Orgaan ter verspreiding der Christelijke Zeeuwsch-Vlaanderen. "TeTj i lTTtoT No. 170. Woensdag 27 Augustus 1919 Jaargang. Arbeidersverzekering. Hiiiteiilaiidscli Overzicht. JAN WAANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Ylaanderen" te Ier Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ier .Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËN: Van 1-4 regels fü.40. Elke regel meer /'0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag lo /0. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bi] den drukker D H lilTTOOIJ Az. te Ter Neuzen. - Telefoon Nr. 20. IV. (Slot). De grootte van de WEEZEN RE 1\ 'IE houdt geen verband met de grootte van het kindertal, doch zij is iri „eliik aan 6/5 van den GRONDSLAfr der invaliditeitsrente, waarop de over ledene reeds recht had of zou hebben gekregen, als hij op den dag overlijden invalide gewordenwas. De weezen rente wordt in ham geheel uitgekeerd, totdat het jongste kmd den leeftijd van 13 jaar zal hebben bereikt. In het geval van den arbeider in ons vorig artikel bedoeld, zouden zijn even- tueelo weezen ontvangen 6/E X 1 lb8<'° f202.50. De GRONDSLAG ^van zijn invaliditeitsrente is immers f 168,7-v Deze weezenrente van f202,50 wordt aan de gezamenlijke weezen verstrekt U arbeider dus 1 of 3 of 5 o 12 kinderen nalaat, de weezenrente is steeds f 20-.,5 Zij staat niet. in cenige betrekking tot liet aantal kinderen, doch hangt alleen af van den GRONDSLAG der invalidi teitsrente. Wat hooger deze grondslag is, wat hooger de weezenrente wordt En deze GRONDSLAG wordt bepaald door de betaalde, premie, dus door liet verdiende loon. Wat meer iemand ver dient, wat hooger dus zijn mvahditeits rente en de weezenrente voor zn kinderen wordt. Naast deze voor de arbeiders vet - plichte verzekering kan ook een vrije verzekering gesloten worden. Wie b.v. een hoogere rente zic.l» wil verwerven bij invaliditeit of ouderdom, kunnen zich bij den Raad van Arbeid verzekeren voor een z g. VRIJE RENTE Omdat liet, Rijk bier niets voor bijpast (eD natuurlijk betaald de werkgever deze premie niet) is dat nogal duur. Veel goedkooper kan men bij een particuliere maatschappij terecht. Ook kleine baasjes enz., kortom allen die van de verplichte verzekering zijn uitgesloten, kunnen zich bij liet Rijk verzekeren voor een z.g vrije rente. Ook bier geldt weer liet zelfde: Het particuliere initiatief werkt goedkooper dan liet Rijk. W ie niet verplicht is zich bij het Rijk te verzekeren, vrago, alvorens daartoe over te gaan, inlichtingen. toegestaan in een slagerswinkel, bakkerij, schoenmakerij en rijwielherstelplaats Hetzelfde geldt voor het ter verzending gereed maken en het verzenden van bladen. Alle patroons, die jeugdige personen of vrouwen in dienst hebben, en voor wie in dit besluit den vrijon Zaterdag middag of een anderen vrijen middag in de week worilt voorgeschreven, moeten uiterlijk 1 September a.s. een afschrift der 'nieuwe arbeidslijst bij de Arbeids inspectie inzenden. Voor de landbouw geldt deze regeling niet. De vrije Zaterdagmiddag De nieuwe Arbeidswet zal zeer vak arbeiders een vrijen Zaterdagmiddag «even, of althans een vrijen middag in de week. Deze wet treedt echter nog met in werking. Nu is echter een Komnklyk Besluit gekomen, waarbij bepaald is, dat voor jeugdige personen en vrouwen alle arbeid in fabrieken en werkplaatsen op Zaterdagmhldag nu 1 uur verboden ts Enkele uitzonderingen zijn hierop toe gelaten O.a. liet schoon maken van toestellen, werktuigen, werklokalen enz. arbeid in een winkel tevens werkplaat.