Oraaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaander en. No. 184. Woensdag 15 October 1919. 2e Jaargang. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit het Buitenland. Uit de Provincie. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENT Bii bezorging f 1.15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland ƒ1.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen' te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten wordun ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging f\ ADVERTENTIËNVan 1 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15 0- Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOI.J Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. V De vrouw in 't gezin. De Raad van Zaamslag nam o. i. een gelukkig besluit, door te bepalen, dat aan een onderwijzeres bij haar huwelijk ontslag wordt verleend binnen 6 maan den. Dit besluit is geheel in overeenstem ming met ons Antirevolutionaire be ginsel. De getrouwde vrouw hoort in t gezin. Daar heeft ze haar taak. Een schoone, maar ook moeilijke taak. Een rechtgeaarde moeder zal niet uan wanneer de nood dringt, de opvoeding van haar kleinen aan anderen overlaten, en zelf in school zich bezig houden met anderer kroost. Op het gezonde gezinsleven steunt heel onze maatschappelijke orde. Valt het gezin uiteen, dan ondervindt de maatschappij daarvan de wrange vruch ten. Ontneem aan 't gezin de moeder, laat ze den heelen dag in school of thuis voor de school werken, en tien tegen een, dat van zoo'n gezin niets terecht komt. 't Is geen hardheid tegenover de vrouw, maar sympathieke belangstelling in haar lot, wanneer we er voor ijveren, dat de schooldeur zich voor haar sluit, als 't huwelijksgenot, straks de moeder weelde haar te beurt valt. Ook voor de gemeente als werkgeefster is de beslissing een goede. De statistieken bewijzen, dat de gehuwde vrouw veel en veel meer verzuimt dan de man en het meisje. Kau 't anders Zou moeder naar school gaan, als een van haar kleinen ziek is? Zal er van voorbereiding dan iets komen Immers neen En zoo ja, dan is zoo'n hartelooze vrouw de laatst geschikte voor opvoed ster onzer kinderen. En dit is maar één reden van verzuim. Er zijn er zoovele andere. Ook de meening, dat een moeder- onderwijzeres beter les zou geven dan de ongehuwde vrouw, is een dwaling. Wat ze meer heeft aan ervaring, verliest ze meer dan dubbel aan verstrooidheid, omdat haar gedachten telkens afdwalen naar kleine broer die pas loopt, en daarom zoo gevaarlijk is, naar zusje, die vanmorgen wat lusteloos was en haar boterham liet staan. De bewering als zou het hard zijn de ouderwijzers bij huwelijk onverzorgd aan den dijk te zetten, houdt geen steek. Ze krijgt in haar man toch een verzor ger Trouwen is toch heel iets anders dan weduwe worden Bovendien is het van sociaal standpunt af te keuren, dat do gehuwde onder wijzeres de onderwijzers bemoeilijkt in het vinden van een plaats. Neen, de man moet werken voor 't gezinde vrouw hoort in 't gezin. Hém de wereld, haar het huis Y De gehuwde vrouw in de Lagere School. Men weet, dat een groot deel van de voorstanders der Openbare School ook verdedigers zijn van het stelsel, dat de gehuwde vrouw toelaat als onderwijzeres der jeugd. De vrouw moet immers door den arbeid, door ieder terrein des levens voor haar op te eischen, „vrij'' worden en gelijkberechtigd met den man. Zij is dan financieel niet meer afhan kelijk van den man. Deze is niet meer de verzorger van het gezin de vrouw kan het ook zonder hem stellen. De practijk bewijst echter dat dit uitloopt op schade voor het gezin en het onderwijs. Uit het verslag van het onderwijs te Amsterdam over 1907 en 1908 blijkt, dat de gemiddelde verzuimde schooltijden bedroegen, voor gehuwde onderwijzers 23 ongehuwde onderwijzers 31 ongehuwde onderwijzeressen 36 en gehuwde onderwijzeressen 69 Zulke cijfers spreken toch genoeg De gehuwde vrouw moet volgens Gods ordinantie in het gezin haar plaats vinden. En