Orqaan ter verspreiding der Ghristelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 174. Woensdag 10 September 1919. 2e Jaargang. FEUILLETON. JAN WAANDERS. Buitenlandsch Overzicht. Uit het Buitenland. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den rédacteur, H. S. v. HOUTEN, VlooS/wijkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging ADVERTENTIËNVan 1-4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag lo Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bi] den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. Een bedreiging. Het Volk meldt, dat de socialistische wethouder Wibaut de volgende brief kaart ontving „Daar justitie in gebreke blijft om jou gemeeue opruier naar belmoren te straf fen, heeft de arbeidersvereeniging „Alge meen Belang" besloten jou, op jou manier, naar de andere wereld te zenden. Door het Jot is een lid aangewezen om dien sluipmoord te volbrengen. Honderden heb jij broodeloos en onge lukkig gemaakt, niet in het belang der arbeiders, maar om ten hunnen koste de groote heer te spelen en een lekker, lui Teven te leiden. Al de zoogenaamde ongelukken op schepen en elders zijn voor jou rekening. Het moet uit zijn met jou spekuleeren op de domheid der arbeiders. Het Kornitee der zelfbewuste arbeiders." In een onderschrift zegt Het Volk Men kan van oordeel zijn, dat blaffende honden niet bijten en een te voren aangekondigde moordaanslag weinig kans op verwezenlijking heeft en toch een open oog er voor hebben, welk een jammerlijke geestesstemming het jan- hagel-geraas van een blad als „De Tribune" ten gevolge heeft. Natuurlijk keuren we een optreden als dit „komite der zelfbewuste arbei ders" ten scherpste af, en hopen we dat óf de politie door haar optreden de aanslag kan voorkomen, óf dat deze mislukt, óf wat nog 't beste is dat de dreigers afzien van 't volvoeren van hun zondige en slechte daad. Toch moeten ons een paar opmerkingen van 't hart. In de eerste plaats hebben ook de socialisten in November zoo hard geblaft, dat ze niet konden bijten, en konden ze hun van te voren aangekondigde revolutie niet verwezenlijken. In dit opzicht hebben ze hun anarchistische broeders niets te verwijten. En in de tweede plaats wekt Het Volk een zelfde jammerlijke geestesstemming als De Tribune, door dag aan dag het wettig gezag te ondermijnen, door de wijze waarop het misstanden en onte vreden stemmingen van arbeiders uit buit. Onafgebroken hield Het Volk de massa op, dreigt de regeering en de „kapitalisten". Eén voorbeeld uit de laatste dagen. De socialisten verklaren zich steeds voor afschaffing van nachtarbeid, en begeeren toch aan Het Volk een ochtend blad te verbinden. Natuurlijk is daar voor nachtarbeid noodig door redactie, zetters en drukkers. De Middelburgsche Courant maakte o.a. de opmerking, dat Het Volk, hoewel het tegen nachtarbeid heet te zijn, toch maar heel boos zou zijn, als de minister aan dit orgaan het uitgeven van een ochtendblad verbood. Het Volk van 8 Juli j.l. leverde daarop de volgende ontboezeming: „Natuurlijk zouden we dat. Wij zijn tegenstanders van privaat bezit, maar als een Roomsche minister een socialistischen fabrikant zijn bedrijfskapitaal afneemt, en het den anderen laat houden, dan slaan mij zoo n minister de hersens in." En verder op „Maar als Aalberse het socialistische ochtendblad zou willen verbieden, terwijl hij de liberale en klerikale liet bestaan, dan sloegen mij hem dood." Is dit niet evengoed een janhagel- geraas Van wien zou De Tribune het schelden en 't ruw uitvallen geleerd hebben En de anarchisten hun dreigen? Van wien anders dan van de socialisten Immers, wie wind zaait, zal storm oogsten. De zorgen der entente. In het Berliner Tageblatt schrijft Theodor Wolff, de bekende Duitsche schrijver .