-, mits niets anders dan verkoopen en pakken van goederen. Voorts arbeid in een fabriek van verduurzaamde groenten een steenbakkerij, beetwortelsuikerfa briek, molens. Onder voorwaarde, dat aan de jeug dige personen en (of) vrouwen ten minste een vrijen middag per week wordt ge geven is ook arbeid op Zaterdagmiddag 33) ZELANDI A. Zij, ze hield niet van droomerijen ze verveelde zich, schoon ze het air aannam vol aandacht te zijn. Ja, ze hield van muziek om andere redenen. Ze hield vau muziek op een gezellige uitvoering, waar veel genot was van conversatie en geflirt, en muziekze hield veel van muziek, in de opera, waar ze cos- tuums kan bewonderen en fraaie kapsels en fijne decoraties en muziek ze hield Van muziek evenals die apderen achter haar, die zich de glazen lieten vullen en giegelden, of de laatste mode bespraken. Maar ze moest nu veinzen, één en al oor te zijnvoor hém, voor Waanders. Het stuk was uit; even bedaarden de gesprekken toen, als begreep men, niet onbeleefd te mogen zijn, applaudisseerde men; die liet eerst ontdekt hadden, dat de muziek zweeg, als seingevers, kalm en bedaard; die het sein verstonden, Belasting op den vermo- gensaanwas. Ingediend is een wetsontwerp betref fetide de vermogensaanwasbelasting. Voor snellere aflossing der crisisscliul- den wil de minister overgaan tot heffin gen. welke liet kapitaal aantasten. En wel in 't bijzonder wil bij de waardevermeerdering van roerend en onroerend vermogen treffen. De minister vvenscht de heffing der belasting te doen aansluiten aan die der Verdedigiugsbe- lasting I B. De grondslagen dezer ver dedigingsbelasting zijn sedert haar in voering (1 Mei 1916) niet veranderd, zoodat dit tijdstip als uitgangspunt voor de heffing der belasting op de vermo- gensveimeerdering genopien zoukuuneii worden. Tot, grondslag voor de, heffing zal sti ek ken de vermogensvermeerdering, welke in een zeker tijdvak verkregen is. Dir. tijdperk is in het ontwerp bepaald op 3 jaar. Tegenover een vooruitgang in ver mogen staat dikwijls 't volgend jaar een teruggang. Een jaarlijkschc heffing is alzoo minder geschikt. Er zou dan dik wijls teruggave van belasting moeten plaats hebben. Als er een vermindering van het ver mogen plaats heeft, zal de aanwas eerst weer belastbaar zijn, als deze aanwas de vermindering overtreft. Als voorbeeld 't volgendeA bezit. 1 Mei 1916 een vermogen van 100.000 gld. 1 Mei '19 van 70.000 gld. Dan betaalt hij geen belasting volgens dit ontwerp. 1 'Mei '22 heeft hij 95.000 gld. De aan was is dus van 1919—1922 een som van 25.000 gld. geweest. Toch is A vrij van betalen. Eerst als in 1925 zijn vermogen b.v. 130.000 gld. is, wordt gerekend dat bij aangeslagen wordt voor een aanwas van 30.000 gld. (Hij beeft immers pas nu 30.000 gld. méér dan t Mei 1916) Als aanwas geldt niet verkrijging dooi erfenis, legaat of schenking. Deze ver- nieerdoringsaanwas wil de minister dooi een verhoogde successiebelasting treffen. (Zie daarvoor ook dit nummer). Alleen personen met méér dan f50.000 wordeu door deze wet getroffen. Uitkee- ringen van een levensverzekering vallen niet ouder deze wet. Volgens het ontwerp zal bij de eerste heffing geen belasting verschuldigd zijn, indien de aanwas minder bedraagt dan 10 "lo van dat vermogen tot een maximum van 115.000 onbelast gelaten. Een voorbeeld B heeft 1' 100.000 en wint er f 40.000 bij, dan is van 10 aanwas, is f 10.000 geen belasting ver s.clinldigd. Van de overige f30.000 wel Groeit B's verinogen met, f 8000 aan, dan luid en geestdriftig. Maar Jan Waanders, hoe hem het applaus ook streelde, voelde toch zijn ergernis. Wat had zoo'n applaus eigenlijk in? Was het meer dan een jioging om beleefd te zijn Ze bemerkte zijn ontstemming; hij moest het wéten, dat zij althans hem begreep; dat zij zich mét hem ergerde over zoo verregaande onverschilligheid. Het stemmwngeroes was al weer be gonnen hij zat nog voor de piano en zocht kwansuis naar andere muziek, meer om zich een houding te geven. Zij schoof eeu tabouret tot dicht in zijn nabijheid. „De lui voelen weinig voor de kunst kwam ze. Onder het mooiste stuk bab belen ze maar door. Wat vind ik die muziek van Chopin heerlijk. Je komt er zoo heelemaal in. En zooals jij ze speelt vleide ze. Hij voelde zich gestreeld, zoowel door