Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 186. Woensdag 22 October 1919. 2e Jaargang. F E U 1 L i E T 0 N. Buitenlandsch Overzicht. llit liet Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Pers. JAN WAANDERS. 3 ABONNEMENT- Bii bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwscli-Vlaanderen te Ier Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge- zenden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswpstraat G2, Ter Neuzen. ABONNEMENT Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0.40. Elke regel, meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag zo- Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker Inzending I). H LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. V Waar het halen In September vloeiden de Rijksmidde len weer ruim. Er kwam ruim negen millioen méér in dan in de overeen komstige maand van 1018. In totaal bedroeg de opbrengst een 30 millioen, of bijna 12 millioen meer dan de minister geraamd hau. Zooveel bracht vroeger éèn maand ongeveer op. Hoewel er dus 1111 méér inkwam, wat vóór den oorlog de opbrengst der be lastingen was, hoewel de staatsinkomsten steeds stijgen, wordt töch de schuld telkens grooter. 't Is er mee, als met een oppassend huisvader, die z'n best doet meer voor z'n gezin te verdienen, 't Gelukt hem, maar.... z'n verkwistende huisvrouw „kan de meerdere verdienste wel aan. Ze maakt toch nog schulden. Zoo gaat 't met den staat. En waarlijk met den onze niet alleen, 't Schijnt wel, dat men royaler is ge- woiden, nu er zooveel méér geld al heeft 't een deel van z'n waarde dan ook ingeboet door de handen glijdt. Wat regiering ziet nu op een slordige millioen 1 Een millioentje maar I Men geeft er bijtjjientallen gelijk uit. In Berlijn geeft 'min 22 millioen mark uit, om de woning van den socialistischen riikspresident Ebert wat „op te knappen. Of die proletariër ook een mooi huis zal krijgen Het geld uit te geven is dus geen kunst. Mocht onze regeering al te eeniger tijd geen weg meer weten met de haar toe- stroomende rijksdaalders, dan late ze Troelstra maar even de baas spelen. Hij en zijn vriendjes zullen dan wel even aan de Duitsche „kameraden" vragen, hoe te doen. Of misschien hebben de heeren de plannen ai klaar. Er wordt wel eens meer een huid verkocht, alvorens de beer is geschoten En in November hoorden we van zoo rare vergissingen. Voorloopig echter weet de regeering, voortgestuwd door de Kamer er nog wel weg mee. Onze schuldenlast groeit steeds aan De uitgaven overtreffen verre de in komsten. Wel roept men overal„bezuinigen'. Maar in de praclijk komt er niet van. Geen mensch en geen staat wil be ginnen Of het moest dan misschien Engeland zijn Daar peinst men in allen ernst over sterke beperking van leger en vloot. Men ziet er in, dat zooals 't nu gaat, het niet langer kan. Moge het er in Engeland toe komen. Envinde het navolging Oók in Nederland, waar de militairis- tische slokop nog elk jaar meerdere millioenen verslindt. Laat de Kamer straks bij de Begroo tingen van Oorlog en Marine jiaar taak, de uitgaven terdege controleeren weer eens opvatten, 't Scheen de laatste jaren wel, of de Kamer zich tot taak stelde, om de ministers tot telkens meerdere en grootere uitgaven te dwingen. Beginne van Engeland de victorie En hoore Nederland onder de eerste navolgers 39) Z ELAND IA. HOOFDSTUK XII. Het had een heel „scène" gegeven tusschen Jan Waanders en zijn vader, toen het dezen bekend werd, dat zijn zoon zich geheel en al aan de Kerk ging onttrekken. Juist, zooals mama had ge vreesd. Wat moesten de menschen er niet van zeggen 1 Waanders Sr., die in zoo veel vereenigingen zat, die zoo'n „hervorragende" figuur was, die voor zitter was van deze, en secretaris eener andere