Orgaan ter verspreiding der Ghristelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 188. Woensdag 29 October 1919. 2e Jaargang. De Invaliditeitswet. FEUILLETON. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. JAN WAANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat G2, 1 er Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1, 15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per tegel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15 °/o. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. IV. In ons vorig artikel bleven we eenige nadere ophelderingen schuldig over ver vallenverklaring van de verzekerings plicht en over premiebetaling. Allereerst dan over de premiebetaling. Op verzoek van den arbeider moet de werkgever in een hoogere loonklasse premie betalenhet meerdere premie bedrag mag de werkgever van het loon afhouden. Indien nu die arbeider nog loon als bijverdienste ontvangt bij een anderen werkgever, dan moet deze werkgever (die voor bijverdienste geen zegel behoeft te plakken) aan den arbei der over elke kalenderweek of deel daarvan boven het bijverdiensteloon uit betalen 2 cent indien de arbeider in de le loonklasse en 4 cent indien hij in een der overige loonklassen thuis behoorde. ResumeerendeDe werkgever die de hoofdverdienste betaalt, plakt zegel en op vorzoek van den arbeider een zegel voor een hoogere klasse dat meerdere premiebedrag betaalt de arbeider. De bijverdienstewerkgever betaalt den arbeider in dit geval een tegemoetkoming van 2 of 4 cent. En dan het stukwerk. Bij het verrichten van stukwerk buiten de werkplaats en niet onder toezicht van den werkgever is de werkgever premie schuldig, doch over hoeveel weken is hij premie verschuldigd'? Ter berekening van dit aantal weken, zegt artikel 181, wordt de arbeider geacht per dag (Zondagen en erkende Chr. feestdagen niet medegerekend) te hebben verdiend Ie loonklasse 40 cent. lie id. 60 id. Ille id. 140 id. IVe id. 200 id. Ve id. 300 id. Ontvangt de arbeider dus bij de afleve ring bijv. f48.en behoort hij in de 4e loonklasse, dan wordt hij geacht 24 werkdagen te hebben gewerkt en moet dus voor 4 weken zegel geplakt worden valt er in een der weken nu een erkende Chr. feestdag, dan wordt hij geacht te hebben gewerkt 5 weken (3 van 6 dagen, 1 van 5 dagen en 1 van 1 dag) en moet dus voor 5 weken zegel geplakt worden. A. Is het stukwerk verricht in bijv. 6 weken, dan wordt zegel geplakt over de eerste 4 (5) weken de eerste zegel in de week waarin het werk aanving. B. Is het stukwerk verricht in bijv. 3 weken, dan wordt over die 3 weken zegel geplakt. Was nu in geval A en B door een anderen werkgever over een week reeds een zegel geplakt van de zelfde of een hoogere loonklasse, dan wordt over die week eeen zegel geplaktwas een zegel van lagere orde' geplakt, dan wordt gehandeld alsof geen .zegel geplakt was. Zooals uit het hiervorengcstelde reeds blijkt, wordt een deel' van een kalender- week voor een geheele week gerekend. De vrijstelling van dagteekenen van zegels (in het 2e artikel besproken) geldt voor de hierbedoelde te plakken zegels niet. We vermeldden reeds dat de arbeider 39) Z E L A N D I A. ,,'k Wou je juist es vragen," hield Van Donk taai vol, „of we weer op je mochten rekenen. We..." „Kom man, wees wijzer. Ben je 'n week of wat niet in de Noorder geweest Je hebt toch wel gehoord, dat 'k niet meer bij jullie hoor." „Och, laat me nou es uitpraten. We hebben tegenwoordig een afdeeling Let terkunde. Maar die staat er wat zwak voor. En als jij nu je schouders er eens onder wou zetten, jij bent jmmers nog al thuis daarin Er was wel iets vleiends in het aan zoek Jan voelde het stpeelende. Maar tegelijkertijd herinnerde hij zich met