Van Heinde en Verre. "Gemeenteraad van Ter Neuzen. Gemeenteraad van Axel. werk werden gesteld, om in Ter Neuzen naast de handel een beteekenendc in dustrie te vestigen. Thans is het zoover, dat we kunnen melden, dat er een N. V. is opgericht voor Lak- en Nikkelwerk, tevens Kachel- makerij. Het plan is een zaak van 40.000 gulden te stichten. Voor zoover we be voegd zijn de plannen te beoojdeelen, lijkt het ons toe, dat ze zeer wel levens vatbaarheid hebben. En dan zouden- 14 personen (groot en klein) er werk vinden. Ook het plan van een houtzagerij en stoomtimmerfabriek lijkt ons goed in elkaar gezet. Naast het zagen van hoo rnen, zal er ook gefabriceerd worden, en wel deuren, kozijnen, draaiblokken, bezemsteelen (uit de toppen der hoornen), blokken enz. We gelooven, dat ook deze onderne ming, waar straks een 20 tal arbeiders werk en brood zullen vinden, goed zal kunnen rendeeren. Van harte juichen we het toe, dat een groepje ondernemende mannen het aan durft, om een paar takken van industrie hier te vestigen. Laat ieder, wiens financiën het toe laten, nu ook meedoen. De plannen zijn zeer serieus en met deskundige voor lichting opgesteld. En er is een stadsbelang bij betrokken. Een opkomende industrie toch kan de werkeloosheid gevolg van verminderde scheepvaart doeltreffend helpen be strijden. Er worden^ door eerste N. V. aandeelen uitgegeven van f 500.door de tweede (het bedrijf zal een waarde van een ton vertegenwoordigen) N. V. van f 1000.—. Mogen beide plannen slagen Wij wijzen er onze lezers op, dat aan het postkantoor voor vier cent te verkrijgen is een zeer practisch en over zichtelijk tarief blad voor alle postver zendingen op buiten- en binnenland. Deze nieuwe tarieven gaan 1 Novem ber a.s. in. Voor brieven is na 1 November 7'/2, voor briefkaarten 5 cent verschuldigd. „Nette" persmanieren. Aan het adres van den redacteur der Axelsche Courant vonden we onderstaand vuil stukje in De Baanbreker Wannes Vink Nieuwbakken burger- wacbtlid Hoornblazer, slaker van nood kreten bij de brandweerOud weer baarheidslid. Idem van de voetbalclub vurig schutter, pingelaarVeroorzaker van straf-, alias vrije schoppenMet nog gummi onder je schoenSchimp- scheutige redacteur van ons plaatselijk blad. Schrijver van pittige hoofdartikelen. Waar is de tijd van de „neutrale" Axe laar, toen je nog meestersgast waart bij je oom Frans voor een schamel loon! „Neutraal" ligt nu op het kerkhof. Wan nes heeft het begraven Dus giet hij nu zijn fiolen, vol haat en gift uit over alles wat geen genade vindt in zijn oog. Of de socialisten met het opnemen in hun pers van zulke ongure kost, ge vloeid uit de pen van de een of andere halfgare snaak, succes zullen hebben We betwijfelen het zeer. Van de extra tram die Maandag morgen reed van AxelNeuzenWals oorden werd door 16 personen gebruik gemaakt. Hoek. Zaterdagavond trad in de Christ. School op de Knol voor de Christ. Werkliedenvereeniging op, de heer H. S. v. Houten van Ter Neuzen, met een rede over de Werkloozenverzekering. Spreker wees er op, dat het noodig is een werkloozenkas aan de Vereen, te verbiuden. Als dat niet gedaan wordt, drijft men een deel der leden naar de z.g. neutrale vereeniging op het dorp. Daarop werd de taak der werkloozenkas aan de hand der wet besproken. Enkele vragen werden gesteld en beantwoord, terwijl de heeren A. Dieleman W.Gzn. en L. Deij mede aandrongen