„Wanneer wij thans over de Europeesche- en wereldplannen der Entente spreken, komen wij ons zelf voor als een arme drommel, die, wanneer hij langs het huis van Rothschild gaat, tot zichzelf zegtwat een zorgen moet die man toch hebben. De zorgen van den rijke zijn immers vaak een zekere troost voor den arme." Zoo is het ook wanneer we de Duitsche pers zien schrijven over de moeiten en zorgen van de Entente. Dit neemt echter niet weg, dat die moeiten en zorgen bestaan, even zeker als ook de rijkste millionair zijn zorgen des levens kent. Onder de zorgen der Entente behoort ook de loop der zaken in Finland.^ Dit land heeft zijn vrijheid hernomen. Weder rechtelijk was het door den Czaar tij Rusland ingelijfd. Met behulp der Duit- schers toen die nog oppermachtig waren in 't Oosten is Finland echter weer onafhankelijk geworden. Eerst was het het plan om een Duitschen prins op den Finschen troon te plaatsen. De Finnen hadden er al om „gevraagd. De ineenstorting van het Duitsche rijk maakte echter dat plan, evenals zoovele idealen, onmogelijk. De Entente-invloed in Finland steeg. |4 Doch nu moest er een president worden gekozen. De Entente schoof Mannerheim naar voren. Echter werd niet deze, maar prof. Stahlberg verkozen. Een leelijke tegenvaller. Het Russische vraagstuk baart dei- Entente niet minder zorg. Vooral in Frankrijk vreest men er voor, dat Duitschland zich op een goeden dag met Rusland zal verstaan en een nieuw blok in Oost- en Midden-Europa vormen. Het schuldige geweten, dat spreekt van onmenschelijke wreedheid bij het bepalen der vredesvoorwaarden, maakt de Fran- schen erg ongerust. Wel heeft de val van Bela Kun en het herstel voor hoelang van den invloed der Entente in Hongarije heeft de gemoederen wel eenigermate verlicht, maar men beseft heel goed dat Hongarije nog verre van rustig is en nog heel wat zorgen kan baren. Bovendien hebben Moskou en Petrograd voor de ontwikkeling der dingen een veel grootere beteekenis dan Boedapest. Wat zal er van Rusland worden en wat zal het doen De Entente vreest voor een geleidelijke omzetting van de Russische Sovjet republiek in een socialistische, volgens democratische beginselen bestuurde repu bliek. En dan is toenadering tot Duitsch land zeer wel mogelijk, zelfs waarschijn lijk. Op den Balkan gaat het de Entente evenmin naar den zin. Aan Roemenië, dat de Ilongaarsche buit in de wacht tracht te sleepen, is nu al een heele serie waarschuwingen en vermaningen gezonden. Alles vruchteloos. Nu komt er bij de verdeeliug van het district Temesvar, dat Roemenië en Servië beide begeeren. Zo it.aan nu al tot de tanden gewapend tegenover elkaar, en er is maar een vonkje noodig om de brand te doen uitslaan. Wel verluidt, dat de Entente aan Roemenië een ulti matum gezonden heeft, maar of de Roeineniërs daar veel om zullen geven is een andere zaak. Voorts is er de regeling van de Bulgaarsche grenzen, die maar weer is uitgesteld. Dan het getwist over Cyprus, dat Engeland aan Griekenland wil „geven", en dat Frankrijk voor zichzelf opeischt. Voorts de kwestie van Fiume, dat Italië en Tsjecho-Slowakije ieder voor zich willen hebben. En om niet te vergeten, de verdeeling van de Turksche erfenis. De sultan is tegelijk hoofd van de Mohammedanen. En nu vreest Engeland, dat millioenen Mohammedaansche onder danen heeft, voor opstand van dezen, als hun geestelijk opperhoofd, de sultan wordt beleedigd, en hem Konstantinopel ontnomen. Het gist nu al gevaarlijk in Indië, in Egypte en Syrië. Er is echter nog meer. Frankrijk begeert Syrië. Dit gewest is altijd voor Frankrijk een land van liefde, verlangen en speculatie geweest. Bij 't geheime verdrag in 1916 tusschen de geallieerden is Syrië aan Frankrijk beloofd. Denys Cochin wijst er nu op, dat de Frausche ambtenaren in Syrië worden lastig gevallen. Hij verwijt Engeland, dat dit zijn verplichtingen niet nakomt. Robert de Caise noemt de dingen iets duidelijker bij hun naam. „Het gaat er bij de Engelschen om, schrijft hi], den Franschen invloed uit te schakelen, of