Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 187. Zaterdag 25 October 1919. 2e Jaargang. Uit de Schrift. Uit liet Buitenland. Uit liet Binnenland. Uit de Provincie. Gemeenteraad van Axel. Z) a uoNNRMF.NT Rii hezors-iner fl. 15 ner drie maanden. Franco per post voor Nederland f l.2o. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te 1 e r N e 11 z e n. Alle stukken de redactie en administratie van -dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.2o. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels f 0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag lo /o- Inzending Van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen by den drukker I). H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. OPEN VENSTERS. Welk een' droevig beeld, dat Daniël 6 ons biedt. Een beeld zoowel van de hoogmoed als van de boosheid van het menschelijk hart. Wij kennen de geschie denis van Darius den koning der Meden. Daartoe bewogen door een vleiende hof kliek „laat hij het besluit uitvaardigen, dat niemand ii* dertig dagen een verzoek mag doen aan eenig God of mensch be halve aan hem, den machtigen Koning. Hoe streelde zulk een besluit het hoog moedige hart. Welk een gedachte dertig dagen lang boven alle menSchelijke en goddelijke macht verheven te zijn. Nog verder te gaan dan hetGij zult als God wezen. Wij weten, wat de aanleiding was tot het uitvaardigen van dit gebod. De staats man Daniël overtrof door zijn voortreffe- lijken geest verre alle vorsten en stad houders, die over het rijk van Darius heerschappij voerden. Vandaar dat de Koning er aan dacht hem te stellen over zijn gausche Koninkrijk. Natuurlijk lokte zulk een voornemen de naijver uit van Perzië's grooten. Vooral omdat het hier betrof een vreem deling en dan nog wel een verachte Jood. Elke gelegenheid om Daniël van misdaad of vergrijp te betichten zullen zij gaarne aangrijpen, maar al hun pogingen blijven zonder gevolg. Het uiterlijke leven van dezen hooggeplaatste is onberispelijk. En zij moeten tot de conclusie komen, dat zij geen aanklacht tegen hem kunnen indienen, tenzij dan op het stuk van Daniels geloofsleven. Verrassende uitspraak. Hoe teekenend voor de trouw van Daniëls karakter. Is hij in het staatsleven stipt eerlijk en rechtvaardig, in zijn geloofsleven is hij even nauwgezet. De stadhouders en oversten, zij weten het, dat hij nimmer iets zal doen, wat tegen de wet zijns Gods indruischt. Op dit punt is hij onverzettelijk. En vandaar dat zij deze gelegenheid met beide han den aangrijpen, om hein zoo ten val te brengen. Speculeerend op de ijdelheid van den vorst, doen zij het bekende voor stel en zien dra hun pogingen met goeden uitslag bekroond. Daniël hoort spoedig wat geschied is. Hij weet welke straf op de overtreding gesteld is de leeuwenkuil. Wat doet hij nu Wij lezen, dat hij in zijn paleis een opperzaal had. Daarin bevonden zich open vensters, die naar het Westen, waar Jeruzalem lag, uitzicht gaven. Zijn ge woonte was daar driemaal daags neder te knielen om te bidden. Openlijk, zicht baar voor ieder die 't zien wilde. Knielde hij daar nu weer, dan was zijn lot beslist. Men zou hem ongetwijfeld bespieden. Wat was nu gemakkelijker (velen zullen zeggen verstandiger) geweest, dan die zaal te vermijden en ergens anders zijn gebed op te zenden. De plaats, waar men bidt, doet toch niet af of toe? Alles waar, maar hier zou zulk een daad niets anders geweest zijn dan verloochening van zijn beginsel. Dan vreeze voor men- sclien meer dan voor God. Evenals later een Luther heeft hij gehandeld in het bewustzijnIk kan niet anders, God helpe mij. En Daniël heeft gebeden in de opperzaal met de opene vensters. In velerlei opzicht gelijkt de tijd van Daniël op de onze. Wat een afkeer van het gebed tot den Allerhoogste. Niet zoozeer