lichting zoo geregeld was, dat de gemeente niet boven 't maximum kwam. De Voorzitter zegtWe moesten rantsoe neeren in Neuzen. Hoe waarop Op de straat- of op de h nisverlichting Wij meenden van op 't eerste. De gemeente gebruikte dus minder stroom dan ze verbruiken mocht voor de som die ze volgens contract betalen moet. Dat zou dus winst geweest zijn voor de Industriëele Maatschappij Maar de gfemeente wilde niet zuinig zijn in 't belang der Maat schappij, doch regelde het zoo, dat die zuinig heid den lichtverbruikers ten bate kwam. De gemeente heeft dus de stroomverbruikers geen toeslag gegeven uit de gemeentekas, maar is ten hunnen behoeve tevreden ge weest met minder stroom, dan waarop ze recht had. Alsnu wordt besloten het adres naar B. en W. door te zenden. e. Adres van de Industrieele Maatschappij om de tarieven der electrische stroom met 25 °/o te mogen verhoogen. De prijsstijging zal dus dan 50 °/o bedragen. De heer Nolson heeft er al meer over ge sproken, dat de leden zich geen oordeel kunnen vormen over belangrijke stukken. Spreker zou afschriften van dergelijke stukken met advies van B. en W. voor alle leden willen. De heer de Meijer steunt deze wensch. De Voorzitter zegt, dat het vroeger ook gebeurde. Het is echter gestopt uit gebrek aan personeel ter secretarie. B. en W. hebben tegen wederinvoering geen bezwaar. Ze er kennen dat de Raad er recht op heeft. De heer Colsen zegt, dat de agenda veel te uitgebreid is. Laat er dan vaker vergaderd worden. Er wordt om gelachen, maar spreker vindt, dat er niets te lachen is. Als 't zoo moet, dan kunnen we wel heele dagen door vergaderen. Besloten wordt ook dit adres naar B. en W. te zenden. f. Adres van een aantal bewoners van Sluiskil om het telefoon- en telegraafkantoor te Sluiskil op dezelfde uren open te stellen als dat te Ter Neuzen. De Voorzitter stelt voor, ook dit adres naar B. en W. te zenden. De heer Colsen merkt op, dat er haast bij is. 't Is nu de tijd waarin handelaren in stroo en graan en peeagenten behoefte hebben aan telefoon- en telegraafkantoor. Nu is er ook een adres van den kantoorhouder te Sluiskil om meer salaris. Die verdient nu 970 gulden van 't Rijk plus 250 gulden van de Gemeente. Daarvoor moet hij ook z'n woning beschik baar stellen. De heer Nolson meent dat het adres aan een verkeerd adres is gericht. Het Rijk be slist in dezen. Het adres moet dus bij den minister zijn. Wel kan de Raad het steunen. Zooals ook de Kamer van Koophandel kan doen. De heer Colsen merkt op, dat er verleden jaar 784 telegrammen op het kantoor zijn behandeld. En dan nog de vele gesprekken. De heer de Ridder is er wel voor om het salaris van den kantoorhouder te verhoogen, maar wil wachten tot bij de begrooting. Er zijn zooveel verzoeken om meer salaris. Dan kunnen we een overzicht krijgen van het benoodigde. De Voorzitter stelt voor het adres door te zenden naar den minister. De tractementskwestie staat los van dit adres. Nu is in de vergadering van B. en W. besloten, dat dit college geen ingrijpende voorstellen zal doen, zonder eerst de Fi- nancieele Commissie gehoord te hebben. B. en W. zullen bij voorstellen die opkomen uit den Raad, ook steeds adviseeren het oordeel van de Financieeie Commissie te vragen. De heer Colsen Mijnheer de voorzitter De Voorzitter U heeft tweemaal het woord gevoerd. Als u 't weer wenscht, moet u de Raad voorstellen, het u te verleenen. De heer Colsen ziet er dan maar van af. gAdres van het Hoofdbestuur en van het Bestuur van de Afdeeling Ter Neuzen van den Nederlandsch Christelijken Bond van Personeel in Publieken Dienst. Adressanten verzoeken het loon der vaklieden vast te stellen op 27 tot 32 gulden en dat der niet- Vaklieden op 25 tot 30 gulden en deze nieuwe regeling te doen ingaan op 1 Augustus 1919. De Voorzitter stelt voor de behandeling nit te stellen. De heer Geensen