althans te beperken tot een zeer klein gebied, tot de kuststreek De Engelschen hebben zelfs nieuwe kaarten uitgegeven, waarop alleen de kuststreek Syrië heet. Tegen pro-Fransche betoogingen wordt streng opgetredenbewegiugen van auti Fransche strekking bevorderd." De Engelsche „Times" weet te ver tellen, dat de inwoners van Syrië het Britsche bestuur wenschen. De kust streek schijnt echter meer voor Frankrijk te gevoelen. Of in goed llollandschEngeland wil Syrië zelf houden Frankrijk moet met een kleine strook lands langs de kust tevreden zijn. Misschien dat Engeland met Syrië zal doen, als- het dezer dagen met Perzië heeft gehandeld. Op „verzoek der be woners het bezetten. Dan kunnen de Franschen weer op hun neus kijken. Waar de bondgenooten zóó handelen, is het niet verwonderlijk, dat de vredes conferentie er niet in slaagt aan de wereld de vrede te hergeven. Het platste egoïsme, de grootst moge lijke zelfzucht heerscht er, en bepaalt de besluiten, die genomen worden. Aan Wilson is tijdens de onderhande lingen een Bijbel geschonken. Blijkbaar is die als „ingekomen stuk ter griffie" gelegd. Was die meer gebruikt, en hadden de staatslieden zich inplaats van door hebzucht, door het Woord Gods laten leiden, het ware heel wat beter geweest. Wie God verlaat, Zijn Woord verwerpt, moet vallen. Dat geldt óók voor den staatsman. Wat wijsheid toch zouden ze hebben, waar ze 't beginsel der wijs heid missen Geve God, dat er een terugkeer kome tot de Wet en een opwaken tot de dienst des Heeren. Dan eerst is er vrede en rust te verwachten. De Duitsche concurrentie. In Engeland begint men zich ongerust te maken over de concurrentie, die de Duitschers den Britschen handel zullen aandoen. In Londen zouden zich al ver tegenwoordigers van Duitsche firma's bevinden, die hun artikelen voor prijzen veel minder dan die de Engelsche nij verheid vraagt, aanbieden. Vooral op het gebied van speelgoed- waren en boeken vreest men zware con currentie. Een Hamburgsche firma bood aan Engelsche firma's mechanisch speel goed te koop voor ca. f40 het gros, ter wijl dit in eigen land f 55 bij den groot handel moet opbrengen. Een Keulscli handelshuis bood mechanisch speelgoed aan, dat voor den oorlog f8.10 het do zijn kostte, voor f5.65. De Britsche fabrikanten vragen er f 13.15 voor. Een andere Duitsche firma bood 15.000 gros knoopen aan voor f 0.371/2 h_et gros, ter wijl dit voor den oorlog f 0.5?7j moest opbrengen. De boekhandelaren, die voor kinder boeken f5 a 7Vg het dozijn bij Engel sche firma's moeten betalen, kunnen voor betere kwaliteit in Duitschland te recht voor f 1.85 a f2.50. Naar wij in de „Times" van 30 Au gustus lezen, zond een welbekende firma van wolfabrikanten in Leeds oetiige weken geleden een vertegenwoordiger naar Duitschland. Aan den eersten brief die dien deze vertegenwoordiger naar huis schreef, ontleent het blad o.a. „De financieele positie is hier zeer slecht en dat is een beletsel voor het doen van zaken. Ik toonde monsters aan de beste huizen en zou groote za ken hebben kunnen doen, wanneer de geldquaestie niet in den weg had geze ten. De Duitsche mark is zoo laag ge vallen, dat de Duitschers ons bijna vier maal zooveel voor onze goederen moeten betalen. Er worden krachtige pogingen aangewend, om de waarde van den mark te doen stijgen en, wanneer die slagen, zullen er zaken met Engeland kunnen gedaan worden. Gedurende de laatste drie maanden hebben Parijsche firma's hier veel verkocht tegen hooge prijzen, maar dat is alles nu voorbij. Niemand hier is geneigd te koopen, ten zij tegen matige prijzen! Een hooge rekening. President Wilson heeft verleden Vrij dag de rekening ingediend van de Ame- rikaatische afvaardiging te Parijs. De rekening bedraagt de kleinigheid van 5.200.000 dollar en werd aan den Amerl- kaanschen Senaat voorgelegd. Er werdt niet gezegd, welk gezicht gemelde Senaat trok. 34) Z E L A N D I A. Mama koos een ander onderwerp van gesprek. „En heb je je nog al kunnen amusee ren informeerde dienzelfden ochtend mevrouw Waanders, toen ze met Jan aan de ontbijttafel zat. 