op oprichting van eeD werkloozenkas. Aan 't slot der vergadering had dit dan ook plaats. Zelfs werd het reglement vastgesteld. Axel. Zaterdagmorgen werd hier een vergadering gehouden van belanghebben den bij een betere verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met Holland. Al gemeen was men van oordeel, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is. Een commissie bestaande uit de heeren G. Klouwers, Ter Neuzen, H. Zegersen M. de Bruijne te Axel, heeft namens de aanwezigen telegrammen naar den Minis ter en de Commissaris der Koningin gezonden. Ook zal deze commissie een audiëntie bij den minister aanvragen, Reeds vóór de vergadering was bekend, dat er Maandag 27 October een vroeg- tram zou rijden. De heer Scheele heeft dus met z'n Iugezonden Stuk in ons blad dat aan jle autoriteiten is toegezonden wel succes gehad. Naar we vernamen, moeten de deel nemers althans deze keer de kos tende prijs f65,voor de tram betalen, ongeacht het aantal reizigers.. Socialistische volksver lakker ij. In De Baanbreker komt het volgende „verslag" voor van de vergadering van de Christelijke Landarbeidersvereeniging te Axel op 18 Oct. j.l. „Zaterdagavond sprak hier voor een openbare vergadering dhr. van Houten (bekend redacteur van Zeeuwsch-Vlaan deren) over de taak der christelijke vakbeweging. Door onze p.g. F. Gilde werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot debat, en zu'ks waarlijk met succes. Hoewel spreker het laatste wooid had, gelukte het deze niet om het door onze partij genoot aangevoerde te weerleggen". Ieder die ter vergadering was, weet dat het debat alleen hierin bestond dat een thuis opgemaakt lesje onverstaan baar snel werd opgelezen. Het debat van den (J)onkman was allerminst (Konink lijk. Het succes heeft vermoedelijk hierin bestaan, dat er nu althans menschep, waren die luisterden, wat niet het geval was, toen de vorige week de socialistische heeren Jonkman en de Koning zouden optreden. Die konden niet aan 't spreken komen. De heer Gilde heeft wèl gesproken (om dat de heeren J. en de K. niet hadden gesproken???); had dus méér succes. Waarlijk, het optreden van den heer Gilde heeft succes gehad. Alleen niet voor de socialisten De verbinding met Z.-V laan deren. Onder het opschrift „Een rijkszaak" bevat het Nieuws v. d. Dag een hoofd artikel over de onvoldoende verbinding van Z,-Vlaanderen met het overige Zee land, dus met Nederland. Het blad wijst op het belang om de Z.-Vlamingen in ons land ter markt te doen gaan, op de veel te hooge tarieven voor personen, maar vooral voor goederenvervoer op de provinciale booten. Het moesten rijksbooten zijn. want het is een rijksbelang, dat men uit Zeeuwsch Vlaanderen gemakkelijk en goedkoop in 't overige Nederland kan komen en om gekeerd. We hebben rijksbooten over 't Noord zeekanaal, die alles kosteloos vervoeren. Waarom dan geen rijksbooten met koste loos vervoer of heel, heel laag tarief over de Schelde En 't is niet alleen dat groote materi- eele voordeelen thans door de Belgen worden opgestreken die in Nederlandsche kassen behoorden te komen. Van nog grooter belang is het, de algemeene en staatkundige banden met Nederland te versterken, want men kan er zeker van zijn, dat indien de Belgische toeleg thans mislukt (en daarop is alle kans), men aan den over kant de kwestie daarmee nog niet gewonnen geeft-dat er gestreefd zal worden