organisatie; de man, die „voor ging" in dankzegging of gebed op zoovele bijeenkomsten, die nog pas op de „gros lijst" stond voor ouderling, hoe zou hij in de achting dalen, hoe zou het hem schaden! Maar Jan was niet te bewegenhij wilde nu zijn eigen gang gaanhij had er genoeg van aan den leiband te loopen. Hij was wel in staat zelstandig een oor V Eigen schuld. In „Cijfers en Feiten" lezen we „In Amsterdam zijn sociaal-democrati sche Wethouders met bestuursverant- woordelijkheid belast. Daar wordt het doen van een liooger bod door ..liet Volk" zeer kwalijk genomen, ook al moet erkend, dat de loonen der gemeente werklieden te laag zijn." Maar in de Kamer staat men niet te genover sociaal-democratische Ministers Di'uir kunnen de Heeren Days c.s. met amendementen, die millioen kosten, kwis tig strooien. Daar kunnen zij ook tm genoverhet Rijkspersoneel veel „royaler" doen dan in Amsterdam tegenover de gemeente-werklieden. Daar behoeven ze zich om linancieelen noch technische moeilijkheden te bekommeren. Daar kunnen zij alleen op kiezersvangst uit gaan. Ze meenen althans, dat zij dit onge straft kunnen doen. Maar het zal zich wreken. Zooals de sociaal-democratische tactiek zich ook reeds in de gemeenteraden be gint te wreken. De heeren durven bijna nergens een portefeuille als Wethouder voor sociale zaken te aanvaarden. Het heeft groote moeite gekost, om den heer Drees in Den Haag daartoe te bewegen. Maar in Amsterdam, Utrecht en elders lieten zij deze portefeuille gaarne aan Recht sche mannen over. Zij vreezen voor teleurstelling. 01 juister, zij vreezen dat de Wijnkooperi anen hun'oude rol zullen overnemen. De S. D. A. P. is na een bestaan van 25 jaren reeds in schier onoplosbare moeilijkheden gewikkeld. Vooral door eigen schuld. deel te vellen over wat hem paste, en, in ieder geval, in conscientie-zaken wou hij geen dwang dulden. De plotselinge ernst, die vader Waan ders nu ging toekennen aan zaken, waar aan hij voorheen zoo bitter weinig aan dacht had geschonken, moest op Jan wel een vreemden indruk maken. Nim mer had hij met zijn zoon (gesproken over deze dingen. Alles ging immers goed Tot de crisis gekomen was(een crisis, waarvan hij het komen zelfs niet had vermoed, omdat hij geestelijk langs zijn zoon had heengeleefd Eu mama, ach, wat vond ze het naar Al die tooneelen, die praatjes! Waarom was alles niet gebleven, zooals 't was Wat had Jan daar nu aan? Je hoefde het toch niet zóó nauw te nemen je kan daarom toch nog wel naar de kerk gaan Waarom liet-ie zich maar niet „aannemen"? Dan was toch alle moeite de wereld uit. Dominé's, die kon je niet tellen die namen dat allemaal zoo zwaar op nou dat was ze niet kwalijk te nemen, dat was zoo wat eisch, dat waren zo aan hun ambt verplichtTrouwens, alle maal waren ze ook weer niet zoo. Do- miné Deelman, bij wien zij indertijd, toen ze nog aan de „groote JKerk" hoorde, Het naderend ev 'e der Russische radenrepubliek P BERLIJN, 18 October. Volgens berich ten uit Russische bion zijn de aanvoer ders van het bolsjewistische leger lot de overtuiging gekomen, dat het sowjetbe- wind niet meer te Irouden is en doen zij pogingen om in aanraking te komen met anti-bolsjewistische gezinde kringen om door mede te werken aan den val der sowjutregeering hun eigen positie te redden. Succes met een hongerstaking. LONDEN, 17 October. (Reuter). De burgemeester van Dublin heeft vanavond aangekondigd, dat alle gevangen gezette Sinn Feiners morgen in vrijheid gesteld zullen worden. Deze gevangenen hadden geweigerd te eten. Vreeselijk wederzien. Te Neuenkirchen (Mecklenburg) ver heugde zich een ouderpaar op een groote boerenhofstede zeer over de teiugkomst van hun zoon uit Engelsche krijgsgevan genschap. In een nacht der vorige week kwam