nma ra® w m M t Ui Oraaan ter verspreidina der Christelijke Beginselen m Zeeuwseh-Vlaanderen. Woensdag 20 Augustus 1919. 2e Jaargang. ïlït het Buitenland Uit het Binnenland. Uit de Provincie. 3 ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.2o. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen te Ter Neuzen Alle stukken de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten wor en ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat G2, Ier Neuzen. ABONNEMENT Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.2o. atwERTFNTTEN- Van 1-4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentien AD™fweTe kolom 8 cent per gel.' Abonnementen per contract,, - Inzending van advertent.ën tot 12 uur 's middags op de verscln^dagen b^ den drukke D. H. LÏTTOOIJ Az. te Ter Neuzen. teieioon wr. In verband met de feesten in Ter Neuzen, zal ons blad in plaats van Vrijdagavond, des Vrijdagsmorgens verschijnen. Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagavond 5 uur aangenomen. REDACTIE. V Hoe dit te rijmen? Het conflict te Ter Neuzen, dat. leidde tot een staking van een deel der arbeiders van „De Hoop", ter verkrijging van korter arbeidsduur, riep ons enkele dingen te binnen, waarover den laatsteu tiid nog al wat lo doen is geweest. In Neuzen wil de socialistische organ.- satie invoering van den 8-uren-dag, al zal nu genoegen worden genomen met een werkdag van 9 uur. Nu is er echter in ons land een sociaal democratische Bond va.i Nec cr andsche Arbeiders Coöperaties. Als alle rasechte soci's zijn die coöperat.emannem na uur- liik voor den 8-uren dag. Hebben er een staking" voor over om die te verkrijgen. Zeker als 't voor zichzelve gaat en ten* koste van particuliere Patro°ns' De Bond is echter zelf ook werkgever. Heeft veel menschen in dienst. Voelde voor hen dus den 8 uren dag m....> Mis geraden De bakkersknechts van den socialistischen Bond van Nederlandsche Arbeiders-Coöperaties moeten per week geen 45 uur - zooals de socialisten anders steeds eisclien, maar 63 uur WOpehun program, waarop de k'®ze^ moeten worden gevangen, zettm e heeren de 48- of 45 uren week. In hun bakkerijen laten ze hun „loonslaven maar eventjes 63 uur werken. Noa wordt in de coöperatie „I e Dageraad" 60 uur per week gewerkt Nu zijn de arbeiders die aldus door de socialistische coöperaties worden „uitgebuit", gedeeltelijk zelf óók Dus gingen ze staken? Legden het wer bii hun roode patroons neer Och neen, het hoofdbestuur wendde zich tot de coöperaties imct he^ierz°^t: tegenwoordig wel eens vergeten. Door de werktijd te verkorten en de loouen te verhoogen, stijgen de productie kosten van alle waren. En daardoor raken de arbeiders, in plaats van vooruit, achteruit. De duurte is voor geen gering deei een gevolg van de inperking van den arbeidsduur en de verhooging der loonen. En door die duurte zijn de arbeiders, ondanks de hoogere loonen er over 't algemeen slechter aan toe, dan voor den oorlog. Daar komt bij, dat er straks patroons zullen zijn, die gaan zinnen op inkrimping van hun bedrijf. Werkeloosheid zal daar het gevolg van zijn. 'Zoo dreigen er allerlei gevaren voort te komen uit de sociale crisis die we doorleven. Alleen gemeenschappelijk overleg tusschen patroous en arbeiders, kan helpen. Economische strijd daaren tegen verslechterd de toestand. Tegenover de socialistische organisatie die den strijd willen, moeten staan de christelijke, 'die overleg begeeren en gezamenlijke inspanning om het bednjt - ten voordeele van werkman en patroon tot bloei te brengen. de 48-uren week in te voeren. Dageraad" - een socialistische coöpe ratie stelde zich echter op werkgevers- standpoint, en wees het verzoek at Maar toen staakten de socialistische „loonslaven", die „uitgebuit door hun socialistische patroons, toch zeker? Neen, ook toen staakten Ze met „Strijd voeren om „De Dageraai o toegeven te bewegen, is met mogelijk