I Oroaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 178. Woensdag 24 September 1919. 2e Jaargang. F E U I L L E T 0 i\. B uilen la dscli 0 verzicht. Uit liet Buitenland. JAN WAANDERS. Esse Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, I er Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1 4 regels fOAO. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 Cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag lo°/0. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. 11. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. V Een eigen organisatie. Op Woensdag 1 October zal D.V. te Schoondijko een vergadering worden gehouden van de leden onzer Pers vereeniging in het land van Cadzand, waarop ook worden verwacht alle be langstellenden in een Christelijke Pers actie in dit deel van Zeeuwsch-Vlaan deren. Doel is om voor 't Westelijk deel te komen tot een eigen organisatie. liet is voor onze vrienden in 't Cad/andsehe uiterst moeilijk de vergaderingen in Ter Neuzen bij te wonen. Toch zijn de Protestantsch-Christelijke partijen in 't Westelijk deel de gemeenteraads verkiezingen hebben bet bewezen wel van zooveel beteekenis, dat een eigen organisatie volkomen gewettigd is. Dan kan deze organisatie met den redacteur samen in 't Westelijk deel de belangen onzer Christelijke Pers bespreken en behartigen. Als de actie daar eens flink ter hand wordt genomen, is er nog veel te bereiken. Van socialistische zijde wordt ook in ons gewest tegenwoordig hard gewerkt laten wij nu eens niet achter blijven. Op de bedoelde vergadering zal o.a. bet woord worden gevoerd door Ds. Goris van Schoondijke ou den lieer H. S. v. Houten uit Ter Neuzen. Laten onze vrienden door trouw bezoek van deze vergadering nu eens toonen, dat ze Le- lang stellen in de Christelijke Persactie. Dan kan er iets goeds uit groeien. V Heffing in eens. Ons land staat voor een reusachtige toeneming der staatsschuld, lloe rijkelijk de middelen ook mogen vloeien, hot tekort wordt steeds grooter. Daarbij komt, dat de nieuwe wetten de uitgaven omhoogjagen. Deze omstandigheden dwingen tot krasse maatregelen. De minister van financiën heeft nu bet plan een vermo- gensaanwasbelasting te beffen. Daar tegen zijn echter vele bezwaren geop perd. Bezwaren, die we voor 't. grootste deel gerechtigd achten. Nu heeft echter de heer Merchant een vooistel van wet ingediend, dat een snellere aflossing van de gemaakte cri sisschuld beoogt. We vinden dit ontwerp heel wat sym pathieker dan dat van minister de Vries, al heeft ook het voorstel Marchant na tuurlijk fouten. De lieer Marchant zegt in zijn toe lichting, dat de oorlogswinstbelasting fout werkte, waar die niet de groei van het vermogen trof. Nu is er echter 1000 a 1200 millioen crisistekort. Dit ineens af te lossen gaat, te ver Wel is het echter mogelijk, de helft door een hef fing ineens af te betalen. Dit wil het voorstel Marchant. doen. Zijn wetsontwerp sluit aan bij de ver- dedigings-belastingen. De heffing begint bij vermogens vanaf 16000 gld. Naast deze heffing op liet vermogen wordt een buitengewone heffing van het inkomen uit het bedrijf voorgesteld. De aanslag van het vermogen kan ineens worden betaald, of in tien jaar- termijnen. In 't laatste geval moet 5% rente worden bijbetaald. De heffing wordt geacht te zijn inge 36) En zij zelve? Nu ze vond, dat Jan te ver ging- Ze had het immers nog zoo pas tegen hem gezegd „We hooien aan de kerk". Ja, ze boorde er aan. Plicht matig. En, nu, godsdienst was toch ook noodig. Wat was nu een ongodsdienstig mensch? Trouw bezocht ze de godsdienst oefeningen. Haar plaats was bijna nooit onbezet. Maar, men moest toch niet over drijven. En als een jongmenscli éénmaal per Zondag kerkte, dan vond zij, dat er niets van te zeggen was. Maar