zegt, dat liet een lijdens geschiedenis wordt met al die adiesserr. In de vorige vergadering is beloofd, dat B. en W. vandaag advies zouden uitbrengen over deze zaak. Nu wordt het maar weer uit gesteld tot de begrooting. Spreker vindt, dat B. en W. schuldig staan aan nalatigheid. De Voorzitter erkent, dat hij beloofd heeft, dat de adressen heden behandeld zouden worden. Nu heeft het college van B. en W. echter besloten dergelijke zaken eerst aan het oordeel van de Financieeie Commissie te onderwerpen. Spreker kan dus onmogelijk zijn toezegging gestand doen. Mevrouw Duiker vraagt, of de regeling voor de politie ook niet aan de orde komt. Die hebben nu f 19,23 per week. B. en W. erkennen dat dit te weinig is. De burge meester stelt voor bet op f24 te brengen. De agenten vragen f25. Nu worat üe zaak al weer uitgesteld. De burgemeester stelt voor, de nieuwe regeling 1 Jan. '20 te doen ingaan. Spreekster zou de regeling terug werkende kracht willen geven. Anders worden de mensehen de dupe van het uitstel. Als de agenten vrij zullen staan, en niet in de verleiding komen, zich de handen te laten stoppen, dan moeten ze meer verdienen. Wijl de nood dringend is, zou er een voorschot gegeven kunnen worden van bijv. 100 gulden. De heer Hamelink neemt genoegen met het verwijzen van het adres naar B. en W. Maar er moet nu ook spoed worden betracht. Ii de vorige vergadering sprak spreker dat het naar B. en W. verwijzen een soort kap stok was, waaraan allerlei zaken worden opgehangen. Toen was de Voorzitter erg verontwaardigd. Maar nu hebben B. en W. weer iets gevonden, een nieuw soort kapstok, n.I. de Financieeie Commissie. Waarom moet dat hier zoo lang duren. In groote plaatsen gaat 't soms veel vlugger. Bijv. in Rotterdam, waar een s.d.a.p.'er en in Amsterdam, waar een R.-Kath. wethouder is. De heer Van Cadsand vraagt of B. en W. zich voorstellen het politiecorps uit te breiden, met 't oog op den 8-urendag. De Voorzitter: Dat alles komt straks in behandeling. We moeten regelmatig wer ken. De heer Hamelink bedenke dat de so cialistische wethouder Drees in Den Haag verklaart heeft dat dergelijke dingen niet met een ommezwaai kunnen worden afge daan. De Raad kan wel 100 gld. voorschot geven, maar moet dan tevens de bronnen aanwijzen om het te krijgen. De heer van Cadsand deelt mee, dat de politieagenten niets gevoelen voor uitbreiding van het corps. Evendrin voor invoering van den 8-uren dag. Wel verlangen ze beter be zoldiging. Dit is hem uit gesprekken met de agenten gebleken. Besloten wordt ook dit adres naar B. en W. te verwijzen. h. Verzoek N. V. voor nikkel- en lakwerk om een perceel grond aan de Burgemeester Geillstraat te koopen. Op voorstel van den heer de Jager, die straks besloten vergadering zal aanvragen, wordt de behandeling uitge steld. Paaardenmarkt te Ter Neuzen. De commissie stelt voor de prijzen gelijk te doen blijven. De heer Colsen vindt ze te laag. De Voorzitter zegt, dat hij bij de behande ling der begrooting dan moet voorstellen ze voor 't volgend jaar te verhoogen. De post wordt onveranderd vastgesteld. j. Antwoord van B. en W. op vragen in de vorige vergadering gesteld.' Hieruit blijkt dat de gebreken in de be strating zullen worden verholpen. Dat er nog geen solicitanten voor geneesheer te Sluis kil zich hebben aangemeld. Dat de heer de Feijter weigert de rioleering door de Kerk hoflaan te leggen. Hedenmorgen is echter bericht ingekomen, dat de Feijter het nu wel wil. De heer de Jager vraagt of de antwoorden uitgaan van B. en W. of alleen van den voorzitter van den Raad. De Voorzitter zegt, dat ze van hem alleen zijn. De heer de Jager vindt het niet aange naam, dat de burgemeester alleen vragen beantwoord, die aan B. en W. zijn gesteld. Vooral niet als de burgemeester er zich, zooals nu, met een Jantje van Leiden af maakt. De zaak die spreker in de vorige