Orgaan ter verspreiding der G eeuwsch-Vlaanderen. No. 181. Zaterdag 4 October 1919. 2e Jaargang. IJit het Buitenland. Uit het lUnneiilaiid. Uit de Pers. Uil de Pro vin cie. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1-4 regels fOAO. Elke regel meer /"O.lü. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 1T» °/0. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker IJ. 11. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. V Coöperatie. Op het Christelijk Middenstandscon gres is ook het vraagstuk der coöpera tie besproken Prof. Diepenhors betoogde, dat in coöperatie geen socialisch begin sel schuilt. Zelfs waren de socialisten er eerst tegen. Van Christelijk stand punt is de coöperatie niet te veroor- deelen. En evenmin is te vreezen, dat de vrije ontwikkeling der coöperatie den middenstand ten ondergang zal doemen. Daarom is ook rechtvaardig de bestrij ding der coöperatie door het verbod vau verkoop aan niet- leden, beperking der bewegingsvrijheid van ambtenaren in de toetreding, speciaal voor de coöperatie drukkende belastingheffing of andere ty- rannieke maatregelen. Meer wensche- lijk zou het zelfs zijn wanneer óók de middenstand zich ging bedienen van de coöperatie, b. v. bij het inkoopen der pro ducten. Deze gcdachtengang van prof Diepen horst vond op het Congres weinig of geen bestrijding. Na eenige bespreking verklaarde de vergadering er zich met algemeens stemmen vóór. Ook ons dunkt dat de regeering de coöperatie rustig moet laten doorwerken en zich ontwikkelen. De middenstand heeft toch al veel voor, waar die werkt met eigen kracht en voor eigen belang. En bovendien, de coöperatie zal de nijvere middenstand toch nooit verdrin gen maar wel uitwassen en verkeerde dingen in den handel kunnen bestrijden. En dat is wel eens noodig ook! Het publiek is geen melkkoetje. Naast den middenstand de coöperatie. In vrije concurrentie. Dat is 't belang van 't publiek V Leerzaam* In een der meest gelezen Duitsche weekbladen stond dezer dagen een merk waardige oproep. Een oproepom toch niet om alle mogelijke oorzaken den arbeid neer te leggen. In Duitschland toch is de arbeiders stand door een stakingswoedc aangegre pen, die de productie in ernstige mate belemmmert. Om 't onhandig of verkeerd optreden van een opzichter, om 't ontslag van een arbeider, uit „solidariteit" met andere stakers vooral, legt men het werk neer. Natuurlijk werkt dat uiterst storend op 't maatschappelijk leven. Als 't zóó doorgaat, komt Duitschland er nooit weer bovenop. Vandaar deze oproep „Zeker van een groep bankiers of fa brikanten die bang zijn voor hun eigen beurs", moppert misschien een ontevre dene. Misgeraden De oproep ging uit van Duitsche socia listische vrouwen. Deze vrouwen waren het, die een roerende smeekbede tot de mannen rich ten, om toch niet door herhaalde sta kingen het leven nog moeilijker te ma ken. Ons verwondert dit niet. Immers, wie voelt eerder de gevolgen van een staking steeds een twee snijdend zwaard, dat zoowel de werk gever als den werknemer wóndt dan moedor de vrouw? Wie heeft meer met de heerschende duurte te worstelen dan zij Wie weet beter, dat een goede distri butie (verdeeling) van de voorradige goederen niet helpt, als er te weinig is? Het slot van deze oproep is te tref fend. dan dat we het onze lezers zouden onthouden. „In naam van gmze kinderen roepen wij u toeNa de hongerblokkade dooi den vijand geen hongerblokkade door eigen volksgcnooten. Gij hebt ons vier jaar lang voor de oorlogsellende op Duitschen bodem zoeken te bewaren. Wilt gij nu den schrik van den burger krijg over ons brengen Behoedt ons voor de chaos (de verwarring), liet voor portaal van de reactie (achteruitgang) Ons dunkt, dat deze oproep niet alleen op Duitsche, maar eveneens op Holland scire harten goed kan werken. Daarom doelen we deze leerzame op roep mee. Een