Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 169. Vrijdag 22 Augustus 1919 Jaargang. Uit de Schrift. Buitenlandse!! Overzicht. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. 13 ABONNEMENT Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwscli-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswgkstraat 62, Ier Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1-4 regels fOAO. Elke regel meer /r0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 1° Zo- Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. - Telefoon Nr. 20. EET WAT IK GEEF. Open uwen mond en eet, wat Ik u geef. EZECHIËL 2 8r. Hoe kostelijk is bovenstaand bevel In onzen tijd, waarin keer op keer blijkt het betrekkelijke van menschelijke woor den, het onvolkomene van onze gedachten en het tekort in onze daden, kan dit ons kracht en rust geven. Hier hebben we iets absoluuts. Hier is een doorgaande wet Gods. Hier is een beginsel Hier is een altijd en overal geldend begin, waarvan we hebben uit te gaan. Dan zullen we onze profetentaak kunnen vervullen 1 Tot den priesterzoon Ezechiël, die onder de Judeesclie ballingen in Babel verkeerde, komt deze goddelijke roeping. Wat Daniël was aan bet hof, moet hij zijn onder het volk profeet Gods. Keur van geestelijke spijze zet Babel aan Isrels weggevoerden voor. Immers de Babyloniërs waren geen anti-gods dienstige mensehen. Ze voerden hun religie hoog op. Machtige en schitterende bouwwerken waren hun tempels, wel geschikt om de schoonheidszin testreelen. Door hun kunstrijke muziek in de gods dienstige samenkomsten deden ze het fijnvoelende hart weldadig aan. Ja, heel bun eeredienst was er op berekend om de zinnen te bekoren en het genot te bevredigen. En overal merkten zo God of hun goden op, met name in de ge weldige en zoo diep ingrijpende machten der natuur. 'tWas gemakkelijk en blij voor Israël mee te drijven op den vrijen stroom van Babels godsdienstige leven. Welnu, als Ezechiël zich daarbij had aangesloten, dan had hij zijn volk van die spijze kunnen uitdeelen. Dan had hij ze gevoed, hun religie gebracht, maarde heidensche. Het schoone en bekoorlijke, het zinnenstreelende en het gevoeltrelïendeMaar hij bad ze allesbehalve gesterkt in den dienst van den vvaarachtigen God. Hij bad ze dan gegeven de brokken weeldespijs van een heidensche tafel en niet den soberen maaltijd, die de eenig-ware en blijverid- voedende is. Nu echter zegt GodLaat staan, wat Babel aan geestelijk voedsel biedteet, wat Ik u geef. Niets anders, dan wat God geeft. Alleen wat God geeft. Gods spijze, die is voor u en voor uw volk. Aan het volk des Heeren, thans ook midden in 't volkenbevveeg geworpen, worden allerlei spijzen geboden. Temeer, waar we leven in een tijd, die als we velen gelooven mogen, ook in ons land van godsdienstige opwaking getuigt. Temeer, waar niet ten onrechte de be hoefte aan kunst ook voor ons grooter is geworden. Nog meer, waar we voor groote dingen staan in cultuur en tech niek. Niet minder, waar wij onzen plicht hebben te doen in arbeid en arbeids verhoudingen. En daarvoor trachten wij geestelijk voedsel te vinden, om menschen van onzen tijd te zijn. Welnu, als gij eet wat de wereld voorzet, wellicht kunt ge dan straks religieuze menschen zijn en u vergasten aan de heerlijkheid der kunst. Eu zoo met Babel op goeden voet komen. Zooals later vele Judaërs niet meer uit Babel weg wilden gaan, zoo kunt ge dan ook de wereld niet meer loslaten. Maar dan hebt ge gebroken met den volstrekten eisch van uw God Eet, wat Ik u geef. Want uw roeping is liet, alleen Gods spijze te eten. Er waren er zeker onder de volksge- nooten van Ezechiël, die tot hem zouden komen en zeggengeef ons te eten de spijze van dit land, want ze is begeerlijk en goed. Streel ons gevoel, spreek van de kunst als het hoogste en heerlijkste, spreek van de goddelijke stormen en het hemelsche