aldus het hoofdbestuur!! De practijk is dus als volgtDe socia listische leiders stellen allerlei eischen aan de particuliere patroons om daar door de arbeiders te lijmen. Zelf denken ze er niet aan, om hun arbeiders datgene te geven, wat ze van de niet-socialistiscne patroons eischen. :j„.0 Een roode patroon mag zn arbeiders 60 uur of meer per week laten werken de leiders der vakvereemgingen houden dan hun mannetjes wel in bedwang en verklaren „strijd is niet mogelijk Hoe dit te rijmen is Door de kapitalistische neigingen van het socialisme. Immers is het socialisme door en door egoïstisch. Het vraagt alles voor zich alleen. Dat nu is juist net kapitalisme in zijn slechtsten vorm. Om dezelfde reden waarom Be la Kun met schatten aan geld en sieraden er van door ging, toen 't gevaar dreigde, aldus de „proletariërs" aan hun lot overlatend, handhaven de socialisten hun arbeidsvoorwaarden bij hun coöperaties. Uit eigenbelang. Nu willen de socialisten de bedrijven van de particuliere ondernemers afnemen en ze aan den staat en dan liefst aan een socialistisclien staat overdoen. Dat deze socialisatie voor de arbeiders een ramp zou zijn, wijzen de arbeids voorwaarden aan „De Dageraad" wel uit. Terecht kan men de socialisten dan ook noemen de vijanden van de ware democratie. V De gevolgen. De stakingen zijn niet van de luclit. Hooger loon en korter werkdag zijn de eischen. Nu heeft een arbeider recht op een behoorlijk loon en op een niet te langen arbeidsdag. De toestanden van vroeger begeeren we allerminst terug. Maar er zijn grenzen. En die worden De Engelsche handel. In antwoord op een vraag heeft Brid- geman in het Lagerhuis meegedeeld, dat de totale Britsche export in het eerste halfjaar van 1919 een waarde hat* van 390.190.000 pond sterling (314.734.009 p st in 1914) en dat de invoer in het Ver eenigd Koninkrijk in hetzelfde tijdvak bedroeg 717.034.000 p. st. (375.883.000 p. st. in 1914). Is de Minister zich be wust, aldus vroeg liet lid .Houston, dat met het groote verschil tusschen de waarde van invoer en uitvoer „wjj op den weg naar den ondergang zijn Ik weet, dat de toestand ernstig is, was het antwoord. Nog een ander merkwaardig cijtergat Bridgeman. Hij verklaarde n.l. dat de productie van steenkool in de week, ein digend 26 Juli. bedroeg 25.3/9.54 ton, tegen 48.069.33 in de overeenkomstige week in Juni, een vermindering voorna melijk tengevolge van de stakingen. Dreigende verkeersstaking in België. De verklaringen van de Regeering moeten den uiterst gespannen toestand volgens de spoor- en postmannen niet verbeterd hebben. Alle vredelievende pogingen zijn volgens hen nu uitgeput, zoodat er niets anders op zit dan staking. Tot nu toe is er dus nog geen uitzicht op een vredelievende oplossing van liet geschil. Het is evenwel mogelijk, dat de houding der Christen-syndicaten de sta kiugsleiders tot nadenken zal stemmen. De Christen-centrale der spoor-, post-, telegraaf- en marinemannen heeft name lijk besloten niet aan de staking deel té nemen, wijl de deur voor onderhan delingen nog niet gesloten is en staking op dit moment noodlottig zou zijn voor 't vaderland. De Christen centrale doet, een beroep op het personeel van de sporen om geen gehoor te geven aan de beslissing van eenige Brusselsehe leiders van het socialistisch nationaal syndicaat. Uit de vermakelijkheidin een vlammenzee. Zondag heeft te Montreal (Canada) in een grooten volkstuiji een hevige brand gewoed, welke plotseling met felle kracht in een van de voornaamste vermakelijk heden, welke onder een luchtbaan ge bouwd is, uitbrak. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat men onmogelijk de wagentjes op de luchtbaan tot, stil stand kon brengen, met het gevolg dat een dubbele wagen, over het brandende gebouw rijdend, vau een hoogte van ver scheidene meters, in de brandende massa stortte. Door de hevige vlammen was het onmogelijk de personen uit dezen wagon te redden. Negen lijken zijn reeds geheel onher kenbaar onder de puinhoopeu weggehaald en men vreest, dat er nog meer slacht offers zijn gevallen. Ontzettend uiteinde toch deze vergadering. Gezongen worden Ps. 1331 en 3. Voorgegaan wordt in gebed. Daarna houdt de voorzitter zijne ope ningsrede. Hij herinnert aan den druk, dien de vereenigingen hebben gevoeld, tengevolge van den oorlog. We mogen echter dankbaar zij dal de vereenigin gen nog stand hielden. Spreker stelt vast, dat er eene democratische stroo ming ontstaat, welke de alcoholische dranken als genotmiddel beschouwt. Deze democratische gevoelens zullen zijn eene stuwkracht tegen het alcoholisme. Nog steeds wordt dit in de Geref. Kerk niet ingezien. Veel intellectueelen, waaronder men dan de predikanten rekent, geven zich niet aan de drankbestrijding. Men geeft geen gevolg aan de uiting van het hart. De liefde slechts stelt tot alle din gen in staat, die ons ook doet medeleven I met den nood van het volk. Het financieel verslag van den penning meester over 1918 wordt goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris even eens Spijt wordt uitgesproken, dat de afdeeling te Ter Neuzen niet meer be staat. De secretaris J. Minderaa te Amsterdam, hoopt, dat ieder die kan, tot het weder oprichten van deze afdee ling bijdrage. In behandeling komen verschillende voorstellen. Er wordt opgemerkt, dat door enkele Kamerleden binnenkort een initiatief voorstel tot invoering van plaatselijke keuze zal worden ingediend. De coutributie van de leden wordt na stemming gebracht opfl,het maand blad kost nu jaarlijks f 0.75. Iu de middagvergadering sprak de lieer C. Smeenk, Lid der 2e Kamer, over liet Rijks-monopolie. Deze metgroote aandacht aangehoorde rede, waarop breedvoerige discussie volg de, zal verschijnen in liet blad Patrimo nium. Gezongen wordt Ps. 72 11. Ds. Kuiper gaat voor in dankgebed. (Ingezonden). BELGISCHE ACTIE IN LIMBURG. Het Vlaamscbe Persbureau in Den Haag verzocht ons de volgende mede- deeling in ons blad op te nemen Een vertrouwelijke omzendbrief van het Belgische ministerie van Buitenland- sche zaken, inhoudende onderrichtingen aan tie Belgische agenten in Limburg, werd ons medegedeeld. De authentici teit van het stuk is gewaarborgd. Ministerie van Buitenlandscbe Zaken Directie P. Nr. 4246. op 3 Juli 1919 en onderteekend door minister P. Hijmans. SOC.-DEM. RECLAME. Men weet hoe de soc. dem. reclame maken. De ouderdomsverzekering, de achturen-dag, de vrijheid van hotchris- te lijk onderwijs, de verhoogde .salaris sen der onderwijzers etc. etc., er is niets dat niet op initiatief, louter op initiatief van de S. D. A. P. is tot stand gekomen tegen de bedoeling der kaptalisten in die den arbeider tot lijfeigene, tot slaaf willen tnaken. Zoo spelen da soc.-dem. ook m de kwestie Nederlatrcl-België weer de mooie rol. De soc.-dem. in Belgie zijn toch zulke lieve jongens. Zij willen Holland niet annexeereu. )f In tusschen vergeet men de „bewusten erover in te lichten, dat de Belgische vuurvreter die luistert naar den naam Ju les Destree, een der kopstukken zoo niet de ziel der annexionistische beweging, een Waalscli socialist is. Een volgeling van de roode vaan die al even geducht een landhonger lijdt als de rest, die deswege door „Het Volk" wordt uitgekreten Men deed in den rooden hoek beter, het hoofd wat minder boog te dragen, zelfs al geschiedt dat louter uit een oogpunt van partijreclame, merkt niet ten onrechte de „Maasb." op. VREEMDELINGEN IN NEDERLAND. Blijkens de laatst verschenen afleve ring van het maandsclirif van het Cen traal Bureau voor de Statistiek waren op 20 Juli 1919 iu Nederland aanwezig 122.416 vreemdelingen, n.l. 63.894 man nen en 58.522 vrouwen. (Op 20 Juni 1919 61.292 mannen en 56.595 vrouwen totaal 116.887 personen.) Daaronder be vonden zich 8848 personen uit Frankrijk, 40.450 