haar solidariteit waar het waardeering van de kunst in 't algemeen betrof, als door haar lofprijzing op zijn spelen. Zij begréép hem dat voelde hij. En met een bijna dankbaren blik keek hij haar aan in de lachende, lokkende oogen. behoeft hij njets te betalen, omdat dit minder dan 10 is. De eerste heffing zal geschieden over de aanwas van vermogens over 't tijd perk van 1 Mei '16-1 Mei '19. Ilij die in deze voor velen zoo ongunstige periode toch nog zijn vermogen -zag toenemen, verkeert in zulke gunstige omstandighe den, dat hij een flink percentage kan betalen meent de minister. Ook de om standigheid, dat de vermeerdering van vermogen, welke in dat tijdperk werd verkregen door speculatie in effecten, niet door de oorlogsvvinstbelasting werd getroffen, pleit voor de hoogere heffing. Op grond van deze overwegingen stelt de minister voor de eerste maal een percentage van 30 en voor de volgende heffingen eeu percentage van 10% voor. De opbrengst is, althans voor de eerste maal niet te ramen. Voor 't vervolg re- kent de minister op 10 millioen per jaar. v Een bezwaar van deze wet is, dat de gene die veel meer verdient dan vroeger, doch alles er doorbrengt, niets betaalt. Evenmin de in den oorlog opgekomen zaken, die heel hun winst aan de be narde tijdsomstandigheden danken, en die minder dan f50.000 bezitten. Overi gens zal veel van de uitvyerkihg afbangen. Wat ze zullen doen In de „Volksgazet", het blad der Bel gische werkliedenpartij, schrijft men over de annexatielust der regeering en liet voeren van schandelijke propaganda in Nederland. Het blad geeft toe, dat de Belgische regeering wel officieele propaganda voert in ons land voo'r aansluiting vau Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen bij België. Dat weten ook de socialistische ministers. Nu heeft Vandervelde onlangs verklaard „Ik protesteer tegen liet beweren dat ei officieele propaganda gemaakt wordt aan de ïlollandsclie grensgemeenten, dat gebeurt niet. Eu het beste bewijs dat zulks niet gebeurt vindt ge in liet aanblijven als minister van Wauters, Anseóë en ik zelf. Wij zouden geen deel willen maken van een regeering, die vreemde volkeren aanziet als eeu kudde vee, waar men naar goeddunken kan over beschikken. Dat er personen zijn die drijven naar annexionisme is waar en ik vindt hunne politiek verder felijk en keur ze beslist af. Dat is klaar en duidelijk. (Toejuichingen). Ik houd er aan te verklaren dat noch officieel, noch officieus de regecring deelneemt aan anuexionistische politiek." We wachten nu af, wal de drie socialistische ministers zullen doen Altreden, zooals Vandervelde beloofd heeft, als de Bolgischo regeering annexio nistische politiek ging voeren Of minister blijven uit liefde tot t baantje ,en meedoen aan pogingen tot landroof, zooals de socialistische ministers in Duit.schland zich op 't gestoelte der eere hairahaven door bajonetten van burgerwachten en landstorm. We zullen zien. 't dus niet slecht. Vooral niet als men bedenkt, dat we pas aan 't begin staan van de herleving van liet normale maat schappelijke leven. De cijfers over Juli 1919 zijn mooinog nimmer heeft ons land uit de gewone middelen iu één maand tijds zulk een hoog bedrag ont vangen. En ze zullen nóg mooier worden. De opbrengst zal nog stijgen. Maar daartegenover staat, dat aan de schatkist nooit hóóg er eischen gesteld zijn, als tegenwoordig. Looperi do in komsten snel, de uitgaven maken nog grooter spoed en vragen Steeds om méér. Vooral de accijns op het gedistilleerd bracht deze keer veel op. De rantsoe neering is opgeheven én de accijns is ter dege verhoogd. De invoerrechten waren schitterend, 2V-2 millioen tegen 730 duizend in Juli verleden jaar. De toeneming van het verkeer en de zeer hooge prijzen der goederen veroorzaken deze zeer bedui dende klimming. De loodsgelden stijgen ook bestendig, ('t Vorig jaar f 12000, nu f151,000). Het accijns op het geslacht