vergadering ter sprake bracht of B. en W. kans zagen maatregelen te nemen tegen de duurte was een ernstige. Een advies als dit is niet op zijn plaats. Het is zeer onheusch. Spreker hoopt, dat in de toekomst degelijker adviezen gegeven worden, als een lid van den Raad vragen stelt. Er heerscht tegenwoordig een manie van loonstijging en prijsstijging. Laat de Financieeie Commissie de zaak nog eens ernstig bestudeeren en overwegen. De heer Colsen bevreemdt het, dat geen antwoord is gegeven oVer de vraag naar de verantwoording der huiden. Daar is in de boeken van het Levensmiddelenbedrijf niets van te vinden. De Voorzitter zegt, dat de betreffende be scheiden in Middelburg zijn. De heer Colson Daar waren ze voor een jaar ook al De VoorzitterEn ze zullen er wel een half jaar nog blijven ook De heer Scheele protesteert tegen wat de burgemeester aan 't adres van den heer de Jager heeft geschreven. Dat is zeer onheusch. Dat is te betreuren. Uitdrukkingen als„De heer de Jager zal niet bedoeld hebben een examenvraag te stellen", en „De heer de Jager zal geen tegenhouding van loonsver- hoogingen bedoelen", kunnen niet netjes genoemd worden. De beraadslagingen over dit punt worden gesloten. k. Circulaire betreffende den aardappel- en melkprijs. De Voorzitter heeft den boeren gevraagd, of de zomerprijs van 18 cent, af gehaald boerderij 14 cent voldoende geacht wordt. Algemden wenschte men die op 20 cent gesteld te zien Daartegenover staat de Raad machteloos. De minister staat 20 cent toe. Hoe moeten we nu met zieken en kin deren handelen B. en W. stellen voor die categorie de melk voor de zomerprijs te blijven leveren. Dus 2 cent toeslag per Liter te geven. B. en W. kunnen zelf wel ongeveer bepalen, welke zieken er recht op hebben. Daarvoor hebben we de dokters niet noodig. De heer Hamelink verklaart best te be grijpen, dat de melkleveranciers liefst den hoogsten prijs hebben. Eigenaardig is 't, dat ze met prijsverlaging altijd een paar weken telaat zijn. Spreker wenscht, nu de melk duurder wordt, scherper controle op de hoe danigheid der melk. 't Is hier in Ter Neuzen veelal watermelk wat men koopt. De Voorzitter zegt dat burg. en weth. de melkverordening toepassen. Onlangs zijn nog plotseling 6 monsters genomen en opgezon den. Het rapport is pas binnen, spreker heeft het nog niet ingezien. De heer van Cadsand is het gedeeltelijk met den heer Hamelink eens. Om echter een goed oordeel over de melk te kunnen vellen, moet men technisch bekwaam daarvoor zijn. Niet alle koeien hebben 't zelfde vetgehalte. Dat verschilt soms veel. Mevr. Duiker heeft hier steeds melk en water gekocht, hoewel ze 't al bij verschil lende melkboeren heeft geprobeerd. Nu krijgt ze 't van iemand van Othene. Die melk is goed. Spreekster stemt toe, dat alle melk niet evenveel vet bevat, maar de practijk leert, dat goede controle steeds vele processen ten gevolge heeft. De boeren beweren dan dat de koeien verkouden zijn. Nu dan zijn de koeien in Ter Neuzen alle en altijd'verkou den. Want hóe duurder de melk hier wordt, hoe dunner ze wordt. Spreekster dringt met klem aan op strenger toezicht. De heer Nolson vraagt, of 't Rijk voor deze toeslag ook 90 vergoedt. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Als we voor zieken en kinderen 2 cent per L. toeslag geven, bij minder inkomen dan 1500 gulden, dan kost dat ongeveer 900 gulden voor de 3 wintermaanden. Dat komt dan geheel ten laste van de gemeenschap. Spreker stelt thans voor daartoa over te gaan. De heer de JagerIs dit een voorstel van B. en W? De Voorzitter: Ja! De heer Scheele is er voor, maar dan moet goed worden toegezien of het noodig is. Er moet niet op kosten van de gemeente in de volle behoeften van het gezin worden voor zien. 