zooals Jan nu ging doen nee, dat kon er niet mee door. Wat moesten de mcnschen er niet van zeggen Haar man zat in zooveel vereenigingen, was van zoovele bestuurslid Nu, dat zouden ze er wel gauw allemaal bijbalen, dat spreekt. En zoo zouden ze over de tong rijden Nee, Jan moest, verstandig wezen. Maar wat toegeven. Ilij was wat doorzettend. gaan op 1 Mei 1919, naar den vermo genstoestand, aangenomen voor de hef fing van verdedigings-, vermogens- en inkomstenbelasting voor liet jaar 1919/20. Wie minder dan 16000 gld. bezit, be taalt niets. Van 16000-17000 gld. betaalt 25 gld. 17000-18000 18000-19000 19000—19999 iet vermogen 20,000 gld Is 25 50 100 150 dan 1%. °/o. 3 4 5 6 7 8 9 enz., dus 20 Van 20— 30,000 gld. 30— 50,000 50-100,000 100-150,000 150—200,000 200—300,000 300—400,000 400—500,000 tot van 5 millioen of meer 5 deel wordt gelieven. Het tarief is progressief in tweeërlei opzicht. Het houdt rekening zoowel met de hoegrootheid van het inkomen als van het vermogen Van een arbeids inkomen wordt evenveel belasting gehe ven als van een vermogen, dat tienmaal zoo groot is. De belasting over het arbeidsinkomen wordt betaald over 10 jaar, zonder vergoeding van rente aan het Rijk. Ten einde voorts de arbeidsinkomens niet al te zwaar te belasten, is bepaald, dat een deel van dit inkomen onbelast gelaten wordt. Dit deel wordt kleiner, naarmate het vermogen grooter is Een paar voorbeelden. Wie minder dan 16000 gld. vermogen bezit, betaalt niets voor de vermogens- heffing. En ook niets van z'n inkomen, als dit minder bedraagt dan 2000 gld. Verdient zoo iemalid 4000 gld. dan wordt bij dus voor 2000 gld. aangeslagen en betaalt daarvoor evenveel als voor 20000 gld. vermogen, is 200 gld. Wie van 16000 tot 30000 gld. bezit, behoeft van de eerste 1500 gld. inkomen niet ie betalen. Stel dat A 25000 gld. bezit en 5000 gld. inkomen heeft. Hij moet dan betalen 2% van 25000 gld is 500 gld. En van zijn inkomen, dat voor 5000 gld. min 1500 gld is 3500 gld. aan geslagen wordt, evenveel als voor 35000 gld. vermogen, is 3 1050 gld. In totaal moet A dus 500 -j- 1050 1550 gld. offeren. Men merkt, ook hier wordt de midden klasse weer geducht aangesproken. Want al mag deze som in 10 jaar worden betaald, het moet toch maar boven de waarlijk al hooge belastingen worden opgebracht. Toch is deze vorm van aflossing nog oen der meest verkieslijkste. V De Rijksmiddelen. In Juli werd 91/2 millioen méér opge bracht dan in Juli 1918. De maand Augustus hield zich nóg beter. Nu werd 10 millioen meer ontvangen dan in Augustus van 't vorig jaar. In totaal vloeide er in Augustus 291/3 millioen in de schatkist. Ontzaggelijke cijfers, en toch is die schatkist nog altijd leeg! Zou er soms geen bodem onder zitten In Aug. 1913 brachten de middelen 14i/i millioen op; thans ruim tweemaal zooveel. Daar komt dan echter de opbrengst der buitengewone belastingen Hij nam soms de dingen dadelijk zoo ernstig op. Mevrouw Waanders was niet gerust. Dat beloofde van avond niet veel goeds. -HOOFDSTUK XI. Jan Waanders kuierde naar huis. 't. Kantoorwerk was weer afgeloopen Lam, dat-ie nou niet eens naar den schouw burg kon. Truu.s zou er ook heen. Ze zouden elkaar ergens in de buurt ont moeten. E11 nu kon hij haar niet eens meer een boodschap sturen, dat-ie ver hinderd was. Verhinderd! E11 waardoor? Om wat gezemelknoop aan te gaan lioo- ren van dominéé Van Waarden en een uitgestreken ouderling! In elk geval, bij zou voet bij stuk hondendaar konden ze op rekenen. Ilij wou niet aan den leiband loopen. In geen geval. Hij was oud en wijs genoeg. Meerderjarig. Hij kon zelf wel uitmaken, wat goed en dienstig voor hem was. En toch nee, op z'n gemak was hij niet. Want, heimelijk vreesde bij, dat hij tegen dominéé Van Waarden niet, zou opkunnen. Dien zou hij niet