Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-l/laanderen. No. 185. Zaterdag 18 October 1919. 2e Jaargang. l)e Invaliditeitswet. Uit het Binnenland. Uit de Provincie, Gemeenteraad van Ter Neuzen. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels /'0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag lö%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. II. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. ui. Alvorens over premiön en loonklasse eenige nadere mededeelingen te doen, moet eerst nog omtrent bet bewaren van de rentekaarten een enkele opmer king worden gemaakt. Art. 265 schrijft voor, dat elke arbeider verplicht is zijn rentekaart zelf te be waren, indien hij haar niet tegen bewijs in bewaring geeft aan den werkgever. Art. 271 bepaalt dat de werkgever de kaart van een arbeider, wiens loon geheel bestaat in verstrekking in natura, moet bewaren. Art. 270 schrijft voor dat de arbeider, die niet voor ten minste al de werkdagen van een kalenderweek jegens zijn werk gever verbonden is, gedurende den werktijd zijn rentekaart bij zich moet hebben. Art. 268 vermeldt dat als de arbeider geen rentekaart bij de uitbetaling van het loon overlegt (wanneer hij die kaart tenminste al niet in bewaring heeft gegeven aau den werkgever), do werk gever geen loon behoort uit te betalen. En volgens art. 266 zijn zoowel arbei der als werkgever verplicht de rente kaart op vordering van bevoegde per sonen van den Raad van Arbeid te vertoonen. Deze personen kunnen tegen bewijs de rentekaart behouden. Wordt die kaart binnen 3 dagen niet terug gegeven, dan wordt zij geacht te zijn ingeleverd en wordt een nieuwe kaart uitgereikt. Aangeraden wordt alle arbeiders die vast werk hebben voor een week of langer hun kaart tegen bewijs aan den werkgever in bewaring geven en dat de overige arbeiders hun kaart steeds bij zich hebben. Mocht een arbeider overlijden, dan moet de echtgenoot of verwanten de rentekaart opzenden naar den Raad van Arbeid, waaronder hij thuis behoorde met de mededeeling dat de arbeider overleden is. Op de postkantoren worden enveloppen voor verzending verstrekt. En nu tot de loonklassen overgaande, zij meegedeeld, dat de wet 5 loonklassen kent, waarvan de grenzen zijn Ie loonklasse beneden de f240. lie f240.tot beneden f400. Ule „400.- „600.-. IVe „600.- „900.-. Ve 900.of hooger. Ware het mogelijk steeds voor ieder arbeider te kunnen zeggen „hij verdient zooveel of zooveel per jaar", dan kon ieder zien in welk hokje hij thuis be hoort. Dit is echter niet mogelijk (wer keloosheid, staking, ziekte, enz., allemaal niet te voorziene omstandigheden, die invloed hebben op de totale jaailijksche verdienste) en daarom worden voor elke gemeente loonklassen aangewezen, waar toe verschillende groepen van arbeiders behooren. Wegens bijzonder bedrijfs- gevaar echter kunnen groepen van ar beiders injeen hoogere loonklasse worden gerangschikt. Mocht echter een arbeider een over eengekomen vast loon in geld verdienen (kantoorpersoneel b.v.). dan wijst dat loon natuurlijk de loonklasse aan (mits liet loon uitsluitend bestaat uit het overeengekomen loon in geld. Door die gemeentelijke indeeling zou het kunnen voorkomen, dat een arbeider in een groote gemeente steeds werkende in bijv, de 4e loonklasse, voor zijn werk gever tijdelijk in een kleinere gemeente moet werken en dientengevolge in de 5e loonklasse zou komen. Dit zou on billijk zijn en daarom is in art. 62 bepaald, dat hij nimmer in deze omstan digheden tot een lagere loonklasse kan behooren. Verder wordt in de wet bepaald, dat voor groepen van arbeiders, die in ver schillende gemeenten hun arbeid ver richten /schippers bijv.) speciaal de loonklasse zullen worden aangewezen. En dan nog iets over de premiekwestie. 