Oroaan ter verspreiding der Ghristelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 180. Woensdag 1 October 1919. 2e Jaargang. Uit het Buitenland. Biiitenlandsch Overzicht. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Tor Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswpstraat 02, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1-4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ010. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag lo 0. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijn dagen bij den drukker D. H. LÏTTOOI.T Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. De Catechisatie. De zomervacanties zijn voorbij. De catechisaties zijn reeds weer of worden spoedig hervat. Bij die catechisaties zijn in elk geval deze drie betrokken de domiué, de ca techisant en de ouders van de catechisant. Ook de ouders. Zij allereerst hebben te zorgen, dat hun kinderen ter catechisatie komen. En er op tijd komen. Eu geregeld komen. Werken en uitgaan behoort zoo gere geld, dat de catechisatie niet behoeft verzuimd te worden. Dat ééue uurtje moet vrij blijven. Er blijven er genoeg over voor werken envoor uitgaan. Voorts bobben de ouders ook tc zorgen, dat hun kinderen goed voorbereid ter catechisatie komen Het opgegeven werk moet afgedaan zijn. De vragen er prompt in. Het schriftelijk werk goed af. Bovendien mogen do ouders wel eens vragen of hun kind op do catechisatie goed oplet en zijn best doet. Ze kunnen dat weten van hun kinde ren en van den predikant. Eén bezoek aan de pastorie kan geen kwaad. Goed catechetisch onderwijs is voor de opgroeiende jeugd in dezen zoo beginsel- loozen tijd van 't, hoogste belang. Natuurlijk kunnen de ouders niet alles doen. Toch wel veel. En wat zo kunnen doen, moeten ze goed doen. Hun eerste daad. In den Baad van Neuzen zitten nu ook ecu drietal socialisten. In de jongste vergadering hebben ze hun mond al danig geroerd. Heel wat is er gesproken, Zijusyniot de menschen, die wat krom is in onze goede stad recht zullen maken Zijn zij niet de arbeidersvrienden Wie al 't gepraat der heeren boorde, moest haast wel denken, dat 't zoo en niet anders is. En nu hun eerste daad. Een voorstel om het presentiegeld voor de raadsleden te verhoogen tot f3,—en ingeval van schorsing der zitting dit be drag tweemaal uit te betalen. Bovendien willen de heeren avond- vergaderingen houden. We vinden deze eerste daad niet ge lukkig gekozen. Of f 3,— ons te veel lijkt Och neen, wie daar een tijd moet zit ten luisteren naar al dat gezwam mag wel drie pop vergoeding hebben. Maar dat de heeren allereerst, zoo gauw als 't kan, voor zichzelf zorgen, dat vinden we nu minder aardig, 't Heeft zoo den schijn, als worden de kiezers gebruikt om de leiders der S. D. A. P. vooruit te helpen. Waarom nu juist dit voorstel voorop Omdat 't hemd nader is dan de rok Of omdat de raadsleden de slechtst be taalde „gemeentewerklieden" zijn Om dat de oude Raad royaler geweest is tegenover de gemeentearbeiders dan tegenover zichzelve En zal de nieuwe Raad nu voortaan eerst op zichzelf passen Ook het voorstel om avondvergaderin gen te houden lijkt ons een zeer eigen aardig voorstel. De socialisten zijn toch vóór den acht- urendag Tegen nachtarbeid En nu dwingen ze de journalisten daartoe. Waarom We gelooven, dat 't, om dezelfde reden gaat als het voorstel tot verhooging van het presentiegeld. Omdat 't hemd nader is dan de rok. Of met andere woorden tot. meerdere glorie der soci's. 's A vonds immers kan er meer publiek zijn, dat met gerekten halze luistert naar de orakeltaal der „kameraden". 