zoo gemak kelijk kunnen verslaan als mama. En wélke argumenten dominéé zou aanvoe renhij had stellig voorgenomen, zich nog bij, die 23 millioen bedroeg in Augustus. Tegenover 14J/i millioen in Aug. '13 staat dus in Aug. '19 een som van 53 millioen. Of dus de belasl ingschroef ook danig is aangedraaidHet ergste is echter, dat de iini,. va» de schatkist elk jaar toeneemt en steeds hoogere belastingen vergt. Het gedistilleerd bracht 21/3 millioen meer op dan in Aug. '18. Geen ver blijdende stijging. Want hoeveel drank ellende zou niet staan tegenover deze drankbate voor de schatkist? Gelukkiger is de stijging der invoer rechten. De opbrengst was U/3 millioen hooger dan een jaar geleden. Onze handel herleeft dus weer! Als gevolg daarvan steeg ook de opbrengst der loodsgelden. De zegelrechten In achten 1,3 millioen meer op dan 't vorig jaar in Augustus. Do nieuwe zegelwet heeft dus al finan- cieelo voordeden aan it lijk bezorgd. De successiebelasting bracht 3 millioen op. Dc accijns op liet geslacht 7'/3 ton meer. De suikeracctjns en de inkomstenbelasting brachten beide minder op dan verleden jaar. De eerste 3Vg ton, de tweede bijna 4 ton. Nu nog enkele totaalcijfers. Sinds Januari van dit jaar zijn aan gewone middelen bijna 206 millioen ont vangen, dat is 33 millioen méér dan over de eerste 8 maanden van 1918. Waar de minister op 150 millioen bad gerekend, valt het hem 50 millioen mee. Een aardig meevallertje De buitengewone belastingen brachten 171 millioen op, of ruim 12V2 millioen meer dan in de eerste 8 maanden van het vorig jaar. Aan opcenten ten bate van het lee- ningsfomls kwam er bovendien nog 30 millioen binnen. A!s bewijs, dat ook op 't departement nog wel eens vergissingen worden begaan, moge dienen de mededeeling van den minister dat de opcenten op de dividend en tantièmebelasting over de maanden Januari tot en met Augustus ten on rechte niet op de staat dor inkomsten waren gezet. Met andere woorden ver geten Dit postje beloopt 1,3 millioen Zoo'11 meevaller beteekent echter in een duur huishouden, zooals de Staat der Neder landen is, bitter weinig. Hoewel natuur lijk ook hier vele kleintjes één groole maken. Het vredesverdrag voor Bulgarije is Vrijdag le Parijs aan de Biilgaarsche afgevaardigden overhandigd. Het is in wezen gelijk aan de verdragen die Duitsch- land en Oostenrijk Hongarije zijn opge drongen. Dit meest ontwikkelde Balkanvolk wordt door de entente wel diep verne derd. Naast verlies van grondgebied staat een zware oorlogsschatting. Eigenaardig is het, dat Bulgarije een schuld van 21 millioen francs wordt vrijgescholden. Maar die is het schuldig aan Duitschland 01 dc entente dus ook weet, dat het van andermans leer makkcli)k riemen snijden is! Binnen 25 dagen moet Bulgarije op- niet te laten overtuigen „In gedachten, zèg?" lachte plotseling een stem naast hem. Trnus was 't. lu een keurig toilet. Ongemerkt was ze hem op zij gekomen. „Ilé, jij kwam hij, verwonderd. „Ja, ik. Waar liep jij zoo over te pie keren vroeg ze, fainiljaar. „Ik „Ja, janee, ontken 't nou maar niet. 'k Liep al een poosje vlak naast je, zon der dat je er erg in liadt". „Nou ja, hè, 'n mensch kan zoo al es in gedachten zijn", zei hij, ontwijkend. „Als 't een geheim is", ze deed '11 beetje geraakt, „wil ik er niet in komen, hoor, denk dat niet. A propos, je denkt immers wel om van avond?" „Dat is 't juist. Ik kan niet, onmoge lijk". „Kom nou", zei ze, zichtbaar teleurge steld en ietwat ongeloovig. „Nee, heuseh niet. 