bitterheid de laatste door hem bijge woonde vergadering van Jonathan. „Kom, je bent toch wel slimmer, zeg zoo'n ongereformeerd mensch er in te willen halen. Nee, dank je hoor! Ik zeil de zegel betaalt, wanneer hij de verzekering vervallen kan verklaren. Deze vervallen verklaring en de vrij stelling van verzekeringsplicht moet nog nader worden toegelicht. Ieder arbeider, die voldoet aan de eischen voor ver zekeringsplicht in de Invaliditeitswet gesteld, is verzekeringsplichtig. Art. 52 echter bepaalt, dat door den Raad van Arbeid vrijgesteld wordt van verzekeringsplicht op zijn verzoek, de arbeider, die aantoont, dat hij het vooruit zicht heeft om binnen eenige jaren een loon van meer dan f 2000,per jaar te genieten en te blijven genieten -en die niet reeds verplicht verzekerd was. Dit artikel is dus hoofdzakelijk vóór 3 Decem ber a.s. van toepassing, want na 3 December (aangenomen dat ieder die daartoe verplicht was, zich aanmeldde) is alleen de niet-arbeider niet „verplicht verzekerd". De werkgever, die arbeider wordt of het kind dat den verzekerings- plichtigen leeftijd bereikt, zullen enkel na 3 December er onder vallen en voor de 13-jarige zal dat vooruitzicht zeker op dien leeftijd niet zoo vast omlijnd zijn aan te toonen. En ten slotte de arbeider die na 3 December a.s. zijn verzekeringsplicht wil beëindigen. De verplichte verzekering vervalt door een verklaring van den arbeider aan den I. v. A. Deze verklaring kan natuurlijk alleen plaats hebben, als de gronden, waarop de arbeider verzekeringsplichtig was, geheel of ten deele vervallen. Art. 55 bepaaltDe verklaring kan onmiddellijk worden afgelegd door den verzekerdo, die in dienst komt van A. a. het Rijk b. een publiekrechterlijk lichaam c. een ondernemer van een spoorweg dienst, waarbij pensioen in de dienst- voorwaarden of in een reglement is vastgelegd d. ëen onderneming, waar door den werkgever of een ondernemingsfonds pensioen is verzekerd e. een ouderneming, waarbij een pen sioen publiekrechtelijk is geregeld en B. Jonger dan 34 jaar, die niet meer voldoet aan de voorwaarden van ver zekeringsplicht, d.i. 1. niet meer in loondienst is; 2. buiten het rijk werkt in een niet in Nederland gevestigde onderneming 3. buiten het rijk werkt in een Neder- laudsche onderneming en buiten het Rijk woont 4. vaart op een schip, dat niet in den regel naar Nederland terugkeert. De verklaring kan eerst na 6 maanden worden afgelegd door de arbeider ouder dan 34 jaar, als hij niet meer voldoet aan de voorwaarden (zie hiervoor 1 tot en met 4). Vervallenverklaring omdat het loon meer dan f2000.bedraagt, kan eerst worden afgelegd als het loon meer dan f2000.— per jaar bedraagt. Hoe gehandeld wordt met de door of voor den werknemer gestorte premiën na de vervallenverklaring zullen we in een volgend artikel behandelen. Onverdachte lof. Het is de gewoonte" der socialisten om zooveel mogelijk af te keuren van wat audere partijen doen. pas „Zeg nou zoo gauw geen nee." hield Van Donk aan. Hij wou nog een laatste poging doen, Jan voor hun kring te behouden, al beloofde hij zich weinig succes van zijn bemoeiingen. Hij kende hem al sinds jaren; hij wist, hoe op loopend hij zijn konmaar hij had toch den moed nog niet gansch en al opge geven, dat hij terug zou keeren. Ilij hoopte, als Jan maar weer ter vergade ring wou komen, dat nog veel goed gemaakt kon wordenhet zou aan hem niet liggen. „Heusch, ik weet wat ik zeg, Van Donktrouwens bij jullie zou ik toch niet meer thuis .hooren. Ik heb andere opvattingen, weet je nog wel Eu dat is er nou den laatsten tijd niet op ver beterd". Van Donk's verwachting was niet al te hoog gespannen geweest. Maar met da taaiheid van een geboren propagan dist, meer, met een