de beminde zoon werkelijk huis waarts. Hij ontdekte echter bij zijn thuis komst in den runderstal twee mannen, die bezig waren een geslachte koe zijns vaders de huid af te stroopon. Tusschen hem en de roovers ontstond een ver woed gevecht met het verschrikkelijk resultaatdat de vader den volgen den morgen liet, lijk van zijn zoon vond in den koeienstal, gewikkeld in de huid van het gestolen dier. Tegen de woeker. Naar Mc. Curdy meegedeeld heeft, zijn er in de enkele weken, dat de wet op de woekerwinsten in Engeland van kracht is 1350 vervolgingen ingesteld, die geleid hebben tot 1320 veroordeelingen. Het gezamenlijk bedrag aan boetes, die op gelegd zijn, beloopt 7060 pond sterling De Engelsche regeering heeft een aantal personen uitgenoodigd, om plannen over te leggen tot het bouwen van hou ten huizen. De Minister van gezondheid Dr. Addison wilde houten huizen niet in discrediet brengen. Hij zou blij zijn, als hij ze voor f 3000 zou kunnen krijgen en verwachtte aanbiedingen van men schen, die ze daarvoor konden leveren. De gemiddelde prijs, dien de Regeering thans betaalt voor de huizen die nog in aanbouw zijn, is f 8280. Deze huizen hebben dan een fundeering van beton voor f 8652 krijgt men er lichtleiding, verwarmingsleiding en waterleiding bij. AAN DE GRENS. Men leest in het „Maeseyker Week blad": Sedert eenige dagen wordt de brug weer streng bewaakt langs den Hollandschen kant. Een dertigtul sol daten zijn daar aangekomen en laten niemand meer door. Zelfs vertelt men, dat men daar een soort barricade heeft opgericht, om een mogelijken inval van het Belgisch leger te stuiten. Langs den kant van Maastricht schijnt liet toezicht nog scherper en liet getal Ilollundsclie soldaten nog grooter. Men vraagt zich af wat a! die maat regelen te beteckenen hebben en waar voor zij kunnen dienen. Laten wij hopen, dat al dat geharrewar spoedig een einde néme en dat wij-met otrze bnreh van de overkant weer spoedig op goeden voet geraken, lijk dat altijd is geweest en altijd had moeten blijven. Uit Veldwezelt meldt men aan hetzelf de blad onder het opschriftat wil dat alles zeggen o. m. Sedert den nacht van Woensdag op Donderdag der verleden week is de grens wederom afgezet dooi de Hollandsche soldaten, die op do groote wegen wachtposten ingericht hebben, verbonden met de kazerne bij middel van den telefoon en des nachts de baan met hout versperren. Het in- en uitgaan voor personen is ma-ar enkel toegelaten aan hen, die vpor/.ien zijn van een geregeld paspoort. Natuurlijk van Belgische zijde wordt ook oog in het zeil gehouden en doen de gendarmen meer dan ooit patrouilledienst aan de grens. BELGIË ZIET AF VAN ZIJN MINIMUM EISCI1EN. De „Nation Beige" heeft van iemand, die heel nabij de onderhandelingen in Parijs volgt, een schrijven ontvangen, waarin bevestigd wordt, dat de Belgische afgevaardigden niet vasthouden aan hun rninimum-eischen, in Augustus gesteld. De heer Segers schijnt, zoo zegt de schrijver, geen afbreking der onderhan delingen te vreezen. Zijn zorg schijnt te zijn in België terug te keeren niet met 'een diplomatieke overwinning, maar met economische voordeden, ook al zijn zij geringer dan door hem in Augustus werden ontwikkeld. Men zou namelijk afzien van de opening der Schelde in tijd van oorlog en elke militaire garantie, wat Limburg betreft. De heer Segers bepleit echter bij de Belgische Regeering en de Nederlandsche diplomaten een Nederlandsch Belgisch alliantie. Men brengt deze volte face van Segers in verband met zijn samen gaan op dezelfde kieslijst als van Cauwe laert. ONZE VAN GROENENDAEL. Het Hbl. besluit aldus een artikel over het beruchte Kamerlid „Groenendaeleiis" heet een zeker soort honden. Ze zijn mooi en zwart, maarBel gisch. Hebben wij er