'k Ging anders wat graag. Maar 'k kan wérkelijk niet". „Wat ben jij geheimzinnig van avond", zei ze weer. Ze voelde zich min of meer gekrenkt. Ilij merkte het wel. „Nee,-Trnus", kwam hij op vertrouwe lijker! toon, „'t is voor mij werkelijk even merkingen ter kennis van de hooge hoeren der entente brengen. Jammer, dat Theodorof, hut hoofd van bet Bulgaarscho gezantschap zich zoo diep Vernederde, dat bij iu een toespraak Verklaarde, dat bet Bulgaarscho volk altijd de gowehl-politiek van ex-koning Ferdinand afgekeurd heeft. Dat het noodgedwongen tegen de „coalitie van recht en democratie" heeft gestreden, maar liever naast de entente had ge staan op het. slagveld der naties. Heeft Theodorof dan niet gelezen, hoe de en tente Duitschland en Oostenrijk-Ilonga- lije heeft behandeld Hoopte hij door kruiperigheid voor zijn volk een genadi ger behandeling te verwerven Of voor deden voor zichzelf? In die verwach tingen is hij dan wel bitter teleurgesteld. Althans voor wat zijn volk betreft. d'A.munzio, de dwaze Italiaansclie dichter, die iu 1916 door zijn opruiende taal er veel toe meewerkte, dat Italië aan den oorlog deelnam, en die tijdens den oorlog niets van zich deed hooien, is weer opgedoken. Tijdens de groole strijd kon Italië Fiiime, de Ilongaarschc haven aan de Adriatische Zee, niet veroveren. Nu 't vrede is en Oostenrijk-Hongarije door de revolutie in deelen uiteen viel, ging dat makkelijker. Nu was 't de tijd voor d'Antuinzio. Hij had niets anders te doen, dan een bende avonturiers om zich heen te verzamelen en de stad binnen te trekken. De Italiaansclie troepen, die de orde in en bij de stad moesten handhaven, „merkten hem riiet op." Ongemerkt kwam hij binnen, en bezette de stad. Toen echter de entente Wilson is er erg op tegen, dal Italië Fiume krijgt boos deed, verklaarde de Italiaansclie regeering niets van d'Annunzio's daad afgeweten te hebben en beloofde ze hem uit Fiume te verdrijven, om de stad le doen bezetten door ententetroepen. De „held" d'Aununzio verklaart echter de stad niet te zullen overgeven, maar zich tot den dood te zullen verdedigen. Ver moedelijk een dichterlijke overdrijving, die zijn grond vindt in 't besef, dat de Italiaansclie regeering niet zooveel baast zal maken met zijn verdrijving. Thans verluidt reeds, dat de entente toegestemd beeft dat Fiume aan Italië blijft, onder voorwaarde dat Wilson 't ook goedvindt. In Frankrijk kan 't publiek zicli weer verlustigen in enkele schandaaltjes. De zaak van den oud-minister Caillaux is weer aan de orde, en 't schijnt voor liern niet goed te loopen. Ook is een zekere Lenoir ter dood veroordeeld. Toen de scherprechter hem kwam balen verklaarde bij nog belang rijke mededeelingen te willen doen. Daartoe in de gelegenheid gesteld ver haalde bij zooveel, dat de voltrekking van het vonnis is uitgesteld. Vermoede lijk betreffen zijn onthullingen ook do zaak Caillaux. Efger is echter, dat de socialisten zich in Frankrijk weer danig beginnen te roeren. Ze dreigen met staking en.... revolutie. Alleen de radenrepubliek kan uitkomst brengen uit de economische ellende mecnen ze. I)e arme verdwaas den onaangenaam als voor jou". Ze fleurde wat op. „Kijk, ik moét absoluut thuis zijn. Ik krijg vanavond bezoek van dominéé Van Waarden en een ouderling Ze komen eens poolshoogte nemen, waarom ik niet meer naar de catechisatie ga. Ik zal onder 't mes moeten. Je begrijpt, ik ben in lnin oogen tegenwoordig een groot zondaar", zei bij, met schamperheid in zijn stem, maar waaraan zich tocli ook ergernis paarde. „Ze hebben tegen straks belet gevraagd, en nou kan ik moeilijk weg blijven". „Nemen ze het bjj jullie zóó nauw? Bij ons gaat het toch een beetje gemak kelijker", spotle ze. „Och hé De cate chisatie. 