nog, omdat men den mensch wil vergoden, als wel omdat men in 't geheel niet meer met «God rekening wil houden. Velen hebben in deze dagen voorgoed mot Hem afgerekend. Eenige weken geleden werd op voorstel van de Com munisten en met steun van Socialisten en enkele andexen, hot gebed in de raadsvergadering der hoofdstad afge schaft. Op het terrein van het publieke leven heeft men niet langer den zegen van den Almachtige van noode. Wat men in de binnenkamer wil doen. zij voorhands aan ieders vrijheid overge laten. Voorhands. Want 't zou wel eens an ders kunnen worden. Dit zou wel eens het begin kunnen zijn van een bestrijding van alle religie. De macht die spreekt Laat ons zijne banden van ons werpen en zijn touwen verscheuren, rust niet. Zij kan niet rusten, vóór zij haar uiterste consequentie bereikt heeft. Wat zullen wij doen Ons terugtrekken De binnen kamer opzoeken. Nimmer. Daniëls voor beeld zij het onze. Getrquwbeid wordt van ons gevraagd ook in het openbare leven. „Wie Mij belijden zal voor de menschen, dien zal ook Ik belijden" sprak Christus. Daaraan gedachtig, en gedreven door heilige geloofsbezieling, ga ons protest uit tegen een wereld die wegzinkt in de duisternis van het ongeloof. Meer den naam van onzen God beleden op alle terrein des levens. En bovenal naar Daniëls voorbeeld, open vensters, opdat de wereld wete, wat zij aan u heeft. J. R. Gonis. Al te krachtig. De stad Trier heeft, om tegemoet le komen aan de moeilijkheden wegens de aardappelschaarschte, een krachtig en eigenaardig middel van gemeentelijke autonomie toegepast, teneinde zichzelf te helpen, met vermijding van allen rompslomp van hooger hand. Met automobielen, waarin hadden plaats genomen vertegenwoordigers van de stad Trier en van den districts-com- missaris, voorts twintig met dienstrevol vers gewapende gendarmen, zeven po litieagenten en dertig leiders van vak- vereenigingen, werd het naburige dorp Ueinsfeld overrompeld. Zoo het dorp niet dadelijk de gevraagde hoeveelheid aard appelen beschikbaar stelde, /.ouden ze met geweld worden gehaald. Het schijnt daarbij tot handtastelijkheden te zijn gekomen, waarbij een oude man werd doodgeschoten en verscheidene personen gewond werden. De bevolking van Amerika. In een beschouwing over het vreem delingenvraagstuk in de Vereeuigde Sta ten, geeft de correspondent van de „Ti mes" te Washington eenige cijfers be treffende de tegenwoordige bevolking van de l^iic, die thans meer dan 100 millioen inwoners telt. Hoewel ^sinds 1914 geen immigratie in Amerika meer heeft plaats gehad, bevinden zich daar thans 32.234.382 per sonen van vreemden oorsprong,13.345.543 personen, die buiten Amerika zijn ge boren, 12.916.311 met beide ouders in het buitenland geboren en 5.901.536 met èén der ouders buiten Amerika geboren. Verder wonen in Amerika thans onge veer 11 millioen negers, en nog een aantal personen, die hoewel in de Vereeuigde Staten zijn geboren, zich echter nog niet de Amerikaansche denk beelden hebben eigen gemaakt. BOUW HOUTEN HUIZEN. Naar wij vernemen, zendt de Regee ring een deskundige naar Engeland, om een onderzoek in te stellen naar en een rapport uit te brengen over den bouw van houten woningen. VERHOOGING DER TELËGRAAFTARIEVEN. Naar het „Hbld." vernam, zal binnen kort een Koninklijk besluit verschijnen, waarbij de telegraaftarieven opnieuw belangrijk zullen worden verhoogd. DE VERMOGENS- AANWASBELASTING. De Haagsche correspondent van de „Tel." deelt mede dat het afdeelingson derzoek in de Kamer betreffende het onderwerp vermogenaanwasbelasting en van het onderwerp-Marchant inzake de zoogenaamde heffing-ineens, heeft aan getoond, dat de meerderheid der Kamer voorstander is van een flinke vermogens heffing, teneinde zoodoende een aanzien lijk deel der crisisschuld te kunnen af lóssen. Tegen