niet in de school. Zooals schier altijd verkondigt de practijk des levens ook hier de wijsheid van die ordinantie Gods. lois heeft zich daar in een verhuurkan toor van dienstboden het volgende af gespeeld. Een mevrouw had een keu kenmeid gehuurdmen was het eens geworden. Ik moet zooveel loon hebben. Dat kunt u krijgen. Plus zooveel frank voor wijn. Afgesproken. Plus zooveel frank wasehgeld. Ook goed. Maar een ding vergat ik mevrouw toch nog te zeggen ik wil geen vaten wasschen en geen groente schoonma ken Mevrouw Ik heb van mijn kant ook nog iets vergeten Speelt u viool Keukenmeid stom verbaasd. Mevrouw: Ik zal 'tu uitleggen. Nu u weigert te doen wat uw werk is, zal ik dat moeten doen. Welnu ik wensch dan, dat u in dien tijd wat viool speelt om mij wat op te vroolijken bij mijn bezigheid. De lachers waren m het verhuurkantoor niet aan den kant van de keukenmeid en mevrouw zag van het meisje af. R- DE VERGOEDING VOOR KAMER LEDEN. Volgens de Tel. zal in de Tweede Kamer een voorstel naar voren worden gebracht, om bij de wet vastgestelde vergoeding van f 3000 per jaar, welke de leden thans ontvangen, te verhoogen met een z.g. vergoeding voor «adinini- stratiekosten" ten bedrage van f2000. Het voorstel is naar voren gebracht door den heer Nolens. ONZE WEST VERKOOPEN Volgens geruchten zou Amerika gene gen zijn onze West tegen f milliard van ons over te nemen. Het is natuurlijk een gerucht, waar van men de waarde vooral niet te hoog moet schatten. De „Controleur" en de „Financieele Revue" zijn hiervoor te vinden, omdat we toch weinig vreugd van deze bezit tingen beleven. De chr. hist. „Zuid-Hollander is er eveneens voor te vinden, en schrijft o.n* „Grooter knoeirommel, grooter bende (dan in {de West, Suriname inbegrepen) is werkelijk niet te bedenken. Wat móet Nederland daartegen doen Geen man en geen cent er heen! Wij moeten zeggenSuriname voor de Suri- namers, of de heele boel verkoo- pen." Verder is liet blad van meening, dat we Suriname, Curasao, Aruba, etc. toch niet behoorlijk kunnen besturen. VERLEDEN JAAR Op een goeden dag gelastte Minister Posthuma om alle voertuigen te inspec- teeren, of er ook verboden waar in werd vervoerd, en zie in een gemeente in Overijssel werd een haan in beslag ge nomen. Ziezoo, nu had de burgemeester de haan, maar wat moest er nu mee ge beuren 't Beste maar, om 't aan de hooge heeren in Den Haag te vragen. Zulks geschiedde en na enkele dagen kwam het volgende telegrafische ant woord „De burgemeester wordt gemachtigd om taxateurs te .benoemen om de waarde van den haan te schatten. Vleescli van den haan moet onder de gemeentenaren gedistribueerd worden, maar tevens moet liet gewicht van het vleesch aan Den Haag worden opgegeven, opdat dit in mindering kan worden gebracht van tiet aan de gemeente te verstrekken vleesch- rantsoen". We kunnen niet nalaten de jarige harte lijk te feliciteeren Ze heeft ons uitne mend gediend. Ze zag het levenslicht te Wiener Neustadt, bjj Weenen. Reeds in 1869, haar geboortejaar, reisde ze naar Duitschland, Engeland, Zwitserland en Luxemburg, in 18/1, nog maar 2 jaar oud, werd ze ejuich verwelkomd in Nederland, lieigi en Deremarkenen in 1873, slechts 3 jaar oud, reisde ze naar Zweden, Noorwegen en Rusland. Vader Dr. (Hermann heeft veel pleizier van dit dochtertje gehad en nog steeds is ze de handige welwillende Correspon dente. Een voorspelde breuk Zooals uit het opgenomen bericht bleek was men dezer dagen in de Belgische Kamer uitermate verheugd over liet wel slagen van Minister Hijmans' buitenland- sclie politiek en lachte men er, na het succes in Luxemburg, niet als boeren, die kiespijn hebben, maar als boeren die al hun tanden en kiezen kwijt zijn. Thans begint er iets los te komen over dat succes. Althans de „Libre Bel- gique" wist uit Parijs te vernemen, dat er overeenstemming is verkregen. De heer De Marees vart Swinderen bleef n.l. stokstijf op zijn standpunt staan en wilde van niet de minste inbreuk op Neerlands