Orgaan ter verspreiding der eginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. Mm MPl %i*:' ï*3 No. 182. Woensdag 8 October 1919 2e Jaargang. MÊmMi De Invaliditeitswet. F E i: 1 L L E TO N. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. JAN WAANDERS. T ÏWlrï È'J Uitgave van de Christelijke Persverceniging „Zecuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 62, Ier Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.2o. ADVERTENTIËNVan 1-4 regels fOAO. Elke regel meer 0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag lo /0. Inzending van advertentiëu tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker U. II. 1JTTOOIJ Az. te Ter Neuzen. lelefoon Nr. 20. Door den voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg werd ons onderstaande toegezonden, wat we gaarne in ons blad plaatsen. Ieder lezen en beware deze artikelen. Nu de datum van 3 December 1919 begint te naderen en dus de uitvoering van de Invaliditeitswet baar beslag zal krijgen, is liet noodzakelijk, dat zoowel arbeiders als werkgevers op de boogie zijn van de bepalingen omtrent allerlei details dier wet. In liet volgende zal getracht worden de belangrijkste bepa lingen vast te leggen. Alvorens biertoe óver te gaan, lijkt het mij met ondienstig nog oven te memoreeren, in welk stadium van voor bereiding do uitvoering der Invaliditeits wet verkeert. De aanmeldingsformulieren, ingevuld en onderteekend door den arbeider en werkgever komen nog steeds dagelijks binnen en liet aantal aanmeldingen bij den Raad van Arbeid te Middelburg beeft reeds de overschreden. Na verschillende bewerkingen op het kantoor van den Raad wordt, vastgesteld op grond van dat formulier ofeenarbei der al of niet onder de wet valt. Valt hij onder de wet dan zal dus na December a.s. voor dezen arbeider premie betaald moeten worden. Wat gebeurt nu vóór 3 December a.s. Aan ieder arbeider, die wider de wet valt, wordt per aangeteekende brief toegezonden een rentekaart en een rente boekje, zoodanig dat deze exemplaren omstreeks (doch niet vóór) 3 December in zijn bezit zijn. De rentekaart verdient de meeste aandacht, omdat daarvan elke week bijna gebruik moet worden ge maakt, terwijl het renteboekje altijd in het bezit van den arbeider blijft en meer liet karakter draagt van spaarbankboekje, waarin dus de arbeider steeds kan zien hoeveel zegels en tot welk bedrag aan premie voor hem is betaald. We bepalen ons dus voorloopig tot de rentekaart. De routekaart dan vermeldt ten eerste bet nummer (rentenummer) waarondei de bezitter van die kaart bij den Raad te boek staat, en ten 2e de geldigheids duur der kaart, die 1 jaar bedraagt (voor den overgangstijd van 3 December 1919 1 Januari 1921) is deze geldigheidsduur afwijkend van een jaar. Verder zijn op de binnenzijde der kaart 52 vakjes aangegeven, zoodat voor elke week 1 vakje bestemd is. Op die vakjes moeten nu do zegels geplakt worden ter voldoening van de premie, b.v. a. wordt per week loon uitbetaald dan plakt de werkgever voor of gelijk tijdig met deze betaling een zegel voor- die week overeenkomstig de loonklasse waartoe de arbeider behoort. b. wordt per maand uitbetaald, dan worden door den werkgever evenvei1 zegels geplakt als ir weken (of deelen van weken) in die maand zijn. Zoo zal dus de eene maand 5 en de volgende maand 4 zegels geplakt moeten vvoiden, zoodanig dat in een heel jaar 52 geplakt zijn. c.. wordt over korter dan een week loon betaald, dan. plakt de werkgever over de week, waarin het loon wordt betaald een zegel, wanneer er tenminste al niet een zegel is geplakt in een gelijkwaardige of iioogere loonklasse. Deze kwestie verdient nadere beschou wing. Bij de eerste loonsuitbetaling moet premie betaald en dus zegel ge|ilakt worden de werkgever die dus dat eerste loon betaalt, is verplicht de zegel te plakken, zoodat andere wergevers in die week 11a die eerste loonsuitbetaling geen zegels meer behoeven te plakken. Hel kan echter voorkomen, dat