't Ging wel. We hebben wat muziek gemaakt en er is gezongen". Meer liet hij niet los. Het scheen, dat hij liever niet op dit onderwerp doorging. Mama bemerkte het aan den toon, waarop hij zijn antwoor den gaf." Hij had er zijn reden toe. Hij was het niet met zich zelf eens. Na hetgeen den vorigen avond was voor gevallen, kwam de reactie. Hij ken het zich niet volkomen begrijpen, er zich niet voldoende rekenschap van geven, dat hij zóó intiem was geweest met Truur Breedveld. Was hij dan Jo reeds in die paar dagen zoo geheel en al ver geten was hij totaal los vau haar, dat hij alweer deel kon nemen aan partijtjes, zónder haar? Niet, omdat liij er niet van buiten kon, maar „con amore" En terwijl zijn moeder hem stillekens zijn ontbijt liet nuttigen, dacht hij na. Neen, als hij eerlijk wou zijn, dan moest hij bekennen, dat hij nog volstrekt niet los van Jo was. Hij was naar de Breed- velds heengegaan, nu ja, omdat hij het had beloofdomdat hij baloorig was, omdat hij zich wat verzetten woudaar om. Maar.... in zijn hart was wrevel geweestwrevel tegen Jo, tegen haar stramme ideeën, tegen haar bekrompen heid, die een einde had gemaakt aan hun omgang. Diep in zijn hart leefde toch het verlangen naar haaral wilde hij het tegenover derden met laten mer ken. En om te toonen, dat hij het zich niet aantrok, was hij naar de Breedvelds gegaanJa, was het zoowerkelijk zoo? Trok hem inderdaad niets naar de Breedvelds En het was hem op dit oogenblik, of hij de schitterende oogen van Truus hem vóelde bestaren. Daar was iets in die oogen, dat aantrok, aantrokmaar, foei, wat leelijke gedachte, en tóch, de vergelijking drong zich op dit oogenblik met kracht aan hem op, muarer was in die oogen een sterke gelijkenis met dat geglinster van die eener slang, zooals hij dat eeniger tijd geleden had waargenomen in den dierentuin. En toch, dat oogengeglinster trok hem aan, of hij het erkennen wilde of niet. Er was iets onbehaaglijks iner ging evenzeer een aantrekkingskracht van uit. Voelde hij, nu, op dit zeilde oogenblik zelfs niet die kracht op zich inwerken Truus en JoNeen, hij wou, hij zou niet gaan vergelijken. Maar zonk Jo, de eenvoudige, kalme, bescheiden Jo niet wèg bij Truus Truus was anders héél anders'; óók in haar opvattingen ze was ruimer, modernerook solieder Wat dwaasheid van hem, dit gedenk 't Was immers afgedaan met Jo. Afge daan voorgoed En toch kon hij niet nalaten telkens weer aan haar te denken. En vreemd, telkens plaatste zich in zijn gepeins naast haar beeltenis die van Truus Breed veld. Hij zou haar al spoedig weer ontmoe ten. Ze had hem gevraagd, of hij lust had aanstaande week Vrijdag nogmaals een opvoering van „Samson en Dalila" Voor wie het interesseest, hier een paar posten uit de rekening 13.000 dollar voor geheime fondsen wat eenigszins vreemd doet opkijken, als men bedenkt, dat Wilson in zijn tijd voor de afschaffing was van de geheime diplomatie 14.000 dollar voor aankoop van auto's 31.000 voor het huren van hotellinnen; 325.000 dollar voor het huren vanhethotei Crillou52 000 dollar voor loon aan de hotelbedienden 128.000 dollar voor mond voorraden, enz. De president meldde terzelvertijd dat er van nu tot 1 Januari ë.k. nog een millioentje dollar zou bij komen. Oostenrijk neemt de vredesvoorwaarden aan. WEENEN, 6 September. (Wolff.) De nationale vergadering heeft de vredes voorwaarden aangenomen. Borms ter dood veroordeeld. BRUSSEL, 6 September. (Havas.) Het gezworenenhof heeft Borms, gede legeerde van den iaad van Vlaanderen voor de natonale verdeging gedurende de Duitsche bezetting, ter dood veroor deeld. De jumeelen van den prins von Wied. Maandag is te Trelfeberg het geding nopens het smokkelen der juweelen van den prins von Wied