Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. standigheden zullen op 1 November 1919 in het genot van groot verlof worden gesteld de dienstplichtigen van de lichting 1919, die in het tijdvak van 5—9 Augustus 1918 zijn ingelijfd bij de regimenten infanterie (hieronder begrepen de grena diers en jagers) en bij de kompagniën. AL ONZE SCHEPEN UIT AMERIKA TERUG. Van de 87 schepen, die tijdens den oorlog door de Vereenigde Staten zijn gerequireerd, is, naar de „Times" meldt, thans het laatste, de Westerdijk, door de Amerikaansche commissie terugge geven. VALSCH BANKPAPIER. Volgens de „N. R. Ct." zouden er pogingen worden gedaan tot invoer in Nederland van een zeer groote hoeveel heid valsch Nederlandsch bankpapier. DE ZAAK-VAN GROENENDAEL. Naar „De Tijd" verneemt, zal de zaak- Van Groenendael waarschijnlijk een nieuw stadium intreden. Het votum, waardoor de betrokken afgevaardigde uit de R. K. Kamerclnb is gezet, werd met algemeene stemmen genomen en berustte op appreciatie van de feiten, die algemeen bekend mogen geacht worden en die door den heer Van Groe nendael niet worden ontkend. Betrokkene denkt er echter niet over, om zijn Kamerlidmaatschap vaarwel te zeggen. Hij gevoelt zich volstrekt niet aan landverraad schuldig. Hij plaatst zich op het standpunt van Wil.-on en diens Volkerenbondbeginselen, o.m. wat betreft het zelfbeschikkingsrecht der volken of gedeelten daarvan. Goed- ingeliehten verwachten, dal hij in de Kamer, evenals daarbuiten, zijn propa ganda zal voortzetten. Wat zijn nationaal-politieke denkbeel den aangaat, zal hij hoofdzakelijk 't roomseh-kath. program getrouw blijven, maar zich op menig punt van practisch regeeringsbeleid volle vrijheid van han delen voorbehouden. Nu de heer Van Groenendael den zin van het votum der R. K. Kamerclub niet recht verstaan blijkt te hebben, en in stee de politieke vergetelheid te zoeken, die hem past, zijn eigenwijze propaganda wil voortzetten, zal een protestbeweging onder de kiezers, die hem hebben afgevaardigd, moeilijk kun nen uitblijven. En dat zijn nefaste invloed met alle wettige middelen ge keerd dient te worden, ligt voor de hand. DE I1EER DUYS ALS PAEDAGOOG. Op een vergadering te Amsterdam moet Duys het volgende fraais hebben gedebiteerd „De vergiftiging van de arbeidersklasse door de Tribunisten, de doorloopende herriemakerij van Wijnkoop c.s.,zijneen groot gevaar. Men tracht de arbeiders klasse te verbrokkelen, waardoor zij jarenlang achteruit gezet zal worden. Het rapalje moet opgevoed worden tot goede strijders, tot bewuste arbeiders, opdat zij zich in de toekomst scharen achter het onbevlekte vaandel der S. D. A. P." „De vergiftiging van de arbeiders klasse Als ei één partij is, die zich daarvoor schamen moet, dan is het wel de S. D. A. P. Het rapalje moet opge voed worden tot goede soc.-dem. Zoo wenscht Duys het, doch Wijnkoop is druk bezig de rollen om te keeren en soc.-dem. op te voeden tot „rapalje", aan welke paedagogische methode de heer Duys, en de S. D. A. P. in het algemeen, niet geheel onschuldig is. EEN FEIT VAN BETEEKENIS. Vanwege den Centralen Bond van Transportarbeiders, afdeeiing 'sGraven- liage, wordl gemeld Een van de oorzaken van de laatste koetsiersstaking was ook de weinige vrije dagen, die in het koetsiersbedrijf worden gegeven en waarvoor voorstellen tot verbetering waren gedaan, welke door de werkgevers niet voor doorvoering vatbaar werden geacht. Intusschen werd bij het opheffen van de staking overeengekomen, dat van October af tot medio Maart als proef de Zondagsrust zou worden ingevoerd. Van Zondag a.s. wordt dus, behoudens in spoedeischende noodzakelijke gevallen niet meer gereden. Een feit van betee- kenis