bracht U/4 millioen op, of 2 maal zooveel als verleden jaar. Toch wordt er minder vleesch verbruikt dan vroeger. De hooge prijzen veroorzaken ook hier de stijging. Ook de successierechten brachten veel op. De suiker gaf minder. Natuurlijk een gevolg van de rantsoeneering. De buitengewone belastingen brachten 23Va millioen op, tegen bijna 20 millioen in Juni van dit jaar. De O. W. belasting heeft deze klimming veroorzaakt. V De Rijksmiddelen. In Juli hebben d<? middelen weer ruim gevloeid. In Juli 1914 ontving de Staat 18s/,, millioen thans 31s/4 millioen. Met de bronnen onzer inkomsten staat „Zing jij Ja immers Je hebt liet pas zelf gezegd. Nou is het jouw beurt. JaJ? Heerlijk vond ze het, dat bij het vroeg. „Och, 't heeft nog niet veel te bedui den", deed ze, kwasie bedeesd. „Nee, iemand als jij, die aparte zang lessen krijgt, dat zal wel meevallen, loe, Truus „Truus!" zei hij. Ze vorderde. „Ja." stemde ze toe. Maar dan moet jij begeleiden. Even aarzelde bij „Goed. Wat zal .liet zijn „Van twee conin'cks kinderen?' „Waar is de muziek?" Ze reikte ze over. Hij zag ze even iu. „Zal wel gaan. Even doorspelen." Truus wipte even naar eeu kennis toe. „Och, wees jij even ceremoniemeester. Ik wou een solo zingen. Jan Waanders zal accompagneeren. Vraag jij even stilte Er kwam stilte. Jan Waanders zette zich tot spelen. Truus terzijde van hem, het muziek blad in de linkerhand volkomen „in de houding." Ze zong, misschien met meer gevoel, dau ze zelf vermoedde. De spanning tusschen Amerika en Japan neemt, gaandeweg toe. Japan is de O.Wer onder de volkeren der aarde; het gelukskind. Terwijl de overige volken der wereld elkaar ver scheurden, behaalde Japan politieke en economische voordeelen. Och, ja, liet verklaarde den oorlog, bevocht de Duit- schers in China en behaalde er met weinig moeite een vetten buit, zond enkele schepen om de Duitschers te be strijden en gaf een aantal schoone ver klaringen van trouw aan de Entente. Maar zijn mannen bleven thuis en aan 't werkde machine's in zijn fabrieken snorden rusteloos doorzijn handelsvloot voerde .scliatt.cn uit alle landen van 't Oosten aan; zijn handelsagenten ver overden nieuwe en groote afzetgebieden en op zijn werven werd het eene schip na andere te water gelaten. De ellende der wereld maakte Japan rijk. De duurte joeg er de loonen niet omhoog, zoodat Japan straks volgens deskundig oordeel niet alleen de fijnste en beste, maar ook de goedkoopste artikelen zal leveren. In de wedloop der volkeren heeft Jajian een grooten voorsprong gekregen. Nu zit Japan echter met een groote overbevolking. De zonde der kindermoord drong in Japan nog niet door. oor z'n overtallige bevolking zoekt liet 1111 gebied voor kolonisatie. Waar zal 't dat beter doen dau in Noord-Cbina, waar een rijke bodem overvloed beloofd aan den onder- nemenden landverhuizer Daarom heeft Japan Sjantoeng ingepalmd en denkt het er niet over dit terug te geven. De Amerikanen zien daarin eeu gevaar voor hun land. Japan is de concurrent, van Amerika. Beiden liggen aan den 't. Eene lied na het andere zong z.e. En ze koos ze met berekening. En Jan Waanders speelde. Tot eenige dames en heeren een ka merstukje zouden vertoonen. Toen konden zij luisteren, zooals ze Jan toe fluisterde. „Nu kunnen wij es luisteren en rusten". En of bet van zelf sprak, namen ze naast elkander plaats. „En lieb jij je nog al kunne amme- zeere informeerde den volgenden mor gen mevrouw Brecdveld. Truus zat tegenover haar aan de ont bijttafel. Een heel late. Want liet partijtje bad heel lang geduurd. Truus zat heel ongegeneerd d'r toilet had ze nog niet gemaakt. Evenmin als mevrouw. Dat wapen ze zoo gewoon van vroeger. Ze waren 1111 immers toch recht „entro nous". Aan de meid hadden ze maling. Trouwens, die was er al lang aan gewoon, en tooude zich lang niet hardleersch tegenover de dagelijksclie exempelen. „Och ja!" antwoordde Truus met '11 