hart, dat zoo graag den dwalende wou terugbrengen, had hij nog een poging gewaagd. Het ging hem inderdaad ter harte, dat Waanders zoo afgezakt wasondanks al diens gebreken, was hij hem niet ongenegen, In 't bijzonder hebben ze zelden of nooit een woord van waardeering voor een christelijke regeering. Ze meenen dat als ze 'tvolk ontevre den maken, hun partij 't hardste groeit. Zijn immers hun meeste volgelingen geen ontevredenen met 't een of ander Overtuigde aanhangeij tuit hun partij slechts weinigen. Een enkele maal echter ontvalt de eerlijksten onder hen wel eens een woord van lof. Dat er dan reden voor is, spreekt wel vanzelf. Welnu, wethouder Wibaut .heeft dezer dagen in den Amsterdamschen Raad ge zegd; „Wij hebben thans een regeeriug die op het gebied der woningzorg gunstig afsteekt tegen de vorige". Zóóveel lof was den heer Gulden (een socialistisch raadslid) te kras. Wat zouden de arbeiders wel niet denken Een S. D. A. P.er moet nooit goedkeuren, wat een andere partij doet. Dies riep hij uit„Met woorden, maar niet met daden." Wethouder Wibaut zette hem echter terecht met de woorden „Neen, neen, mjjnheer Gulden, niet alleen met woor den". En Wibaut kan het weten. Hij immers is in Amsterdam belast |met de zorg voor de volkshuisvesting. Zijn verklaring is dan ook een onver dacht en welverdiend pluimpje voor onze regeering. V Amsterdamsche cijfers. Amsterdam is in de laatste vijfentwintig jaar heel wat veranderd. Wie er van houdt in overzichten van vroeger en nu te neuzen en die dan ver gelijkt merkt het al gauw. De bevolking wies aan van 446657 tot 644073. Zoo ongeveer met 50 pCt. dus. Het aantal huwelijken klom zelfs nog sterker. Tegen 3104 in 1893 werden er 5269 gesloten in 1918. Dus zal ook het aantal geboorten met 50 a 60 pCt. zijn toegenomen, merkt ge op? Helaas, het aantal geboorten vermeer derde niet, het verminderde zelfs. In 1893 werden er 14632 kinderen geboren. En in 1918 maar 13681. Hoewel er 200.000 menschen meer zijn in Amsterdam, hoe wel het aantal huwelijken klom met ruim 2000 verminderden de geboorten. Ook in ons land woekert de schande lijke zonde der kinderbeperking dus voort. Moge God ons volk terugvoeren door de werking Zijns Geestes tot de wet en de getuigenis. Alléén op dien weg is er beterschap te verwachten. Merkwaardig zijn ook de cijfers, die betrekking hebben op het aantal ambte naren en werklieden in dienst der ge meente. In 1893 waren het er 6035, eu 1 Januari 1918 bedroeg het getal 16275. Met hun gezinnen een flinke provincie stad op zichzelve 1 Aan salarissen werd ruim 22 millioen uitgekeerd. Cijfers om van te duizelen. Dat er voor een huishouding als die van Amsterdam heel wat noodig is, spreekt vanzelf. In 1918 werd er ruim 87 millioen gulden uitgegeven. Jammer is het, dat de schuld gestegen is tot 183 millioen. Dat is niet de goede manier van huishouden. Gelukkig dat de meeste huismoeders in Nederland het beter kunnen. omdat hij wist, dat hij een-goeden in borst had. „Het spijt me zoo, Waanders", zei hij, eenvoudig en oprecht, „dat je je zoo van ons afkeert. Kun je het nu heele- maal niet meer bij ons vinden Ik geloof, dat je op den verkeerden weg bentdat kan nooit goed afloopen. Jan, keer nog terug kom weer bij ons Een oogenblik vlamde ergernis uit Jan's oogen, zoo als een verloren zoon te worden toegesproken; 't volgende oogen blik veranderde de uitdrukking van zijn gelaat. 