1" Zooals reeds vermeld werd in een vorig artikel, moet de werkgever zegel plakken over een kalenderweek of een deel daarvan. Wordt dus geen loon uitbetaald, dan is over die week ook geen premie verschuldigd. De premiën bedragen Ie loonklasse 20 ets. He 24 IHe 32 IVe 40 Ve 48 Indien de wijzigingen in de wet voor gesteld worden aangenomen, dan bedra gen de premiën 25, 30, 40, 50 en 60 ets. 2. Gedurende ziekte, gebrek aan werk, werkstaking kan de arbeider zelf een zegel plakken, doch hij is het niet ver plicht. Aanbevelenswaardig is het echter wel, omdat de latere uitkeering grooter is, naarmate meerdere en hoogere pre miën gestort, dus zegels geplakt zijn. 3. De arbeider, die peen werkgever heeft gedurende, eenigen tijd en wel als ondernemer arbeid heeft verricht, dus geld heeft verdiend, moet zelf de premie betalen overeenkomstig de loonklasse, waartoe hij behoord heeft in de week waarover het laatst zegel werd geplakt. 4. De vrouw, die een huishouding te verzorgen heeft en momenteel geen werkgever heeft, is niet verplicht premie te betalen over een week, waarin ze piet tegen loon of als onderneemster, door welke oorzaak ook, heeft gewerkt 5. De arbeider zelf moet de zegel betalen en plakken, indien hij bevoegd is de verplichte verzekering te doen vervallen. Over deze vervallenverklaring zal in het volgend artikel gesproken worden. 6. Tot slot dient nog vermeld dat de werkgever geen premie verschuldigd is. Deze kwestie zal wel niet tot moeilijk heden aanleiding geven. De arbeider krijgt zijn zegel geplakt bij den werk gever, waar hij zijn hoofdverdienste heeft, welke zegehvaarde allicht hooger zal zijn dan de zegel voor kleine bij verdienste. Nog enkele belangrijke kwesties annex deze premiebetaling zullen in een volgend artikel behandeld worden. V Slecht op de hoogte. Uit de discussies over de Arbeids beurs bleek, dat men ten stadhuize niet bijster op de hoogte is wat het ver- eenigingsleven betreft. Alleen de Maritieme Vereeniging werd als patroonsvereeniging genoemd. Er bestaan er echter nog minstens drie andere, en waarschijnlijk alle drie met meer leder, dan de Maritieme Vereeni ging- We bedoelen de Christelijke Land-en Tuinbouwersbond; de Metselaarspatroons- vereeniging „Ons Belang" en de Timmer- liedenpatroonsvereeniging. Ook het bestaan van de Christelijke Landarbeidersvereeniging scheen nog niet tot het bewustzijn der heeren doorge drongen te zijn. Zou een beetje meer meeleven met 't vereenigingsleven niet goed zijn En zou 't ook niet billijk zijn aan de door onsgenoemde patroonsvereenigingen de keuze van een lid voor de Arbeids beurs op te dragen? De Raad kan dan vrij van benoemen. DE HEER BR A AT IN DE „ZWIJNERIJ". Tijdens de behandeling der kwestie- Van Groenendatl in de Tweede Kamer werd de aandacht der Kamerleden afge leid door de houdingwelke de heer Braat, de afgevaardigde van den platte- landersbond, in zijn bankje had aange nomen. Deze geachte afgevaardigde had het zich recht comfortabel gemaakt, door een been languit op zijn lessenaar te leggen. Nauwelijks was de voorzitter op deze houding opnierkzaam gemaakt of één der commies-griffiers werd op den heer Braat afgestuurd om hem tot een meer behoorlijke houding te overreden. Het was echter niet meer noodigde heer Braat had zijn been op meer par lementaire wijze alweer onder den lesse naar geplaatst. NIEUWE KAMERLEDEN. Nu de heeren Heykoop en de Zeeuw hun benoeming tot wethouder van Rot terdam hebben aangenomen, zullen zij aftreden als lid der Tweede Kamer. In hun plaats zullen al.