zoo een in onzen Hollandschen kennel DE ZEEUW SCHE SPOORWEG- -DIENST. Het lid der Tweede Kamer De Buisonjé heeft aan den minister van waterstaat de volgende vraag gericht Is het den minister bekend, dat zij, die in Zeeland en Zeeuwsch-\ laanderen wonen, belemmerd worden in het doen van zaken door do slechte spoor- en tramverbindingen met Zuid-llolland dat zij de Maandagbeurs te Rotterdam daardoor zeer moeilijk kunnen bezoeken, waarvan het gevolg is, dat zij naar de beurzen in Antwerpen, Gent en Brugge gaan Zoo ja, is de minister bereid zoodanige maatregelen te treffen, dat deze men. schen hun zaken gemakkelijker in ons land kunnen doen DE MUNITIE IN DE DEURLOO. Het Ned. Corr. Bureau verneemt, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken aan het gezantschap te Londen heeft opgedragen, de aandacht van de Britsche regeering te vestigen op het feit, dat een sleepboot en een lichter, die blijk baar belmoren tot de Britsche marine- reserve, zonder daarvoor vereischte vergunning der Nederlandsche regeering tg hebben, het Nedeilandsch gedeelte van de Schelde Hebben bevaren en in Nederlandsche wateren munitie over boord hebben gezet. DE NIEUWE MEESTER. In het „Geïllustreerd Volksblad dicht Anonymus, naar aanleiding van de af schaffing van het Raadsgebed te Amster dam De nieuwe Meeste r. Aan den Raad van Amsterdam Gij meent, het geeft geen pas, in zoo „verlichte" dagen Als de onze, bij uw werk Gods zegen nog te vragen, En, als ik wèl zie, hebt gij recht! Nu 't schrikk'iijst Ongeloof zóó driest kan triomfeeren, Zijt gij, bij 't Stadsbestuur, niet meer in dienst des Heeren, Maar werdt ge, o Raaddes Boozen [knecht had gecatechiseerd, wat J'n gemoedelijk man was dat nietoch ja, die gunde een jong mensch wel wat.Maar bij de Gereformeerden, ja, daar waren ze toch wel wat zwaar op de handtenminste velen. Want in hün kring van ken nissen waren ze toch werkelijk tamelijk ruim van opvattingen Dominé en ouderling waren nog een paar maal geweest; Waanders Sr. had gezorgd mee tegenwoordig te zijnhij had gemeend met dwang en harde woor den te zullen winnen; dominé, moest toch Weten, dat hij zijn gezag zou laten gelden 't Had alles een uitwerking gehad, van gansch tegenovergestelden aard, dan gehoopt werd. En Waanders Sr. kwam niet voor op de „dubbeltallen", toen nieuwe ouder lingen moesten gekozen worden. En hij had er zoo op gerekend. En op nog meerWant stond hij maar eenmaal op de lijst, dan, hij twijfelde er niet aan, zou hij wel gekozen zijn. En hem „am bieerde" zulk een post, wel. IIij behoorde niet juist tot degenen, die afkeerig waren van de vooraanzittingeu. En bovendien, nu, met het stelsel der verplichte af treding, moest het toch wel in 't oog loopen, als je nooit eens een kans kreeg. Nu kwam Jan's koppigheid schoone ver wachtingen doen vervliegen. Wie weet, wat ze er op de kerkeraadsvergadering van gemaakt hadden Jan werd een en ander niet onduidelijk te verstaan gegeven. En in zijn „op rechtheid" wekte het zijn ergernis te meer op. Ja, zóó ging hetEen jacht was het om baantjesWat 'n duffe at mosfeer. Eenige maanden bedenktijd kreeg Jan van den Korkera'ad. Maar hij verklaarde, daaraan geen behoefte te hebben. Ver zocht zelf, dat men hem maar officieel zou „loslaten" hij was immers toch niet voornemens terug te keeren. Zoo geschiedde. Tot groote ergernis van Waanders Sr. en mevrouw, werd, onder den stroom van officieele mede- deelingen aan het eind van den ochtend dienst aan de gemeente kond gedaan, dat „Jan Waanders, dooplid, de gemeen schap met Jde Gereformeerde kerk had verbroken." Jan's kerkgaan was nu weinig meer. Was het mooi weer, dan maakte hij een wandelingliet de weersgesteldheid zulks niet toe, dan musiceerde hij wat met enkele vrienden, of verdiepte