lynsch-schandaal te Omaha. In een bericht in een der Amerikaan- sclic bladen lezen wij een relaas, waar uit blijkt dat liet een uiterst beschamen de historie is geweest. De neger zekere William Brown had zich vergrepen aan een blanke vrouw. Dergelijke geval len waren den laatsten tijd nog. al veel voorgekomen, en het geduld van het blanke publiek was uitgeput. Er zou een voorbeeld worden gesteld. Brown was opgesloten in een bovenver trek van het gerechtsgebouw een bouw werk, dat 1,000,000 had gekost". De overheid wilde hem niet uitleveren aan de woeste menigte die zich om het ge bouw had verzameld. Het gepeupel stak er toen maar den brand in. Dit geschied de met hrandverwekkende bommen. De brandweer kwam toe-ijlen, maar de menigte belette haar, het blusschingswerk aan te vangen. Toen de politie inzag dat allen, die in het gebouw waren zou den omkomen, indien de neger niet werd uitgeleverd, deed /.ij dat maar. Brown werd onmiddellijk opgeknoopt aan een telegraafpaal. Toen mochten de brandweermannen hun gang gaan om te probeeren, de overige personen, o. w. ettelijke gevangenen, (lie in het branden de gebouw waren te redden, waarin zij ook slaagden. Blussching van het prachti ge gebouw was echter niet meer moge lijk het ging in vlammen op. De burgemeester die getracht had de menigte tot kalmte en verstand aan te sporen, had dit bijna met zijn leven moe ten bekoopen. Hij werd gepakt en had den strop al om den hals toen een po litieagent het koord doorkapte. De bur gemeester was toen al bewusteloos. Thans is de orde weer zoo'n beetje hersteld. Fiume. Het Journal des Debats kan uit goede bron verzekeren dat president ilson in zijn telegram aan Nitti volstandig blijft weigeren Fiume aan Italië toe te ken nen. Bohjewiki-kinderroovers Om de kinderen in het communisme op te voeden, zijn de bolsjewiki begon nen kinderen vanaf 3 jaar aan hun ou ders te ontrooven. Men brengt ze dan in een aantal lokalen te zamen, waar met hun verheffende opvoeding een be gin wordt gemaakt. Op die wijze zijn te Toela 7000 kinde ren onder de 10 jaar aan hun ouders ontrukt. Degenen, die er tegen protes teerden werden in groote getale gevan gen gezet. Talrijke ongelukkige moe ders zijn krankzinnig geworden of hebben de hand aan zich zelf geslagen. Bezoe ken aan de kinderen worden niet toe gelaten. Tengevolge van de ontbreken de moederlijke zorgen is de kindersterf te schrikbarend toegenomen. Het eerste dioeve resultaat van de communistische opvoeding BONDEN, De volgende officietde me- dedeelmg is vanochtend door Downing Street uitgevaardigd: Het spoorwegver keer verbetert. Enkele minder beteekeneude daden van sabotage worden gemeld. In een geval werden 's nachts de roode lichten van sommige seinen in groen veranderd. Gelukkig is er geen verlies van men sciieulevens het gevolg van geweest. Do noodige maatregelen zijn genomen. De verdeeling van voedsel gaat bevre digend haar gang. Dit is grootendeels te danken aan den bewonderenswaardige!) geest en het doeltreffende werk van de vrijwilligers. De aanbiedingen van vrij willige hulp zijn overstelpend. Ze wor den zoo snel mogelijk behandeld en van dag tot dag zullen ér meer vrijwilligers aangenomen worden. Voor do paarden van de spoorwegmaatschappijen en het vee, dat vervoerd werd, welke dieren de stakers in den steek gelaten hadden wordt nu gezorgd. BEGRAVEN LIJKEN EN LIJKVER BRANDING. Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling en wijziging van de wet tot vast stelling van bepalingen betrekkelijk het begraven van lijken enz. In de eerste plaats strekt dit ontwerp om te voorzfen in de leemte, welke thans bestaat nu niemand aansprakelijk is voor de naleving der verplichting tot liet be graven van een overleden persoon. De voorgestelde bepaling noemt verschillen de nabestaanden op (voor zoover ter plaatse aanwezig de niet gescheiden echt genoot, de meerderjarige bloed- of aan verwanten tot den derden graad inge sloten, de meerderjarige erfgenamen en de executeurs testamentair), die allen aansprakelijk gesteld kunnen worden. Aan het Openbaar Ministerie blijve over gelaten de beantwoording van de vraag, wie in een concreet geval zal zijn te vervolgen, omdat dit van geheel feitelijke, niet vooraf te or-schiijven omstandig heden zal moeten afhangen. Verder wordt voorgesteld te bepalen, dat, indien de overledene dit bij uitersten wil of hij akte als omschreven in art. 982 B. \V'. heeft bepaald, zijn lijk kan worden verbrand en dat de wijze van verbranding enz. wordt geregeld bij al- gemeenen maatregel van bestuur. De Regeering meent, dat de wet de mogelijkheid dient te scheppeu om het aantal lijkovens desgewenscht tot de beslaande te beperken en dat alleen dan lijkverbranding mogelijk behoort te zijn, indien de overledene op een leeftijd die eenigen waarborg geeft voor een onbe vangen oordeel, deze beschikking over zijn stoffelijk overschot met zoovele woor den heeft getroffen. Eene verplichting om te doen verbran den kan op de nagelaten betrekkingen niet worden gelegd. In de eerste plaats kunnen zij daartegen gemoedsbezwaren hebben en ten tweede kunnen practisché moeilijkheden do verwezenlijking van den wil van den overledene beletten. Aan- geteekend wordt, dat als uit andere dan particuliere fondsen de kosten voor de bestelling van het stoffelijk over.chot moeten worden bestreden, van verbran ding geen sprake kan zijn. De algemeenc maatregel van bestuur, welke wordt voorgeschreven, zal o. m. de voorschrif ten behelzen aan welke de lijkovens, het columbarium enz. moeten voldoen, voorts de nadere bepalingen, die zijn in acht te nemen uit justitieel oogpunt, terwijl ook gelegenheid wordt gelaten om alleen de reeds bestaande crematie-inrichting te erkennen. Eindelij1'; zullen ook voor schriften getroffen kunnen worden die de beschikking over de overblijfselen na verbranding regelen. EEN CHRISTELIJKE VROUWEN BOND. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van Christen vrouwen, teneinde te komen tot oprichting van een Bond. Prof. Baviuck en mej. Mr. Catz voerden er het woord. Het resultaat was, dat een Bond werd opgericht. Een nieuwe organisatie dus. De bond gaat zich bewegen op sociaal terrein, zal door blad en schriftuur voorlichting zoeken te geven, zal de beroepskeuze der vrouwen trachten te vergemakkelijken, zal de opwaking van don ChristcÜjken geest onder onze Nederlaudsche vrouwen op allerhaude wijze, vooral door bevordering van het vereenigingsleven, pogen te versterken. Eén misverstand, dat hij sommigen over haar wezen insloop, dient te worden weggenomen. Enkelen toch meenden dat aansluiting bij dezen bond beteekent dat de vrouwen daarmee eigen weg in politieke zaken bewandelen en van aansluiting bi) de kiesveree.nigingen afkeerig zijn. Echter beweegt de nieuwe voreeniging zich niet op politiek gebied en onze antirevolutionaire rouwen, die toetraden, zullen zich daardoor in niets belemmerd gevoelen om aansluitjng bij de antirevo lutionaire kiesvereeniging te zoeken. Evenzoo staat het met de Christelijk- historische vrouwen. MINISTER I DEN BURG. Naar de „Tel." verneemt, heeft Minis ter Idenburg dcu wensch te kennen gegeven, te willen aftreden als Minister van Koloniën, zulks in verband met zijn gezondheidstoestand. De Minister is lijdende aan een hart kwaal, waaraan zijn verblijf in Indië niet vreemd moet zijn. Hij bevindt zich thans voor herstel in Duitschland, waar hij minstens drie maanden denkt te blijven. Ofschoon de regeering zijn af treden niet gaarne zou zien en hem dan ook tracht te bewegen zijn Ministerszetel niet prijs te geven, is de knus toch zeer groot, dat de heer Idenburg zich uit de regeering zal terugtrekken. M ISD A DIG E B A K KERSST A KING Amsterdam. Woensdagavond