voor de koetsiers, die daarmede een klein stukje gezinsleven meer krijgen. BOM, BOM, DE TURKSCHE TROM. In de eerste zitting van den nienwen gemeenteraad van Leiden waarin 9 sociaaldemocraten en een communist hun intrede hebben gedaan stelde de communist voor, van gemeentewege ten spoedigste 1000 volkswoningen, 6 bad huizen en eenige hectaren bosch en park aan te leggen Burgem. en Wetli. zullen er praeadvies over uit brengen. (Vad.) GEEN ALLEDAAGSCII VERSCHIJNSEL. Te Bussum hebben eenige slagers de prijzen van rund- en varkensvleesch met 1020 ct per kg. verlaagd, een enkele slager zelfs het varkensvleesch met 50 ct., het rundvleesch met 40 ct. per kg. WAT AAN DEN STRIJKSTOK BLIJFT HANGEN! Ter onteigening van den verkeersweg Jonker FransstraatCoolvest moesten 543 perceelen worden onteigend. Dit is thans geschied, deels bij minnelijke schik king, deels bij rechterlijk vonnis. Voor deze perseelen heeft de gemeente moe ten betalen een bedrag van 5.279.000 gulden. En voorts aan deskundigen, rechtsgeleerden bijstand, transport en processen nog237.977 gulden! NEDERLAND EN BELGIË. De Belgische „Standaard" deelt mede, dat het Belgisch d'Annunzio-plan ten opzichte Limburg in duigen is gevallen. Het was nochtans de loutere waarheid. Wij hadden de puntjes op de i kunnen zetten, ja, zelfs verslag kunnen geven van zekere geheime bijeenkomsten en lekkere Luiksche banketjes, waaraan een hooger officier aanzat, namen van aan geworven officieren en manschappen kunnen opgeven, de vertegenwoordigers van deze nieuwe veem in Maaeyk en elders kunnen aanduiden. Donderdag avond hebben wij vernomen, dat onze Belgische d'Annunzio van het waagstuk afziet. De verraders, die dat ontwerp hebben verijdeld, werden gelijk gesteld met een Bazaine en met een Caillaux. Zij dragen de schuld van de vernedering van het Belgische vaderlandOnze zegsman voegde er bij dat de militaire maatregelen door Nederland getroffen niet vreemd waren aan het besluit van onze nationale helden. „Ca ne va plus. Après cette trahison, nous nous feiions caseer la gueule". ,'tGaat niet meer, zegden de helden. Na dit verraad zouden wij klop krijgen Ook de Belgische correspondent van de „Tel." erkent, dat de geruchten, door de „Standaard" medegedeeld, niet geheel ten onrechte waren. Deze opruiers te Luik en Antwerpen waren zeer wel in staat den boel op stelten te zetten. OOK EEN STAKING Naar men verneemt, hebben de ge- interneerden op het fort Wierickerschans, wijl hun behandeling zich den laatsten tijd zoozeer verslechterd heeft, Donder dag besloten een hongerstaking aan te vangen. Of ze 't zonder eten lang zullen uit houden Lijkverbranding. Er is thans een wetsvoorstel ingediend dat strekt om aan den misstand inzake de lijkverbranding een einde te maken. Op nobele en concieet-logische wijze is ten deze door het vorig Kabinet niet ge handeld. Dit liet toch de lijkverbran ding ongehinderd doorgaan, al begreep ieder die nadacht, hoe 't zeer stellig de plicht der Regeerine was geweest, om, toen de Lijkverbranding het aandorst haar practijk aan te vangen en door te zetten aanstonds artikel 1 der Begrafe niswet te wijzigen. Dit was bij gezonde opvatting van het wetgevend bestel ongetwijfeld eisoh ge weest, en toch liet men het na, niet uit verzuim, doch met opzet ten einde alzoo een praecedent te scheppen, waarop men zich later zou kunnen beroepen. Aan deze handelwijze van het Kabi- net-Cort van der Linden kon kwalijk constitutioneele goedkeuring worden ge hecht. Het was een zich vergrijpen tegen over de beteekenis van de wetgevende macht. Dit zag het Kabinet-Cort van der Linden uiteraard terstond en helder in, en zoo droeg het verzuim om de wet te verbeteren een opzettelijk