Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-l/laanderen. No. 183. Zaterdag 11 October 1919. 2e Jaargang. Uit de Schrift. De Invaliditeitswet. Mededeeling. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland fi.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te 'Ier Neuzen Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 62, Ter Neuzen. ADVERTENTIËNVan 1-4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15 Inzending van advertentïën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H LITTOOIjJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. OMDOLEN! Spreuken 27 8. „Gelijk een vogel is, „die uit zijn nest omdoolt, ai'oo is een ruan, die omdoolt uit zijne plaats." Een man, die omdoolt uit zijne plaats Dat is een man, die „lichtvaardiglijk, zonder noodzaak en wettelijke roeping", gelijk de Kantt. St. Vert, opmerkt, zijne plaats verlaat. Een man dus, die van zijn plaats, waar God hem stelde als hoofd en verzorger, wegloopt, die uit den kring, waar hij thuis hoort, weggaat en omzwerft. Die het gezinsleven, waar hij temidden der zijnen behoort te ver- keeren, ontvlucht, en zijn genot, in steê van bij vrouw en kinderen, buitenshuis zoekt. Salomo vergelijkt zulk een man bij een vogel, die uit zijn nest omdoolt. Een vogel heeft ook een tehuis, zijn nest met de jongen. Een vogel nu die zonder noodzaak uit zijn nest omdoolt, handelt onnatuurlijk, laat zijn jongen aan hun lot over en verloochent zijn bloed. Bovendien begeeft hij zich in ^groot gevaar, want hoe licht wordt hij daar beneden in den strik van den vogelaar gevangenZoo is nu ook de man, die omdoolt uit zijne plaats Zulk een man handelt onnatuurlijk, verloochent zijn eigen bloed, laat de zijnen aan hun lot over en verwaarloost zijn roeping. Maar het is ook gevaarlijk. ïloe menige ma» is buitenshuis geraakt in de strikken van den booze, bij kaartspel en in de herberg gekomen tot geldverlies en dronkenschapO dat omdolen uit zijn plaatsDie uithuizigheidEen man behoort in zijn gezin thuis. Daar is zijn plaats. De huisgenooten hebben er recht op, dat zij het hoofd des gezins kunnen vinden. De man kenne en houde zijn plaats, hem door God aangewezen. Daar van af te wijken is zonde, verwaarloozing van het gezinsleven en bron van ellende. Hoevele jonge menschen zijn er in onzen tijd, die omdolen uit hunne plaats In het gezin kunnen zij het niet vinden en ze zoeken daarom buitenshuis hun ge not. Het gevaarlijke van dit omdolen be seffen zij met Als een vogel die omdoolt uit zijn nest, worden ze een prooi van den vogelaar. Zij dolen om uit hun plaats, in de duisternis en vallen in de zonde der ontucht! Zij dolen om in de her bergen en vervallen tot dronkenschap! Zij dolen om op de straten, waar kwade sameusprekingen de goede zeden der jeugd bederven O dat omdolen uit zijne plaats! Die uithuizigheid! Welk een bron van zonde is zij voor de jeugd I Hoe is menig gezinsleven erdoor ont redderd en verscheurd! Het gezin is de cel, waaruit heel het maatschappelijk leven wordt opgebouwd. Wordt dit door de zonde ontwricht, dan wordt nood zakelijk ook het maatschappelijk leven ontredderd. Hier mag ons volk wel tot reformatie opgeroepen worden Waartoe toch de zucht tot uithuizig heid In het gezin ligt uw roeping, man van God u aangewezen! In 'tgezin is uw plaats, jonge menschen Bestrijdt ook hetgeen aanleiding tot zonde kan geven Christen ouders! hier ligt een ernstige roeping voor u naar den eisch uwer doopsbelofte. Maakt het uwen kinderen thuis zoo gezellig on aangenaam mogelijk. Verschaft hen christelijke lectuur en muzikaal genotvertelt hen bjjbelsche geschiedenis en onderricht hen in den Catechismus. Geeft hen smaak in het goede van den dienst des Heeren. Dat geeft de rechte band in 't gezinsleven en verhoogt het huiselijk genot. O hebt toch een open oog voor de ontzettende