begonnen. De be klaagden Dr. von Stockhausen en gravin A. von Solms-IIildenfeldt waren niet aan wezig een bekend Stockholmsch advo caat vertegenwoordigde hen. Uit het verhoor bleek, dat de beklaagden getracht hebben te vluchten, nadat zij de pakket ten hadden opgeraapt, die door de vlieg machine naar beneden waren geworpen. Later hebben zij getracht de politie op een dwaalspoor te brengen. De verdediger verklaarde, dat de prins von Wied dringende redenen had gehad om zijn sieraden uit Duitschland weg te zenden. De veiligheid liet daar veel te wenschen over, plunderingen waren er aan 'de orde van den dag. Als gewezen vorst van Albanië had hij het recht zijn bezittingen naar Zweden over te brengen. Hij had toestemming daarvoor gevraagd, maar daar die niet zoo gauw gegeven werd, als hij wenschte, had hij zelf de zaak in handen genomen. Er wordt zoo veel geplunderd op de Duitsche treinen, dat hij bevreesd was dat dit. met zijn zaken ook het geval zou zijn, gezien hun hooge waarde. Daarom nam hij zijn toe vlucht tot een vliegtuig. Hij wilde niet handelen tegen de Duitsche wetten, want hij meende werkelijk, dat er geen uit voerverbod voor juweelen uit Duitsch land bestond. Hij wilde evenmin de Zweedsche regeering bedriegen en zou de inkomende rechten die 270.000 kronen of ongeveer 1 millioen mark bedragen natuurlijk hebben betaald. Een eigenaar dige bijzonderheid in het geding is, dat een Zvveedsch assistent Jörnssen ge naamd, de eerste was, die de aanhouding van het paar eischte. Volgens de Zweed sche wet krijgt de regeering 1/i van het goed, als het in beslag genomen wordt en Jörnssen de rest. Tegen wil en dank zou de gewezen Mbret van Albanië dan een Zweed tot millionnair hebben ge maakt. De behandeling der zaak is tot 29 September verdaagd. (N. R. Ct.) bij te wonen. Zij welzij ging vast; ze vónd het eenig, verrukkelijk, in de opera. Dat was nog eens kunst! zei ze opge togen. En hij hield immers óók zoo van de kunst? En haar oogen hadden hem bewonderend aangekeken. Hij had nog niet beslist. Maar zijn plan stond feitelijk reeds vasthij deed hethij zou er lieengaan hij zou genie ten hij zou er Truus zipn HOOFDSTUK X. Jan Waanders sloeg van nu aan beslist den nieuwen koers in. De opera bezocht hij geregelden naast de opera werd al spoedig de schouwburg niet vergeten. Waarom ook Was daar niet evenzeer van de kunst te genieten; zij het dan.kunst op ander gebied in anderen vorm En stak er zooveel kwaad in, dat een enkele maal de bioscoop werd bezocht De boog kon toch niet altijd gespannen zijnmen moest toch een enkelen keer er eens uit zijn Het had al eens woorden gegeven thuis. Pa en Moe namen het nu wel niet zoo heel nauwmaar ze waren er toch voor, vooral Pa, dat men zich wat ontzag voor wat „men" zei. Och nee; ze zagen er nu wel niet direct zonde in, eens uaar de opera te gaanmaar, 't was toch beter, het niet te doen't gaf maar aan leiding tot allerlei praatjes er waren in hun kring, ja daar vooral toch zulke be krompen meuschcn. En de schouwburg Och, mevrouw Waanders was er, vóór haar trouwen, ook wel eens heen ge weest, ze kon er soms nog met zekeren weemoed, als aan een veidoren paradijs, aan denken. En mijnheer Waanders, die zag er ook op zich zelf geen kwaad in maar och, 't was toch maar beter, er niet aan mee te doen alle stukken waren ook niet even goed en je kwam licht zoo van 't een in 't andere Ja, er waren al eens al eens woorden over gevallen, maarde argumenten van pa en moe waren niet bijster sterk geweestze hadden hém althans niet overtuigd. Tegenover één argument con tra, stelde hij er tien pro en hij was geëindigd te verklaren, dat hij meende oud en wijs genoeg te zijn, om te weten, wat hij doen en laten moest. Hij was niet van plan zich te laten muilkorven zich op te sluiten en zijn jonge leven te verkniezen. (Wordt vervolgd). ZEEUWSCH-VLAANDEREN DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1