karakter, strekkend om ongemerkt een doel te bereiken dat anders allicht op tegenstand ware afgestuit. Het huidig Kabinet geraakte hierdoor in hoogst onaangename moeilijkheid. Een volstrekt verbod kon thans niet meer worden uitgelokt, en het eenige waarop men bedacht kon zijn, was een wetttelijke regeling die niet dan in zeer beperkten zin de verbranding toeliet, haar elk officieel karakter onthield, en alzijdig op zeer stramme beperking doelde. Het Kabi net verbergt derhalve in (t minst niet, dat de lijkverbranding eer zijn tegenzin wekt, dan dat men erop bedacht zou zijn om haar aan te moedigen. Zelfs betwist het aan het bewind en aan tot handelen geroepen familileden het recht om, te gen den verklaarden wil van den over ledene in, toch in bepaalde gevallen de verbranding door te zetten, gelijk ook het Gouvernement de begrafenis door zet, zoo de gelijkbestelling van Gemeen tewege moet plaats hebben. Wat ons hier wordt voorgelegd, is dan ook weinig anders dan een zwichten voor de noodzakelijkheid, en hieraan zal hier zoo min als in andere landen op den duur te ontkomen zijn. (Stand). Onze royale regeering De „royale" regeering zoo betitelt meer dan één meesmuilend het Kabinet- Ruvs de Beerenbrouck. Vooral uit vrijzinnigen hoek komt meermalen klacht over de gulheid waar mee het Ministerie in allerlei nood van personen en instellingen zoekt te voor- zieu. De oud-Minister van Gijn met name is in dit opzicht slecht over onze tegen woordige bewindslieden te spreken. Inderdaad treedt het Ministerie niet met enghartige bekrompenheid op en tracht het loyaal het ideaal eerier recht vaardige belooning te benaderen. Verwondering wekt het daarom, dat bij de debatten over de motie-Helsdin- gen aangaande salarisregeling van het postpersoneel tegen de ministerieele voor stellen verzet werd geboden. Met ovettuigend cijfermateriaal deed minister de" Vries zien welk een sterke stijging de loonen ondergaan hadden. Toch bleef men overtroeven van com munistische en socialistische zijde natuur lijk. Maar ook van vrijzinnigen kant deed meli braaf mee. Wat nu te denken van al die scham pere woorden over onze „royale" regee ring In „De Tijd" trof ons deze driestar: Het slechte voorbeeld. De leider der communistische partij de heer D. Wijnkoop, hitst niet alleen zijn volgelingen op, om steeds egoïsti- scher de leuze in toepassing te bren gen „zoo weinig mogelijk werk tegen zooveel mogelijk loon", hij geeft hun ook persoonlijk een voorbeeld, waar van de navolging zou uitloopen op niets doen tegen betaling. De vier-urige arbeidsdag, dien hij mogelijk acht, is hem klaarblijkelijk niet meer dan genoeg. In de Kamer be gon hij reeds het systeem, om geld te verdienen zonder te werken, in toe passing te brengen. Met het sans géne, dat hem eigen is, weigerde hij de hem opgedragen taak als rapporteur van Binnenlandsche Zaken een deel van het eigenlijk werk, waarvoor hij als Kamerlid fl. 3000.opstrijkt - te verrichten. Het is te hopen, dat een nieuwe verandering in het Reglement van or de den heer Wijnkoop spoedig het spreekwoord in herinnering brenge, dat wie niet werkt ook niet zal eten. Men doe in dezen zoo snel mogelijk rechten gunne de publieke opinie de voldoening, dat het siechte voorbeeld onmiddellijk worde getroffen. TER NEUZEN, 7 October 1919. In de op Donderdag a. s., des voor middags 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behande ling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der verordening op de heffing van opcenten op de Pers. Belasting. 4. Idem tot wijziging der hcffings- verordening op het ruimen der privaat- putten en tonnen. 5. Idem tot vvijzigiug der heffings verordening op de keurlooneii. 