uit Duilsehland, 2369 uit Enge land en 47.017 uit België. DE SCHIPPERSSTAKING GEËINDIGD. ♦NEGENTIENDE JAARVERGADE RING van den Gereformeerden Bond voor Drankbestrijding, op 13 Aug. 1919 in de Noorderkerk te Haarlem. Te 11 ure opent Ds. W. H. Gispen Vertrouwelijke nota voor het Groot Algemeen Hoofdkwartier, Op dit oogenblik moeten alle Belgische agenten in Hollandsch-Limburg naar de mate hunner krachten medehelpen aan de voorbereiding van den terugkeer de zer provincie aan liet moederland geen enkele gelegenheid verwaarloozen om aan de Limburgers te toonen, dat hun belang langs de zijde van België ligt zonder onbescheidenheid die Limburgers aanmoedigen, die zich onze partijgangers toonen, deze, die het in het geheim zijn en deze, die het zouden kunnen worden. De meest bereid willige hulp die zij aan al deze zullen verleenen, moeten zij het verschil doen uitschijnen dat zij tusschen eiken dag en bij elke gunstige gelegen heid hunne erkentelijkheid betoonen aan de Limburgers voor hunne weldaden tegenover de Belgische vluchtelingen. Het is noodig dat op dit oogenblik de Belgen iu Limburg den indruk verwek ken, dat zij vertrouwen stellen in den gunstigen uitslag der onderhande lingen die met Holland gevoerd worden betreffende herziening van de traktaten van 1839 en de regeling van dc vraag stukken van de Schelde en de Maas, dat zij zich zeer zoker toonen van den steun dien ons door de Entente zal ver leend worden en van de doelmatigheid van dien steun. Men moet niet te veel rechtstreeksche propaganda voeren deze aan de Lim burgers overlateu men late verstaan dat, wanneer Limburg opnieuw Belgisch wordt, het Limburgsch zal blijven of herworden, dat Limburg niet zal gehecht worden bij éen andere provincie, dat men er de Fransche taal niet zal op dringen, dat liet Catholicisnje er even zeer zal beschermd worden als onder het Hollandsch regiem het anti-klerika- lisme is uiet op zijn plaats in deze streek integendeel De circulaires zijn gesteld in de Fran- sche en Vlaamsdie taal, gedagteekend De Rijksregeling niet aanvaard. De hoofdbesturen der drie schippers- organisaties hebben Vrijdag in een te Amsterdam gehouden gekombineerde vergadering besloten, Maandag gister over het geheele land weer te gaan va ren op liet beurtlijstsysteem en op de bestaande tarieven. Zij zullen eigen bevrachtingsbnreaux inrichten. De schippers houden dus zelf de lei ding. Naar verluidt wil de regeering de bevrachtingbureaux niet erkennen. Daar door is de toekomst nog onzeker. DE GEWEZEN KEIZER. Men meldt uit Doorn aan liet „U.D.": Wij vernemen uit goede bron, dat de ex-keizer van Duitschland „Het Huis Doorn" alhier gekocht heeft van mevr. Baronesse van Heemstrade Beaufort. Dus wordt eerlang de ex-keizer ingeze tene der gemeente Doorn. De wet eens Konings is Zijn Woord van genade en liefde. Hij regeert ons door Zijnen Geest. Farao lei het volk Israëls een hard juk op. Van onzen Koning geldt het Zijn juk is zacht, Zijn last is licht. Ei is geen reden om tot staking over te gaan in deu dienst van dezen Koning. Het moet ons een eere zijn Hem te dienen. Hard is alleen het juk van Satan. II. Bij sommige heeren is het werk, dat opgelegd wordt, te zwaar. liet geestelijk werk, dat wij hebben te verrichten is nimmer te zwaar. Al onzen arbeid, zoowel (die in het maat schappelijk bedrijf als oj> het gebied van het staatkundige leven of op het terrein van de kerk moet doortrokken zijn van ons dienen van Christus. Als koningen, profeten en priesters hebben we in het werk des Heeren overvloedig te zijn. Het werk is niet te zwaar. Hij over laadt ons niet, want naarmate de arbeid vermeerdert, geeft Hij de kracht. Daar om blijve hetPro Rege, Jvoor onzen Koning! Alle terrein des levens opge- eischl voor Hem. Daarom bestudeenng van alleilei levensverhoudingen. III. Dikwijls wordt hier op aarde een te karig loon gegeven, maar arbeid in dienst des Heeren