zonnevuur. Geef elk wat wils. Geef ieder zijn genoegen. Dan was hij gevierd. Dan hadden ze naar hem geluisterd. Dan was hij de prediker van den dag, de moderedenaar Maar o, dan was hij geen profeet des Heeren meer geweest. Voor die roeping was volstrekte eisch Eet, wat Ik u geef. Niet wat de men schen willen, niet wat gij wilt, niaar wat Ik wil. En daarin lag Ezechiëls kracht en wil. Hij was voor zijn ontvangen en uit- deelèn der geestelijke gaven dan met afhankelijk van Babels religie en kiris., niet afhankelijk van ongestadige volks- genooten, niet afhankelijk van zichzelf, doch alleen van Jehovah, den Absolute, den Waarachtige, den Machtige Jakobs. Welk een rust, als hij deze volstrekte eisch opvolgt Daar wordt van Gods getuigen in dezen tijd enorm veel gevraagd. Keuze van spijze, die naar het gevoel en don lust der menschen zijn. Waarin ze zich zoo goed vinden kunnen. Wat gevoelig, wat oratorisch, wat sociaal, wat ruim, wat wijd. Vraagt gij dat ook Maar Christenen zijn in de [wereld om er bewaard en bekeerd jte worden. Doch dan komt God tot u en zegt: Eet wat Ik u geef. Niets anders. Dan hebt ge een Godsgave. Wie die Godsgave heeft kan profeet en profetie zijn. Die gaat in de verwarring met verloren. Die grijpt de waarheid, die uit God is. O, dat zijn de conflicten, dat is de spanning in liet. Christendom dat liij eet, wat hij wil of de menschen willen, terwijl God alleen Zijn spijze te eteneischt Vluchten wij heen naar Hem, wiens dagelijksclie spijze het was den wil des Vaders te doen'; Wiens woorden waren geen eigen gekozen woorden, njaar een last van den hemelsclien Vader, en;Wiens werk en woord daarom zoo veilig en rustig doorgingen. Dan eten wij liet Woord van God'als Ezechiël. Wij verslinden het. Het wordt vleesch en bloed in ons. Het wordt realiteit in ons. Dat is liet absolute te midden van al liet betrekkelijke. Dat is liet vaste in het bewegelijke. Dat is de rots, trotseerende de aau stormende golven. Dat is de profeet, liet kind Gods in zijn roeping in en voor do wereld. 'Klemt u dus vast en gehoorzaam aau het woord Eet, wat Ik u geef. Zoo zegt de Ileere Menschenkind Opent uwen mond, Eischt van Mij vrijmoedig, Op mijn trouwverbond, Al wat u ontbreekt, Schenk lk, zoo gij 't smeekt, Mild en overvloedig. Brouwer. Y De, Handelsherhalings school. Deze kwestie, door de meerderheid van den Raad tot een politieke kwestie opgeblazen, is dan nu in zooverre opge lost, dat een proef zal worden genometi. Deze proefneming zal trouwens nog een eigenaardig karakter dragen. Van de kosten weet men niets af, evenmin van het vermoedelijk aantal leerlingen. Onder de bekoring van het, nieuwe, kan dit 'teerste jaar wel eens vrij groot ziju. We betreuren, dat deze beslissing zonder voldoende kennis van zaken, genomen is. Men heeft liet er nog gauw eventjes doorgejaagd, voordat de nieuwe Raad bijeenkomt. 'Wij gelooven dat de Raad verstandiger gedaan had zich eerst eens beter op de hoogte te stellen. Dan was er ook tijd geweest, om aan de openbare scholen geschikte leer krachten te verbinden voor dit onderwijs. De meerderheid scheen toch van meening, dat aan de tegenwoordige onderwijzers dier scholen dit onderwijs niet kon worden toevertrouwd. Geen reclame voor de openbare scholenDoch dit terloops. Als men 1 Nov. begint, heeft men echter direct onderwijzers noodig. En wel werd opgemerkt „dat is maar voor de voorbereidende klas", doch dit gaat absoluut niet op. Immers men wil 2 jaar volgen van de voorbereidende klas gelijk stellen met 2 jaar opleiding H.B.S. (Eerst zelfs met 3 jaar). Dan mag het ondc^ijs op de vóórbereidende klas, dat jaar 35 weken van lO'/s uur gegeven zal worden, wel op een zéér hoog peil slaan. Ook lijkt ons liet leer plan veel te uitgebreid. Dat is geschikt voor een handelsdagschool. Vergissen we ons niet, dan zal het ook zeer moeilijk vallen onderwijzers voor