-: Kamerlid optreden de heeren B. J. van Stapele, postambte naar en raadslid te Rotterdam en J. Brautigam, bestuurder van den Trans portarbeidersbond en eveneens raadslid te Rotterdam. Men zegt dat ook de katholieke heer H. Stulemeyer ontslag zal nemen als Kamerlid. In dit geval wordt hij ver vangen door den lieër J. II. M. Balvers te Ilillegom. TER NEUZEN, 17 October 1919. Door de Kerkeraad der Geref. Kerk alhier is een commissie benoemd tot voorbereiding vau de herdenking van het jubileum vau Ds Groeneveld op 9 December a.s. De commissie bestas* uit de ouderlin gen D. Scheele en J. de Jager nn de diakenen P. Los, M. Itiemens en D. II. Littooij Az. Gisteravond trad in de Geref. Kerk alhier namens de J. V. op, Ds. Groeneveld met het onderwerp „Organisatie der rijpere jeugd." „Nieuwe tijden, nieuwe zeden", zegt liet spreekwoord. Bij ons hervormen echter niet te radicaal. Eveumin te con servatief. Ook nu geldt Jes. 6 16 nog. Wie de jeugd heeft en houdt heeft de toekomst, zou men kunnen zeggen. Daar bij moeten we niet de wereld nabootsen. Onze samenleving moet rusten op 't Goddelijk gezag. Nu is alles echter ont wricht. De vraag, hoe te doen, is dan ook van belang. Er is tweeërlei weg Organisatie voor de jeugd onder leiding der ouderen en orgamsatie door de jeugd zonder leiding der ouderen. De revolutionairen) willen 't laatste. Ze eischen „zelfstandigheid", om de jeugd zoo te brengen tot revolutionaire ont wikkeling. De jeugd moet zich „uitleven", maar dan onder leiding der revolutionaire voormannen. Wij daarentegen verkiezen 'teerste. Onder toezicht der ouders, op den grond slag van Gods Woord, willen we de rijpere jeugd opvoeden voor tijd en eeuwigheid. Laten de ouders daartoe hun taak ver staan en waken over onze jeugd. Groens leuze „In ons isolement ligt onze kracht" is hier van toepassing. In de pauze gaf „Mobilisatieklanken" op verdienstelijke wijze^enkele nummers ten beste, vergastten mej. Bol en de heeren Nobels en J. Bol ons op orgel en vioolmuziek, en oogstte mej. Bol een dankbaar applaus voor haar mooi ge zongen solo. Na de pauze wees Ds. Groeneveld er op, dat er meer leden op de Jong. Ver. moeten komen. Eveneens op de Knapen- vergadering, terwijl hier gebrek bestaat aan voldoende leiders. Ook bij de Jonge- dochtersvereeniging behooren meerderen zich aan te sluiten. De meisjes moeten zich evenals de jongelingen door onder linge ontwikkeling bekwamen voorlhaar taak in ft staatkundig en maatschappelijk leven. Een meisjesvereeniging voor meisjes van 1316 jaar is noodig. De Izangvereeniging verdient onze be langstelling, en als 't kan moet er een Christelijke muziekvereeniging komen. En eindelijk moet er straks een jeugd- gebouw verrijzen. 't Eerst noodige is echtei goede leiders en leideressen voor de nieuwe beweging. Nadat een vraag van den heer G. Meertens is beantwoord en de leider dei- vergadering (de heer Meijer, voorz. der J. jV.) een slotwoord heeft gesproken, gaat Ds. Groeneveld voor in dankgebed. Naar we vernemen is in beginsel besloten tot oprichting eener N. V. voor nikkel- en lakwerk. Tot commissarissen zijn benoemd de heeren J. J. de Jager, L. de FeijterHuysseu co G. Meertens Als directeur zal optreden de heer N. J. Acke alhier. Maandagavond is de Vakschool uit gaande van Rom. 13 1 geopend met 21 leerlingen. Leeraren zijn do heeren Joh. A. Feij eq van Damme. De Reken- en Taalschool is Dinsdag avond begonnen met 20 leerlingen. Leeraren aau deze inrichting zijn de heeren J. J. v. d. Ouden en J. Bal. Door het bestuur der Ambachts school voor Ter Neuzen en omstreken is het maken eener installalie voor cen trale verwarming (warmwater) bij on- derhandsche inschrijving opgedragen aan de Firma J. G. Korsten te Amsterdam voor f 12.027. Bij de op Woensdag gehouden aan besteding voor het aanbrengen van een electrische installatie in de 19 wonin gen aan de St. Steenkamplaan werd in geschreven door Maatschappij Electra te Ter Neuzen voor f1180.A. Z. E. M. te Middelburg voor f 1248.G. de Reu- te Den Haag voor f 1764.Electrisch Technisch bureau Rotterdam f4260. Electrisch Technisch bureau Amsterdam f2750.