naar geleidelijke doordringing „pènétration pacifique" van het Belgische element in die Nederlandsche grensstre ken. Sas van Gent. De phosphaatfabriek, welke sedert een vijftal jaren niet ge werkt heeft, zal thans van de noodige grondstoffen voorzien den 15 Nov. haar bedrijf aanvangen. Met uitzondering de Nicotinefabriek zullen dus al de fabrieken te Sas van Gent weer in werking treden. Boschkapelle. Een goed betaald werk is het appelenplukken van rijk beladen boomen. Iemand, die bij een landbouwer één dag per gewicht geplukt had, ging des avonds met f8.92 loon naar huis. Aan de grens der gemeente Biervliet zijn door de Hoofdplaatsche soldaat-com miezen 's nachts 7 biggen in beslag ge nomen. Een of meer smokkelaars wisten te ontvluchten, één werd aangehouden. Door de vrijzinnig-democratische Statenfractie (de heeren Van Niftrik, Mr. Adriaanse en Jac. Welleinan) is aan de Provinciale Staten een voorstel inza ke het aanstellen van provinciale school artsen gedaan. Het voorstel gaat van een memorie van toelichting vergezeld. Het voorstel komt hierop neer 1/ De Provincie stelt aan één of meer provinciale schoolartsen. 2. Deze wordt of worden door de Provincie op nader te stellen voorwaar den ter beschikking van gemeente- en schoolbesturen gesteld. Middelburg. B. en W. stellen den Raad voor aan de Woningstichting Volksbelang voor den bouw van 108 arbeiderswonin gen een voorschot te verleenen van f681,000. Waterlandkerkje. In de Zaterdag 25 dezer gehouden gemeenteraadsvergade ring v\erd in de vacature, ontstaan door het overlijden van dhr. J. Termouw tot onderwijzer aan de Openbare School al hier benoemd, den Heer A. Dhont te IJzendijke. Er waren 21 Solicitanten. Historisch. Plaats: trein DordtRozendaal, cou pé 2e klas. Alle plaatsen bezet (op één na) door drie "heeren en een boertje met zijn ega, heel eenvoudig op zijn boersch gekleed. Komt in Dordt de coupé bin nenvallen een fatterig heertje, kijkt bru taal rond, met „Haagsche Post" half uit jaszak. Het fatterig ventje zet zijn tasch in het net en zegt: „Hé!! wat riekt 't hier naar hooi en varkens een complete stallucht, fuut 1" Het boertje „Mijnheer, ik geloof dat u bij het instappen iets verloor." Heertje voelt zijn zakken na, opent de coupé-deur, kijkt op perron treeplank en zegt„Neen, ik mis niets". Het boertje„O, dan zal het waar schijnlijk uw fatsoen geweest zijn." Homerisch gelach. Heertje stapt gauw in andere coupé. Tableau De meid en haar vrijer. Te Nijmegen heeft een ingezetene aan gifte gedaan bij de politie dat hem bij een inbraak te zijnent f 800 was ontsto len. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de daders waren de bij hem inwo nende meid en haar vrijer, die na den diefstal verdwenen waren. Beiden zijn reeds aangehouden. Een holbewoner. Dezer dagen heeft een boschwachter in 'de bosschen der gemeente Tietjerk- steradeel (Fr.) een holbewoner ontdekt. Nadat de politie zich met de zaak be moeid heeft, bleek, dat een groot kwan tum gestolen levensmiddelen in het hol verborgen was. De bewoner van het hol trachtte bij zijn arrestatie zich van het leven te berooven. Na heelkundig behandeld te zijn, is hij naar Leeuwar den vervoerd. Een vruchtbaar geslacht. De oud-rijksveldwachter Koert Spor- tel te Niesoord (Gron.) is 27 October a.s. 65 jaar getrouwd. Alle negen kin deren [leven nog. Bovendien zijn er 85 kleinkinderen en 96 achterkleinkinderen