den vorm waarin Minis ter de Vries die heffing heeft voorge steld, bestaan echter ernstige bezwaren Algemeen wordt verwacht, dat de Mi nister het Wetsontwerp zal wijzigen en dat het zal kómen tot een compromis tusschen het ontwerp-De Vries en het ontwerp-Marchant. Het doel van beide ontwerpen, een aanzienlijke bate tq ha len van kapitaalbezit, zou zoodoende worden bereikt. GEDWONGEN LEENING. Er is ingediend een wetsontwerp tot het aaneaan van een 5 pet. leening van 450 millioen gulden. Zij, die in de ver mogensbelasting naar een vermogen van 125.000 of meer zijn. ingeslagen, en de binnen het Rijk wonende natuurlijke per sonen, die zijn aangeslagen in de in komstenbelasting naar een belastbaar inkomen van f 10,000 of meer, zijn ver plicht, in de leening deel te nemen. EEN WETSONTWERP TEGEN DE DUURTE. In een Dinsdagavond te Vlissingen gehouden openbare vergadering van mid denstanders deelde de heer L). C. Nou- wens, rijksmiddenstandsadviseur uit Til burg, mee, dat binnenkort de indiening van een wetsontwerp ter bestrijding der duurte kan worden tegemoet gezien. DE TABAKSBELASTING. Volgens de „Vakbeweging" wordt door de komende tabaksbelasting, welke U20 millioen kan opbrengen, op een produc tie van 600 millioen sigaren per jaar el ke sigaar ongeveer 3J/3 cent duurder, ook de minste soorten. TER NEUZEN, 24 October 1919. Op de a. s. Maandag 's namid dags te 2 uur te houden Openbare ver gadering van de Gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behande ling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B' eu W. om afwij zend te beschikken op het adres van D. J. Minnik e.a. om intrekking van liet raadsbesluit waarbij# an de Industriee- le Mij gedeeltelijk ontheffing wordt ver leend van de art. 4 en 5 der concessie voorwaarden. 4. Idem om het adres van But voor kennisgeving aan te nemen. 5. Idem om op verzoek der Industr. Mij de tarieven te verhoogen. 6. Idem tot uitgifte van grond in erf pacht aan de bouwvereeniging „Werk- mansbelang". 7. Idem tot vaststellen van een bouw plan. 8. Idem tot het nemen van een voor- loopig besluit tot onteigening van gron den toebehoyrende aan Domeinen, waar op reeds woningen van „Werkmansbe- lang" zijn gebouw of nog gebouwd zul len worden, 9. Stemmen over art. 3 sub 2 der verordening regelende de uitbetaling van jaarwedden aan de onderwijzers en daar na eindstemming over de verordening. 10. Voorstel B. en W. inzake aanvra gen ontheffingen schoolgeld. 11. Idem om P. Meeuwsen vergunning te verleenen een riool te leggen in ge meentegrond. 12. Idem om afwijzend te beschikken op het verzoek van de N. V. Lak en Nikkelinrichting tot aankoop van grond. 13. Idem tot aankoopen van een ruim- machine voor het ledigen der privaat- pulten. 14. Bouwen noodwoningen Woensdag werd alhier ten verzoe ke van de familie Van de Velde, ver kocht een heerenhuis met toebehooren, zijgebouw, opstal en tuin, staande Hee- rengracht 11. Koopei werd de heer A. Spruitenburg arts alhier voor f22.200. In een op Woensdag gehouden vergadering van belangstellenden werd in beginsel' besloten tot het oprichten van eene N. V. Fabriek voor houtbe werking „Zeeuvvsch Vlaanderen". Eene Commissie bestaande uit de heeren J. J. de Jager, R. E. G. Nolson, G. F. P. v. d. Fe ijl, II. de Meijer, G. Meertens te Ter Neuzen J. M. Oggel en A. W. Kruisse te Axel werden benoemd tot het onderwerpen van Statuten en voor de verdere regeling- Door de recherche stoomboot En- Avant 2 is Woensdagnacht op de Wes ter-Schelde aangehouden de beurtschip per F. van Breskens, komendei van Rot terdaui, die een groote hoeveelheid kaas vervoerde. De schipper is in arrest gesteld. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Hoek (dorp) wéftl benoemd de Heer M. A. de Looff te Kamperland. Er wa; ren 25 sollicitanten. Men schrijft ons uit Axel Gistermiddag omstreeks 2'-/3 uur ont stond brand in de vlasfabriek van de heeren de Waele te Koewacht. In den tijd van een half uur stond de fabriek inet. de daar naast staande schuur en de daarbij gelegen hoopen in lichte laaie. Al het werkvolk kon zich bijtijds naar buiten begeven. De fabriek brandde ge heel uit, de.schuur is tot den grond af gebrand. Er was veel bewerkt vlas in de ge bouwen opgeslagen, zoodat de schade enorm is. De gebouwen waren verzekerd. Men noemt als oorzaak van het ont staan van den brand het warmloopen van een as der zwingelmolens. De brandspuit van Koewacht was op het terrein aanwezig. Deze was echter in geen 17 jaar gebruikt, nadere uiteen zetting hierover is dus onnoodig. Het afbranden dezer fabriek is een ware ramp voor Koewacht. Ruim 60 menschen zijn thans plotseling zonder werk. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Koewacht bij den landbou wer N. van Hove en vet varken van ongeveer 200 Kg. gestolen en geslacht op het erf. Alleen de ingewanden en afval had men achtergelaten, zo ider dat verder eenig spoor van de dieven was aan te wijzen. 'Aardenburg. DoordeGeref. Vereeni- ging voor Evangelisatie alhier welke des Zondags godsdienstoefeningen houdt, is wegens uitbreiding van haar ledental een ander gebouw aangekocht, hetwelk voor genoemd doel zal worden ingericht daar het bestaande te klein is. Op initiatief van den heer A, Cats- man alhier, is opgericht een Christelijke leesbibliotheek welke ten doel hooft ook op deze wijze de Christelijke beginselen ingang te doen vinden. Van verschillen de personen zoowel in als buiten deze gemeente ontving het bestuur reeds en kele goede boeken, terwijl verwacht wordt dat nog velen hun bibliotheek eens zullen nazien of zij misschien niet een paar boeken of tijdschriften voor dat doel willen afstaan, en deze 'dan willen opzenden aan het adres van A. Catsman- •v. Overbeeke. "Oostburg. De Unie Collecte bracht dit jaar op f 124,24 is'f4.minder dan het vorige jaar. Oostburg. Geregeld komen hier club jes Duitschers aan uit Frankrijk. Zoo waren er in de afgeloopen week weer een 25. Men kan het hen aanzien dat ze blij zijn, zich in Holland te bevinden. Zondagavond werd hier alweer een fiets gestolen. De dief reed in de rich ting van de Belgische grens en was niet meer te achterhalen. De politie stelt een onderzoek in. "Hoofdplaat. Door de kommiezen Abeen en Monde zijn Woensdagnacht in beslag genomen 7 biggei voerders zijn zoek Tot biievengaarder te Hoofdplaat is benoemd de lieer J. Rogies, le bode, in de plaats van mcj. T. Boes, die met pensioen gaat. Met de kermis is er Zondag op het gehucht Turkije bij IJzendijke lievig gevochten, 's Middags om 3 uur begon de twistmet knuppels gewapend werd er deerlijk op los getimmerd. -T- Bij kon. besluit van 16 dezer is, met ingang^ van 1 November, benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Sluis, P. D. Goetheer, thans commies der posterijen en telegrafie Naar de Br. Crt. verneemt zal bin nenkorten tijd te Breskens een aanvang worden gemaakt met den bouw van een suikerfabriek, alsmede van een 30 werk manswoningen. Te Middelburg is besloten tot de oprichtingeener konsumentenvereeniging Reeds zijn 250 leden toegetreden. Eigenaars, of ver weer een raad van beroep kiezen, waar van een Raadshcr voorzitter wordt. Bij dien raad kan elk verbruiker zijn klach ten indienen. Het gehalte der suikerbieten, aan gevoerd te Zierikzse, bedraagt 17 a 18 pCt., een enkele maal 19 pCt. Men schat de opbrengst op 30 a 35.000 K.G. per II A. Bedenktijd voor D s. J. B. Netelenbos. De classis Middelburg der Geref. Ker ken heeft op haar vergadering van Woensdag 22 October, de schorsing van Ds. J. B. Netelenbos, pred. der Geref. Kerk te Middelburg, geapprobeerd, hem tot Woensdag 19 November a.s. (dus vier weken) bedenktijd gegeven, ten einde hem op dien datum, ingeval hij niet herroept, uit zijn ambt te ontzetten. Te Goes wordt een duurtecommissie opgericht, waarin vier winkeliers en vier verbruikers zitten, die uit hun midden Zitting op Dinsdag 21 October 1919. Voorz.De edelachtbare heer L. J. den Hollander. 