- Gegund door de Woniningbouwver- eeniging aan Electra te Ter Neuzen. Voor de met 1 December a. s. al hier te openen ambachtschool hebben zich 18 ^sollicitanten aangemeld als di recteur. Zondag werd op de Prov. boot van Vlissingen naar Ter Neuzen een heer, door een Engelseh sprekend persoon voor f 50 opgelicht. Hij zei bij den Franschen consul fr. 10.000 in ontvangst te gaan nemen, dat geld dan direct te gaan wisselen en dien heer terug te beta len. Daar met een volgende boot de heer terug moest en vóór dien tijd de 10 000 franc nog niet ontvangen was, zou de oplichter het geld Maandag wel in Vlis singen bij dien heer aanreiken, wat ech ter nog moet gebeuren. Bij Kon. besluit is als blijk van goed keuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift toe gekend aan A. C. Heyens, lijnwerker bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- maatschapijij, wegens redding van een drenkeling. Hoek In de op heden gehouden spoed- eischende Raadsvergadering was ingeko men een kennisgeving van den boekhou der van het'Electrisch Bedrijf, dat de hulpmachinist verklaart heeft niet meer te zullen weerkomen op de Centrale. In de plaats van Meertens zal nu door een oproeping op 900 gld. salaris wor den voorzien. "Axel. Ten overstaan van Notaris Van der Moer te Ter Neuzen werd heden alhier geveild het woouhuis staande in de Noordstraat aldaar, bewoond geweest door wijlen den lieer Van Vessem. Kooper van het geheel werd de heer Ferdinand van Driel, landbouwer alhier voor de som van f 12000. Maandagavond werd te Axel in liet Beursgebouw een openbare vergadering belegd door de afdeeling „Axel" van den landarbejdersbond, waarin als spre kers zouden optreden de heeren M. Jonkman "én J. de Koning met het on derwerp „Onze vakvereeniging". Aan gezien echter op dienzelfden avond het circus Libot een voorstelling gaf, was de opkomst van dien aard, dat het be stuur besloot deze vergadering te ver dagen. "Oostburg. Alhier is opgericht een vereeniging van winkeliers, afd. van den Ned. Kruideniersbond, die ten doel heeft door vereeniging en gezamenlijk inkoopen de coöperatie het hoofd te bieden. Als bestuursleden zijn gekozen, J. Risseeuw- Maat, Iz. v. Houte, P. v. d. Plassche, Iz. Catsman cn J. de Mei]. Oostburg. De Christelijke Zangveree- nigjng „Halleluja" alhier, die bij het be gin der mobilisatie van het tooneel ver dween, is thans weer verrezen. Nadat een voorloopig bestuur een 40-tal leden had geworven, werd dhr. D. de Hullu verzocht als directeur op te treden, die hieraan gevolg gaf. *Waterlandkerkje. De kommies 3e klasse II. R. Abeen is met ingang van 16 Octo ber verplaatst van Waterlandkerkje naar Sluis, doch blijft voorloopig gedetacheerd te Hoofdplaat. Door het bestuur van de hier eeni gen tijd opgerichte stierenvereeniging is verleden week op de fokdag te Leeuwar den aangekocht een Friesche Stamboek stier voor de som van f 2000 Zitting van Donderdag 9 October 1919. (Slot). Voorzitter, de heer J- ITuizinga, Burge meester. 10. Voorstel B. en W. om afwijzend te beschikkeu op het adres van do Zeeuw om een gratificatie. Mevr. Duiker zegt, dat de Zeeuw van 9 Sept.18 Nov. zelfstandig heeft ge werkt en salaris genoten. Toen kwam hij van school A in school B. In school A was hij volontair; mocht in alle klas- seu les geven, werkte onder leiding enz. Kortom li ij was volontair, werd op geleid, In school B kreeg hij een vas te klas en wel de eerste. Voor sollici tatie was dat dus minder goed. Later heette hij wel geen tijdelijke, maar deed wel het werk. Als de Zeeuw nu geen gratificatie krijgt, wordt hij de dupe van het eigen machtig optreden van het hoofd, dat eerst een nieuwe klas instelde en toen maar weer ophief. De heer Hamelink voelt zich gegriefd door de toon der toelichting van B. en W. De aangevallene kan zich hier niet verdedigen. Maar