VISSERS Reclameberichten. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. Ingezonden Stukken. Rrgerlijke Stand. Handelsberichten. A d v er t e n t i n. Aan wij zing verkri j gbaar- stelling Levensmiddelen. Uitreiking Maisgries. Het aantal Belgen in ons land bedraagt thans nog 47,000. ZOMERTIJD. Gelijk bekend, heeft het Ned. Landbouw Comité een adres gericht aan der. Minister, verzoekende het volgende jaar den z.g. zomertijd niet opnieuw in te voeren, gezien het groote ongerief, dat de landbouw er van ondervindt en den grooten tegenzin, die in landbouwkringen tegen deze regeling heerscht. Een landbouw-specialiteit uit Aalten, zelf landbouwer, verzekert echter in het „Algemeen Landbouwblad", dat „er heele streken zijn, waar de landbouwers niet alleen geen bezwaar hebben tegen den zomertijd, maar dien op hoogen prijs stellen", en het blijft voor hem „zeer de vraag of de tegenstanders van den zomertijd de meerderheid vormen". Het verzenden van het adres aan den minister noemt hij dan ook „een zeer eigenmachtige daad". Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, oP tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfscb.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAÜL v. SLUIS. Vlasmarkt. POOTAARDAPPELEN. De maximumprijzen voor pootaardap- pelen zijn ingetrokken. DE EISCHEN DER ROODE DIENSTBODEN. De afd. Zaandam van den Bond van (socialistisch) huispersoneel heeft het volgende program van eischen vastge steld 1. Erkenning van den Bond. 2. Mini- mumloonen meisje alleen f 7,per week, keukenmeisje f6,tweede meisje f 5,—, werkster f2,per dag. Dagmeisjes: van 1618 jaar f5,per week, boven 18 jaar f 6,wanneer zij als dienstbode alleen zijn, f 7,Hierbij is niet de kost inbegrepen. 3. Afschatliing van het fooienstelsel. 4. Werktijd en verlof regeling: 's morg. 7 uur beneden. Zon dags half 1, tot des avonds 7 uur, met 2 uur rust voor het nuttigen van de maaltijden, 's Avonds na 7 uur vrijaf tot half elf uur. Zondags tot 11 uur. Zondags om de 14 dagen den geheelen dag vrij. 2den Zondag na het eten, doch uiterlijk 's avonds 5 uur en zoo vervolgens om de beurt. 14 dagen vacantie per jaar met behoud van loon en kostgeld f 1,50 per dag. 5. Waschgeld f 1,20 per week. 6. Vrije en frissche slaapkamer en des winters verwarmde keuken. 7. Bij ziekte royale behandeling en zoo noodig verschaffing van versterkende middelen. Betaling van het fondsgeld door de werkgeefster. 8. Wanneer het dragen van zwarte japonnen geëischt wordt, zullen deze verstrekt worden door de wetgeefster. 9. Bij langdurige dienstvervulling een pensioen van f6, per week. 10. Alle geschillen worden door den Bond opgelost. „Bescheiden", is 't niet. TERUGZENDING VAN DESERTEURS Naar het „Vad." verneemt, zullen de Duitsche deserteurs, die ten getale van zes- a zevenduizend gedurende den oorlog in ons land zijn gekomen, binnenkort, nu er een algemeene amnestie afgekon digd is, genoopt worden ons land te verlaten. Het wordt steeds merkwaardiger. Wij lezen in de „Nieuwe Haagsche Courant Onder het kopjeTelegrammen, werden Zaterdagavond onze sociaal democraten door „Het Volk" op een te legram vergast,tdat wij hier afdrukken en waarin wij een kleinen passus cur siveereu „De Hongaarsche radenregeering is gevallen en een socialistisch Mi nisterie gevormd. Bela Kun gaf in de sovjet zitting een overzicht over den uiterst benarden politieken en militairen toestand. De zitting was zoo stormachtig, dat de rede van Bela Kun