't Moet alleen wezen voor zieken en kinderen. Mevrouw Duiker meent, dat misbruik niet zal voorkomen. Geen huisvrouw koopt meer dure melk dan strikt noodig is De heer de Jager vraagt, of B. en W. zich ook voorstellen te straffen, als bedrog plaats heeft. De Voorzitter zegt, dat dan de toeslag wordt ingehouden. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de heffing van opcenten op de Personeele Belasting. De heer Scheele vraagt of de voorgestelde wijziging alleen administratieve beteekeuis heeft. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer ITamelink weet niet of de cijfers juist zijn. De tijd van voorbereiding is te kort. Vele arbeiders moeten door de woning nood duurder huis huren dan ze wel willen en kunnen. Sommigen betalen '/s of lU van hun inkomen aan huur Spreker is nu ook eens voor uitstel, en wil dit voorstel verwij zen naar de Financieeie Commissie. De Voorzitter De cijfers gaan buiten ons om. Die bepaalt de minister. De schatters houden wel rekening met het inkomen bij de bepaling van den huurprijs. De heer Hamelink: De menschen op Java moeten van hun armoede heel wat betalen. Wij weten niet wat dit voorstel eigenlijk inhoudt. Is voor uitstel van behandeling. De heer Nolson meent, dat de bedoeling juist is om den minderen man te ontlasten. Vroeger mocht er 100 gulden, nu 150 gulden worden afgetrokken. De Voorzitter zegt, dat deze meeuing juist is. De heer Hamelink blijft bij zijn meening. Art. 1 wordt echter aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Daarna wordt de heele verordening vastgesteld. 4. Voorstel van burg. en weth. tot wijzi ging der heffingsverordening op het ruimen der privaatputten en tonnen. De heer Nolson kat. met dit voorstel mee gaan. Alleen zou hij de vergoeding voor hen die een waterspoelinrichting hebbep op de riolen van f 2,50 op f 5,— willen brengen. De heer Hamelink zegt, dat tot 700 gulden 30 cent betaald moet worden. Nu zijn de meeste loonen gestegen, zoodat wie vroeger 30 cent betaalde nu veelal 80 cent moet geven. Toch is door de duurte de maatschappelijke positie dier menschen niet verbeterd. Hij stelt daarom voor de grens te verhoogen tot 1000 gulden. De heer Scheele merkt op, dat de heer Hamelink voorstander is van loonsverhooging, maar de menschen, als ze meer verdienen, niet ook meer wil doen bijdragen tot be strijding van de onkosten der gemeenschap. Dat is niet zooals 't hoort. De heer Hamelink zegt, dat dit niet juist is. De loonsverhoogingen bedragen veelal niet meer dan 5O°/0, de duurte is wel 93 °/®- De menschen zijn er dus niet op vooruit gegaan. Bovendien wonen de arbeiders in huisjes met kleine putjes, die vaak geledigd moeten worden. Als de mindere man in beter positie komt, is spreker er voor dat hij ook meer bijdraagt in de gezamenlijke la-sten. Dat is echter nu niet het geval. De heer Colsen Dit voorstel betreft toch allesn de reuklooze beerruiming, en geldt dus niet voor Sluiskil De VoorzitterAlleen de reuklooze beer ruiming. Het voorstel Hamelink wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Ilet voorBtel van burg. en weth. wordt aangenomen. Eveneens dat van den heer Nolson. 5. Voorstel van B. en Wtot wijziging der heffingsverordening op de keurloonen. De heer Colsen zou 'Usalaris van den keurmeester op Sluiskil willen verhoogen. Omdat echter straks de rijkskeuring toch komt, zal hij geen voorstel doen* De verordening wordt vastgesteld. 6. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het reglement van orde. B. en W. stellen voor om g e e n pre sentiegeld toe te kennen en geen avondvergaderingen te houden. Wel willen ze 's middags om 2 uur vergade ren en dan op Woensdag. Ook wen- schen ze 't rooken te verbieden. De heer Nolson wil 't houden zooals 't is. Voor avondvergaderingen gevoelt hij niet veel. 