Buit m Witte lip, N.V. Vanfler firaaf&Co.'s Bouwland, tsctiapBij „DE IJS EI/. Ziekte- en Ongevallen- isctoiiij van 1P Ziekie- en H. S. VAN HOUTEN, Vlooswpstr. 62, Ter Neuzen. Vruchten op sap. VAN DALEN, Van Heinde en Verre. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. verte ii ti it. op Zaterdag 18 October. H. S. VAN HOUTEN, Broodkaarten. J. IIAAK-ten KAATE. De Scheurkalender van bet Gereformeerd Tractaat- genootschap „FILIFPUS", Firma F. P. D'HUIJ, B IJ V E R DIENST E. ORGELS en PIANO's. KRUGERs TONIC Heine Clauden, Kwetsen. Cantelou Ilozenbottels. Zaterdag 18 Oct. 1919, Maximumprij zen voor Boter. AMSTERDAM - Reguliersgracht 110. XDxL<3 xxxillloexx 0-"cl1cL3XX- Ziekte-, Ongevallen*-, Brandt en Transportverzekeringen. Collectieve Ziekteverzekering. J. HAAK-ten KAATE. Donderdag 16 October a.s., Waarom een Christelijke Arbeidersbeweging. Prijs f 0.90. Gemakkelijke Amsterdam - Rotterdam - Brussel. mnd. weer trouwen. Voor vrouw en kinderen is 't dus noodig, wat Geensen voorstelt. De heer de Meijer vindt 6 weken ook wel wat kort. De heer Nolson-Is deze regeling overeenkomstig de wet. De Voorz.Dit is een regeling, die door heel Nederland ongeveer gelijk is. De wet verbiedt niet de termijn te ver lengen. Deze regeling is echter door Gedep. Staten goedgekeurd. De heer de Ridder meent dat er wel weduwenpensioen wordt uitgekeerd bij overlijden na minder dan 10 dienstjaren. (Niemand durft met zekerheid dit toe stemmen of ontkennen). Daarom wordt eerst een ander artikel genomen. Onderwijl haalt de bode de wet. De heer Hamelink wenscht bij ziekte een jaar het volle salaris te geven, in plaats van 6 maanden. Aldus besloten. Als de wet gearriveerd is, en de sec retaris verzekert, dat w e 1 pensioen wordt verstrekt hij minder dan 10 dienst jaren, stelt de lieer llamelink voor om na overlijden 2 maanden salaris uit te betalen. Mevr. Duiker vindt dit veel te kort. Zij stelt voor een jaar. De heer Nolson stelt voor 3 maanden. Het voorstel Duiker wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. (De heer Ha melink stemde ook maar voor). 't Voorstel Nolson werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Scheele stelt voor het artikel regelende het verlof en het salaris der zwangere gehuwde onderwijzeres, te schrappen. Ilij wil bepaald zien, dat do onderwijzeres bij huwelijk ontslagen wordt. Haar plaats en roeping is in t gezin. De man is verplicht te werken tot verzorging van het gezin. De heer de Ridder is het liio-rmee in 't geheel niet eens. Hij wil de gehuwde onderwijzeres bij zwangerschap het volle salaris geven. Mevr. Duiker meent, dat dit artikel niet getuigt van respect voor 't moeder schap. Men wil dat straffen met half salaris. Toch is 't oen groote maatschap pelijke taak, het ter wereld brengen van een kind. De heer Scheele zegt, dat de vrouw in 't gezin hoort. Is dat soms ook een complimentje aan mij? Spreek ster meent dat de moeder-onderwijzeres juist heel geschikt is voor kinder opvoedster. De heer Scheele merkt op, dat hij het moederschap zeer hoog acht Juist daarom wil hij de vrouw haar van God geschonken talenten doen besteden in 't gezin te midden van de haren. Dat is haar eeie, haar heerlijke roeping. De Antirevolutionaire partij is steeds tegen het vrouwenkiesrecht geweest. Liever zagen we dus geen vrouwen in den Raad, waar haar plaats niet is. Nu de wetgever, die we hebben te eerbie digen, de gelegenheid heeft geopend, erkennen we mevr. Duiker als ons medelid. Iets onaangenaams heeft spre ker haar dan ook niet willen zeggen, al betreurt hij dat 't vrouwenkiesrecht is ingevoerd. Mevr. Duiker is 't met den heer Scheele grootendeels eens, dat de vrouw in 't gezin hoort. Niet wij, niet de socialisten halen haar er uit, maar het kapitalisme drijft ze naar veld en fabriek. De ontwikkeling van de maatschappij brengt het mee. De heer llamelink meent, dat Scheele inconsequent