buiten door de opeengepakte volksmenigte werd gehoord. Onder den indruk van de vakvereenigingen werd be sloten tot het aftreden van de raden regeering en de vorming van een socialistisch ministerie met den so cialistenleider Julius Beidel als mi nister-president. De nieuwe regeering werd met gejubel door duizenden begroet. De nieuwe ministerraad besloot onmid dellijk tot het weerinstellên van het privaat-eigendomsrecht. De regee ring richtte een proclamatie tot het volk, waarin de wensch wordt uit- gesproken vrede te sluiten met alle natiën". Tot zoover het telegram, dat natuur lijk niet alleen in „Het Volk", maar ook in andere dagbladen is opgenomen. Maar het zijn speciaal de lezers van „Het Volk", die met gemengde gevoe lens van dit telegram moeten hebben kennis genomen. Wie had nu ter we reld ooit kunnen denken dat er èr- gens een socialistisch kabinet zou kun nen optreden, waarvan het allereerste werk zou zijn het herstel van het pri vaateigendomsrecht O, Marx, als gij dat had moeten be leven Zal men nu gaan inzien, dat het privaat-eigendomsrecht nog wel iets, ook ten bate van de volksklasse, be- teekent? Want men lette er op, deze nieuwe Hongaarsche regeering is op getreden onder den kijpchtigen druk der vakvereenigingen. En juist haar eerste, haar als 't ware van zelf spre kend werk ftasherstel van den pri vaten eigendom. Het baat niet of men nu al afleiding zoekt in het machtwoord socialisatie dat, zooals het tegenwoordig gebruikt wordt, niets zegt. We staan voor het feit dat het socialisme, practisch toege past in Rusland en Hongarije, een reus achtig fiasco heeft opgeleverd, en.dat na deze practische toepassing de socialis ten zelf zich haasten om het privaat bezit te herstellen. TER NEUZEN, 15 Augustus 1919. In de openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, te houden Maandag 18 Augustus a.s., des voormiddags 10 ure, komen de volgende punten in be handeling 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling Werkliedenreglement. 8. Vaststelling verordening herhalings- en handelsonderwijs. 4. Voorstel wijziging besluit verkoop grond aan G. Klouwers. Een 15jarig knechtje van den stroo" handelaar Bareman alhier geleidde een paard, kwam daarbij te vallen, waardoor het paard met een der achterpooten hem tegen het hoofd sloeg, en de jongen ernstig gekwetst werd. Per auto werd hij naar de ouderlijke woning gebracht. Bij het doen ontploffen van een carbidbus, een zoogenaamde donderbus, werd de ongeveer 14-jarige J. V. alhier aan een der beenen zwaar gewond, zoo dat opneming in het ziekenhuis nood zakelijk werd geacht. Hedenmorgen hebben de werklie den bij de bouwmaterialen-handel „De Hoop" alhier, het werk neergelegd. Geëischt wordt onmiddellijke invoering van den achturen-dag, met behoud van hetzelfde weekloon als thans. Enkele arbeiders werken door. Waar straks de wettelijke acht urige werkdag toch wordt ingevoerd, een on verantwoordelijk spel van de leiders der organisatie, die hnn machtspositie willen versterken. Zóó worden de arbeiders gebruikt en er aan gewaagd. De stakingsbacil schijnt wel erg be smettelijk, als men om iets, wat toch binnenkort komt, den arbeid neerlegt, en aldus het eigen gezin er aan waagt. De politie alhier werd telegraphisch in kennis gesteld, dat een zware tros van een schipper was ontvreemd. Na enkele uren was men de zaak op het spoor, terwijl de dader reeds is voorge bracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Sluiskil. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Kruisdijk, gemeente Groedeis benoemd mej. P. Risseeuw alhier. *Zaamslag. Een jonge weduwe zou met haar twee kindertjes hier enkele dagen Joggeren. Slechts enkele uren na haar aankomst valt het oudste meisje (4 jaar) in den gang en breekt haar armpje. Enkele weken geleden brak hetzelfde armpje. Het hulptelegraaf- en hulptelefoon kantoor te Zaamslag zal vanaf 15 dezer op werkdagen geopend zijn van 812 v.m. en 17.30 nam. Axel. Een droef geval heeft een som bere schaduw geworpen op onze feesten. Bij het afschieten der kanonnen werden een jongen de beenen verbrijzeld. De ongelukkige is ernstig gewond. De stad was anders keurig versierd, en de optochten waren schitterend ge organiseerd. Toch was het aan het pu bliek te merken, dat genoemd ongeval de feeststemming drukte. Ook hoorden we de opmerking, dat de tjjd voor het (feest tijdens de oogst drukte slecht gekozen was. En inder daad, hoe pleizierig mooi weer ook is voor een feest, aan het goed binnenhalen van den oogst is meer gelegen. De productie en 't belang van boer en ar beider vraagt thans werken. Er hangt zooveel aan 1 Te Axel is opgericht een afdeeling van den Nederlandschen schildersgezel- lenbond met aanvankelijk negen leden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren C. van den Berge, {voorzitter A. 't Gilde, secretaris en A. de Klerk, penningmeester. Door jde afdeeling werd het minimum-loon bepaald op 30 cent per uur. Door den heer Van Oldenborgh, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening zal op verzoek van het Comité van Actie van het Zeeuwsch-Vlaamsch Waterleiding-Comité op Dinsdag 19 dezer te St. Jansteen een demonstratie met proefpompmg worden gehouden. Dienst-regeling van de extratram die ten gerieve van de deelnemers zal rijden op Dinsdag 19 Augustus 1919. De uren van vertrek zijn bij benadering aangegeven, zoodat het aanbeveling verdient reeds 10 mi nuten te vóór aan het station aanwezig te zijn. Vertrek Schoondijke 7.85 v.m., IJzen- dijke 8.Philippine 8.25, Sas van Gent 8 55, Westdorpe 9.15. Aankomst Drie Schouwen 9.30. Vertrek Drie Schouwen 9.35, Axel 9.40, Zaamslag 10.Rapenburg 10.15, Aankomst Kloosterzande 10.30. Vertrek Kloosterzande 10 35. Aankomst Hulst 11.15. Vanuit "Hulst rijden de deelnemers naar het proefterrein, terwijl het Comité na afloop een gezamenlijke maaltijd aan biedt. Een extratram zal de deelnemers terugvoeren. We wekken op om deze interessante demonstratie bij te wonen. Gsscnisse. Zondagnamiddag omstreeks 6 uur had hier een doodelijk ongeval plaats. Bij den landbouwer J. St. had men een huis afgebroken, doch de kelder was blijven liggen en stond tot op zekere hoogte met water gevuld. Een prikkel draad was rond den put aangebracht. Een jong ventje van den landbouwer geraakte in het water. Ofschoon, eerst door een particulier persoon, (en later door een geneesheer pogingen tot op wekking der levensgeesten werden aan gewend, moest men 'na vijf kwart uur daarmede bezig geweest te zijn, de hoop opgeven. Dinsdag vergaderde de raad der gemeente Schoondijke. Door de familie wijlen den heer Anth. Lutetjn dit voorjaar overleden is aan de gemeente geschonken het aan deze in 1907 door den raad, den secre taris en den ontvanger aangeboden por tret van den heer Luteijn, bij diens 40 jarig jubilé als raadslid. Ingekomen was het bericht, dat het nieuw benoemde hoofd van school A, de heer F. II. Odink van Bergschehoek, met 1 September in functie hoopt te treden. Aan het comité voor vaderlandsche historische feesten te Arnhem, 3, 4 en 5 September te houden, werd een bedrag van f 25 toegestaan. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, vacature ,T. de Meijer, werd benoemd de heer Odink. De belooning der tijdelijke leerkrach ten werd vastgesteld op de minimum- jaarwedden. De voorzitter nam het woord om, nu het waarschijnlijk de laatste vergadering is geweest vóór September, de vrijwillig heengaande leden te danken voor dfs toewijding gedurende hun lidmaatschap van dien raad getoond. De aftredende wethouder Johs. Risseeuw ^iende de ge meente als raadslid 28 jaar, de heer J^c. Dhont 30 jaar, en de heer P. Risseeuw 10 jaar. De toegesprokenen, er den na druk op leggende, dat steeds alles in de beste harmonie geschiedde, zegden dank voor de tot hen gerichte woorden. Te IJzendijke en Schoondijke doen zich weer gevallen van Spaansche griep voor. Op het .laatst, der vorige week werd de fiets .van J. Wage te Sluis gestolen, terwijl ze slechts een paar minuten on beheerd tegen een zijgevel van een huis stond. Men heeft den dief in de richting van België zien wegpeddclen. Naar men uit Schore meldt kwam een groote ijzeren sleepkraan met een zeer gevaarlijke lading, namelijk 2.000.000 scherpe patronen, afkomstig tfct Duitsch- l«nd en bestemd voor België, door het kanaal van Zuid-Beveland. Dit schip werd echter tusschen de Postbrug en Vlake door een deurwaarder uit Mid delburg aan den ketting gelegd, naar aanleiding van het niet nakomen van bepalingen uit de huurovereenkomst voor dit vaartuig. Het schip stond onder geleide van Nederlandschen en Engelsche militairen. Later is het weer vrijgelaten en naar Antwerpen vertrokken. De data der verplichte najaars- henstenkeuring voor de Provincie Zeeland zijn vastgesteld als volgtvoor koudbloed- hengsten Dinsdag 30 Seplember te Oostburg, aanvang 8 uur. Woensdag I October te Oostburg, aan vang 8 uur. Donderdag 2 October te Axel, aanvang 8 uur. Vrijdag 3 October te Hulst, aanvang 8 uur. Dinsdag 7 October te Middelburg, aan vang 2 uur. Vrouwenroof Een 20-jarig meisje te Nijmegen dat door haar stiefvader die haar aantrek kelijker vond dan de moeder, doch wiens liefdesbetuigingen vergeefsch waren, ern stig werd mishandeld en dagenlang in een kamer opgesloten werd gehouden, is des ochtends door een jongmensch, voor wien zij liefde had opgevat, per auto ontvoerd. De vlucht had omstreeks negen uur plaats en eerst in den na middag bemerkte de stiefvader, dat het vogeltje zijn kooi was ontvlucht. De schuilplaats van het meisje is niet be kend. Vreemde bewaarplaats. De landbouwer A., te Snijders—Chaain aan de Belgische grens, had, meldt het „Nws.", zijn geld omgewisseld in marken en eene portefeuille met tienduizend mark verborgen in het bed, waarop zijn zoon en een 15-jarige knecht sliepen. Beiden wisten hiervan. Dinsdagmiddag merkte de boer, dat de portefeuille verdwenen was. De verdenking «viel op den knecht. De maréchaussées onderwierpen den jongen aan een streng verhoor, maar hij blijft ontkennen. Thans is hij naar Breda overgebracht. Schandelijk Nadat te Grevenbicht tusschen ver schillende vereenigingen en een Bel gisch elftal voetbalwedstrijden hadden plaats gehad, werd het Belgische elftal overwinnaar. Onder geleide van de muziek met de vlag voorop werden de Belgen naar de grens begeleid. Aan de grens verzochten de Belgen de Holland- sche vlag te mogen meenemen