'k Ben het heelemaal niet met je eons, Van Donk, maar tochjij bent een eerlijke kereljij zoekt me nog opjij bent de eenigedie andere, je moest eéns zien, hoe ze me aankijkenzoo ongeveer of ik de slechtheid in persoon ben. Maar al meen je het ook goed, er kan toch niets van komen. Ik weet wat ik gedaan hebde gevolgen liggen voor mijn rekening." „Nou,' adjuus dan, Waanders ik hoop dat je nog es tot andere gedachten mag komen." Zoo scheidden ze. „Da's tenminste geen Farizeeër", over RATEL-RANTSOENEERING. In de Tweede Kamer wordt bij de algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting de nationale tijd als volgt verdeeld onder de verschillende clubs Roomsch-Katholieken5 uur Sociaal-Democraten4 Anti-Revolutionairen3 Christelijk-Historischen U/i Neutrale Partij l'/a Unie-LiberalenU/a Vrijzinnig-Democraten U/g Vrij-LiberalenU/3 Revolutionaire ClubU/a Christen-Democraten SU Christen-Democraat 3/t Plattelands Partij SU De communisten waren er alleen tegen. DE OORLOGSWINSTBELASTING. Met 25 tegen 13 stemmen heeft de Tweede Kamer een voorstel De Geer aangenomen, om de behandeling van het wetsontwerp tot intrekking van de oor logswinstbelasting te schorsen tot de behandeling van het wetsontwerp be treffende de vermogensaanwasbelasting. MILITAIRE COMMIEZEN. Met ingang van 1 Januari zal het corps militaire commiezen worden opgeheven. Mocht de toestand aan de grens dit noodig maken, dan zal men gebruik ma ken van hulpcommiezen op daggeld. TEGEN DE DUURTE. De verbruikersbond te Nijmegen doet niet alleen Amerikaansche schoenen in voeren, doch laat tevens repareeren door reparateurs, door hun aangesteld. De prijzen van zolen en hakken zijn f3 voor heeren en f 2 50 voor dames, terwijl deze prijzen binnenkort zelfs 25 cent lager zullen worden Igesteld. De door den Bond aangestelde schoenmakers en de leden van den Bond kunnen eerste kwaliteit coupon zoolleer a f3 per pond bestellen. Bij den winkelier, door den Bond aan gewezen, is o.m. gesmolten rundvet voor 96 cent per pond verkrijgbaar, en verder koffie f 1.02 en thee f 1,07 per pond, cacao f2,25 per K.G., Amerikaansch vet spek f0,92 per pond, volvette kaas f 0,72 per pond, benevens meer artikelen tegen lage prijzen. Bij een groeutenhandelaar zijn even eens tegen lagere prijzen dan bij andere handelaren groenten en fruit verkrijgbaar, bijv. goudreinetten tegen 18 cent per K.G. thuisbezorgd. Voor visch geldt dit eveneens. Baggelaarturf wordt verstrekt tegen f 17 per 1000 Kg. franco thuis- Ook zijn er barbiers, die billijk scheren. De Bond heeft verschillende commis sies voor levensmiddelen. FOEI HOE „KAPITALISTISCH"! Roode straten in rood Zaandam. B. en W. van Zaandam hebben volgens het „Volk" besloten, aan zes nieuwe straten de namen te geven vanII. Gerhard, Alb. Halm, P. L. Tak, Willem Bax, Cor- nelie Huijgens en H. Spiekman. EEN UITSTEKEND VOORBEELD. De Raad van Abbekerk (N.-H besloot tot meerdere handhaving der Zondags wet, nl. door te verbieden veldarbeid, bakkerswerk (waaronder ook venlen). De rijkspolitie zal worden in kennis gesteld met dit besluit, waarvan de Raad stipte naleving eischt 1 Een flink besluit 1 En dat nog wel in Noord Holland boven het IJ DE ONHOFFELIJKE BOER. Teunis-boer, niet erg op de hoogte van zijn tijd (of wel?) en van de oude tijden ook al niet, foeterde tegen de verkiesbaarheid van vrouwen in den raad „Nou hangt je tegenwoordig altoos het zwaard van damesklets boven je hoofd". De man bedoelde natuurlijk het zwaard van Damocles, welke uitdrukking men bezigt, om een gevaar te kennen te geven. peinsde Jan Waanders. „Wat bekrom pen ook, net als de rest, maar toch een eerlijke vent." HOOFDSTUK XIII. Jo Vlietstra keek door het spionnetje Willem na. Willem was haar tweeling broer. Hoe die twee aan elkaar hingen. Nu kwam dat weer zoo ondubbelzinnig uit. Nam ze nu niet al sinds zes weken de plaats in van Willem's vrouw, haar aardig, maar zoo zwak schoonzusje, Lien En de kleine Dolf kon zeker geen beter plaatsvervangster voor z;ijn moeke ge- wenscht hebben, dan tante Jo bleek. 