werd in een ledenvergadering van de afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Bakkersgozellenbond besloten tot de alge m eene staking in de Am- ster d a m s c h e bakker ij en. Me. VAN GROENENDAEL UITGE SLOTEN. De r. kath. Kamerclub heeft met alge meenc stemmen uitgesproken, dat Mr. van Groenendael niet langer lid van deze club kan zijn. Mr. van Groenendaal was ter vergadering aanwezig. DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. De berichtgever van het „Hbld." op Wiel ingen schrijft De Raad van Toezicht bij de uitvoering van de werkzaamheden tot droogmaking dor Zuiderzee, is hier bezig de richting af te bakenen, waarlangs straks de spoor baan over het Eiland zal gelegd worden. Tevens kan met zekerheid worden medegedeeld dat niet eerst in 1921, maar reeds in den loop van 1920 het eigenlijke werk een aanvang zal nemen. Wat tot heden geschiedde, is voorbe reidende arbeid. WAAROM DE ZEEP ZOO DUUR IS. Volgens mcdedeelingen van de Lever's Zeep-Maatschappij, de fabrikantc der meest gebruikte Sunlight zeep, bedroeg de winst in 1917 8 f 246.023 en in 1918/9 f629.468. Sipntn betaalt! CHR. ETHISCHE EN ANTIREV. PARTIJ. Weltevreden, 25 Sept. Ter jaarverga dering der Chr. Ethische Partij is aan gedrongen op samenwerking met de Antirevolutionaire Partij in Nederland. Uil Semarang Solo en de buitenbezittin gen zijn veel aanvragen binnengekomen van inlanders tot toetreding. HERHALING ZOMERTIJD. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid heeft aan den Minister van Biunenlandsche Zaken het vorzoek gericht die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om te verzekeien, dat ook in het vervolg do zomertijd weer zal worden ingevoerd en dat de termijn wordt vastgesteld in overleg met de ons omringende rijken. DE SCHOEN VER KOOP. In verschillende plaatsen zullen zich plaatselijke commissies vormen, bestaande uit een schoenmaker en een schoenwin kelier, welke een onderzoek zullen moe ten instellen naar de winstmarge bij schoen verkoop en reparatie werk. Ook zullen in do commissie zitting nemen vertegenwoordigers van alle raadsfracties en van de plaatselijke pers. GROOTER NEDERLAND. Onder de vrij talrijke Z.-Afrikaansche studenten die in den laatsten lijd te Amsterdam zijn aangekomen, zijn een zoon van oud-president Reits, die in de medicijnen gaat studeerende heer Botha, redactie-lid van De Burger, die zich in de economie en journalistiek komt bekwamen en de lieer van Bruggen, een jonge schrijver en dichter, die zijn let terkundige studiën hier te lande komt voortzetten. Met gevaar van een Belgischen overval. Reeds meermalen heeft De Toorts ge wezen op het gevaar van een Belgischen overvalde heer Elout vestigt er nog weder de aandacht op in deze aflevering. Men schijnt zich in Holland dit gevaar nog steeds niet genoeg te realiseeren. Toch herinnero men zich wij vestigen er de aandacht reeds op in aflevering 35 hoe De (Brusselsche) Standaard schreef, op ernstige gegevens te kunnen verklaren, dat de Belgische annexionis- ten een gewapend conflict met II dland zoeken te doen ontstaau. Het blad schreef Hun hartewensch is dat het Belsche leger onverhoeds eenen inval zon doen in Nederlundsch Limburg en in ZeeuwschVlaanderen om, naar het voor beeld der Roemenen de Verbonden Mo gendheden voor een voltrokken jeit te stellen Er worden met dit doel heel duidelijke pogingen tot opwinding van onze soldaten gedaan." Thans vraagt ook eindelijk de Nieuwe Roltcrdamscho Courant „of wij den toe stand toch niet als te onschuldig beschou wen." Inderdaad begrijpt men in Holland niet voldoende, hoe voordeelig het den Belgischen annexionisten moet toeschij nen, als bezitters van Zeeuwsch-Vlaan deren en llollandsch Limburg te onder handelen. Wel geeft men te kennen, dat moch ten de Belgische annexionisten deze pro vinciën binnenvallen, met goed en bloed er