gevaren, die het gezinsleven in onzen tijd bedreigen. Denkt aan den vogel, die omdoolt uit zijn nest. Alzoo is de man, die omdoolt uit zijne plaats II. Axel. Thielen. Aan de leden der Christe lijke Persvereeniging „Zeeuwsch Vlaanderen" en andere belanghebbenden wordt medegedeeld, dat als secretaris van genoemde Vereeniging is afgetreden de heer J. HUIZINGA, en dat in diens plaats is verkozen de heer L. de Feijter—Huijssen te Ter Neuzen. HET BESTUUR. In ons vorig artikel over de Invalidi teitswet eindigden wij met een opmer king over zegels en het stellen van aanteekeningen op de rentekaart. Deze aangelegenheid dient nog nader te wordon toegelicht. Op de rentekaart mag absoluut niets geschreven, noch teekens gesteld worden, behalve in enkele gevallen. Art. 289 zegt, dat na het verstrijken van de geldigheidsduur der rentekaart, het aantal zegels moet worden berekend en getotali-eerd, waarbij verminkte, on herkenbare of om andere reden ongeldige zegels niet mee worden gerekend. Welke zegels zijn nu ongeldig Ie. Zegels geplakt over weken, welke geheel buiten den duur van den geldig heidsduur der kaart vallen. 2e. Zegpls, waarop teekens gesteld zijn en geschreven is, behoudens datce- ring en paraaf, waarover straks meer. 3e. Zegels die niet gedateerd zijn. riet dateeren der zegels wil ik eerst bespreken. Art. 272 bepaalt dat door den werk gever, onmiddellijk nadat het zegel ge plakt is, op de daarvoor bestemde plaats van elk zegel, dag, maand en jaar, waarop dit plakken geschiedt, in letters of cijfers met inkt geschreven of gedrukt moet worden a. wordt nu 1 zegel geplakt, dan moet lierop de datum van plakken vermeld worden b. worden meerdere zegels geplakt, dan krijgt elk zegel de dagteekening van plakken, terwijl het laatst geplakte zegel geldt voor de laatste week (waarin d,e tagteekening valt) en de andere zegels voor onmiddellijk daaraan voorafgaande weken c. worden meerdere zegels geplakt over reeds verstreken weken, dan krijgt elk zegel de dagteekening van plakken en het laatste zegel bovendien de dag teekening van den laatsten dag der ka- lenderweek, waarvoor het zegel geldt d. worden meerdere zegels geplakt, ter betaling van preraiën over weken, niet onmiddellijk voorafgaand aan de week, waarover het laatste zegel wordt geplakt, dan krijgt elk zegel dagteekening van plakken en bovendien dagteekening van den laatsten dag der kalenderweek, waarvoor het zegel geldt. Waar echter Art. 232 toelaat het. dag- teekenen der zegels, ook in gevallen, waarin het niet is voorgeschreven, wil de volgende regel mij het eenvoudigst voorkomen „Dagteeken elk zegel met den plak- dag, en dagteeken zegels, geplakt ter betaling van premiën over andere weken, dan waarin geplakt wordt, met den laat sten dag der week, waarvoor het zegel geplakt wordt". Voor werkgevers, die veel arbeiders in dienst hebben, is dit dagteekenen tijd roovend en daarom kan den werkgever, die geregeld minstens 25 arbeiders in dienst heeft, op verzoek door het Bestuur der Rijksverzekeringsbank vergund wor den, niet te dagteekenen, mits de rente kaart berust, bij den werkgever en de arbeider in de werkplaats arbeidt. De werkgever is dan echter verplicht de eerste 6 zegels, en bij teruggave der kaart, het laatste zegel te dagteekenen. Eu behalve deze dagteekening is alleen nog toegelaten het parafeeren der zegels. Wanneer n.l. tusschen werkgever en ar beider verschil bestaat over le. al- of niet- verzekeringsplicht 2e. Of de werkgever of de arbeider de premie moet betalen 3e. De loonklasse. waarin premie be taald moet worden. Dan is de werkgever bevoegd de ze gels te parafeeren. Ter toelichting van punt 2e zij ver meld, dat volgens art. 188 de arbeider de premie betaalt: a. indien de arbeider en diens werk géver beiden verklaren, dat de arbeider zijn loon, voor zoover dit uit geld