't Is voor de meeste leden 's morgens het gemakkelijkst, 's Avonds is voor den heer Colsen ook zeer bezwaar lijk, die dan wellicht middernacht nog naar Sluiskil moet. Mevr. Duiker zegt dat B. en W. er zich over beklagen, dat er geen toelich ting bij het voorstel der socialisten (avondvergaderingen en 3 gld, presentie geld per vergadering) is. Ze meent, dat de zaak zoo eenvoudig is, dat er geen toelichting noodig is. B. en W. beweren dat beide eischen tegen elkaar strijden. Als er 's avonds vergaderd wordt, dus in den vrijen tijd der leden, dan is presentie geld niet niet noodig. Wat wij vragen is echter wel iets van dezen tijd. Er is overal een politiek op leven. De wetgever bevordert dat door te bepalen, dat de -Raadsvergadering openbaar moet zijn. 's Morgens komt daar niet veel van terecht, omdat de menschen dan hun werk hebbon. Ons voorstel is niet tegen het principe van den 8-uren dag. De Raadgeve de amb tenaren, die bij de zitting moeten wezen dan maar 's morgeus vrij, of voere het drieploegenstelsel in. Nu zeggen B. en W. dat zij principieel niet tegen het toekennen van presentie geld zijn. Maar ze meenen, dat geen der tegenwoordige raadsleden het noodig heeft. Dat rechl om ons na te rekenen hebben B. en W. niet. Dat is beleedigend. Elk ingezetene uit de volksklasse moet lid kunnen zijn. Dan wordt loon ver zuimd. En dat nu mag niet. Geensen b.v. moet een plaatsvervanger voor zich stel len. Is het billijk dat hij dat uit eigen zak moet betalen Raadslid te zijn is geen eerebaantje, .'t Kost tijd en geld. Wij hebben ook wetten, boeken, tijd schriften enz. noodig. Eb offeren dan bovendien onze tijd nog op. We zijn niet tuk op bezoek zooals een plaatselijk blad schreef, maar de men schen moeten kunnen komen. Tegen rooken heeft spreekster geen bezwaar. Ze gunt den heeren hun sigaartje of pijpje best. De heer de Meijer zegt, dat de ver gadering de vorige maal van 10—2 uur duurde. Nu wordt het misschien nog langer. Avondvergaderingen zou het nog erger maken. Is voor 't voorstel van B. en W. De heer van Cadsand is tegen avond vergaderingen. 't Wordt dan erg laat, en voor den heer Colsen is dal met de slechte wegen een groot bezwaar. Bo vendien bewijst de practijk, dat avond vergaderingen minder ordelijk zijn. Men zie maar naar Groningen, waar de politie zelfs moest ingrijpen. De heer Scheele is 't met den heer Nolson eens. Geen middagvergaderingen. En vooral niet op Woensdag. Dan is het markt. Voor de Tern. Courant is het niet noodig. Die geeft het verslag toch in stukken en 'teerste deel soms pas een week na de zitting. De heer de Jager meent, dat we niet al te lichtvaardig over het drieploegen stelsel moeten spreken. Waar krijgen we de geschikte ambtenaren weg Ook zou 't veel te veel kosten. Principieel is spreker niet tegen presentiegeld, maar 'tzou allicht een 1000 gld. kosten. Hij is tegen middagvergaderingen. „De mor genstond heeft goud in den mond." Als er 's avonds vergaderd wordt, vreest hij ook voor wanordelijkheden. Mevr. Duiker zegt ook niet voor te willen stellen het drieploegenstelsel. Maar als het moest, was ze er niet tegen. De|socialisten zijn niet tegen avoudarbeid. Wij vragen geen presentiegeld als be taling van bewezen diensten, maar als vergoeding tegen loonderving. Een ar beider kan geen loon missen. Wij eischen het {als' ons recht, wij vragen niet om een gunst. De heer Hamelink acht bij een een voudig voorstel als dit, geen toelichting noodig. Weten de heeren echter wat het beduidt, niets te weten van wat er in de Raad besloten wordt. Het verslag in de Tern. Crt. is soms juist, {maar verzwijgt soms ook dingen die voor onze menschen van belang zijn. Zij willen alles wetenniets mag achtergehouden. Daarom moeten [we de arbeiders in de gelegenheid stellen de vergaderingen bij te wonen. Van de raadsvergaderingen kan voor hen opvoedende 1 racht uitgaan. Voor wanorde behoeft niet gevreesd te worden. Straks is de arbeider om 6 uur vrij. Bijwonen van de vergaderingen zal op voedend werken. De manier waarop B. en W. het