een arbeider de le dag of dagen der week werk beeft verricht dat bijv. in de 3e loonklasse is gerangschikt en dat in die loonklasse zegel is geplakt. Daarop volgende dagen kan die arbeider werken in een vak dal in de 4e of 5e loonklasse is gerangschikt en waardoor hij dus recht heeft op een hoogere premie. Die latere werkgever moet dan nog een zegel plakken over eenkomstig die hoogere loonklasse, waarin arbeid is verricht. De zegels zijn te verkrijgen op kan toren der posterijen en hij den Raad van Arbeid. Omtrent liet renteboekje dient nog vermeld, dat alle aanteekeningen in dat boekje door den Raad van Arbeid ge schieden. Alhoewel in een volgend artikel de kwestie nader zal worden besproken, stip ik vast aan, dat volgens artikel 232 der Invaliditeitswet op de rentekaart en de daarop geplakte zegels absoluut niet mag worden geschreven of een teeken mag worden gezet. Alleen bet dagteeke- ncn is verplicht en in sommige gevallen liet parafeeren der zegels toegelaten. In vervolgartikelen stel ik mij voor, indien de redactie daartoe haar kolommen wil beschikbaar stollen, de verschillende rechten en plichten zoowel der werk gevers als der arbeiders te behandelen. 38) Z ELAN DIA. Zóó bedoel ik het niet", weerlegde Jan„ofschoon daar ook tamelijk veel overdrijving in zit, maar „Overdrijving? Zou Gods Woord over drijven ,',In elk gevaldaar gaat hot met over. Ik moet schuld belijden, zegt domino, en wederkeer en. Dus dan moet ik^toch wel bij uitstek een zondaar wezen 1" '„Je ziet niet in....", begon domme. „Nee dominé", viel Jan reeds weer in de rede, „dat zie ik zeker niet in. Ik ben volstrekt niet ongodsdienstig, dat hoeft u van mij niet te denken. Dat ik het anders ben dan u, dat zal ik niet ontkennen". „Het is maar naar, wat je ouder gods dienst verstaat. Voor mij is dat liet die nen van God naar Zijn wil, zooals 11 yj ons dien in Zijn Woord heeft geopenbaard' merkte dominé aan. „Daar bestaat nog al eemg verschil over", zei Jan, schamper. „We houden ons aan Gods V\ oord en aan de belijdenis, die door onze vaderen In Frankrijk. De dag der Kamerverkiezingen in Frankrijk is nog niet met zekerheid vast gesteld. Ze zullen waarschijnlijk in No vember plaats hebben. Een ander punt, dat in d« politieke kringen de aandaclu bezig houdt, is de vraag, of Clemenceau candidaat voor het presidentschap van de republiek zal zijn. Men is nog slechts drie maanden van de verkiezing van een nieuw staatshoofd verwijderd. De indruk wordt steeds ster ker, dat Clemenceau zelf wel degelijk er aan denkt naar het presidentschap van dc republiek te dingen. Hij zou zich daarvoor den steun verzekerd hebben van Viviani, die hij wel schrikkelijk ge hekeld had, maar 'met vvien hij weer ge heel verzoend is. Viviani zou dan presi dent-minister worden. Men ziet op liet oogenblik algemeen Viviani als opvolger van Clemenceau, voor het geval lemeu- ceau vrijwillig heengaat of president van de Republiek wordt. Briand- cu Barthou beide zijn er intus- schen op uit liet kabinet-Clemeuceau onvrijwillig te doen heengaan, "met hun bloed is bezegeld", zei dominé ernstig. „Belijdenis, belijdenis! Dogmas en leerstellingen nee, daar kan ik me niet in vinden. Laat 'n ieder vrij, hoe bij God wil dienen. Als ik een mooi muziekstuk hoor en ik geniet daarvan, dan dien ik God ook. En als ik wandel in de vrije natuur en ik bewonder al dat schoone rond ine, dan dien ik God ook. Want al dat goede en schoone komt van God. En daar van te genieten, is veel liooger godsdienst, dan wat oude leerstellingen uit te pluizen en elkaar te verketteren". „Is het zoover met je gekomen?' vroeg dominé Van Waarden, met iets medelijdends in zijn stem. Het ontging Jan niet. En het maakte zijn ergernis grooter. „Ziet u wel, als men met u van mee- ning verschilt, wordt men voor een diep gezonken schepsel gehouden. Nu, ik zal me daar niet veel van aantrekken, maar het lijkt me toch wel een beetje Fari- zeesch, zoo hoog te staan en zoo laag op