6. Idem tot wijziging van het Regle ment van orde. 7. Idem tot wijziging van het Regle ment op de Arbeidsbeurs. 8. Idem tot vaststelling der verorde ning op de uitbetaling van de jaarwed den der onderwijzers en tot regeling van de inhouding dier jaarwedden bij verlof tot afwezigheid. 9. Idem tot vaststelling eener ver ordening regelende de werkkring der commissie voor de Financiën. 10. Idem tot afwijzende beschikking op het adres van De Zeeuw om een gratificatie. 11. Idem om aan K. Hauielink ver gunning te verleeneu tot het bouwen van een erker boven gemeentegrond. 12. Idem tot vaststelling van een supplement kohier der belasting op de hondendienst 1919. 13. Idem om aan Gedeputeerde Staten van Zeeland voor te stellen liet bedrug der jaarwedde van den gemeente-secre taris te wijzigen in verband met Provin ciaal blad no. 15 van 1919, 14. Idem tot afwijzende beschikking op het adres van D J. Minnik en anderen om intrekking van het raadsbesluit, waar bij aan de Industriëele Maatschappij ontheffing wordt verleend van de artt. 4 en 5 der concessie voorwaarden. 15. Idem tot wijziging van de ver ordening regelende het liandels-herlia- iingsonderwijs. 16. Idem tot wijziging der begrooting dienst 1919. Naar men verneemt, is proces verbaal opgemaakt tegen do spoorwig- maatschappijen MechelenTer Neuzen en GentTer Neuzen, omdat beide maat schappijen, zonder toestemming der Ne- derlandsche regeering, tusschen 1 en 4 dezer een gewijzigde dienst hadden iugevoerd, waarbij geen rekening werd gehouden met den in Nederland wettelijk geregelden tijd. (Zei.)' Sluiskil. De woningbouw vereeniging gaat over tot liet bouwen van 30 wo ningen. Er is beschikking verkregen over het noodige bouwterrein. Het voorloopig bestuur trad af en een definitief bestuur werd gekozen n.l. de lieeren H. J. Colsen, J. de Krijger, A. van Aerde, P. de Waal, II. Anjoul, P, Meert en G. Kooman. Axel. Maandagavond werd alhier van wege de afd. „Mercurius" eene verga dering gehouden, om te trachten dezen winter alhier een cursus in boekhouden te begiunen. Tot deze verandering was uitgenoodigd dhr. Vellekop van Neuzen, die deze cursus zal leiden. Er gaven zich 7 deelnemers op. De cursus zal gesplitst worden in 2en n.l. zij, die zich willen bekwamen alleen om eigen zaken richtig te kunnen be- lieeren en personen, die het Mercurius- diploma wenschen te halen. Reeds deze maand zullen de lessen een aanvang nemen. Zaterdag vergaderde alhier de af deeiing Axel van Patrimonium. Na op de gebruikelijke wijze door den voorzitter te zijn geopend en het lezen der notulen kwam aan de orde de in leiding van den Edelachlb. Heer Iluizinga van Neuzen over „Coöperatie". Op zeer duidelijke wijze werd door den inleider uiteengezet, wat het doel is van elke coöperatie. Zoowel het \oor als het tegen werd onder de oogen gezien. Er werd een commissie benoemd, die deze zaak in studie zal nemen, en op de volgende vergadering verslag zal uitbrengen of zij liet al dan niet wen- schelijk acht om tot coöperatie over te gaan. Nog werd de vraag besproken, of samenwerking met andersdenkenden ge oorloofd is. Uit de besprekingen bleek, dat deze vraag ontkennend dient te worden be antwoord. Een bestuursvoorstel om de contribu tie te verhoogen werd aangenomen. Na dankzegging sloot de voorz. deze goedgeslaagde vergadering. De opkomst was matig. Axel. Alhier werd de verplichte Rijks keuring voor hengsten gehouden, voor welke keuring 60 hengsten waren aan gegeven. Er waren prachtexemplaren bij en de keuring lokte vele vreemde lingen naar Axel. De heer Ph. J. van Dixhoorn heeft te Axel op eigen terrein en op eigen kosten een manege laten bouwen en aanleggen, welke voor een dergelijke keuring noodzakelijk