bestaat, uitsluitend van derden ontvangt, of bevoegd is, dit geheel af te houden van hetgeen de arbeider ten behoeve van zijn werkgever van derden ontvangt b. indien de arbeider bevoegd is te verklaren, dat hij niet meer verzekerings- plichtig is, (dit kan zijn, omdat hij bijv meer dan f 2000.verdient). c. over weken waarin hij geen werk gever heeft. In een volgend artikel stel ik mij voor iets mede te deelen over loonklasse en premiën, en over het bewaren van de rentekaart. Een soldateske brief, mei een sprookje. De Letsche minister-president Ulmanis heeft eenigen tijd geleden verklaard, dat het niet lang meer zou duren, dat Riga naar aanleiding van zijn vertrek van den laatsten Duitschen soldaat zou kunnen vlaggen. Baron von Meden, de comman dant van de Duitsche troepen, die inder tijd de bolsjewisten uit Riga hebben ver dreven, heeft Ulmanis pu den volgende „soldatesken" brief geschreven, die nu misschien kenschetsend is voor de ge voelens van de Duitsche aanvoerders, die thans het Oostzeegebied vaarwel moeten zeggen „Mijnheer de minister-presidentToen wij den 22sten Mei 1919 ons leven in do waagschaal stelden om Riga te ont zetten, toen wij des middags om 12 uur de Riga'sche brug „Lubeck" en een half uur later de gevangenis van den cita del hadden genomen, toen zagen wij slechts tranen van dankbaarheid, zoowel bij de bevrijde Letten als bij de Duit- schers. Wij geloofden aan die dankbaar- leid. "Toen wij op 4 Aug. Riga moesten verlaten, heb ik mijn troepen nog een maal op de brug „Lübeck" in front-for matie opgesteld, heb hen den blik naar Riga doen wenden en hen als volgt toe gesproken„Welke veranderingen de aatste tijd ook heeft gebracht, deze brug zal ons in herinnering blijven. Ons blijft de eer, duizenden menschen Letten en Duitscliers voor ellende en leed te heb ben bewaard. Wij hebben daarvoor geen dank van een volk, dat zijn danbaarheid afhankelijk maakt van den politieken toestand.' Het zedelijk bewustzijn, onzen dicht te hebben gedaan, staat voor ons joven alle politiek". Toen zijn we af gemarcheerd met vasten tred. Mijnheer de minister-president, wil mij veroorloven een kleine geschiedenis te verhalen Een blonde reus streed tegen twintig en meer tegenstanders, en toen de honger en de overmacht hem tenslot te terneder hadden geworpen, toen hoor de hij naast zich een heel klein jongetje om hulp roepen. Het booze beest bols jewisme had den knaap in zijn klauwen en wilde hem verscheuren. Toen hief de reus nog eenmaal zijn zwaard en sloeg het Bolsjewigtenbeest, tot het zijn prooi losliet en vluchtte. De twintig tegen» standers deed deze zwaardhouw van den doodelijk gkwonden reus schrikken en zij knevelden hun ouden vijand. Toen gingen zij naar het jongetje, om hem te troosten en te koesteren. Toen het klei ne ventje zich nu onder de bescherming van al die groote ooms heel veilig voel de, liep hij, om de groote ooms een ge noegen te doen, naar het machtelooze met wonden overdekte lichaam van zijn stervenden bevrijder en gedroeg zich zoo gemeen en liederlijk, dat men het een fatsoenlijk mensch niet eens kan vertel len. En daarna liet hij de slip van zijn hemd fier uit zijn gescheurde broek waaien, het schooiertje („der Lausbub.") Deze geschiedenis, mijnheer de minis ter-president, is zeer toepasselijk Riga, Letland's hoofdsiad, vlagt op uw bevel ter viering van den aftocht der Duitsche troepen EEN PRIJS VLUCHT NAAR IND1Ë. De Indische regeering looft f 10.000 uit voor den eersten Nederlandschen vliegtuigbestuurder, die voor 1 Septem ber 1920 van Nederland naar Java vliegt binnen veertien etmalen. DE A. R. KAMERCLUB heeft voor het jaar 1919—1920 aangewe zen tot voorzitter mr. V. H. Rutgers; tot 2den voorzitter J. v. d. Molen en tot secretaris J. Schouten. Dat leze men in verband met een zinnetje uit de circulaire waarmee de administratie