voorstel behandelen is niet mooi. Als ze verklaren, dat ik geen nadeel heb van m'n raatTslid zijn, dan noem ik dat gelogen. Het dwingt tot uttgaven, die ik voor m'n vrouw niet kan verantwoorden. In democratische gemeenten wordt ook pre sentiegeld gegeven. Ieder moet raads lid kunnen zijn. Als 't de gemeente 1000 gld. kost is dat 1 cent per ingeze tene. Is dat niet beter dan dat ik al leen een 30 gld. er bij inschiet Wij ziin hier nier vrijwillig gekomen, maar uit drang der omstandigheden, 't Ging niet goed. De arbeidersstem moest ook gehoord worden in den Raad. We wa ren er niet belust op. Altijd heb ik diensten voor 't algemeen belang, onbe taald gepresteerd. Er zijn hiervoor uit gaven noodig. Dat gaat boven mijn draagkracht. Toch moeten de heeren niet meenen, dat wij zullen verdwijnen als we geen presentiegeld krijgen. Des noods eten we inplaats van oorlogsbrood met margarine oorlogsbrood zonder mar garine. Droog brood dus. Ons bemoei lijken zal niet helpen. De heer de Jager zegt dat de heer Hamelink de dingen op de kop zet. Niet de Raad is opvoedingsinstituut, maar de scholen. Spreker heeft gevraagd de mid delen aan te wijzen. De heer Hamelink heeft het niet gedaan. Hij zit niet alleen voor de arbeiders, maar moet ook de belangen der andere ingezetenen naar zijn beste weten behartigen. Dat heeft hij beloofd. De Voorz. zegt, dat B. en W. heftig zijn aangevallen. Als er werkelijk loon derving is zijn B. en W. niet afkeerig van presentiegeld. Ze wisten niet dat Geensen een plaatsvervanger moest stel len. Ze hebben niet bedoeld iemand te beleedigen met de uitspraak, dat volgens hun oordeel geen der tegenwoordige raadsleden presentiegeld noodig heeft. Als de heer Hamelink verlies lijdt, moet hij dat op kalme wijze meedeelen. De andere leden zullen daarmee dan stellig rekening houden. Wat betreft het opvoeden van de ar beiders in de Raadszaal, die concurrentie durven we gerust aan. Als Hamelink doorgaat zooals nu, dan zal dat stellig helpen om de menschen op te voeden, maar in een andere richting dan hij wenscht. Er zijn in ons laud nog zeer- velen die zich afwenden van het socialis me als ze er meer van komen te weten. Dat is wel gebleken. Waarom komen de socialisten n u al met dit voorstel Weten ze nu al, dat ze schade zullen hebben van hun lidmaatschap De heer HamelinkWij biechten hier niet. Moeten, als de gemeente de uitgave niet kan dragen, wij dan maar ons te kort zien aan te zuiveren Mevr. Duiker constateert dat de dis cussie op laag peil raakt. Dat is de schuld van B. en W. door hun beleedi gend advies. Vroeger was er ook pre sentiegeld voor de Raadsleden van Ter Neuzen. In de Kamer wordt het ook gegeven, zij het ook in anderen vorm. 't Is niots oneêrbaars. Wij verdedigen ons goed recht. Dat mag de pers niet uitbuiten. Om de 30 gld. doen we het niet. 't Gaat vooral om ons recht. Minis ters en sabelsleepers ontvangen het ook, en heel wat meer. De heer Hamelink verklaart, dat het rapport van B. en W. beneden peil is. De heer Colsen zegt den leden die om hem dachten bij 't bepalen van hun houding, dank. Hij kan inderdaad 's avonds niet dan zeer bezwaarlijk. Wel zou hij minder op de agenda willen hebben. De heer Scheele wil het reglement van orde houden, zooals 't nu is. Ook voor een rookverbod voelt hij niets. De lieer Van Hasselt wrijft wel zoo nu en dan eens zich de oogen, maar mevr. Duikers oogen staan nog helder. Die staat het ons gaarne toe. B en W. nemen hun voorstel om op Woensdag te vergaderen terug, 't Blijft dus Donderdag. Het voorstel om avondvergaderingen te houden wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Het voorstel van B. en W. om's mid dags om 2 uur te vergaderen, wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Het voorstel om presentiegeld te geven wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen (socialisten, Nolson en