van dit echtpaar. Een reusachtige aardappel. In de Prins Alexanderpolder is bij den heer B. van Oosterom aan den Ommoor- descheweg een aardappel gerooid, die precies l1/» K.G. woog. Een .rumoerige gemeenteraad De burgemeester van Elburg was on gesteld, en de vergadering werd door den oudsten wethouder, den heer Jansen gepresieeerd. Het raadslid Stephan stelde de vraag aan de orde, waarom Elburg eigenlijk een burgemeester had, daar deze toch bijnooit aanwezig was. Wethouder Jansen verklaarde dat den burgemeester na de vermoeiende ver gaderingen van B. en W. in de vorige week, door den dokter rust was voor geschreven. De heer StephanDie vergaderingen beteekenen niets. Sommige dominees preeken ook wel 21/» uur, ofschoon ze het gemakkelijk in één uur af kuunen. Zoo zal het bij B. en W. ook wel gaan. Wethouder Jansen Dat zal u uit de stukken wel anders blijken 1 De heer Stephan zou den spoorweg maatschappijen willen verzoeken, den burgmeester diens vrijkaart af te nemen, waarmee hij niets anders deed dan naar Zwolle reizen. Ook heden was daar weer een verkooping, en verre van ziek te /zijn, zou de burgemeester wel in Zwolle zitten. Een raadslid (heftig)Dan doet hij mij concurrentie aan Bij de behandeling van de ingekomen stukken betoogt de heer Stephan, dat de wethouder niet in slaat is de verga dering te leiden. Ilij stelt dan ook ver daging voor. De voorzitter dreigt de vergadering te zullen schorsen. Wanneer hij even later zijn voorganger prijst voor diens zorg voor de wegen, klinkt het door de zaalHoud jij daar je mond maar over Een der leden betoogt vervolgens, dat er in den aankoop van grind voor den polder „muziek" zit, in welke bewering een ander lid der vroedschap een insi nuatie aan ,'s burgemeesters adres ziet. Den heer De LaDge duren de debatten wat lang, en hij maakt hierover een op merking. De vooriitter Dat is niet onze schuld, zooals u bij den barbier heeft beweerd, dóch de uwe, Even later dient de heer Wijnne een voorstel in, waarbij de raad als zijn overtuiging uitspreekt, dat de waarne mende voorzitter niet bij machte is, de vergadering te leiden, en er dus andere maatregelen moeten getroffen worden. Deze motie werd aangenomen met 5 te gen 2 stemmen. Toen de heer Stephan den wethou der vroeg, of deze na aanneming van de motie bedanken zou, luiddde het ant woord: „Neen, nooit." Waarop eerstge noemde heer verklaarde, dat de voorzit ter „een vel voor den k0p had als een strier", en de heeren, in afwachting van „betere leiding" huistoe trokken. „Hdbl." De dure kolen De nutto-winst vlfh de Maatschappij tot Exploitatie der steenkolenmijnen „Laura" en „Vereeniging" te Eijgeisho- ven bedraagt over het afgeloopen boek jaar 4.678.500 francs. Een onveranderd dividend van 100 francs wordt op de aandeelen uitgekeerd. Je vrienden Te Dinxperlo is dezer dagen een Puit- scher zonder pas over de grens geko men, daarbij voortgeholpen docfr eenige gedienstige grensbewoners. Aan een hunner heeft hij zijn koffer in bewaring gegeven. Toen hij deze evenwel terug kreeg bleek het dat daaruit voor een warrde van ca. f 1000 was gestolen. De dader is naar Pruisen gevlucht. Esn melkkoetje. Een boer te Eestrum (F.) heeft een koe, die melk geeft met 6 pCt vetgehal te, De zuivelfabriek betaalt hem voor die meld 337a ct. per Liter. Zóó ontstaat prijsopdrijving. Het „Hbl." geeft een staaltje waaruit blijkt hoe de