1. Mededeeling ingekomen stukken. Besloten wordt het verzoek om toe te treden tot het Werkloozenbesluit 1917, in te willigen. Een verzoek van de afd. Axel van „Mercurius" om in een lokaal der Openb. Lag. School een cursus in boekhouden, handelsrekeneli enz. te mogen houden, werd verwezen naar B. en W. Een adres om verlichting van den Armendijk vyerd voor kennisgeving aan genomen. 2. Verzoek van de Christelijke Pers vereeniging te Ter Neuzen, om de ge meentelijke publicaties ook in „Zeeuwsch- Vlaanderen" te plaatsen. De Vóorz. zegt, dat B. en W. voorstel len afwijzend te beschikken. Tot heden is nooit gepubliceerd buiten Axel. Als daarin verandering komt, dan moeten we straks ook in Zelandia adverteeren. Aanplakken en plaatsen in het plaatselijk blad van de advertenties is voldoende. De lieer Dieleman is het hiermee ab soluut niet eens. Afwijzend beschikken op grond va.n de veronderstelling, dat „Zelandia" straks met gelijk verzoek zal komen, gaat niet. „Zelandia" heeft nog niet gevraagd. En als li.et komt, welnu, dan adverteeren we ook daarin. Dat is recht en billijk. De bevolking wordt nu eenzijdig ingelicht. Vooral voor de buiten- menschen vindt spreker meerdere publi citeit wenschelijk. De Voorz. heeft in zeker opzicht er niets op tegen, dat in „Zeeuwsch-Vlaan deren" geadverteerd wordt. Maar dan ook in andere bladen. Dat zal enkele honderden guldens kosten. Adverteeren is zeer duur, en in dezen tijd is bezuini ging ten zeerste noodig. In den laatsten tijd is ook aangeplakt in de buitenwijken. De heer Dieleman: Wat kost het ons per jaar in 't locale bird? De Voorz.Dat weet ik niet. Maar daarmee hebben we een overeenkomst. We genieten aanmerkelijke reductie. De heer Dieleman is niet overtuigd. De heer v, d. Bilt is er tegen om de kosten, anders zou hij voorstemmen. De Voorz heeft ook geen andere be zwaren. Als straks echter 't Nieuwsblad, Baanbreker en Zelandia ook komen, wordt 't. te duur. Echter zouden we ons kunnen beperken tot de bladen, die aan deze zijde der Schelde worden gedrukt. De lieer v. Dixhoorn Niet de vraag waar een blad gedrukt wordt, maar waar het gelezen wordt moet beslissen. En dan is het aantal bijna zonder einde. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met op één na alge- meeue stemmen. Alleen de heer Diele man stemde tegen 3. Verzoek van het Hoofdbestuur van den Ned. Chr. Bond van Person, in Publ. Dienst om de loonsverhooging voor de gemeentewerklieden ook te geven aan de werklieden van de gasfabriek. De Voorz. zegt, dat deze kwestie straks bij de begiooting toch aan de orde komt. B en W. stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, en uit te spreken, dat de Raad het loon der werk lieden naar recht en billijkheid, met in achtneming van den duren tijd en 't zware werk dat verricht moet worden, zal bepalen, los van alle verzoeken en wenschen. Aldus aangenomen. 4. Verzoek van J. J. de Lozanne, om voor zijn woning een balcon te mogen plaatsen. Toegestaan. 5. De Voorz. deelt mee, dat inmiddels zijn binnengekomen de goedkeuring door Gedep. Staten van het kohier der school gelden en van het suppletoir kohier der Hoofdelijke Omslag. 6. Voorstel van B. en W. om de sa larissen der gemeentewerklieden vast te stellen op f900,ingaande 1 Juli j.l. De heer Dieleman wil 20 gld. per week geven, dus 1040 gld. per jaar. Daar is dan de 100 gld. voor het lantaarnop- steken bij. Dit jaar is er te wéinig loon Daniël 6 11.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1