's Avonds komt de propaganda voor de publieke tribune beter tot z'n recht. Dan hebben de heeren meer eer van d'r werk. De eerste daad der heeren lijkt ons niet gelukkig gekozen. Het egoïsme komt er al te veel in tot uiting. Hoe de Raad er over zal denken 1917 is, dat de vakvereenigiugen een werkloozenkas oprichten Alleen leden der vereeniging kunnen tot die kas toe treden. Daartoe is uoodig dat ze contri butie betalen. Naast deze inkomsten kunnen Rijk en Gemeente de kas een subsidie geven gelijk aan de contributie's der leden. In sommige gevallen iets meer. De minister heeft liet recht om het kasreglement te wijzigen, d. w. z. in dit geval bepalen, dat'de lcdch een hoogere contributie moeten betalen, liet is dus gewenscht, dat de kas eenige gelden als reserve bezit. Dat kan, doordat de ge meenten aan de vakvereenigiugen één jaarcontributie cadeau geven. B. v. een rijksdaalder per lid. Voorts moeten de werklieden hun on derlinge ziekenfondsen opheffen. De patroons moeten hun arbeiders toch tegen ongevallen on ziekten verzekeren. Het geld van die fondsen en de contributies daarvoor kunnen dan de werkloozenkas ten goede komen. Bovendien voorkomt men zoo dubbele uitkeering bij ziekte, wat met 't oog op verkeerde praetijken af te keuren is. Alleen leden der vakvereenigingen kunnen van de werkloozenkas profitoeren. Niet-ledcn moeten naar diaconie of Bur gerlijk Armbestuur. Practisch dus liet verplichte lidmaatschap. De werklooze is verplicht voor hem passenden arbeid aan te nemen zoo dit hem aangeboden wordt. Weigering doet de uitkeering direct, ophouden, Ieder kan slechts lid zijn van één kas. Er wordt 70 van het loon uitge keerd als regel. Dit kan in sommige gevallen meer of minder zijn. Voor de administratiekosten er is veel werk aan verbonden mag ver goeding worden gegeven. Deze vergoe ding wordt door het Rijk betaald. Het bestuur van de vereeniging regelt de uitkeeringen en oefent de controle op de leden. Het gemeentebestuur beeft liet recht van inzage in de boeken der kas. Vermoedelijk zal echter een en ander nog wel worden gewijzigd, alvorens bet besluit in de practijk wordt uitgevoerd. te Fitirac: Werkloozenkassen. De regeling zal nog nader worden uit gewerkt. We kunnen er dus nog niet alles van zeggen. De bedoeling van liet werkloozenbesluit Duitschland, de achterbuurt van Europa. In een hoofdartikel over de valuta- kwestie wijst de „Frankfurter Zeitung" er op, dat Duitscliland ten gevolge van den 'slechten stand zijner valuta goed- kooper op de wereldmarkt kan leveren dau de landen met een gezonde valuta en dat liet derhalve tegen zijn zin een zeer lastige concurrent, althans op alle neutrale markten zal worden. „Aangezien echter de Pnitselie staal ouishouding daardoor op den duur niet iu stand kan worden gehouden, zou de sociale et> economische achteruitgang van ons volk onvermijdelijk zijn. Men kan zicli moeilijk voorstellen, hoe wij dan het afdalen op het peil van de lom- penproletariaat zoudeu kunnen ontgaan. Wat dit op zijn beurt voor de overige wereld zou bcteekenen, is moeilijk te voorspellen. Duitscliland zou in de we reld de plaats innemen van de „slums" (achterbuurten) in een Engelsche wereld stad. Even als uit een achterbuurt zou den de ziektekiemen van ons uitstroo- men en de zoogenaamde hetere wijken besmetten En de iu het verkleinde Duitsche rijk tezamen gepersten zouden over de grenzen sluipen en den geest van oproer steeds weer in de proletan- ërskringen der andere landen overbren- gen. „Hoe men dergelijke gevaren bestrijdt, moest langzamerhand iedereen weten. De hygiënische en politieke gevaren van eon achterbuurt worden bestreden door zulk een buurt met doeltreffende midde len te verbeteren. Slechts op die wijze kan de gemeenschap uit de daar wonen- den nuttige leden der maatschappij ma ken. Wat doet echter de entente vol gens het recept van' Clemenceau Men ontneemt, om in het beeld te blijven, den bewoners der achterbuurt ook hun slroozakkoii en breekt huu do daken open. Waartoe dit leiden moet, dienen langzamerhand toc.li ook Clemenceau en consorten in te zien. Maar liet is niet voldoende, om deze waanzinnige metho den na te laten aan het dei wanhoop nabije land, moeten zoo spoedig mógelijk groote credieten in den vorm van grond stoffen worden verstrekt. En liet is buitengewoon