een ander neer te zien", zei hij driftig. „Jan 1" waarschuwde mama. „o Nee, 't hindert niet", kwam dominé, „ik kan er wel tegen. Het doet me zeer, voor Jan zelf, dat-ie zóó spreekt. Kijk, Waanders, je moet me goed begrijpen, er is heelemaal geen sprake van laag op je neer tc zien. lieden we dat, dan waren Vriendelijke lui. Het lekt nil uit, dat het in do Itali- aansche Kamer bij de jongste debatten gekomen is tot een verwoed v uistgevecht lusschen nationalisten en socialisten, waaraan ook de wederzijdsehe journalis ten deelnamen en dal tot na de schorsing werd voortgezet. Er zal zelfs nog een duel uit voortkomen tusschen con jour nalist en een afgevaardigde. Dat de regeering nadien besloot de Kamer te ontbinden, valt te begrijpen, terwijl uit het gebeurde kafi worden af geleid, dat de verkiezingsstrijd zeer fel gevoerd zal worden. Op reis. De koning en koningin van België en prins Leopold zijn bij hun aankomst tc New York door een duizendvoudige me nigte met groote geestdrift verwelkomd. De booten in de havens lieten hun stoomfluiten gillen en de forten vuurden saluutschoten af. Minister Lansing heette de gasten namens president Wilson wel kom. De vorige week is het gezelschap een rondreis begonuen door het land. Encjelsche landhanger. Een bericht uit Cuxhaven aan de Vossische Ztg. behelst, dat er op Helgo land een krachtige beweging gaande is voor afscheiding van Duitscliland en aan sluiting bij Engeland. Men is voornemens een volksstemming ever de kwestie te houden. Wederwaardigheden van een trein. Engelsche bladen geven een levendig verhaal van de wederwaardigheden van een trein, die Vrijdagavond uit Edinburg naar Londen verirok en dertig unroyer tijd tenslotte zijn bestemming bereikt heeft. Do trein was tweemaal zoolang als een gewone en moest, grootendeels zon der behulp van seinen, die niet bediend werden, den langen weg, menigmaal in slakkengang afleggen. Het ergste was, dat er vele vrouwen met kleine kinde ren in den trein waren. Voor de laat stee was aan de stations geen melk te krijgen en op liet laatste gedeelte van de reis was liet gehuil van de hongerige kleineu hardverscheurend en oorverdoo- vend. De mcnschen stonden dicht op eengepakt in de coupè's cn de gangen, en telkens moest de trein wachten, tot zich een machinist, die op een volgend station thuis hoorde, bereid verklaarde om den trein weer een eind verder te brengen. Ouder de reizigers waren er met veel bagage op weg naar stooinscbe pen, die ben naar Zuid-Afrika, Amerika enz. moesten brengen. Toen men aan bet eind van de reis was, was de verbittering tegen de sla kers, vooral om wat de vrouwen en kin deren hadden moeten uitstaan, ten top punt gestegen. Wel zoo gemakkelijk. Een eigenaardige oplossing heeft men te Melz gevonden voor een staking der straatvegers Het was natuurlijk weer 't gewone ge val dure tijden dus meer loon en der halve weer duurdere tijden. Maar men herinnerde zich in de ge meentera-ad plotseling de lessen van den oorlog. Toen hebben we geleerd dat allerlei dingen, waaraan we gewoon zijn geraakt on die we als noodzakelijkheid beschouwen, tocli eigenlijk teuslolte ge mist kunnen worden. Hoevele lantaarns bijvoorbeeld zijfi ten slotte onnoodig gebleken en hoeveel luxe in voedsel kunnen we ons besparen! Welnu nadat de gemeenteraad van Metz do zaak long en breed bekeken had eu overwogen, hoe men die straat vegers weer aan 't werk zou krijgen, zon der dat het al (e veel moest kosten, kwam men plotseling tot het besluit, dat ze.... konden heengaan. Geen straatvegers meer. Inplaats daarvan een verordening, waarbij ieder verplicht wordt, do straat voor zijn deur schoon te houden, cn de zaak is uit. Oec. toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. Wij hebben in den laatsten tiid meer malen do aandacht gevestigd op Fransclie persstemmen, die in verband met den lagen koersstand van de franc in Enge land en Amerika, op de dringende nood zakelijkheid wezen alle bedenkingen