is. Hij en ook de A.R. artu past liet alleen toe op de onderwijzeres. Op 't platteland laat ze de arbeidersvrouw wel werken. Zelfs komt een gehuwde vrouw bij den lieer Scheele werken, al is dat dan ook niet alle dagen. Dat is niet consequent. De onderwijzeres is ook niet den heelen dag op school. De heer Nolson: We hebben t hier niet over het al of niet toelaten van de gehuwde vrouw op school, maar over de vraag of en hoeveel salaris haar bij zwangerschapsverlof zal woiden toege ^De heer Scheele verklaart, dat als hij door mee te werken aan een veioidening de landarbeid der gehuwde vrouw kan verbieden, dat hij dan zijn best zal doen, de vrouw ook daar in 't gezin te houden. Maar daar gaat het nu niet over. De heer de Jager wil vooral ontslag aan de gehuwde onderwijzeres geven in het belang van 't onderwijs. De heer de Ridder wil 't volle salaris geven, als de gehuwde onderwijzeres het menschdom helpt vermeerderen. Daar voor moeten we haar dankbaar zijn. De Voorz. zegt dat de wet toelaat dat de gehuwde vrouw in school blijft. Maar de Raad mag het wel verbieden. Meer en meer beweegt zich de maatschappij in de richting van de vrouw in 't gezin. Het is noch in 't belang der gehuwde vrouw, noch in dat der school, dat de gehuwde onderwijzeres in school blijft. Ook moet het elke man grieven dat zijn vrouw buiten het gezin moet werken. Dat het op 't platteland voorkomt is te bejammeren, 't Heeft dan ook niet de sympathie der Antirevolutionairen, maar deze leggen er zich noodgedwongen bij neer. Bij |de gehuwde onderwijzeres is 'tin algemeen niet noodig. De lieer Nolson wil niet stemmen over het al of niet toelaten van de ge huwde onderwijzeres in de school. Dat is nu niet aan de orde. De Voorzitter betoogt, dat de Raad wel degelijk het recht heeft een artikel te schrappen. Het voorstel Scheele wordt verwor pen met 7 tegen 5 stemmen (links tegen rechts). De Voorzitter deelt mee dat in Mis singen bij verlof van de zwangere ge huwde onderwijzeres geen salaris wordt uitgekeerd. De socialisten in de Raad hebben zich daarmee vereenigd. In Goes wordt het volle salaris gegeven. Nu stellen B. en W. voor een tusschen- vveg te bewandelen en het halve salaris te geven. De heer de Ridder handhaaft zijn voor stel om liet heele salaris te geven. De stemmen hierover staken. De eindstem ming over de regeling wordt derhalve aangehouden. 9. De verordening, regelende de werkkring der Commissie voor de finan ciën wordt zonder discussie en ongewijzigd goedgekeurd. (Slot volgt). Het geheugen van St. Hermandad. Zeven jaar geleden nam zekeren v. A. te Roermond de vlucht naar België, om uit de handen der politie te b]ijven, wijl hij verdacht werd van diefstal. Dezer dagen kwam hij weer in zijn woonplaats terug om tegenwoordig te zijn bij de begrafenis zijner moeder. Bij den uitgang van het kerkhof werd hij door de politie ingerekend en in de ge vangenis opgesloten. Een reuzen-razzia werd gehouden te Eindhoven onder de sigarettenmaaksters der firma Mignot en De Block, welke bemerkte, dat zij ge weldig bestolen werd. De „Tijd" meldt het volgende ervan Op een dag liet de chef" der sigaret- ten-afdeeling de pl.m. 100 meisjes die er werkten, visiteeren bij het verlaten der fabriek. Uit de diverse mantels, blouses en rokken kwamen 36.000 sigaretten te voorschijn. Den volgenden dag had dezelfde visi tatie plaats, en do sigarettenmaaksters, die meenden zoo vlak na een visitatie den eersten tijd ongemerkt te kunnen stelen, werden thans in liet bezit gevon den van 60.000 gestolen sigaretten. Modeldienst. Vrijdagmiddag vertrok de tramboot van Öuddorp van Hellevoetsluis. Na 7 min. varens kwam men tot de ontdek king dat men den conducteur vergeten had. Een dus ging de.boot met 100 passagiers aan boord terug om liem te halen. Een vertraging van een groot kwartier. De hofmeester noemde het een kleinigheidje. O zoo! Laffe daad. Op de Martelaassgracht