide„Ziezoo, dat is gebeurd", waarop hij de muts in het vuur wierp. De vrouw toonde zich uitgelaten van vreugde. De vrouw en de smid bekenden, Delisée echter loochende alles. Het Hof ver oordeelde de twee mannen ter dood en de vrouw tot levenslangen dwangarbeid. Een opgedrongen verbond. De Brusselsche korrespondent van de Antworpsche „Nieuwe Gazet" meldt dat de jongste Belgische ministeraad zich bezig heeft gehouden met een uiterst ernstig voorstel van Fransche zijde, strek kende tot een defensief verbond van Frankrijk, België en Nederland tegen Duitschland, welk plan England en de Voreenigde Staten zouden goedkeuren. stille huis. De post Ze wierp een vluch- tigen blik door de ramen er glipte een vrouwengestalte voorbij. Ze ver schoot van kleur; was dat, Truus Breed veld nietwas dat niet haar profiel Ze ging de gang iu in de bus zag ze een couvertje. Ze griste het er uit opende het; 't adres was 't hare. Een vrouwenhand had het geschreven, dat was duidelijk te zien. Wat mocht het zijn Ze las Verloofd TRUUS BREEDVELD en JAN WAANDERS. Als een steek voelde ze door haar hart priemen. De namen, zoo dikwijls in haar denken gekoppeld, zag ze daar nu voor zich, zwart op wit, zwart en tergend, dreigend L En een felle gloeiing voelde ze in haar hoofd 't was de wrevel, daar dien naam te zien, waar de hare behoorde te staan de hare alleenWeer bekeek ze liet kaartje; dan nogmaals het couvert. Die vrouwenhand het moest van Truus zijn. Hoe laag van haarhoe onedel't Moest als een zoete wraakneming gelden (Wordt vervolgd). •fr DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1