ten spijt, in Duitschland de noodige aankon- peii te doen, daar het belang van Frank rijk zelf dit eischte, wilde het niet door do betaling van buitensporige prijzen en den ongunstigen invloed daarvan op den frankenkoers, financieel in een bopeloozen toestand komen. De Parijsche correspondent van „De Telegr." meldt nu, dat tot de Fransclie industrieelen een schrijven is gericht vanwege bet ministerie voor het herstel der Fransclie industrie, waarin o.m. de volgende merkwaardige passage voor komt „Den industrieelen, die hun fabrieken niet in de noodlijdende cn verwoeste streken hebben liggen en die derhalve de artikelen en producten, wamaan zij behoefte hebben, in geld moeten betalen, wordt in verband met den stand van den Fransclien wisselkoers, verzocht hunne aankoopen in Engeland of de Vereenigde Staten tot liet uiterste te beperken en in verband met dezelfde overweging de zeer natuurlijke bedenkingen, die ben zouden wei rliouden in Duitschaiid de benoodigde machines, werktuigen en in stallatie te koopen, die zij in Frankrijk slechts tegen buitensporige prijzen en na lengen tijd zouden geleverd krijgen, te laten varen. Van heden al kan vrij met de in aanmerking komende Duitscbe of Oostenrijksche leveranciers worden ge correspondeerd". Het financieele blad „Banque et Bourse", die deze passage publiceert, commentarieert als volgt „Aldus manifesteert zich nu op de meest tastbare wijze de politiek, welke Engeland en de Vereenigde Staten in dit opzicht jegens ons hebben gevolgd. In den vervolge kan men de Duitscbe waren niet meer boycotten, want het is voor ons een kwestie van leven of dood, dat wij onzen wisselkoers niet tot in bet on eindige laten afbrokkelen en aanlanden op een niveau, dat liet Fransclie crediet onherstelbaar zou aantasten. Wij gaan we toch zeker je niet komen opzoeken, dat zul je toch wel moeten toestemmen. Maar hi t is onze plicht, als herder, de afdwalcndcn met Gods hulp weer terug te brengen. Want Jan, je dwaalt! Je hart is niet recht voor God! Je....' „Maarbruiste Jan op. „Nee. laat mij nu ook eens praten, je bouwt je een stelsel op van eigemvilligen godsdienst. En dan verbeeld je je, dat jc toch eigenlijk wel een godsdienstig menscli bent, feitelijk veel godsdienstiger dan die anderen, de mensclien van de dogma's en de leerstellingen, niet waar Je godsdienst is er een zonder grond Gods Woord zegt b.v „Ochbegon Jan opnieuw. „Ik was nog niet uitgesproken. Gods Woord zegt b.v., dat we do onderlinge bijeenkomsten niet zullen nalatenjij zégt. och kom, als ik wandel in bosch of wei, dan dien ik God ook; en je laat de kerk de kerk Goés Woord waar schuwt, dat we dc wereld niet zullen liefhebben jij zegt, och kom, wat kwaad zou er in steken eens naar opera of komedie te gaan „Zoo, hebben ze me al aangebracht siste Jan, kwaadaardig. Dominé schudde het hoofd. „Van aanbrengen alweer geen sprake. Je hebt dat trouwens toch ook niet stie- kum gedaan, wel Ik baal het aan, om nog verder. Wij wensclien de regeering geluk, dat zij heeft ingezien, dat niet langer halve maatregelen konden worden genomen en dat het niet mogelijk was, die eenheid onder de geallieerden, die tijdens den ganschen oorlog van kracht is geweest, in dit opzicht voort te doen duren. Wij hebben niet het recht een zeker gevoel van sentimentaliteit te voe den en hoe sterk ook nog de verachting in ons leeft voor den vijand van gisteren, om de wijze, waarop hij den oorlog heelt gevoerd, toch dient ons belang ons over deze gevoelens been te helpen M ant onze vrienden zelf hebben ons den weg getoond. Immers wordt reeds van ver schillende zijden opgemerkt, dat zij in dezelfde lijn handelende, een groot aan tal producten, die wij van hen betrokken, in Duitschland hadden gekocht. Deze artikelen werden aan ons doorgezonden en de stand van den wisselkoers ver zekerde den Engelschen en Amerikanen daarbij groote winsten". N. R. Ct. Ter opvoering van het geboortecijfer. Indertijd is gemeld, dat de