Colsen). Als over 't voorstel om 't rooken tijdens de zittingen te verbieden, gestemd zal worden, vraagt de heer Hamelink 't woord. Voor er arbeiders in de Raad waren, was 'tgeen bezwaar. Komt 't van't ge halte der sigaren van de nieuwe leden De heer de JagerDat is een insinuatie De heer HamelinkNeen, maar de toelichting van B. en W. is voor ons zoo beleedigend, dat 't zoo zou kunnen zijn. Wethouder Van Hasselt zegt, dat toen 't reglement van orde toch aan de orde was, hij heeft voorgesteld in de verga dering van B. en W. om nu meteen een rookverbod voor te stellen. Hij heeft last van pijn in z'n oogen als er gerookt wordt. Ook- heeft hij mevr. Duiker een paar maal in do oogen zien wrijven. (Deze schudt ontkennend. De heeren schijnen haar anders nogal „naar de oogen te zien") Er zijn nu ook méér toehoorders. De atmosfeer wordt al te slecht. En rooken is toch niet noodig. Als de Raad hem een persoonlijk genoe gen wil doen, dan verbiedt hij 't rooken. De heer Nolson meent, dat het nala ten van rooken voor de meeste leden een opoffering betcekent. 't Kalmeert bovendien de gemoederen als men een sigaartje rookt. Er kan toch ook ge ventileerd worden Laat do heer van Hasselt niet van allen een opoffering vragen, maar zelf zoo vriendelijk zjjn een offer te brengen en ons het rooken te vergunnen. Do Voorzittter merkt op, dat dit voor stel niet tegen de arbeiders gaat. Men blijve toch kalm en zij niet al te wan trouwig. Het voorstel om 't rooken te verbieden wordt nu verworpen met 8 tegen 5 st. De heeren de Jager en de Ridder stellen voor de vergadering ('t is half een geworden inmiddels) te schorsen tot 2 uur. Aldus wordt besloten. De heer Colsen deelt mee, dan niet tegenwoordig te kunnen zijn. Na de heropening is aan de orde punt 7, n.I. een voorstel van B. en W. tot wijziging van het Reglement op de Ar beidsbeurs. Dit is noodig omdat in de verordening niets staat over het aftreden der leden, en door de aanstaande werk- loozenregeling.l De heer Geensen ziet in dit voorstel een uitvloeisel van de nieuwe wet. Waar om moeten de Vereenigde Handwerks lieden een lid in het bestuur kiezen Dat is een vereeniging voor ontspanning. Neem daarvoor liever de afdeeling bouw vakarbeiders. De Voorz. deelt mee, dat het bestuur bestaat uit 9 leden 4 werkgevers en 4 werknemers met een onpartijdigen voorzitter, n.I. de burgemeester. Nu was er maar een patroousvereeniging, n.I. de Maritieme Vereeniging. Die koos één lid, dus de Raad de drie andere werk gevers. (Waarom nu niet ook de keuzo van een lid overgelaten aan de afdeeling Christelijke Boeren- en Tuindersbond De 4 werknemersleden werden gekozen door (Roin. 13 1Christ. Nat. Werk mansbond Recht en Plicht en de Ver eenigde Handwerkslieden. De heer Scheele is er wel voor, dat een vakvereeniging de leden kiest, maar welke zullen we dan kiezen Er zijn er verscheidene. De heer Hameliuk is 't hiermee eens. Rom. 13 1 is eigenlijk ook niet geschikt, 't Is ge^n vakvereeniging. Na eenig heen en weer praten stelt de Voorzitter voor, het kiezen van een lid van 't bestuur van de Arbeidsbeurs op te dragen aanDe afd. Christelijke TimmerliedenbondChristelijke Land- arbeidersverenigingNed. Bond van bouwvakarbeiders en Recht en Plicht. Aldus aangenomen. 8. Regeling uitbetaling jaarwedden onderwijzers. De heer Geensen is weer van meening dat deze regeling een uitvloeisel is van de nieuwe wet-De Visser. Deze regeling is niet in overeenstemming met de eischen van den nieuwen tijd. De rechts positie der onderwijzers wordt er niet voldoende in geregeld. Bij overlijden moet geen 6 weken maar een jaar het salaris aan de weduwe worden uitge keerd. Althans wanneer nog geen pen sioen wordt genoten, wat eerst na 10 dienstjaren het geval is. Mevr. Duiker wil dit nog even onder strepen. De weduwe mag eerst na 9

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2