kortzichtig en gevaarlijk, als de Amerikaanscbe regeering daar mede wachten wil, lot het vredesver drag allerwegen is geratificeerd. Sneeuw in Engelaud. In Engeland in de laatste dagen op verschillende plaatsen sneeuw gevallen. Dat is de vroegste sneeuw, die men zich sedert een lange reeks van jaren kan herinneren. Over het algemeen werd anders de 28e Oct. als de vroegste dag beschouwd, waarop sneeuw gevallen is. Wederkeerige merkwaardigheden. Een Amerikaansch blad had onder de Amerikaansche soldaten, die uit Frank rijk teruggekeerd waren, een rondvraag uitgeschreven. Wat, zoo vroeg het Ame rikaansche orgaan, heeft u in Frankrijk het meest getroffen? De Moniteur Medi cal brengt het resultaat van deze rond vraag. De meesle Amerikaansche sol daten hebben geantwoord„dat er geen drank geschonken wordt in de apothe kers- en drogistenwinkels. Een Franscli blad maakt hier deze op merking hij Als ooit de Franscho soldaten een be zoek bij de Amerikanen gaan brengen, dan zal hen in de Vereenigde Staten liet meest treffen, dat er geen drank geschon ken wordt in de.... cal'é's. Drienursschooltijd. Een Rijnlands (D.) blad van de onaf hankelijke socialisten bepleit onverwijl de invoering van een drieuurs schooltijd voor onderwijzers en kinderen. DE HUURCOMMISS 1EWET. Naar wij vernemen, is, iu verband met de omstandigheid, dat de voorschriften der thans geldende Huurcommissiewet geleid hebben tot sterke afneming van liet aantal te huur aangeboden woningen, eerlang de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot wijziging van be doelde wet, waar iu meer dan in de geldende wet rekening wordt gehouden met de economische factoren, welke ver liooging van den huurprijs kunnen mo- tiveeren. Aan den anderen kant wordt tevens sinds eenigen tijd tusschen de departe menten van justitie en arbeid overleg gepleegd over maatregelen om aan liet euvel van liet opzettelijk met speculatieve doeleinden laten leegstaan van woningen, welke do eigenaars weigeren te verhuren, paal en perk te stellen. REVOLUTIONAIRE STUDENTEN. Aan de Noderlandsche studenten is een oproep gezonden tot een vergadering op Zondag 19 October te Utrecht, om een revolutionair-socialistische studenten organisatie te vormen. Eenige studenten hebben een voorloopig comité gevormd en een dame is als secretaresse opge treden. In de oproeping wordt de revolutie voor liet proletariaat „naast noodzakelijk ook wensclielijk" genoemd. Daarbij heb ben de studenten, zoo beet liet, ecu tweeledige taak. Vooreerst moeten zij zicli ontwikkelen om in en na hun stil dietijd de revolutionaire arbeideisbewe ging te steunen, vervolgens „moeten zij er naar streven Zicli klaar voor oögcn te stellen op welke wijze de aanpassing der Hoogescholen aan de socialistische maatschappij tot stapd moet komen". DOOR DE HITTE? Waarschijnlijk tengevolge van de felle hitte zijn te Gossel verschillende perso nen aangetast door een ziekte, die veel overeenkomst heeft met cholerine. Bij eenige lijders deden zicli verschijnselen van krankzinnigheid voor. STAKERS GETROEFD. Te Ter Apcl en omgeving duurt de staking voort zeer enkele hoeren hebben de eischen der s!akers ingewilligd. Thans zullen 50 rooimachines in wer king worden gesteld, waardoor de aard appelen in zeer korten tijd gerooid kunnen worden, zoodat de diensten van het grootste deel der arbeiders overbodig worden. Voor velen hunner een groote schade. LOTGEVALLEN VAN OOM DANIE EN OOM PA. Aau „een brief van Pa" in de „N. R. Ct." ontleenen wij liet volgende over een bezoek van oom Danie en oom Pa aan Pretoria, waar Danie met zijn notaris het moeten praat Nadat ons klaar geëet het is ons di notaris gaan bezoek. Di dag is machtig warm en kom een onweer, di heele lucht is zwart. Daar di onweer losbreek, loop ons gauw naar di kantoor van di notaris. Als ons in di kantoor koui, is alleen di klerk in di kamer. Ons vraag voor di klerk of di notaris er niet is, begin di klerk te lach en wijs hij op een groote