'kWeet amper, wat 't voor een ding is. En maken ze daar zoo'n heibel om Nou, sterkte dan, hoor. Hou je maar taai. Offe ben je bang, en ga je maar gauw beloven, een zoete jongen te zijn Haar spottende toon prikkelde hem. „Dat zullen ze wel ondervinden", grimde hij. Zóó scheidden ze. Ih die stemming stapte hij op huis aan. Voor Frankrijk kunnen deze woelingen nog ernstige gevolgen na zich sleepen. vooral omdat het ook in Duitschland weer onheilspellend begint te rommelen. Wat de winter ons weer zal brengen Beware God ons werelddeel, voor de ellende ran burgerkrijg en hernieuwde revolutionaire woelingen Het tarwetekort in Frankrijk. Frankrijk staaf, zooals reeds vroegere berichten deden voorzien, voor de nood zakelijkheid om de broodkaart weer in te voeren. Het zal mede genoodzaakt zijn het brood wederom te bereiden volgens oorlogsrecept. Frankrijk's tarwe- tekort is op liet oogenblik ernstiger, dan te eeniger tijd gedurende den oorlog; ernstiger ook, dan dat van eenig ander land. Een tekort van 808 millioen bushel betrekkelijk weinig tonnenmaat ter be schikking; de broodkaart en zeer strenge rantsoeneering schijnen de eenig moge lijke uitkomst. Ongelukkigerwijze is niets den Fran- schen zoo impopulair als de brood- rantsoeneering. En de Kamerafgevaar digden voelen er weinig voor, de nieuwe verkiezingen zijn aanstaande om „politieken zelfmoord" te plegen, door de broodkaart weer in te voeren. Vermoedelijk zal dus de rantsoeneering tot na de verkiezingen worden uitgesteld. De Ilegcering beeft intusschen den gcheelen oogst opgeëischt en ziet zich bovendien genoodzaakt, voorloopig voort te gaan met bet invoeren van 12 millioen bushel tarwe maandelijks. Frankrijk's systeem, om tarwe tegen buitengewoon hooge prijzen in te koopen en zo, teneinde den broodprijs zoo laag mogelijk te houden, tegen veel lager prijs aan de molenaars en bakkers te verkoopen, is de voornaamste oorzaak, dat thans de voorraadschuren nagenoeg zijn uitgeput. Brood was in Frankrijk het goedkoopste voedsel voor mensch en dier. Volgens berekening van autoriteiten zou met. een rantsoenecring op de^basis van 500 gram per dag in den oorlog bedroeg het dagelijksch rantsoen 300' gram de toestand nog gered kunnen worden. Brutaal. In liet paleis van justitie te Weenen beeft een koelbloedige dief op vermake lijke wijze zijn slag geslagen. Onder voorwendsel dat de klokken iu de zalen moesten worden nagezien, kwam hij tijdons de terechtzitting, gewapend met een ladder binnen en haalde de klokken van den muur. Toen een der rechters hem vroeg of bij niet kon wachten lot. de zitting afgeloopen was, antwoordde bij: „Neen, ik heb bier mijn weik te doen, evenals u, en heb niet veel tijd." De diefstal werd pas ontdekt, toen dezelfde rechter later aan den concierge vroeg, er voor te zorgen dat bij niet weer op een dergelijke wijze werd lastig gevallen. Toen bleek dat de concierge van niets wist en dat alle klokken, een twintigtal, uit liet gebouw verdwenen waren. „Willen de lieeren me maar volgen noodigde mevrouw Waanders dominéé Van Waarden en den broeder ouderling uit. Jan was een half uurtje thuis, toen bun bel klonk. Een minachtende glimlach speelde hem om de lippen, toen hij hen hoorde naderen. Ze kwamen binnen. Er volgde een wederzijdscli gegroet, wel eenigszins gedwongen. Mama was niet op baar gemak; Jan in een bittere stemming dominéé en ouderling voélden iets van bet drukkende dezer atmosfeer. Er werd met horten en stooten een algemeen gesprek je gevoerdover liet weer en verdere gewillige en lijdzame onderwerpen. Dominé schraapte even de keelde aankondiging van den rechtstrecksclien aanvalde ouderling bestudeerde liet plafond. „Waanders", begon dominé, „we zijn eigenlijk eens gekomen, om met je te spreken over een en ander". Hij zweeg; wellicht bracht Jan iets in 't midden. Maar Jan was niet van plan te spreken, voor hem een antwoord gevergd werd. (Wordt vervolgd). A f 1 /A "XT 171 A ff T71 VT m Tlff., 11 T ft Jm. a .-VI r\ n i <1 11 .t L1 l«A ll/IA t\A l\Aöf \1 AAf \f A r 1 1 11 /I I I Ail door ZF. LA ND IA

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1