prijsopdrijving ontstaat en waar de kiem dezer ziekte zich vaak bevindt. Te JBroek-in-Waterland zijn vier siga renhandelaars, die een bepaald merk sigaren verkoopen. Drie van hen ver kochten deze sigaren a 9 cents per stuk en f 8,50 per kistje. De ander nam echter voor hetzelfde merk sigaren 10 cents per stuk en zag, zooals te begrijpen is, zijn debiet verminderen. En in plaats van den prijs te verlagen, stelde hij den fabrikant met dezen toestand op de hoogte. En wat gebeurde nu De andere drie winkeliers kregen van den fabrikant bericht, dat ook zij de sigaren voor 10 cents moesten verkoopen, anders konden zij dit merk niet meer betrekken. En nu moet men ook bij de anderen 10 cent per stuk betalen. Zitting van 27 Oct. 19. Voorzitter de edelachtbare heer J. Huizinga. Aanwezig alle leden. 1. Ingekomen Stukken. a. Ingekomen is een schrijven van de leden van het Burgerlijk Armbestuur (behalve den heer v. Sprang), dat ze bedanken als lid van genoemd college. De Voorz. stelt Voor het voor kennisge ving aan te nemen. De heer de Jager meent, dat er een mis verstand bestaat tusschen den Raad en het Burg. Armbest. Hoewel de heeren anders oud en wijs genoeg zijn, om te weten wat ze doen, acht spieker een conferentie tusschen B. en W. en het Burgerlijk Armbestuur gewenscht. Het Burg. Armbestuur heeft steeds goed ge werkt. Daar komt bij, dat het zeer moei lijk zal zijn andere menschen te vinden die het werk kunnen en willen overne men. Vroeger kostte het steeds moeite om er één te vinden, als dat noodig was. Misschien gaat het echter in denjnieuvven tijd beter. De Voorz. zegt, dat als de Raad met deh heer de Jager meegaat, B. en W. tot confereeren geneigd zijn. Van B. en W. kan echter zoodanig voorstel niet uitgaan. Spr. onderschrijft het gezegde van den heer de Jager, dat de leden van het Burg. Armbestuur oud en wijs genoeg zijn, om te begrijpen wat ze doen. Echter denken de leden van het Burg. Armbestuur niet alle gelijk. De heer de Jager stelt dan voor een conferentie te houden van B. en W. met de oud-leden van het Burg. Arm bestuur om deze terug te brengen van hun besluit tot bedanken. De lieer Nol- son heeft de brief gelezen, waarin de heeren hun bedanken meedeelen. Daar zijn geen redenen in genoemd. In den Raad is trouwens niets beleedigends gezegd. Wat er buiten om gebeurd is, weet spr. natuurlijk niet. Wel zou hij graag 't zelfde bestuur houden. Dit heeft steeds met toewijding zijn taak verricht en de samenwerking met den Raad is altijd goed geweest. Spr. zal voor het voorstel de Jager stemmen. Mevr. Duiker zegt, dat als de heeren ontslag vragen, we moeten aannemen, dat ze dat bewust hebben gedaan. Waar schijnlijk om de critiek hier geoefend. De heeren moeten echter critiek kunnen verdragen. Spr. is voor het voorstel de Jager, mits daarin niet opgesloten ligt, dat de Raad afstand doet van zijn recht van critiek. Dat zal ook voortaan nog wel eens noodig zijn. Spr. vindt, dat als de heeren om zoo'n kleinigheid -het bijltje er bij neerleggen, dit niet getuigt van liefdé voor de zaak. Als dat zou blijft, ziet zij liever een ander Burg. Armbe stuur, dat wel critiek kan verdragen. Zoo is er nu b.v. een jonge weduwe in de Kla'assenstraat met 3 kinderen, die f 3,per week krijgt. Het Burg. Arm bestuur wil niet meer geven. Maar dan moet er toch critiek worden geoefend. Zoon jonge vrouw wordt anders de weg naar de prostitutie