souverein recht op de Schel de weten. Dies bleef alles in dit op zicht bij het oude. Hij deed echter drie belangrijke' concessies le, beloofde hij, dat Nederland met België een contract wilde sluiten over alle economische aangelegenheden, waarbij een accoord mogelijk is. Top, zeggen we hier in Nederland 2e. wilde Nederland wel verklaren, dat het elke overweldiging van Neder landse!) Limburg als een casus belli zal beschouwen. Top, zeggen we. ij wil len zelfs elke schending van ons grond gebied als een oorlogsdaad beschouwen. Wij hebben er vijf jaar een half millioen man voor onder do wapenen gehad. Top, top 1 3e. Nederland verbindt zich onmid dellijk toetreding te vragen lot den vol kerenbond. Top, top, top Geen wonder dat men in de Belgische Kamer bljj was met zoo'n overwinning van Minister Hijmaps. Maar de „Libre Bëlgique" voegt erbij dat niemand gelooft, dat een breuk kan voorkomen worden. Dat gelooven wij ook niet. Maar wat zal er breken „He '1 ijd Dienstbodennood heerscht er, wij hebben het nog pas verteld, ook te'Parijs. Volgens de Gau- VROUWELIJKE SCHOOLHOOFDEN. Naar de „Tel", verneemt, zal binnen kort aan een gemengde Openbare Lagere School te Amsterdam een vrouwelijk Schoolhoofd worden benoemd. Tot nu toe werden vrouwelijke School hoofden alleen benoemd aan Meisjes scholen, terwijl in een enkel geval be kend is, dat ten plattelande een vrouw benoemd werd aau een gemengde school, bij gebrek aan mannelijke sollicitanten. 'Thans zal voor deze benoemingen in 's lands hoofdstad de vrouw geheel ge lijkgesteld worden met den man. DE BRIEFKAART. Men schrijft aan de Standaard De briefkaart, het bij de lezers zoo bekende correspondentiemiddel, vierde 1 October haar vijftigsten geboortedag. TER NEUZEN, 14 October 1919. Met klem dringen we er bij onze le zers in Ter Neuzen op aan, tocli vooral de vergadering op Donderdagavond te bezoeken. Om 7 uur in de kerk. I)s. Groeneveld zal er spreken over de „Or ganisatie der rijpere jeugd" Een zeer belangrijk onderwerp. Laten vooral onze jongelingen en meis jes allen aanwezig zijn. En ook de ouders en ouderen voor zoover ze maar even kunnen. Vrijdagavond trad voor Rom.l3:l op de heer H. S. v. Houten met een bespreking over het Werkloozenbesluit 1917. Een geheel technisch onderwerp dus. De vergadering was flink bezocht en een aangename discussie volgde op het referaat. Zaterdag werd alhier, vau den trein" komende uit Antwerpen, waar hij werk zaam is, gearresteerd C. M., van Ier- Neuzen, verdacht tijdens den oorlog als commissionair werkzaam, gelden die h?m waren toevertrouwd, te hebben verduisterd. Op 6 November November hoopt alhier namens het Comité voor Winter lezingen op te treden Us. Crousaz van Vlaardingen. Met. ingang van gisteren zijn een tal van wijzigingen iirde spoorwegdienst regeling aangebracht. De dienst op de lijn VlissingenRoosendaal blijft onver anderd. Naar de Midd. Crt. verneemt is op de Schelde een kist met granaatkartet sen, drijvende aangetroffen. De volgende ambtenaren bij den dienst der directe belastingen zijn ver plaatst H. Velleman van Rucphen naar Ter Neuzen, II. H. Cox van St, Jansteen naar Ter Neuzen, W. A. Moggré en J. Seigers van Sas van Gent naar Ier Neu zen, F. Velliuga van Westdorpe naar Ter Neuzen, J. C. van Dalen van ter Neuzen naar Amsterdam, Axel. Door den kerkeraad van de Gereformeerde gemeente werden allen, die gemoedsbezwaren hebben tegen ue invaliditeits-verzekering, uitgenoodigd tot het teekenen van een protest, hetwelk ter inzage lag in de consistoriekamer der kerk. Op dit protest, hetwelk aan den Minister is verzonden, hebben ruim 200 personen geteekend. Zaterdagmiddag werd alhier in het Beursgebouw eene vergadering gehouden, welke alleen toegankelijk was voor werk gevers. De heer J. Iluizinga. burgemees ter van Ter Neuzen, gaf in deze verga dering eene uiteenzetting van den acht- urigen werkdag in de verschillende bedrijven. Door eenige personen werden vragen gesteld welke door den spreker werden