kast. Een stem uit di kast„Onweer liet nog Di klerk „Machtig". Uit di kast„Moet ni vloek ni". Di klerk „.Jij liet mij di vorige maand 2 opslag beloof, als jij mij dit nil niet geef, ga ik vloek". Uit di kast: „Jij is een schelmik zal jou 2 opslag geef". Een banjo harde slag. Uit di kast„lk is een slechte man" Oom Danie: „Hoef jij niet te vertel ons weet, jij is een groot schelm Weer een harde slag. Uit di kast: „lk weet het is banjo slecht di vriendschap met di andere vrouwmens". Oom Danie „Jij is wel een Mohamme daan als di zon schijn en een goed christen als di weer slecht is Di onweer gaat voorhij en zeg ik voor di notaris, di weer mooi geworden is, en hij nit di kas kan kom. Di notaris kom langzaam uit di kast, kijk eerst uit di venster naar di lucht en vlieg dan op zijn klerk aan en zeg: „you rascal, ik zal j iu een beetje opslag met mijn vuist geef'. Daar hij een groot, sterk kerel is, gaat zijn klerk avanti (in di oorlog heb ons een beetje talen geleerd) naaf di deur. Net op dizelfde ongenblik gaat dj deur open en kom een mijnheer binnen wat voor di notaris vraag, of hij zijn zaak nu nog niet in orde gemaak het. Rood van kwaaiheid, slaat di notaris mot zijn vuisten op di tafel en zeg voor zijn klerk: „Heb jij di werk voormr.D. klaar gemaak, hoe kom niet? Ik liet jou gezegd dit eerst klaar te maak, jou lui schelm, op di eind van di maand kan jij gaan loop" en zeg hij voor di mijn heer, dat hij zelf nu direct di werk zal klaap. maak, op di personeel kan je op di dag van vandaag niet meer vertrouw, waarop mr. D. wegga. Als di deur achter hem dicht is, gaat di notaris naar zijn klerk en zeg „Shake hands, jij is een prachtkh-rk, ik zal jou opslag geef, di heele mijnheer D. het ik vergeet Op de vlucht. In de Nieuwe Courant leest men liet volgende In Amsterdam heeft de Gemeente raad o.a. den sociaal-democratischen wethouder den heer Wibaut herkozen. Deze was tot nu toe wethouder van sociulo aangelegenheden. Eu wat ziet men nu Dat deze Wibaut, die nu enkele ja ren die afdeeling heeft beheerd, wel ke speciaal een sociaal-democraat zou moeten hegeeren, de vlucht neemt en naar financieën overwipt. Is liet wethouderschap van Wibaut niet het beste bewijs van de onmacht der S. D. A. P. Te inogen zorgen voor de positie van het gemeenteper- soueel, zoo zou men zeggen, dat is nu nog een kolfje naar de hand van een socialist. Juist door hun voortdurend hooger bieden bij de salarisregelingen, juist door het zoogenaamd opkomen voor het gemeentepersoneel, hebben zij liun positie voor een goed deel ver overd. Doch zie zoqdra een man als Wibaut toch waarlijk niet de minste onder de broederen, zelf aan het hoofd der af deeling Arbeidszaken komt te staan, loopt het mis. Geen tevredenheid, geen voldoening. Niets dan klachten en ontevredenheid. J;t, het eindigt ten slotte in een sta king van een deel van liet personeel. Kon de innerlijke zwakheid van liet socialisme ooit beter aan liet licht tre den, dan door do vlucht van Wibaut? Nii moet een Roomsch Katholiek liet werk opknappen. De S. A. P. be«taat nog maar 25 jaar. Reeds nu is zij topzwaar. Zicnderoogen gaat zij aan de coinmn nisten verliezen. Maar hoe kan liet ook anders? Zij hebben een verkeerden geest gezaaid. Eu het zaad is nu aan 't opkomen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij den lieer D'liert in de Feijterstraat ingebroken. Een fiets, een horloge, ta bak, sigaren, een stuk spek, koperen gewichten enz. zijn ontvreemd. De dader werd door de politie achtervolgd, maar wist te ontsnappen, met achterlating van <-en deel van den buit. 