dan is 'took laf te zeggen, dat de r/"rr"' na 2 ma.unlvi'. dienst al aan overspanning leed. Dat is een hatelijkheid, die ook ons treft. De Zeeuw was geen volontair, maar on derwijzer, en heeft dus recht op een gra tificatie. Mevr. Duiker was er overheengestapt, maar voelt zich ook gegriefd. De toon was erg onheusch. Men noodzaakt, ons zoo tot oppositie. Wij willen meewer ken maar dan moet men ons niet tel kens kwetsen. Hier wordt adressaut getrapt. Ieder kan toch wegens zwakte rust noodig hebben De heer de Ridder zegt dat de Zeeuw- tijdelijk voor mej. Jansen is ingespron gen. Daarna was hij volontair. Mevr. Duiker betoogd nog eens dat aan de Zeeuw onrecht wordt aangedaan. De voorz. zegt, dat mevr. Duiker nu voor de derde maal over deze zaak '1 woord heeft genome n, dat haar niet was gegeven. Ze heeft nog eens weer gezegd, wat ze ook al tweemaal gezegd had. 'tZal dus nu wel duidelijk zijn. Het adres echter is zeer onduidelijk en sticht verwarring. B. en W. hehben de Zeeuw den naam van tijdelijk onder wijzer gelaten, om hem meer kans te geven bij sollicitatie. Daaraan echter een recht op gratificatie] te ontleenen gaat niet op. De Zeeuw was een U/j maand volon tair toen 6 maanden tijdelijk onderwij zer in een nieuw opgerichte klas. Toen de Zeeuw 1 April terugkwam was de klas al aan een ander gegeven. De nieuwe werd opgeheven. Na April was de Zeeuw dus gewoon volontair. En aan volontairs betalen we geen onder- wijzerssalarisseu. De heer HameliukDe nieuwe klas is niet opgeheven. Die bestaat nog. Het hoofd mag dat ook niet doen even min als een nieuwe klas instellen. Van dat eigenmachtig optreden is de Zeeuw juist het slachtoffer. De Voorz. zegt, dat het hoofd de klas wel eigener beweging had ingesteld, maar de Raad heeft dat later bevestigd. Het voorstel van B. en VV. wordt aan genomen met 9 3 stemmen. 11. Voorstel om aan K. Hamelink te vergunnen een erker te bouwen boven Gemeentegrond. Aangenomen. 12. Voorstel tot vaststelling van een suplementcollier der belasting op de houden dienst 1919. Dit geldt voor de nieuw aaugegeveu honden. Vastgesteld. 13. Voorstel om aan Gedep. Staten ven Zeeland voor te stellen het bedrag der jaarwedde van de gemeentesecreta ris te wijzigen in verband met Provin ciaal Blad no. 15 van 1919. Het salaris bedraagt dus dan 3100 gld. Vastgesteld, nadat de heer Hamelink nog opgemerkt heeft, dat Gedep. Staten voor een pre mie vrij pensioen zijn, en de Voorz. daar op geantwoord heeftVoorloopig leggen we ons daar nolens volens bij neer. 14. Dit punt (adres D J. Miunik e. a.) vervalt. 16. Yoorstel tot wijziging van de ver ordening regelende het haudelsherha- lingsonderwijs. De bedoeling is de cursus 's avonds te houden. De heer Nolson vraagt of de oproe ping in de Tern. Ct. voor herhalingson- derwijs het handelsonderwijs betreft. De Voorz. antwoordt ontkennend. De heer Nolson is dan bevredigd. Voor het handelsherhalingsonderwijs zag hij gaarne wat meer reclame gemaakt. 16. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1919. De heer Nolson wijst op een post van 1600 gld. meerdere uitgaven voor het sportterrein. Kofhl dat door het ten nisveld Dan wil hij degenen die dat gebruiken, deze onkosten laten betalen. Ze kunnen dat wel doen. De Voorz. zegt dat B. en W. de kos tende prijs door de gebruikmakende Ver- eenigin(en) zullen laten betalen. De post was 1200 gld., geen 1600 gld. groot. De heer Scheele heeft een post van 1000 gld. voor schrijfwerk gezien. Aan wie is dat uitbetaald De Voorz.- Aan tijdelijke werkkrach ten. 17. Rondvraag. De heer Geensen vraagt, hoe of het met het door den minister toegezegde meerder salaris der onderwijzers komt. De Voorz. zegt, dat het zoo spoedig mogelijk zal worden uitbetaald. De heer Hamelink brengt de aanslui-

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1