't Was al sukkelen geweest, den heelen winter. Maar ze had het op de been gehouden, Wims dapper vrouwtje. Tot ze het opgeven moést. Wat 'n beproeving voor Willem. Hoe leefde Jo met hem mee 1 En toen de dokter had geraden, dat Lien eens een maand of wat een rustkuur moest volgen, liefst" in Gelderland, in een ge zonde en rustige omgeving, toen had zij dadelijk aangeboden, zoolang bij Wimin te kómen, tot Lien weer, opgesterkt naar allen hoopten en de dokter stellig verzekerde, haar plaats kon innemen. Onder bloedverwanten... Geknipt uit een artikel in de „Tri bune", het bekende bolsjewistisch blad „Tal van voorbeelden zijn op te noe men, waaruit blijkt, dat de S.D.A.P. in Friesland zelfs niets gedaan heeft. Laat ik slechts aanhalen, welke toestanden nog bestaan in een gemeente als Engwir- den met een sociaal-democratische raads- meerderheid, een sociaal-democratische burgemeester en lest besteen sociaal democratische dominé. De burgemees ter heeft evenwel z'n baantje met 'n meer loonende betrekking verwisseld Hij is voorzitter van den Raad van Arbeid ge worden. Gedurende twee jaren heeft die bur gemeester aan het hoofd van deze ge meente gestaan, maar in zijn afscheids rede verklaarde hij, „dat hij weinig in het belang van de gemeente heeft kun nen doen." Niet alleen dat de loonen van de gemeente-werklieden allertreurigst zijn, in de raadsvergadering van Dinsdag 30 September j.l. worden deze verhoogd van f 16 op f 20 d.w.z. dat tot 1 October 1919 de werklieden van een gemeente met een sociaal democratische burgemees ter „verdienden" f 16 per week. Ook de woningtoestand in deze gemeente is ellendig, Krotten met een muurhoogte van maar 2 meter, komen er genoeg voor. Ze bestaan uit slechts één kamer waarin alles moet geschieden, koken, eten en slapen. De bedsteden bestaan in den regel uit t\^ee verdiepingen. De ééne gelijk vloers waar de kinderen slapen, de an deren 60 a 70 c.M. hooger waar 't echt paar slaapt. Voorts geeft een ladder toegang tot den zolder, die slechts met dakpannen van de buitenlucht is afge-. scheiden. Door de reten giert de wind en bij regenachtig weer lekt het overal. Bij dit alles komt nog dat het 's winters meermalen gebeurt, dat ze gedeeltelijk in het water staan, en het pad dat naar de woning leidt is overstroomd. Zelfs is er een geval op te. noemen, dat een bewoner door middel van een oude boot „verbinding" met de „vaste wal" moest houden." Commentaar overbodig. TER NEUZEN, 28 October 1919. Zeeuwseh-Vlaanderen vooruit! Voor eenige dagen konden we in ons blad meedeelen, dat er pogingen in 't Zes weken was Lien nu in Gelderland do berichten luidden zeer bemoedigend. Willem had het weten te schikken, dat hij er eens een daagje kon uitbreken. Zijn timmermanszaak bloeide en eischte hem bijna geheel op maar op zijn mees terknecht kon hij rekenen, en zoo was het mogelijk, dat hij zijn vrouw weer eens zou gaan opzoeken. En kleine Dolf mocht voor de eerste maal meede dokter had er geen bezwaar tegen ge maakt. Ze keek Willem door het spionnetje na. Wat verheugde ze er zich in, dat Lien nu weer zoo ver was. Hoe par mantig stapte het driejarig Dolfje naast pa voort. Hij keek juist om en wuifde en knikte ze sloegen den hoek om. Hé, wat leeg was het nu in huis. Het dagmeisje had ze maar voor een paar daagjes vacantie gegeven. Ze zou nog tot iien avond blijven, en dan ging ze, tot Willem terugkwam, naar vader en moeder. s Wat was het nu stilDe eenzaamheid luisterde in alle hoeken. Kleine Dolf scheen alle gezelligheid meegenomen te hebben. Ziju leutig gebabbel, hoe miste ze het. (Wordt vervolgd). 4 ii/^xr-NTTT'TvitPVTrr d;; f i t z. naw A rio ma a nrlon Fmnrn npr nost voor Nederland f 1.25. DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1