't Wordt er in onze gemeente niet veiliger op. In Januari van dit jaar is bij den heer D'liert ook ingebroken. Toen was echter de schade minder groot. Aan de Christelijke school voor M. U. L. O Jozinastraat alhier, begint dezen winter het herhalings-en handels onderwijs weer. Het wordt ditmaal gegeven in twee cursussen, voor begin ners en voor meergevorderden. Do vakken zijn boekhouden, handelsrekenen. handelskennis, lezen, rekenen, Ned. taal en aardrijkskunde. Het boekhouden is in den eersten cursus het enkel boek houden, in den tweeden het dubbel boekhouden, volgens liet bekende leer boek van Kreukniet. Het onderwijs wordt gegeven aan elke afdeeling, ge durende 2 uur op 4 avonden per week. Behalve door dhr. Christiaanse, worden de lessen ditmaal ook gegeven door dhr. P. L. Los. yuws» »-» fV"»—1 ^WOWf^VïUXMe^jnigiBg. I "CVi a u/^xnvT^Tv^TT'M'r Kz>™™;,,rr f 1 K nfr <1 ria maanrlnnFrnnco oer nost voor Nederland f 1.25. boud, haar uit den brand zou helpen, is tot dusver niet verwezenlijkt. Wilson beeft nog steeds niets van zicli laten hooren en de ko medie dreigt, na bet gebeurde te Tran, een treurspel te worden. Hoe dreigend dit gevaar is, blijkt nit een oproep, die de socialist)' rbe Avanti in vette letters richt tot alle gedemobiliseerde solda ten. De Avanti motiveert dezen oproep met de volgende opmerking„Nu aan een uiterst kleine minderheid van visschers in troebel wator straffeloos wordt vergund, de groote meerderheid des lands gewapenderhand te bedreigen, meenen wij, dat bet ons vrijstaat verdigingsmaatregelen te nemen.' Het blad gaat zelfs zoover een „militair program van de republiek der arbeiders, boe ren en soldaten" te ontwerpen, waarin bet de „organisatie van het gewapende proleta riaat." schetst, welke organisatie ten doel heeft „den revolutionairen vooruitgang te waarborgen en de eontra-revolntionairo krachtsinspanning van do bourgeoisie te weerstaan." In Engeland is de algemeene spoorwegstaking uitgebro ken. Het gaat om verliooging van loon, hoewel de tegenwoordige loonen 100%hoo- ger zijn dan die voor den oorlog. Met de duurtetoeslagen zelfs 140% En dat in korter arbeidsdagen De regeering treedt met. kracht op tegen dezen aanslag op maatschappij en gezag. De rantsoeneering wordt mot alle gestreng heid opnieuw ingesteld. De voedselvoorziening zal met behulp van motortransporten ge schieden. Ook voor de kolen- en gasvoprziening is een strenge rantsoeneering ingeóoerd. Vrijwilligers zijn opgeroepen om do nood zakelijke openbare diensten in gang te houden. De demobilisatie en verloven van het leger zijn geschorst. Bij de Vrijdag gebonden mi nisterraad was ook opperbevelhebber Haig tegenwoordig, wat op omvangrijke militaire maatregelen wijst. Bekend is, dat de werk willigen zoo noodig door troepen zullen wor den beschermd. Al deze maatregelen toonen aan, dat de toestand buitengewoon ernstig wordt ingezien. De terugtocht van het Engelsche garnizoen, dat was, is zoo overhaast gegaan, dat groote voorraden te Fiume ziju achtergebleven. Vermoedelijk heeft d'Annunzio ze tot goeden bnit verklaard. De dichter jaagt geleidelijk alleZnid-Slaven, die in de stad wonen, Fiume uit en geeft Italianen, die met zijn optreden niet sympa- thiseeren, een wenk om maar zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Admiraal Cagni moet naar Fiume onder weg zijn, om „de voorstellen van de Itali- aansche regeering aan d'Annunzio over te brengen". Of hij er vriendelijk zul worden ontvangen, is de vraag, want de nieuwe dictator voelt zich geweldig. D'Annunzio verklaarde, dat hij zoo lang bij loefde Fiume nooit zou prijs geven en evenmin zou dulden, dat de haven wordt geïnternationaliseerd en uitgeleverd aan den volkenbond. „Wat kan de entente ons doen?" vroeg hij, „De En- gelsclieu zullen niet op Fiume schieten en in Italië zijn leger en vloot op onze hand. Al mijn officieren en. solduten hebben mij schriftelijk trouw beloofd. Dagelijks groeien mijn schaien aan. Ook ter zee vrees ik niets, want mijn kleine vloot is vastberaden en tot alles bereid". De lioop van de Italiaansche regeering, dat een bevredigend antwoord van president Wilson op het voorstel, om Fiume onder souvereiniteit van Italië te stellen en de haven der Stad onder die van den Volken- TER NEUZEN, 30 September 1919.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1