K. v. K., met m devverking van verschillende voor aanstaande personen in Frankrijk, te Nancy een congres hadden georganiseerd om middelen te bespreken en te beramen ter opvoering van liet geboortecijfer. Dit congres is thans geopend. In zijnopenings- rede beeft de voorzitter, Augnste Isaac, erop gewezen, dat essentieel doel van de debatten moet zijn, bet publiek de oogen to openen voor zijn plichtbegrijpt en gevoelt de natie niet waarom bet gaat, dan helpen alle wettelijke maat regelen niets. In gelijken geest sprak Paul Deschanel, de voorzitter der Kamer van afgevaar digden, die betoogde, dat degene die zegt „Èr is toch niets aan te doen", een de serteur is in vollen vredestijd. Hij leidt Frankrijk naar den afgrond hij bereidt voor de komende geslachten de slavernij voor. Een ieder ifioet zijn aandeel in de taak tot inoreele verheffing aanvaarden. Een krachtig beroep werd tenslotte ge daan op de litteratuur, de kunst en de mode, die „geweldig machtige krachten", om niet langer „vijandig te staan tegen over liet groote gezin, maar dit te steu nen". Of het helpen zal, en van nu voortaan het aantal wiegen dat der doodkisten zal overtreffen? De spoorwegstaking geëindigd. LONDEN, 5 Oct. De spoorwegstaking is bijgelegd. De conferentie tusschen het bemidde- .ingscomité uit de vakverceniging, waar toe het uitvoerend comité van het spoor wegpersoneel behoort, en de regeering begon om half twaalf en eindigde om kwart over vier. Naar gemeld wordt zullen de voorwaarden van liet vergelijk hedenavond oji een massameeting van spoorwegmannen worden bekend ge maakt. De arbeiders hebben last go- kregen liet werk onmiddellijk te her vatten.' MET GROOT VERLOF. Officieel. Behoudens onvoorziene om- je te bewijzen, dat je er een eigenwilli gen godsdienst op na houdt, die eigenlijk geep godsdienst is". „Dus al die lui, die er zoo over denken als ik, zouden ongodsdienstig zijn? Ik verzeker u, dat er echt i eligieuze mcn schen onder zijn!" verdedigde Jan, met vuur. „Juist; religieus. Zóó noemen ze zich graag. Maar dat woord zegt nu net niets, niets positiefs. Een mohammedaan, een Boeddist is ook religieus. Hier komt het op aan, en daarover loopt het nu, of men wil buigen voor het gezag van de Heilige Schrift; God wil dienen naar Zijn geopenbaarden wil, en niet maar naar eigen lust en believen. Hoe sta je daar nu onder?" Jan antwoordde niet dadelijk. 't Kookte bij hem. Tegen zulke ouder- wetsclie praat iu te gaan, 't was hem te min. Het lustte hem niet er verder over te redekavelen. „Ik wil God dienen naar mijn eigen overtuiging. Ik boef daar een ander geen ^rekenschap van te geven". „Ik moet nog eens herhalen, Jan, dat je hierin dwaalt. Je bent lid der ge meente cn als zoodanig dienen we jete waarschuwen en te vermanen „Het zal weinig baten", schamperde Jan. „Ik heb een vrijere opvatting en ik zog nog eens, dat ik niet voornemens ben, langer in 't gareel te loopen Dominé zuchtte. „Dan verbreek je moedwillig den band aan do gemeente; het verbond, dat God ook met" jou heeft opgericht?" Jan antwoordde niet meer. Hij had nu immers het zijne er van gezegd. Wat zoü hij ook kunnen antwoorden op zulke dweperige taal Het gesprek moest nu wel slokken. Onvoldaan, met droefheid in 't hart trokken dominé Van Waarden en de ouderling af. Ze hadden nog even met mevrouw ge sproken. Maar.... het was een pijnlijke ervaring tc meer geworden voor de be zoekers, toen ze bemerkten, hoe weinig broeder cn zuster Waanders zicli aan het geestelijk heil van hun cenig kind hadden laten gelegen liggen. Hoe de zielszorg voor hun zoon zich niet verder had uitgestrekt dan het onderwijs op de christelijke school en een zachten aan drang, om toch de kerk niet te verzui men „Och, dominé", verzuchtte de broeder ouderling, toen ze huiswaarts stapten, „'t is bij ons ook alles geen goud, dat er blikt Goud....", zei dominé, peinzend,na (Wordt vervolgd). zsf&mmsKsstis vuil viv». Cl DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1