en wat gebeurdeonder de oogen der Lim burgers werd de Ilollandsche vlag.... verbrand. (Msb.) Muizenplaag te Dordrecht. Het is merkwaardig, zooveel muizen als er dit jaar zijn. Vele duizenden van deze diertjes zijn van Papendrecht over tie Merwede naar Dordt gezwommen. <Ze zijn zóó mak en tam, dat de kinde ren ze met de hand kunnen vangen ei; er mede op straat spelen. Een dergelijken overvloed van muizen heeft men ook in 1671 waargenomen. Aldus werd 24 October 1700 uit Dor drecht aan een der bladen gemeld. Veelwijverij. Deze week zal te New-York een man terechtstaan, beschuldigd van polygamie Hij is in 16 ja^r 8 maal getrouwd en zijn vrouwen zijn allen in leven, llij piacht de sympathie van zijn slachtoffers te winnen door dierbare verhalen over de smart die de dood van zijn eerste vrouw en drie kinderen omgekomen bij een brand hem had veroorzaakt. Ook thans blijft do man in zijn schijn heilige rol. Hij zegt een ander leven te willen beginnen en voortaan een zegen voor zijn medemenschen te willen zijn. Diefstal van een motorrijwiel. Te Puttershoek vervoegde zich dezer dagen bij een rijwielhandelaar iemand uit Boskoop, die, naar hij voorgaf, een motorfiets wilde koopen. De onderhan delingen over den koop kwamen zoover dat de handelakr zijn cliënt toestond het rijwiel, waarop de keuze gevallen was, even te probeeren. De man stapte op en verdween er mede in de richting Rotterdam. Toen hij niet terugkeer de, werd de handelaar ongerust en waar schuwde den gemeenteveldwachter, die er eveneens per motor op uittrok om den „kooplustige" te achterhalen, doch er niet in slaagde. Inmiddels was do Rotterdamsche politie telefonisch ge waarschuwd, zoodat de voortvluchtige bij zijn aankomst te Rotterdam, op de Maasbrug werd aangehouden. Noodlottige val. Te Meu-Lunteren bij Barneveld is de 30-jarige boerendochter G. v. d. L. bij het uithalen van kippeneieren van den hooizolder gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. keershuis, Stationsplein 13 te Arnhem. Met dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend, J. VAN VREDENBURCH, lid der Nederlandsche Commissie voor het Vaderlandsch Historisch Volksfeest. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Melissant, A. v. Griet- huijzen, te Oud-Vosmeer ie Hekelingen, C. K. v. d. Horst, te Steenbergen. AangenomenNaar Enschede, J. v. Dorp, te Hoorn. Geref. Kerken. Beroepen Te Heerjansdam, W. J. J. Velders, te Hoorn. Aangenomen Naar Zand voort, H. C. v. d. Brink te Dieren. Bedankt Voor Veere, G. II. Dijkstra, te Lioessens voor Oppenhuizen, P. Hek man, te Gorredijk voor Oudewater, G. v. d. Zanden, te Renkum. Tweetal: Te Serooskerke, H.P. M. G. de Walle, te Zaamslag en J. Kruger, te Maarssen. Christ. Geref. Kerk. BedanktVoor Hoogeveen, J. Jonge- leen, te Noordeloos. Christ. Geref. Gemeente. Beroepen Te Assen-Smilde, J. Ree sink te Zutfen. Geref. Gemeenten. Bedankt: Voor Meliskerke, W. den Hengst, te Leiden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Tholen, 12 Augustus 1919. Mijnheer de Redacteur Van 1 tot 8 September wordt te Arnhem eene tentoonstelling gehouden van Folklore en Gildowezen, deel uit makende van het Vaderlandsch Histo risch Volksfeest aldaar. Zeer gewenscht zoude het zijn en het zal zeer op prijs worden gesteld indien de gilden en schutterijen in Zeeland of de gemeenten die historische herinne ringen hebben uit dien tijd (plaatwerken, schilden, wapenen) op deze tentoonstel ling zullen willen inzenden. Zoude