is. De uitslag der keuring was, dat 28 hengsten geschikt werden bevonden en dat van de overige nog eenige voor herkeuring tegen liet voorjaar werden aangewezen. De goedgekeurde hengsten waren de volgendeLaboureur d'Isaac van Ph. J. van Dixhoorn Arceau van „Eigen Hulp"; Monaco van „Toekomst" Bresson Oranje van Jan de Putter; Indigèno van Ph. J. van Dixhoorn; Alfred van W. Dieleman Pz Cristol van Jan de PutterAvenir van M. A. B. Puylaert te Zuiddorpe Joubert III van P. B. van Hoeve; Mustafa van H. Bonte te Koewacht; Grandlieu van Ph. J. van Dixhoorn Clairon van II. Bpnte, voornoemd Cristol van „Ons Belang" te ZaamslagRève d'Or van C. Wolfert te Ter Neuzen Favori van A. David te Sluiskil Brin d'Or van „Eigen Hulp"; Croquet van „Hoop op Zegen" te Hoek; Louis van G. van Waes te Westdorpe; Blondel de Mullein van d'Hooghe te Cluyssen Fleur de Voleau van G. Goethals te Sluiskil Colosse van A. M. Daelman te West dorpe; Albanais van „Vereeniging" te Westdorpe; Ilakun van L. Coeno te Sas van Gent; Deda van G. Zegers te Ter Neuzen Markies van Ph. J. van Dixhoorn en Inbattable van B. C. Puy laert te Zuiddorpe. De personen, van wien geen woonplaats is vermeld, wenen te Axel. To Axel is een hengstenvereeniging opgericht onder een naam van „De Verwachting''. De vereeniging telt 25 leden. Het doel is door aankoop van een der beste hengsten den vooruitgang te bevorderen van de paardenfokkerij. Als bestuursleden werden gekozen de lieeren Jacs. Dekker te Boschkapelle, voorzitter; J. den Hamer Sr.; Iz. de Feijter; P. van Hoeve en E. de Maat, allen te Axel. (A. Crt St. Jansteen. Alhier zijn woonhuis en schuur van A. v. Gr. afgebrand. Een partij vlas ging verloren. Oorzaak van den brand onbekend. Aan den Groenendijk is men op initiatief van dr. C. A. Cummaert begonnen met het bouwen van een nieuwe ziekenin- richting, voorzien van een zeer ruime afdeeiing, waarin een complete installa tie voor stralenbehandeling. Stoppeldijk. Toen een landbouwer al hier des morgens bij zijn opgezakte aardappelen kwam, zag hij, dat de aard appelen op den grond lagen en de zakken waren verdwenen. Deze hadden de dieven noodig gehad, zooals lator bleek, om de appelen, die zij uit den boom gaard wenschten mede te nemen, te vervoeren. Te Zuidzande is Donderdagavond omstreeks 9 uur de bliksem ingeslagen in de schuur van den landbouwer P. Risseeuw, welke mot zijn rijken inhoud van graan en hooi een prooi der vlammen werd. Naar men verneemt is een en ander verzekerd. Zuidzande. Ir. den nacht van Donder" dag op Vrijdag is tijdens het onweder de bliksem geslagen in de landbouw- schuur van den heer P. Risseeuw, welke geheelafbrandde. Ook de gelieele in houd der schuur ging verloren, behalve het vee dat nog gered werd. Oostburg. Zaterdagavond werden door de militaire kommieztn alhier weder 6 biggen in beslag genomen onder de ge meente Schoondijkc „'t Heultje". Tegen de vervoerders (3 Belgen) is proces ver baal opgemaakt. Heinkenszand. Bij het laden van sui kerbieten door 't personeel van den land bouwer P. van 't Westeinde, stak de voerman bij ongeluk den arbeider K., terwijl deze bukte met de griep in het oog, waardoor dat lichaamsdeel zooda nig gekwetst werd, dat bij zich onder- geneeskundige behandeling moest stel- 'en. Het, oog zal gelukkig behouden hunnen blijven. Zeeuw. De commissie uil de Z. L. M. inzake arbeidsduur komt tot de volgende con clusies 1. Na invoering van den wettelijk geregelden achturigen werkdag in fabrie ken en werkplaatsen zal een wettelijke regeling van den arbeidsduur in het landbouwbedrijf moeilijk achterwege kunnen blijven. 