voor zou over hebben, om hen daar voor te straffen, maar waar het op aan komt, is hen te beletten, er in te komen. De moeilijkheid om achteraf een vijande lijk leger uit Zuid-Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen te .verdrijven, moet men niet onderschatten. Bovendien heeft eenmaal België deze gebieden door een „coup de main" kunnen bezetten, dan moet men niet voorbijzien de mogelijkheid, dat do Entente, uit „menschenlievcnde overwo gingen", om „bloedvergieten te voorko men", aan Holland zal beletten, hef .Bel gische annnexiouistenleger aan te tasten. Het is daarom noodig le. dat een krach tige Holbindsche legermacht gereed sta om Belgische troepen het overtrekken .van de grens te verhinderen 2e. dat, algemeen bekend gemaakt worde, dat IIoll. Limburg en Zeeuwsch Vlaanderen in staat van krachtigen tegenweer zijn gebracht, opdat de Belgische soldaten, die men tot een overval poogt, op te ruien, zullen weten dat het niet gaat om een „militaire wandeling", maar om een strijd op leven en dood. De Toorts. Dinsdagavond werd in het lokaal „Eendracht" eene vergadering gehouden van den Scholenbond „Land van Axel". De voorzitter laat zingen Ps. 119 3, leest Ps. 119 l tot 8, gaat voor in gebed, heet de vergadering welkom, verzoekt aller medewerking en opent de vergadering. Nadat de notulen zijn vastgesteld, deelt hij mede, dat dezen winter weer een Zendingskist zal arriveeren, die aan de verschillende scholen weer zal worden gezonden en de voorwerpen zullen tentoongesteld worden Ook deelt hij mede dat oen zendingskaart verkrijgbaar zal gesteld worden tegen betaling van f 1,per exemplaar bij den Dep. der Zending Ds. Groeneveld, Ter Neuzen. De rooster voor het onderling school bezoek wordt vastgesteld. De wijziging bij art. 6 II. II. betreffende de verkiezing van bestuursleden, wordt ingetrokken. Het aanschaffen van een §ciopticon lokte heel wat bespreking uit. Voor- loopig zal deze nog wel niet aangeschaft worden. In 1920 zal weer een Schooldag ge houden worden te Zaamslag. De Voorzitter gaf een inleiding op de Wet op het Lager Onderwijs. Hij behandelde achtereenvolgens een 7-tal punten. 1. Omvang en indeeling van hot onderwijs. 2. Onderwijs bevoegdheid. 3. Opleiding der leerkrachten. 4. Schooltoezicht. 5. Scholen voor bijzonder onderwijs. 6. Vergoeding in de kosten van het Rijk aan bestaande scholen. 7. Schoolgeldregeling. Aan de hand van deze punten werd heel wat te berde gebracht, waaruit de Besturen leering kunnen trekken. Waai de Wet zeer uitgebreid is, kon niet aan alles voldaan worden en bleef nog veel te vragen over, waaraan door (-en zestal vrienden werd deelgenomen, die allen werden beantwoord. Na het zingen van het laatste vers uit de Tien geboden, werd deze leerzame en geanimeerde vergadering gesloten, waarna de heer Bedet voorging in dank gebed. In verband met den moord, die voor eenige weken is gepleegd te Sinav (België) o)i den veehandelaar Pauwels en diens zoon door een bende van vijftien roovers, is op verzoek van de Belgische justitie door de gemeentepolitie alhier aangehouden een Belg, die sedert eenige dagen als koopman in een logement, alhier vertoefde. Hij is naar het lniis van bewaring te Middelburg overge bracht. *Zaams!ag. Eerstdaags zal alhier voor den heer G. van Breen een vrachtauto arriveeren, die met een aanhangwagen een laadvermogen zal bezitten vau tien duizend kilogram. De wagen die op ijzeren wielen loopt is voorzien van een Benz-motor van 30 P.K. en kan een snelheid be reiken van ongeveer 25 K.M. per uur. *Axbl. Zondagavond trad in de Geref. kerk alhier op de heer A. Lauwers, voormalig R.-K. Priester, die de vorige week door de Classis Dordrecht is ge ëxamineerd en tot den predikdienst in de Geref. kerken van Nederland is toegelaten. 13 I TER NEUZEN, 3 October 1919.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1