beantwoord. Hulst. Ten overstaan van Notaris Dregmans te Axel werden Maandag al hier in het hotel van den heer Brand bij instel geveild goederen onder Sint Jansteen, gelegen nabij liet station Hulst Deze werden ingesteld als volgt Koop 1, f775, door den pachter A. Koop 2, f 1800, door denzelfde. Koop 3, f850, door denzelfde. Koop 4, f1500, door Johannes de Smet te Hulst. Koop 5, f1450, door den heer J. J. A. Rottier te Ter Neuzen. Koop 6, f710, door den heer Petrus Stop te St. Jansteen. Koop 7, f 800, door genoemden de Smet. Ue toewijzing zal plaats hebben op Maandag 20 Oct. a.s. te Hulst bij den heer Brand aan de Groote Markt. Sluis. Een meisje van een in de ha ven liggend schip viel deze week tus de kaai en het schip. Op het angstgeschrei kwam een man toesnellen, wien het mocht gelukken het kind van een wissen dood te redden Een Belg, die gedurende den oorlog alhier op een schip verblijf hield, stal Woensdag in Oostburg een fietslantrarn. De eigenaar die dit eenigen tijd later merkte verdacht den Belg onmiddellijk en fietste naar hier, waar hij informeerde of niemand „het heerschap" gezien had. Een kommies wien dit ook gevraagd werd, zag den dief eenigen tijd later in de richting van de grens wegrijden. Hij waarschuwde een collega den heet Groen- leer, die den dief per fiets achterna reed. Vlak bij de grens haalde hij den dief in, die toen bleek ook een smokkelaar te zijn, want hij had een bolletje kaas bij zich. Naar hier teruggekomen wachtte hem een nieuwe verrassing, want in het kan toor kwamen een brigadier en de eige naar van den lantaarn, die hem ook van dit vrachtje ontlastten. Spoedig zat de „langvinger" nu achter slot en grendel. De villa te Breskens van den'heer J. Meijer welke was ingesteld op f 14.000, is toegewezen aan den heer I. van Mel- le, dropsfabrikant aldaar, voor de som van f 22.000. Toen Vrijdag de heer P. Th. te Wolfaartsdijk met zijn auto een korten gevaarlijken draai moest nemen in den Sehengepolder had hij het ongeluk ach teruit van den dijk te rijden en in de sloot terecht te komen. De auto bekwam slechts geringe schade doch kon niet met eigen kracht worden vervoerd, zoo dat dit geschiedde met de hulp van een span paarden. Teeken des tijds. Uit een adverteytie „Kantoorbedien de. Op een gevestigd kassiers kan toor in der grootste steden van Zeeland wordt gevraagd een bediende van goe de moraliteit, niet arbeidsschuw" enz. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zitting van Donderdag 9 October 1919. (Vervolg). Voorzitter, de heer J- Huizinga, Burge meester. Tegenwoordig alle leden. d. Adres de Brnijne e.abewoners van het Tuinpad, om betere verlichting. De Voorzitter stelt voor ook dit adres te zenden naar B. en W. De heer Hamelink verklaart zich weer voor directe behandeling. Door de rantsoeneering van licht is deze lantaarn uitgeschakeld. Rantsoeneering is nu niet meer r.oodig. De gemeente moet toch het volle bedrag betalen voor de straatverlichting. De rantsoeneering bezorgt de Industrieele Maatschappij een voor deel van 2500 gulden Dat moet uit zijn. Laten we de heele avondverlichting op straat weer invoeren. De heer de Jager merkt op, dat er meer dere zaken de Industrieele Maatschappij be treffende aan de orde zijn geweest ol zullen komen, laten we al die zaken naar B. en W. zenden om bericht en raad. B. en W. moeten dan met bekwamen spoed de zaken onder zoeken en er advies over uit brengen. De voorstelling die de heer Hamelink van de gevolgen der rantsoeneering geeft, zijn niet geheel juist. Het geldelijk voordeel komt niet aan de Industrieele Maatschappij, maar is verdisconteerd in de prijs voor 't licht der burgers. De 2500 gulden komt dus n iet in de zak der Mij maar is een voordeeltje ge- .weest voor allen die electrisch licht hebben. Ze hebben zich niet behoeven te beperken. Nu is 't wel waar, dat dit voordeel slechts een deel der burgerij ten goede is gekomen. Dat is jammer, maar er is niets aan te doen. leder had aangesloten kunnen wezen. De