2e. Als maximum zal daarvoor moeten gelden een arbeidstijd van zestig uren per week. 3e. Uitgezonderd van deze bepaling zullen moeten zijn de werkzaamheden in eigen bedrijf verricht, die welke ver bonden zijn aan het drogen en verzamelen van producten die aan bederf onderhevig zijn, liet werk der paardenknechten en hel verzorgen en melken van vee. 4e. Afzonderlijke regelingen zullen worden gemaakt voor hoefsmeden, wa genmakers, gareelmakers, molenaars en zuivelfabrieken, tenzij die bij wettelijke regeling worden uitgeschakeld. 5e. Het is niet wenschelijk eenig wettelijk voorschrift te geven omtrent deu tijd van den dag waarop gewerkt mag worden. Ge. De uitvoering der wet en de controle zal geschieden met behulp van plaatselijke commissies, samengesteld uit werkgevers en werknemers. Gedood. Te Plees bij Nijmegen is door de stoom tram aangeredenen gedood een 73 jarige vrouw uit Hoes. Zij werd door de tram gegrepen en 15 meter medegesleurd. De achterschedel werd ingedrukt waardoor de dood wel onmiddellijk zal zijn inge treden. Het ongeluk schijnt te wijten aan doofheid van het slachtoffer. Een vrouw verbrand. Te Rumpt gemeente Deil, geraakte gisteren een huis in brand. De bewoon ster, het huis nog binnen willeude gaan om iets te redden, kwam in de vlam men om. Deerlijk verbrand. Een 17-jarige dienstbode te Maastricht kreeg de inhoud van een pot met ko kende soep over het lichaam. Met ern stige brandwonden werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. G rondeigenaar smokkelaar naar Veen huizen. De marechaussee to Weert heeft aan gehouden J. H., 43 jaar, grondeigenaar en exploitant van ontginningen, wonen de aldaar. Het Gerechtshof te 's Herto genbosch had hem in 1917 tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens smokkelarij van 850 schapen naar België Hij zal deze straf thans in Veenhuizen moeten ondergaan. Gedenkt te sterven Te Rotterdam zal te op den Oostzee dijk een man plotseling ineen. Men droeg hem in een café in do nabijheid, doch bij aankomst aldaar was hij, vermoedelijk tengevolge van hartverlamming, reeds overleden. Het bleek te zijn PI. O., ge woond hebbende aan de Lusthofstraat. Ook een combinatie! Blijkens een advertentie in de plaat selijke bladen, is te Maastricht opgericht een „Anti-annexioiiistische eu electrische brood bakkerij Uit minnenijd heeft te Dordrecht een 19 jarige dienst bode haar gevvezei aanstaande met een mes in den hals gestoken. Tegen het jaloersehe meisje is proces-verbaal op gemaakt. Iets nieuws voor dezen tijd. Daar de handel en uitvoer van klom pen zoo goed als stil staat en de fabri kanten met groote voorraden zitten, heb ben de klompenmakerspatroons te St. Oedenrode besloten het uurloon der knechts met 5 cent te verlagen. Paardenovervloed. Op de Woensdag te Hengelo (Gelder land) gehouden maandelijksclie paarden markt waren 2785 stuks aangevoerd. Dit aantal is sinds 1899 op geen enkele markt meer voorgekomen. Een „vader". Zekere Spielings, een te Helmond bekend individu, maakte zich Maandag avond aan moordaanslag schuldig op zijn eigen zoon. Toen hij in beschonken toestand thuis kwam, ging hij naar het bed van zijn niets vermoedenden zoon die rustig lag te slapen en gaf dezen eenige steken in het onderlijf zoodat hij ernstig verwond weggevoerd moest worden. De politie heeft den dader achter slot en grendel gezet. Droevig ongeval. Een '2-jarig kind sloeg in een woning op de van Oldenbarnevoldtkade te Am sterdam do deur zoo hard dicht, dat een ruit brak en de kleine door eenige scherven aan het hoofd verwond werd. llet kiud is naar het Wilhelminagasthuis gebracht en aldaar overleden. Liefhebbers genoeg. Voor de betrekking van gemeenteveld wachter te Oosterbcck hebben zich 900 sollicitanten aangemeld.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2