ik de betrokken autoriteiten mogen verzoeken, ingeval zij willen mede doen, zich te wenden tot den heer J G. van Hogerlinden, Secretaris, Ver- TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 8 Aug. Dirk Johannes Mareels, oud 23 j., jm. en Jozina Adriana Alida Hame link, oud 24 j., jd. Adriaan Johannis Karreman, oud 25 j., jm. en Pieternella Meeuseu, oud 23 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Aug. Izaak Brevet, oud 26 j., jm. en Krina Corne lia de Vos, oud 27 j., jd. Leunis de Doelder, oud 31 j., jm. en Adriana Jan sen, oud 26 j., jd. Jacobus de Feijter, oud 24 j, jm. en Levina de Feijter, oud 22 j- jd. Geboorten. 4 Aug. Lourens Francis- ous, z. van Pieter Francoise en van Maria Francina Bos. 5 Aug. Willemtje d. van Geradus Bernardes Bodewes en van Néeltje Donze. 6 Aug. Neeltje Pieternella, d. van Salomon de Quelerij en van Elisabeth de Zeeuw. 7 Aug. Alphonsus, z. van Leonardus Breepoel en van G'lemence D'hert. 8 Aug. Jo hannes Cornell's, z. van Francois Eek- man en van Jacoba Dieleman. Overlijden. 4 Aug. Vergenie van Cleemputte. oud 87 j., wed. van Johan nes Franciscus do Waele en van Petrus Cornelis Laffort. 6 Aug. Florimond Allousius, oud 35 j., echtg. van Maria Philomena Herman. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 17 AUGUSTUS 1919. Gereformeerde Kerk. Getrouwd LEENDERT B. VAN IIOUTE FRANCINA C. DE BRUIJNE, die, mede namens hun wederzijdsche familie, dank betuigen voor de over stelpend talrijke bewijzen van belang stelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 12 Augustus '19. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 18—24 Aug. 1919 mag wor den afgegeven op bon No. 289b 350 gram Suiker (Melis of bijsoorten 15 (3e serie der kinder-suiker- kaarten) 350 gram Suiker Melis of bijsoorten Ter Neuzen, 15 Aug. 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat ingevolge min. circu laire de uitdeeling van maisgries, ge schenk van het Zuid-Afrikaanscbe volk, zal plaats hebben op Maandag 18 Aug. a.s. aan de Remise op Java tegen ver toon der normaal-margarinekaart en rant- soeneeringskaart van 9—19 en 15 uur. Voor de bewoners van Sluiskil en Drie wegen is de maisgries verkrijgbaar hij de heeJen MEULENBROEK en JANSEN aldaar. Ter Neuzen, 15 Aug. 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Tei Neuzen 9'/i en2 '/j uur Ds. S. Groeueveh». Axel 9'/j en 2 uur Ds. R. v. d. Kamp van Kreukelen. Zaamslag 9'/s en 2'/2 uur Ds. R. Ham ming van Groningen. Hoek. 9 '/2 uur, Leeskerk en 6 uur Ds. S. Groeneveld. Schoondijke 10 en 3 uur, Ds. J. R. Goris. Oostburg 10 en 2'/j uur Ds. H. v. d. Wal van Hoek. Aardenburg. 'J (1 uur Leeskerk, Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman Sluiskil O'/i en 2 uur Dhr. L. Dek, Axel 9'/! en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9'/2 en 2'/ï uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9V» en 2'/t uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9'/j en 2'/a uur, Ds. L. de Bruijne Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 10, 3 en 6'/j uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen 5'/t uur, Evangelisatie. Middelburg, 14 Aug. 1919. Ter graanmarkt was de aanvoer van kool zaad gering. Noteering van vrij zaad werd niet opge- maaks. Geconstracteerd zaad werd volgens de bekende conditiën verhandeld. Boter fl.675; particuliere prijs fl.G75. Eieren f 14.Particuliere prijs f 14.B0. EN

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2