opgedreven. De ffeer Nolson Voorzitter, we zullen straks heel wat over 't licht spreken ik stel voor, het nu te ontsteken, want ik kan de aaiigezichten van mijn mede leden niet eens zien. De heer de Jager draait het vlug op, wat den heer v. Hasselt den uitroep ont lokt „Uw voorstel wordt gesteund". De heer de JagerJa, en wel daad werkelijk. De lieer de Jager is het rfiet mevr. Duiker eens, dat critiek geoorloofd is. Maar de vorige maal is er hier critiek geoefend, .vóór dat er navraag bij het Burg. Armbestuur was gedaan. Dat is niet billijk en heeft het 13. A. gekwetst. Voortaan moet de zaak eerst met het B. A. worden besproken; helpt dat niet, dan is de Raad er nog. De heer D. Scheele meent, dat het B. A. heel goed critiek kan verdragen, maar de burgemeester doet te veel din gen eigenmachtig buiten het B. A. om. Ltat is geen manier van doen. Zoo moet het B. A. zich wel gepasseerd gevoelen. In 't geval van Huijssen heeft de bur gemeester op eigen houtje geschreven naar de stichting te Nieuveen. Zonder dat het B. A. van iets wist, kwam er toen een brief terug, dat er geen plaats was. Zooiets is toch niet in den haak. De Voorz. zegt, dat hij zich in de vorige vergadering al heeft verantwoord. Hij moet wel eens meer handelend op treden om menschen te verzorgen. Het B. A„ is niet altijd direct bij de hand. Na de vorige Raadsvergadering heeft spr. den secretaris van het B. A. direct verzocht naar Nieuveen te schrijven om plaats voor Huijssen. Die brief is door een verzuim blijven liggen, en eerst be zorgd, toen liet B. A. de brief uit Nieu veen al had ontvangen. Een lid van het B. A. heeft in overleg met den pastoor ook naar een stichting geschreven. Huijs sen zit nu nog bij Lansen, dat kost de gemeente te veel: Spr. heeft het B. A. toen geschreven, dat Huijssen naar een stichting moest, al kostte 't ook wat meer dan gewoon. Toen heeft het B. A. hem f 2,50 gegeven plus nog enkele kleinigheden. Daarop heeft Huijssen zijn nood geklaagd bij mevr. Duiker, die er mee in den Raad kwam. Spr. vindt het kleinzielig van de heeren om zich over zoo iets geërgerd te toonen. Toch heeft hij geen bezwaar tegen een conferentie. Het voorstel de Jager wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. (Wordt vervolgd). Zitting op Dinsdag 21 Oktober 1919. Voorzitter: De edelachtbare heer L. J. den Hollander. 16. Na de heropening wordt eerst de aanvrage om grond door den heer Antheunis behandeld. B. en W. stellen voor hem 50 M2. tegen 2 gld. de M2. te verkoopen, onder voorwaarde, dat er tusschen de Vischmarkt en de balu strade 1 M. ruimte blijft. Bij eventueele latere herstellingen aan het riool, moet de gemeente het recht houden om de boel op te breken. De heer de Kraker is 't hier niet mee eens. Antheunis bouwt dan M. meer naar achte ren dan de andere huizen. Dat staat niet mooi. De Voorzitter is er voor, dat Anth. daar bouwt, maar de marktruimte mag niet kleiner worden. De heer Weijns is om dezelfde reden tegen het voorstel van B. en W. als de Kraker. De heer de Feijter is blij, dat er gebouwd wordt. We raken die vuile hoek dan kwijt. Nu moeten we niet al te zware eischen stellen. De heer OggelAntheunis heeft 't zelf voorgesteld. De heer van der Bilt: Ja, maar niet wat betreft die 7i M. terug. De heer Dieleman zou desnoods de Visch markt willen opruimen. De heer van Dixhoorn wil het stukje grond niet verkoopen. De gemeente