is niet Ljdel, maar brengt met zich mede een heerlijk loon. Uw loon zal groot zijn in de hemelen. Reeds in dit leven wordt hiervan genoten. Staken we den arbeid, dan zal het loon gering zijn. ^braham staakte ook in Egypte, toen liij zei, dat Sara zijn zuster was. Kreeg lnj loon Neen. Mozes sloeg tegen den steenrots. Kreeg hij dooi deze ongehoorzaamheid beter loon Hij mocht Kanaftn niet binnen trekken. De eerste ontzachelijke werkstaking van Adam heeft de ellende gebracht, over 't menscbelijk geslacht. Door de genade van Christus worden we geroepen voort te arbeiden, nimmer te rusten. Alle jongelingen hebben zich op te maken 'om 's Heeren ordinantiën te on derzoeken, nooit te staken. Het loon wacht hen en het verschil in heerlijkheid houdt verband met onzen arbeid aan deze zijde van het graf. Van Christus ontvangt ge het eeuwig genadeloon. Ten slotte Satan staakt nooit, maar blijft rondgaan als een briescheude leeuw. De dood staakt nooit en bet, maakt ons angstig, maar ook Christus, onze Heiland staakt nooit, maar zal u, na volbrachten arbeid, veilig in Zijn armen leiden in eeuwige heerlijkheid. Ziju juk is niet hard maar zacht. Zijn dienst is niet zwaar, maar licht. Zijn loon is niet gering, maar groot en heerlijk in de hemelen. VERSLAG van de rede van Ds. R. Hamming, ge- houdeu voor de Geref. Jongel. Vereen, te Zaamslag op 17 Aug. '19, Waar de jongelingschap de liefde van zijn hart heeft en de Jongel. Vereeniging récht heeft op belangstelling daar was spreker direct bereid op haar verzoek in te gaan en voor haar op te treden. In dezen tijd van schokkend wereld gebeuren een tijd, waarin allerlei pro blemen zich voordoen en om antwoord vragen, daar heeft inzonderheid ook de Gereformeerde jongeling zich te wape nen en de Schriften te onderzoeken om zijn Koning te kunnen dienen op het terrein van de Kerk, den Staat en de Maatschappij. In dezen rumoerigen tijd is staking aan de orde van den dag in allerlei be drijf en waar het woord „staken" ons eiken dag in de ooren klinkt wensclien we de vraag te behandelen Zullen wij ook staken Zullen wij als Christenen staken het dienen vau onzen Koning Ziedaar de hoofdgedachte. Achtereenvolgens vragen we I. 'Is Zijn juk ons te hard? II. Is Zijn werk ons te zwaar III. Is Zijn loon ons te gering I. De Koning, die van God ons is gegeven, Wien alle macht is gegeven in hemel en op aarde, Die over het wel en wee beschikt van een iegelijk onzer, heeft Zijn wil te kennen gegeven door Zijn Woord. PROGRAMMA van de feesten op 122 en 23 Augustus te Ter Neuzen. 'sMorg. 8 uur: Opening door klokgelui 9 Concert op de molen. 11 Concert op de Markt. 'sMi'dd. 3 Historische en Allegori sche optocht. Route: Markt, De Jongestraat, Hee rengracht, Noordstr., L. Kerkstr.,Nieuwe- diep, Vlooswijkstr., Grenulaan. Van Bo- venstr., Jozinastr., Grenulaan, Dijkstr., Tholensstr., D. Visserstr., Dijkstr., West- kolkstr., Nieuwstr., Noordstr., Rosegracht Kazernestr., Steenkamplaan, |Axelsche straat, ;Kerkhoflaan, De Feijterstr., Sta tionsweg, Heerengracht, De Blokken, Zandstr., Markt. 's Avonds 7 uur Concert op de Markt. 9 Openluchtcinema. Zaterdag 23 Augustus. 'sMorg. 9 uur: Kinderspelen. 10 Zwemwedstrijden bij de aanlegplaats Prov. Boot,. 'sMidd. 2 uur: Volksspelen op de Markt. 5 Concert op de Markt. I 6 Gymnastiekuitvoering. 8 Concert Protestkoor. 10 Vunrwerk. Naar we vernemen duurt het con flict aan „De Hoop" nog voort. De sta kers eischen thans den 9-urigen arbeids dag tot 1 October, [daarna den 8-urendag. Blijkbaar in de meening, dat 't toch in een moeite doorging, [eischen ze thans ook loonsverhooging er bij. Van de ge legenheid om zich weer aan te melden, (tot gistermiddag 12 uur) hebben 4 der stakers gebruik gemaakt. Deze zijn met, degenen die niet gestaakt hebben weer -VLAANDEREN i /n m uortontiön TER NEUZEN, 19 Augustus 1919. V u

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1