stenografie en machineschrijven te vinden. Mén komt er niet met men schen, die 't practisch wat kunnen, maar heeft voor goede opleiding geschoolde klachten noodig. Anders is 't heter niet te beginnen. Bovendien, wie betaalt de leermidde len -(boeket:, cahiers Volgens 't program wordt dat een zeer beduidende uitgave per leerling. In de verordening is dat niet geregeld. Schrijver dezes is toen hij nog onder wijzer was, zelf leeraar geweest aan een handelsavondschool, die echter heel wat bescheidener leerplan had. Hoewel er meer wekelijksche lesuren waren, zagen de leeraren de noodzakelijkheid in van een handelsdagschool, zou het leerplan met vrucht worden doorgewerkt en zou de school niet te veel het karakter oener gewone herhalingsschool dragen. Er js trouwens een dagschool van gemaakt ook. Het leerplan van Ter Neuzen lijkt ons zóó toe, dat een conscentieus onder wijzer al spoedig zal aandringen op méér uren, op een dagschool. Of onze gemeente daarvoor echter het vereischte aantal leerlingen kan leveren? We betwijfelen liet. L)e omliggende gemeenten zouden «tellig een deel van het leerlingental moeten aanbrengen, en van de kosten dragen. Zelfs dan nog lijkt ons de levensvatbaarheid, lettende op't feit, dat hier een 11 B. S. met vijfjarige cursus isj zeer twijfelachtig. Blijft men hij een liandelslierhalings- school, dan heeft men te rekenen met 't bestaan van de handelscursus aan da, school aan de Jozlnastraat, die wel in goede handen is en waar het onderwijs goed is. Een deel der voor het handels- ouderwijs in aanmerking komende leer lingen, zal ongetwijfeld die inrichting dfl voorkeur geven. Vooral waar blijkens de voorstanders der openbare school de leerkrachten, die thans aan de openbare scholen beschikbaar zijn niet. den,waar borg van goed onderwijs bieden. Ook moet men rekenen met het komende zevende leeijaar aan alle scholen, en de waarschijnlijke uitbreiding der leerplicht. Bovendien met het gewone herhalingsonderwijs. Zullen alle ouders genoegen nemen met deze een zijdige richting van liet herhalings onderwijs Zoo zijn er vele vragen, waarover zelfs niet gesproken is. Blijkbaar ook in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs niet. Een gevolg misschien van te eenzijdige samenstelling niet alleen wat politieke kleur betreft Hoe liet zij, we zullen met belang stelling de ontwikkeling van de handels- herhalingsschool in Neuzen volgen, in de hoop, dat er voor de gemeente iets goeds uit moge groeien. Het zal daarvoor zaak zijn, dat men de voorbereiding en de uitvoering heter aanpakt, dan de Raad met de stichting heeft gedaan. Anders wordt het zeker een strop voor de gemeente, en is wel het begin, maar niet liet einde van den lijdensweg te De bewering, dat België dan Limburg had kunnen verdedigen is een praatje: De Belgische verdediging aan de Maas is uiterst slap geweest. Na een verlies van 2 dooden en 10 gewonden trokken de Belgen terug, en overschreden de Duitschers de Maas. Nog voor hun leger geconcentreeid was, was de vesting Luik reeds gevallen. Luik heeft de Duitsche opmarsch niet tegengehouden. Hadden de Belgen ons Limburg ook nog moeten verdedigen, dan was er heelemaal niets van terecht gekomen. Dat Limburg Nederlandscli bezit is, heeft de Belgen geen schade gedaan, wel voordeel. En zoo zal liet in de toe komst eveneens zijn. 