van „De Bode", orgaan van den Bond van Nederl. Onderwij zers aan adverteerders belooft„met het succes zult u zeer tevreden zijn. Denk eraan dat de salarissen in de laatste jaren flink zijn gestegen en dat u reclame maakt in tienduizend koop krachtige gezinnen." Waar het met de koopkracht van het Nederlandsche publiek in den laat sten tijd zoo droevig is gesteld, vor men deze onderwijzers dan toch wel een zeer gelukkige uitzondering. TER NEUZEN, 10 October 1919. Uit het jaarverslag van de Veieeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen blijkt, dat de cursus voor leerling verpleegsters gestaakt is moeten worden door liet vertrek van Dr. Eggink. H-rM. de Koningin heeft bij haar laatste bezoek een gift van 100 gld. aan de Vereeniging geschonken. In het afgeloopen jaar werden 164 patiënten verpleegd. Totaal 3204 ver- pleegdagen. 't Vorig jaar werden den 6den Novem ber nog 22 Belgische vluchtelingen opgenomen, waarvan 3 overleden zijn. Er werden 83 militairen verpleegd, waarvan er 3 stierven. In 't geheel overleden er in het ziekenhuis 13 per sonen. De directrice, mej. P. Faire, .kreeg eervol ontslag en werd vervangen door mej. W. de Koster. Lijstje van aangeslotenen bij het electrlsch licht. In 1913 350. 1914 434. 1915 458. 1916 503. 1917 579. 1918 618. Gelukkige uitzondering. Een snaaksche opmerking maakt de „Nieuwe Courant" Van onderwijzerszijde is nog dezer dagen weer aangedrongen op vermeer derde inkomsten, wegens het onvol doende van de salarissen en in af wachting van een nadere regeling daar van. Woensdagavond werd alhier op initiatief van den Burgemeester een ver gadering gehouden, ter bespreking van de hulp, te verleenen aan hen, die werk loos zijn en niet meer worden gesteund De voorzitter gaf een overzicht van het geen gedaan was, doch zeide, dat meer gedaau moest worden door het stichten van een Vereeniging. Na deze inlich- tiug werd besloten tot het stichten der Vereeniging „Voorzorg". Alle aanwezi gen werden lid dezer Vereeniging. In de voorloopige commissie werden benoemd de heeren W. Bedet, J v. d. Broeke, J. Huizinga, P. Kaan en P. de Zeeuw. Driewegen. Zaterdagavond trad voor de Christ. Landarbeidersvereeniging al hier op de heer II. S. v. Houten van Ter Neuzen, met het onderwerp „Tweeërlei Levensbeschouwing." Spreker teekende eerst de ongeloovige levensbeschouwing, die leidt tot socia lisme en revolutie. Daarna de Christe lijke, die heel 't leven als een zoutend zout doortrekt. Met klem werden de hoorders er op gewezen, niet mee te doen aan opstand en revolutie en ook geen samenwerking met de socialisten te zoeken. De maatschappij moet tegen hun aanslagen beschermd worden. En wie vóór 't socialisme kiest, verliest en verloochent z'n geloof. Met citaten van socialistische schrijvers en langs bisto- rischen weg werd dit bewezen. Niet alleen anti socialistisch moeten we zijn, maar ook positief-Christelijk. Het Chris tendom moet geen vernisje zijn, maar heel 't leven beheerschcn. Oók van de arbeidersbeweging. Dit neemt niet weg, dat daarom ook voor hervormingen het pleit moet worden gevoerd. Dit is juist een der middelen om 't socialisme te bestrijden. Spreker wijst hier op 't omvangrijke werk van ons Christelijk ministerie, dat de sociale wetgeving weer heeft opgevat, na een vijftal onvruchtbare jaren van liberaal- socialistisch bewind. Na eenige vragen beantwoord te hebben, verliet de spr. de vergadering, die daarop nog enkele huishoudelijke zaken behandelde. (Door abuis eerst heden geplaatst). Zaamslag. De heer J. de Kraker al hier voorzitter van de groep uit 't Land van Axel, die naar 't Nederlandsch His torisch Volksfeest te Arnhem is geweest, ontving van het Uitvoerend Comité van het Vaderlandsch Historisch Volksfeest te Arnhem een verguld zilveren medail le als eerste prijs voor de merkwaardigste