zaak wordt door den heer Hamelink opge blazen tot een grootte, die ze niet verdient. De heer D. Scheele kan er zich mee ver eenigen dat het voorstel naar B. en W. gaat om bericht en raad. Als aan dit adres wordt voldaan en spreker is er niet tegen dan moet de heele avondverlichting weer ingevoerd worden. Allen hebben gelijke rechten. Spreker meent ook, dat uit de hou ding van den heer Hamelink en uit diens woorden blijkt, dat hij groote antipathie tegen den heer v. d. Lubbe koestert. Dat mag echter in den Raad niet de doorslag geven. De heer Nolson stelt voor dat B. en W. en de Commissie van Bijstand de zaak ten spoedigste onderzoeken en als 't kan tot een oplossing brengen. De heer van Cadsand is het hiermee eens. 't Maakt verschil wat voor straat het geldt, dit is een zeer kronkelig pad en bij avond heel duister. Spr. is er voor, dat althans het Tuinpad licht krijgt. Mevr. Duiker komt met vuur (luide woorden, drukke gesticulatie, waarbij de tafel zich soms kon verbeelden v. d. Lubbe te zijn, en vuur stralende o o g e n) op tegen de veronderstelling van den heer Scheele. Antipathie? Niet in 't minst. Liefst zouden de socialisten zich stil hebben gehouden over deze zaak. Dat ging niet, want het program der S. D. A. P. eischt, dat bedrijven voor licht, water, vuur enz., aan de gemeenschap komen. We moesten dus spreken, 't Lijkt er veel meer op, dat de heeren uit sympathie voor v. d. Lubbe de buitenwerkingstelling van art. 4 en 5 er nog gauw hals over kop hebben doorgejaagd, voordat de nieuwe raad bijeenkwam. Spreek ster is het absoluut niet met Scheele eens. De Voorzitter merkt op, dat mevr. Duiker niet aldus moet doorgaan. Dat is niet behoor- lijk. De heer Hamelink Tegen ons mag t we l De Voorzitter: U zult op voet van gelijk heid worden behandeld, mijnheer Hamelink. Als de menschen zich met alles tot den Raad wenden, dan moeten ze zich getroosten, dat het langer duurt, want dan moet het langs den gewonen weg worden behandeld. De heer de Jager heeft al terecht gezegd, dat wat de gemeente méér betaalde dan verbruikt werd, dit den lichtverbruikers te stade kwam en niet de Maatschappij. Tegen deze en de vorige Raad past dan ook geen verwijt. Wel draagt de Raad die de con cessievoorwaarden heeft vastgesteld, de schuld van de moeilijkheden, waarmee wij nu hebben te worstelen. Uit die moeilijkheden moeten we zien uit te komen. Daarvoor is echter voorzichtig handelen noodig. En rechtskundig advies- We staan tegenover een kapitaalkrachtig Mnnfaniinrn Ue heer de Jager merkt op, dat hij adres santen heeft gezegd wendt u tot B. en W. Ze waren dan misschien al geholpen. Ze wilden het echter niet. Misschien zagen ze in den Raad liever een boom opzetten over hun adres. Hoe dit zij, t is niet in t belang van adressanten zich om kleinigheden tot den Raad te wenden. De heer Hamelink beweert, dat een verzoek aan B. en W. dikwijls een wassen neus is. Niets beteekent en toch niet helpt. Spreker wijst op de tegenstelling, dat groote financieele voordeelen verkregen zijn door de verbruikers van stroom, doordat de Raad bewilligde in rantsoeneering van stroom. Daartegenover staat de schrielheid van den Raad tegenover de petroleum-verbruikers. Die kregen maar toeslag tot een maximum van 700 gld. Wat het door den heer Scheele beweerde betreft, verklaart spreker dat hij niet wordt beheerscht door antipathie tegenVan derLubbe. De heer Van der Lubbe is tegen spreker, juist omdat hij raadslid is geworden, want Van der Lubbe weet, dat wij zouden wijzen op misstanden aan de Centrale. Wij offeren steeds ons eigen belang op voor dat der gemeenschap. Als spreker zijn eigen belang had willen dienen, dan moest hij geen raads lid geworden zijn. Hij had dan aan de Centrale kunnen blijven. „Neen, al is de schijn tegen ons, 't is niet uit antipathie, dat we tegen de handelingen der Industriëele Maatschappij optreden," aldus spreker. De heer Nolson meent dat de straatver-

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1