't Is dus ook in 't Belgisch belang, dat Nederland vasthoudt aan de leuze„geen duimbreed grond staan we af". Alleen een enkele verra der die helaas onder de Limburgers gevonden wordt, kan België krijgen. Maar daarmee moet het dan ook tevre den zijn. De brochure is duidelijk geschreven en overtuigend. Wanneer komt er nu iets dergelijks over de Scheldekwestie De Manoeuvre om Limburg. Door de Generale Staf van liet Neder- landsclie leger werd ons toegezonden een brochure, getiteld „De Manoeuvre om Limburg". Op duidelijke wijze stelt de schrijver - kapitein „Ronduit" in het licht, dat het bezit van Limburg door Neder land in den oorlog van 1914'19 voordee- lig is geweest voor België en de Entente. "liet Duitsche Noordorleger werd tor hoogte van Roermond en Veulo ontladen en moest toen om ons Limburg heen marcheeren, teneinde de Belgische grens te kunnen overschrijden. Daardoor kwam dit leger, dat een omtrekkende beweging tegenover de Fransche legers moest maken, teneinde deze tegen de Zwitser- sche grens te dringen, steeds te laat. Deze Duitsche legervleugel kwam te laat aan de Gette, te laat aan de Sambre, kwam uitgeput aan de Oise, kwam zon der voldoende gevechtswaarde aan de Marne. Het heele Duitsclie plan was op snel held gebaseerd. Duitscliland rekende er op, dat Frankrijk tusschen den 40sten en 50sten mobilisatiedag verslagen zou zijn. Dan zou Rusland aan de beurt zijn. Hadden de Duitschers over Roermond en Venlo kunnen trekken (en dat zou 't geval geweest zijn, als Limburg Belgisch geweest was), dan waren ze eenige dagen eerder geweest en dat had de beslissing kunnen brengen. Do spoorverbindingen ten Oosten van ons Limburg waren beter, dan ten Oosten vaii België. Nu had Duitscliland er niets aan. duurt voort. In twee weken tijds heeft het arme geplaagde land nu zijn vierde ministerie reeds. En het ministerie Lo- vaszy zit ook nog maar voorloopig, totdat de Nationale Vergadering gekozen is, die over de regeeringsvorm moet be slissen. Want dat aartshertog Jozef zal blijven is nu weer in 't geheel niet zeker. De Eutente stuit op zooveel moeilijkheden, dat ze besloten heeft „het volk zelf' te laten heslissen. Wat zooveel beteekent als we trekken onze handen van aarts hertog Jozef af. Ondertusschen zijn de Roemenen druk bezig om Hongarije, of althans een deel daarvan onder liuu macht te brengen. Zelfs wordt beweerd, dat Roemenië er naar streeft de Hongaren te bewegen zich onder de Roemeensclie kroon te voegen. De Duitschers in Hongarije hebben bij „vrije volksstemming" besloten zich bij Duitsch Oostenrijk te voegen. Terwijl Duitsch-Oostenrijk aan de vredesconfe rentie vraagt dit toe te laten, heeft het alvast een deel van bedoelde landstreek bezet. Dit wordt trouwens meer en meer de methode. Aan den anderen kant probeeren Taj echo Slowakije en Joego-Slavië een stuk van den Hongaarschen buit in de wacht te sleepen. Geen wonder dus dat in 't vroegere Hongarije de grootste verwarring heerscht Zelfs heerscht er het „bendewezen." Ge wapende hendenj trekkeu rooventl en moordend van plaats tot plaats. Ook Engeland gaat op dezelfde wijze te werk. Buiten zijn bondgenooteu en den volkerenbond oin, heeft liet zich liet protectoraat over Perzië verzekerd. Vooral de Fransche pers gaat erg over deze inhaligheid te keer. Maar 't zal wel niet baten. Zoo wordt de volkerenbond reeds nu tot een wassen neus. Tot een bespotting. En de wereld raakt hoe langer zoo meer aan de verwarring ten prooi. Wat zal liet einde zijn Een eigenaardige huwelijkssluiting vond dezer dagen in Amerika plaats. Te Franklin in den staat Indiana reed een paartje naar de woning van den predikant, met het doel door liern in liet huwelijk' verbonden te worden. Men vergete niet, dat dergelijke gewichtige gebeurtenissen in Amerika vrij wat min der omslachtig in hun werk gaan dan in ons lieve landje. - De eclitgenoote van den predikant deelde mede, dat de dominé op het veld met den tarwe-oogst bezig was. Toen liet, paartje op liet land gekomen was, hield de leeraar met zijn werkzaamheden op. De z.g.n. licenses bleken in orde, de predikant riep een paar van zijn knech ten als getuigen, waarna het huwelijk te midden der korenschoven voltrokken werd. Er "*wordt niet bij gezegd wat er den volgenden dag terecht kwam van de prediking van dezen in den tarwe-oogst werkenden predikant op Zaterdag. Een christelijk dagblad voor de Hollanders. Van christelijke zijde