onverholen geeuw. „'t Heeft een bonk geld gekost", geeuw de mama terug. Grooten Oceaan. Wie zal die beheer- sclien? Dat zal straks mueten uitgemaakt. Dat is de botsing die dreigt. En wat uieer Japan zich nu uitbreidt, wat sterker 't wordt, wat ongunstiger de kans voor Amerika wordt l,):iarom wil Amerika Sjantoeng met z'n 30 mil lioen inwoners, en met z'n onmetelijk rijken bodem aan delfstoffen, aan China teruggegeven zien. Wilson kwam echter in Parijs voor ecu voldongen feit te staan. Engeland en Frankrijk die voor '1 zelfbeschik kingsrecht der volken heetten te strijden hadden door een geheim verdrag, Japan's hulp gekocht voor Sjantoeng. Deze Chineesclie provincie was al ver sjacherd, en Wilson kon Engeland en Frankrijk niet bewegen hem tervville te zijn. Waarschijnlijk zal Japan, aan den mor genstond vap z'n reusachtige krachts ontplooiing en welvaart het nog niet op een oorlog laten aankomen, maar 't ge vaar blijft toch dreigend. En geheel zich terugtrekken zal Japan toch stellig ook niet doen. Trouwens de ernstige mededeeling van Thomas Milliard in de Amepkaansche Senaatscommissie, dat er groote kans op een oorlog met Japan begint te, komen, geeft te denken. Eveneens bet voorstel van den Amerikaanschon minister van- oorlog Baker, dio den Senaat voorstelt een staand leger van 576.000 man en algemeene militaire oefening. Zoo leidt de volkenbond niet tot eeuwigen vrede, maar voert ze het militarisme ten top. Een loop der historie die den Chiisten die Gods Woord kent en gelooft niet onbegrijpelijk vooikomt. Aartshertog Jozef heeft het voorbeeld van Bcla Kun gevolgd hij stelt zich voorloopig ter zijde erf is afgetreden als regent. Sinds de Entente er geen heil meer in zag hem te steunen, geen onverwacht iets. Als particulier zal Jozef nu de uitslag der verkiezingen afwachten, in de hoop, dat de meerderheid des volks voor het monarchale stelsel zal kiezen. Die ver kiezingen zullen spoedig worden gehou den. Wat een voordeel beteekent voor Jozef. Immers de bevolking is thans nog vervuld met afschuw van de bolsje wistische gruweldaden. De ellende van de laatste regcering de bolsjewistische ligt nog t best in 't geheugen, De nasleep van het. oude regime ligt al 'ver achter den rug, en lijkt, vergeleken bij de vörsohe wonden door de revolutionairen geslagen, niet erg meer. Uiteraard beeft de massa neiging datgene te kiezen, wat zoo ver mogelijk afligt van hetgeen het heeft leeren verfoeien. Uit afschuw van het bolsje wisme zal misschien de meerderheid des volks voor de monarchie te vinden zijn. We zullen zien. In St. Petersburg zijn een aantal Nederlanders en andere vreemdelingen gevangen gezet. Met name hadden de bolsjewiki het voorzien op degenen, die belast waren met het bewaren van de archieven van de buiten- landsclie gezantschappen. Behalve de archieven zijn ook do geldswaardige papieren en de inboedels gestolen. Tot zulke uitspattingen leidt nu de.revolutie „Ajakkes, weer over dat geld Wat hindert dat nou? We kunnen het toch betalenzei Truus met verachtelijk schouderophalen. „Ja, jij rekent daar zoo niet mee. Jij weet niet van vroeger hé?" „Gelukkig niet", antwoordde Truus, lei de handen over het hoofd en leunde achterover in haar stoel. „Enne je maakte nog al werk van die'11 Waanders", grinnikte Mama. Truus deed heel verontwaardigd. „Ik? Geen kwestie van. Wat denkt u van me?" tt Je was toch heel den avond bij hem". „Hii was heel den avond bij me, ja' zei ze, kortaf. „Nou kind, maak je daar niet boos 0111. 't Hindert niet hoor! 't Zijn heel aardige, sjieke lui, die Waaódersen. E11 ze zitten er nog al goed voor, meen ik. Zoo'n slechte partij zou het nog niet wezen E11 weer lachte mamaze was guitig. Maar Truus trok een ontevreden ge- zicht. „Weet u anders niks meer?" „Maar me kind „Nou, schei u daar nou asjeblieft over uit", zei ze op boozen toon. (Wordt vervolgd.) DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1