zich in zijn lectuur. Het lied des Ouderdoms. Het „Friesch Dagblad" merkt op Eens was hij eeu der meest gevier de „Tachtigers". Zijn „Kleine Johannes" betooverde velen. Later werd hij wereldhervormer. „Walden" in 't Gooi, zou 't begin worden èeuer nieuwe maatschappij, waarvan hij de vader zou zijn Al zijn levenswerk zag hij afgebro ken. En thans is hij zoo ongeveer „ge strand", dr. Fred, van Eeden en woont, vergeten, te Wijk aan Zee. Hij voelt er zijn levensmislukking en gaf daaraan uiting in kreupelige strofen als deze: Melancholie, is wat ik zie of 't avond is of morgen. Al wat er blinkt Vergaat verzinkt, in een zwart meer van zorgen. Mijn werk miskend, mijn kracht ten end, mijn daden zonder werking, hier brengt geen raad geen bidden baat geen smeeken om versterking. Zoo iets wekt onwillekeurig mede lijden. Maar ook iets anders dan dat We denken aan een figuur als van den grooten heiden-apostel Paulus, die zeker meer nog van de smaad en de miskenning der menschen heeft te lijden gehad, dan Fred, van Eeden. Hij in zijn ouderdom spreekt anders: „Ik heb den goeden strijd gestre- Op eeu Zondag, na kerktijd 's ochtends, toen hij van een clubvergadering „Om de Kunst" huiswaarts keerde liep hij Van Donk togen 't lijf. Van Donk, zijn oude, maar eerlijke tegenstander van „Jonathan". Hij wou hem wel graag ontweken hebben, maar Van Donk kwam recht op hem aan. „Bonjour, Waanders!" Hij reikte liem de hand. die maar flauwtjes door dezen werd gedrukt. „Bonjour", antwoordde hij. Ze waren nooit zoo bijzonder bevriend geweest. W'fit moest die Van Donk toch „Ik loop een eindje met je mee op, als 'k magstelde Van Donk voor. „Och ja, waarom nietklonk het, weinig aanmoedigend. Van Donk [bemerkte het wel, maar liet toch niet los. „We zien je nooit meer op Jonathan, nam Van Donk zijn aanloop. „Nee, daar zie je me nooit meer," grinnikte Jan Waanders, met een boozen ironischen lach. (Wordt vervolgd). ZEEUWSCH-VLAANDEREN DOOR De verschijnselen, dat het met de Russi sche Sovjet-republiek ten einde loopt, ver meerderen thans in zulk een ernstige mate en beginnen zich zoo nadrukkelijk te ver- toonen, dat men met een ontknooping- van het Russische vraagstuk binnen afzienbaren tijd moet rekening houden. Het voornaamste feit is de bezetting van Peteisburg door' de troepen van generaal Joedenitsj, den bevelhebber van het Noord west Russische leger. Dit kan van beslissende beteekems zijn voor den binnenlandschen toestand der Sov iet-republiek. Vooral omdat dit succes met op zichzelt staat. Immers blijft ook Denikin oprukken naai Moskou en heeft deze reeds Orel be reikt, terwijl de anti-bolsjewistische troepen uit Toerkestan eveneens vorderingen maken en Oeralsk hebben bereikt. Alleen van het front van Koltsjak en van het Archangelfront vernemen wij niets. Nu maakt het uitblijven van bericht uit de buurt van de IJszee ook niet zooveel uit- Doch dat de bolsjewisten zich in het Oeral-gebied nog zoo staande houden, is iets, dat bij een beoordeeling van den algemeenen toestand in Oud-Rusland niet vergeten mag worden. Van grooter beteekenis dan de militaire successen van Denikin en Joedenits, doch daarmede ongetwijfeld nauw samenhangend, zijn de berichten over den gespannen toestand in Moskou, van de boeren-opstanden achter het bolsjewistische front en vooral over de demoralisatie in 't bolsjewistische leger, ten gevolgen, waarvan, volgens 't legerbericht van Joedenitsj, niet meer de geringste sa menhang in de operaties de roode troepen heerscht. De conclusie van de „Vossisclie", dat Renin en zijn vrienden op een kruitvat zitten, waarvan de lont al een heel eind is opge brand, schijnt men op het oogenblik zonder bedenking te kunnen aanvaarden.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1