zullen pogingen aangewend worden om een christelijk dagblad voor de Hollanders in Amerika op te richten. De arbeid is een zegen. Een niet alledaagsch verschijnsel in onzen tijd van minder arbeid en meer verdiensten lieeft zich voorgedaan te Chalons sur Saöne. De arbeiders van de fabrieken van Montceau-le-Mines, waai ook de 8-urige werkdag was ingevoerd, hebben gevraagd 2 uren per dag meer te mogen werken, zonder dat Inin loon verhoogd behoefde te worden. Zij weten, naar zij verklaarden, met hun ledigen tijd geen raad, 'n Meevallertje. Een stoker van de Amerikaansche marine is plotseling schatrijk geworden, doordien op het terrein van zijn boerde rijtje in Texas twee maanden geleden een rijke petroleumbron is aangeboord. Hij strijkt thans per maand het som metje van 40,000 dollar (dat is dus een half millipen dollar per jaar) op. Perkins, zoo heet de man, heeft nog twee jaar dienst voor den boeg, en zegt, dat hij ze kalm zal uitdienen en niet zal trachten eerder vrij te komen. De luchtvaart in dienst van de dieren- verdelging. Volgens een bericht van den zoöloog, professor Neuburger in der Umschau, is men in Canada van plan met luchtvaar tuigen op de rendierjacht te gaan. Het plan komt voort uit den wenscli om hij het tegenwoordige gebrek aan vleesch een bron te bezigen, die wel is waal zeer overvloedig is, doch door de groote moeiten en gevaren te bereiken is. Men wil luchtexpedities organiseeren, die de jagers in den kortst mogelijkeu tijd naar de wildrijkste plaatsen voert, al zijo deze nog zoo ver verwijderd. Volgens een schatting zwerven er in de eenzame vlakten van Noord-Canada nog 20 tot 50 millioen rendieren rond. Het vleesch wordt zeer smakelijk ge noemd en naar de huiden bestaat op de Canadeesclie pelzenmarkt veel vraag. Om zich in deze afgelegen oorden met goed gevolg te kunnen verdedigen tegen de vele wolven en wilde honden, zullen de vliegtuigen bewapend worden met machinegeweren. Het Corr. Bur. meldt Het geheime stuk, dat volgens een de zer dagen gepubliceerd bericht door den Belgischen Minister van Buitenlandsclie Zaken op 3 Juli jl. zou zijn gericht tot het Groot Algemeen( Hoofdkwartier van het Belgische Leger met betrekking tot liet doen slagen van een Belgische politieke propaganda in Limburg, blijft liet onderwerp van vele gesprekken. Het heeft ook in Regeeriugskringen de aandacht getrokken, te meer omdat de ze nota indien zij inderdaad mocht zijn uitgegeven, het bewijs zou leveren, dat de Belgische Regeering nadat zii officieel had verklaard zich te vereenigi u met de beslissing der groote Mogendheden van 4 Juni, dat de herziening der tractaten van 1839 geen overdracht vansouverei- niteit en geen vestiging van internatio nale servituten ten gevolge zou hebben in liet geheim maatregelen zou hebben beraamd ter bereiking van een doel, dat met die beslissing in lijnrechten strijd zou zijn. Naar wij vernemen,fflleft dejMinister van Buitenlandsclie Zaken aan ons ge zantschap te Brussel opgedragen zich om inlichtingen tot de Belgische Regee ring te wenden. MR. VAN GROENENDAEL. De „Tel." deelt liet volgende mede Indien de lieer Mr. Dr. H._A. G. van Groenendal vóór dien tijd zijn ontslag nog niet heeft genomen, zal zijn houding ten opzichte van de Holland-Belgische kwestie onmiddellijk, wanneer de Twee de Kamer haar vergaderingen heeft her vat, worden ter sprake gebracht. In- tusschen is zijn ontslagneming zeer waar schijnlijk, doch gaat hij hiertoe niet vrij willig over, dan zal er ongetwijfeld een bepaalde uitspraak tegen hem vallen. In parlementaire kringen is men dit stellig voornemens. GEEN MELK BROOD MEER? Volgens de „Tel." is er wel kans dat er spoedig een verbod tot liet bakken van melkbrood zal worden uitgevaardigd. De prijs van het waterbrood zou dan onveranderd blijven. zien. De chaos in Hongarije

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1