te Amster dam hebben Donderdagavond eenige jon gens uit baldadigheid een 17-jarig meis je voor een naderende tramwagen ge worpen. Het meisje geraakte onder het voorbaloon. Door het vlugge remmen van den bestuurder kwam het er geluk kig zonder letsel af. Een moorddadig minnaar. Op het terrein van de Clara-mijn bij Welzovv wierp dezer dagen een jonge man, toen hij onder menschen, die op de verdeeling van aardappelen stonden te wachten, het meisje bemerkte dat zijn liefde versmaad had, eenige hand granaten. Zes personen onder wie de dader, werden gedood, 15 zwaar en 6 licht gewond. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Mijnheer de Redacteur! Mag ik een piaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. In de laatst (gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Zaamslag was onder de (ingekomen stukken ook een schrijven van liet Bestuur van den Gr. Huijssenspolder, als antw. op een brief van den Gemeenteraad die verzocht had aan voornoemd Bestuur paaltjes te willen zetten langs het voetpad op den dijk, grenzende aan voorn. Polder. Het Be stuur van den Gr. II. polder was van meening deze uitgaaf niet te mogen doen, zonder ingelanden hierover te hebben gehoord, wijl er geen post op de begroo ting voor uitgetrokken is. liet.meende, daar het verzoek huns inziens van weinig aanbelang was, dit te moeten aanhouden tot een volgende algemeene vergadering. Het bestuur is er niet voor, willen de ingelanden anders, gaarne zullen wij dan aan hun besluit voldoen. |Dhr. W. Scheele meende, dat het Bestuur dit, zonder de ingelanden te liooren wel kon doen. Hiertegen nu protesteer ik. Dhr. Scheele is jaren achtereen Dijkgraaf ge weest naar ik meen. Daarom begrijp ik niet, dat hij niet beter met het polder reglement op de hoogte is. Ik verwijs hein (dan naar het Algemeen reglement voor de polder en waterschappen in Zeeland. Onder hoofdstuk elf art. hon derd elf lees ikAf- en overschrijving op [de posten der begrooting van uit gaven [kan niet geschieden, dan voor zoover daartoe bij de begrooting zelve of bij bestuit van de vergadering van ingelanden machtiging is verleendde wijziging die een begrooting behoeft, wórdt evenzeer door die vergadering vastgesteld behalve [maatregelen bedoeld in art. 97 zie hoofdstuk .9 waar een dreigend gevaar zich voordoet) Er kan buiten de begrooting dus geen uitgaaf geschieden dan met toestemming van de vergadering van ingelanden. Hopende dat dhr. Scfloele voortaan zich eerst op de hoogte zal stellen al vorens maar klakkeloos hit te spreken wat in strijd is met de wetten en regle menten van liooger Autoriteiten, Achtend, J. DE KRAKER Cz„ Dijkgraaf van den Gr. Huissens- polder, Zaamslag. HOEK. Huwelijks-aangiften. 11 Sept. Jacobus de Braai, oud 19 j en Christina de Fevér, oud 18 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Sept. Ja cobus de Braai, oud 19 j jm. en Chris tina de Fever, oud 18 jjd. Geboorten. 13 Sept. Janus Nicolaas, z. van Izaiik Jacobus Leijnse en van Stoffelina de Klerk. 22 Sept. Anthonia, d. van Antlionie Adriaan van de Velde en van Catharina Pieternella de Bakker. 24 Sept. Leendert Willem, z. van Adriaan de Jonge en van Janna Drabbe. 26 Sept. Maria en Sara, dochters van Adriaan Dieleman en van Tanneke Jacoba Ver- brugge. 29 Sept. Ebrina, d. van Krijn de Blaeij en van Sara Leijs. Overlijden. 1 Sept. Johannes Cornelis Platteeuw, oud 67 jeclitg. van Janneke Verheijke. 12 Sept. Simon Leijs, oud 81. j., weduwn. van Maria NieuwelinU 13 Sept. Adriaan van der Welle, oud 78 j., weduwn. van Santina.de Visser. 14 Sept. Cornelis de Zeeuw, oud 81 jeclitg. van Catharina Ivolijn. 29 Sept. Nicolaas Knol, oud 9 m., z. van Klaas en van Williel- mina Pieternella Meeusen. Coöperatieve Groentendrogerij en Zouterij te Ter Neuzen. De leden der Coöperatieve Groenten- drogerij en Zouterij te Ter Neuzen worden opgeroepen tot het houden eener Alge meene Vergadering op des nam. I uur, in het Hotel Centraal, Markt, Ter Neuzen. Het Bestuur, L. DE FEIJTER—Huijssen, Voorzjtter. L. CH. WABEKE, Secretaris. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: V. M. de Tollenaar, zonder, ,Q 240, uit Westdorpe. J. M. Balkenende, zonder, O 213, uit L. J. Vercouteren, voermansknecht, Tholensstraat 108, uit Alphen en Riel. D. M. Nonnekens, zonder, Lange Kerk- str. 28, uit Vlissingen. M. P. van de [Velde, zonder, U2, uit Andijk. E. Standaert, metselaar, Niouwediep 91, uit Eeae (Zeel.) R. J. van Dixhoorn, zonder, Noordstr. 78, uit Gorincliem. P. C. Wieland, schipper, Verbinding- straat 16, uit Sas van Gent. Vertrokken: van Malen, varensgezel, 2e Korte- straat 11. naar Dordrecht. G. A. Peters, machinist, Steenkamplaan 74, naar Axel. L. A. P. van der Meijden, dienstbode, Grenulaan 5, naar Boschkapelle. W. C. Ch. Pielaet, zonder Q 206, naar Sas van Gent. VAN De Christelijke Landarbeiders- vereeniging te AXEL, 's namiddags 5V2 uur: in l'0* Beurs gebouw. SPREKER de Heer Over Namens het Bestuur, C. v. KAMPEN, Secret. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het over lijden van hun geliefden Vader en Be huwd vader, betuigen ondergeteekenden hun hartelijken dank. D. SANDERSE. A. SANDERSE—Gi-erum. Zaamslag (Othene). Oct. '19. Aan allen, die op den 8sten Oct. j.l. blijken gaven van hun belangstelling in ons 40-jarig huwelijk, onzen hartelijken dank. Namens de familie, Axel. P. VAN VLIET. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat voor het 113e tijdvak (16 t/m 24 October 1919) geldig zijn de Oranje gekleurde (met groenen ondergrond) wittebroodkaarten. Ter Neuzen, 13 October 1919. De Burgemeester voornoemd, j. HUIZING A in verschillende prijzen en kwaliteit. Neem eens een proef. Verschenen en alom verkrijgbaar onder redactie van Ds. J. H. DONNER, Dr. II. FRANSSEN en Ds. 11. W. LAM AN. f0,50***per exemplaar, afzonderlijk f 1,00. Wie van de ontvangst verzekerd wil zijn, liaaste zich den Kalender te be stellen. MIDDELBURG. Gelegenheid 0111 op een aangename en gemakkelijke wijze zijn inkomsten te vergrooten door den verkoop van Eenige uren per dag aan dit werk besteed, zal zeker verrassende uitkomsten geven. Refl. gelieven te schrijven onder No. 8 aan het bureau van dit blad. van H. VAN AKEN, Apotheker- Specialist te Selzaete (België), VERSTERKEND GENEESMIDDEL voor ZENUWLIJDERS. Prijs per flacon f2,—. Hoofd-depöt voor Holland li.V. v li C. A. SGHULTE Cd.. Middelburg. Verkrijgbaar bij de bekende depothouders. 15 Fijn van smaak. TANDARTS is dagelijks tc consulteeren van 9—12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Bureaux voor den Handel. Incasso's van achterstallige vorderingen. Handels-lnformatiën. De Notaris L. Cr. JAMES te Sluis, is voornemens op 's nam. 2 urein het Café „DE EEN HOORN" te Oostburg. ten verzoeke van den Heer G. VAN HARLEMUSCI1 te St. Marguerite, in eene zitting publiek te verkoopen 2,73,40 II.A. (6 Gem. 53 R.) te St. Kruis, in den Nieuwen Passageulo- polder aan den Graaf Jansdijk bij de Verkorting, Kad. Sectie A no. 129, belend door eigendommen van den Heer L. .1. en Mejuffrouw L. M. de Smet en Mejuf frouw E. R. Bonte. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat door zijne Excellentie den Minister van L. N. en Handel de maximutq Kleinliandelprijs voor Boter met ingang van II October is vastgesteld van Fis. 3.70 per Kilogram. Nadere inlichtingen betreffende groot- en tusschenhandelprijzen zijn te bekomen ten kantore van het Broodbureau. Ter Neuzen, 13 October 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. Kantoren Kapitaal Vertegenwoordiger, de Heer van TER NEUZEN, Toegang vrij. Debat vrij. Voor koopers van den Kalender zijn nog te bekomen de Premiën „KERKHER VORMING" en „D0RDTSCHE SYNODE" a 7 - Brouwrijstr. 3 (Hoek Havenstr.), Ter Neuzen, TEL. 105,

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 3