costuumgroep. Deze prijs was uitgeloofd door B. en W. van Eindhoven. De me daille vertoont aan de eeue zijde een boom, waarin de wapenschilden der elf provinciën en aan den voet de namen dezer elf gewesten. Zinnebeeldig schui len de elf provinciën onder de takken van den Oranjeboom. Aan de keerzijde is ingegrifd Vaderlandsch Historisch Volksfeest. „De Liefde tot zijn land is ieder aangeboren." Arnhem, 3—5 September, 1919. Aan mej. J. Dieleman—Dees alhier werd een medaille voor het meest karak teristiek costuum aangeboden. Aan de eene zijde staat de Oranjeboom met de elf provinciën, aan de keerzijde Aangeboden door de Ned. Reisvereeni- ging te 's Gravenhage. Maandag werd onder Axel een man door de tram aangereden. In bewuste- loozen toestand werd hjj naar den dok ter gebracht, alwaar hem geneeskundige hulp werd verleend. St. ian8teen. Maandagavoud werd op den Tragel alhier zekere F. de Haen, door een laffen kerel zoodanig met een stuk hout op hoofd en lichaam geslagen, dat het slachtoffer als dood werd opgeno men en naar zjjn woouing werd vervoerd Zijn toestand is thans zorgwekkend. *IJzendijke. Zaterdag 4 Oct. werd alhier ingebroken in het kantoor van de firma J. Th. Hendrikse alhier, zonder iets me de te nemen. Als een bewijs dat ge noemde firma daarom nog niet alle hu mor heeft verloren, diene een adverten tie met groote letters geplaatst in het alg. adv. blad. Heeren inbrekers, wier pogingen jongstleden Zaterdagnacht zjjn mislukt, worden er beleefd op attent gemaaktdat in ons kantoor aan de Nassaustraat des avonds na 10 uur geen geldswaarden meer aanwezig zijn. Des verlangd ge lieve men zich daartoe te vervoegen aan het woonhuis op de Markt D. 155. w.g. firma J. Th. Hendrikse" Schoondijke. De heer J. Eraser arts alhier is benoemd tot lid der Gezonds- heidscommissie zetel Oostburg. Biervliet. De druk bevolkte buurt de Gentsche straat is Zaterdagnacht het tooneel geweest van veel beweging. Langs de achterzijde waren eenige in brekers de woning binnengekomen van I. van der Linde, den eenigen kolen- verkoopor in de gemeente en die dik wijls veel geld in huis heeft. De bewo ners sliepen boven eu zoodra die onraad merkten, riepen zij door het dakvenster om hulp aan de buren, die in beweging kwamen. De inbrekers namen de vlucht Eenige uren later viel bij den over buurman de spiegel van den wand op den grond aan stukken. De man, ver schrikt uit den slaap ontwakende, sprong uit z\jn bed en met een plank sloeg hjj den vermeenden inbreker, een hang lamp aan stukken en viel daarop een buurman, die binnen wilde treden, met dezelfde plank op de.i arm aan, zoo dat dit lichaamsdeel pijnlijk getroffen werd. In den loop der week zijn bij verschil lende landbouwers kippen ontvreemd o.a. 32 bij den heer C. óngenae. Naar de Nieuwe Zeeuwsche Cou rant meldt, zijn een groot aantal perso nen te Hansweert, bemanning van Bel gische sleepbooten, Maandag zonder werk gekomen, daar de Belgische maat schappijen al het Hollandsche personeel ontslagen hebben. Vlissingen. Woensdag zijn bü het be- loodsen van een stoomschip ue loods- sloepen van het Belgisch- enNederlandsch loodswezen in aanvaring gekomen met het stoomschip. Beide sloepen bekwa men materiëele schade. De melkslijters te Middelburg en Vlissingen zullen den Minister van Land bouw voorstellen om den prjjs der volle melk, aangevoerd aan de sljjterjj, te be palen op 14 cent en den kleinhandel- prijs op 18 cent, welke dan voorloopig gehandhaafd blijft tot 1 December. Den minister zal worden verzochtdezen prijs, als maximunprijs vast te stellen voor deze gemeenten. Schore. Gisteren had de ruim 80-jari ge M. v. d. B. het ongeluk te vallen en daarbij zijn been te breken. Dinsdagmiddag vervoegden zich een drietal Belgen aan de pastoiie te Schore ZEEUWSCH-VLAANDEREN

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1