moet eerder haar grondbezit vergrooten. Spreker heeft n.l. een plan. Hij zal er echter voor- oopig over zwijgen. Waar moet, als Antheunis de '/i M. erbij krijgt, het urinoir heen De Voorzitter meent, dat dat niet vervallen mag 't aantal urinoirs in Axel is toch al zoo klein. De heer Weijns fcegt, dat het best in de hoek tegen 't pakhuis kan staan. De bouw meester bevestigt dit. De heer v. DixhoornKrijgen we dan straks geen klachten 'l De Voorzitter: Denkelijk wel, maar de Baad blijft vrij om verplaatsing al of niet toe te staan. Het voorstel van B. en W. wordt daarop verworpen. Het voorstel Weijns wordt aan genomen. Antheunis krijgt er dus z'n halve meter grond bij. 't Urinoir blijft behouden, en komt in den hoek te staan. 17. Begrooting gasfabriek. De heer van der Bilt vraagt of er bruinkool noodig is. Het gas wordt er maar slecht door. De VoorzitterEr zijn te weinig goede kolen. De heer van der Bilt: Men zegt dat Hulst geen bruinkolen meer neemt. De Voorzitter: „Men" zegt zooveel. Daar aan hebben we niets. Weet u 't wel zeker? De heer van der Bilt heeft het hooren zeggen. Wel weer hij dat verleden jaar met 't gebruik van bruinkool het gas uitermate slecht was. De Voorzittet Dat was alleen tijdens d e proef, die de directeur toen genomen heeft. Naderhand werd het beter. Besloten wordt het aan den directeur over te laten. Eveneens wordt goedgevonden een bijkeuken aan 't huis van den directeur te bouwen. Aangenomen wordt om de boekhouding elke 3 maanden door een accountant te laten controleeren. De salarissen worden als volgt verhoogd fitter van 20 op 22'/i gld. per week hulpfitter van 10 op 10 gld. per week stoker van 18 op 21 gld. per week hulpstoker van 15 op 18 gld. per week directeur van 180Ö op 2000 gld. per jaar. Het gas wordt voorloopig voor 3 mud. op 22 cent gesteld. Krachtgas op 15 cent] De heer Dieleman vraagt, hoe of 't met de Zondagsrust staat. De VoorzitterMet de 8-urige werkdag komen er toch 2 man meer't zal zooveel mogelijk worden beperkt. De heer Dieleman Kan er in 6 dagen niet voor 7 worden gefabriceerd De heer Oggel meent, dat 't wel kan. De heer WeijnsDan moet de fabriek 's Zondags geheel stil staau. De Voorzitter zal nog eens met aandrang er den directeur op wijzen, dat er 's Zondags zoo weinig mogelijk, liefst heelemaal niet, gewerkt moet worden. Hierop wordt de begrooting vastgesteld. 18. Gemeentebegrooting. Een commies zal worden opgeroepen op 1800 gld., in plaats van op f 1300. De schrijtloonen (voor tijdelijke hulpen), kan dan met 500 gld. worden verminderd. De heer de Kraker Is 't wel noodig De Voorzitter't Is hard noodig. We moeten iemand hebben, die de hoofdleiding op zich kan nemen, 't Avondwerk kan dan vervallen. Bij de post vernieuwing secretarie, groot f 2950, merkt de Voorzitter op, dat de secre tarie erg gebrekkig is. Men treft 't nergens zoo. aan- Er is geen plaats voor 't publiek er zijn geen gpede kasten. Nu was 't eerst het plan om de kadasterkamer er bij te nemen. Dat zou met de kasten 2950 gld. kosten. Nader onderzoek heeft echter bewezen, dat dit minder gewenscht is. De zolders zijn niet even hoog. Deze post kan daarom worden teruggebracht op 1500 gld. De heer van Dixhoorn meent, dat er nog een oud plan bestaat om 't stadhuis om te bouwen. Beneden een beurs, boven de secre tarie en de Raadszaal. (Vervolg.)

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2